25/05/2010 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΔΝΤ: «αποφασίζομεν και διατάσσομεν»

H υπόθεση με την επιστολή του ΔΝΤ στον Ανδρέα Λοβέρδο και οι πιέσεις για αλλαγές στα εργασιακά και συνταξιοδοτικά δεν είναι μια απλή υπόθεση. Δεν είναι μια εργασία που βάζει το Ταμείο στην κυβέρνηση και πρέπει σε λίγο χρόνο να διεκπεραιώσει. Είναι κάτι πολύ σοβαρό που απειλεί όλη τη χώρα.

Πρόκειται για καθαρή αποικιοκρατική αντίληψη ή μάλλον για επιβεβαίωση ότι έχουμε κυβέρνηση που δεν κυβερνά. Οι αποφάσεις λαμβάνονται στις ΗΠΑ όπου και βρίσκεται το ΔΝΤ και μάλιστα δεν περνούν καθόλου από Βρυξέλλες για να τις εγκρίνει και ο έτερος παίκτης στο πακέτο στήριξης.

Με την τακτική του «αποφασίζομεν και διατάσσομεν» το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο στέλνει ραβασάκια στην Αθήνα και δίνει εντολές στους ανθύπατους. Εκλεγμένοι βουλευτές και υπουργοί στην Ελλάδα αδυνατούν να βάλουν φρένο στις απαιτήσεις του ΔΝΤ. Δεν αμφιβάλλουμε για τις καλές προθέσεις του κ. Λοβέρδου ή της κυβέρνησης στο εργασιακό και συνταξιοδοτικό. Όμως, δεν υπάρχει πια καμιά δύναμη που θα επιβάλλει ότι η ελληνική κοινωνία απαιτεί κι όχι ότι επιδιώκει το ΔΝΤ. Το ζήτημα, πέρα από βαθύτατα σοβαρό είναι και έμμεση απαγόρευση του κοινοβουλευτισμού στην Ελλάδα. Άλλος ψηφίζεται και θα ψηφιστεί και μετά ΠΑΣΟΚ κι άλλος θα κινεί τα νήματα. Για σοβαρά ζητήματα όπως πότε και πόση σύνταξη θα πάρουμε θα αποφασίζει το ΔΝΤ. Η ελληνική κυβέρνηση το πολύ – πολύ να πάρει καμιά απόφαση για το ποιος θα πάει το 2011 στη Γιουροβίζιον.

Υπό αυτό το πρίσμα γίνεται φανερό ότι η κυβέρνηση βρίσκεται με ένα πιστόλι στον κρόταφο. Ή υποκύπτεις ή δεν παίρνεις τη δεύτερη δόση του δανείου και χρεοκοπείς λέει το ΔΝΤ.

Πόσο μπορεί να αντέξει μια κυβέρνηση κάτω από τη μπότα του κατακτητή;

Με επιστολή προς τους υπουργούς Οικονομικών και Εργασίας, οι εμπειρογνώμονες της τρόικας (Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, ΕΕ και Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου) ζητούν την άμεση αλλαγή του ασφαλιστικού συστήματος και συγκεκριμένα:

Πλήρης σύνταξη να δίνεται στα 40 χρόνια με ποινή 6% κάθε έτος για όποιον επιθυμεί να βγει νωρίτερα στη σύνταξη


Μείωση των ταμείων σε τρία χωρίς τις εξαιρέσεις των ταμείων των δημοσιογράφων, μηχανικών, γιατρών και δικηγόρων


Μείωση των συντάξεων για διαζευγμένες και άγαμες κόρες δημοσίων υπαλλήλων


Μείωση συντάξεων χηρείας, οι οποίες να μην δίνονται πριν τα 50 έτη και βάσει εισοδηματικών κριτηρίων για κάτω των 65 ετών ενώ «ψαλίδι» μπαίνει και στις συντάξεις χηρείας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/05/2010 08:25:58

    Αν ζούσε ο Πάνος Τζαβέλλας και έγραφε σήμερα τα τραγούδια που έγραψε στη δεκαετία του '70, νομίζω ότι ο στίχος του θα ήταν ο εξής:

    "...Το ΔΝΤ βαρά νταγερέ
    -χόρευε νάιλον υπουργέ..."

  2. koreatis avatar
    koreatis 25/05/2010 08:53:39

    Ρε σεις, γιατι δεν απαιτουμε κι εμεις οτι μας καπνισει? Να γινει μπαχαλο το θεμα. Ολο στην καρπαζια μας εχουν κι εμεις αντι να ριξουμε καμια ξοφαλτση, κρυβομαστε για να μην πεσει η επομενη, και καλοπιανουμε τους καρπαζατορες για να μας αγαπησουν και να μας λυπηθουν.

    Διαβαζα στο αλλο post τις ορθες αναλυσεις για την τουρκικη "εισβολη" και αναρωτιωμουνα. Εμεις γιατι δεν κανουμε παραβιασεις? Γιατι δεν θετουμε θεματα αλυτρωτισμου προς τα Σκοπια, προς την Αλβανια, προς τη Βουλγαρια, προς το Βοσπορο, γενικα οτι μας καπνισει. Να γινει της π@@@@@νας ρε πιαδι μου. Να γινουμε τα καλοπαιδα της γειτονιας. Εμεις γιατι δεν τους κανουμε χουνερια στο Αιγαιο, να τους βαλουμε αυτους στη θεση του διαμαρτυρομενου καποιες φορες? Γιατι δεν εχουμε ενα σμηνος F-16 πανω απο τη Σμυρνη, την Κωνσταντινουπολη ή τα στενα του Βοσπορου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, και να τους κανουμε να τρεχουν στα Ηνωμενα εθνη για διαμαρτυριες? Με τι δικαιολογια????? Οσες θελεις βρισκεις.

    Απο την αλλη και επι του θεματος, ζηταει το ΔΝΤ, ζηταει η ΕΕ, ζηταει ο καθε πικραμενος. Εμεις γιατι δεν ζηταμε ρε παιδια? π.χ. τις πολεμικες αποζημιωσεις? δικαστικα. (δεν θα τις παρουμε αλλα χαβαλες να γινεται). τα κλεμμενα της Siemens και της Daimler πισω? δικαστικα. (δεν θα τα παρουμε ουτε αυτα αλλα ειπαμε). οτι μπορουμε να φανταστουμε. να ανοιξουμε συρταρια και οπου σκανδαλου με εμπλοκη ξενης χωρας....βουρ στον πατσα. Να δημιουργησουμε "προηγουμενο" παιδια. Στην αρχη θα γελανε...αλλα με τον καιρο θα τα συνηθισουν και καποια στιγμη μπορει και να αρχισουν να τα αντιμετωπιζουν με λογικα επιχειρηματα...Εκει νικησαμε. Δημιουργησαμε "προηγουμενο".

    Και θελει ο χοντρο-καραγκιοζης, να παμε για arbitration σε τριτους. Με τι επιχειρηματα ρε?

    Οταν καθεσαι στο τραπεζι, ο "δικαστης" θα αποφασισει βασει του παροντος και των διαμορφωμενων καταστασεων. Αν δηλαδη εγω μπω στο χωραφι σου και φωναζω οτι ειναι δικο μου, επι δεκαετιες, χαλκευω επιχειρηματα, καλλιεργω και κανα ζαρζαβατικο στη ζουλα, κλπ. Οταν θα παμε στο δικαστηριο, θα εχει διαμορφωθει ηδη μια κατασταση "κεκτημενου" και "προηγουμενου". Ολοι στο χωριο θα ξερουν πλεον οτι αυτο το κομματακι μπορει να ανοικει σε σενα αλλα εγω ξημεροβραδιαζομαι εκει μεσα. Και το πιο πιθανο ειναι να σου πουν..."κοιτα, ενταξει ας τα βρουμε καπου στη μεση...δεν επαθες και τιποτα μεχρι τωρα που σου κρατησε αυτο το κομματακι, δωστου το με αυτους τους ορους και αστο να παει στην ευχη". Και εχασες φιλε. Εκει που ησουν αρχοντας, βρεθηκες απολογουμενος. Ενω αν εχεις δημιουργησει κι εσυ ενα ιδιο "προηγουμενο", ενα παρομοιο συμβαν, θα μπορεις πολυ ευκολα να πεις "παραιτησου εσυ απο τις διεκδικησεις σου, για να παραιτηθω κι εγω". Παραλογες κι δυο διεκδικησεις. Αλλα τι θα σου πει ο τουρκος? οτι ειναι παραλογο να κανεις εσυ αναεριες παραβιασεις, ενω εκεινου ειναι φυσιολογικες? 'Η τι θα σου πει η γερμανια, οτι ειναι παραλογο να ζητας πολεμικες αποζημιωσεις, ενω εκεινη δεν ειναι παραλογο να ζηταει ισοπεδωση των παντων για να βοηθησει σαν καλος εταιρος, ενω εχει συμβαλλει στην καταστροφη της χωρας οικονομικα και φυσικα πολλακις?

    Γιατι τοσος φοβος ρε παιδι μου??? Μεχρι οι Σκοπιανοι, που βρωμαγανε τα χνωτα τους απο την πεινα, μολις λιγδωσε τ'αντερακι τους....ντου. Διεκδικησεις. Οι πορδες.

  3. koreatis avatar
    koreatis 25/05/2010 09:02:20

    Ακου λεει "οι πολεμικες αποζημιωσεις ειναι θεματα του παρελθοντος, εχουν τελειωσει, ξεχαστε το, παρεγραφησαν". Τι λετε ρε? Εγω ξερω οτι τα χρεη του παρελθοντος τοκιζονται δεν παραγραφονται. 'Η μηπως ξερω λαθος? Ρε Μερκελ να σου δωσω το τηλεφωνο της τραπεζας να τους το εξηγησεις λιγο γιατι μου λενε αλλα οι μ@@@κες. Δεν ξερουν.

  4. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 25/05/2010 10:04:29

    Οι κυβερνήσεις στην κοινοβουλευτική "δημοκρατία" είναι μαθημένες να παίρνουν άλλες εντολές από τον φυσικό εντολέα τους, τον λαό, αλλά να εκτελούν άλλες εντολές που τις παίρνουν από "παρα φύσιν" εντολείς.

    Τούτη τη φορά είναι το ΔΝΤ. Αλλά τις περισσότερες φορές είναι αυτοί που έχουν ήδη "προαγοράσει" την κυβέρνηση.

    Και καταλήγουμε αντί να λέμε εμείς, ο λαός, στην κυβέρνηση τι να κάνει, να μας διατάζει νομοθετικά η κυβέρνηση τι να κάνουμε εμείς.

    Πλήρης διαστροφή δηλαδή.

    Και ονομάζουμε αυτό το σύστημα δημοκρατία. Προς μεγάλη βεβαίως χαρά των πάσης φύσεως "παρά φύσιν" εντολέων της κυβέρνησης. Αυτών που είναι γνωστοί και με τα καλλιτεχνικά ψευδώνυμα λαμόγια, κουμπάροι, διαπλεκόμενοι κλπ κλπ.

    Παίρνουν τόση χαρά κάθε φορά που ονομάζουμε την Ολιγαρχία τους δημοκρατία.

    Αυτή είναι η μεγαλύτερη ευθύνη μας.

    Κιαν η δουλειά των σαράφηδων είναι να πουλάνε διακοποδάνεια η δική μας είναι να σκεφτόμαστε πολιτικά.

    Θραξ Αναρμόδιος

  5. ΠΙΚΡΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ avatar
    ΠΙΚΡΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ 25/05/2010 10:12:33

    Γιατί, κύριοι,(στα κανάλια,Παπαδάκη και Αυτιά), σας κακοφαίνεται η σύνταξη μετά από 40 χρόνια δουλειάς? Στην Ευρώπη ισχύει αυτό από παλιά. Κα αντίθετα, τους έρχεται ακατανόητο, να βγαίνει κάποιος μετά από μόλις 25 χρόνια!!! …γ’αυτό και τους Έλληνες τους έχουν για ΤΕΜΠΕΛΙΔΕΣ και ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ. Αν διαβάζετε ξένο τύπο στο Ιντερνετ, θα συμφωνήσετε μαζί μου.
    Για παράδειγμα: μια φίλη μου δούλευε 40 χρόνια στην Τσεχία, και μετά έγινε συνταξιούχα. Εξαίρεση κάνουν μόνο ανθρακωρύχοι, που βγαίνουν νωρίτερα, λόγω ιδιαιτερότητας της δουλειάς αυτής.

    Και το άλλο – ατιμωρησία εδώ!! …….Στην Ισπανία, μπήκε στην φυλακή (πριν ένα μήνα περίπου) ένας υπουργός, που «κακοδιαχειρίστηκε» κάποια ευρωπαϊκά κονδύλια. Μέσα! Κανονικότατα!
    Κάθε μαγκιά κοστίζει !!!!!!!

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 25/05/2010 11:13:20

    "Πόσο μπορεί να αντέξει μια κυβέρνηση κάτω από τη μπότα του κατακτητή;"

    Ποσο; μα οσο επιβαλλει δυο συνθηκες:
    1) Οσο περναει τα ψεμματα της μεσω των ελεγχομενων ΜΜΕ, και
    ετσι ελεγχει το ποπολο, και
    2) Οσο αισθανεται οτι η μασα καλα κρατει.

  7. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 25/05/2010 11:16:50

    Καλά όλα αυτά, αλλά από την άλλη, όποιος τρώει όλο το απόθεμα, πρέπει πότε πότε να θυμάται ότι πουθενά και ποτέ δεν υπάρχει φαί τζάμπα! Και αφού δεν φάγαμε το απόθεμα οι πολλοί απλοί πολίτες, είναι ευκαιρία να ζητήσουμε το λογαριασμό από αυτούς που περιδρομιάσανε και σκάσανε.
    Ξέρετε ότι δίνονται συντάξεις σε διαζευγμένες και άγαμες κόρες δημοσίων υπαλλήλων με 15 ενοικιαζόμενα ακίνητα; Κακώς επεμβαίνει το ΔΝΤ και σ' αυτό;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 25/05/2010 11:19:10

      Έπρεπε μόνοι μας να το είχαμε καταλάβει. Έπρεπε. Αλλά...

  8. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 25/05/2010 11:56:56

    Συγγνώμη, αλλά αυτά τα μέτρα δεν τα έχουν ήδη ψηφίσει;Το μνημόνιο που επικυρώθηκε με το νόμο 3845/2010 δεν τα αναφέρει; Για ποια επιστολή μας λέει ο κ. Λοβέρδος; Ο λαϊκισμός έχει και τα όριά του!!!!

  9. Dimi avatar
    Dimi 25/05/2010 14:40:19

    Διαπλέκω = Συνυφαίνω.
    Διαπλοκή ή/και Διάπλεγμα ή/και Διάπλοκος = Ο πλεγμένος με άλλον.
    Δηλαδή, το ευρύτατα γνωστό (από τον Κ. Μητσοτάκη) συνώνυμο του όρου «Διαπλεκόμενος».

    Όλα σχεδόν όσα έχουν γραφεί και λεχθεί για τη Διαπλοκή και το Οικονομικό Έγκλημα εις βάρος του Δημοσίου, συνοψίζονται σε παροιμίες σχετικά με τη Μεθόδευση, τη Κάλυψη αλλά και τη Τεκμηρίωση διάπραξης Οικονομικών Εγκλημάτων, τα οποία σήμερα, αποτελούν πλέον, νεοταξικές παγκοσμιοποιημένες έννοιες:

    «Στον σημερινό κόσμο, το μόνο πράγμα που παρέχεται δωρεάν είναι το τυρί της φάκας». ~Ρωσσική Παροιμία

    «Τρία πράγματα στον πλανήτη δεν αφήνουν ίχνη στο πέρασμά τους: Το πουλί που σχίζει τον αέρα. Το ψάρι που διαπλέει το νερό. Και το οικονομικό έγκλημα του μανδαρίνου». ~Κινέζικη Παροιμία

    «Αν σου έχουν εμπιστευθεί ένα βάζο μέλι και λείπει μέλι, αυτό σημαίνει ότι το έφαγες, αφού είναι γνωστό ότι σε όλους αρέσει το μέλι».
    ~Αμερικάνικη Παροιμία

    «Στη σημερινή Ελλάδα, το να κλέψεις το Δημόσιο είναι τόσο εύκολο, όσο είναι να κλέβεις ξωκκλήσι».
    ~Ιωάννης Καμάρας: (PhD Economics)
    Επίτροπος της Τράπεζας Κρήτης επί Σκανδάλου Κοσκωτά.

    ***

    Δύο εξαιρετικά videoς:

    "Το Χρήμα Ως Χρέος"
    http://bit.ly/9C68Cw


    22/4/2010:
    Μax Keiser, Oικονομικός Αναλυτής Γιά την Ελληνική Κρίση:
    http://bit.ly/cOzdfs

    «Ο Ελληνικός Λαός πρέπει να επιδιώξει αλλαγή καθεστώτος,
    εφόσον η κυβέρνησή του, κάνει.. έρωτα με τους Τραπεζίτες
    της Wall Street! Aυτό είναι ΤΥΡΑΝΝΙΑ!!!

    ΟΙ Ελληνες να σταθούν ΟΡΘΙΟΙ κατά της Οικονομικής Τρομοκρατίας!
    Αλλιώς, θα υποταχθούν, χάνοντας την ανεξαρτησία τους.

    To ΔΝΤ είναι η Κλασσική Περίπτωση Οικονομικής Τρομοκρατίας!
    Πρόκειται γιά ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ!».