#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2011 14:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΔΗΜΑΡ+ ΔΗΣΥ+ ΔΗΠΑΚ= ΠΑΣΟΚ for ever



Δημοκρατικό Πατριωτικό Κίνημα λένε οι φήμες ότι θα ονομάζεται το κόμμα του κυρίου Χρυσοχοΐδη. "ΔηΠαΚ" εν συντομία: παραπέμπει στο ηρωικό ΠΑΚ, που για τους Πασόκους είναι το κορυφαίο αντάρτικο όλων των εποχών.

Συνειρμικά μας θυμίζει και νέα οικολογική συσκευασία (πχ τετραπάκ), πολιτικού προϊόντος που έχουν βαρεθεί αλλά και μισήσει οι καταναλωτές.

Μετά τη ΔημΑρ και τη ΔηΣυ θα υπάρξει και ΔηΠΑΚ; Πάντως ως προς τα ονόματα νέων πολιτικών φορέων έχει χαθεί η φαντασία. Στο τέλος θα μαζευτούν όλοι για να κάνουν τις «δημοκρατικές κινήσεις συνεργασίας», ήτοι το "Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα". ΠΑΣΟΚ for ever

Ρίχνει και γέφυρες η νέα πολιτική κίνηση προς το «νεοπατριωτικό» κομμάτι της κοινωνίας, αυτό που αρκετοί υποτιμητικά ονομάζουν «λαϊκή δεξιά». Καμιά εικοσαριά βουλευτές επιμένουν κάποιοι ότι θα υπογράψουν το μανιφέστο του.

Λέγε-λέγε και γράφε-γράφε τις έβαλαν τις «ταμπέλες» τα ΜΜΕ: οι «λαϊκοί» είναι  σκληροί, παιδιά της «πιάτσας», «περπατημένα» και «φαγανιάρικα». Οι «υπερφιλελεύθεροι» και οι της συναινέσεως είναι η πεφωτισμένη ελίτ της ΝΔ με τους οποίους και συνεννοείται η Κυβέρνηση Παπαδήμου. Δεν απομένει παρά  να μας πουν ότι θα χρεωθεί ο κάθε «φωτισμένος παις» από χίλιους λαϊκούς «ζουλού» για να τους μάθει «αστικούς» τρόπους ομιλίας και συμπεριφοράς, να μην τρώνε (τα φιλελεύθερα) παιδιά και να  καπνίζουν μόνο στους αγρούς.

Ο κ. Καρχιμάκης μιλώντας στη Βουλή κατά την τρίτη μέρα της συζήτησης για τον προϋπολογισμό, υποστήριξε ότι «ένα μεγάλο μέρος του συστήματος των συμφερόντων που θέλουν να είναι λαθρόβιοι και να παίρνουν δάνεια χωρίς εγγυήσεις και να είναι ρυθμιστές του πολιτικού συστήματος, θέλουν διαλυμένα και σπαρασσόμενα πολιτικά κόμματα, θέλουν να ελέγχουν τα κόμματα να ανεβάζουν τις ηγεσίες.«Με όλα αυτά επιχείρησε να συγκρουστεί ο κ. Παπανδρέου και λύσσαξαν να μην είναι πρωθυπουργός και συνεχίζουν για να τον λιώσουν, να τον εξευτελίσουν.»

Τα συμφέροντα που έφαγαν το Γιώργο είναι ντόπια ή ξένα; Δηλαδή ο ΓΑΠ δεν παραιτήθηκε για το καλό του τόπου; Δεν παραιτήθηκε επειδή είναι αντεξουσιαστής; Τελικά έγινε νέο ’65 στα μουλωχτά;

Ο Γιώργος δεν μιλάει. Περιμένει να «κάτσει η σκόνη» για να επιχειρήσει την «ολική …Γαπαναφορά». Απίθανο, αλλά ποτέ μη λες ποτέ.

Ο Μόσιαλος στο ίδιο πνεύμα με τον Καρχιμάκη θέλει η Κυβέρνηση Παπαδήμου να μείνει ως το Σεπτέμβρη. Προφανώς για να προλάβουν στο ΠΑΣΟΚ να γράψουν τη νέα ιδρυτική διακήρυξη…

Ενώ πολλοί μιλάνε ήδη για εκλογές τον Μάρτη. Από Αύγουστο χειμώνα και από Μάρτη (πολιτικό) καλοκαίρι;

Πάντως αν δεν θέλουμε να υπάρξουν καμιά εξηνταριά «δημοκρατικές κινήσεις» πρέπει οι εκλογές να επισπευστούν.

Αν αργήσουν, αυτό μάλλον θα στρέψει πολύ κόσμο στα αριστερά. Αριστερότερα της Δημοκρατικής Αριστεράς…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 05/12/2011 15:06:39

    Εγώ λέω να μετονομαστούν όλα σε ΔΗ.ΚΟ (Δημοκρατικές Κουταμάρες)
    ή σε Δη.Λα (Δημοκρατικά Λαμόγια).
    Αλλά μάλλον το ΔΗ.ΠΡΟ (Δημοκρατικοί ΠΡΟδότες) τους ταιριάζει καλύτερα

  2. IOANNIS avatar
    IOANNIS 05/12/2011 15:08:15

    ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΡΑΦΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ?ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ,ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΑΣΕΩΝ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ,ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΩΝ ΤΟΥΣ,ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙ ΑΠΟΚΟΥΜΠΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΛΑΟΣ?

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ IOANNIS 05/12/2011 16:29:34

      Μα προφανώς είτε στη σταλινική ψυχανωμαλία είτε στα αριστερίστικα αριβιστικά υβρίδια...

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/12/2011 15:12:19

    Μικρέ Οδυσσέα, ξέχασες και τους ΟΙ.ΠΡΑ. Στους οποίους, η φράξια Τρεμόπουλου θέλει να βάλει (ηχητικά) ένα "ΤΣ" μπροστά, ενώ η φράξια Χρυσόγελου (και λοιπών ανησυχούντων για την αναπαραγωγή τού λευκού ιγκουάνα) φλερτάρουν με την ιδέα να ενταχθούν κι εκείνοι στο "μεταρρυθμιστικό" (διάβαζε: ευρύτερα νεοφιλελεύθερο, υπό τη σκέπη του ΠΑΣΟΚ) στρατόπεδο α λα ΑΕΚΑ.

  4. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 05/12/2011 15:28:56

    τελικα ο παπανδρεου ειναι πολυ μεγαλος πολιτικος. τους παιζει στα δακτυλα ολους. προσεξτε τωρα. δε μιλαει, αφηνει τους αλλους να εκτιθονται ενω ξερει ,ειναι συμφωνημενο με το σαμαρα οτι εκλογες θα γινουν μεσα στον μαρτη.
    11 η 18, περναει ο καιρος και στο τελος θα τους πει οτι δεν υπαρχει χρονος για εκλογη νεου αρχηγου και θα παει αυτος επικεφαλης του πασοκ στις εκλογες.
    για να εκλεξουν αρχηγο στο πασοκ πρεπει να κανουν περιπου ενα μηνα προεκλογικη εξτρατεια και μετα απο ενα μηνα συνεδριο. αυτο το πραγμα δε προλαβαινεται με τιποτα αν γινουν εκλογες το μαρτιο. τι κερδιζει τωρα ο παπανδρεου απο αυτη την ιστορια? επειδη κατα πασα πιθανοτητα δε θα υπαρξει αυτοδυναμια στις επομενες εκλογες, ο παπανδρεου θα ειναι ο προεδρος του ενος απο τα δυο κομματα που θα ειναι στη συγκυβερνηση. συγκυβερνηση θα εχουμε μονο μεταξυ πασοκ και νου δου και τιποτα αλλο. ειναι συμφωνημενο ,και εκτος των αλλων δε θελουν συμμετοχη αλλου κομματος και δη του καρατζαφερη στην κυβερνηση οι ξενοι. με αυτο τον τροπο ο παπανδρεου γλιτωνει τα ειδικα δικαστηρια και σωζει και τον εαυτο του και τον αδερφο του και τα υπολοιπα συντροφια που εμπλεκονται. γιατι δε μπορει να παει στο ειδικο δικαστηριο ο προεδρος του ενος απο τα δυο κομματα που στηριζουν την αυριανη κυβερνηση με το σαμαρα πρωθυπουργο φυσικα.
    τωρα οι χρυσοχοιδηδες βενιζελοι διαμαντοπουλου κλπ δε μπορουν να κανουν τιποτα τωρα ουτε κομμα ουτε τιποτα γιατι ειναι μελη της κυβερνησης παπαδημου. για να το κανουν αυτο τωρα θα πρεπει να παραιτηθουν απο υπουργοι. καταλαβατε τωρα μαγκες ποσο μεγαλος πολιτικος ειναι ο παπανδρεου? και αν με ρωτησετε γιατι ο σαμαρας δεν συνεργαζεται με τον καρατζαφερη για συγκυβερνηση ? ξεχαστε το , ειναι μεσα στη συμφωνια και αυτο να συγκυβερνησει με το πασοκ.

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ mhtsos karditsa 05/12/2011 16:08:05

      ΌΠΑ ρε μεγάλε, και αυτή που πατάω δικιά σου είναι;;

    • Dimitris avatar
      Dimitris @ mhtsos karditsa 05/12/2011 16:26:11

      Ολά καλά, με μια διαφορά, το ΠΑΣΟΚ στις εκλογές θα έχει μονοψήφιο ποσοστό, οπότε το σεναριο σου ανατρέπεται. Για σκέψου το καλύτερα.

      • Michal.V. avatar
        Michal.V. @ Dimitris 06/12/2011 10:25:19

        Μην αυταπατάσθε. Το ΠαΣοΚ δε θ' αφήσει εύκολα την κουτάλα. Το ΠαΣοΚ ποτέ δεν πεθαίνει, αν δε βρεθεί κάποιος να του δώσει τη χαριστική βολή.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ mhtsos karditsa 05/12/2011 16:30:10

      Ας φροντίσουμε να βγει το Πασόκ 3ο κόμμα στην πόλη μας Μήτσο...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ mhtsos karditsa 05/12/2011 18:41:16

      Φίλε μου, ξέχασες όμως ένα μικρούλι σεναριάκι. Το μόνο σενάριο δηλαδή: Ο Σαμαράς αν δεν βγάλει αυτοδυναμία λέει όχι σε οποιαδήποτε συνεργασία και ξαναπάμε σε εκλογές μέχρι να προκύψει αυτοδυναμία. Δεν το λέει για να μην το κάψει. Αυτό είναι όμως το λογικό να γίνει. "Συγχωροχάρτι δεν δίνουμε σε κανένα", έτσι δεν είπε; Όποιος θέλει συγχωροχάρτια να γυρίσει το χρόνο πίσω καμιά επτακοσαριά χρόνια και να ζητήσει ακρόαση από την ρωμαιοκαθολική ιερά εξέταση.

  5. crisis avatar
    crisis 05/12/2011 15:31:38

    και εγω ανοιγω νεκροταφειο για τους σουπερ δημοκρατες "το δημοκρατικο νεκροταφειο"

  6. thanos avatar
    thanos 05/12/2011 16:04:15

    ΔΗ.ΠΑ.Κ = ΔΗλωμένο ΠΑΚέτο Καταστροφής

    Αν θυμάμαι καλά ο Χρυσοχοίδης δεν ήταν αυτός που ωρυόταν ότι η Ελλάδα δεν έχει κανένα πρόβλημα και δεν υπάρχει καμμιά κρίση?
    Αυτός δεν ήταν που έλεγε ότι το μνημόνιο είναι η καλύτερη λύση για αυτή την χώρα που ζούμε όλοι μας??

    Τάχω ακούσει με τα αυτιά μου να τα λέει ....

    και τώρα τι λέει ότι έκανε λάθος ??? τον πιέσανε να κάνει λάθος αυτόν και άλλους 154 βολευτές??? γιατί άλλαξε ξαφνικά γνώμη ??? πήρε από κάποιον κανένα χρίσμα ??? Που βρήκε τα λεφτά για να κάνει νέο κόμμα??? και ποιος είναι ο σκοπός του, αυτός που μας κατέστρεψε θάρθει τώρα να μας σώσει???

    Όταν έχεις καταστρέψει έναν ολόκληρο Λαό μετά πως μπορείς να βγείς και να πεις ότι έκανες λάθος ...

    Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα βρε παιδιά .... δεν μπορεί να γίνονται...
    τι απίστευτοι τύποι είναι όλοι αυτοί???
    Δεν ντρέπονται λιγάκι λέω εγώ... σε ποιούς νομίζει ότι απευθύνεται ο Χρυσοχοίδης στους ιθαγενείς του αμαζονίου???

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ thanos 05/12/2011 18:43:13

      ΔΗμαγωγικό ΠΑραραλήρημα Κρατικοδίαιτων

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 05/12/2011 16:25:28

    Ο Χρυσοχοΐδης θέλει το Δη-ΠΑΚ..Ο Γαπ το Καμ-ΠΑΚ...
    ΥΓ: Κι ο ΠΑΟ νίκησε τον Άρη στο Πλέι(μ)-ΠΑΚ...

  8. Θανάσης avatar
    Θανάσης 05/12/2011 17:01:13

    Όσο ασχολείστε με τύπους σαν στον Χρυσοχοϊδη θα νομίζει ότι έχει ρεύμα και θα τον βάλουν τα κανάλια να μας παίξει κι άλλη παράσταση σαν την προχτεσινή.

  9. Εnzo avatar
    Εnzo 05/12/2011 17:31:53

    “Θα διαλύσουν την Χώρα κι΄ ύστερα θα διαλύσουν κι’ ίδιοι”

    (ΓΕΡΩΝ ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ +1987 Μίλεσι Αττικής)

  10. brandus avatar
    brandus 05/12/2011 18:06:01

    Λαμβάνοντας υπόψη ότι συσσωμη η θεσμική και όχι μόνο ηγεσία της ΝΔ (Σαμαράς, Αβραμόπουλος, Λυκουρέντζος, Σπηλιωτόπουλος, Βόζενμπεργκ, Κακλαμάνης) επιχείρησαν κατά το παρελθόν να δυαλύσουν τη ΝΔ μέσα από διάφορα σχήματα (ΠΟΛΑΝ, ΔΗΑΝΑ, ΚΕΠ) ενισχύοντας ουσιαστικά το ΠΑΣΟΚ είναι αστείο να γίνονται σχόλια πχ για τη ΔΗΜΑΡ ή ακόμη και για κόμματα υποθετικά που ποτέ δεν θα γίνουν (ΔΗΜΠΑΚ). Επιπλέον αυτοί που ψηφίζουν ΔΗΜΑΡ και προέρχονται κυρίως από ΠΑΣΟΚ σε δίλημμα ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ δεν θα επέλεγαν ΝΔ. Επιπόλαιο το σχόλιο............

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ brandus 05/12/2011 18:44:25

      Ποιά ΝΔ; Του Μητσοτάκη; Των ντορακιών;

  11. kimon avatar
    kimon 05/12/2011 18:16:49

    ΠΑΚ... η διεθνής των λαμογιών με πρώτο τον αντρέα και μετά τον τσοχατζόπουλο,είδατε πως καθάρισε ο τελευταίος ούτε το χαράτσι της ΔΕΗ δεν τον πιάνει ...βλέπετε μένει σε διατηρητέο και φυσικά μας αποκαλεί χοντρομ@λάκες.

  12. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 05/12/2011 18:20:16

    μακαρι Ευα να βγει τριτο και τεταρτο κομμα το πασοκ. αλλα τους ξερεις τους πασοκους μολις τους βαλουν την κασετα με τη φωνη του ανδρεα στην τελευταια συγκεντρωση τους παιρνουν τα κλαματα.και ας τους κοψαν ολοι τη συνταξη και δεν εχουν να φανε.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ mhtsos karditsa 05/12/2011 20:48:58

      Άσ' τούς αφήσουμε αυτούς να ''φτιάχνονται'' με τα φαντάσματα αλλά και με αξιόπ(ου)στες προεκλογικές εξαγγελίες...έναν βουλευτή (και με το ζόρι ) θα βγάλουν στο νομό...

  13. Αργυρούλα avatar
    Αργυρούλα 05/12/2011 18:55:21

    Τον Παπανδρέου είπε ότι θέλει να διώξει από το ΠΑΣΟΚ. Όχι ότι θέλει να φύγει ο ίδιος.

  14. Θύμιος avatar
    Θύμιος 05/12/2011 19:14:11

    με την πεθερά του ο Χρυσοχοΐδης

  15. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 05/12/2011 19:29:49

    Γέμισε αντιστασιακούς ο τόπος!

  16. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 05/12/2011 19:31:44

    Ο καθε πικραμενος πηρε ενα ντεφι και βαραει ,δεν πηρε ομως χαμπαρι οτι ο ηχος που βγαζει ειναι το ιδιο φαλτσος και κακος ,οσο φαλτσα και κακια ηταν η συμμετοχη του στον πολιτικο φορεα που ηταν.
    ΔΗΜΑΡ_ΔΗΠΑΚ_ΔΗΦΑΚ και ΠΑΚΠΑΡΑΠΑΚΠΑΚ ολα τα παπια στη σειρα ,το καλαμι μενει μονο για να μπουν ξανα μεσ το μαντρι.