15/09/2008 03:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΔΕΘ …..δημοσιογράφων

 

_________________________________________________ 

Θυμάστε που στο post Ένα στημένο σόου και αλλού θέταμε το θέμα πως στήθηκε και διοργανώθηκε το (αποτυχημένοι τελικά) σόου της συνέντευξης Καραμανλή στην ΔΕΘ; Γράφαμε τότε ότι το 80% των ερωτήσεων ήταν στημένες και ότι μοιράστηκαν από πριν από τον κ. Ανδριανό κυρίως και ότι αυστηρά καθορισμένη ήταν επίσης και η σειρά υποβολής των ερωτήσεων.

Η πρακτική αυτή ακολουθείται από πολλά χρόνια και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Αφού λοιπόν όλοι συνήθισαν μεταξύ τους να κάνουν στημένες ερωτήσεις εκ των προτέρων, γιατί να μην πήγαιναν και στο επόμενο βήμα, την διατύπωση σχολίων και προσωπικών απόψεων υπο την μορφή ερωτήσεως. Γράφει γι αυτό το μεγάλο θέμα το http://www.enimerosi24.gr/:

Η αδυναμία των δύο πολιτικών αρχηγών ΝΔ και ΠΑΣΟΚ να αρθρώσουν ένα ισχυρό πολιτικό λόγο, να είναι δυναμικοί και θαρραλέοι, να έχουν άποψη και επιχειρήματα και όχι να λένε αοριστίες, γενικότητες και «το έχω απαντήσει αυτό»... άφησε χώρο για να γίνουν πρωταγωνιστές οι ....δημοσιογράφοι.

Έτσι το μεγάλο θέμα αυτής της ΔΕΘ είναι πως οργανώθηκε από τα επιτελεία των κομμάτων η σειρά των ερωτήσεων. Ποιος ρώτησε πρώτος, ποιος δεύτερος, γιατί έγινε έτσι η επιλογή κοκ. (Factorx: καλά συνάδελφοι, αυτά δεν γινόντουσαν στις προηγούμενες ΔΕΘ;)

Οι δημοσιογράφοι σχεδόν στο σύνολο τους αντί να πάνε να κάνουν ερωτήσεις, αντί να προσπαθούν να βρουν ερωτήσεις που θα βγάλουν ειδήσεις ή που θα υποχρεώσουν τους δύο αρχηγούς να πουν κάτι περισσότερο από αυτό που είχαν σχεδιάσει όλοι, σχεδόν δεν έκαναν ερωτήσεις αλλά ,,,τοποθετήσεις που διαρκούσαν αρκετά λεπτά και καλούσαν τους δύο αρχηγούς στην συνέχεια να σχολιάσουν τις τοποθετήσεις τους...

Το αποκορύφωμα ήταν στο τέλος της συνέντευξης του Γ. Παπανδρέου που κάποιος δημοσιογράφος όπως αποδείχτηκε δεν είχε πάει να κάνει ερώτηση επί της ουσίας αλλά να προσβάλει face to face τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ απευθυνόμενος σε αυτόν με προσβλητικούς χαρακτηρισμούς. Ευτυχώς ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ διατήρησε την ψυχραιμία του και έκανε προσπάθεια να απαντήσει όπως όπως στο απίστευτο σχόλιο που μόλις είχε ακούσει.

Είναι δυνατόν να έχεις την ευκαιρία να είσαι στο πάνελ της συνέντευξης, να σε βλέπει όλη η Ελλάδα και εσύ να λες στον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης ότι «πριν το ατύχημα ήσουν Γιωργάκης και μετά κάτι έγινε και παριστάνεις τον Γιώργο και πως συνέβη αυτό;»...

Το θέμα είναι όπως είπαμε μεγάλο επειδή αφορά την ενημέρωση του κόσμου. Και φυσικά δεν είναι μόνο αυτό. Είναι οι δυο και τρεις δουλειές που έχουν στο δημόσιο οι ερωτώντες δημοσιογράφοι, η ανάδειξη του μισού σχεδόν μπροστινού πάνελ δημοσιογράφων στη ΔΕΘ από διάφορα κομματικά γραφεία και άλλα πολλά που θα τα πούμε εν καιρώ.....

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Theodore avatar
    Theodore 15/09/2008 10:14:19

    Ποιος την εκανε την ερωτηση που λες, γιατι δεν εκατσα να ακουσω αηδιες, ουτε του ενος,αλλα ουτε και του αλλου.

  2. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 15/09/2008 11:25:42

    το θεμα της δημοσιογραφικής (μη) δεοντολογιας και των δημοσιογραφων - τσατσων ειναι τεραστιο. Ονοματακια δεν βλεπω ποτε πουθενα όμως και απο ενα σημειο και μετα το γενικον και αοριστον δεν εχει νοημα.
    Ποιος δουλευει που??? δεν ειναι κρατικό μυστικό υπαρχουν οι αποφασεις διορισμού δημοσιευμενες ετσι δεν ειναι???

  3. takis avatar
    takis 15/09/2008 11:30:20

    Α. Μαραθιάς απο εφημ. ΙΣΟΤΙΜΙΑ.

    Κάποτε είχαμε τρίκυκλα και λοστούς...Τώρα προοδεύσαμε...

  4. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 15/09/2008 13:34:56

    Και που να δείτε την ΕΤ-3 που είναι ποια μόνο κυβερνητική

  5. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 15/09/2008 13:37:38

    Theodore – στον Καραμανλή ο Βλάχος
    Στον ΓΑΠ –της Απογευματινής

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/09/2008 14:28:14

    τι ρωτησε ο Βλαχος τον ΚΚ2? Δεν ειδα δεν ακουσα και ολο σχολια διαβαζω. Μπορει να με ενημερωσει καποιος???

    Εμεις οι βλαχοι οπως λαχει. Οι βλαχες δε....

    ΠΠ

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 15/09/2008 14:41:42

    Αν ο Γιωργάκης,

    δεν είχε ετοιμάσει μέρες πριν την συνέντευξή του τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις μοιρασμένες σε αποκλειστικά δικούς του δημοσιογράφους ακόμα και αυτήν με την διάκριση των εποχών του Γιώργου από τον Γιωργάκη, θα πήγαινα και εγώ να τον ρωτήσω με το . . . μαλακό

    *ΤΙ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΕΧΕΤΕ?
    *ΤΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΕΧΕΤΕ?
    *ΤΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΕΧΕΤΕ?
    *ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΑΛΛΙΑΝΑΤΟ?
    *ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ?
    *ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΙΩΝΙΣΜΟ?
    *ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΗ ΛΕΣΧΗ BILDERBERG?
    *ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ?
    *ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΙΑΝΟΥΣ?
    *ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΡΑΗΛΙΝΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ?
    *ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ?
    *ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΚΑΤΑΚΤΗΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ?
    *ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟΝ Κ.ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΩΣ ΙΣΟΫΨΗ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΗΣ ΛΕΣΧΗΣ BILDERBERG?

    Εσείς τι λέτε; Θα απαντούσε; Πρόκειται για ερωτήσεις, που έχουν συγκεντρώσει ήδη μερικοί δημοσιογράφοι.

    Οι δικές μου ερωτήσεις που θα πρόσθεταν απαντήσεις στο γνωστικό αντικείμενο των υποψηφίων ψηφοφόρων του εν Ελλάδι σοσιαλισμού ακολουθούν

    Θα απαντούσε λοιπόν, γιατί πήγε στην Θράκη πριν από δύο χρόνια και σε ομιλία του είπε στους εκεί μουσουλμάνους ότι, έχουν το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζονται εθνικά όπως αυτοί επιθυμούν; Και για το τι επακολούθησε μετά από αυτήν την κατάπτυστη εθνοπροδοτική προσφορά για την οποία κανένας Έλληνας επίσημος ή όχι δεν τον εγκάλεσε για να λογοδοτήσει;

    Θα απαντούσε, γιατί μίλησε στο Τορόντο μετά από την κρίση των Ιμίων για τα στρέμματα εθνικής μας κυριαρχίας, λίγότερα ή περισσότερα, αν πάνε σ’εμάς ή στους Τούρκους; Και επι τέλους, σιγά το πράμα, όπως είπε. Γιατί πρέπει δηλαδή να χαλάμε την ησυχία και τον ύπνο μας;

    Θα απαντούσε ακόμα γιατί, ενώ είναι δεδηλωμένος αξιωματούχος της αμερικανικής κυβερνήσεως και πράκτοράς της στην χώρα μας αλλά και στο κίνημα της σοσιαλιστικής διεθνούς, δεν τα παρατάει για να πιάσει κανένα γραφειάκι στην american embassy και έτσι να γλιτώσει από τον διασυρμό που θα ακολουθήσει τις προηγούμενες ήττες του ΠΑΣΟΚ; Και όχι μόνο, γιατί όταν βλέπουμε τον Βενιζέλο να ανοίγει τις τρομακτικές μασέλες του, αλίμονο στον λεπτεπίλεπτο Γιωργάκη.

    Θα απαντούσε τέλος, αν στον κήπο του και στο μπαλκόνι του καλλιεργεί ακόμα το χασισάκι του;

    Και άς έλθουν εδώ να μας πούν, ποιοί δεν θα ήθελαν απάντηση σ’αυτά τα ερωτήματα; Πρίν από την κάλπη, εννοείται; Φυσικά και εξαιρούνται οι κάτοικοι των Ζωνιανών.

    ΠΕΛΙΑΣ

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/09/2008 14:49:44

    ΠΕΛΙΑ,
    πολυ το χαρηκα το ΑΡΘΡΟ ΣΟΥ. Εχω πει να ρωτησουμε ολους τους αρχηγους οτι πραγματικα θελουμε να γνωριζουμε. ΝΑ αναγκαστουν ν απαντησουν εστω και μεσω μπλογκ.

    Τον ΓΑΠ θα τον ρωτουσα επισης για την αποψη του σε σχεση με τον Πουτιν και τη Ρωσσια και τα τελευταια γεγονοτα και τη θεση της Ελλαδος σχετικα... κ για τον Ροντο και για τον Ροζακη(...)


    ΠΠ

  9. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 15/09/2008 14:59:52

    Anonymous Says:
    September 15th, 2008 at 4:28 am
    Ποιες από τις σημερινές μεγαλοδημοσιογραφίνες είχαν αποκλειστικά από τη ΝΔ και πολύ καλές σχέσεις με αυτήν, όταν ήταν στην αντιπολίτευση;

    1. Σπυράκη 2. Τρέμη. 3.Τριανταφύλλου 4. Πυργιώτη

    ΠΟΙΕΣ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΗΤΑΝ ΠΡΩΣΩΠΙΚΕΣ ΦΙΛΕΣ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑΚΗ ΣΤΗΝ ΠΡΙΝ ΝΑΤΑΣΣΑΣ ΕΠΟΧΗ?

    Ο ΕΥΡΩΝ ΑΝΤΑΜΗΒΑΙΤΕ ΜΕ ΘΕΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΗ 'Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ!!

  10. nas avatar
    nas 15/09/2008 16:39:55

    Ρε ΠΕΛΙΑ, που ήσουν κι άργησες; Μόνο αυτά θέλεις να ρωτήσεις τον... Γιωργάκη; Μή θές να μάθεις και πόσο μεγάλη την έχει;

  11. dyhtdytr avatar
    dyhtdytr 15/09/2008 16:59:28

    pou katantisan ta blog!
    na grafoun o pelias ki o portas kai na min kouniete filo!
    poli Liakopoulo kai velopoulo parakolouthite re palikarades.
    vazw stixima oti sto strato ena xiliometro to poli makria apo to spitaki sas. Eyhniki Amina - Papagou!!!

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/09/2008 17:09:54

    14. ντιρινταχτρας..

    Κανε ερωτησεις στον Κωστακη και τον Αλεξις και την Αλεκα να τις συνυπογραψουμε !!!!! με "οσα" που λεει και ο Φ.

    αυτο για το στρατο πως σου ηρθε? ακυρο εντελως !

    "Κάνε με σοφό, να σε κάνω πλούσιο"


    ΠΠ