#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2010 15:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΔΑΚΕ: «δεν μπορούμε να ανήκουμε στο ίδιο κόμμα κ. Μητσοτάκη»



Σκληρή κόντρα έχει ξεσπάσει μεταξύ της ΔΑΚΕ, του Γιάννη Μανώλη και του βουλευτή της Ν.Δ. Κυριάκου Μητσοτάκη, με φόντο την απόφαση συνδικαλιστών καθηγητών της ΔΑΚΕ να ταχθούν υπέρ της αποχής από τη διόρθωση των γραπτών των πανελληνίων εξετάσεων.

Αφορμή για την κόντρα ήταν η δημοσίευση άρθρου του Μητσοτάκη στην εφημερίδα Καθημερινή με τίτλο «Η ΝΔ και τα βαρίδια του συνδικαλισμού» με το οποίο ρίχνει το γάντι στη Ρηγίλλης , λέγοντας πως πρέπει να πει στους συνδικαλιστές να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, με αφορμή τη στάση που κράτησε η ΔΑΚΕ στην ΟΛΜΕ για το θέμα των βαθμολογητών.

Ο Γιάννης Μανώλης αντέδρασε έντονα λέγοντας  ότι οι συνδικαλιστές της ΝΔ είναι στο πλευρό του κόσμου και στο πλευρό των αιτημάτων τους. Ενώ η ΔΑΚΕ με μία σκληρή ανακοίνωση έκανε λόγο για βολεμένους βουλευτές: «Εμφανίζονται οι βολεμένοι της πολιτικής που όχι μόνο δεν έχουν προσφέρει τίποτα θετικό στη χώρα, αλλά έχουν και μεγάλες ευθύνες για όσα τώρα υποφέρουν οι Έλληνες, να ενδιαφέρονται με απύθμενο θράσος για το κράτος (...) προφανώς, κ. Κυριάκο Μητσοτάκη, δεν μπορούμε να ανήκουμε στο ίδιο κόμμα»  αναφέρει η ανακοίνωση της ΔΑΚΕ και συνεχίζει:

“Εμείς είμαστε με τον εργάτη, τον αγρότη, τον κτηνοτρόφο, τον ψιλικατζή, τον ταβερνιάρη, τον μεροκαματιάρη, τον εργαζόμενο με 600 ή 700 ή και 1500 ευρώ, τον συνταξιούχο που δυσκολεύεται να αγοράσει με την σύνταξή του τα φάρμακα του, τον άνεργο, το νέο και τη νέα που προσπαθεί με κάθε δύναμη, που μπορεί ανθρώπινα να διαθέσει για να έχει μια απλή αλλά αξιοπρεπή ζωή, χωρίς υποχρεώσεις και χωρίς εξαρτήσεις”, …“Εσείς που ανήκετε;”

Από την πλευρά του ο Κυριάκος Μητσοτάκης, ανέφερε: "Ως προς το ερώτημα "Εσείς που ανήκετε;" που θέτει η ΔΑΚΕ στη χθεσινή της ανακοίνωση, απαντώ ότι ανήκω στη μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη της Νέας Δημοκρατίας, με την οποία έχω εκλεγεί τρείς φορές βουλευτής στη μεγαλύτερη εκλογική περιφέρεια της χώρας. Αναφορές περί βολεμένων πολιτικών είναι τουλάχιστον προσβλητικές για τους πολίτες που με στήριξαν με τη ψήφο τους…Τέλος, ως προς την πρόταση του κ. Μανώλη να περπατήσουμε μαζί στις φτωχογειτονιές της Β’ Αθηνών την αποδέχομαι με χαρά. Εξάλλου τις περπάτησα και στις δύσκολες εκλογές του 2009, στις οποίες ο κ.Μανώλης επέλεξε να μη δώσει τη μάχη για τη ΝΔ".

Με την σειρά του ο κ. Μανώλης απαντά από το ΒΗΜΑ: «Τo κόμμα έχει διαδικασίες και κανείς δεν θα του υπαγορεύσει τι θα κάνει. Σήμερα που η κοινωνία ψάχνει στηρίγματα για να αμυνθεί στις πολιτικές του μνημονίου που ψήφισαν η κυβέρνηση και τα εξαπτέρυγά της, η γενική επίθεση κατά των συνδικαλιστών για οποιονδήποτε λόγο ή αφορμή, όπως έκανε ο κ. Κυρ. Μητσοτάκης, είναι τουλάχιστον περίεργη, αν όχι ύποπτη.. Οφείλουμε να είμαστε δίπλα στους δοκιμαζόμενους εργαζόμενους και συνταξιούχους που βλέπουν να ανατρέπονται κατακτήσεις δεκαετιών. Κάτι που δεν το κάνουν οι πολιτικοί που προτιμούν τις επαφές τους με επιχειρηματίες και όχι με την κοινωνία».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DOC avatar
    DOC 19/06/2010 15:36:59

    ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΕΣ. ΤΟΣΟ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ,ΤΕΛΙΚΑ,ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΝ? ΑΦΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ,ΑΣ ΠΑΝΕ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΕΣ ΚΑΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ,ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ DOC 20/06/2010 01:47:12

      έτσι είναι αλλά γιατί νομίζω ότι υπάρχουν ηλίθιοι σε αυτή την χώρα;

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/06/2010 15:37:37

    Ιδανική φάτσα για θρίλερ B` movie. Μπέλα Λουγκόσι!

    • DOC avatar
      DOC @ Strange Attractor 19/06/2010 15:41:36

      Τι θα γίνει DOC;

      • DOC avatar
        DOC @ DOC 19/06/2010 16:30:51

        ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

  3. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 19/06/2010 15:51:04

    “Εμείς είμαστε με τον εργάτη, τον αγρότη, τον κτηνοτρόφο,
    τον ψιλικατζή, τον ταβερνιάρη, τον μεροκαματιάρη".
    Πώς δηλαδή;

  4. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 19/06/2010 15:58:16

    Όπως φαίνεται το "νέον" κόμμα θα είναι το υβρίδιο ΠΑΣΟΚ, Μητσοτακέικου και Καρατζαφεραίικου και οι γνωστές τσόντες Μάνου, Ανδριανόπουλου κλπ.

  5. mitsosms avatar
    mitsosms 19/06/2010 16:13:50

    Καλά τώρα. Ο Μανώλης είναι με το μεροκαματιάρη με το να μην διορθώνονται τα γραπτά των παιδιών. Ανευθυνότητα σε όλο της το μεγαλείο.

    • σερτης avatar
      σερτης @ mitsosms 19/06/2010 16:23:21

      φίλε μου όταν κάποιος δεν πληρώσει σε μια τραπεζα το σπίτι του η τραπεζα του το παιρνει........
      ετσι και εδω.....αν δεν πληρωσεις τους διορθωτες δεν εχει διορθωση.....ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΑ ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ

  6. Ηλίας avatar
    Ηλίας 19/06/2010 16:15:49

    Κυριάκο σε περιμένω στις γειτονιές της β Αθήνας όπου διαμένω να τα πούμε δυο λογάκια...

    • man8os avatar
      man8os @ Ηλίας 19/06/2010 21:41:53

      Θα τον ληστεψουν πρωτα οι φιλοι μας οι μεταναστες...
      Οταν τον δεις θα τον λυπηθεις, ουτε καρπαζια δεν θα θες να του ριξεις.

  7. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 19/06/2010 16:18:57

    Η ιστορία επαναλαμβάνεται σαν κακό παραμύθι.

    Οταν επί κυβέρνησης Ανδρέα Παπανδρέου, ο Γιώργος Παπανδρέου ήταν υπουργός Παιδείας και ο Κ.Μητσοτάκης αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, οι καθηγητές είχαν κάνει απεργία που ξεπερνούσε τον μήνα. Οι καθηγητές προτίμησαν να χάσουν χρήματα παρά να σπάσουν την απεργία τους. Μάλιστα οι πληροφορίες -επιβεβαιωμένες- ήταν ότι ο υπουργός Παιδείας θα έκανε παραχώρηση στις λελογισμένες απαιτήσεις τους.

    Τότε ακριβώς, ο κακός λύκος ο επονομαζόμενος και Κων.Μητσοτάκης μπήκε στη μέση. Με τα ίδια ακριβώς λόγια όπως ο σημερινός απόγονός του Κούλης έσπασε το μέτωπο των καθηγητών και οι τελευταίοι δεν πήραν δραχμή από αυτά που θα τους έδιναν.....

    Η ιστορία διδάσκει ότι πάντοτε ένας ή μία Μητσοτάκη έρχονται στις δύσκολες στιγμές να βοηθήσουν το ΠΑΣΟΚ.
    Η οικογένεια ποτέ δεν είχε ιδεολογικό στίγμα και αντίθετα, αποτελούσε το εξαπτέρυγο της εκάστοτε αντιπάλου της ΝΔ, κατάστασης. Γι΄αυτό και το προϊόν που πουλάνε είναι θνησιγενές. Εξ αρχής.Γι΄αυτό δεν μπορούν να ΄καταλάβουν γιατί ο κόσμος θα τους κατατάσσει για πάντα στα ζόμπι της πολιτικής....

  8. σερτης avatar
    σερτης 19/06/2010 16:24:52

    ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΤ΄ΛΩΣ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΑ......
    ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.....ΔΕ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ
    ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΔΩ......ΑΝ ΣΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΘΩΤΕΣ.....ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΓΙΟΚ.........

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ σερτης 19/06/2010 18:12:11

      Οι καθηγητές δεν είναι τράπεζα και τα παιδιά δεν είναι δανειολήπτες! Είναι εντελώς άστοχος ο παραλληλισμός.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ σερτης 19/06/2010 18:14:54

      Οι καθηγητές δεν χτίζουν απλά μια πολυκατοικία, επιτελούν και κοινωνικό έργο. Οπότε θα πρέπει να δείξουν κατανόηση. Είναι απαράδεκτη η στάση τους!

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ mitsosms 19/06/2010 18:50:06

        Μα και βέβαια, είναι η κατάλληλη στιγμή να δείξουμε όλοι την ευαισθησία μας και να "επιβάλουμε" και στους καθηγητές αφιλοκερδώς να συνεχίσουν με ζήλο το κοινωνικό τους έργο.
        Και μην ξεχνάμε..το μεγαλύτερο μέρος της ευαισθησίας μας να το χαρίσουμε απλόχερα προς τον ΓΑΠ, καθώς όντας πονόψυχοι πρέπει να τους επιτρέψουμε να συνεχίσουν το δικό τους θεάρεστο κοινωνικό έργο, προς τον Ελληνικό λαό.
        Τώρα φίλε μου,αν διαφαίνεται και μια δόση κυνισμού στα λεγόμενα μου,συγχώρα με!!..
        Είναι απλά ένα αυθόρμητο συναίσθημα και αυτό, εξαιτίας μάλιστα των πολλών "δόσεων ευαισθησίας" και κοινωνικού χρέους που καλούμαστε να εκπληρώνουμε καθημερινά. Έτσι μας συμβουλεύουν εξάλλου τα ΜΜΕ και κάποια άλλα χουντοκάναλα.

      • anonymos avatar
        anonymos @ mitsosms 19/06/2010 18:53:58

        Η υπευθυνότητα πρέπει να ασκείται πρώτα από την εκάστοτε κυβέρνηση. Δεν μπορεί η κυβέρνηση να έρχεται να λεηλατεί τους μισθούς των καθηγητών και μετά να τους πετάει στα μουτρα 1.2 ευρώ την ώρα. Στο κατω κάτω αμα θέλουνε διορθώνουνε.

  9. αθανασιος Ι. avatar
    αθανασιος Ι. 19/06/2010 18:02:09

    Το ίδιο πάντως δεν έχω δει ..από την ΔΚΜ /Τ.Ε.Ε. .Δυτ Μακεδονίας ..που έγλειψε κατουρημένες ποδιές στην ΠΑΣΚΕ

  10. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 19/06/2010 19:22:29

    Μεγάλη αναταραχή θαυμάσια κατάσταση, που έλεγε και ο πρόεδρος Μάο! Αυτός ο Μανόλο πρέπει να διάβασε πρόσφατα το Κόκκινο Βιβλιαράκι μονορούφι, ο δε Κυριακούλης καλά θα κάνει να μελετήσει Τέγκ Χσιάο Πίγκ, σωστή πάλη των τάξεων χωρίς επαναστατική θεωρία δεν γίνεται.

  11. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 19/06/2010 19:31:42

    Τελευταία η ΝΔ μου θυμίζει ΑΑΣΠΕ ή ΠΠΣΠ (θυμάται κανείς, ο Τατούλης γιατί δεν ακούγεται);

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Sic transit gloria mundi 19/06/2010 19:34:25

      Κι ο Τσουκάτος ΕΚΚΕτζής δεν ήτανε? Συμπέρασμα:Το ΕΚΚΕ κυβερνά την Ελλάδα!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 19/06/2010 19:43:59

      Έ όχι δά, υπερβολή! Τσουκάτος έξω από ενδεκάδα και πάγκο, Τατούλης τα ίδια. Εντάξει ο Μανόλο είναι νεο-κινέζος με την ορμή του νεοφώτιστου, αλλά μόνο μπουκάλια πετάει, σε ρόλο Pretender. O Κυριάκος είναι νωρίς ακόμα, μέχρι να μάθει τι εστί καπιταλισμός στους νεο-κινέζους της ΝΔ, ο ίδιος θα έχει δισέγγονα και ο πατήρ θα ζέι μέν, αλλά θα έχει την ηλικία (και τη γενειάδα) του Γκάνταλφ. Έρημη Μέση Γή!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Sic transit gloria mundi 19/06/2010 19:48:31

        Λες ο πατήρ να είναι φορυρός του άγιου δισκοπότηρου? Ποιός θα ξορκίσει την κατάρα?

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 19/06/2010 19:57:38

        Έγκυρη πληροφορία δι' αρχαρίους:
        h**p://en.wikipedia.org/wiki/Transylvania

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Sic transit gloria mundi 19/06/2010 20:04:06

        Γι΄αυτό η Ρουμανία μπήκε στο ΔΝΤ!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 19/06/2010 23:11:57

        Ο κόμης διαφωνούσε με το ΔΝΤ, αλλά ο Βάν Χέλσιγκ του είπε ή ΔΝΤ ή θα πίνεις γκαζόζα !

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Sic transit gloria mundi 19/06/2010 23:15:38

        Το μαχαίρι στην καρδιά ποιός θα το μπήξει?

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 19/06/2010 23:17:55

        He never dies!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Sic transit gloria mundi 19/06/2010 23:22:47

        Βρυκόλακας.Μπρρρρ...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Sic transit gloria mundi 19/06/2010 20:04:29

      ΟΙ περισσοτεροι ΕΚΚΕτζηδες πηγαν στο εκσυγχρονιστικο ΠΑΣΟΚ.Ο Τατουλης ηταν εξαιρεση και αποβληθηκε τελικα.

  12. Γιάννης Κορεξενός avatar
    Γιάννης Κορεξενός 19/06/2010 19:32:01

    Ας πάνε πρώτα οι βολευτές να κατεβάσουν την αμοιβή τους για τις διάφορες επιτροπές και μετά ας μιλήσουν και για τους καθηγητές. Με ένα μέσο όρο 2 γραπτών ανα ώρα η αμοιβή βγαίνει στα 4 € μικτά ή 3.2 καθαρά την ώρα. Για υποδείξτε μου παρακαλώ έναν εργαζόμενο που να δουλεύει υπερωριακά μέσα στη ζέστη σε ένα τόσο υπεύθυνο τομέα για 3.2 € την ώρα και μετά το συζητάμε. Ακόμα και οι αλλοδαπές καθαρίστριες (χωρίς να θέλω να υποτιμήσω καθόλου το έργο τους) για 6 € την ώρα δουλεύουν. Παρεπιπτόντως ο καφες στη Χαλκίδα όπου και διαμένω κοστίζει 4 €. Αρα ούτε για εναν καφέ την ώρα δεν τους εχουν τους ανθρώπους. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Γιάννης Κορεξενός 19/06/2010 19:42:28

      Πόσες ώρες δουλεύουν την εβδομάδα οι καθηγητές; Γύρω στις 20. Δεν καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το ποσό αυτό είναι απλά συμβολικό; Η διόρθωση των γραπτών είναι υποχρέωσή τους και μάλιστα χωρίς αμοιβή. Γι' αυτό έχουν πληρωθεί ήδη αδρά στην διάρκεια του χρόνου.

      • σερτης avatar
        σερτης @ mitsosms 20/06/2010 02:00:52

        προφανώς είσαι εκτός τόπου και χρόνου και μάλλον το μυαλό σου δε δουλεύει.......
        για να κάνει κάποιος μάθημα αποδεδειγμένα ο κόπος είναι διπλάσιος.......
        ο καθηγητής δεν προετοιμάζεται.....αλλά προφανώς είσαι αδαής

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ Γιάννης Κορεξενός 19/06/2010 20:24:02

      Α,τώρα μάλιστα..το ξεκαθαρίσαμε, έγινε συμβολικό το ποσό που δίνουν στους καθηγητές.
      Άρα και αυτομάτως νόμιμο να κοπεί στα μισά,στο 1/4 ή όσο θέλει ο κάθε υπουργός να αντιπροσωπεύει αυτός ο συμβολισμός!
      Άντε να δούμε τι άλλο θα οριστεί στην σύγχρονη πραγματικότητα μας ως συμβολικό.
      Μερικές ιδέες είναι..
      ..να ορίσουμε και τις συντάξεις ως "συμβολικού περιεχομένου" βοηθήματα ώστε σταδιακά να γίνει "υποχρέωση" του καθενός να μάθει να ζεί χωρίς αυτές.
      Στο κράτος θα περιέρχεται η πραγματική αξία των συντάξεων, στους δε δικαιούχους θα χαρίζεται η "αρετή" ενός υψηλού συμβολισμού και ένα παράσημο για ..το ήθος που επέδειξαν να μάθουν να ζούνε χωρίς συντάξεις(μπορούν να το καρφιτσώνουν μάλιστα και στο πέτο του σακακιού!)..
      Ευέλικτες λύσεις τελικά οι συμβολισμοί,δεν νομίζετε?

  13. Γιάννης Κορεξενός avatar
    Γιάννης Κορεξενός 19/06/2010 19:49:16

    Μπορεί να δουλεύουν 20 αλλά τις δουλεύουν πραγματικά. Επίσης βάλε σε αυτές και την προετοιμασία στο σπίτι, τις διορθώσεις γραπτών και τις πρόσθετες διοικητικές εργασίες που καλούνται να κάνουν στο σχολείο εκτός από το 20ώρο εκπαιδευτικό τους εργο και θα καταλάβεις ότι τελικά δουλεύουν περισσότερο από πολλούς άλλους δημοσίους υπαλλήλους που ναι μεν εχουν 8ωρο αλλά στα χαρτιά αφού όλοι ξέρουμε ότι το 8ωρο στο δημόσιο είναι 6.5 ώρες και βέβαια εννοείτε ότι αυτες δεν είναι καθαρα ώρες δουλειάς αλλά συμπεριλαμβάνεται και το σουλάτσο, ο καφές η συζήτηση κλπ. Εννοείτε ότι συγκρίνω πάντα με τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα και όχι με τον ιδιωτικό όπου εκει πραγματικά οι υπάλληλοι δουλεύουν περισσότερο.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Γιάννης Κορεξενός 19/06/2010 19:54:00

      Άσε τώρα που τις δουλεύουν κανονικά. Οι περισσότεροι είναι αδιάφοροι επειδή υπάρχουν τα φροντιστήρια. Στις πρόσθετες εργασίες τους είναι και η διόρθωση των γραπτών των πανελληνίων. Όσο για την προετοιμασία που λες δεν παίζει. Άντε τον πρώτο χρόνο. Μετά όλα είναι ήδη έτοιμα.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Γιάννης Κορεξενός 19/06/2010 19:55:07

      Και την σύγκριση να την κάνεις καλύτερα με τον Ιδ. τομέα.

      • tiramola avatar
        tiramola @ mitsosms 19/06/2010 20:24:41

        Μιλάμε για 50-60 πραγματικές εργατώρες την εβδομάδα για όσους δουλεύουν σε φροντηστήρια.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ mitsosms 19/06/2010 21:12:45

        Μιλάμε για extra εισόδημα τότε.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ mitsosms 19/06/2010 21:19:27

        Αναφέρομαι σε αυτούς που δουλεύουν και σε σχολεία.

  14. Γιάννης Κορεξενός avatar
    Γιάννης Κορεξενός 19/06/2010 20:24:57

    Εσύ λοιπόν που μαλλον δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα θα ήσουν ευτυχισμένος με 3.4 € την ώρα? Θα δούλευες ετσι υπερωριακά? Μην ξεχνάς ότι η διόρθωση των γραπτών είναι εξτρα απασχόληση για τους καθηγητές και μη υποχρεωτική άρα ο καθένας μπορεί να κρίνει και αν τον συμφέρει να πάει. Γιατί να τους κατακρίνουμε. Στο κάτω κάτω ας προσλάβει το υπουργείο ιδιώτες καθηγητες για διόρθωση και ας τους πληρώσει με αυτά τα χρήματα και αν πάει κανένας να μου τρυπήσεις τη μύτη. Δυστυχώς ο τσάμπας πέθανε φίλε μου και οι καθηγητές είναι από τους πιο κακοπληρωμένους δημοσίους υπαλλήλους για το έργο που κάνουν δηλαδή τη μορφωση και διαπαιδαγώγηση των παιδιών μας. Όσο για τα φροντιστήρια που λες ναι μεν εχεις εν μερος δίκιο αλλά δε κάνουν όλοι οι καθηγητές φροντιστήρια είτε γιατί αυτά έχουν περιοριστεί πολύ λογω κρίσης έιτε λόγω ειδικότητας που δεν τους επιτρέπει.
    Με τον ιδιωτικό τομέα δε συγκρίνω γιατί δεν ανήκουν στον ιδιο φορέα και σε τελική ανάλυση στον ιδιωτικό τομέα τα λεφτά είναι και περισσότερα ανάλογα των προσόντων αλλά και μπορει κάποιος να δουλέψει εκτός και να εχει και εξωτερική εργασία ενώ στο δημόσιο όχι. Δε λέω ότι είναι απαραίτητα καλύτερα αλλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Γιάννης Κορεξενός 19/06/2010 21:20:55

      Δεν με κατάλαβες. Η διόρθωση των γραπτών έχει υπερκαληφθεί ήδη απ' όσα έλαβαν κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

      • Γιάννης Κορεξενός avatar
        Γιάννης Κορεξενός @ mitsosms 19/06/2010 21:32:23

        Γνωρίζεις πόσα παίρνει ένας καθηγητής με 15 χρόνια προυπηρεσία και διδακτορικό? Αν θες να σου πω γιατί εχω φίλο με αυτά τα προσόντα που είναι καθηγητής και ξέρω. Και σε διαβεβαιώνω ότι δεν είναι πολλά.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ mitsosms 19/06/2010 21:39:35

        Ωραία, συνέκρινέτο με όσα παίρνει κάποιος με τα ίδια προσόντα που δουλεύει σε φροντιστήριο και ύστερα πες μου αν παίρνει πολλά ή όχι. Το θέμα είναι η ισότητα αγαπητέ. Αυτοί που είναι προνομιούχοι δεν έχουν το δικαίωμα να παίζουν με την αγωνία των παιδιών.

      • ApoTel avatar
        ApoTel @ mitsosms 20/06/2010 00:12:05

        Εντάξει καταλάβαμε ότι έχεις πρόβλημα με τους καθηγητές του Δημόσιου. Τώρα αν εσύ θεωρείς τα 1200 το μήνα που παίρνω μετά και τις νέες μειώσεις με 12 χρόνια υπηρεσία γάμο και master, υπεραρκετά δεν έχω κάτι άλλο να πω. Α επίσης αν χάφτεις τα παραμύθια των Ιορδάνηδων ότι ο καθηγητής διορθώνει 400 γραπτά τότε εγώ που σε 3 μέρες έκανα 75 μάλλον άσχετος είμαι.
        Τέλος αφού δεν πιστεύεις ότι στα δημόσια σχολεία γίνεται δουλειά ρώτα την Αννούλα που στέλνει τον γιό της. Μαζί ρώτα την που βρήκε τα 14000 ευρώ τον χρόνο που κοστίζει. Και μια που θα πας εκεί ρώτα την που είναι και τα λεφτά που μου χρωστά 3 χρόνια από την ΠΔΣ

  15. Γιαννης Σταυρακας avatar
    Γιαννης Σταυρακας 19/06/2010 20:35:43

    Οι Έλληνε καθηγητές είναι οι μόνοι που δουλεύουν 8,5 μηνες και πληρωνονται 12. Έτσι μας μαθανε!!!!!!!!!!!! Τι υπερωριες και εξτρα μου λες... Να τους βαλουν τους αλλους τρεις μηνες που εχουν διακοπες να δουλεψουν καπου αλλου.

    Γενικοτερο ειναι το προβλημα και το μεγαλωνου όπως κάνουν.

    Και τωρα αν πινάσουμε δε μας φταιει κανεις! Πλουτίσαμε πολυ γρήγορα σα λαος τα τελευταια 30 χρονια, με λεφτα δανεικά και μαθαμε να τρωμε. Ετσι μας μαθανε. τωρα πεινα, γιατι οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους, και εμεις καλους λογαριασμους δε καναμε

  16. Γιάννης Κορεξενός avatar
    Γιάννης Κορεξενός 19/06/2010 20:56:11

    Από όσο γνωρίζω και στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ το ίδιο καθεστώς διακοπών ισχύει για τους καθηγητες.
    Σε τελική ανάλυση εφόσον οι μαθητες δε πάνε σχολείο αυτό το διάστημα οι καθηγητες τί να πάνε να κάνουνε αφού δεν υπάρχει αντικείμενο εργασίας.

    • emily avatar
      emily @ Γιάννης Κορεξενός 19/06/2010 21:20:40

      Σε όσα είπατε παραπάνω συμφωνώ και γω.Όμως στο τελευταίο,στο τι να πάνε να κάνουνε στο σχολείο αφού δεν υπάρχει αντικείμενο εργασίας,θα μπορούσαν να απασχοληθούν κάπου αλλού αυτό το διάστημα,ή να τους στείλουν στο ταμείο ανεργίας ,όπως τους ξενοδοχουπάλληλους π.χ.,που όταν κλείνουν τα εποχιακά ξενοδοχεία πάνε όλοι στον ΟΑΕΔ!

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Γιάννης Κορεξενός 19/06/2010 21:22:06

      Τα φροντιστήρια γιατί δουλεύουν; Αν θέλουν μπορούν να τους βρουν αντικείμενο απασχόλησης.

  17. man8os avatar
    man8os 19/06/2010 21:44:58

    Ωραια φωτογραφια!Ποιος θα φιλοτεχνησει ενα ωραιο πορτρετο??

  18. Hase avatar
    Hase 19/06/2010 22:12:26

    Σχετικα με το αν ειναι βολεμενος η οχι ο κ. Μητσοτακης αναφερω απλα οτι ο ανθρωπος αγορασε ηλεκτρονικο εξοπλισμο απο την ζημενς αξιας 180000Ε, δεν τον πληρωσε αμεσα αλλα ισχυριζεται πως εκανε διακανονισμο αργοτερα, (οταν καταλαβε πως ο Φισερ δεν θα του τον εδινε τζαμπα)
    Το μικρο ... αυτο ποσο ισουται με διετη βουλευτικες απολαβες. Ο κ Μητσοτακης φυσικα εκανε και αλλα προεκλογικα εξοδα παραλληλα με τα 180000Ε που προανεφερα. Ολα αυτα τα εκανε για να μας φροντισει. Ο ιδιος δεν ετρωγε, δεν επινε και εν γενει για μια διετια ζουσε σε αυστηρη λιτοτιτα για το καλο μας. Βουλευτης βγηκε με την αξια του και οχι οπως οι κακες γλωσσες λενε οτι τον εσπρωξαν οι διασυνδεσεις του μπαμπα του και η πριμοδοτηση. Ευχομαι στον κ Μητσοτακη να ξαναβγει βουλευτης γιατι εμεις οι καφροι χρειαζομασται αξιους αντιπροσωπους στο κοινοβουλιο ωστε να κοιμουμαστε ησυχα (και πολλακις ορθιοι).

  19. Μοικανίζων avatar
    Μοικανίζων 19/06/2010 23:05:05

    Δεν είναι όλες οι ειδικότητες το ίδιο στους καθηγητές. Μια διδακτική ώρα αντιστοιχεί σε τέσσερεις ώρες γραφείου. Αν θεωρείται ότι η φύλαξη παιδιών είναι το έργο των εκπαιδευτικών, τότε ναι, αρκετά αμοίβονται. Δεν είναι έτσι, όμως.

  20. δημητρης avatar
    δημητρης 20/06/2010 09:50:25

    Ετσι γινεται παντα. Το κολπο ειναι παληο και αποδιδει σχεδον σιγουρα.
    Βαζουμε την μια επαγγελματικη η κοινωνικγ ταξη να επιτιθεται εναντιον καποιας αλλης που διεκδικει δικαια αιτηματα οπως εγινε προσφατα με τους ελευθερους επαγγελματιες που τους εστρεψαν εναντιον των Δ.Υ.
    Τωρα σειρα εχουν οι καθηγητες, αυριο οι γιατροι, μεθαυριο καποιος αλλος κλαδος.
    Δεν καταλαβαινουν ομως ολοι αυτοι οι "διαμαρτυρομενοι", στην προκειμενη περιπτωση οι αγανακτησμενοι γονεις, οτι θα ερθει και η δικη τους σειρα στον επαγγελματικο τους πεδιο και θα επικαλουνται την αλληλεγγυη των υπολοιπων, οπως εγινε με τους ελευθερους επαγγελματιες που αφου τους χρησιμοποιησε ο μηχανισμος του Πασοκ κατα της Δημοσιας Διοικησης τωρα του γδερνει.
    Ετσι ομως ειναι αδυνατον να αμυνθει ο εργαζομενος αν δεν συνειδητοποιησει οτι το εγγλεζικο κολπο, του διαιρει κα βασιλευε, το σπουδαζουν οι στημενοι πολιτικοι του Χαρβαρντ και του Λοντον Σκοολ οφ Εκονομικς (σιγα τους οικονομολογους που διελυσαν την οικονομια).

    Μην τσιματε !