#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/02/2011 14:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γ. Τσεκλένης: πως ο Μητσοτάκης ...”προίκισε” τη Ντόρα



«Υπήρξα Πρόεδρος στην Πειραϊκή Πατραϊκή. Ήθελα να τους κάνω να καταλάβουν ότι θα μπορούσαμε να βγάλουμε πάρα πολλά χρήματα από αυτό, για να μπω στη σφαίρα επιρροής και να βγάλω χρήματα από αυτά. Αλλά επειδή όλα αυτά απαιτούν πολιτικούς χειρισμούς, μόλις έφυγε η κυβέρνηση έφυγα κι εγώ. Τι να έκανα; Να έλεγα στον Μητσοτάκη να μην πουλήσει την εταιρεία στους Γερμανούς αφού ήθελε να προικίσει την κόρη του; Προίκισε τη Ντόρα με τουλάχιστον 3 δις δραχμές πουλώντας την Πειραϊκή Πατραϊκή. Το λέω και το υπογράφω».

Αυτά δηλώνει, μεταξύ άλλων, ο Γιάννης Τσεκλένης, σε συνέντευξη στο περιοδικό ΕΓΩ. Εμείς δεν μπορούμε να τα διασταυρώσουμε, ούτε τα υϊοθετούμε, φυσικά. Άλλοι πρέπει να απαντήσουν και να δώσουν εξηγήσεις



 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 25/02/2011 14:47:05

    Δεν αντέχουμε , μπουχτίσαμε.
    Ας προσέξουν οι κυβερνώντες - γενικώς- γιατί άμα φύγει το καπάκι από το καζάνι , τότε ο σώζων εαυτόν σωθήτω...
    Οι λέξεις χάος και μπάχαλο θα είναι ήπιες.

  2. Κώστας avatar
    Κώστας 25/02/2011 15:21:56

    Με την πώληση της ΑΓΕΤ στον Παντσαβόλτα της Καλτσεστρούτσι, ποιός "προικίσθηκε" άραγε..;

    Μετά, αναρωτιόμαστε γιατί "δεν παράγουμε τίποτα ως χώρα;". Γιατί πολιτικοί σαν τον Μητσοτάκη και τον Σημίτη πούλησαν τα φιλέτα της ελληνικής βιομηχανίας. Για το καλό του έθνους και του λαού βεβαίως βεβαίως, όχι για ίδιον όφελος...Είναι έντιμοι άνθρωποι, δεν τα κάνουν αυτά.

    • loretta avatar
      loretta @ Κώστας 25/02/2011 17:37:04

      ....την βιομηχανια την ρημαξε ο Ανδρεας Παπαπνδρεου....τις ξεκοκάλισαν...απο τοτε αρχισαν ολα!!

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/02/2011 15:35:22

    Και τη Χόκτιφ... και τη Χόκτιφ. Να μη τη ξεχνάμε.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/02/2011 15:44:36

    για να μην έχουμε ψευδαισθήσεις ότι οι Έλληνες μεγαλούργησαν και οι Ελληνες τους πρόδωσαν. Και τι κακοί που ήταν οι Στρατοκατσαμπαίοι και έπιναν το αίμα του λαού. Και ο κακός Τσάτσος. Ο Τσάτσος ηταν κακός γιατι ενοχλούσε το καρτέλ. Και ο Μποδοσάκης. Το κακό Ελληνικό κεφάλαιο... Η κακιά ΔΕΗ... Το ζήλεψαν οι νταβατζήδες των Ευρωπαίων.

  5. antonis avatar
    antonis 25/02/2011 15:47:05

    Nα μην ξεχνάμε και το σλόγκαν :
    "Ντύνει-στολίζει-νοικοκυρέυει"

  6. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 25/02/2011 16:20:51

    Για τον Μποδοσακη μην βαζεις το χερι σου στη φωτια.Υποπτος και σκοτεινος ο ρολος του στον Ισπανικο εμφυλιο.

    • lampros avatar
      lampros @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 25/02/2011 18:11:43

      Για το ρόλο του στην ελληνική οικονομία λέει...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ lampros 25/02/2011 18:16:53

        μόνο αυτό ξέρω...

        • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
          ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ archaeopteryx 25/02/2011 19:30:41

          Αntony Beevor (o Iσπανικος εμφυλιος πολεμος,εκδοσεις Γκοβοστη) σελ 492-493.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 25/02/2011 21:49:55

            εεε... αφού συμφώνησε και ο Μεταξάς, ανανέωσαν και τον ελληνικό οπλισμό... Για αυτό άραγε είχε ξυνίσει με την Κρουπ? Τι λεπτομέρειες χαμένες...

  7. julia avatar
    julia 25/02/2011 16:22:22

    Η αναγκαία χρηματοδότηση για να λειτουργήσει σωστά κάτι......αλλιώς ποιός θα το πάρει το κορίτσι ????

  8. rs avatar
    rs 25/02/2011 16:36:45

    Το άσχημο στην όλη ιστορία είναι οτι δεν βλέπουμε να γίνεται ΤΙΠΟΤΑ προς την κατέυθυνση της τιμωρίας.
    Δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή Έλληνας που μην έχει να διηγηθεί κάποιο σκάνδαλο.
    Και φυσικά αποτελεί πρόκληση μέγιστου βαθμού, οτι όλοι "αυτοί" που παρουσιάζονται σήμερα σάν "σωτήρες", ανδρώθηκαν και υπηρέτησαν πιστά -αλλοιώς δεν θα βρίσκονταν εδώ που βρίσκονται- το σύτημα αυτό που με τόση ευκολία τώρα κατακρίνουν.
    Ο ορισμός της ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ δηλαδή.

  9. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 25/02/2011 17:22:33

    Μα αν δεν έκανε τοιουτοτρόπως τα κουμάντα του, ο στοργικός πατήρ της γνωστής φαμίλιας, πώς θα πλούτιζε, πώς θα συντηρούσε το όνομά του και πώς θα επέβαλε την πρωτότοκο κόρη του σε πρωταγωνιστικό ρόλο, στο πολιτικό σκηνικό;
    Τώρα το πώς τους ξέφυγε πέρυσι η βάση της Ν.Δ. και την έστειλε αδιάβαστη στη ΔΥΣΗ της, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, που μάλλον δεν το φαντάζονταν! Τους ήρθε ξαφνικά και δεν προλάβαιναν να «ρευστοποιήσουν» και να μοιράσουν! Χώρια που υπολόγιζαν, πως τα Μέσα Μαζικής Επιρροής θα έκαναν καλά τη δουλειά τους και θα τιμούσαν το «παντεσπάνι» τους!
    Είναι πανθομολογούμενο, πως κατέχει επάξια τον τίτλο του πρώτου και μεγίστου διδασκάλου της τέχνης του πλουτισμού διά της πολιτικής.
    Δεν καταλαβαίνω, τον Τσεκλένη περιμέναμε να μας το πει;

    • loretta avatar
      loretta @ Αφροδίτη 25/02/2011 17:51:26

      απο τον τσεκλενη περιμεναμε να μας πει ποσα ηταν τα τοπια υφασμα!!!

  10. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 25/02/2011 17:48:58

    Άλλος ένας συνωμότης εναντίον της, ντροπή.
    Αφήστε ήσυχο το κοριτσάκι, είναι κρίμα διότι ακόμα να συνέλθει από τα ρίχτερ που κατάπιε στις 29/11/2009

  11. Rote Phane avatar
    Rote Phane 25/02/2011 18:23:51

    Τον λυριο αυτομ ποιος τον διωρισε και γιατι προεδρο στην Π-Π;
    Ενας εμπορος υφασματων ηταν που νομιζε οτι ηταν μοδιστος.
    Απλως τα κονομισε με το ΠΑΣΟΚ . Ας μην μιλαει καλλιτερα.

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ Rote Phane 25/02/2011 21:43:49

      O Tσεκλένης δεν ήταν έμπορος υφασμάτων. Ήταν ο πιο δυναμικός και επιτυχημένος σχεδιαστής στην εποχή εκείνη και πήρε την θέση σε εποχές μέγιστης κομματικοποίησης κατ΄ εξαίρεση, λόγω της επιτυχούς επιχειρηματικής του δράσης. Εάν δεν την κατέστρεφε ο Μητσοτάκης την Π-Π αυτή τη στιγμή θα μεγαλουργούσε. Τα σεντόνια της δεν βγαίνουν από κανέναν πλέον, η ποιότητά τους είναι άφθαστη.

  12. thanasis avatar
    thanasis 25/02/2011 19:37:59

    την προικισε την εφτιαξε αλλα μυαλο η οικογενεια
    δεν εβαλε ας μεινουν στο 1,8 και ας βλεπουν
    την πλατη της εξουσιας

    • loretta avatar
      loretta @ thanasis 25/02/2011 20:27:16

      εκει εκει στην Γ" εθνικη!!

  13. ΚΟΜΟΤΙ-ΝΕΟΙ avatar
    ΚΟΜΟΤΙ-ΝΕΟΙ 25/02/2011 19:47:03

    Σήμερα η Ντόρα είναι στα μέρη μας
    Σε επίσκεψη της σε μειονοτικό χωριό της είπαν οι κάτοικοι
    Ο πατέρας σου ήταν πολύ καλός μαζί μας
    θα είσαι το ίδιο καλή και εσύ
    Κι αυτή τους απάντησε
    Μα είμαι κόρη του πατέρα μου!
    Εδώ να προσθέσουμε οτι απο τα 30 άτομα που ακολουθούν κατά πόδας την Ντόρα στην περιοδεία της στο νομό μας τα 20 είναι μουσουλμάνοι που τη φωτογραφίζουν την βιντεοσκοπούν και κάνουν τούμπες απο την χαρά τους.

  14. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 25/02/2011 21:54:47

    Καλά να πάθουμε. Λαός και μείς; Περιμένουμε τι θα μας πεί ο Μητσοτάκης στα
    βαθειά του γεράματα, τι να κάνουμε στην Ελληνική πολιτική σκηνή. Σε πιό ξένο κράτος περιμένουν νουνεχίες από τους διατελέσαντες πρωθυπουργούς η προέδρους; Αλλά εκεί ξέρουν και τους αποστελνουν εκεί που πρέπει. Μόνο εμείς και τα πουλημένα ΜΜΕ κρεμόμαστε από τα χείλη του!!! Ο επίτιμος είπε και έκανε περέμβαση: το παίζουν τα ΜΜΕ και ο πιό πολύς λαός τον ακούει!!! Δεν νρεπόμαστε και περιμένουμε να πάμε μποροστά σαν χώρα. Και αυτό ισχύει και για τόσους άλλους πολιτικούς, Σημίτης, Καραμανλής(η μάλλον αυτός δεν μιλάει αν και τον παρακαλούν να μιλήσει).... Και το χειρότερο αυτοί που μας έφεραν στο χείλος του γκρεμού και ευθύνονται γαι την σημερινή άθλια κατάσταση θέλουν να γίνουν και οι σωτήρες μας. Κακλαμάνηδες, Παπανδρέηδες, Σόύφηδες,Βουλγαράκηδες, Μητσοτάκηδες, Καραμανλήδες,Σιουφλιάδες, Παπουτσήδες,Πρωτοπαπάδάκηδες,Παγκάληδες(που μαζί τα φάγαμε), Βενιζέληδες, και όλοι αυτοί η . Και αφού δεν έχουν τσίπα να πάνε σπίτι τους το έρώτημα είναι θα τους στείλουμε εμείς στο σπίτι τους στις επόμενες εκλογές; Δεν το βλέπω... Άρα ας σταματήσουμε να παραπονιόμαστε. Είμαστε άξιοι τις μοίρας μας
    Με αδελφικούς χαιρετισμούς
    Αλέξανδρος

  15. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 25/02/2011 22:05:01

    Με 3 δις μάλλον και εγώ θα την έπαιρνα .
    Να λέμε και καμιά μ..........α να περνάει η ώρα..

  16. δημης avatar
    δημης 25/02/2011 22:32:50

    ΝΑ ΚΑΤΑΣΧΕΘΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΠΑΡΑΥΤΑ !!!!!
    αΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ....

  17. O ΑΘΗΝΑΙΟΣ avatar
    O ΑΘΗΝΑΙΟΣ 25/02/2011 23:27:52

    Οι μέθοδοι της… Αγίας Οικογένειας είναι γνωστές εδώ και περισσότερα από 60 χρόνια. Αποστασίες, δολοπλοκίες και κάθε λογής πολιτικά παιχνίδια με μόνο σκοπό την ιδιοτέλεια την αρπαχτή την εξουσία….

    Ο δύσμοιρος Ελληνικός λαός ταΐζει και πληρώνει αδρά όλη την οσία οικογένεια εξήντα χρονια τώρα και μάλλον θα συνεχίσει να τους πληρώνει εσαεί αν ο ΘΕΟΣ… δεν βάλει το χέρι του.

  18. νεφέλη avatar
    νεφέλη 26/02/2011 00:24:35

    Καλά, καλά... όλοι υπονοούν, καταμαρτυρούν, αποδίδουν διάφορα στην εν λόγω οικογένεια και στη συνέχεια ουδέν επίσημα αποδεικνύεται και καταδικάζεται κι οπόταν ανοίγουμε τηλεόραση ..τσουπ.. όλο και κάποιος από δαύτους, να μας λέει, πως να μιζεριάσει κιάλλο η ελληνική κοινωνία, για να ευημερούν εκείνοι !
    Ασε , που δεν υπάρχει πολιτική βούληση, να τους αποκαλύψει και να τους αποπέμψει οικογενειακώς από την πολιτική σκηνή της χώρας!!!!
    Ολα τα υπόλοιπα είναι, λοιπόν, απλώς ...κουτσομπολιά!

  19. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 26/02/2011 02:59:17

    H διαγραφή της Ντόρας Μητσοτάκη από τη ΝΔ ήταν καταλυτικής σημασίας απόφαση που δικαιώνει τον Αντώνη Σαμαρά. Επειδή όμως η Ντορίτα δεν ήταν προφανώς η μόνη που προικοδοτήθηκε και επειδή δεν ξεχνάμε διάφορα περιστατικά, όπως εκείνο τον βουλευτή της ΝΔ που τόλμησε να πει ότι και στη ΝΔ υπάρχουν τα λαμόγια και αμέσως διαγράφτηκε από τον ΚΚ - Πολύζος νομίζω το όνομά του - αν ο κ. Σαμαράς θέλει να πείσει τον ελληνικό λαό ότι κάτι άλλαξε και στην ουσία στη ΝΔ, ας εφαρμόσει μονομερώς στο κόμμα του αυτό που ζητάει να γίνει διακομματικά :
    Ας ζητήσει δηλαδή από όλους τους εν ζωή πολιτευθέντες με τη ΝΔ που υπηρέτησαν σε διάφορα κυβερνητικά πόστα τα τελευταία 25 χρόνια να προσκομμίσουν έγγραφα από τα οποία να φαίνεται ποια ήταν η περιουσία τους σε κινητά και ακίνητα πριν ασχοληθούν με τα ΄'κοινά' και ποια είναι σήμερα, από που προέρχεται αυτή η περιουσία - με παραστατικά και αποδείξεις και με τον όρο ότι όποιος αποδεικνύεται - μετά από τον έλεγχο που θα κάνει ειδική επιτροπή και η οποία θα αποτελείται από ορκωτούς λογιστές - ότι παρουσίασε ψευδή στοιχεία θα διαγράφεται από το κόμμα. Το όλο εγχείρημα να γίνει μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα λίγων μηνών και τα στοιχεία της περιουσίας των στελεχών που κατείχαν κυβερνητικές και διοικητικές θέσεις πριν και μετά τη θητεία τους να αναρτηθεί στο διαδίκτυο . Έτσι θα καταλάβει και ο πρόεδρος ποιους μπορεί και ποιους δεν μπορεί να εμπιστεύεται, αλλά το κυριώτερο έτσι θα καταλάβουν και οι ψηφοφόροι ( όλων των παρατάξεων ) .

  20. panos avatar
    panos 26/02/2011 03:12:19

    To περίεργο για όσους ξέρουν τον ακατανόμαστο θα ήταν να μην τα είχε πιάσει. Ποιος νόμος ή δικαστής θα τον αναγκάσει να δώσει πίσω τα κλεμμένα;

  21. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 26/02/2011 03:59:01

    Αγαπητέ ¨archaeopteryx ¨ χωρίς καμία διάθεση ¨κόντρας¨ δες αυτή την φωτογραφία με το σχετικό άρθρο ...

    ΘΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΑ ¨Η ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ¨5η ΦΑΛΑΓΓΑ...¨

    ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ - ΜΠΟΔΟΣΑΚΗΣ - ALFRED KRUPP...

    http://fih.gr/view.php?filename=14_ALFRED_KRUPP_1957_Eks.jpg
    ( μάλλον θα πρέπει να την μεγεθύνεις )

    Μιλάμε για την ελληνική αστική τάξη , φιλοιμπεριαλιστική και μεταπρατική -πάντα , προς εξυπηρέτηση - πάντα των ταξικών της οικονομικών συμφερόντων , ποτέ της Ελλάδας.

    Το έργο συνεχίζεται μέχρι σήμερα... , όχι με βιομήχανους και τσιφλικάδες , αλλά με εφόπ-ληστές , νταβατζήδες μεγαλοεργολάβους κυρίως δημοσίων έργων ( νέος κωδικός : ¨ΣΔΙΤ¨ και ¨πράσινη ¨αιολική - φωτοβολταϊκή ανάπτυξη¨ ) και ξεφτιλισμένους νεόπλουτος μικροαστούς - τα ¨νέα τζάκια¨- του Πανελληνίου -Σοκ ( και δέος ).

    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει και πιστεύω απόλυτα το αληθές της αφήγησης του κ. Γ. Τσεκλένη για τις μπίζνες του Κ. Μητσοτάκη . Εξάλλου πόσοι άλλοι ¨έλληνες πατριώτες¨ δεν έκαναν τα πάντα για να προικίσουν τις κόρες τους.

    Ένα καλός οικογενειάρχης είναι και αυτός… Ο βίος του ( συνολικά όλων των μελών της αγίας οικογένειας ) από τον καιρό της γερμανικής κατοχής μέχρι σήμερα μας κάνει να πιστεύουμε τα πάντα για αυτόν τον ¨ρεαλιστή πολιτικό¨ .

  22. Στέφανος avatar
    Στέφανος 26/02/2011 10:42:46

    Η εικόνα του Γούντι Άλεν στα γραφεία της ΔΗ.ΣΥ πάνω από το κεφάλι της Ντόρας τι ρόλο παίζει? Δεν αξίζει να είναι εκεί αναρτημένες άλλες εικόνες Ελλήνων που πρόσφεραν στον τόπο?

  23. ΒΟΡΕΙΟΣ avatar
    ΒΟΡΕΙΟΣ 26/02/2011 12:06:01