#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/10/2009 17:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γ. Σουφλιάς: «H διαδρομή στην πολιτική τελείωσε για μένα».

 



Την αποχώρησή του από την πολιτική ανακοίνωσε ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ Γιώργος Σουφλιάς. Σε ανακοίνωση που εξέδωσε σημειώνει χαρακτηριστικά: «H διαδρομή στην πολιτική τελείωσε για μένα».

Ολόκληρη η ανακοίνωση του κ. Σουφλιά:

«H διαδρομή στην πολιτική τελείωσε για μένα.

Η αποχώρησή μου από την πολιτική ήταν κάτι που αρκετές φορές με είχε απασχολήσει στο παρελθόν. Διάφορες καταστάσεις, διαδικασίες, μέθοδοι στην πολιτική, ήταν αντίθετες με τα πιστεύω μου και τα στοιχεία του χαρακτήρα μου. Τα παραπάνω, μαζί με τα φίλια πυρά, με πίεζαν και πολλές φορές με πλήγωναν. Επέμεινα με την πίστη ότι είμαι χρήσιμος και πιστεύω ότι προσέφερα σημαντικό έργο στον τόπο και στην παράταξη.

Έφτασα πολύ κοντά στο να λάβω αυτήν την απόφαση της αποχώρησης, λίγο καιρό πριν από την έναρξη της προεκλογικής περιόδου. Θεώρησα όμως -όπως το θεώρησε και η ηγεσία του κόμματος- ότι θα ήταν χρήσιμο για την παράταξη να είμαι υποψήφιος και αυτήν τη φορά.

Δεν προτίθεμαι να ορκιστώ βουλευτής. Ξεκαθαρίζω και ότι δεν με ενδιαφέρει καμία πολιτική θέση ή αξίωμα, είτε εντός Νέας Δημοκρατίας είτε ευρύτερα. Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι να αναπνεύσω εκτός πολιτικής.

Το εκλογικό αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικά βαρύ. Πιστεύω, όμως, ότι η απόφαση του Κώστα Καραμανλή να οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές βάζοντας πάνω από όλα το εθνικό συμφέρον, όπως και η στάση του χθες το βράδυ, τιμούν τον ίδιο και το κόμμα μας.

Σε ό,τι με αφορά στο θέμα των εκλογών -όπως έχω δηλώσει δημόσια- όταν μου ζητήθηκε η γνώμη τάχθηκα υπέρ των εκλογών, όπως τάχθηκαν και άλλα κορυφαία στελέχη. Η άποψή μου ήταν -και δεν την αλλάζω- ότι μία μακρά προεκλογική περίοδος σε μία τέτοια οικονομική συγκυρία, θα ήταν μεγάλη ζημιά για τον τόπο και ότι το παραταξιακό συμφέρον πρέπει να ταυτίζεται με το Εθνικό.

Γι’ αυτούς που σκέπτονται παραταξιακά και μόνον, έχω να τονίσω δύο πράγματα: Πρώτον, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, τα αίτια της ήττας δεν ήταν ο χρόνος των εκλογών αλλά πολλά άλλα. Δεύτερον, στις εκλογές του Φεβρουαρίου, όλα και κυρίως η οικονομία, δείχνουν ότι δεν θα ήταν καλύτερα τα πράγματα για την παράταξη.

Πιστεύω, επίσης, ότι η επιλογή να πούμε την αλήθεια στον ελληνικό λαό, την οποία υποστήριζα σταθερά, αποτελεί σοβαρή κληρονομιά για την παράταξη αλλά και παρακαταθήκη για την πολιτική ζωή του τόπου.

Ο καθένας έχει δικαίωμα να κρίνει την άποψη όσων πιστεύαμε ότι έπρεπε να προκηρυχτούν εκλογές. Δεν έχει, όμως, το δικαίωμα να αποδίδει υστεροβουλίες που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Ομολογώ ότι απρέπειες που ακούστηκαν το τελευταίο διάστημα δεν τις περίμενα, αλλά δεν με επηρέασαν στην απόφασή μου να αποχωρήσω. Πολιτεύτηκα 35 χρόνια με γνώμονα το εθνικό συμφέρον και το συμφέρον της παράταξης. Άλλωστε, αν ενδιαφερόμουν για διάφορα αξιώματα και, κυρίως, αν έβαζα πάνω από όλα το δικό μου συμφέρον, έμπειρος είμαι και θα πολιτευόμουν διαφορετικά.

Ολοκληρώνοντας αυτήν την πολιτική διαδρομή, θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους με εμπιστεύτηκαν. Τους χιλιάδες πολίτες που με τίμησαν με την ψήφο τους και τους αείμνηστους Κωνσταντίνο Καραμανλή, Γεώργιο Ράλλη και Ξενοφώντα Ζολώτα, καθώς και τον Τζανή Τζανετάκη, τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη και τον Κώστα Καραμανλή, που ως Πρωθυπουργοί μου ανέθεσαν σημαντικά Υπουργεία. Εργάσθηκα με όλες μου τις δυνάμεις για το καλύτερο. Αισθάνομαι υπερήφανος για το έργο μου σε κάθε Υπουργείο, αλλά και για τα δύο Κυβερνητικά Προγράμματα, του 1989 και του 2004.

Τα τελευταία 5,5 χρόνια στο ΥΠΕΧΩΔΕ πραγματοποιήσαμε πολύ σημαντικό έργο στο Περιβάλλον και τις Υποδομές. Οι συνεργάτες μου και εγώ πιστεύουμε ότι αφήνουμε μία σημαντική κληρονομιά, που κάνει πραγματικά καλύτερη τη ζωή των πολιτών σε όλη την Ελλάδα.

Τέλος, θέλω να ευχαριστήσω την οικογένειά μου, που με στήριξε όλα αυτά τα χρόνια. Στην πολιτική μου διαδρομή γεύτηκα, όπως όλοι, πικρίες, αλλά οφείλω να τονίσω ότι γεύτηκα και την χαρά της δημιουργίας και της προσφοράς. Αποχωρώ με γνώσεις και εμπειρίες, αλλά κυρίως με αναλλοίωτα τα στοιχεία του χαρακτήρα μου.

Εύχομαι η νέα κυβέρνηση να υπηρετήσει με αποτελεσματικότητα τον τόπο. Πιστεύω ότι η παράταξή μας θα βρει γρήγορα και πάλι τον δρόμο της. Η προσωπική μου πολιτική διαδρομή ολοκληρώθηκε εδώ. Και πάλι ευχαριστώ όλους όσους μου έδωσαν την εμπιστοσύνη και την αγάπη τους, αυτά τα 35 χρόνια».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αντί avatar
    αντί 05/10/2009 18:25:27

    Στο καλο και να μας γράφεις.

    Και φυσικά ζει στον δικό του κόσμο όποιος πιστεύει ότι ο Σουφλιάς φταίει μόνο γιατί οδήγησε τον Καραμανλή στις πρόωρες εκλογές.

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ αντί 05/10/2009 18:42:09

      Δρακουλιάρα και κουφός ήταν οι δύο που ήθελαν εκλογές ήταν μπροστάρηδες.

      Βέβαια εκλογές ήθελε και όλο το σύστημα που κάνει κουμάντο επί χρόνια στην Ελλάδα.

    • Bone Collector avatar
      Bone Collector @ αντί 05/10/2009 22:33:19

      H επόμενη ημέρα στη Νέα Δημοκρατία:

      http://bit.ly/ndnext

  2. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 05/10/2009 18:31:36

    Το καλαματιανό με φόντο την αφίσα του "Άκτωρα" δέν θα την ξεχάσει εύκολα ο απλός Νεοδημοκράτης.

    • Vass avatar
      Vass @ τσώφλι πασατέμπου 05/10/2009 23:59:49

      Τσάμικο ήταν.

  3. 321 avatar
    321 05/10/2009 18:33:13

    good riddance!

  4. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 05/10/2009 18:36:00

    Opws kathe lamogio pou sevetai ton eauto tou etsi ki autos afou perase apo to xrusoforo pexwde parataei kommata , ideologies kai alla tetoia potapa kai paei for vacations! Kalofagwta giorgo!

    • anetos avatar
      anetos @ greekpoliticalreview 06/10/2009 10:36:42

      Καπως σαν Λαλιωτη περιπτωση μου φερνει.....

  5. Παπατζής avatar
    Παπατζής 05/10/2009 18:36:33

    ΥΠΕΧΩΔΕ με αυθαίρετο,
    κάτι το εξαίρετο!

    Θα κλαίω 40 μέρες...

  6. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 05/10/2009 18:38:48

    Να ζήσουμε να τον θυμόμαστε... για το βατερλό

  7. Kennan avatar
    Kennan 05/10/2009 18:39:01

    Η Ντόρα δεν θα παραιτηθεί; Δεν ευθύνεται και αυτή για την συντριβή της ΝΔ;

  8. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 05/10/2009 18:39:45

    Α και μια και το ξέχασα η Ντόρα εκλογές δεν ήθελε; Γιατί κάνει την πάπια τώρα;

    Ιχα σούζα το αλογάκι.

  9. γιωργος avatar
    γιωργος 05/10/2009 18:40:59

    στο καλο και να μας γραφεις.....

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/10/2009 18:54:13

    Η χώρα κέρδισε με την αποχώρηση αυτού του λαμόγιου.
    Στον αγύριστο και να μή μας γράφει. Να τον βλέπουμε δε σπανίως.

  11. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 05/10/2009 18:55:56

    Λοιπόν:

    Σουφλιάς, Αλογοσκούφης, Βουλγαράκης, Μπασιάκος, Πετραλιά, Ρουσόπουλος, Δούκας, Αχ Καραμανλής, Σταύρου, Σαλαγκούδης, Ρεγκούζας, Μαγγίνας, Παπαληγούρας, Ζαγορίτης κλπ κοίτα να δεις που μια ήττα μπορεί να κάνει ένα κόμμα ελκυστικό, αν βρει αρχηγό και ιδεολογία....

    Στο προκείμενο μου αρέσει που εξυμνεί το έργο του στο Υπουργείο για το περιβάλλον...
    Μου αρέσει που ευχαριστεί τους χιλιάδες ψηφοφόρους του...από πότε έχει να κατέβει στην εκλογική αρένα;
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι άφησε όχι έργο αλλά έργα στους εθνικούς μας εργολάβους.
    Για μια ακόμα φορά η αλήθεια επιβεβαιώθηκε, οι πολιτικοί δεν μπορούν να είναι κουφοί γιατί τότε τα χαστούκια πέφτουν σαν βροχή...και δεν μιλώ για τις φυσικές αισθήσεις αλλά τις ικανότητες αντίληψης και ανάλυσης.
    Στο καλό και καλά στερνά στο αυθαίρετο συγνώμη ταχτοποιημένο ήθελα να πω...

    • βαγγελης avatar
      βαγγελης @ O Ιθαγενής 05/10/2009 19:01:51

      οντως. Δεν θα ηταν ωραιο μια ακομα αναμετρηση στις καλπες, να κερδισει η ΝΔ με 10% και να κα8αρισει το πασοκ απο 'σουφλιαδες' ; Χαχα. Αντε μακαρι να καθαριζαν τα κομματα απο τετοια ατομα...

      (βεβαια ερχονται στρατιες απο τις νεολαιες.....ουπς....χμμμ .... κριμα)

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ O Ιθαγενής 05/10/2009 19:06:55

      Απο τη στιγμη που εμεινε ο Παυλοπουλος η εκκαθαριση λογιζεται ως ημιτελης.
      Οσο για τον Σουφλια οι δρομοι ειναι απαραιτητοι οπως και το κτηματολογιο.

      • αντί avatar
        αντί @ ψυχραιμια 05/10/2009 19:24:16

        Κάτσε να δούμε τι θα γίνει πρώτα. Είναι νωρίς ακόμα.

      • O Ιθαγενής avatar
        O Ιθαγενής @ ψυχραιμια 05/10/2009 19:28:14

        Οι δρόμοι φίλε μου είναι απαραίτητοι αν είναι ολοκληρωμένοι (χώροι στάθμευσης, βενζινάδικα, στη μέση σιδηροτροχιές διπλής κατεύθυνσης κλπ), σε βάση στρατηγικού σχεδιασμού και όχι για να σε εξυμνούν τα σπυράκια των καναλαρχών.
        Το κτηματολόγιο είναι η μεγάλη απάτη όλοι εμείς πληρώσαμε τρεις φορές για κάτι που κάποιοι είχαν φάει τα χρήματα της ΕΟΚ (και δεν έγινε ΤΙΠΟΤΑ) έπεσαν πρόστιμα (και δεν έγινε ΤΙΠΟΤΑ) και εμείς οι ηλίθιοι πληρώνουμε ένα απαραίτητο μεν ημιτελές δε έργο αυτονόητο σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη εδώ και 150+ χρόνια

        • βαγγελης avatar
          βαγγελης @ O Ιθαγενής 05/10/2009 19:37:41

          ακριβως αυτο...! Οταν ανακινησε το θεμα του κτηματολογιου ο ΚΚ πολλοι λεγαμε οτι πρεπει επιτελους να πληρωσουν οσοι εφαγαν τα χρηματα του κτηματολογιου και να μην μετακυλισει το κοστος ΠΑΛΙ στον πολιτη. Φυσικα ο ΚΚ προτιμησε να τα εχει καλα με τους πρωην και λοιπους και να γραψει τον πολιτη. Ηδη ειχε αρχισει η κατρακυλα του, ηταν ενα σημαδι ακομα οτι δεν ενδιαφερεται για τον πολιτη αλλα για τις δημοσιες(;) σχεσεις.....

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ O Ιθαγενής 05/10/2009 19:48:46

          Η Εγνατια τελειωσε επι Σουφλια και αρχισαν ολοι οι αλλοι δρομοι.Οσο για τον τροπο χρηματοδοτησης πρεπει να καταλαβουμε οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ.Αν δεν τα παρουν απο τα διοδια δεν θα γινουν.
          Για το κτηματολογιο αυτα που φαγωθηκαν σε αχρηστες μελετες επι Λαλιωτη φαγωθηκαν και δεν επιστρεφονται απο την ΕΕ.Χωρις εισφορα δεν ξεκινουσε.Το θεμα των διωξεων ειναι αλλο ζητημα-τα λεφτα παντως δεν θα γυριζαν.

        • βαγγελης avatar
          βαγγελης @ O Ιθαγενής 05/10/2009 20:06:36

          ναι, συμφωνοι οτι τα χρηματα φαγωθηκαν.Αλλα οχι απο μονα τους. Οταν δεν αγγιζεις αυτους που το εκαναν (εστω με εξεταστικη στη Βουλη) τοτε εισαι ενας απο αυτους που τους καλυπτουν. Επιπλεον, ας εκαναν επιτελους δημευση σε περιουσιες οσων αποδεικνυοταν οτι εφαγαν χρηματα και τουλαχιστον να ενιωθε ο πολιτης οτι δεν πληρωνει παντα αυτος το μαρμαρο εξαιτιας καποιων απατεωνων. Ακομα και αν αποτυγχανε να καταδικασει καποια λαμογια θα ειχε κερδισει το λαο πολυ περισσοτερο. Βεβαια μετα ακολουθησαν τα σκανδαλα ενα-ενα και φανηκε οτι οχι μονο δεν μπορουσε αλλα δεν ηθελε.... ηταν και αυτος ενας απο τους 'καθαρους' ...

      • boanerges avatar
        boanerges @ ψυχραιμια 06/10/2009 22:56:09

        Ο Παυλόπουλος δεν είχε δηλώσει πολύ πρόσφατα ότι όταν φύγει ο Καραμανλής θα αποχωρήσει και ο ίδιος από την πολιτική;

    • Αδέσποτη avatar
      Αδέσποτη @ O Ιθαγενής 05/10/2009 19:12:48

      Ελπίζω το ξεσκαρτάρισμα να συνεχισθεί του χρόνου και στις εκλογές για Νομαρχίες και Δήμους που αρκετοί τα έχουν κάνει κομματικά φέουδα και τα λυμαίνονται από το '89 ή τουλάχιστον να θεσπιστούν οι δύο τετραετίες. Όχι άλλο Ψωμιάδη.

  12. donaE avatar
    donaE 05/10/2009 19:11:11

    Η αληθεια πρεπει να λεγεται απο την αρχη και συνεχως ,οχι οποτε βολευει.

  13. Mikiszezas avatar
    Mikiszezas 05/10/2009 19:19:07

    Ο Πάκης ελιχε δηλώσει πως θα αποχωρήσει απ΄την ΝΔ όταν αποχωρήσει και ο ΚΚ,μένει να δούμε αν θα τηρήσει την υπόσχεσή του

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ Mikiszezas 05/10/2009 19:37:29

      Στο καλό και να μην μας γράφει...

  14. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 05/10/2009 19:43:47

    «Η σημερινή απόφαση του Γιώργου Σουφλιά αποδεικνύει στην πράξη ότι υπάρχουν πολιτικοί που υπηρετούν τον πολίτη με αρετή και τόλμη» δήλωσε η κ. Ντόρα Μπακογιάννη

    • O Ιθαγενής avatar
      O Ιθαγενής @ Κασσάνδρα 05/10/2009 19:50:27

      ...και πίσω από τις λέξεις:

      Ουφ δεν θα χρειαστεί να πάρω θέση για να αποκεφαλιστεί, έκοψε το λαιμό του μόνος του. Στο καλό και ευχαριστώ....

      ;-)

      • Κασσάνδρα avatar
        Κασσάνδρα @ O Ιθαγενής 05/10/2009 19:52:20

        μπορεί να σημαίνει κάτσε πάρω μαζί μου και το μπλοκ του Κουφού.

    • αντί avatar
      αντί @ Κασσάνδρα 05/10/2009 20:35:41

      Φαντάζομαι ότι η ίδια δεν ανήκει σε αυτούς...

  15. πελαγία Λαμπρογιώργου avatar
    πελαγία Λαμπρογιώργου 05/10/2009 19:51:19

    Ο Σουφλιάς ήταν απο τα λίγα στελέχη που έχει να επιδείξει η απερχόμενη κυβέρνηση ως άτομα που δούλεψαν και είχαν κάποιο έργο να παρουσιάσουν.Δεν οδήγησε τοω Καραμανλή με το ζόρι στις εκλογές.Αυτές ήτανη μόνη πρόταση που θα μπορούσε να κάνει ένα στέλεχος που περίμενε να εργαστεί με οδηγίες,συναίνεση και πρωτπβπουλίες ενός ανύπαρκτου ηγέτη.Βεβαια ο απερχόμενος πρωθυπουργος αρεσκόταν στο να παρουσιάζεται ως θύμα,πότε παραπληροφόρησης,πότε αργοπορημένης ενημέρωσης,πότε υπονόμευσης απο συντρόφους.Είχε εκείνος την ηγεσία του κόμματος και την κυβέρνησης και τις μεγάλες ευθύνες που προκύπτουν απο αυτή.Ευθύνες στο να ασκεί έλεγχο,να ελέγχει προγράμματα και να προτρέπει σε δουλειά.Η ήδη φτωχή Ν.Δ. γίνεται φτωχότερη και αποδυκνύει πως κουράζει και διώχνει άτομα που εκλέγονται με διάθεση τήρησης των πρόγραμμάτων της και όχι επικοινωνιακής πολιτικής.

  16. Ηπειρώτης avatar
    Ηπειρώτης 05/10/2009 20:19:28

    Αντιλαμβάνομαι τον ενθουσιασμό σας για το αποτέλεσμα των εκλογών αλλά μην χαίρεστε για πολύ. Αυτά αλλάζουν και έρχονται τα πάνω κάτω. Για τον συγκεκριμένο (ΣΟΥΦΛΙΑ) πιστεύω πως τον αδικείτε. Τελείωσε την Εγνατία μέσα σε 5 χρόνια. Και μάλιστα τα δυσκολότερα κομμάτια. Πολύμυλος Βέροια 13 τούνελ. Γρεβενά Γιάννενα 35 τούνελ. Οι πασόκοι Υπουργοί, Λαλιώτης (αλήθεια που βρίσκεται κρυμμένος;) και Βασούλα τόσα χρόνια ασχολήθηκαν με τα εύκολα τμήματα (Γρεβενά Πολύμυλος π.χ. που είναι κάμπος και έχει ελάχιστο κόστος). Πριν απο 2 μήνες έκανα για πρώτη φορά την διαδρομή Γιάννενα Θεσσαλονίκη σε 2 ώρες με Ι.Χ. Αν μου το έλεγαν το 2004 θα το θεωρούσα απίστευτο.Αυτό βέβαια δεν μπορούν να το κατανοήσουν κάποιοι Κολονακιώτες που τα θεωρούν όλα αυτονόητα.

    Καλή επιτυχία στον Γ.Α.Π.
    Με τις Υγείες μας.


    Υ.Γ.: Θυμάμαι κάποια Πρωτοσέλιδα Εφημερίδων προς τον Κ.Κ. το 2006 με τίτλο "ΔΙΩΞΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ". Δεν άκουσε ή δεν μπόρεσε και είδατε τι έπαθε. Εύχομαι να μην τα πάθει και ο Γ.Α.Π. γιατί αν και νεοδημοκράτης κατα βάθος τον συμπαθώ.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ηπειρώτης 05/10/2009 21:23:06

      Μάλιστα, αδικούμαι κάποιον γιατί έκανε έστω και έτσι που έγινε τον δρόμο;
      Δηλαδή ως Υπουργός ΥΠΕΧΩΔΕ τι θα έπρεπε να κάνει; Τα Δημόσια Έργα μόνο σε αυτό το τρελό χωριό που λέγεται Ελλάδα είναι των Υπουργών...
      Κάλυψε κάποιους που έφαγαν χρήματα για το Κτηματολόγιο;
      Ο συγκεκριμένος δρόμος δεν έχει χώρους στάθμευσης, βενζινάδικα κλπ
      Θα γίνουν, η κορδέλα προέχει να κοπεί.
      Πανηγυρίζουμε που έγινε ένα έργο σε 20 χρόνια, πανηγυρίζουμε που έγινε ΜΕΤΡΟ εξαιτίας του 2004, πανηγυρίζουμε για νέα αεροδρόμια, λιμάνια, δρόμους κλπ
      Υποδομές δηλαδή που θα έπρεπε να είχαν γίνει εδώ και δεκαετίες.

      ΥΓ

      Ωραίος δρόμος, έφερε την Θράκη πχ στο Ιόνιο ή την Ήπειρο στην Αλεξανδρούπολη.
      Αλλά δεν είναι κανενός Σουφλιά, κανενός Λαλιώτη, κανενός κερατά.
      Είναι αυτονόητο για όλο τον υπόλοιπο κόσμο, ενώ για εμάς εδώ είναι θαύμα παιδάκι μου θαύμα, που ανέκραξαν και οι γελοιογραφίες του Ιωάννου κάποτε.
      Να συγχαρώ κάποιον επειδή προσπαθεί να κάνει τη δουλειά που του ανέθεσε ο Ελληνικός Λαός;
      Δεν είμαι και τόσο κουφός...

      • ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ avatar
        ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ @ Ο Ιθαγενής 05/10/2009 22:15:41

        ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ 15 ΚΥΒΕΡΝΟΥΣΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ. ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ. ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!

  17. Swell avatar
    Swell 05/10/2009 20:24:06

    Και ποιός θα πηδάει τώρα το περιβάλλον; Η Βάσω;;;

  18. Ηπειρώτης avatar
    Ηπειρώτης 05/10/2009 20:26:58

    Δεν νομίζω ότι μπορώ να απαντήσω σε τέτοια ερώτηση. Γίνε πιο σαφής.

  19. Ηπειρώτης avatar
    Ηπειρώτης 05/10/2009 20:30:03

    Ποιός; η Βάσω ή ο Αρκάδας;

  20. Ηπειρώτης avatar
    Ηπειρώτης 05/10/2009 20:35:38

    Γιατί δεν απαντάς;

  21. ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ avatar
    ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ 05/10/2009 20:37:12

    Άει στο διάολο επιτέλους.

    Και πού σαι μάστορα; Εσύ τελείωσες από την πολιτική, ο νόμος δεν τελείωσε με σένα. Επιτέλους σε αυτήν την χώρα... μέχρι πότε η παραίτηση θα ισούται με άφεση αμαρτιών;

    Κάνε λίγη υπομονή, εσύ και όλο το διακομματικό συνάφι σου.

  22. Ηπειρώτης avatar
    Ηπειρώτης 05/10/2009 20:39:39

    κομματόσκυλο χαλάρωσε !!!!!

    • ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ avatar
      ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ @ Ηπειρώτης 05/10/2009 22:10:33

      Να υποθέσω ότι στην Ήπειρο όλα βαίνουν καλώς;

  23. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/10/2009 21:12:48

    Φάκτορα, 6 ώρες δεν συνδέεται, έστειλα 3 σχόλια χάθηκαν. Μεγάλο το πρόβλημα γιατί το σαιτ ανεβαίνει αλλά δεν λειτουργεί, δεν ανοίγει παράθυρα και θέματα. Φιξάρισέ το.

    • frog avatar
      frog @ Προφήτης 05/10/2009 21:51:15

      Ναι ετσι ειναι.Πολλες φορες την ημερα βγαζει μηνημα data base error.
      Πολυ ενοχλητικο.Θελει αλλαγη ο server.Δεν μπορει ναι εξυπηρετήσει την ολο πιο μεγαλη ζητηση σε κλικ....

  24. Ηπειρώτης avatar
    Ηπειρώτης 05/10/2009 22:18:06

    Όχι βέβαια. Το αντίθετο.

  25. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 05/10/2009 22:27:18

    Τελικά το μήνυμα των εκλογών ήταν τόσο δυνατό που το άκουσε ακόμα και ο
    Σουφλιάς...

  26. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 05/10/2009 23:42:25

    Του '40 δεν είναι (69-70 ετών); Ε καιρός ήταν

  27. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/10/2009 23:57:53

    Στα τσακίδια και μη ξεχάσεις να πάρεις και τη "ΤΟΡΑ-ΤΟΡΑ" η οποία μαζί σου ευθύνεται για το Πέρλ Χάρμπορ της ΝΔ.



    ΤΟΡΑ-ΤΟΡΑ ήταν το κωδικό σύνθημα των Ιαπώνων αεροπόρων κατά την επίθεση στο Περλ Χάρμπορ το 1941 και σήμαινε "Τίγρης-τίγρης".


    Στη σημερινή Ελλάδα σημαίνει "Γυναίκα υάινα πολιτικός που αδημονεί να γίνει πρόεδρος κόμματος του οποίου δεν ανήκει, αλλά επειδή δεν τη θέλει κανένα άλλο κόμμα έχει κολλήσει με την υποστήριξη των νταβατζήδων φίλων της στη ΝΔ και μας έχει πρήξει τα ΧΧΧΧ με τις "φιλοδοξίες της""

    Η μετάφραση από τα Γιαπωνέζικα στα Ελληνικά είναι σε ελέυθερη απόδοση γιαυτό και φαίνεται μεγαλύερη...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Dubai Expatriate 06/10/2009 00:04:58

      Στείλτε την πρέσβειρα στα νησιά Μπόρα Μπόρα.

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ Dubai Expatriate 06/10/2009 00:16:21

      ΩΡΑΙΟΣ!!! χο-χο-χο

  28. Anonimi avatar
    Anonimi 06/10/2009 02:09:26

    Best news I've heard all day. Στα τσακίδια, ο εργολάβος της συμφοράς και του καρβουνιασμένου Μαραθώνα.

  29. ataktos avatar
    ataktos 06/10/2009 11:56:43

    Αν δεν τον ακολουθήσουν και η Ντορα ,Σιουφας ,Παυλοπουλος το καζάνι δεν θα σταματάει να βράζει

  30. radiomedic avatar
    radiomedic 06/10/2009 15:29:31

    Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι ο Σουφλιάς προσέφερε τον εαυτό του ως εξιλαστήριο θύμα για να πάρει αυτός την ευθύνη για τις πρόωρες εκλογές και όχι η κοπελιά που συνέφαγε μαζί του σε γνωστό ξενοδοχείο πριν λίγο καιρό.
    Η υπονόμευση του Καραμανλή είχε αρχίσει προ καιρού.

  31. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 06/10/2009 17:52:46

    Η τιμή των διοδίων στον Αγ.Στέφανο αυξήθηκε απο σήμερα στα 1,85 ευρώ απο 1,40 που ήταν μόλις μία εβδομάδα πριν τις εκλογές.
    Τα σάβανα δεν έχουν τσέπες.
    Τ ακούς κουφέ?