#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/02/2011 21:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γ. Πεταλωτής, η εικόνα της κυβέρνησης: Αντιφάσεις, σύγχυση, αλαλούμ



Ο Εκπρόσωπος της Κυβέρνησης του Μνημονίου κατηγορεί τη ΝΔ για "αλαζονικό, σκληρό, άκρως λαϊκίστικο λόγο".

Το να χαρακτηρίζεται "σκληρός" ο λόγος της ΝΔ και του Γιάννη Μιχελάκη, μάλλον δεν είναι ψόγος, το αντίθετο! Τί ωραιότερο να επιβραβεύει την επικοινωνιακή πολιτική της ΝΔ ο γυμνός κ. Πεταλωτής!

Πόσο μάλλον όταν ο ίδιος ο κ. Πεταλωτής, με την επιλογή των λόγων του, κάνει ακόμη πιο ανίσχυρο τον άλογο λόγο του ΠΑΣΟΚ!

Γίνεται αντιληπτό ότι το ΠΑΣΟΚ στην αγιάτρευτη σχέση του με το Λαϊκισμό, θέλει αποκλειστικότητα!

Όσο για τη διαφορά μεταξύ χρέους και ελλείμματος, ε, μην τα λέτε αυτά, κ. Πεταλωτά! Το δικό σας Μνημόνιο δεν μειώνει το έλλειμμα, το δικό σας Μνημόνιο δεν μειώνει το συνολικό χρέος της χώρας! Αλλά τί να λέμε? Αυτά που δεν διαβάσατε και δεν τα γνωρίζατε, ύστερα τα υπογράψατε? Και τώρα, από επικαιροποίηση σε επικαιροποίηση, αντί να διαπραγματευτείτε επιτέλους, κάνετε απλώς ό,τι σας λένε?? Έστω και τώρα, καταλάβατε τί υπογράψατε? Καταλάβατε τί σας λέει η Τρόικα? Που να καταλάβετε τί λέει η ΝΔ!!!

Κράζουν οι κραγμένοι για το κράξιμο που τους χρωστάμε...!!

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, έκανε εξάλλου την ακόλουθη δήλωση:

«Ο κ. Πεταλωτής εκφράζει, πράγματι, πιστά και παραστατικά, την εικόνα της κυβέρνησης που εκπροσωπεί: Αντιφάσεις, σύγχυση, αλαλούμ. Και ούτε λέξη για την ταμπακιέρα!

Αντί, λοιπόν, να επιδίδεται σε επιθέσεις με ύβρεις, ας απαντήσει:

-       Ο ίδιος δήλωνε -ναι ή όχι;- στις 31 Ιανουαρίου ότι “δεν τίθεται θέμα συνταγματικής κατοχύρωσης της λιτότητας”:

-       Ο υπουργός Δικαιοσύνης, υποστήριζε -ναι ή όχι;- στις 13 Φεβρουαρίου ότι “δεν μπορεί να καθιστάς συνταγματική μια πολιτική επιδίωξη που μπορεί να μεταβάλλεται”;

-       Ο υπουργός Εσωτερικών, είπε ή δεν είπε, σήμερα πως “πρέπει να πάρουμε όλα τα απαραίτητα μέτρα μεταξύ των οποίων και συνταγματικές εγγυήσεις”, ώστε να μην υπερχρεώνεται η χώρα;

Τρεις υπουργοί, τρεις δηλώσεις, τρεις διαφορετικές θέσεις.

Το ίδιο, άλλωστε, συμβαίνει για κάθε κρίσιμο θέμα.

Μια κυβέρνηση σκορποχώρι.

Και ο κ. Πεταλωτής άξιος εκφραστής της».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 28/02/2011 21:20:15

    Τι έγινε;Σε στενοχωρεί ο Μιχελάκης;
    Αν νομίζεις ότι η ΝΔ σας αδικεί και λαϊκίζει,τότε δεν έχεις παρά να βγεις καμιά βόλτα μόνος στην αγορά με τα πόδια .Αν τη γλυτώσεις με 10 μέρες στην εντατική θα είσαι πολύ τυχερός.
    Τότε θα αντιληφθείς πόσο γλυκός είναι και ο Μιχελάκης!!!

    Υ.Σ.:Σκέφτομαι να κάνω ομάδα στο facebook με θέμα "Σκίστους Μιχελάκη".

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 28/02/2011 21:49:39

      ΚΑΝΕ!!!!
      Θα μπω απο τους πρωτους οπως και ολοι εδω μεσα αλλωστε

      • Makedonas Thessalonikios avatar
        Makedonas Thessalonikios @ Kostas D 01/03/2011 14:01:27

        Oxi kai oloi,kapoioi apo emas zoun makria apo to kentro,
        alla katopin synnenoiseos ola ginontai!
        Mporo na paro kai kana filaraki mou mazi;
        Giati na kopaniomaste sta gipeda,afou mporoume na dernoume mesa sta magazia,i stis agores san kyrioi;
        Ki epeita frapedia kai xalaaaroma.........!

  2. nick avatar
    nick 28/02/2011 21:44:17

    Ο Μιχελάκης είναι ανελέητος, δεν τους αφήνει να πάρουν ανάσα!
    Για κάθε ψέμα που λένε, για κάθε ανακρίβεια έχει έτοιμη την απάντηση. Με στοιχεία και στο ύφος που τους αρμόζει.
    Μπράβο κ. Μιχελάκη. Μετά από πολύ καιρό η ΝΔ βρήκε έναν εκπρόσωπο μαχητή και το ΠΑΣΟΚ έναν αντίπαλο που τον φοβάται από την πρώτη μέρα.
    Μπράβο και στον Α. Σαμαρά για την επιλογή του.

  3. krhtikos avatar
    krhtikos 28/02/2011 21:54:30

    τα εχει δει σκουρα με τον Μιχελακη !!!

  4. Zio avatar
    Zio 28/02/2011 22:48:04

    Επιτέλους!! Χαρακτηρισμοί!!! αργήσαμε λίγο αλλά κάλλιο αργά...
    Θες να σε παίζουν τα ΜΜΕ? Κατέβαζε καντήλια, κάνε προσωπικούς χαρακτηρισμούς και θα σου παίζει teaser και ο Πρετεντέρης!
    τόσο δύσκολο ήταν?

  5. Kostas D avatar
    Kostas D 01/03/2011 01:50:17

    Θελουμε σε ΟΛΟΥΣ τους τομεις,
    - Ανθρωπους ΑΞΙΟΥΣ σαν το Γιαννη Μιχελακη !!!!!
    -Ανθρωπους απλους καθημερινους, ΜΑΧΗΤΙΚΟΥΣ με ΑΙΧΜΗΡΟ λογο,
    (που δεν εχουν γελοιες ανασφαλειες του τυπου μα εγω ειμαι "παιδι σαλονιου..
    δεν ειναι "πρεπον να ομιλω ετσι..." παντα να εχω το κεφαλι κατω και να κοιτω τα νυχια μου πχ.... η "τι θα πει ο "καλος κοσμος" δηθεν και αλλες τετοιες τριχες..)
    -Πραγματικα να συμμεριζονται ΕΜΠΡΑΚΤΑ και να το ΔΕΙΧΝΟΥΝ με τις δηλωσεις και πραξεις τους, τις αγωνιες του λαου που υποφερει αυτη τη δυσκολη περιοδο....
    - Να ΠΑΛΕΨΕΙ στο να ΑΚΥΡΩΘΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ξεπουληματος της Ελλαδας, Εθνικα/ Εδαφικα....
    καθως και να ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ το δημοσιο χρεος για το οποιο ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ
    οτι ο λαος ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ... ( δεν κερδισε τιποτα απο τα γηπεδα του γκολφ και τις διαφορες ευρωπαικες κομπινες, siemens κτλ....)
    -Να εχει ορεξη να ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ κατι σ' αυτο τον τοπο,
    (αλλωστε αυτη ειναι η αληθινη πολιτικη, κι οχι κατι τυποι που ειναι απο κοινη λογικη ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ, ΑΛΛΑ.....με 15 πτυχια και δημοσιες σχεσεις κι επειτα εγιναν καποιοι βουλευτες μονο και μονο για να τους καμαρωνει η μαμα τους, η θεια τους κτλ... οπως ειχαμε αρκετους μεχρι σημερα που ολοι ξερουμε ποιοι ειναι..και τους εχουμε καταβρισει εδω μεσα.. οι γνωστοι ντιντηδες με τις ντιντιστικες δηλωσεις που ολοι ξεραμε..)
    - Και ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ να φωναζει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, για να μαθαινει κι ο καθε ασχετος, αυτα που τα πρασινα μνημονιακα μμε κρυβουν.. Αν δεν φωναξει πολλες φορες κιολας, δυστυχως δεν θα ακουστει....

    ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!
    Τα οποια ο κοσμος ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ, και θα ΤΡΕΞΕΙ να ψηφισει!!
    Και απο ΑΥΡΙΟ κιολας ειμαστε κυβερνηση!!

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/03/2011 02:07:18

    Μιχελάκη σε πάω όλο και περισσότερο!