#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/06/2010 18:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γ. Παπανδρέου: για τις Τράπεζες πήραμε τα μέτρα !!!



Ενώ η Βουλή έγινε πεδίο σύγκρουσης για το Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (δείτε εδώ: http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1835012) αποκαλύπτεται ότι σε δηλώσεις του στο εξωτερικό ο πρωθυπουργός παραδέχθηκε κυνικότατα ότι , ούτε λίγο, ούτε πολύ, πήραν τα μέτρα για να καθησυχάσουν τις Τράπεζες !!!

Συγκεκριμένα, όπως διαβάζουμε στην «Ελευθεροτυπία» στη συνέντευξη που έδωσε μέσω του δικτύου FOX και σε παρατήρηση της Ελληνοαμερικανίδας δημοσιογράφου Νικόλ Πεταλίδης, για το «αν η Ελλάδα είναι σε θέση να εξοφλήσει τις δανειακές της υποχρεώσεις προς ευρωπαϊκές και αμερικανικές τράπεζες», ο κ. Παπανδρέου είπε σχετικά: «Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο αποδεχτήκαμε το συγκεκριμένο πακέτο και γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο η Ε.Ε. στηρίζει σθεναρά την ελληνική οικονομία και τις προσπάθειές μας, τις προσπάθειες της κυβέρνησης, να προχωρήσουμε σε όλες αυτές τις αλλαγές, διότι κατέχουν μεγάλο μέρος των ελληνικών ομολόγων. Έχουν επενδύσει σε ελληνικά ομόλογα και δεν θα ήθελαν να προχωρήσουμε σε στάση πληρωμών, ούτε και επιθυμούμε εμείς κάτι τέτοιο. Το πακέτο, επομένως, δημιουργήθηκε ακριβώς για να καθησυχάσει τους επενδυτές, ώστε να γνωρίζουν ότι δεν υφίσταται πιθανότητα χρεοκοπίας».

Δηλαδή τα μέτρα δεν τα πήραν για να σωθεί η χώρα, αλλά οι τράπεζες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 24/06/2010 18:51:08

    Να καθησυχάσουν ή να ευνοήσουν την αρπαγή περιουσιών?
    Αναδιανομή λένε την αρπαγη.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2010 19:26:35

    Tον Οκτωβριο-Νοεμβριο που θα σκανε οι επιταγες του Τουρισμου να δω τι θα κανουν οι Τραπεζες και οι ΓΑΠοΠΑΣΟΚΟΙ με τις παπαρολογιες τους!!!!

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2010 19:31:18

      Το πετρέλαιο θέρμανσης πόσο θα το πάει ο "πιο σοσιαλιστής" GAP?

      • JOHN avatar
        JOHN @ Orestios 24/06/2010 20:09:13

        Απλως σαν¨γνησιος υποστηριχτης των λαικων συμφεροντων¨θα το κανει απαγορευτικο οπως δυστυχως και πολλα αλλα!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 24/06/2010 20:20:15

        Τόσο CO2 βγάζει η καύση του. Γιατί να μολύνουμε το περιβάλλον? Ας πεθάνουν από το κρύο όλα τα γεροντάκια στο βορρά. Τί σημασία έχει? Το GAP να είναι καλά.

  3. αναγνώστρια avatar
    αναγνώστρια 24/06/2010 20:09:17

    να παραδεχτώ ότι ο ΓΑΠ δεν έχει στη ψυχή του της Ελλάδα - μεγάλωσε στις ΗΠΑ από μητέρα που δεν ήταν Ελληνίδα Ορθόδοξη για να του εμφυσήσει στη ψυχή του την Ελλάδα και κάνει αυτά που κάνει, μυστικές συναντήσεις με τον Σκοπιανό κλπ - αλλά σε μας τους Έλληνες γιατί συμπεριφέρεται τόσο σκληρά; μας μισεί; τι του έχουμε κάνει; Έχει βαλθεί να μας εξαθλιώσει, γιατί; Και ύστερα κάνει τον πολύ ευγενικό και ότι πονάει μαζί με τους Έλληνες. Το χρέος αυξήθηκε 80% από το 2002 και μετά. Μετά από την ένταξή μας στην ΟΝΝΕ και στο € . Σκεφτήκατε αν όλο το οικοδόμημα της ΕΕ είναι μία απάτη; Αφού μας έβαλαν και κλείσαμε το νομισματοκοπείο μετά μας δανείζουν με τοκογλυφικά επιτόκια. Μήπως δεν θυμόμαστε ότι από την ημέρα που αποκτήσαμε το € άρχισαν όλα τα δεινά;

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ αναγνώστρια 24/06/2010 20:16:10

      Θα το ξαναγράψω: Μας μισεί γιατί τον λέγαμε Γιωργάκη και μας ζηλεύει γιατί δεν θα μπορέσει ποτέ των ποτών να γίνει ένας απο εμάς.
      ΠΟΤΕ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΒΡΑΧΟΣ 24/06/2010 20:21:37

        Μας μισεί γιατί είναι βαθύτατα συμπλεγματικό.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 24/06/2010 20:23:21

        Δεν θα διαφωνήσω καθόλου. Οι χαρακτηρισμοί μερικές φορές είναι φτωχοί.

  4. Dimi avatar
    Dimi 24/06/2010 20:14:50

    Aυτό είναι το video συνέντευξης του λαλίστατου στο FOX Business Network με την Ελληνοαμερικανίδα δημοσιογράφο Nicole Petallides http://bit.ly/b7pNye

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ Dimi 25/06/2010 01:17:13

      ούτε για πλασιέ δεν κάνει.."πριν ήμασταν μπατίρηδες τώρα πάμε για high quality" δεν νομίζω να ναι και η καλύτερη διαφήμιση live broadcast lol

  5. DOC avatar
    DOC 24/06/2010 20:24:14

    Ο ΓΑΠ,πρέπει να είναι ο μοναδικός έλληνας (λέμε τώρα!) πολιτικός,αν όχι ο μοναδικός πολιτικός παγκοσμίως,που έχει προσκυνήσει όλα τα μαυσωλεία και τα μνημεία της οικουμένης,ένω όταν υποδέχεται στην Ελλάδα ξένους πολιτικούς,αυτοί δεν περνάνε από τον άγνωστο στρατιώτη.
    Προφανώς,επειδή είναι άγνωστος και η μαμά Μαργαρίτα η Αλλοδαπή του έχει πει να αποφεύγει τους αγνώστους,αποφεύγει το μνημείο όπως ο διάολος το λιβάνι...

    • Dimi avatar
      Dimi @ DOC 24/06/2010 20:45:34

      Kαι με τη Γαλανόλευκη με τον Σταυρό, ηχηρά και πανταχού απούσα..

    • hotdog avatar
      hotdog @ DOC 24/06/2010 21:56:15

      Καλά τα λες DOC. Αμ το άλλο που έκανε μόλις εκλέχθηκε: Πήγε και κατέθεσε στεφάνι στο τάφο του Ατατούρκ; ΝΑ ΤΟΝ ΧΕΣΕΙ ΕΠΡΕΠΕ!!!

  6. tiramola avatar
    tiramola 24/06/2010 20:48:05

    Έκρηξη βόμβας στον έβδομο όροφο του υπ. δικαιοσύνης...
    Δεν γίνονται αυτά...

    • zackii avatar
      zackii @ tiramola 24/06/2010 22:48:46

      Μη μιλάτε ..δεχτείτε τα όλα όσα σας λένε. Δεν βλέπετε, έχουμε νεκρούς
      -MARFIN ,ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ, αύριο αλλού... O.K UNCLE SAM

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 24/06/2010 21:15:32

    Πως είναι δυνατόν να συμβαίνουν αυτά επί υπουργίας του Power Mike ε?

  8. καπελωμα τζι αρ avatar
    καπελωμα τζι αρ 24/06/2010 22:49:48

    Προσέξτε πόση σχέση έχει ο ΓΑΠ με Έλληνα Ορθόδοξο Χριστιανό!!!!
    Πρόσφατο το βίντεο.
    http://www.youtube.com/watch?v=N5qjn8DW7MM

    Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ.....αλλοδαπός!!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ καπελωμα τζι αρ 24/06/2010 23:07:30

      δεν το πιστευωωωωω χαχαχαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

      μανουαλι παραναλωμα ΓΑΠ.

      ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ καπελωμα τζι αρ 24/06/2010 23:10:12

      ααααχαχαχαχάααχαχα!!

    • DOC avatar
      DOC @ καπελωμα τζι αρ 25/06/2010 02:52:55

      Α,καλά! Δε λέτε πάλι καλά που δεν πήγε να ψήσει το αρνί εκεί επάνω?

  9. aurora3363 avatar
    aurora3363 25/06/2010 01:25:28

    χαχαχχαχαααααααα καλα ε... ειναι ο μοναδικος ομογενης που ειναι τοοοοοοσο γκαπ!!!

  10. GreekRevolution avatar
    GreekRevolution 27/06/2010 19:33:33

    Οταν τρώγαμε (φυσικά όχι όλοι) απο τα δάνεια ήταν καλά. Κανείς απο το ΚΚΕ, το ΣΥΡΙΖΑ, τη ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ, το ΛΑΟΣ, καμιά ΓΣΕΕ και καμιά ΑΔΕΔΥ δεν φώναξε "γιατί δανείζεστε?". Και δεν φώναξε γιατί το κρατίδιο μας βάσισε την ανάπτυξη του στα δάνεια. Και τώρα που ήρθε ο λογαριασμός όλοι κάνουμε τις κότες, δεν ήξερα, δεν έβλεπα, δεν ψήφισα ΠΑΣΟΚ. ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, και το κακό είναι ότι θα την πληρώσει η δικιά μου η γενιά, αυτή των εικοσάρηδων και των εικοσιπεντάρηδων. Χίλια χρόνια ΓΑΠ, χίλια χρόνια εργάτες των αφεντικών. Εγώ σας χαιρετώ, πηγαίνω Μεξικό στους Ζαπατίστας. Καλό ταξίδι Έλληνες