25/03/2010 23:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γ. Παπανδρέου: Πολύ ικανοποιητική απόφαση

Πολύ ικανοποιητική χαρακτήρισε ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου την απόφαση που ελήφθη σήμερα στις Βρυξέλλες επισημαίνοντας πως οι κόποι και οι θυσίες του ελληνικού λαού πιάνουν τόπο.

Όπως είπε ο Πρωθυπουργός, πρόκειται για έναν ευρωπαϊκό μηχανισμό με μειοψηφική συμμετοχή του ΔΝΤ

Οι ηγέτες της ζώνης του ευρώ ενέκριναν το κείμενο συμφωνίας για χρηματοπιστωτική βοήθεια προς την Ελλάδα, χωρός καμία αλλαγή στο προσχέδιο, όπως δήλωσε ευρωπαϊκή διπλωματική πηγή. «Το κείμενο δεν έχει καμία αλλαγή, κανείς δεν μίλησε εναντίον του», ανέφερε η ίδια πηγή.

«Η Ελλάδα απέδειξε την ισχυρή της θέληση… η Ελλάδα του ευρώ είναι ασφαλής», ανέφερε χαρακτηριστικά ο Πρωθυπουργός και πρόσθεσε πως τόσο η Ελλάδα όσο και η Ευρώπη βγαίνουν πιο ισχυροί από αυτή την κρίση.

«Η Ευρωπαϊκή Ενωση», όπως είπε ο κ. Παπανδρέου, «βρέθηκε μπροστά σε τεράστια πρόκληση και στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων».

«Κάναμε και κάνουμε αγώνα δρόμου μαζί με τον ελληνικό λαό, μαζί πείσαμε τους Ευρωπαίους ότι έχουν να κάνουν με ελλάδα αξιόπιστη, με σχέδιο και στρατηγική», πρόσθεσε ο κ. Παπανδρέου και τόνισε ότι η κυβέρνηση είναι αποφασισμένη να αντιμετωπίσει το μεγάλο δημοσιονομικό πρόβλημα υλοποιώντας μεγάλες και βαθιές αλλαγές παντού».

Χαρακτήρισε ακόμη πολύ σημαντική την απόφαση της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας που δίνει ανάσα στις ελληνικές τράπεζες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 25/03/2010 23:31:28

    Και το δούλεμα συνεχίζεται.
    Οι αγορές έχουν κλάσει μέντες.
    Ακόμη μια φορά να βγει και να μιλήσει τα spread θα ανεβούν 50 μονάδες και οι τουρκικές φρεγάτες θα κατεβάζουν τους ναύτες για ούζο στο τουρκολίμανο.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 25/03/2010 23:46:30

    Δεν ντρέπεται λιγάκι! Θράσος!

  3. nemo avatar
    nemo 25/03/2010 23:47:27

    ΜΕΙΟΨΗΦΙΚΉ (ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΊΑ)ΔΝΤ ΤΟ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ!ΟΤΑΝ ΟΛΙΣΘΑΊΝΕΙΣ ΜΠΡΟΎΜΥΤΑ ΕΙΣΑΙ ΤΕΧΝΟΠΑΣΟΚ DIGITAL ΧΡΕΟΚΟΠΗΜΕΝΟΣ.!!!!YES GAP GOD BLESS ΔΝΤ.

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 25/03/2010 23:52:13

    3 birds seating

  5. Orestios avatar
    Orestios 26/03/2010 00:00:03

    Πανωλεθρίαμβος GAP! Πότε είπαμε ότι βγαίνουμε από το ευρώ?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Orestios 26/03/2010 00:53:16

      να σου πω εγώ πότε θα βγούμε από το ευρώ. Αν δεν ισορροπήσουν τα πράγματα, αν τα μέτρα που θα χρειαστούν για τα δανεικά από ΔΝΤ είναι επαχθή και έχουμε κοινωνικά, τότε δεν γλυτώνουμε. Το ΔΝΤ, δεν χαρίζει λεφτά, δανείζει λεφτά. Το πρόβλημα είναι ότι εμείς δεν έχουμε πολύ κακάο ή πολύ ψευδάργυρο να ξεπληρώσουμε... Εγώ λέω ότι μεταξύ 50 και 70% ότι θα χρειαστεί να γίνει κάποιοα ρύθμιση στα χρέη μας (και είναι τεχνικά εφικτό αυτό). Τότε θα μείνουμε και για λίγο έξω από το ευρώ.

      Δυσάρεστα πράγματα Ορέστιε, υπερβαίνουν τις ανοησίες που ακούμε και θα ακούμε αυριο...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 26/03/2010 01:00:14

      Αρχαίε, το γνωρίζω ότι το ΔΝΤ δεν χαρίζει λεφτά. Δανείζει με προϋπόθεση να ληφθούν μέτρα. Με δόσεις όμως. Η προπαγάνδα όμως αυτό θα πεί πως μας δανείσαν με χαμηλό επιτόκιο, παρουσιάζοντάς το σαν τρομακτική επιτυχία. Πάλι ψέμματα δηλαδή μετά από τόσα που έχουμε ακούσει.
      Σήμερα, ουσιαστικά κυρήχθηκε πτώχευση και αυτό είναι που θα επιταγχύνει τις εξελίξεις.
      Το όπλο παρουσιάστηκε, όπως έγινε και στην Αμερική λίγες μέρες πριν την κατάρρευση της Lehman Brothers.
      Το θέμα είναι πότε θα πούμε ότι είμαστε έτοιμοι? Σήμερα, αύριο, μεθαύριο? Πότε?
      Τότε λοιπόν θα γίνει το έλα να δεις.

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/03/2010 00:04:13

    Γιατί πανηγυρίζουν τα παπαγαλάκια; Κατάλαβαν ότι για να ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός θα πρέπει να βγούμε να πούμε ότι δεν μας δανείζουν; Ότι πτωχεύσαμε; και να είμαστε επαίτες βοήθειας; Μέχρι σήμερα ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΔΑΝΕΙΣΤΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    Όλοι όπως έχει αποδειχθεί μας δανείζουν με 6-7%, ζητάμε 8 και οι προσφορές φτάνουν τα 20 δις.
    Ποιος μηχανισμός βοήθειας δημιουργήθηκε; Με ΔΝΤ και διμερείς συμφωνίες; Με διμερείς συμφωνίες δανειζόμαστε από οπουδήποτε με ανάλογα ανταλλάγματα...άσε που έβαλε και το ΔΝΤ από το παράθυρο...

    Μου θυμίζει την "σωτηρία μας" το 1897...δυστυχώς οι πολιτικοί μας είναι πολύ μικροί και όποιος συμφωνεί με τον πανηγυρικό είναι για τα πανηγύρια...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 26/03/2010 00:20:40

      και για να συνεχίσω, να πανηγυρίζω που οι Τραπεζίτες μας θα δανείζονται με 1% και θα δανείζουν την χώρα με 6%;
      Λυπάμαι αλλά και οι 300 είναι για τα πανηγύρια...

      ΥΓ

      Το μόνο που έχουν καταφέρει είναι στην επέτειο του 21 να είναι ο ΦΠΑ 21%
      Το μόνο που έχουν καταφέρει είναι 300 βουλευτές 300 δις χρέος
      Το μόνο που κάνουν οι υποστηρικτές τους είναι να αλληλοσπαράζονται για το ποιος είναι λιγότερο άχρηστος

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 26/03/2010 01:24:44

    Μάλλον ο ΓΑΠ δεν κατάλαβε τι αποφασίστηκε στις Βρυξέλλες.

    Ας του τα μεταφράσει κάποιος στα μιννεσοτιανά, μπας και σταματήσει να θριαμβολογεί.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Στέργιος 26/03/2010 01:44:26

      Μιννεσοτιανά. χο χο! Καλό!

  8. Titos avatar
    Titos 26/03/2010 06:42:54

    Τι γίνεται ρε παιδιά; Μπήκαμε στην επιτήρηση (συγκαλυμμένη) του ΔΝΤ;
    Ο GAP και τα ΜΜΕ πανηγυρίζουν;
    Είμαστε καλά; ή έχουμε χάσει τελείως το μυαλό μας;
    Τόσο πολύ έχουμε υποκύψει στην πασοκική προπαγάνδα;
    Τι να πει κανείς!

  9. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 26/03/2010 09:15:39

    Δικάζεται υπόθεση βιασμού Πρόεδρος : Κύριε μάρτυς,είσασταν αυτόπτης στο γεγονός;
    Μάρτυς : Μάστα κυρ πρόεδρα,ήμανε.
    Πρόεδρος : Το 'γεγονός' το είδατε;
    Μάρτυς : Οχι κυρ πρόεδρα δεν τ'όειδα,γιατί το 'γεγονός' ήταν...'μέσα'.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ Σπάρτακος 26/03/2010 11:24:52

      Εγω ξερω αλλιως την καταθεση του μαρτυρα
      Ο σκιντος εκουνιοτανε (σκιντος =θαμνος φουντωτος)
      ο ποπος του μητσου πηγαινε και ερχοτανε
      μαμησι ομως δεν ειδα

  10. kokkinos avatar
    kokkinos 26/03/2010 12:17:21

    etimastite na tous dosoume kai auta pou den exoume.
    i asidosia kai o exeftelismos tou laou einai komati tis zois mas pia as to katalavoume!!!!!!!!