03/06/2009 00:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γ. Παπανδρέου: «Ούτε μία ψήφος χαμένη»

Μιλώντας στην προεκλογική συγκέντρωση στη Θεσσαλονίκη ο  Γιώργος Παπανδρέου επανέλαβε πως καμία ψήφος δεν πρέπει να πάει χαμένη, «γιατί η νέα πορεία μας χρειάζεται όλους». Τόνισε επίσης πως την Κυριακή «δίνουμε μια μεγάλη μάχη και έχουμε απέναντί μας όλες τις δυνάμεις του κατεστημένου και τα συμφέροντα που δεν αντέχουν ένα κράτος δικαίου». Η νίκη της 7ης Ιουνίου, πρόσθεσε, θα είναι νίκη εκείνων που αδικήθηκαν, αγνοήθηκαν και περιφρονήθηκαν από την πολιτική της δεξιάς, που τους έβαλε στο περιθώριο της κοινωνίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/06/2009 00:54:19

    Και όπως δήλωσε μια (μάλλον ΠΑΣΟΚΤΖΟΥ) φιναλίστ των καλλιστείων: "θα ψηφίσω διότι είμαι ενεργή Ελληνίδα πωλήτρια(!)"

  2. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 03/06/2009 01:03:38

    Eιδα το συνθημα στο φοντο "Πρωτα ο πολιτης" και ζηταω ευθεως απο τον Παπαντρεου να διευκρινισει τι ακριβως εννοει; Δηλαδη:
    Πρωτον, αν κερδισει στις βουλευτικες εκλογες και σχηματισει δικη του κυβερνηση θα κυνηγησει και θα χωσει στη φυλακη οσους πολιτικους τα "επιασαν" απο τη Μιζενς και αλλες πηγες, που ειναι παρα πολλες και αφορουν και "δικους" του, ΠΑΣΟκους, θα αγνοησει και θα ανατρεψει, δηλαδη, τα τετελεσμενα που εγιναν ως τωρα με διαφορες μεθοδευσεις και με τη συνεργασια πολιτικων παραγοντων αλλα και της Δικαιοσυνης;
    Δευτερον, ποια συγκεκριμενα μετρα θα παρει για την εξυγιανση της Δικαιοσυνης η οποια, οπως διαπιστωνουν ολοι οι Ελληνες, εχει σε μεγαλο βαθμο πολιτικοποιηθει;
    Τριτον, θα βαλει φραγμο στη γραφειοκρατια 'η θα τη διατηρησει οπως εχει δημιουργηθει και μαλιστα με μεγαλες ευθυνες των κυβερνησεων στις οποιες μετειχε, γιατι ετσι εξυπηρετουνται καλυτερα οι δολιες υποθεσεις των πολιτικων που εχουν την κουταλα στα χερια τους;
    Τεταρτον, θα ξεκαθαρισει το τοπιο στον τομεα της ραδιοτηλεορασης για να μην κανουν τον καμποσο αυτοι που κυριολεκτικα αρπαξαν το δικαιωμα να εχουν τηλεοπτικους και ραδιοφωνικους σταθμους και θα σταματησει και τη "μεθοδο" να ειναι η ΕΡΤ κυβερνητικο μαγαζακι;
    Πεμπτον, θα καταργησει τον Βενιζελειο νομο με τον οποιο θελησε το κομμα του να κλεισει καθε ελευθερη φωνη και θα συστησει αμεσως, τωρα δηλαδη, στον Παπακωνσταντινου να κανει μηνυση και οχι αγωγη στην "Αυριανη";
    Υπαρχουν και αλλα πολλα ερωτηματα, ας απαντησει πρωτα σε αυτα και τα ξαναλεμε και ξαναρωταμε.

  3. Στελιος avatar
    Στελιος 03/06/2009 01:20:01

    @Ξενητεμενος

    Δεν απαντηθηκαν αυτα τα ερωτηματα στο debate?...

    Τι? Δεν εγιναν? Μαλλον ο ιδιος κλητηρας ειχε το χαρτι με τις ερωτησεις.

  4. roimat avatar
    roimat 03/06/2009 01:27:00

    κάποτε μας έλεγε "Πρώτα η Ελλάδα". Τωρα άλλαξε το παραμύθι. Έφτασε στο σημείο να κλαφτεί σαν τον Ξανθόπουλο λέγοντας "εγκαινιάζουν αυτοί τα δικά μας έργα, τα έργα του ΠΑΣΟΚ!!! Η Εγνατία είναι δικό μας έργο!". έλεος δηλαδή!

  5. donaE avatar
    donaE 03/06/2009 01:27:22

    Ουτε το 'δοξαστε με' δεν μπορει να κανει με στυλ αυτος ο ανθρωπος.Σαν να πεφτει με αλεξιπτωτο φαινεται ακρη ,ακρη.Σημειολογια χρειαζεται...

  6. alkinoos avatar
    alkinoos 03/06/2009 01:35:39

    θα ηθελα να ξερω αν ηξερε η κυβερνηση τη λεξη ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ, τη μονη εγνατια που ηξερε ητανε η εγνατια της θεσσαλονικης,φυσικα και εγκαινιαζει εργα που ειναι το πασοκ

  7. zaza avatar
    zaza 03/06/2009 01:59:19

    @Ξενητεμένος
    ας ελπίσουμε ότι δεν θα πει και αυτός την ατάκα 'περαν του ταμείου ουδένα λάθος αναγνωρίζεται' άπιαστο όνειρο ε?

    Τι εννοεί ο ποιητής με το 'πρώτα ο πολίτης'? Δηλ. γιατί σε ψηφίζω για να είμαι στο τέλος ενώ σε πληρώνω? Το αυτονόητο το έκανε moto της προεκλογικής του εκστρατείας?? Αυτούς τους επικοινωνιολογους τους πληρώνουν ή κανουν πρακτική τα παιδια στο κόμμα?

    @αλκίνοος,
    αυτή η κυβέρνηση ξέρει από offshore, ομόλογα και real estate, μην θέλεις να τα ξέρει όλα άλλωστε ο καθένας στο είδος του. Δεν λές που έχουμε εκλογές και ξύπνησαν να τα παραδόσουν επιτέλους?

  8. Orestios avatar
    Orestios 03/06/2009 02:53:02

    Σκούρα μαντάτα από τις μετρήσεις. Πάμε στη λογική του "και μία ψήφος επιπλέον".
    Που χάθηκαν οι πράσινοι? Έπεσε σιωπητήριο?

  9. αχβαχ avatar
    αχβαχ 03/06/2009 03:50:51

    Η Εγνατία ανήκει στους Μακεδόνες και στους άλλους βορειοελλαδίτες.

  10. ataktos avatar
    ataktos 03/06/2009 08:59:28

    αχβαχ -έχεις δίκιο η ανύπαρκτες τουαλέτες της στον Λαλιώτη και Σουφλια....

  11. osaperas avatar
    osaperas 03/06/2009 09:11:23

    Οι μόνες χαμένες ψήφοι είναι όσες δίνονται στα κόμματα εξουσίας.

    Εάν ΓΑΠ και ΚΚ επιστρέψουν μέσω των κομμάτων τα χρήματα που έχουν κλέψει τα στελέχη της από το δημοσιο τότε μπορεί και να ακούσουμε τις προτάσεις τους τις ιδέες τους την φιλοσοφία τους.

    Όσο όμως αμφότεροι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο καλύπτουν τους κλέφτες τότε ...μακριάαπό εμάς

  12. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 03/06/2009 10:22:44

    η εγνατια ανηκει στο ΠΑΣΟΚ και η ελλαδα στον τρεμοπουλο. Ιμια για παντα ελληνικα. Ψηφιζουμε ΔΡΑΣΗ.Ο καρτζαφερης ειναι δεκανικι του απεθαντου. Ζω για το χαμογελο της θοδωρας. και αλλα πολλα. ωραια περναμε τελικα. Πουναι η Κυριακου η εφη; οεεοοοοο.

  13. Αγανακτισμένος καταναλωτής avatar
    Αγανακτισμένος καταναλωτής 03/06/2009 12:48:06

    Κάτι άσχετο:
    Γιατί δεν βρέθηκε κανένας τολμηρός , να κατεβάζει όλη αυτή την πράσινη σαβούρα από τις κολόνες τις πόλης?
    Γέμισε περιφέρεια από τις ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ αφίσες του Πασοκ παντού. Κατά τα’αλλα ο Γιωργάκης δήλωσε, ότι έχει ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
    Για ποια οικολογική συνείδηση μιλάει? Για αυτή τη πράσινη ΑΦΙΣΟΡΥΠΑΝΣΗ??? Δεν ντρέπονται καθόλου? Πότε επιτέλους θα γίνουμε πολιτισμένοι άνθρωποι. Πόσες δεκαετίες ακόμα θα περάσουν μέχρι να γίνουμε Ευρωπαίοι?
    Αγανακτισμένος καταναλωτής (κόμμα του κανένα)

  14. zaza avatar
    zaza 03/06/2009 14:53:11

    @13 πέστα χρυσόστομε πέστα. Πότε θα τελειώσει αυτό το αφισο-ντουντουκα-μπαλκονατο γυφταριό των εκλογών