#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/02/2010 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γ. Παπανδρέου: Δεν έχουμε παραιτηθεί απο τις γερμανικές αποζημιώσεις



«Ούτε παραιτούμαστε των δικαιωμάτων μας, ούτε παρασυρόμαστε από την επικαιρότητα και την προβοκάτσια ενός εντύπου», ξεκαθάρισε ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, απαντώντας σε επίκαιρη ερώτηση του προέδρου του ΛΑ.Ο.Σ. για το θέμα της διεκδίκησης των γερμανικών πολεμικών αποζημιώσεων.

"...Δεν παραιτούμαστε των δικαιωμάτων μας. Το ζήτημα των αποζημιώσεων δεν έχει τύχει οριστικού διακανονισμού. Επομένως το θέμα υπάρχει στο πλαίσιο των διμερών μας σχέσεων. Δεν είναι θέμα σημαίας ευκαιρίας σε μια περίοδο δύσκολη. Τώρα που ανακτούμε αξιοπιστία και σιγουριά. Εάν το επαναφέρουμε τώρα, θα ερμηνευόταν ότι υπεκφεύγουμε των δικών μας  υποχρεώσεων και ψάχνουμε για άλλοθι. Δεν θέλουμε μια τέτοια αντίληψη για την Ελλάδα. Δεν χρησιμοποιούμε το θέμα για εσωτερική κατανάλωση. Πρέπει να έχουμε πρόγραμμα και την κατάλληλη στιγμή να διεκδικούμε" σημείωσε ο πρωθυπουργός.

Σε ό,τι αφορά τα «ατυχή, προσβλητικά και ανακριβή που γράφτηκαν χαίρομαι που η κυβέρνηση της Γερμανίας πήρε αποστάσεις μέσω του πρέσβη στην Ελλάδα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 26/02/2010 12:36:55

    Αργησες, μαγεμένε ποδηλάτη,αλλά επιτέλους το είπες.Αντε μπράβο,τώρα πιά που έχεις και την φόρα-παρτίδα αμέριστη υποστήριξη του 'πωλούντα της μετρητοίς',(ανεπίσημα,πάντα δούλευε γιά σένα,έχοντας μόνιμο στασίδι στα βοθροκάναλα)ήρθε κι έδεσε η μαγιονέζα:Εθνικισμός και Σοσιαλισμός καί νάτος ο Εθνικοσοσιαλισμός.Είδατε μικρά μου πόσο απλό είναι;;Σας τ'άλεγε η μαννούλα,αλλά σείς δεν την ακούγατε.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Σπάρτακος 26/02/2010 13:03:17

      O "πωλών τοις μετρητοίς";
      Who is he, Σπάρτακε? Έχω μπερδευτεί πιά, με τόσους "πωλητές" και "πελάτες"! Τον λένε επίσης Γιώργο;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Σπάρτακος 26/02/2010 13:11:04

      Sorry, θυμήθηκα, αυτός είναι, τον έχουν πεί κι άλλη φορά έτσι εδώ μέσα.
      Έχει κι αυτός τα δίκια του: Πασχίζει να πουλήσει, σε τέτοια εποχή με κεσάτια προσπαθεί να μη φουντάρει το μαγαζί του!
      Τι να πώ; Άν οι μεγάλοι ζορίζονται, δεν έχουν και οι μικρομεσαίοι τα προβλήματά τους;

  2. Απόστολος avatar
    Απόστολος 26/02/2010 13:39:31

    ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ.... ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ με τους Γερμανούς που μπλέξαμε.

    Είναι ώρα να προβάλλουμε αξιώσεις (δεν λέω να παραιτηθούμε αυτών) την ώρα που μας έχουν κάτω και ζητάμε (ας μην το λέμε ευθέως) την γενναιοδωρία τους για να ΑΝΑΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΗ ΠΤΩΧΕΥΣΗ;

    Μια χώρα που δεν παράγει απολύτως τίποτα (αγγούρια και ντομάτες παράγουν πολλοί άλλοι και πολύ φτηνότερα) , που οι αρπαχτές και λαμογιές διατρέχουν όλο τον κοινωνικό ιστό (θεσμός) και με συσσωρευμένο χρέος 400 ΔΙΣ ΕΥΡΩ , ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΧΡΕΩΚΟΠΗΜΕΝΗ.

  3. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 26/02/2010 13:47:18

    Sic transit gloria..Universalis,ακριβώς.Το πέτυχες.Είναι αυτός.Θυμάσαι κάτι καδράκια στα παληά μπακάλικα,πλάι στον μπεζαχτά;;;;;; Ο πωλών τοις μετρητοίς και ο πωλών επί πιστώσει.
    .Ε,λοιπόν,ο δεύτερος,ήταν ρακένδυτος και ξενιστηκωμένος,ενώ ...ο πρώτος!!!!! Κερδίζεις εισιτήριο γιά συναυλία του Θωμά Μπακαλάκου.Πούλμαν θα φύγουν από τα παληά γραφεία της Τρικολάου Χαρούπη.Με όλη την εκτίμηση και....συντροφικούς χαιρετισμούς,Σπάρτακος.

  4. Hase avatar
    Hase 26/02/2010 14:25:01

    Ο κ. προεδρος (ΓΑΠ) ειπε αυτα που λεει η αναρτηση.
    Ο κ. αντοπροεδρος (Χοντροπαγκαλος) ειπε οτι δεν θελουμε να τα πληρωσουν οι Γερμανοι, αλλα ας μας ζητησουν τουλαχιστον μια συγνωμη.
    Δεν καταλαβαινω τι ισχυει θα τα παρουμε καποτε;; ( του αγιου ... ) η τους ... πιεζουμε με κατι που δεν θα παρουμε ποτε ( η μαλλον θα παρουμε το δαχτυλο της Αφροδιτης της Μηλου).

  5. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 26/02/2010 15:49:13

    Μην ανησυχείτε, για όλα έχει φροντίσει ο Γιώργος.
    Θα χορτάσουμε με την μεσογειακή ελληνική δίαιτα...
    Και για το αγγουράκι;;;
    Για αυτό το έχουμε το λάδι.

  6. Orestios avatar
    Orestios 26/02/2010 17:06:46

    Καταλαβαίνεται από που πηγάζει η προπαγάνδα.
    Ωστόσω είναι εξαιρετικά ανεύθυνη η στάση του GAP. Δυστυχώς με τέτοιους ανθρώπους στην εξουσία δεν έχουμε να περιμένουμε και πολλά.
    Δεν ανακτάς έτσι αξιοπιστία και σιγουριά αγάπη μου, αλλά με συνετή και υπεύθυνη εργασία.
    Περισσότερο θυμίζει κακομαθημένο παιδάκι, που προκειμένου να κάνει το καπρίτσιο του για να αποδείξει (σε ποιόν άραγε?), ότι είναι παιδί του μπαμπά του εκβιάζει και απειλεί. Αυτή είναι και η ουσία της διαφθοράς, αν ποτέ σε κάποιους από εσάς έχει τύχει να βρεθείτε αντιμέτωποι με τέτοιας πάστας άνθρωπους, που διεκδικούν απειλώντας.

  7. nasos avatar
    nasos 26/02/2010 17:19:12

    Το θέμα θεωρείται λήξαν,σιωπηρά,απ'όλες τις Κυβερνήσεις των τελευταίων δεκαετιών,στις οποίες από το 1981 συμμετέχει και ο ΓΑΠ.
    Τα υπόλοιπα είναι για εσωτερική κατανάλωση.

  8. ataktos avatar
    ataktos 26/02/2010 17:21:09

    Από τα εγκλήματα του ΓΑΠ α’ ποιος θα αποζημιώσει τούτων τον λαό ?
    Ακόμα πιστεύει πως μας δουλεύει ? .

  9. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 26/02/2010 18:41:44

    Ο ατρόμητος GAP ετοιμάζεται τώρα να ζητήσει αποζημιώσεις από τους βάρβαρους Πέρσες που το 480 π.Χ. κατέστρεψαν την Αθήνα. Τρέμε Αχματινετζάντ, μετά τη Μέρκελ έφτασε η σειρά σου!
    Αλλά κανονικά θα πρέπει να ζητηθούν αποζημιώσεις και για τους Γότθους τους Αλάριχου. Άσε που σύμφωνα με τον καθηγητή Χαράλαμπο Μπούρα τις μεγάλες ζημιές στον Παρθενώνα δεν τις έκαναν οι...παπάδες του Γαβρά, αλλά οι Γότθοι του Αλάριχου (ειπώθηκε στην ημερίδα στη μνήμη της Αγγελικής Λαϊου). Νέον πεδίον εθνικής δόξης λαμπρόν ανοίγεται μπροστά στο ηρωϊκό τέκνο της Μιννεσότα!

    Αυτά θέλει η πλέμπα για να αποκοιμιέται στον καναπέ, "εθνικούς αγώνες" του κ...

  10. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 26/02/2010 18:44:06

    Δεν κοιτάει ο Κακλαμάνης να μαζέψει τη λινάτσα με τα λαθραία από τους δρόμους της Αθήνας καλύτερα; Δεν είναι δήμαρχος Διστόμου, ούτε Καλαβρύτων.
    Πήξαμε στη φαιδρότητα!