06/05/2010 21:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γ. Δημαράς: Η Ιστορία δεν γράφεται μόνο με τις σοφίες των τεχνοκρατών

Τους λόγους για τους οποίους ψήφισε παρών στο νομοσχέδιο για τα μέτρα ενεργοποίησης του μηχανισμού στήριξης εξηγεί σε ανακοίνωσή του (την οποία διένειμε στους κοινοβουλευτικούς συντάκτες) ο βουλευτής Γιάννης Δημαράς. Όπως επισημαίνει, ο Κανονισμός της Βουλής δεν δίνει τη δυνατότητα σε κανέναν εκ των βουλευτών να αιτιολογήσει την ψήφο του.

«Δηλώνω παρών στις γενεές των συγγενών αλλά και των άλλων συν-Ελλήνων, που έχουν την ίδια κοινωνική καταγωγή με μένα. Δηλώνω παρών στη μάνα μου και τον πατέρα μου, που με γέννησαν και με μεγάλωσαν αγωνιζόμενοι κάθε μέρα και νύχτα για να υπερασπιστώ την αξιοπρέπεια, την τιμή και το δικαίωμα των απλών ανθρώπων στη ζωή…» αναφέρει μεταξύ άλλων.

Δηλώνει εξάλλου την πίστη του ότι η Ιστορία δεν γράφεται μόνο με τις σοφίες των τεχνοκρατών, αλλά πρωτίστως με το συναίσθημα, τον ηρωισμό και την αυτοθυσία των απλών ανθρώπων. «Εκτιμώ ότι, αυτή την κρίσιμη στιγμή για την χώρα μας, η ανάγκη διαφύλαξης του αγαθού της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας υπαγορεύει πρωτίστως άμεση κάθαρση του πολιτικού συστήματος και αυτών που το συνθέτουν…».

Ο Γ. Δημαράς καταλήγει με την πρόταση όσοι εκ του νόμου υποχρεούνται (εντός και εκτός Βουλής) να καταθέτουν «πόθεν έσχες», αυτό να διερευνηθεί επισταμένως σε βάθος 25ετίας και τα όποια περιουσιακά αποκτήματα δεν μπορούν να δικαιολογηθούν, να αποδίδονται με δήμευση στο Δημόσιο.


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 06/05/2010 21:46:28

    ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑΝΝΗ ΤΙΜΗΣΕΣ ΤΟΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 06/05/2010 22:25:08

      ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ;;;;;;;;;

      Απλές επαναλαμβανοόμενες κινήσεις του κεφαλιού από τέρμα αριστερά στο τέρμα δεξια....και όταν το εμπεδώσεις κάνε το όσο γρήγορα μπορείς......μπας και ξυπνήσεις.......

  2. O Chazos tou choriou avatar
    O Chazos tou choriou 06/05/2010 22:15:31

    O Protosilaos-o protos pou tha apotolmissei to ousiastiko "Pothen Esches"-pithanon na pethanei apo ta lamogo-kothonia , alla tha meinei ATHANATOS me chryssa grammata stin Istoria mas.....

  3. σερτης avatar
    σερτης 06/05/2010 22:20:08

    ΔΗΜΑΡΑ ΣΑΚΟΡΑΦΑ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
    ΕΙΣΤΕ ΠΡΑΦΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΟΙ...........

    ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ

  4. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 06/05/2010 22:30:27

    Ένας άνθρωπος που συγκίνησε σήμερα....μπράβο Γιάννη Δημαρά.....γιατί δεν είναι όλοι και όλα ξεπουλημένα.....και οι βουλευτές ΠΡΕΠΕΙ να διικαιολογούν την ψήφο τους ...και πρέπει να ψηφίζουν κατά συνείδηση.....γιατί αλλιώς δεν θα ήταν 300 ....αλλά πέντε ...όσα και τα κόμματα.....(!!!)

  5. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 06/05/2010 22:34:04

    Αλλά γιατι ο Δημαρας δεν εθεσε την προταση του για το ποθεν εσχες στην κοινοβουλευτικη ομαδα του κομματος του ή ακομη και στα αρμοδια οργανα του? Επρεπε να σκεφθει οτι εχουμε και οι απλοι πολιτες το δικαιωμα να γνωριζουμε ποιοι την υιοθετουν και ποιοι την απορριπτουν. Και κατι ακομη, οταν ψηφιζει ενας βουλευτης, εκτος απο το παρον, υπαρχει και το πλεον ευθυβολο οχι. Φυσικα, η επιλογη ειναι δικαιωμα του καθενος, αλλα και δικο μας δικαιωμα ειναι να σκεπτομαστε και να μην δεχομαστε ακριτα ο,τιδηποτε. Θελω να ελπιζω οτι συμφωνει και ο ιδιος με αυτο το σκεπτικο.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ xenitemenos21 06/05/2010 23:22:22

      Διότι θα τον έγραφαν στα παλιά τους τα παπούτσια.
      Το παρών των Πασόκων θυμίζει το παρών του Βενιζέλου.
      Θέλουν να προσφέρουν αλλά όχι από το περιθώριιο των εξελίξεων.
      Δεδομένης της συγκυρίας εγώ δηλώνω έκπληκτος και μπράβο τους.

  6. diasapollon avatar
    diasapollon 07/05/2010 00:04:48

    Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα σκεπτώμενοι πολιτικοί,μπράβο σας παιδιά.

  7. Αγγελος avatar
    Αγγελος 07/05/2010 00:06:17

    Μπράβο !!Πιστεύω ότι θα συνεχίσουν και στα νομοσχέδια που θα ακολουθήσουν το μνημόνιο και θα είναι βάρβαρα βέβαια να ψηφίζουν όχι. Πιστεύω ότι δεν θα υπκύψουν στις πιέσεις που τους ασκούνται ήδη απο τα μμε να παραίτηθούν απο βουλευτές διότι δεν ψηφίστηκαν απο το ΠΑΣΟΚ αλλά απο τον κόσμο που ψήφισε αυτό το κόμμα και σήμερα η μεγάλη πλειοψηφία διαφωνεί με την κυβερνητική πολιτική , τα μισά απο αυτά που σήμερα γίνονται και θα γίνουν αν είχαν ειπωθεί στην προεκλογική ΄περίοδο ούτε το μισό ποσοστό δεν θα είχε πάρει ο γιωργάκης(ο μεγαλύτερος ψεύτης και προδότης )κυρολεκτικά μας πρόδωσε .Και πάλι μπράβο και στους τρείς.

    • αρισταρχος avatar
      αρισταρχος @ Αγγελος 07/05/2010 16:41:12

      Υστερνέ μου λογισμέ να σ' είχα ...πρώτα!!!

  8. Αγγελος avatar
    Αγγελος 07/05/2010 00:07:27

    Μπράβο!!

  9. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 07/05/2010 02:36:48

    Εμενα, η προταση του Δημαρα για το ποθεν εσχες μου φερνει στο μυαλο και αλλες περιπτωσεις "απολυομενων" ή και αποχωρουντων που τοτε θυμηθηκαν να μιλησουν για τα στραβα και τα αναποδα, που τα γνωριζαν, ομως, οταν ηταν μεσα στο μαντρι. Δηλαδη, μου φαινονται για τζαμπα μαγκες και τιποτα περισσοτερο. Δεχομαι την αποψη που διατυπωσε ο Βρασιδας οτι αν ο Δημαρας εκανε την προταση του στην κοινοβουλευτικη ομαδα ή στα αρμοδια οργανα του κομματος του θα τον εγραφαν στα παλια τους τα παπουτσια. Ο Δημαρας, ομως ως δηνοσιογραφος ειχε τη δυνατοτητα να διατυπωσει την αποψη του με ενα αρθρο σε καποιο εντυπο. Αλλα δεν το εκανε και μιλησε τωρα, οποτε κρεμεται πανω απο το κεφαλι του το σπαθι της διαγραφης. Και επι πλεον μπερδεψε και τους γονεις του, οπως ειχε κανει και ο Ρουσοπουλος για τον ταχυδρομικο πατερα του, οποτε ειχαν πεσει παρα πολλοι επανω του, ακομα και ταχυδρομικοι υπαλληλοι, για να τον φανε ζωντανο, ενω στην περιπτωση του Δημαρα αυτη νη αναφορα θεωρειται ορθη...

  10. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 07/05/2010 03:02:01

    Αφού τη βγάλαμε τη σύνταξη με τις δυο τετραετίες ποιος το χέ... τώρα το ΠΑΣΟΚ.

    • Dr Kazos avatar
      Dr Kazos @ Αγανάκτηση 07/05/2010 10:57:13

      Ελα ντε!
      Δυστυχώς έτσι είναι.

  11. nina avatar
    nina 07/05/2010 08:56:04

    Αγανάκτηση @ μή μηδενίζουμε τους πάντες. Ισως είσαι νέος-α σε ηλικία και δεν γνωρίζεις αλλά ο δημαράς υπήρξε πολύ σοβαρός και έντιμος δημοσιογράφος με πραγματικά δημοκρατικο υπόβαθρο. Και μόνο η σύγκριση με ρουσόπουλο είναι ευτελισμός.Ούτε το σχόλιο για τη σύνταξη είναι πρέπον. Δεν είχε ανάγκη ο Δημαράς . Δεν κινήθηκε ποτέ με οικονομικά κίνητρα αλλά πάντα με ιδεολογικά και όπως λένε και στο χωριό μου .και παρακαλώ μην παρεξηγηθεί η λέξη γομάρι . σημαίνει απλώς το συμπαθές τετράποδο που μαθαίνει ένα δρόμο και στα γεράματά του δεν μπορεί να μάθει έναν καινούργιο.

  12. nina avatar
    nina 07/05/2010 08:58:39

    δεν ξέρω γιατί αλλά η παροιμία δεν πέρασε . επαναλαμβάνω λοιπόν ¨παλιό γομάρι καινούργια περπατησιά δεν γίνεται¨

  13. Triantis avatar
    Triantis 07/05/2010 10:12:17

    Ime siguros kanenas sto Pasok den thelei to DNT omos pou ine oi ales epiloges.Min ksexnate aloi paizune koutso kai alloi paizune skaki.To olo paixnidi ine pos tha katevei to euro sta epipeda tou dolariou.....kai ola ta ala ta vlepo xavale.

  14. nik avatar
    nik 07/05/2010 11:26:35

    Κυρία και κύριοι βουλευτές λίγο αργά είπατε παρών ,που ήσασταν όταν τα ποντίκια του ΠΑΣΟΚ έκλεβαν τον τόπο ;
    Είσαστε και εσείς υπεύθυνοι για το έγκλημα.
    Από κάποιον που έχει μνήμη .

  15. αρισταρχος avatar
    αρισταρχος 07/05/2010 17:01:04

    Είναι ένα παλιό έργο που δυστυχώς επαναλαμβάνεται. Πάντα έχουμε την ελπίδα πως τέτοιες αδικίες μπορεί να ανατραπούν, πως κάποιοι βουλευτές δεν θα τα θυσιάσουν όλα στο βωμό το συμφέροντος. Είναι όμως πολύ λίγοι και το κακό γίνεται! Αργότερα έρχονται τα δάκρια, μα είναι αργά, το κακό έχει γίνει! Όμως ας μην απογοητευόμαστε, άλλωστε οι αρχαίοι μας πρόγονοι έλεγαν "ουδέν κακόν αμιγές καλού".
    Ίσως είναι η ευκαιρία να ξεφύγουμε από αυτή την προδοτική οικογένεια και τους άλλους τσανακογλύφτες μια για πάντα!!!

  16. ΤΑΣΟΣ avatar
    ΤΑΣΟΣ 07/05/2010 21:08:33

    ΜΑΚΑΡΙ ΓΙΑΝΝΗ ΔΗΜΑΡΑ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΑΛΛΟΙ ΔΕΚΑ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΗ ΘΑΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΕΡΑ
    ΤΙΜΗΣΕΣ ΤΗ ΨΗΦΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ