04/06/2009 18:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γύπας έριξε … 60 εκ. δολάρια

Σε αναρρόφηση μεγάλου πτηνού από την τουρμπίνα - κατά πάσα πιθανότητα γύπα-οφείλεται η πτώση του αεροσκάφους. Την μαρτυρία αυτή έδωσε ο ίδιος ο πιλότος μετά τη διάσωση του από τα σωστικά συνεργεία.Το αεροσκάφος της Πολεμικής Αεροπορίας, τύπου F16 έπεσε λίγο μετά τις 10.33 σήμερα το πρωί σε περιοχή ανατολικά των Ιωαννίνων.

 


 


 


Πουλιά και αεροπλάνα


Με αφορμή την πιθανότητα το αεροσκάφος της πολεμικής αεροπορίας να έπεσε εξαιτίας πρόσκρουσης πουλιού, καλό είναι να ξέρουμε τι παίζει όταν ταξιδεύουμε με αεροπλάνα. Οι περιπτώσεις αεροπορικών ατυχημάτων ή συμβάντων που έχουν σχέση με εισροφήσεις ή προσκρούσεις πουλιών είναι ένας μεγάλος τομέας στην πολιτική και πολεμική αεροπορία. Το φαινόμενο ονομάζεται birdstrike και διεθνώς είναι υπεύθυνο όχι μόνο για οικονομικές ζημιές εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ αλλά και για πρόκληση θανατηφόρων ατυχημάτων.

Τα αεροδρόμια που γειτνιάζουν με θάλασσα, χωματερές ή και καλλιεργήσιμες εκτάσεις είναι επίφοβα καθώς σε αυτά τείνουν να συγκεντρώνονται πουλιά για λόγους ανεύρεσης τροφής. Επειδή τα αεροδρόμια είναι συνήθως και καλά προστατευμένες περιοχές απουσιάζουν οι θηρευτές πουλιών και άρα και οι κίνδυνοι για αυτά.

Υπάρχουν πολλές μέθοδοι αντιμετώπισης του φαινομένου. Από πολύ απλές έως hi tech. Υπάρχουν τα παραδοσιακά σκιάχτρα. Υπάρχουν τα κανονάκια προπανίου που εκρήγνυνται σε άτακτα χρονικά διαστήματα τρομάζοντας τα πουλιά. Υπάρχουν κασέττες και cd με ήχους πουλιών σε απόγνωση (distress calls) που παίζονται από μεγάφωνα με σκοπό να τρομάξουν τα πουλιά και να απομακρυνθούν…. Υπάρχουν οι εκπαιδευμένοι αετοί και τα γεράκια που κυνηγούν τα πουλιά. Υπάρχουν επίσης και οι καραμπίνες με άσφαιρα ή μη πυρά. Και αρκετές άλλες μέθοδοι με υπέρηχους, λέιζερ κλπ.

ΥΓ_ Η Ελληνική πολεμική αεροπορία η οποία αντιμετωπίζει σημαντικό πρόβλημα ασφάλειας πτήσεων λόγω birdstrike είχε προμηθευθεί πριν από κάποια χρόνια 3 ειδικά εκπαιδευμένα γεράκια αξίας πολλών εκατομμυρίων δραχμών. Αλλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα, τα δυο από αυτά απ`ότι θυμάμαι πυροβολήθηκαν από κάποιους λεβέντες … κυνηγούς και το πρόγραμμα εγκαταλείφθηκε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 04/06/2009 18:52:34

    Οχι ρε... φουστη μου.Τοσα λεφτα,χαμενα,και παρα λιγο και ο ανθρωπος!

  2. ammmodytes vipera meridionalis avatar
    ammmodytes vipera meridionalis 04/06/2009 18:55:33

    τον καημένο τον γύπα...

  3. christos avatar
    christos 04/06/2009 19:00:11

    δεν κοστίζει 60εκ το συγκεκριμένο f-16 είναι blog 50 αγορασμένα στα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας.Η συγκεκριμένη παρτίδα δεν είχε άλλες απώλειες μέχρι σήμερα...

  4. Ηρώδης avatar
    Ηρώδης 04/06/2009 19:25:32

    και το τσογλάνι ο πιλότος προτίμησε να σώσει το τομάρι του, απ΄ το να προσπαθήσει να το προσγειώσει σβηστό.
    Αλλά έτσι είναι όλα τα εθνίκια, από λόγια σκίζουν αλλά στην πράξη κότες λυράτες...

  5. O Xαζος του χωριου avatar
    O Xαζος του χωριου 04/06/2009 19:35:45

    Α βρε Μπουτραγκενιο!

  6. fantomas avatar
    fantomas 04/06/2009 19:57:32

    Ηρώδης

    ειδες ε!!!

    εσυ τι θα εκανες?

    αλλα απο την ανεση του υπολογιστη...... πολλα κανεις και πολλα λες!!!

    μεχρι..... και τον Ηρωδη κανεις!!!

  7. anonymous avatar
    anonymous 04/06/2009 20:00:46

    @6: προσυπογράφω

  8. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 04/06/2009 20:06:01

    Τι λες ρε Ηρώδη...να προσγειώσεις πολεμικό αεροσκάφος με σβησμένο κινητήρα...και μετά να πέσει σε καμία κατοικημένη περιοχή εε?

    Κάποιους σαν εσένα πρέπει να σας στλένουν κάθε χρόνο μέχρι να πάρεις σύνταξη 2-3 μήνες στον Έβρο να κόβεις περιπολίες πάνω-κάτω να δούμε εάν μετά θα κάνεις αστειάκια.

  9. christos avatar
    christos 04/06/2009 20:16:26

    @ 4
    είσαι το λιγότερο άσχετος...γι αυτό μην λες βλακείες...εκτός κι αν το λες προβοκατόρικα...

  10. Σχολιαστής avatar
    Σχολιαστής 04/06/2009 20:21:35

    Ακόμα ένα αθώο πουλί έπεσε θύμα της τεχνολογίας.

  11. Φιλαλήθης avatar
    Φιλαλήθης 04/06/2009 20:31:35

    Όντως. Αυτές τις ημέρες το φαινόμενο είναι ιδιαίτερα έντονο.

    Ας πούμε, μια αθώα περιστερά έπεσε θύμα της τεχνολογίας μεταδόσεως κειμένου "ευρείας διανομής".

  12. Νἰκος avatar
    Νἰκος 04/06/2009 20:35:19

    Ηρωδη, εκτος απο παιδια σκοτωνεις και τη λογικη τωρα;, εστω και δικην αχρειαστου "σαρκασμου";
    Ο χειριστης ειναι αναντικαταστατος. Το Φ16 αντικαθισταται. Αλλα η προσηλωση στο χρημα το ατιμο, ε;

  13. pyrkavlos avatar
    pyrkavlos 04/06/2009 20:52:36

    Άμα είναι έτσι ρε παιδιά γιατί δεν εκπαιδεύουμε
    γύπες και να τους αφήνουμε ελεύθερους όταν
    πετούν τα τούρκικα F16 πάνω απ΄τα νησιά μας;

    Pyrkavlos

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/06/2009 20:53:20

    Το φαινόμενο λέγεται birdstrike στην αεροπορία και είναι σημαντικός παράγοντας για πρόκληση ατυχημάτων. Δείτε το λινκ αυτό για μια παρουσίαση αεροπορικών ατυχημάτων σε σχέση με πουλιά.
    http://www.birdstrike.org/events/signif.htm

  15. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 04/06/2009 21:30:57

    Tα πολεμικα αεροσκαφη,εχουν μικρα ανοιγματα πτερυγων,και δεν μπορουν να κανουν κολπα με σβηστες μηχανες.Πεφτουν σε στολαρισμα και ...παπαλα.
    Μονο μερικα ελικοφορα,μπορουσαν να κανουν τετοια.
    Και μερικα επιβατικα,οπως εκεινο που επεσε στον ποταμο Hudson το χειμωνα.
    Αλλα οπωςσδηποτε,η δυνατοτητα,εξαρταται και απο το υψος πτησεως,και απο τη φυση του εδαφους,πανω απο το οποιο πεταει.Που θα παει να το ριξει; Στο βουνο,ή στην Αθηνα;
    Μη λες λοιπον τρελλα πραγματα σε παρακαλω και σεβασου τον πιλοτο,γιατι οπως εχει αποδειχτει,οι πιλοτοι,ειναι απο τους ελαχιστους δημοσιους υπαλληλους,που δουλευουν ευσυνειδητα πια.
    Μη σου πω οι μονοι.

  16. christos avatar
    christos 04/06/2009 21:38:58

    Ο πιλότος έκανε τέλεια την δουλειά του.
    Ανάλογο συμβάν είναι πιθανό σε οποιαδήποτε πτήση και οπουδήποτε δυστυχώς.
    Είναι η πρώτη απώλεια f-16 blog 50 αναλογιστείται ότι τα συγκεκριμένα αεροσκάφη πετούν από το 1998...11 χρόνια χωρίς απώλεια...γι αυτό όσοι δεν γνωρίζεται μην λέτε αρλούμπες...

  17. sklithro avatar
    sklithro 04/06/2009 22:15:13

    @ 16
    Βρε πανεξυπνε ... ειναι Block και οχι blog!

    Εσυ που τα ξερεις καλα για πες μας τι συμβαινει αν ενα F-16 χασει την ωση του κινητηρα?

  18. christos avatar
    christos 04/06/2009 22:32:06

    @ 17

    πέφτει σαν πέτρα πάνω στο κεφάλι κάθε εξυπνόβλακα που το παίζει δάσκαλος...

  19. sklithro avatar
    sklithro 04/06/2009 22:32:47

    @ 15
    Αποδεικνυεται οτι δεν γνωριζεις το θεμα , αλλα γιατι μιλας?
    Δε μασας καλυτερα?

  20. sklithro avatar
    sklithro 04/06/2009 22:34:04

    @ 18
    Δε φτανει που εισαι ασχετος ... μιλας ακομα!
    Νομιζεις οτι επειδη διαβασες 2 περιοδικα εγινες ειδικος?
    Αν μπορεις απαντησε στην ερωτηση μου.

  21. christos avatar
    christos 04/06/2009 22:36:01

    @ 20
    και ποιος είσαι εσύ που θα εξετάσεις τις αν έχω γνώσεις ή όχι σε οποιοδήποτε θέμα ρε χαμένε έ χαμένε;

  22. sklithro avatar
    sklithro 04/06/2009 22:37:55

    @ 21
    Εσυ με ποιο δικαιωμα ερχεσαι εδω και μιλας για πραγματα που δε γνωριζεις?
    Τι ειμαστε? Γκομενες για να μας ετνυπωσιασεις?

    Τελος η συζητηση.

  23. christos avatar
    christos 04/06/2009 22:39:45

    αν δεν σ αρέσει μην διαβάζεις...και για κοίταξε στον καθρέφτη...μην δεν είσαι καλά...

  24. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/06/2009 22:40:10

    @ 22 Τόλη,

    Γιατί του τη πέφτεις του Χρήστου?
    Μήπως επειδή δεν είστε στην ίδια παράταξη?

  25. sklithro avatar
    sklithro 04/06/2009 22:43:16

    @ 24
    Τολη? Καποιο λαθος κανεις φιλε.

    Δεν του την πεφτω.
    Απλα βλεπω να μιλαει με στομφο για πραγματα που δεν γνωριζει και δημιουργει λαθος εντυπωσεις.
    Αλλα δεν ειναι μοναδικο το φαινομενο.
    Σε ολα τα blogs αυτο συμβαινει.
    Ο καθενας λεει την εξυπναδα του για πραγματα που δεν γνωριζει!

  26. christos avatar
    christos 04/06/2009 22:45:19

    για πες την εξυπνάδα που έγραψα ρε ειδήμονα...

  27. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/06/2009 22:51:19

    Απότι γνωρίζω, ο πιλότος πετούσε πολύ χαμηλά,
    εκατό η λιγότερα μέτρα απο το έδαφος
    σε άσκηση που περιλάμβανε προσβολή στόχου
    με τη χρήση ραντάρ αποφυγής αναγλύφου...

    Με άλλα λόγια ήταν τυχερός που τη γλύτωσε.
    Οι ειδήμονες μπορούν πάντοτε
    [άν γνωρίζουν κάτι παραπάνω]
    να με διορθώσουν...

  28. sklithro avatar
    sklithro 04/06/2009 22:51:46

    @ 26
    Κανονικα δεν πρεπει να σου πω τιποτα.
    Το εχεις ξανακανει να εισαι προκλητικος και ξερολας.

    Θα σου πω μονο αυτο και μετα ψαξε τα περιοδικα σου.
    EPU

  29. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/06/2009 22:53:33

    External power Unit?

  30. sklithro avatar
    sklithro 04/06/2009 22:54:41

    Emergency Power Unit

    Ειδες που χρειαζεται κανενας ειδημονας?

  31. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/06/2009 22:55:39

    @ 26 sklithro,

    Και νόμιζα οτι είσαι ο Τόλης που μένει κοντα στο Σκλήθρο..

  32. sklithro avatar
    sklithro 04/06/2009 22:56:41

    Σκληθρο της Φωκιδας?

  33. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/06/2009 22:57:33

    Φλώρινας

  34. christos avatar
    christos 04/06/2009 22:57:35

    σε λιγότερο από εκατό μέτρα ύψος...εσύ δηλαδή θα προσπαθούσες να το σώσεις;

  35. sklithro avatar
    sklithro 04/06/2009 22:58:36

    @ 34
    Βρηκες τι ειναι η EPU?
    Αν το βρεις θα καταλαβεις οτι δεν ειναι ετσι οπως τα λες.

  36. christos avatar
    christos 04/06/2009 23:07:54

    μάλλον εσύ δεν κατάλαβες...

  37. sklithro avatar
    sklithro 04/06/2009 23:10:32

    Εγω φταιω που σου μιλαω.

  38. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/06/2009 23:12:39

    @ 37 Sklithro,

    Ναί, αλλά ακόμα δεν μας εξήγησες τι ακριβώς συνέβει...

    Όλο γρίφους είσαι μέχρι στιγμής...

  39. christos avatar
    christos 04/06/2009 23:16:34

    επειδή πρέπει να φύγω από την δουλειά διαβάστε παρακάτω για το περιστατικό...τα λέμε αύριο...

    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=7928&Itemid=49

  40. sklithro avatar
    sklithro 04/06/2009 23:24:44

    @ 38
    Εγω δεν υποκρινομαι πως ξερω τι εγινε.
    Αυτο που ξερω ειναι οτι τα F-16 εχουν ενα συστημα (EPU) το οποιο αναλαμβανει σε καποιες περιπτωσεις.
    Μια απο αυτες ειναι η απωλεια ωσης.
    Μπορει να δωσει ωση στο αεροσκαφος για περιπου 10 λεπτα σαν να ειχε κινητηρα.
    Ο νοων νοειτω.

  41. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/06/2009 23:28:53

    @ 40 Sklithro,

    Αυτό θα μπορούσε να συμβεί,
    αν δεν είχε καταστραφεί ο κινητήρας.

    Στα εκατό και λιγότερα μέτρα,
    δεν έχει κανείς και πολλές ελπίδες.

  42. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/06/2009 23:35:33

    An emergency power unit (EPU),
    also called an emergency power supply unit (EPSU),
    is a device for energy production in case
    of failure of the primary systems.

    For example, the EPU used in the F-16 aircraft
    employs a gas turbine powered by the engine
    bleed air or by hot gases generated by catalytic decomposition
    of hydrazine, which then drives the emergency electricity generator
    and the emergency hydraulic pump.
    On some commercial aircraft,
    such as the Airbus A330, a ram air turbine
    is used for emergency hydraulic power.

    Elevators often use battery-based EPUs to facilitate the descent
    of the elevator cabin to a safe position
    when the building power supply fails.

    Uninterruptible power supply units
    and generators can be referred to as EPUs.
    ___________________

    Από ότι φαίνεται η μονάδα EPU δεν αφορά την προώθηση του αεροσκάφους, αλλά την παροχή ενέργειας έκτακτης ανάγκης στα υδραυλικά και ηλεκτρικά συστήματα του

  43. sklithro avatar
    sklithro 04/06/2009 23:35:39

    @ 41
    Απο που εμαθες οτι ο κινητηρας καταστραφηκε σε τετοιο βαθμο απο το πτηνο?

  44. sklithro avatar
    sklithro 04/06/2009 23:36:58

    @ 42
    Μην παραθετεις ασχετα πραγματα.
    Στα F-16 ειναι κατι εντελως διαφορετικο.
    Ρωτα τον cristos!!

  45. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/06/2009 23:40:55

    Άν δεν είχε καταστραφεί,
    [γύπας ήταν όχι σπουργίτι]
    ο πιλότος θα προσπαθούσε να το σώσει το αεροσκάφος.
    Αφού κάτι τέτοιο δεν ανακοινώθηκε,
    συμπεραίνω ότι δεν ήταν δυνατόν να το σώσει.
    Αν υπήρχε τέτοια πιθανότητα, να είσαι σίγουρος οτι ο πιλότος θα το πάλευε...

  46. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/06/2009 23:42:50

    For example, the EPU used in the F-16 aircraft
    employs a gas turbine powered by the engine
    bleed air or by hot gases generated by catalytic decomposition
    of hydrazine, which then drives the emergency electricity generator
    and the emergency hydraulic pump.

    @ 44
    Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις?

  47. sklithro avatar
    sklithro 04/06/2009 23:48:18

    http://www.e-haf.org/forum/viewtopic.php?t=6101&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=&sid=93e62b2f57c8a8a45354aca5e9b38e5c

    Πηγαινε εδω. Δεν μπορω να πω περισσοτερα.

  48. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/06/2009 23:58:39

    @ 47,

    Πολύ καλό το λίνκ!
    Οι διάλογοι περιγράφουν την πραγματικότητα.

  49. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 05/06/2009 00:05:24

    ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΟΥ ΗΡΩΔΗ ΚΑΙ ΟΣΩΝ ΤΑ ΧΩΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΙΛΟΤΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΝΟΙΑ ΠΕΡΙ ΠΤΗΤΙΚΗΣ , ΚΑΛΟ
    ΘΑΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΟΥΛΩΝΟΥΜΕ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΝΕΒΗ. ΓΙΑ ΖΩΟΥΛΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙ ΖΩΗ?ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΑΤΗ ΖΩΗ ΕΛΛΗΝΑ ΠΙΛΟΤΟΥ!ΔΥΟ ΟΚΑΔΕΣ ΙΔΡΩΤΑ ΞΟΔΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΤΗΣΗ.ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΟΤΙ Ο ΠΙΛΟΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΙΟΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΥ(ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ)ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΙΔΟ ΒΟΛΕΜΕΝΟ ΑΠΟ ΨΥΧΙΚΟ Η ΕΚΑΛΗ ΜΕΡΙΑ(ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟΝ ΩΝΑΣΗ ΠΟΥ ΠΕΤΟΥΣΕ ΑΠΟ ΧΟΜΠΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΠΟΛΕΜΙΚΟ).ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΙΛΟΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΙΔΙ ΠΛΟΥΣΙΟΥ.ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ "ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ"ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

  50. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 05/06/2009 00:05:31

    @ 47 sklithro,

    Εσύ μάλλον εννοείς αυτό>>>

    Emergency power unit

    United States Patent 4777793

    An aircraft emergency power unit
    having a high pressure air storage tank,
    an aviation fuel storage tank,
    and a combustor which combusts pressurized air
    and aviation fuel in a stochiometrically fuel rich ratio
    to produce a motive combustion gas.

    Αλλά απο ότι βλέπεις
    [στο λίνκ που παρέθεσες],
    λειτουργεί μόνο στους εξομοιωτές...

    Καλύτερα όμως, να μας τα εξηγούσε ένας πιλότος της Π.Α.

  51. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 05/06/2009 00:12:34

    @ 49 ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ,

    Το ατύχημα που συνέβη,
    είναι απλώς μεσα στα όρια της στατιστικής των ατυχημάτων.

    Το ευτύχημα είναι οτι ο πιλότος ζεί και είναι καλά.

    F 16 θα πάρουμε και άλλα.
    Ίσως να πάρουμε και Rafale, Eurofighter
    -γιατί όχι- και Sukhoi...

    Οι πιλότοι μας νάναι καλά...

  52. striftompolas avatar
    striftompolas 05/06/2009 00:42:19

    Είναι δυνατόν σε τόσες λίγες ώρες από το ατύχημα να γίνει σοβαρή συζήτηση για τις επιλογές του πιλότου και τι θα μπορούσε να είχε κάνει;

  53. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/06/2009 00:48:35

    Αφιερωμένο σε όλους τους νεκρούς «ήρωες», χειριστές της πολεμικής μας αεροπορίας.

    Σε αυτούς που φύγανε νέοι….

    Της νύχτας τα αμαρτήματα τα αγγίζει ο Θεός.
    Κι`αυτούς που παραάγγιξε τους θέλει πιο κοντά του.
    Και ξαφνικά τη νιότη τους την κόβει με μαχαίρι.
    Όμως δεν είναι συμφορά, δεν είναι για να κλαις.
    Σκεφτείτε μόνο τούτο εδώ, πως προτιμότερο αν θες…
    Είναι ζωή μικρή και πύρινη παρά ζωή χωρίς φωτιές.

  54. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/06/2009 01:58:42

    strange, γιατί εισαγωγικά στους ήρωες;

  55. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/06/2009 09:50:03

    Αυτος ο κυριος,που αναιδεστατα μπηκε και κανει μαθηματα εδω κι εκει,ειναι απλως ΒΛΑΞ,οταν μας λεει οτι το Α/Φ,ειχε δυο κινητηρες,τον ενα κανονικο,και τον αλλο,εφεδρικο.
    Και που θα ηταν η θεση του αυτου το φοβερου δευτερου κινητηρα βρε νεοελληνα εξυπνακια;
    Δικινητηριο,θα ηταν,και θα χρησσιμοποιουσε μονον τον ενα;
    Αυτο το συστημα,οπως εβαλε ο φιλος πιο πανω,ειναι για να μπορει να κατεβαζει τις ροδες,και να κινει τα πτερυγια υψους βαθους οταν ο κινητηρας σβυσει,ενεργοποιωντας τα υδραυλικα.
    Και οταν πεταει χαμηλα πανω απο περιεργα αναγλυφα,τι δυνατοτητες εχει για ελιγους;Και με τα φτερακια που εχει,τι στηριξη μπορει να εχει,οταν η ταχυτητα πεσει;
    Καμια.
    Ειδικα εκεινα τα παλια,τα F104,τα και λεγομενα ιπταμενα φερετρα,στη Γερμανια,πεφτανε σε στολ,με το παραμικρο,ανεξαρτητα απο οτι ηταν κατα τα αλλα, φοβερα αεροπλανα.
    Παντως οι Ελληνες πιλοτοι,και τοτε,φανηκαν παλληκαρια.Τα δαμασαν,και καθολου φερετρα δεν ηταν,οπως στη Γερμανια.

  56. christos avatar
    christos 05/06/2009 10:41:28

    Καλημέρα! επανήλθα...
    Ο Προβοκατωρ στο 55 με καλύπτει πλήρως...
    Δεν είμαι πιλότος ούτε μηχανικός αεροσκαφών απλός από χόμπι ασχολούμαι (ξεχνιέμαι και ξεκουράζομαι πνευματικά όταν διαβάζω και μαθαίνω για νέες τεχνολογίες) ως εκ τούτου δεν μπορώ να χαρακτηρίσω τον εαυτό μου ειδήμονα αλλά απλός...έχων κάποιες περαιτέρω γνώσεις στον τομέα αυτό...
    Θα πω λοιπόν πως το γεγονός και μόνο ότι δεν είχαμε ατύχημα στο συγκεκριμένο τύπο για 11 χρόνια είναι ενδεικτικό της ποιότητας των Ελλήνων χειριστών...να υπενθυμίσω ότι τα συγκεκριμένα αεροσκάφη πετάνε κάθε μέρα...θα λεγα πως υπέρ χρησιμοποιούνται από την ΠΑ...

  57. axillas5 avatar
    axillas5 05/06/2009 11:07:50

    11 χρονια χωρις απώλειες λέει πολλά....
    Για οσους γνωριζουν και έχουν επαγη με τον χωρο της ΠΑ
    Και επιτέλους γιατι πρεπει να μαλώνουμε;;;
    Kλασικοί Ελληνες!

    Αξιολογηστε τις ωρες πτησεις, τα διαθεσιμα αεροσκαφη, την εκπαιδευση, τις ετελείωτες ωρες readiness, την "φιλη και συμμαχο" τουρκία, τις ανταλλαγες πληρωματων με το εξωτερικο, τα χρονοδιαγράμματα που το Α/Φ ειναι ground για προγραμματισμενη συντηρηση, την διαθεσιμοτητα ανταλλακτικών, και επιτελους ας βγει ενα πορισμα και ξαναμιλάμε