#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/11/2011 21:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γραπτή δέσμευση από τα κόμματα ζητούν ΔΝΤ και Eurogroup



Νέο σοκ για την Ελλάδα και την εμπιστοσύνη που εκπέμπει πλέον στον κόσμο. Μετά τις γραπτές εγγυήσεις που ζήτησε η τρόικα από τον Βενιζέλο και τον Παπανδρέου τον Σεπτέμβριο τώρα μας ζητούν και νέες δεσμεύσεις, γραπτές κι αυτή τη φορά, για τα μέτρα που έρχονται. Σε μια νέα ωμή παρέμβαση του Γιούρογκρουπ ζητούνται από όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης να υπογράψουν ότι θα προχωρήσουν οι μεταρρυθμίσεις: «Είμαι πεπεισμένη ότι θα πρέπει να ζητήσουμε από όλα τα κόμματα να εγκρίνουν τις μεταρρυθμίσεις και να το δηλώσουν αυτό γραπτώς καθώς και ότι θα ξεκινήσουν άμεσα την εφαρμογή τους και δεν θα περιμένουν τη διενέργεια εκλογών. Μόνο όταν θα έχουμε αυτή την εγγύηση από όλες τις πολιτικές δυνάμεις της Ελλάδας θα εκταμιευθεί η επόμενη δόση» δήλωσε η υπουργός Οικονομικών της Αυστρίας Μαρία Φέκτερ προσερχόμενη στη Σύνοδο των υπουργών της ευρωζώνης στις Βρυξέλλες.

Ανάλογη είναι και η εικόνα που έρχεται από το ΔΝΤ το οποίο διαρρέει ότι δεν αρκεί η συμφωνία για κυβέρνηση εθνικής ενότητας αλλά χρειάζονται πολλά περισσότερα.

"Δεν αρκεί ο σχηματισμός κυβέρνησης συνεργασίας στην Ελλάδα για την έναρξη των συζητήσεων για τη συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου, αλλά θα πρέπει τα δύο κόμματα να δεσμευθούν εγγράφως ότι θα τηρήσουν τις αποφάσεις της 26ης Οκτωβρίου. Η δέσμευση αυτή θα γίνει με την υπογραφή συμφωνίας ότι και το ΠαΣοΚ και η ΝΔ θα τηρήσουν τα συμφωνηθέντα της 26η Οκτωβρίου. Η θέση αυτή του ΔΝΤ θα μεταφερθεί στην Αθήνα, αμέσως μετά τον σχηματισμό νέας κυβέρνησης".

«Η καταβολή της έκτης δόσης θα αποφασιστεί αφού εκπληρωθούν οι όροι του προγράμματος» ξεκαθάρισε και ο υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας Βόλφγκανγκ Σόιμπλε προσερχόμενος στη συνεδρίαση του Eurogroup. Ο κ. Σόιμπλε σημείωσε δε ξεκάθαρα ότι τόσο η κυβερνητική παράταξη όσο και η αξιωματική αντιπολίτευση πρέπει να ακολουθήσουν το μοντέλο της Πορτογαλίας και της Ιρλανδίας και να συνυπογράψουν το νέο πρόγραμμα πριν διεξαχθούν εκλογές.

Θυμίζουμε ότι πριν δύο μήνες, Βενιζέλος και Παπανδρέου είχαν στείλε επιστολές – δεσμεύσεις ότι θα προχωρήσουν τα πολύ σκληρά μέτρα του πολυνομοσχεδίου. Είχε γίνει σάλος τότε, οι επιστολές είχαν φτάσει και στη Βουλή και είχε αποκαλυφθεί ότι η κυβέρνηση δεν δεσμευόταν για τις εργασιακές συμβάσεις αλλά από μόνη της έφερε το θέμα προς ψήφιση, χωρίς η τρόικα να της το ζητήσει.

Τώρα, ακόμη μια φορά οι ξένοι ζητούν δεσμεύσεις σε... έγγραφο αλλά αυτή τη φορά είναι χειρότερο. Απειλούν με μπλοκάρισμα της 6ης δόσης αν δεν υπογράψουν όλα τα κόμματα για την πιστή τήρηση της συμφωνίας της 26ης Οκτωβρίου.

Να προχωρήσει το γρηγορότερο δυνατό στην εκπλήρωση των δεσμεύσεών της βάσει του νέου σχεδίου στήριξης που συμφωνήθηκε τον Οκτώβριο στη Σύνοδο Κορυφής της Ευρωζώνης ζήτησε από την Ελλάδα ο Λευκός Οίκος

Πάντως,εκπρόσωπός του αρνήθηκε να σχολιάσει την πρόθεση του κ. Γιώργου Παπανδρέου να παραιτηθεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 07/11/2011 21:46:39

    Κάτι άλλο...;

  2. gynner avatar
    gynner 07/11/2011 21:47:00

    Για να δώ τώρα αντιμνημονιακές υπογραφές!!!

  3. Ηλίας avatar
    Ηλίας 07/11/2011 21:48:02

    Αυτα εχει η συναινεση παιδια...δεν τα ξεραμε;;;;

  4. Orestios avatar
    Orestios 07/11/2011 21:51:26

    Μία, μία βγαίνουν οι απαιτήσεις.
    Μήπως να καταργούσαμε το Ελληνικό Κράτος και να μας θέταμε στην ακόρεστη διάθεση του κάθε εισβολέα?

  5. victoria (true) avatar
    victoria (true) 07/11/2011 21:53:42

    Καλύτερα γραπτά!
    Ξέρει να μετράει τις λέξεις ο Σαμαράς. Και τη σημασία τους.
    Κι αν δεν τους κάνει, ε..

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ victoria (true) 08/11/2011 06:24:01

      ε, τι Βικτωρια?

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/11/2011 21:53:44

    Θα πάει μακριά η βαλίτσα ή θα πούμε επιτέλους το ηχηρό ΟΧΙ που πρέπει να ακούσουν οι ευρωναζί;

    • ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
      ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ @ Αυριανιστής 07/11/2011 22:36:10

      Εδώ και τώρα, χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν υπάρχει κάτι που θα βοηθήσει τον Σαμαρά να αντιμετωπίσει τους ...γύπες, είναι ο λαϊκός ξεσηκωμός! Αυτή τη φορά σε πολύ μεγαλύτερη εκταση και ένταση!

  7. jiannis avatar
    jiannis 07/11/2011 21:55:08

    ...Τωρα ο λαός θα πάρει και την Ν.Δ. με τις πέτρες!!!!!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ jiannis 08/11/2011 04:27:26

      Πάντως με διάφορο κόσμο που μίλησα σήμερα (που δεν ενημερώνονται από το διαδίκτυο) δεν άκουσα μόνο για πέτρες, αυγά και γιαούρτια. Ο κόσμος έκτος από εξαθλιωμένος, απελπισμένος είναι και εξαγριωμένος.H κατάσταση θα ξεφύγει εκτός ελέγχου σύντομα.

      • Κατερινα avatar
        Κατερινα @ daughter of mercy 08/11/2011 06:25:22

        Ο κοσμος βγηκε σημερα συα κεραμιδια.

        • Απαισιόδοξος avatar
          Απαισιόδοξος @ Κατερινα 08/11/2011 11:01:38

          Ο κόσμος ακόμα είναι παγωμένος. Η ώρα της μαζικής αντίδρασης δεν έχει έρθει ακόμα. Μακάρι να μην έρθει ποτέ, αλλά με τα μέτρα που προανεγγέλουν ορισμένοι, δεν θα τη γλυτώσουμε την έκρηξη...

      • Νικολαος avatar
        Νικολαος @ daughter of mercy 08/11/2011 18:21:26

        Μην ξεχναμε οτι ο Παπανδρεου οριοθετησε τις υποχρεωσεις της νεας κατοχικης κυβερνησης.Ειναι το ονομα των Σκοπιων (εχει συμφωνησει το Μακεδονια) και η εκμετελευση των πετρελαιων νοτια της Κρητης.Ολα αυτα ειναι σιγουρο οτι σχετιζονται με τις επομενες δοσεις.Μαθανε πως ... πλακωσανε και οι γυφτοι.Αυτα εχουν οι συγκυβερνησεις.

  8. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 07/11/2011 21:59:11

    μετα το φιάσκο του ΓΑΠ με το δημοψηφισμα, οι ευρωπαίοι έχουν αποφασίσει να μας σπρωξουν εκτός ευρω. Οι λόγοι ειναι οτι βλέπουν το χρέος να μην ειναι βιωσιμο και προτιμούν τα όποια ποσά επρόκειτο να μας δωσουν για αναχρηματοδότηση του χρέους αντι να πάνε σε ενα βαρέλι δίχως πάτο προτιμούν να τα "στρέψουν" προς Ιταλία μεριά μπας και σώσουν την επερχόμενη κατάρρευσή της... Μην ξεχνάμε οτι η Ιταλία εχει αναγκες αναχρηματοδοτησης ομολόγων λήξης εντός του 2011 υψους 37 δισεκ.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/11/2011 21:59:28

    αχαχαάααχα... ελπίζω να διαβάζουν και να πάρουν μια ιδέα τι % της λαϊκής αποδοχής εκφραζουν τα κόμματα. Όχι ποιό είναι τα αγαπημένο μας χρώμα, αλλά "τι θέλουμε" και "γιατί". Θα φύγουν τρέχοντας.( Ναι, ντρέπομαι να παραδεχθώ αλλά πιστέυω ότι η απελεύθέρωση έρχεται μέσα από την απόρριψη).

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 08/11/2011 01:20:28

      Η απόρριψη απελευθερώνει.......... :P

  10. d.a. avatar
    d.a. 07/11/2011 22:05:34

    Έτσι απάντούσαν οι Μεγάλοι Έλληνες.-
    http://www.youtube.com/watch?v=JX3dPFNDwF0

    • Απαισιόδοξος avatar
      Απαισιόδοξος @ d.a. 08/11/2011 11:03:56

      ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!

  11. ΜΠ avatar
    ΜΠ 07/11/2011 22:10:05

    Ένας ένας έρχεται και λέει την μ@λ@##α του/της και μας την περνούν ως νέο εκβιασμό. Έλεος πια. Ας τους πει κάποιος ότι θα πρέπει να το βουλώσουν πια, αρκετά με το θράσος τους το απύθμενο. Έρχεται τώρα η κάθε @@/#%*#@ (βάλτε όποια λέξη θέλετε), και μας λέει το μακρύ της και το κοντό της. Το είχαμε μεριά με τους Μερκελοσαρκοζί και το κάναμε φόρτωμα με την Αυστριακιά !!!!!!!!!!

  12. andreas avatar
    andreas 07/11/2011 22:10:31

    Αν δεν εχουν στυλο οι δικοι μας να τους παω εναν.Ειδες Φακτωρ τον βαλανε στην μπριζα τον δικο μας και για να μην καει πρεπει να κατεβασει τον γενικο.Μονη λυση πλεον η απειλη απο εμας για σταση πληρωμων και επιστροφη στην δραχμη κι ας πανε να κουρεψουν τιποτα προβατα αυτοι.Ετσι κι αλλιως ο Ελληνικος λαος θα βασανιστει που θα βασανιστει ειτε με ευρω ειτε με δραχμη ας την κοπανησουμε οσο ειναι νωρις πρωτου μας τραβηξει στον πατο η Ιταλια.

    • Μara avatar
      Μara @ andreas 07/11/2011 22:23:40

      Aνδρέα,
      Μάλλον κατά εκεί.... που αναφέρεις θα καταλήξει το πράγμα.
      "Φορτώνει" επικίνδυνα τελευταίως ο Σαμαράς. Φαίνεται εξάλλου στο πρόσωπο του. Έχει γίνει πέτρα...
      Προβλέπω να "ξεφορτώνει" αιφνιδιαστικά... και όποιον πάρει ο χάρος.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Μara 08/11/2011 00:50:11

        Πραγματικά φαίνεται αυτό που λες...δεν τον έχω ξαναδεί τόσο εκνευρισμένο..

        • Απαισιόδοξος avatar
          Απαισιόδοξος @ ΕΥΑ 08/11/2011 11:05:24

          Μακάρι να ξυπνήσει, αλλά...

  13. anonymous avatar
    anonymous 07/11/2011 22:11:39

    Ύστερα από τις παραπάνω απαιτήσεις νομίζω ότι δεν υπάρχει άλλη λύση από τη στάση πληρωμών. Η Ελλάδα οφείλει να γράψει μια επιστολή προς αυτούς τους κυρίους και να τους υπενθυμίσει ότι:
    1) Τα δάνεια τα οποία μας έδωσαν ήταν εν πολλοίς εκβιαστικά και μας τα έδωσαν εν γνώσει του ότι δε θα μπορούσαμε να τα αποπληρώσουμε.
    2) Η χρεοκοπία της χώρας και η σημερινή κατάσταση είναι συνέπεια της στην κυριολεξία καθημερινής επίθεσης που δέχεται η Ελλάδα εδώ και 3 χρόνια κι έργο της Τρόικας των μέτρων που αυτή πρότεινε και φυσικά έχουν ευθύνη.
    3) Ότι το πρόβλημα δεν είναι η Ελλάδα αλλά τα ανοίγματα των τρις που έχουν οι Ευρωπαϊκές χώρες στο σύνολό τους
    4) Οι εκβιασμοί αυτοί είναι ευθέως αντίθετοι με τα προβλεπόμενα στις συνθήκες της ΕΕ και ότι τα κράτη παραβιάζουν τις υποχρεώσεις τους.
    5) Επειδή η κατάσταση πλέον εκφεύγει από τα φυσιολογικά (κατάσταση ανάγκης) έχουμε κάθε δικαίωμα προκειμένου να περισώσουμε ότι μπορούμε να προχωρήσουμε σε έλεγχο της διακίνησης κεφαλαίων. Κοινώς απαγορεύεται έξοδος χρημάτων από τη χώρα πλην των περιπτώσεων σπουδών, ασθένειας και των αναγκαίων εισαγωγών. Οι συνθήκες της ΕΕ μας δίνουν αυτό το δικαίωμα.

  14. Mara avatar
    Mara 07/11/2011 22:15:07

    Ο.Κ. λοιπόν...οσονούπω... ο Σαμαράς θα πεί το οριστικό ΟΧΙ και ΤΕΛΟΣ...
    Θα πάμε σε εκλογές άμεσα, ΘΕΛΟΥΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.

    • maria avatar
      maria @ Mara 08/11/2011 02:51:06

      ΕΣΥ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ???

      • Μara avatar
        Μara @ maria 08/11/2011 09:36:19

        Μαρία καλημέρα!

        Είναι η προσωπική μου εκτίμηση. Θα δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση.
        Αλλά να προδικάζω την καταστροφή, πριν την δω, δεν θα το κάνω.

  15. abandoned geek avatar
    abandoned geek 07/11/2011 22:15:43

    Αντώνη, αναστολή λειτουργίας του κόμματος ώσπου να αποκατασταθεί η Δημοκρατία στη χώρα!!!!!

  16. papaki avatar
    papaki 07/11/2011 22:16:21

    αμα ο αντωνης κανει το λαθος και κανει πισω σε αυτά που απερριπτε, δεν ξερω τι θα κανετε εσείς και ο υπόλοιπος κόσμος, εγω δε θα ψηφισω ποτέ πια νδ όμως. το κεφάλι εγώ δε θα το σκυψω σε κανένα. καλύτερα η πεινα και ο θάνατος. τουλάχιστον σε αυτά υπάρχει αξιοπρέπεια.

    • dmtrs avatar
      dmtrs @ papaki 07/11/2011 22:32:23

      έτσι...
      ας θυμηθούμε που πατάμε και θα βρούμε και που πάμε...

      http://www.youtube.com/watch?v=fy-Y2o06i4Y

  17. mx avatar
    mx 07/11/2011 22:22:04

    OXI sto sxedio genoktonias

    OXI stin diairesi tou kosmou

    diafylaxte tin enotita ......tha xreiastei syntoma.

  18. PERIS avatar
    PERIS 07/11/2011 22:23:17

    ΠΡΟΕΔΡΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΣ .ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΤΡΑΓΚΑΣ.

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ PERIS 08/11/2011 06:29:03

      σημερα στον Τραγκα, το τελος..

  19. Ευμένης avatar
    Ευμένης 07/11/2011 22:23:41

    Γιατί υπάρχει τόση ανησυχία για τις "λογικές " απαιτήσεις των δανειστών μας?
    Δεν το ξέραμε ότι πριν από κάθε δόση, όλο και κάτι θα ζητάνε? Το έκαναν στο παρελθόν, το κάνουν τώρα, θα το κάνουν και στο μέλλον.
    Ή πιστεύουν ακόμη κάποιοι ότι οι δανειστές μας θέλουν πραγματικά να ξεπεράσουμε την κρίση και να μην τους έχουμε ανάγκη?
    Μόνο μια απορία έχω, σε ποιά δόση, την 7η ή την 8η θα μας ζητήσουν και κ...?

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ευμένης 07/11/2011 22:51:32

      Υπάρχει ανησυχία διότι έχουν ξεπεράσει τα όρια. Όταν μπήκαμε σε αυτή την περιπέτεια το χρέος ήταν διαχειρίσιμο. Το βασικό του πρόβλημα ήταν ότι ήταν σωρευμένο σε βάθος πενταετίας. Δηλ. το μεγαλύτερο μέρος του έπρεπε να εξοφληθεί εντός της πενταετίας.

      Βέβαια υπό φυσιολογικές συνθήκες αυτό δεν ήταν πρόβλημα διότι μπορούσαμε να το αναχρηματοδοτήσουμε. Ξαφνικά μας το μετέτρεψαν σε μια νύχτα σε τοξικό, διέλυσαν το τραπεζικό σύστημα της χώρας και μας έκοψαν τη χρηματοδότηση. Αυτό είναι ευθύνη και των Δυτικών που φυσικά τους διευκόλυνε ο ΓΑΠ.

      • Ευρωπαίος avatar
        Ευρωπαίος @ anonymous 08/11/2011 01:50:53

        Στην Ιρλανδία, την Πορτογαλία, την Ισπανία και την Ιταλία ποιος τους διευκόλυνε; Κι εκεί ο ΓΑΠ; Και γιατί οι 3 πρώτες είναι ήδη σε ανάκαμψη; Μήπως γιατί συμφώνησε και η αντιπολίτευση και προχωρούν τα μέτρα χωρίς προβλήματα; Τον Σαρκοζί τον ακούσατε που το είπε δημόσια. Κι αυτός του ΓΑΠ είναι; Δικός μας δεν είναι, του ΕΛΚ. Αλλά εμείς το χαβά μας, εξουσία να πάρουμε κι ας διαλυθεί το σύμπαν. Ξυπνήστε πριν να είναι αργά.

        • ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ avatar
          ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ @ Ευρωπαίος 08/11/2011 03:16:22

          Η Πορτογαλία θα χρειαστεί επιπλέον 25 δίς ευρώ και επιθυμεί επαναδιαπραγμάτευση του σχεδίου βοηθείας

        • stanley@gr avatar
          stanley@gr @ Ευρωπαίος 08/11/2011 06:32:19

          καημενε Ευρωπαιε, καμμια ανακαμψη δεν υπαρχει πουθενα.
          Κοιτα τα σπρεντσ σημερα! Στο κοκκινο.
          Απλα οι μεγαλοι των αγορων ειπαν να ασχοληθουν με τα μεγαλα ψαρια αυτη τη φορα, για να τελειωσει το παιχνιδι πιο γρηγορα.
          Ως το καλοκαιρι δεν θα υπαρχει ΕΕ!

  20. Ηλίας avatar
    Ηλίας 07/11/2011 22:23:51

    Το έγραψα και σε άλλη ανάρτηση, θα το επαναλάβω κι εδώ:
    Οι "εταίροι" και δανειστές μας δεν το έχουν σε τίποτα πλέον να ζητήσουν από κάθε ελληνική οικογένεια τον πρωτότοκο υιό για εργασία 10 ετών σε κάποιο εργοστάσιο της φολκσβάγκεν στα πλαίσια της αποπλήρωσης των δανείων. Και το χειρότερο είναι ότι δεν έχω αμφιβολία ότι κάποιοι έλληνες πολιτικοί θα το συζητήσουν ευχαρίστως καθώς "οι δανειστές μας θέλουν να εξασφαλίσουν τα χρήματα που μας δανείζουν".
    Το έργο είναι γνωστό και πρόκειται πλέον να ενταθεί το σκηνικό των εκβιασμών ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ή ΆΛΛΟΣ ΈΛΛΗΝΑΣ ΒΡΕΙ ΤΑ @@ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΩΣ.

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/11/2011 22:26:29

    Στο τετραήμερο που κήρυξε το δημοψήφισμα πριν αναγκαστεί να το πάρει πίσω έφυγαν από τις ελληνικές τράπεζες 1,5 δις καταθέσεις.

    Η Τράπεζα της Ελλάδος τη Δευτέρα ξημερώματα έβγαλε χρηματαποστολή 500 εκ. ευρώ με συνοδεία πάνοπλης εμακ και μοίρασε στις τράπεζες να έχουν ρευστό.

    Η γνώμη μου ειναι ότι αυτό που ήθελαν οι πάτρονές του αχυρανθρώπου το κατόρθωσαν, δηλαδή βίαιη αποβολή και ασύντακτη χρεοκοπια. Και πιστεύω ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ότι το εξετέλεσε ΕΝ ΨΥΧΡΩ.

    ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΜΕΛΗΜΑ ΔΕ, ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΙ ΤΟΥΣ 2 ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ.
    Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ...

    Τα περί διάλυσης της ευρωζώνης δεν με απασχολούν. Η ασύντακτη και απροετοίμαστη ελληνική χρεοκοπία με απασχολεί όμως.

    Και πάντως με έξοδο από το ευρώ διαγράφεται μονομερώς το χρέος μας.

    Η αντιπολίτευση ας αποσυρθεί όσο είναι καιρός από το κάδρο και ας αφήσει να σκάσει στα χέρια του πασ0κ0σκυλ0υ η άτακτη χρεοκοπία.
    Κανείς δεν θα της πει ότι δεν προσπάθησε.

    • andreas avatar
      andreas @ αλλενάκι 07/11/2011 22:54:08

      Αλλενακι και πρωτοι που σηκωσαν λεφτα ηταν οι Αλβανοι.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ andreas 07/11/2011 23:24:36

        στο καλό να πάνε τα παιδιά... δεν θα μας λείψουν...

        • andreas avatar
          andreas @ αλλενάκι 08/11/2011 00:02:26

          Δεν ανεφερα οτι φευγουν τα λεφτα τους απλως μεταφερουν στην Αλβανια για περισσοτερη ασφαλεια.Καλο θα ταν να φευγανε ολοι τους γενικα και για να γινει αυτο ενας δρομος υπαρχει,η δραχμη.

  22. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 07/11/2011 22:27:04

    Φερνουν για πρωθυπουργο τον Ρουμελιωτη? Αυτος ηταν κατηγορουμενος στην υποθεση Κοσκωτα και απεφυγε την δικη επειδη ειχε εκλεγει ευρωβουλευτης..

    • anonymous avatar
      anonymous @ βικυ γουλιωτη 07/11/2011 22:39:18

      Και ο διορισμός του ως διοικητή στην Εθνική Τράπεζα συνδέεται με ένα, αληθές ψευδές δεν ξέρω, παραπολιτικό.

  23. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 07/11/2011 22:32:33

    Έκτακτο Αφιέρωμα από ¨Νταντόν¨
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

    ΤΟ ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΗΣ ΥΠΟΤΕΛΕΙΑΣ – ΥΠΑΓΩΓΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΓΙΑ ¨ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ¨ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ¨ΤΡΟΪΚΑ¨ ( ΑΠΡΙΛΗΣ ΤΟΥ 1826 ) ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΤΕΛΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 8 5 Χ Ρ Ο Ν Ι Α …

    Μόνο ο Δημήτρης Υψηλάντης διαφώνησε και του στέρησαν για δύο χρόνια τα πολιτικά του δικαιώματα !

    Προσωπική μου άποψη , η το ¨δεύτερο Ψήφισμα της Υποτέλειας ¨ στην Νεοελληνική ιστορία ήταν η "Συμφωνίες του Λιβάνου και της Γκαζέρτας ¨ με τις οποίες το ¨Κ.Κ.Ε. ¨ έθεσε τις δυνάμεις του ¨ΕΛΑΣ¨ υπό την Αγγλική διοίκηση και η ¨τρίτη¨ , οι ¨Συμφωνίες της Ζυρίχης ¨ των Καραμανλή - Αβέρωφ για το ξεπούλημα του Κυπριακού Ενωτικού Εθνικό-Απελευθεριτικού Αγώνα. Και οι τρείς αυτές συμφωνίες + της παράδοσης Τσολόκογλου στους Γερμανό-Ιταλούς με παράλληλη ανάληψη ¨κυβερνητικών καθηκόντων ¨ συμπληρώνουν το μεγαλύτερο μέρος της Νεοελληνικής υποτέλειας στην εκάστοτε ¨Παγκοσμιοποίηση¨ της εποχής.
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

    ΑΙΤΗΣΙΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΒΡΕΤΤΑΝΙΚΟΝ
    (Φάκελλος ίδιος εν τω τμήματι των χειρογράφων της Εθνικής Βιβλιοθήκης)

    Ο Κλήρος, οι Παραστάται, οι Αρχηγοί, Πολιτικοί και Στρατιωτικοί ξηράς και θαλάσσης, του Ελληνικού Έθνους.

    Αον Παρατηρούντες ότι δια τα ανεξάλειπτα δικαιώματα της ιδιοκτησίας και κυριότητος, δια τας επικρατούσας αρχάς της Θρησκείας και Ελευθερίας και δια το εκ φύσεως έμφυτον, του να διατηρή και ασφαλίζη έκαστος την ιδίαν ύπαρξιν, οι έλληνες ενωπλίσθησαν με τα όπλα της Δικαιοσύνης και εις διάστημα πλέον τεσσάρων ετών υπέστησαν αποφασιστικώς και σταθερώς κατά των Δυνάμεων της Ασίας, της Αφρικής και της Αιγύπτου, πεζών τε και ναυτικών, και εις όλους τούτους τους κινδύνους τώρα ηφάνισαν και τώρα άμπωσαν τας κολοσιαίας δυνάμεις των εχθρών, και, τελευταίον, στερημένοι παντός μέσου ανήκοντος εις τοιούτον υψηλόν εγχείρημα, καθιέρωσαν ούτοι δια του αίματος των τα πολύτιμα αυτών δικαιώματα και έδωκαν εις τον εκπεπληγμένον κόσμον όχι τόσον κοινάς αποδείξεις, δι' όσον είναι ικανός ένας λαός, εκ φύσεως γεννημένος δια να ζη ελεύθερος και όστις ήδη εδυνήθη να διασπάση τους βρόχους μιας ικανώς πολυχρονίου καταθλιπτικής δουλείας.

    Βον Παρατηρούντες, ότι εκ των αποτελεσμάτων μιας πάλης ούτως ανομοίου, απέκτησαν οι Έλληνες την απαράμιλλον απόφασιν της πολιτικής αυτών κατααστάσεως.

    Γον Σκεπτόμενοι, ότι πράκτορές τινων ηπειρωτικών Δυνάμεων, αν και χριστιανών, δεν διεφύλαξαν οδηγίαν, συνεχομένην με τας αρχάς, τας οποίας αυτοί εστερέωσαν, αλλά από μέρους των αυτών δεν έλειψαν να εκβώσιν συνεχώς αντιρρήσεις πολιτικαί πολυμόρφου ουσίας και χαρακτήρος.

    Δον Παρατηρούντες, ότι τινές τούτων των πρακτόρων παίζουν δια των απεσταλμένων των εντός της Ελλάδος, ώστε να εισχωρήση εις τινάς Έλληνας η κλίσις, δια να συστήσουν νέους σχηματισμούς πολιτικούς, αρμοδίους προς το πνεύμα και τα τέλη των τοιούτων παρακινητών.

    Εον Παρατηρούντες, ότι ουχ ολίγους κατατρεγμούς και παρεκβάσεις υποφέρει η νόμιμος και τακτική κίνησις του ελληνικού Ναυτικού από τους Αρχηγούς των Θαλασσίων Δυνάμεων τινών Βασιλείων, οίτινες κατά πάντα τρόπον πειράζουν τα καθήκοντα της διακηρυχθείσηςουδετερότητος από τας Αυλάς των εις τας Συνελεύσεις του Λεϊβάχ και Βερώνης.

    ςον Παρατηρούντες με μεγάλην θλίψιν αυτούς τους Χριστιανούς οπλιζομένους εναντίον των οπαδών Ευαγγελίου και εις βοήθειαν εκείνων του Αλκορανίου, εις τρόπον, ώστε, στρατιώται ευρωπαίοι, εναντίον πάσης αρχής αληθούς πολιτικής και ηθικής σπεύδουν να διδάξουν, διορίσουν και οδηγήσουν τα στίφη των βαρβάρων, διευθυνόμενα να λεηλατήσουν την ιερά εκείνην γην, ήτις σκεπάζει ανάμικτα και συγκεχυμένα τα αθάνατα κόκκαλα των Κιμώνων, των Τσαμαδών, των Λεωνιδών, των Βοτσαρών, των Φιλοποιμένων, των Νικηταραίων και Κολιαίων, όπερ εμποδίζει τας προόδους της ιεράς υποθέσεως της Ελλάδος.

    Ζον Παρατηρούντες, ότι η Διοίκησις της Μεγάλης Βρεττανίας, ευτυχής εις το να διευθύνη λαόν ελεύθερον, είναι η μόνη, ήτις διετήρησε μέχρι λεπτού καθαράν την ουδετερότητα, περιφρονούσα να μιμηθή τας αναφανδόν βίας ή τας νεφώδεις διαχειρίσεις, αι οποίαι απ' άλλους αδιακόπως επράχθησαν και πράττονται εις την Ελλάδα, Κωνσταντινούπολιν και Αίγυπτον.

    Ηον Σκεπτόμενοι, ότι η Βρεττανική αδιαφορία δεν αρκεί να αντιρροπήση την ήδη επηυξημένον εξωτερικόν κατατρεγμόν προς βλάβην της Ελλάδος.

    Θον Παρατηρούντες, ότι η Ελλάς, όχι από χαύνωσιν δυνάμεων, ούτε από αδυνατισμένην απόφασιν, δεν ηδυνήθη μέχρι τούδε να προσεπιχειρή, αλλά δια τα προρρηθέντα αίτια και μάλιστα την πηγάζουσαν από του να μην έλαβε ποτέ Διοίκησιν υπερτέραν των παθών και των σχέσεων.

    Ιον Παρατηρούντες, ότι οι Έλληνες, εις τοιαύτηνν γενναίαν μάχην, ή πρέπει να εκβώσιν από ταύτην νικηταί, ή θέλουν είσθαι τελείως αφανισμένοι, επειδή ουδέν μέσον είναι, το οποίον να δύναται να τους αποσπάση από ταύτην την απόφασιν, ήτις κατήντησεν από τας φοράς του πολέμου και του χρόνου άφευκτος.

    ΙΑον Παρατηρούντες, τελευταίον, ότι αν από υπερτάτην χάριν της Προνοίας ευρίσκωνται στερεωμέναι πλησίον μας αι βρεττανικαί δυνάμεις, χρεωστεί η Ελλάς εις την παρούσαν αυτής κατα΄στασιν να ωφεληθή από τούτο εγκαίρως, ως και να ελπίση εις την ευθύτητα και φιλανθρωπίαν της ισχυρής αυτής Διοικήσεως.

    Όθεν, προς ασφάλειαν των ιερών δικαιωμάτων της του Κράτους ελευθερίας και ικανώς στερεάς πολιτικής υπάρξεως, η Ελλάς, δια της παρούσης δημοσίας πράξεως, προσδιορίζει, θεσπίζει, αποφασίζει και βούλεται τον επόμενον

    Νόμον

    Α'.) Το Ελληνικόν Έθνος, δυνάμει της παρόυσης πράξεως, θέτει εκουσίως την ιεράν παρακαταθήκην της αυτού Ελευθερίας, Εθνικής Ανεξαρτησίας και της πολιτικής αυτού υπάρξεως υπό την μοναδικήν υπεράσπισιν της Μεγάλης Βρεττανίας.
    Β'.) Η παρούσα αυτή οργανική Πράξις του ελληνικού έθνους συνοδεύεται με επί τούτω διπλούν υπόμνημα προς την Σεβασμίαν Διοίκησιν της Αυτού Βρεττανικής Μεγαλειότητος κατ' ευθείαν εις Λονδίνον και συγχρόνως αποστέλλεται εμμέσως δια της Αυτού Εξοχότητος του Λόρδου Μεγάλου Αρμοστού της Αυτού Μεγαλειότητος εις τας Ενωμένας επαρχίας των Ιονίων Νήσων.
    Γ'.) Οι Πρόεδροι των ευτάκτων Βουλευτηρίων του Κράτους, ξηράς και θαλάσσης θέλουν ετοίμως εκπληρώση τον παρόντα ΝΟΜΟΝ.
    (Υπό το πρώτον τούτο πρωτόγραφον, ως και υπό το τελευταίον, φέρεται χρονολογία:)

    Εν Πελοποννήσω τη ... Ιουνίου 1825.

    (Και μία υπογραφή:)

    Ο Πρόεδρος των κατά ξηράν ευτάκτων Βουλευτηρίων
    του Ελληνικού Κράτους και Γενικός Αρχηγός
    των κατά γην Δυνάμεων
    Θ. Κολοκοτρώνης


    (Τα λοιπά τέσσαρα φέρουσιν εν τέλει το εξής:)

    Ο Πρόεδρος των ευτάκτων συσσωματώσεων των Νήσων του Αιγαίου Πελάγους και λοιπών μερών του Ελληνικού Κράτους και αρχιναύαρχος των κατά θάλασσαν Δυνάμεων.

    (Έχουσι δε ταύτα χρονολογίας: Το μεν 26 Ιουλίου 1825, τα έτερα τρία απλώς: Ιουλίου 1825 και το τελευταίον 14 Ιουλίου 1825)

    (Υπό το πρώτον υπάρχει η υπογραφή:
    Ανδρέας Μιαούλης
    και μετ' αυτήν αι λοιπαί υπογραφαί, ως εξής:)


    Ανατολική και Δυτική Χέρσος Ελλάς
    Ο Κλήρος
    Ο Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Άρτης Πορφύριος,
    Νικοπόλεως και πάσης Αιτωλίας,
    ο Επίσκοπος Ρογών.
    (Αρχείο Ρώμα, τόμ. Α'. σ. 592-595)
    Το 1825 το φιλοαγγλικό κόμμα, είχε συντάξει μια έκκληση στην Αγγλία να δεχτεί να αναλάβει την προστασία της Ελλάδας και έστειλε το κείμενο της ελληνικής εκκλήσεως για την εγκαθίδρυση αγγλικού προτεκτοράτου σε εκείνους τους πολιτικούς και στρατιωτικούς αρχηγούς, που η έγκρισή τους ήταν απαραίτητη προκειμένου η όλη ενέργεια να κερδίσει και την επίσημη κύρωση της κυβέρνησης.
    Στις 6 και 7 Ιουλίου υπόγραψαν (για χάρη της Πατρίδας που κινδύνευε) ο Κολοκοτρώνης, ο Ζαΐμης, ο Δεληγιάννης και αρκετοί άλλοι Πελοποννήσιοι, στις 22 Ιουλίου οι Στερεοελλαδίτες οπλαρχηγοί στην Αθήνα. Το έγγραφο (με ημερομηνία 24 Ιουλίου 1825) εγκρίθηκε από το Βουλευτικό και το Νομοτελεστικό την 1η Αυγούστου (από όλες τις προσωπικότητες μόνον ο Κουντουριώτης, ο Κωλέττης, ο Υψηλάντης, ο Γκούρας, ο Νικηταράς και λίγοι άλλοι δεν την ενέκριναν) και στάλθηκε στο Λονδίνο με τον Δ. Μιαούλη, το γιο του ναυάρχου, και έμεινε γνωστό ως «Πράξις Υποταγής», «Πράξη Υποτέλειας» (Act Of Submission).
    Η Γ' Εθνοσυνέλευση της Επιδαύρου συνδέεται άμεσα με την εξωτερική πολιτική. Είναι η πρώτη Εθνοσυνέλευση που αποφάσεις της αφορούσαν τις εξωτερικές σχέσεις του επαναστατημένου έθνους. Φυσικά η Γ' Εθνοσυνέλευση είναι δεμένη με την εξωτερική πολιτική της Αγγλίας και μάλιστα ως συνέπειά της.
    Ο Στράτφορντ Κάνιγκ, ξάδελφος του Γεώργιου Κάνιγκ Υπουργού Εξωτερικών της Αγγλίας, πηγαίνοντας στην Πόλη ως πρεσβευτής της πατρίδας του και περνώντας από την Ύδρα, ήλθε σε επαφή εθιμοτυπικά με τον Μιαούλη και τον Τομπάζη, ουσιαστικά όμως με τον Μαυροκορδάτο και τον Ζωγράφο. Το πρώτο που τους ρώτησε ήταν αν οι Έλληνες σύμφωνα με την «πράξη υποτέλειας», που είχαν στείλει στην Αγγλική Κυβέρνηση, επιθυμούσαν τη μεσολάβηση. Εκείνοι απάντησαν θετικά, τότε αυτός ζήτησε για να μπορέσει να διαπραγματευθεί με την Πύλη, εξουσιοδότηση από την Ελληνική Κυβέρνηση, που θα δεχόταν τον όρο της επικυριαρχίας της Τουρκίας πάνω στην Ελλάδα. Αποτέλεσμα της συνάντησης ήταν η Γ' Εθνοσυνέλευση της Επιδαύρου.
    Η Συνέλευση άρχισε τις εργασίες της στις 6 Απριλίου 1826 με πρόεδρο τον Πανούτσο Νοταρά. Σύντομα όμως έφθασε η είδηση της πτώσης του Μεσολογγίου. Τρομοκρατημένοι οι αντιπρόσωποι βλέπουν ότι η σωτηρία της πατρίδας προϋπέθετε συγκέντρωση της εξουσίας σε λίγα εκλεκτά πρόσωπα, ιδέα που είχε καλλιεργηθεί και νωρίτερα. Μολαταύτα η φιλαρχία και οι προσωπικές φιλοδοξίες συνετέλεσαν, ώστε η νέα κυβέρνηση, η «Διοικητική Επιτροπή της Ελλάδος» όπως ονομάσθηκε, να σχηματιστεί όχι από τρία μέλη, αλλά από έντεκα. Πρόεδρος έγινε ο Ανδρέας Ζαΐμης και μέλη ο Πετρόμπεης Μαυρομιχάλης, ο Αναγνώστης Δεληγιάννης, ο Γεώργιος Σισίνης, ο Δημήτριος Τσαμαδός, ο Ανδρέας Χατζηαναργύρου, ο Αναγνώστης Μοναρχίδης, ο Ανδρέας Ίσκος, ο Σπυρίδων Τρικούπης, ο Ιωάννης Βλάχος και ο Παναγιώτης Δημητρακόπουλος. Δεν συμπεριλήφθηκαν στη νέα κυβέρνηση ο Κωλέττης -και επομένως διαλύθηκε η πρόσκαιρη συμμαχία του με τους Πελοποννήσιους- και ο Μαυροκορδάτος, γιατί δεν του είχαν εμπιστοσύνη οι κρατούντες. Συστήθηκε και η δεκατριμελής « Επιτροπή της Συνελεύσεως» που θα διαχειριζόταν την εξωτερική πολιτική του Αγώνα. Έργο της ήταν να «διαπραγματευθεί δια του εν Κων/πόλει Άγγλου Πρέσβεως κυρίου Κάνιγκ τον μεταξύ του Έθνους και της Οθωμανικής Πόρτας συμβιβασμόν με τον πλέον επωφελή τρόπον δια το ελληνικόν Έθνος και ανταξίως των μεγάλων του θυσιών». Έτσι ορίστηκε για πρώτη φορά επιτροπή για τις εξωτερικές υποθέσεις και ψηφίστηκαν οδηγίες και υποδείξεις στην Επιτροπή. Μέσα στο ψήφισμα αυτό υπήρχαν οι όροι του συμβιβασμού:

    «Οδηγίαι προς την Επιτροπήν της Συνελεύσεως»
    [...]

    Θ'. Να ζητήση επιμόνως ώστε η Μεγάλη Βρεττανία να γίνη εγγυήτρια δια την συντήρησιν των συνθηκών εκ μέρους και των δύο διαμαχομένων εθνών.

    [...]

    Τη 12η Απριλίου 1826 εν Επιδαύρω

    Ο Πρόεδρος της Εθνικής Γ' Συνελεύσεως

    Πανούτσος Νοταράς

    Μόνον ο Δημ. Υψηλάντης διαμαρτυρήθηκε για την πράξη αυτή του συμβιβασμού. Είχε μελετήσει φαίνεται την «πράξη υποτέλειας» που είχαν στείλει στον Γ. Κάνιγκ οι εκπρόσωποι του αγγλικού κόμματος και είχε νιώσει φοβερή απογοήτευση. Δεν αντέδρασε τότε γιατί ο Κάνιγκ δε φάνηκε να ενθουσιάζεται, τώρα όμως έβλεπε καλά τί χρήση έκανε η αγγλική διπλωματία, γι' αυτό έγραψε την περίφημη διαμαρτυρία του:

    Προς την Γ' Εθνικήν Συνέλευσιν των Ελλήνων

    [...] Ο λαός, κύριοι, του οποίου παρρησιάζετε το πρόσωπον, δεν σας έδωκε πληρεξουσιότητα να καταργήσετε την εθνικήν και πολιτικήν ανεξαρτησίαν του, αλλά να την στερεώσετε, να την διαιωνίσετε. Η ιστορία θέλει κρίνει μίαν ημέραν αδεκάστως την πράξιν σας. Η Ευρώπη, κύριοι, ησθάνθη παρά ποτέ πλέον ότι η υπόθεσις των Ελλήνων είναι αρκετά προχωρημένη, δια να μην υποπέση εφεξής εις τας εναντιότητας της τύχης. Και πώς γίνεται οι πληρεξούσιοι του ιδίου αυτού έθνους δια μιας πράξεως, ανηκούστου εις τα χρονικά των λαών, ν' αποδεικνύωσιν εις τον κόσμον ότι μόνοι αυτοί δεν γνωρίζουν αυτήν την αλήθειαν!
    [...] ως και ήδη διαμαρτύρομαι επισήμως κατ' αυτής ενώπιον του Ελληνικού λαού και όλων των λοιπών της χριστιανικής Ευρώπης, ως κατά μίας πράξεως παρανόμου, ανθελληνικής και διόλου αναξίας ενός έθνους, το οποίον υπεδουλώθη μεν πολλάκις, πλην ποτέ δεν εσυμβιβάσθη με τους τυράννους του.[...]

    Μένω με το ανήκον σέβας

    Εν Πιάδα τη 12 Απριλίου 1826

    Ο πατριώτης
    Δημήτριος Υψηλάντης

    Με ψήφισμά της η Συνέλευση τον στέρησε από κάθε πολιτικό δικαίωμα και τον απέκλεισε από κάθε στρατιωτική υπηρεσία.

    τα αποσπάσματα από την Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, τόμος ΙΒ, Εκδοτική Αθηνών και από το σχολικό εγχειρίδιο Θέματα Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας από τις Πηγές. ΟΕΔΒ 1979

    http://arkoleon.blogspot.com/2011/03/blog-post_29.html

  24. Tasos F avatar
    Tasos F 07/11/2011 22:36:11

    Tο ειπα και χτες αλλα για καποιο λογο δεν αναρτηθηκε και το εστειλα 2 φορες?

    Καλλυνηχτα ΕΛΛΑΔΑ. Μπορει καποιος να βρεθει καποτε ενας ΕΛΛΗΝΑΣ και να σωσει την ΕΛΛΑΔΑ αλλα οχι τωρα. Και οι 300 ειναι πουλημενοι, τουσ ενδιαφερει η καρεκλα οχι η ΕΛΛΑΔΑ. και παλι καλυνηχτα και ονειρα γλυκα. Πωσ το λεμε "παλι με χρονια με καιρους παλι δικα μας ( ΕΛΛΑΔΑ ) θα ειναι" αλλα οχι τωρα.

  25. Factorx avatar
    Factorx 07/11/2011 22:44:56

    Να προχωρήσει το γρηγορότερο δυνατό στην εκπλήρωση των δεσμεύσεών της βάσει του νέου σχεδίου στήριξης που συμφωνήθηκε τον Οκτώβριο στη Σύνοδο Κορυφής της Ευρωζώνης ζήτησε από την Ελλάδα ο Λευκός Οίκος

    Πάντως,εκπρόσωπός του αρνήθηκε να σχολιάσει την πρόθεση του κ. Γιώργου Παπανδρέου να παραιτηθεί.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Factorx 08/11/2011 04:38:25

      YES WE CAN
      http://tr.toonpool.com/cartoons/Obama%20and%20Europe_29395#img9

  26. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 07/11/2011 22:46:30

    ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ: Τα έχουν χάσει και δεν ξέρουν τι να κάνουν οι Ευρωπαίοι ρε παιδιά. Αυτά που ζητούν είναι αστεία πράγματα. Ας πούμε ότι τα κόμματα θέλουν να κάνουν και την πλάκα τους και υπογράφουν ότι τους ζητήσουν οι Ευρωπαίοι. Αν μετά δεν τηρήσουν αυτά που υπέγραψαν τότε τι θα κάνουν οι Ευρωπαίοι; Θα βάλουν τα κόμματα να κάτσουν με το ένα πόδι στην γωνία; Η γκάφα του Γιωργάκη ήταν το καλλίτερο του δώρο στην Ελλάδα. Βλέπουν οι Ευρωπαίοι ότι συνεχώς μας απειλούν ότι θα μας διώξουν από το ευρώ και εμείς λόγω του ανίκανου Γιωργάκη δεν κάνουμε τίποτα και αντί να μας διώξουν μας ζητούν να υπογράψουμε!!! Για γέλια και για κλάματα είναι οι Ευρωπαίοι ρε παιδιά!!!

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Χρήστος Δημάρης 07/11/2011 23:05:31

      Xρήστο πάλι συμφωνώ μαζί σου γιατί εκφράζεις την μέση λογική.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Χρήστος Δημάρης 08/11/2011 00:03:26

      Χρήστο τώρα που σε διαβάζω έχω έναν πελάτη μεγάλο διάβολο σαράντα χρόνια σκαρώνει εταιρείες ρίχνει φέσι στους ίδιους προμηθευτές και πάλι από την αρχή.

      Μεγάλη φατσούλα Ντάνι ντε Βίτο σκέτος τελευταία επειδή έχει πολλές καταδίκες κάνει τον γκρουπιέρη στα σκόπια δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να τον κάναμε πρωθυπουργό και νατον στέλναμε στην Μέρκελ για διαπραγματεύσεις.

      Είμαι σίγουρος ότι θα κατάφερνε να τους δώσει επιταγές του με εμού του ιδίου ως εγγύηση και θα τις παίρνανε.

      Χαχαχχχα όπως τα λες είναι τα έχουνε χαμένα εδώ πιστεύανε ότι θα δώσει την λύση ο Γιώργος.

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ Aris. A 08/11/2011 01:13:16

        ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ: Άρη αν δεν την έχεις δει την ταινία να την δεις. Πρωταγωνιστές ήταν ο Ντάνι ντε Βίτο και ο Γκρέκορυ Πεκ. Κάποιον σαν το σκληροτράχηλο χαρακτήρα που παρίστανε ο Γκρέκορυ Πεκ χρειάζεται η Ελλάδα για πρωθυπουργό της. Και ο Σαμαράς και σκληροτράχηλος μου φαίνεται και άνθρωπος με χαρακτήρα.

        • Agriemenos avatar
          Agriemenos @ Χρήστος Δημάρης 08/11/2011 02:13:02

          Όταν πρόκειται για διακρατικά δάνεια (και ως τέτοια λογίζονται τα ευρώ από ΔΝΤ, χώρες ΕΕ και ΕΚΤ) είναι δύσκολο να πείς "ξέρετε δεν τηρώ την υπογραφή μου και τα συμφωνηθέντα. Α! ξέχασα να σας πω, δεν θα πάρετε ούτε σεντ". Το 1932 ο Ελ. Βενιζέλος κήρυξε Χρεοστάσιο προς τις δανείστριες Μεγάλες Δυνάμεις (κυρίως Γαλλία και Αγγλία). Το αποτέλεσμα ήταν να γίνει ναυτικός αποκλεισμός του Πειραιά και βομβαρδισμός της Αθήνας προκειμένου να πιέσουν την Ελλάδα να πληρώσει τα δάνειά της. Επομένως και τώρα μπορεί να το πάρουν κάπως πατριωτικά και σίγουρα ένα κράτος δεν θεωρείται περί τιμής όταν δεν τηρεί τα συμπεφωνηθέντα.
          Σου λέω και το άλλο. Μπορεί οι Γάλλοι να τρέφουν φιλικά αισθήματα προς εμας. Βάσει του Μνημονίου μπορούν να εκχωρήσουν τις απαιτήσεις τους στην Τουρκία. Λες η Τουρκία να μην τολμήσει έναν πόλεμο σε περίπτωση αθέτησης χρέους από μέρους μας?

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ Agriemenos 08/11/2011 02:38:17

            ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ: Δεν λέω να μην πληρώσουμε τα χρέη μας. Αντιθέτως λέω να πληρώσουμε όλα τα χρέη μας και γι αυτό συμφωνώ και με την πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ να γίνει λογιστικός έλεγχος των χρεών μας για να δούμε ποιά είναι τα πραγματικά μας χρέη. Λέω επίσης ότι μπορούμε να εκμεταλευτούμε την περιουσία μας και ειδικότερα τον ορυκτό μας πλούτο. Λέω επίσης να διεκδικήσουμε και το κατοχικό δάνειο που δώσαμε στην Γερμανία (και αυτό είναι διακρατικό δάνειο) και τις Γερμανικές αποζημιώσεις. Λέω επίσης να πληρώσει και η πλουτοκρατία η οποία άλλωστε πήρε και τα λεφτά που χρεώθηκαν στις πλάτες του λαού μας. Δεν μπορεί να μιλάμε για πατρίδα και ταυτοχρόνως να ξεχνάμε πως στην πρόσφατη ιστορία μας υπήρχαν και πλούσιοι που ήταν πράγματι πατριώτες και είχαν δώσει όλη τους την περιουσία. Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να πληρώσουν τα βάρη οι φτωχοί. Ακόμα και στην Τουρκοκρατία (σαν γενικό κανόνα μιλάω) οι προύχοντες φρόντιζαν τους φτωχούς.

  27. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 07/11/2011 22:55:13

    Φτωχοι θα μεινουμε ετσι και αλλιως. Αυτο το καταλαβαμε. Φτωχοι και ατιμασμενοι ομως παει πολυ... Χιλιαδες χρονια ιστορια δεν πληρωνονται. Η αξιοπρεπεια εξαλλου ειναι αρετη που κερδιζεται και φυσικα δεν εξαγοραζεται. ομως τι σημασια εχουν ολα αυτα που κατα καιρους γραφαμε εδω μεσα? η απογοητευση ειναι κατι παραπανω απο εμφανης. Αδερφια μη ξεχνατε οτι εχουμε ψυχη!!

  28. tiramola avatar
    tiramola 07/11/2011 23:01:31

    Η λύση είναι μία.Το παροπλισμένο μεγάλο κεφάλαιο για τη χώρα.
    Ο Κώστας Καραμανλής!

    • Βολιώτης avatar
      Βολιώτης @ tiramola 08/11/2011 00:24:57

      Και γιατί όχι ο Κώστας Σημίτης, φίλε μου?
      Είναι και πιο "κοντά" στους φίλους και επιτηρητές μας Γερμανούς, οπότε, ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν!...
      Κι αν ψάχνουμε και κάτι ακόμη πιο προχωρημένο, ακόμη πιο ρηξικέλευθο, ακόμη πιο κοντά στη λογική του αντιεξουσιαστή πρώην (περίπου...) πρωθυπουργού ΓΑΠ, η πρόταση είναι μία:
      ΑΚΗΣ ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ!
      Εγγύηση...

    • Απαισιόδοξος avatar
      Απαισιόδοξος @ tiramola 08/11/2011 11:10:12

      Τώρα μάλιστα... O μεγάλος Βουβός! (Λάθος, υπάρχει και ένας μεγαλύτερος Βουβός: ο αρχιεπίσκοπος...)

  29. samarikos avatar
    samarikos 07/11/2011 23:04:21

    Ο κόσμος της ΝΔ ξέρει να τιμωρεί στις κάλπες και μάλιστα λίγο πριν πάρει αυτοδυναμία,το κόστος θα είναι μεγάλο και το τέλος άδοξο.Δεν υπάρχει ούτε ανοχή ούτε αντοχή.Το μοντέλο της Λισαβώνας που προσπαθούν να μας φέρουν τώρα πρέπει να μη συμβεί ποτέ.Αντώνη μην υποκύπτεις

  30. Jean avatar
    Jean 07/11/2011 23:12:23

    Υπάρχει κανένας Ελληνας πολιτικός να πει ΟΧΙ;

    • andreas avatar
      andreas @ Jean 08/11/2011 00:04:38

      ΟΧΙ.

  31. epi avatar
    epi 07/11/2011 23:14:02

    Ευτυχώς δεν ζητάνε και πιστοποιητικό τύπου Α από την στρατολογία. Γιατί ως γνωστόν ο 15χρονος αντιστασιακός-εγγυητής δεν πήγε στρατό (ανυπότακτος) . Καλά για τους άλλους δύο δεν το συζητώ. Ψιλουπηρέτησαν με εξαγορά αρκετών μηνών.
    Ισως όμως ζητήσουν από τον Αντώνη να παρουσιάσει συγχωροχάρτι από τον Πάπα για την στάση του απέναντι στο μνημόνιο.

  32. DIMITRIS.K avatar
    DIMITRIS.K 07/11/2011 23:16:38

    κ.Σαμαρα εστω και την τελευταια στιγμη καντε πισω και μην δινετε το δικαιωμα σε κανεναν να σας λεει προδοτη και να σας ταυτιζουν με τον ΓΑΠ.πειτε οχι και μην φοβαστε τιν συνεπειες γιατι θα εχετε μαζι σας τον ελληνικο λαο.πιστεψαμε σε σας μην μας προδωσετε.

  33. Βασίλης avatar
    Βασίλης 07/11/2011 23:16:46

    Με κάθε έξοδο των ΓΑΠ & Μπένυ στην Ευρώπη η κατάσταση χειροτερεύει, οι απαιτήσεις των "εταίρων" μας μεγαλώνουν και η όποια αξιοπιστία της χώρας μας εξανεμίζεται!
    Ποιος ξέρει τι πήγε πάλι και τους είπε ο Βενιζέλος και φθάσαν στο σημείο να ζητούν γραπτές δεσμεύσεις κι από τα δύο κόμματα...
    Αντώνη, μην αφήσεις την χώρα να κατρακυλίσει κι άλλο. Έχουμε μία ιστορία και μία αξιοπρέπεια. Πιστεύω ότι πλησιάζει η στιγμή που πρέπει να πεις το μεγάλο ΟΧΙ.

  34. Tem avatar
    Tem 07/11/2011 23:17:38

    Η ΝΔ ας αποσυρθεί όσο είναι καιρός από το κάδρο της συμφοράς.

  35. Σωτηρίου Γ. avatar
    Σωτηρίου Γ. 07/11/2011 23:17:55

    ΕΚΛΟΓΕΣ.!!!
    Γιατί είναι τόσο δύσκολο να γίνουν.
    Εμείς πότε θα εκφραστούμε για το τι θέλουμε να σωθούμε ( εάν το θέλουμε)
    και γιά το ποιός θέλουμε να μα ς σώσει;

  36. jmpetris avatar
    jmpetris 07/11/2011 23:19:36

    Γύριζε
    Κωστής Παλαμάς

    «Γύριζε, μὴ σταθῇς ποτέ, ρίξε μας πέτρα μαύρη,
    ὁ ψεύτης εἴδωλο εἶν᾿ ἐδῶ, τὸ προσκυνᾷ ἡ πλεμπάγια,
    ἡ Ἀλήθεια τόπο νὰ σταθῇ μιὰ σπιθαμὴ δὲ θἄβρῃ.
    Ἀλάργα. Μόρα τῆς ψυχῆς τῆς χώρας τὰ μουράγια.
    Ἀπὸ θαμποὺς ντερβίσηδες καὶ στέρφους μανταρίνους
    κι ἀπὸ τοὺς χαλκοπράσινους ἡ Πολιτεία πατιέται.
    Χαρὰ στοὺς χασομέρηδες! Χαρὰ στοὺς ἀρλεκίνους!
    Σκλάβος ξανάσκυψε ὁ ρωμιὸς καὶ δασκαλοκρατιέται.

    Δὲν ἔχεις, Ὄλυμπε, θεούς, μηδὲ λεβέντες ἡ Ὄσσα,
    ραγιάδες ἔχεις, μάννα γῆ, σκυφτοὺς γιὰ τὸ χαράτσι,
    κούφιοι καὶ ὀκνοὶ καταφρονοῦν τὴ θεία τραχιά σου γλώσσα,
    τῶν Εὐρωπαίων περιγελᾷ καὶ τῶν ἀρχαίων παλιάτσοι.
    Καὶ δημοκόποι Κλέωνες καὶ λογοκόποι Ζωίλοι,
    καὶ Μαμμωνᾶδες βάρβαροι, καὶ χαῦνοι λεβαντίνοι.
    λύκοι, ὦ κοπάδια, οἱ πιστικοὶ καὶ ψωριασμένοι οἱ σκύλοι
    κι οἱ χαροκόποι ἀδιάντροποι καὶ πόρνη ἡ Ρωμιοσύνη!»

    Όχι δε γράφτηκε σήμερα, δε θα μπορούσε άλλωστε, μήτε στην κατοχή γράφτηκε που θα μπορούσε μα όσο κι αν μοιάζει σημερινό γράφτηκε το 1908!!!. Πατά τον χρόνο η ποίηση και τον διαφεντεύει.

  37. Justice avatar
    Justice 07/11/2011 23:23:37

    Κύριε Κρανιδιώτη μήπως τα ελικόπτερα θα είναι δύο;

  38. JOHN avatar
    JOHN 07/11/2011 23:26:15

    Η λιγοτερο κακη λυση ειναι η επιστροφη στη δραχμη ειναι πολυ μικροτερο το κακο απο τη παραμονη στο γερμανικο πια ευρω!Μια αλλη λυση ειναι αποχωρηση απο το σκληρο πυρινα της ΕΕ και συμπραξη με Ιταλια και αλλες Μεσσογειακες χωρες που εχουμε περιπου τα ιδια προβληματα και κουλτουρα.Το ωφελος θα ηταν μεγαλο για ολους μας.

    • anonymous avatar
      anonymous @ JOHN 08/11/2011 00:16:37

      Σε ανύποπτο χρόνο είχα κάνει μια πρόταση για τρία ευρωνομίσματα. Ένα για τις πρώην ανατολικές χώρες, ένα για τις μεσογειακές κι ένα για τις βόρειες χώρες.
      Ας υποθέσουμε ότι εμείς πάμε με τις μεσογειακές χώρες. Η αξία του μεσογειακού νομίσματος θα είναι ας πούμε το 70% του νομίσματος του βορρά. Χρειαζόμαστε αμάξια και μερικά βιομηχανικά προϊόντα. Τα περισσότερα τα παράγει η Ιταλία. Θα τα παίρνουμε από αυτούς. Τα Γερμανικά θα είναι 30% ακριβότερα και δε θα είναι ανταγωνιστικά.

  39. KA avatar
    KA 07/11/2011 23:33:30

    Νομίζω πως δεν υπάρχουν πολλά να σχολιάσει κανείς πιά.

    Πιστεύει κανείς πως θα γίνουν εκλογές στις 19 Φεβρουαρίου; Δεν φαντάζομαι να υπάρχουν πλέον αφελείς. Ήταν μία καλη ευκαιρία να μπεί στο κυβερνητικό κάδρο η μοναδική υπολογίσιμη αντιμνημονιακή δύναμι. Και τώρα, αρχίζει η προσπάθεια να την κάνουν να βάψει τα χέρια με "αίμα", συγγνώμη με το μελάνι των υπογραφών ήθελα να πω. Θα προσπαθήσουν να εξαναγκάσουν τη ΝΔ, μιάς και ο Σαμαράς δεν θα συμμετέχει στην κυβέρνηση, να συνυπογράψει δεσμεύσεις τώρα και ΝΕΑ ΣΚΛΗΡΑ μέτρα αύριο. Για να γίνει συνένοχος ...

    Απλά και μόνο σκεφτείτε πόσο απίθανο είναι να μας "αφήσουν" να πάμε σε εκλογές. Τι νόημα θα έχει η οποιαδήποτε δέσμευση των δύο μεγάλων κομμάτων (τώρα, πόσο μεγάλο παραμένει το ΠΑΣΟΚ σηκώνει συζήτηση), αν όντως γίνουν εκλογές σε 100 ημέρες; Ποιός μπορεί να αποκλείσει τελέιως στις σημερινές συνθήκες, να πάρει η αριστερά ένα συνολικό 30% και να ελέγξει τις εξελίξεις; Και σε τελική ανάλυση, έστω και θεωρητικά, μπορεί το τελευταίο σταλινικό κόμμα της ΕΥρώπης, το ΚΚΕ να πάρει 40% (θεωρητικά!). Τι θα γίνει τότε; Θα μας φέρουν το γαλλικό στόλο όπως το 1915 να βομβαρδίσει το Φάληρο; Θα τρελαθούμε τελείως!

    Είναι ολοφάνερο πιά πως θα έλθει προς ψήφιση δανειακή σύμβαση, με αλλαγή του ελληνικού στο αγγλικό δίκαιο και άλλους αποικιοκρατικούς όρους. Και τότε ο Σαμαράς θα είναι πιά στη γωνία. Ας χαράξει ΤΩΡΑ τις γραμμές, αν θέλει πλεόν. Αν υπογράψει την επιστολή που ζητούν, πείτε του τα χαιρετίσματά μας. Θα αρχίσουμε εμείς οι δεξιοί να τραγουδάμε τα "μαλλια σγουρά, μαλλιά κοράκου χρώμα".

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ KA 08/11/2011 00:32:53

      Το ανέκδοτο με την διαφορά θεωρίας με πράξη το ξέρεις;
      Χαλάρωσε λοιπόν.

  40. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 07/11/2011 23:36:26

    Μήπως έχει την καλοσύνη η αυστριακή καλτσοδέτα να μας πει τι επιτρέπεται αύριο να φάμε;

  41. Aris. A avatar
    Aris. A 07/11/2011 23:51:41

    Με αυτό το Λαος τι γίνεται γυρίζουν όλα τα κανάλια και κάνουν τους τιμητές και κανείς δεν τους απαντά.

    Παρακολουθώ στο Μέγκα τον Γεωργιάδη έχει προκαλέσει τρεις φορές τον Παναγιωτόπουλο και αυτός βουβαμάρα.

  42. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/11/2011 23:52:55

    Γειάσου βρε Ντόρα.
    Πέστα όλα.
    Ρούχτου κι άλλα!

  43. karamanlikos avatar
    karamanlikos 08/11/2011 00:09:40

    Αφού επισημάνω ότι ήδη ο Σαμαράς αρχίζει να βιώνει την απαξίωση που γνώρισε και ο Καραμανλής όταν πλησίαζε προς την πρωθυπουργία... ήδη ο Κανάκης έχει βγάλει το φτυάρι και ρίχνει λίγη... λασπίτσα. Σε λίγο να δεις που θα του φορτώσουν όλα τα μέτρα που πήρανε οι πασόκοι και θα τον απαξιώσουν λέγοντας ότι εξαπάτησε το λαό με τα δήθεν αντιμνημονιακά του. Σε αγαστή συνεργασία με τους ευρωπαίους, οι οποίοι επιθυμούν πληγωμένο Σαμαρά στην κάλπη γιατί υπάρχει φόβος η εντολή που θα πάρει απ' το λαό να είναι αδιαπραγμάτευτη!!!

  44. karamanlikos avatar
    karamanlikos 08/11/2011 00:14:52

    Η επιστολή που θα στείλει ο Σαμαράς είναι ξεκάθαρη:

    "Δεσμεύομαι ως προς τους στόχους, ΟΧΙ όμως στις πολιτικές που είναι λάθος. Στηρίζω οτιδήποτε στοχεύει στην ανάπτυξη"

    Δεν υπάρχει ισχυρότερη δέσμευση απ' αυτή: Τόσο προς τους Ευρωπαίους όσο και ως προς τον Ελληνικό λαό.
    Αυτές είναι οι δεσμεύσεις!!!

  45. k avatar
    k 08/11/2011 00:24:19

    ΑΣ ΠΟΥΝ ΟΧΙ. ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΦΤΙΛΙΣΟΥΝ ΕΤΕΛΩΣ.

  46. k avatar
    k 08/11/2011 00:25:27

    ΑΣ ΠΟΥΝ ΟΧΙ. ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΦΤΙΛΙΣΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ.

  47. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 08/11/2011 00:29:38

    Νομίζω πως η αξιοπρέπεια της χώρας μας είναι πιο σημαντική απο οποιαδήποτε 6η , 7η , 8η και ούτω καθεξής δόση. Κάθε μας υποχώρηση και παλινωδία ελέω ΓΑΠ μας έφερνε ένα βήμα πριν την άβυσσο, και δυστυχώς νομίζω πως ήταν και στόχος του ιδίου να φτάσουμε ως εδώ.
    Πλέον έφερε ξεκάθαρα το δίλημμα ευρώ ή δραχή και πέταξε τη βόμβα στα χέρια της τελευταίας πραγματικής πολιτικής και πατριωτικής εφεδρείας της χώρας, του Αντώνη Σαμάρα. Γιαυτό και ο ΓΑΠ μπορεί να πηγαίνε ανέμελος στο γυμναστήριό του ενώ ο Αντώνης προσπαθεί να δει ΑΝ πλέον το κάρο βγαίνει απο τη λάσπη.
    Το ΠΑΣΟΚ καταρρέει αλλά πριν αφήσει την τελευταία του πνοή έβαλε το πιστόλι στον κρόταφο της χώρας.
    Βγαίνει σήμερα ο Λιντζέρης και επαινεί τον ΓΑΠ , τον οποίον καθύβριζε προ ημερών. Απύθμενο θράσσος.

    ΟΧΙ στους εκβιασμούς,
    ΝΑΙ στα ειδικά δικαστήρια

  48. sapere aude avatar
    sapere aude 08/11/2011 00:38:29

    Όσοι απο εσάς είστε όντως πατριώτες καταλάβετε ότι ο Σαμαράς πράττει το πιο λογικό και εθνικά συμφέρον. Αφήστε τον !!!

  49. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 08/11/2011 00:44:48

    Επίθεση Γεννηματά σε Παπαδήμο και Σαμαρά
    Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 7 Νοεμβρίου 2011, 22:31

    Δριμύτατη επίθεση κατά του Λουκά Παπαδήμου εξαπέλυσε από την συχνότητα του Zougla Radio ο πρώην Αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Αναπτύξεως, Παναγιώτης Γεννηματάς. Θεωρεί πως ο υποψήφιος πρωθυπουργός πρέπει να περάσει από ανακριτική επιτροπή για να εξηγήσει τον ρόλο της Τραπέζης Ελλάδος, όταν σε απόλυτη συμφωνία με τις κυβερνήσεις και επί μία δεκαετία προμήθευε με ψεύτικα στοιχεία τους ευρωπαϊκούς θεσμούς, με το καθαγιασμένο άλλοθι της εισόδου της χώρας στην Νομισματική Ένωση (Ευρωζώνη).

    Ο κ. Γεννηματάς χαρακτηρίζει τον κ. Παπαδήμο ως «Ευνούχο του Παλατιού», εννοώντας πως είναι το ιδανικό πρόσωπο για να εκτελεί εντολές. Για τον λόγο αυτό, σύμφωνα με τον ίδιο, επελέγη. Ο ίδιος, εξάδελφος του αειμνήστου Γιώργου Γεννηματά, καταγγέλλει πως ο κ. Παπαδήμος είναι από εκείνους του δημόσιους λειτουργούς που είναι συνυπεύθυνοι για το σημερινό οικονομικό δράμα που ζει η ώρα.

    Παρακολουθήστε τις εκτενείς αναφορές του Παναγιώτη Γεννηματά και την οξεία κριτική που άσκησε κατά του πρώην αντιπροέδρου της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας αλλά και κατά του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης μετά την συμφωνία Παπανδρέου – Σαμαρά για τον σχηματισμό κυβέρνησης συνεργασίας.

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=414045&cid=6

    Λοιπόν φίλοι , αυτός ο Γεννηματάς , εμφανίσθηκε επίσημα στις 24/10 στο Θέατρο ¨Αλφα¨ σε συγκέντρωση υπέρ της ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗΣ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΤΟ Γ΄ΡΑΪΧ . Ήταν στους επίσημους ομιλητές της πρόσκλησης ! Μίλησε μεν ¨χαλαρά ¨ ( να διεκδικήσουμε μεν ¨ κάτι¨ , αλλά όχι να τα χαλάσουμε με την Γερμανία που είναι ¨σύμμαχος¨ στην Ε.Ε., κλασικό ρεπερτόριο της άρχουσας μεταπρατικής μας τάξης εδώ 66 χρόνια μετά το 1945) ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΕΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΣΕ ΜΙΑ -ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ¨ΑΝΤΙΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ¨ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ !

    Αντώνη , πρότεινε τον , για να σπάσουμε λίγο πλάκα με τις αντιδράσεις του ¨Gross- Berlin” !

    • anideos avatar
      anideos @ ΝΤΑΝΤΟΝ 08/11/2011 05:31:36

      Αυτος δεν κανει ειναι δεξιος.

  50. sapere aude avatar
    sapere aude 08/11/2011 01:00:43

    Διεκδικείς μόνο όταν συμμετέχεις....όταν είσαι εκτός απλά συναινείς και υποτάσσεσαι

  51. SERTIS avatar
    SERTIS 08/11/2011 01:21:45

    ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ......ΕΛΕΟΣ......ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ....ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ....ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΤΕ ΑΝ ΕΣΚΑΓΕ ΧΡΕΩΚΟΠΕΙΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΟΧΙ;ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ.....2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ΒΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ....ΑΛΛΟΣ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ(ΘΑ ΜΠΡΟΥΣΕ ΚΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΕΙΧΕ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΜΕ 80%)...................ΑΛΛΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΛΑΙΚΙΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ.....ΑΛΛΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ 8 ΜΗΝΕΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.......ΑΛΛΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΓΕΜΙΣΕ ΜΕ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ(ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝ ΜΕΝΑΝ ΤΟΤΕ ΟΙ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΕΣ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΡΩΓΑΝ ΛΑΧΑΝΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ)..........ΑΛΛΟΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ........ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ......Η ΧΩΡΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΓΙΑ ΧΡΕΩΚΟΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΑΛΑΝ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ.....ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΧΡΕΩΚΟΠΕΙΑ;;;;;ΑΝΕΡΓΙΑ 25% ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ 3 ΤΑΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΕΝΑ.....ΧΡΕΩΚΟΠΕΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΦΡΑΤΖΟΛΑ ΨΩΜΙ 50 ΕΥΡΩ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ......ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ........ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ......ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΑΝ ΚΩΛΟΚΟΤΡΟΝΗ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΤΡΙΒΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΝΑ ΟΧΙ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ.......ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ.............ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ, ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΘΑ ΠΑΙΡΝΑΤΕ ΠΑΝΩ ΣΑΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ;;;;;;ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ;;;;;;ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ.....ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΕΝΑ ΠΙΑΤΟ ΦΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.....ΑΝ ΧΡΕΩΚΟΠΟΥΣΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ ΔΕ ΘΑ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ........ΛΟΙΠΟΝ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΓΑΠ ΝΑ ΑΤΙΜΩΝΕΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΜΜΟΝΗ ΔΕ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΟΑΣΤΕΓΟΣ ΝΑ ΜΗ ΒΡΙΣΚΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΙΑΤΟ ΦΑΙ................................

    • gynner avatar
      gynner @ SERTIS 08/11/2011 01:27:50

      Απο που και πώς να σκάσει χρεοκοπία ρε άνθρωπε;Υπολογιστή έχετε μπροστά σας ρε παιδιά απο το MEGA και το ΣΚΑΙ ενημερώνεστε;Για όνομα του Θεού πια!!!!Και έχετε και δικαίωμα ψήφου!!!

      • SERTIS avatar
        SERTIS @ gynner 08/11/2011 01:44:04

        ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΕΩΚΟΠΕΙΑ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΔΟΣΗ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ......ΑΝ ΘΥΜΑΣΑΙ.....ΟΣΑ ΚΑΙ ΚΡΥΦΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ, ΑΛΛΑ ΤΑΜΕΙΑΚΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ......ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ, ΑΛΛΑ ΔΟΣΗ ΔΕΝ ΠΗΡΑΜΕ......ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΣ ΕΣΥ.....ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ, ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟ-ΧΡΕΩΚΟΠΕΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ.......ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΛΟΦΕΣ.......ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΛΕΓΑΝ ΤΟ 98 ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΟΤΙ Ο ΣΟΡΙΝ ΜΑΤΕΙ ΕΙΧΕ ΨΕΥΤΙΚΗ ΒΟΜΒΑ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ......ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΠΑΝ ''ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ'' ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΤΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.......

      • SERTIS avatar
        SERTIS @ gynner 08/11/2011 01:48:42

        ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.....ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ, ΣΑΝ ΑΡΙΣΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ, ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΕΩΚΟΠΕΙΑ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ;;;;;;ΔΗΛΑΔΗ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ Η ΧΡΕΩΚΟΠΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΟΧΙ;

        • Agriemenos avatar
          Agriemenos @ SERTIS 08/11/2011 02:30:51

          Εγώ ξέρω πως από τον Απρίλιο/ Μάιο του 2010 έχουμε χρεωκοπήσει γιατί απλούστατα είμαστε από τότε εκτός αγορών. Από τότε μέχρι και σήμερα παίζουμε με τις λέξεις (και ζούμε σαν πρεζάκια για τις "δόσεις" μας) μόνο και μόνο για να μην παραδεχτούμε τα απαράδεκτα. Μια επισήμανση: πως λέγεται αλλιώς η εσωτερική στάση πληρωμών?

      • SERTIS avatar
        SERTIS @ gynner 08/11/2011 02:24:43

        ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...........ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΛΕΦΤΑ....ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΖΟΣ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΑΝΕ ΕΚΛΟΓΕΣ;ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.....ΘΕΛΩ ΤΗ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕΧΡΙ 24 ΔΕΚ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΣΥ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ;ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥ ΠΛΗΚΤΟΡΟΛΟΓΙΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ.........ΟΛΗ Η ΜΑΧΗ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ......ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ.....ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΑ- ΓΚΙΟΣΑ ΤΗ ΜΕΡΚΕΛ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΗΣ ΤΡΙΨΟΥΝ ΕΝΑ ΟΧΙ ΣΤΗ ΜΑΠΑ......ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....

        • android.K. avatar
          android.K. @ SERTIS 08/11/2011 06:47:13

          ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ.
          ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΣΥ!
          ΣΥΝΤΟΜΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ

  52. evagoras avatar
    evagoras 08/11/2011 02:16:04

    Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ.ΘΑ ΜΑΣ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ

    • SERTIS avatar
      SERTIS @ evagoras 08/11/2011 02:20:48

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ........ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΚΡΑΤΑΝ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΔΕΝ ΣΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ;

      • android.K. avatar
        android.K. @ SERTIS 08/11/2011 06:48:22

        ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΕΔΙΝΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ?

  53. ΕΥΑΓΟΡΑΣ avatar
    ΕΥΑΓΟΡΑΣ 08/11/2011 02:20:14

    ΜΟΝΟ ΕΚΛΟΓΕΣ.ΘΑ ΜΑΣ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ

  54. Tem avatar
    Tem 08/11/2011 07:10:43

    Μας δουλεύουν εντελώς με τα λεφτά που κάθε φορά φτάνουν για λίγες ημέρες ακόμα. Μόλις περάσει ο κάθε εκβιασμός εμφανίζονται ως δια μαγείας λεφτά.

  55. KA avatar
    KA 08/11/2011 09:00:22

    Tη διαφορά θεωρίας και πράξης την ξέρω.

    Απλά μου διαφεύγει γιατί πρέπει (ή μπορώ) να χαλαρώσω. Αν εννοείς αυτά που έγραψα για το τι μπορεί να βγεί από τις εκλογές, δεν βλέπω κανένα λόγο χαλάρωσης. Πέρα από την οικονομία και τα νούμερα, υπάρχει η αξιοπρέπεια ενός έθνους και της κοινωνίας του, την οποία καταρράκωσε ο ΓΑΠ και την βιάζουν οι δανειστές μας. Διότι βιασμός είναι να ζητάς γραπτές δεσμεύσεις από τα δύο μεγάλα κόμμματα, αγνοώντας (έστω και για τα προσχήματα) το γεγονός πως έχουν συμφωνηθεί εκλογές σε 100 ημέρες οι οποίες εν δυνάμει θα μπορούσαν και να ανατρέψουν το εκλογικό σκηνικό. ΝΑ σου θυμίσω πως στην Ουγγαρία ένα νεοναζιστικό κόμμα έκανε άλμα από το 2% στο 15% (αν τα θυμ'αμαι και καλά, σε απόλυτους αριθμούς).

    Τι είδους πολιτική σκέψη είναι αυτή που διαχωρίζει τη θεωρία από την πράξη, για να καμωνόμαστε πως ψιχαλίζει όταν μας φτύνουν. Δηλ. για κάτι χειρότερο πρόκειται, αλλά ας το πούμε φτύσιμο ....

  56. Θύμιος avatar
    Θύμιος 08/11/2011 11:04:51

    Το βασιλικό διάταγμα που δεν υπόγραψε ο βασιλιάς Γεώργιος Α΄, (περί χρεοκοπίας Τρικούπη -νέου δανείου / δανειακής σύμβασης-), προτιμώντας, ίσως την ηθοποιό Σάρα Μπερνάρ, να μην το υπογράψουν ο κ. Σαμαράς, κι ούτε ο κ. Καρατζαφέρης.

  57. Θύμιος avatar
    Θύμιος 08/11/2011 11:08:11

    i. Κατά την διάρκεια της “συνόδου Φεράρας - Φλωρεντίας ” (Βρυξέλες, 26ης Οκτωβρίου) δυό απ’ τους “βασανιζόμενους” Έλληνες διαπραγματευτές, λιποθύμησαν. Κατά την “ιερή μας παράδοση”, η σύνοδος είναι “ληστρική”, αν την απόρριψη ο λαός.
    ii. Το βασιλικό διάταγμα που δεν υπόγραψε ο βασιλιάς Γεώργιος Α΄, (περί χρεοκοπίας Τρικούπη -νέου δανείου / δανειακής σύμβασης-), προτιμώντας, ίσως την ηθοποιό Σάρα Μπερνάρ, να μην το υπογράψει ο κ. Σαμαράς, κι ούτε ο κ. Καρατζαφέρης.