#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/01/2013 17:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γράμμα στον Αλέξη από έναν πρώην σύντροφο

[caption id="attachment_200639" align="alignnone" width="575" caption="Λένιν: "οι φιλελεύθεροι είναι ριζοσπάστες αριστεροί τώρα;" (χα χα χαααααα)"][/caption]

Όταν ο Κ. Σημίτης ευχαριστούσε τους Αμερικανούς το περίφημο βράδυ των Ιμίων, η συνέχεια λίγο πολύ είναι γνωστή:

Οι Γερμανοί έκαναν πάρτι στις αγορές, εκμεταλλευόμενοι το διάχυτο αντι-αμερικανικό αίσθημα.

Μία δεκαπενταετία αργότερα το κλίμα έχει αλλάξει και ο αντι-γερμανισμός αποτελεί τον συνεκτικό ιστό της κοινωνίας που αντιδρά.

Έτσι λοιπόν, κάποιοι πονηροί έσπευσαν να το εκμεταλλευτούν...

Τι δήλωσε αμέσως μόλις πάτησε το πόδι του ο Αλέξης στην άλλη όχθη του Ατλαντικού;

«Πρώτα απ' όλα, θα μπορούσαμε να παρακολουθήσουμε τον τρόπο με τον οποίο η αμερικανική κυβέρνηση, η κυβέρνηση του Μπαράκ Ομπάμα, προσπάθησε από την πρώτη στιγμή να αντιμετωπίσει την οικονομική κρίση. Και προσπάθησε να την αντιμετωπίσει με μια επεκτατική δημοσιονομική πολιτική και όχι με την καταστροφική πολιτική της λιτότητας».

Όπως θα λέγαν και στην Κ.Ο.Β. που πέρασες τα μαθητικά σου χρόνια Αλέξη μου, έδωσες αμέσως διαπιστευτήρια στον "Αμερικανικό Ιμπεριαλισμό".

Ομολογείς σύντροφε κυνικά ότι το μείγμα διαχείρισης της κρίσης που ορέγεται να εφαρμόσει αν κυβερνήσει, είναι αυτό του Ομπάμα, το οποίο οδηγεί σε εξαθλίωση των αμερικάνικο λαό, από άλλο δρόμο.

Τροφοδοτείς δηλαδή με αυταπάτες τον Αμερικανικό Λαό...

Σύντροφε Αλέξη, για τον ΣΥΡΙΖΑ ο Ομπάμα ασκεί «προοδευτική» διαχείριση, σε αντίθεση με τους Ευρωπαίους;

Παραγράφει δηλαδή συνειδητά το γεγονός ότι στις δυο άκρες του Ατλαντικού και σε όλο τον καπιταλιστικό κόσμο, οι αστικές κυβερνήσεις υπηρετούν τα δικά τους μονοπώλια, ανταγωνιστικά προς αυτά των άλλων χωρών.

Ξεπερνώντας κάθε αναστολή, και προκειμένου να κάνει εξαρχής καλή εντύπωση στο αστικό σύστημα των ΗΠΑ, ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ είπε στην ίδια δήλωση: «Πιστεύω ότι υπάρχουν κοινοί προβληματισμοί και κοινά ενδιαφέροντα, διότι αυτή την στιγμή η πολιτική που ακολουθείται στην Ελλάδα, η πολιτική της ύφεσης -συνολικά στην Ευρώπη- δημιουργεί κινδύνους αστάθειας της παγκόσμιας οικονομίας. Και πιστεύω ότι η εναλλακτική μας πρόταση (...) αφορά όλους όσοι διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στην παγκόσμια οικονομία και τις Ηνωμένες Πολιτείες».

Όσο για το λόγο που οι Αμερικάνοι κάλεσαν τον ΣΥΡΙΖΑ στις ΗΠΑ, αποκαλυπτικός ήταν ο οικοδεσπότης του Τσίπρα στις ΗΠΑ, στέλεχος του Ινστιτούτου Brookings, που δηλώνει στην «Ελευθεροτυπία», χωρίς περιστροφές: «Είμαστε όλοι πολύ περίεργοι να μάθουμε περισσότερα για τον πολιτικό που θα μπορούσε να είναι η αχίλλειος πτέρνα της Ευρωπαϊκής Ένωσης (...) το ερώτημα είναι αν θα γίνει (...) και είμαστε όντως πολύ περίεργοι να το ανακαλύψουμε»!

Και οι ιμπεριαλιστικοί πόλεμοι για τις αγορές;

Ο καζινο-καπιταλισμός που πνίγει κάθε έννοια "κοινωνικής δικαιοσύνης";

Το εκλογικό σύστημα που ψηφίζει μόνο το 30% του αμερικανικού λαού;

Που τα ξέχασες αυτά Αλέξη;

Το "Κράτος και Επανάσταση" του Λένιν το έφαγε η σκόνη στην βιβλιοθήκη σύντροφε... και για τον Μαρξ ούτε λόγος...

Λόγια ξεχασμένα σε κάποιο υπόγειο της Γκράβας...

 Θ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 23/01/2013 17:21:37

    Αντιγερμανισμός ή αντιαμερικανισμός;
    Παραμύθια με δράκους ή ιστορίες με αρκούδες;
    Κιθαρίστας ή ντράμερ;
    ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ; (απο τα παλιά)
    "Βενιζελικός" ή "Λαικός"; (απο τα ακόμα πιο παλιά)
    Αιώνια διχασμένες προσωπικότητες...

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 23/01/2013 17:37:05

    Έχει γίνει ρεζίλι των σκυλιών. Είδε κανείς τι σου έσουρε το ΚΚΕ; Από τη μεριά των κομμουνιστών και της ιδεολογίας τους απαράδεκτος. Σε όλα τα άλλα απαράδεκτος ως Ελληνόφωνος. Ποιος να τον πιστεψει πια; Μόνο αυτοί που περιμένουν να τους βρέξει χρήμα ή να τους χαρίσει τα δάνεια...

  3. έλεος avatar
    έλεος 23/01/2013 18:03:50

    Αυτό καταλάβατε εσείς; Το γεγονός ότι ο Αλέξης επιζητεί συμμαχίες πέρα από ΕΕ χρησιμοποιώντας την κατάλληλη διπλωματική γλώσσα, δεν σας πέρασε από το μυαλό; Ή μήπως είναι πολλά τα λεφτά των ΕΣΠΑ με τα οποία πρόκειται να μπουκωθεί η βάση της ΝΔ και των ρεταλιών της (ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ), που σας κάνει μέχρι και να επικαλείστε αριστερίστικα επιχειρήματα για να την πείτε στο ΣΥΡΙΖΑ;

    Είμαι σίγουρος ότι αν ο Αλέξης άρχιζε τους αριστερίστικους χουλιγκανισμούς του στυλ "Φονιάδες των λαών Αμερικάνοι" και αρνούνταν να επισκεφτεί τις ΗΠΑ, θα του την πέφτατε πάλι, με τα ακριβώς αντίθετα επιχειρήματα, ότι ευαγγελίζεται τον απομονωτισμό και τη μετατροπή της χώρας σε Βόρεια Κορέα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ έλεος 23/01/2013 18:45:11

      Να μας εξηγήσεις τι πάει να κάνει σε μια χώρα που για χάρη των τραπεζών της πήρε από το λαό 700 δις σε ένα μήνα και τους τα έδωσε μετακυλίοντας τα στο δημόσιο χρέος της χώρας. Μια χώρας που δεν έχει κοινωνικό κράτος λόγω άκρατου καπιταλισμού. Μιας χώρας με 100+ πολεμικές βάσεις εκτός του εδάφους της. Μιας χώρας που είναι ένοχη για δεκάδες πολέμους στον πλανήτη ευθέως ή έμμεσα. Μιας χώρας που ήθελε το σχέδιο Ανάν στην Κύπρο. Τώρα που το θυμήθηκα, ο Σύριζα το ίδιο δεν ήθελε; Και πότε μας βοήθησε χωρίς να πάρει τα 10πλάσια αυτή η χώρα; Και μετά μιλάμε για αριστερούς ιδεολόγους; Πόσο βλάκες είμαστε για να μην καταλαβαίνουμε...

      • ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
        ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ @ Γεώργιος Τ. 23/01/2013 19:28:39

        Εχεις δίκιο φίλε Γεώργιος Τ.
        Και εμένα με απογοήτευσε και δεν θα ξαναψηφίσω αριστερά.
        Το ίδιο να κάνεις και σύ.

      • Ανώνυμος avatar
        Ανώνυμος @ Γεώργιος Τ. 23/01/2013 20:53:45

        Treasury Sells Final Shares of AIG Common Stock, Positive Return on Overall AIG Commitment Reaches $22.7 Billion
        www.treasury.gov/press-center/press-releases/Pages/tg1796.aspx
        Οι αμερικάνοι τα λεφτά των φορολογούμενων τα σέβονται. Η χρηματοδότηση της Άϊγκ είναι μέρος του ΤΑΡΠ.

      • Λιντζ avatar
        Λιντζ @ Γεώργιος Τ. 23/01/2013 23:33:40

        Γιατι στην Ελλαδα τι εγινε για την ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων? Στις πλατες του λαου δεν επεσε το βαρος? Ελεος

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Λιντζ 23/01/2013 23:48:24

          Μα κάτι τέτοιο λέω! Πως αυτός που εδώ βρίζει την κυβέρνηση για το συγκεκριμένο θέμα, εκεί την επιανεί;

          • Δασκαλός avatar
            Δασκαλός @ Γεώργιος Τ. 24/01/2013 16:17:57

            Παραπληροφορείται, συνειδητά η όχι.
            Οι Αμερικανοί έχουν ξεσκιστεί να τυπώνουν χρήμα από το πουθενά και δεν φορτώνουν τα χρέη στο λαό τους αλλά στην καμπούρα των υπολοίπων παρασιτώντας με το χρέος όλο το πλανήτη.

    • χρήστος avatar
      χρήστος @ έλεος 23/01/2013 18:49:14

      Αποδεικνύεται καθημερινά, ότι ο σύριζα είναι κόμμα τραβεστί.

      • ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
        ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ @ χρήστος 23/01/2013 19:29:33

        Ε, δεν είπε ποτέ οτι είναι κατά των τραβεστί...Τι μας λες τώρα...

    • άγρυπνη avatar
      άγρυπνη @ έλεος 23/01/2013 23:43:41

      Απλά,χάσαμε το πολιτικό και ιδεολογικό στίγμα του κ.Τσίπρα.Πολύ γρήγορα ''εξελίσσεται'',δε νομίζετε;

  4. ... avatar
    ... 23/01/2013 18:25:23

    Αρκεί μην πει και τπτ κκεδικο τύπου "πατριωτική αστική τάξη" και χαρούν οι μπομπολοκοκάληδες. Ότι και να γίνεται στον περιφημο "ενδοιμπεριαλιστικό" ανατγωνισμό (και αυτό κουκουέδικο) έχουμε και τους εδώ "αυτοδημιούργητους" κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες και ένα εκτετεταμένο υψηλόβαθμο προσωπικό του δημοσίου το οποίο τους στηρίζει. Και αν θέλατε να του την πείτε του Αλέξη ας μην κάνετε επιλογή αυτού του απόσπασματος απο τις δηλώσεις του στην Αμερική αλλά το άλλο που μιλάει για "μεσαία τάξη". Εκεί είναι το πρόβλημα Τσίπρα. Ο μεσαίος χώρος που έλεγε και ο Καραμανλής. Αυτά είναι τα λαμόγια. Καπότε μιλούσες για την εργατική τάξη...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ... 23/01/2013 18:46:23

      Ευχαριστούμε για τη δημιουργική συμβολή σου.

      • ... avatar
        ... @ Γεώργιος Τ. 23/01/2013 20:07:07

        το αφεντικο σου που σε πληρωνει να ευχαριστεις

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ ... 23/01/2013 20:28:10

          Δε του χρωστάω ούτε μου χρωστάει. Κανείς υπάλληλος κι εργάτης δε χρωστάει σε αφεντικά. Συναλλαγή είναι η εργασία. Και η εργασία μου δεν αφορά όσα γράφω εδώ. Είναι δικά μου. Ποια μύγα σε τσίμπησε όμως κι αντέδρασες δε μας είπες. Δεν ειρωνεύτηκα άλλωστε. Συμφώνησα με όσα είπες.

          • κανενας avatar
            κανενας @ Γεώργιος Τ. 24/01/2013 14:05:15

            συναλλαγη ειναι η εργασια?? ν'απολυσεις το αφεντικο σου τοτε πριν σε απολυσει αυτος..τι αλλο θ'ακουσουμε

  5. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 23/01/2013 19:18:09

    Εμένα τώρα γιατί μου φαίνεται αδέλφια σαν ο Τσίπρας να έχει γίνει Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ των εξωτερικών που θάθελε να στείλει και ο Σαμαράς στις Η.Π.Α να τα πει της νύφης για να τ' ακούση η πεθερά Μέρκελ? Αφού δεν μπορεί να της πεί απ' ευθείας οτι ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ η λιτότητα, καλό είναι για μας να της τα λέει έστω ο Αλέξης.
    Αν δεν θέλει να της χαλάσει τη σούπα, ας δώσει τα δέοντα στον Σαμαρά για να μην πέσει υπό το βάρος των μέτρων...Eχει δίκιο ο Uncle Stgm που λέει οτι με το 1-2 μπορεί και να βάλουμε κανένα γκόλ, και να σταματήσουμε να τα τρώμε συνέχεια...
    Αλλωστε η κατάσταση έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που δεν έχουμε πιά την πολυτέλεια για δεξιά, αριστερά, κέντρο κλπ...Αυτά είναι καλά όταν η πατρίδα δεν διατρέχει κανέναν κίνδυνο.

    • Δασκαλός avatar
      Δασκαλός @ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 24/01/2013 16:22:50

      Όνειρα Θερινής Νυκτός.

  6. Α avatar
    Α 23/01/2013 19:37:22

    Μωρέ εγώ λυπάμαι τ΄Αμερικανά, που δεν βρήκαν τίποτ΄άλλο που ν΄αντικαταστήσει το πάλαι ποτέ ΠΑΣΟΚ και πέσανε στην ανάγκη του Τσίπρα...
    Σε κουτσό άλογο ποντάρανε, χαχαχαχαχα .... καλά να πάθουν, τι νόμισαν ότι θα κατασκευάσουν νέο ΓΑΠοκόμμα; Δεν θα τους βγει το κόλπο, φαίνεται κι΄απ΄τις δημοσκοπήσεις. Ο πολύς Τσίπρας έρχεται δεύτερος και καταϊδρωμένος, δεν πιάνει μπάζα μπροστά σον Σαμαρά κι΄αυτό όσο προχωράμε θα φαίνεται περισσότερο.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/01/2013 21:30:08

    Ολοι τελικα αποδεχονται την πραγματικοτητα.Μετα τους Ρωσους,τους Κινεζους και άλλους πολλούς ερχεται και η ωρα της ελληνικης αριστερας.Η Αμερικη ειναι το παρον και το μελλον του κοσμου.

  8. Λιντζ avatar
    Λιντζ 23/01/2013 23:37:36

    Το αρθρο δεν εξηγει πως ακριβως "οδηγεί σε εξαθλίωση των αμερικάνικο λαό, από άλλο δρόμο" το προγραμμα του Ομπαμα .. Στερειται επιχειρηματων.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Λιντζ 23/01/2013 23:49:29

      Δηλαδή πάει καλά οικονομικά; Με ποια στοιχεία; Κοίτα τον αριθμό αστέγων, ανασφάλιστων και άπορων...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Γεώργιος Τ. 24/01/2013 01:28:31

        Με το στοιχειο οτι ειχε οικονομικη αναπτυξη 2% περυσι και αναμενεται 3% φετος.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ ψυχραιμια 24/01/2013 08:17:19

          Η ανάπτυξη για λίγους και η δυστυχία των πολλών ΕΙΝΑΙ εξαθλίωση του λαού.

          • ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
            ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ @ Γεώργιος Τ. 24/01/2013 09:59:28

            Eιναι όμως προτιμώτερη απο την εξαετή Υφεση αγαπητέ Γεώργιος Τ. Αλλωστε αυτό δεν επιδιώκει και ο Σαμαράς, ανεξαρτήτως "απωλειών" που ούτως ή άλλως έχουν συμβεί?..Δεν γυρίζουν πίσω οι αυτοκτονούντες και οι κατεστραμμένοι...

  9. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 24/01/2013 00:03:18

    Φαίνεται ότι, ο αρθρογράφος προτιμάει την Αυστριακή σχολή από τους κευνσιανούς, ή δεν επιτρέπει στον οποιονδήποτε να

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ΠΗΛΕΑΣ 24/01/2013 16:08:00

      Ομολογώ ότι ο αρθρογράφος με μπερδεύει.
      Μπορεί να είναι ΚΝίτης.
      Μπορεί παρά τις επικρίσεις, να είναι και αυτός ΣΥΡΙΖΑ, αλλά της "φράξιας Λαφσαζανί".
      Πάντως ότι θυμάται χαίρεται: Υπονοεί ότι ο κ. Τσίπρας εκμεταλλεύεται τον εγχώριο "διάχυτο αντιγερμανισμό" υπέρ των "Αμερικανών", χε χε.
      Πριν μια βδομάδα ο κ. Τσίπρας ήταν με τον κ. Σώιμπλε. Και τα λέγανε. Τότε τι εκμεταλλευόταν; Τον "αντιαμερικανισμό" υπέρ των "Γερμανών";
      Επιχειρήματα φουρφούρια, "gone with the wind", που λένε στη χώρα του Ιρλανδο-Αφροαμερικανού Ο' Μπάμια.

  10. blue nile avatar
    blue nile 24/01/2013 02:44:55

    Για να λέμε την αλήθεια η αμερικάνικη κυβέρνηση αντιμετώπισε πολύ καλύτερα την Κρίση του 2008 από ότι η μερκελοκρατούμενη Ευρώπη.
    Ήπια επεκτατική δημοσιονομική πολιτική στην αρχή και ποσοτική χαλάρωση μετέπειτα ήταν τα εργαλεία.

    Η ευρωζώνη από την άλλη κρατιέται στη ζωή από τον Ντράγκι που της δίνει ένα φιλί ζωής κάθε τετράμηνο.
    Αλλά για πόσο ακόμα;
    Χωρίς ευρωομόλογο , χωρίς επαναγορά ομολόγων, χωρίς διαχωρισμό τραπεζικών και εθνικών χρεών, χωρίς κάποιο πανευρωπαικό επενδυτικό σχέδιο και με συνέχιση της καταστροφικής
    λιτότητας , ποιος αλήθεια μπορεί να ποντάρει στο μέλλον του ευρώ;

  11. Λιντζ avatar
    Λιντζ 24/01/2013 10:51:50

    ΕΠΙΚΟΥΡΕ + ψυχραιμια:

    με καλυψατε απολυτως

    Εξ'αλλου η σχολη στην αλλη πλευρα του Ατλαντικου λεει οτι εφαρμοζουμε λιτοτητα οταν και μονο οταν εχουμε αναπτυξη, ουτως να κρατησουμε τα γκεμια κ να κατασθει βιωσιμη η αναπτυξη.

    Η οικονομια λενε ειναι σαν το αμαξι, αν το δεις και πηγαινει αργα στην εθνικη οδο, δωστου γκαζι γιατι θα σβησει .. Αν το παρακανεις πανω απο 120χλμ/ωρα πατα φρενο γιατι θα στουκαρεις. Απλη η λογικη τους, τι καλυτερο απο το απλο?

  12. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 24/01/2013 11:21:09

    Άειντε πάλι, πολλοί γίναμε ξανά μανά "αντιαμερικάνοι".
    Σβήνει γρήγορα ο "αντιγερμανισμός"....
    Αυτό το εκκρεμές της υπερκινητικής νεοελληνικής ψυχής, "πότε κακός ο Βούδας, πότε άθλιος ο Κούδας", έχει βγάλει σκάρτο και τον Αινστάιν. Την έσπασε την ταχύτητα του φωτός.