02/02/2009 22:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γράμμα από την Τήνο


_______________________________________________________________________________________
Αγαπητέ factorx

Εδώ και 5-6 χρόνια κυκλοφορεί η φήμη ότι θέλουν να βάλουν ανεμογεννήτριες στο νησί μας.  Και ενώ μας λένε ότι δεν κάνουν κακό, ξέρουμε ότι μηδενίζουν την αξία της περιοχής όπου πλησιάζουν και αλλοιώνουν ένα μοναδικό, χειροποίητο, μεσαιωνικό τοπίο. Ωστόσο μας έχουν πει ότι πρέπει να μπουν ανεμογεννήτριες επειδή το επιβάλει η ΕΕ. Κυκλοφόρησε ότι με 4-5 ανεμογεννήτριες υπερκαλύπτουμε τις υποχρεώσεις μας.

Μετά μάθαμε ότι κάποια γαλλική εταιρία διαχείρισης νερών και αποχετεύσεων, η Veolia, σκοπεύει να βάλει 300 με 500 MW σε Τήνο και Άνδρο.  300-500 MW είναι 300-400 ιστοί ύψους 120 ή 130 μέτρων ο κάθε ένας, που θα καταλαμβάνουν 1.200 με 2.000 στρέμματα. Και μπορεί να νομίζει κάποιος ότι τα βόρεια ή ορεινά μέρη του νησιού είναι άχρηστα ή για πέταμα, αλλά όσοι από εμάς ζούμε, καταγόμαστε, ή πάμε εκεί, δεν συμφωνούμε.

Μπορεί να είμαστε κακομαθημένοι, γραφικοί ή, απλά, «ζαβοί», αλλά όλοι μας, είτε ζούμε από τα χωράφια, είτε από τον συμβατικό είτε τον προσκυνηματικό τουρισμό, αντιμετωπίζουμε με φόβο κάτι που νομίζουμε θα είναι η καταστροφή του νησιού.

Θα μας ενδιέφερε τουλάχιστον να μαθευτεί το θέμα και,  βεβαίως, η γνώμη των αναγνωστών σου (και κάθε πληροφορία σχετικά με το θέμα ευπρόσδεκτη).

http://ophioussa.blogspot.com/2009/02/veolia.html

http://ophioussa.blogspot.com/2009/02/veolia-2.html

http://eyploia.aigaio-net.gr/

http://eyploia.aigaio-net.gr/modules.php?name=Search&query=19ο%20Τεύχος

Ευχαριστώ για την φιλοξενία,

Τηνιακός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/02/2009 22:38:44

    Δενα σας πειράζει η μόλυνση, το κόστος κλπ του πετρελαίου και της όποιας ενέργειας παράγεται στο νησί μέσω μεταφοράς πετρελαίου αλλά σας πειράζουν οι ανεμογεννήτριες που εν πάση περιπτώσει είναι και δείγμα προόδου και καθαρότερης ενεργειακής διαχείρισης; Ή απλά το θέμα είναι οι τιμές των οικοπέδων;

  2. Τηνιακός avatar
    Τηνιακός 02/02/2009 22:44:43

    Μας πειράζουν όλα αυτά, αλλά αν το ρεύμα είναι για την Μύκονο ή την Αθήνα, γιατί δεν βάζουν την καθαρή αυτή ενέργεια στον τόπο της κατανάλωσης (ή δεν φυσάει στην Μύκονο ή την Πάρνηθα;)

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/02/2009 22:49:15

    Αν θέλεις την άποψή μου και η Μύκονος και η Αθήνα θα έπρεπε να ανατιναχτούν συνθέμελα για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία.
    Τώρα για να απαντήσω στο ερώτημά σου που είναι λογικό σου λέω ότι η Μύκονος έχει μάλλον ισχυρότερο μέσο από εσάς. Οι διάφοροι επώνυμοι μαιντανοί και μη που διατηρούν βίλλες εκεί επηρεάζουν προφανώς πολύ περισσότερο από τους εκκλησιαστικούς παράγοντες που έχετε στην Τήνο.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/02/2009 22:58:50

    Τηνιακέ: Για "Ωστόσο μας έχουν πει ότι πρέπει να μπουν ανεμογεννήτριες επειδή το επιβάλει η ΕΕ. Κυκλοφόρησε ότι με 4-5 ανεμογεννήτριες υπερκαλύπτουμε τις υποχρεώσεις μας."

    Ψάξε τον Ευρωπαικό Κανονισμό: ΕΚ/8/2004 (Φεβ.`04)περί απαιτήσεων για πράσινη ενέργεια.

  5. QuietLife avatar
    QuietLife 02/02/2009 22:58:58

    Η φωτογραφία και μόνον τα λέει όλα.


    Η ιδέα μου: κάντε μια μακέτα κάθε νησιού με 150 ιστούς το κάθε ένα και ρίξτε τις φωτογραφίες στο διαδίκτυο κι αφήστε τις να κάνουν τον γύρο του κόσμου.

    Δείξτε από τώρα την φρίκη.


    Συντάξτε κι ένα κείμενο διαμαρτυρίας με δυνατότητα υπογραφής στο διαδίκτυο και τα ξαναλέμε.

  6. KaryID avatar
    KaryID 02/02/2009 23:05:40

    @6: QuietLife: δεν ξέρω τι απόλα είναι το πιο ακαλαίσθητο στη φωτογραφία πάντως, τα τηλεγραφόξυλα και οι ξύλινες κολώνες της δεη του περασμένου αιώνα, το κακότεχνα βαμμένο εκκλησάκι, τα συρματόσχοινα και τα συρματοπλέγματα στο βάθος ή η ανεμογεννήτρια ...

    Aν το θέμα είναι το εικαστικό με λίγη φαντασία κάτι μπορεί να γίνει.

    Υπάρχει όμως θέμα θορύβου ή κάνω λάθος;

  7. QuietLife avatar
    QuietLife 02/02/2009 23:15:02

    Έχω και μια απορία, όταν θα ρίχνει τα δεκάρια του ο κύριος Μποφώρ δεν υπάρχει κίνδυνος να απογιωθούν τα νησάκια?

    Ή είπα βλακεία?


    200 Ιστοί σε κάθε νησί?

  8. Περαστική αναγνώστρια avatar
    Περαστική αναγνώστρια 02/02/2009 23:27:52

    Ανεμογεννήτριες υπάρχουν ήδη εγκατεστημένες στη βόρεια Ανδρο εδώ και καιρό και θα μπορούσαν να ηλεκτροδοτήσουν και τα τρία νησιά (Ανδρο, Τήνο, Μύκονο). Μπορεί κανείς να τις δεί αν πάει απο το Γαύριο προς τον Ζόρκο. Δεν λειτουργούν ο΄μως γιατί λέγεται ότι αντιδρούν οι Μυκονιάτες για απροσδιόριστους λόγους. Γνωρίζει κανείς λεπτομέρεις σχετικά μ΄αυτό το θέμα?

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/02/2009 23:29:24

    Ναι. Χαλάνε το μαλλί του Γαλάτη και ως εκ τούτου αναβάλλεται η εκμετάλλευσή τους.

  10. Περαστική αναγνώστρια avatar
    Περαστική αναγνώστρια 02/02/2009 23:31:39

    Τώρα όταν βλεπω και την φωτογραφία τι να πώ?
    Μόνο η ανεογεννήτρια τους μάρανε

  11. eng avatar
    eng 02/02/2009 23:46:49

    αγαπητε τηνιακε οταν την ρητρα καυσιμων και ρυπων που τη μοιραζομαστε ολοι οι ελληνες στους λογαριασμους μας, την στειλουν ολοκληρη σε σενα και τους κατοικους της τηνου, που καταναλωνετε ως επι το πλειστον μαζουτ, θα παρακαλατε για ανεμογεννητριες

  12. Takitos avatar
    Takitos 02/02/2009 23:49:25

    Ζω κάπου στο Ν.Λασιθίου. Εδώ οι ανεμογεννήτριες είναι απόλυτα αποδεκτές από τις τοπικές κοινωνίες. Όσο κι αν δεν επαρκούν για την κάλυψη των ενεργειακών αναγκών του νομού, εντούτοις προσφέρουν ένα μεγάλο ποσοστό στο ενεργειακό ισοζύγιο της Κρήτης (15%).
    Το χωριό μου είναι κοντά σ' ένα αιολικό πάρκο. Ε, σας πληροφορώ ότι το πάρκο αποτελεί τόπο επίσκεψης σχολείων της περιοχής.

  13. The Predator avatar
    The Predator 02/02/2009 23:52:42

    Μωρε μπράβο! Ας πεθανει ο φουκαράς της Πτολεμαιδας και της Μεγαλόπολης για να μην θιγουν οι ευαισθησίες (και τα συμφέροντα) των νησιωτών μας.

    Οι οποίοι ίδιοι νησιώτες απαιτουν η ΔΕΗ να παράγει πανάκριβο ρευμα απο πετρέλαιο και να το πληρώνουν όσο στοιχίζει στην ηπειρωτική Ελλάδα.

    Μεσα στα πλαίσια της λογικής ενα Αιολικό Πάρκο είναι μια όμορφη κατασκευη.

    Ανεμόμυλους δεν έχετε στην Τήνο ??

  14. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 23:59:29

    Ενα Αιολικό πάρκο στην ύπαιθρο, μοιάζει με εικαστική παρέμβαση του Ζογγολόπουλου.
    Δείτε το κι έτσι!

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/02/2009 00:07:27

    Ναι αλλά είπαμε πως Χαλάνε το μαλλί του Γαλάτη και ως εκ τούτου ...

  16. τιμωρός avatar
    τιμωρός 03/02/2009 00:07:27

    Οι ΑΠΕ είναι βέβαιο ότι παράγουν ρεύμα με χαμηλό κόστος; Φυσικά όχι.
    Ρωτήστε και τον μόνιμο σχολιαστή του ΑΝΤΙNEWS βυζαντινοτέτοιο ή μάλλον αρχαιοτέτοιο που το λεει το ποίμα στα ενεργειακά.

  17. nio avatar
    nio 03/02/2009 00:18:42

    Οτι δεν αλλαζει,
    πεθαινει...........

  18. tritos daktilos avatar
    tritos daktilos 03/02/2009 00:44:08

    Μια σκέψη
    Αραγε θα ήταν δυνατον όλες οι βραχονησίδες του
    Αιγαίου (τύπου Ιμια)να γίνουν αιολικά πάρκα????
    Ετσι και σχετικά φθηνό ρεύμα θα είχαμε και λιγώτερους ρύπους και οχι άλλες αμφισβητήσεις και γκρίζες
    ζώνες. Διαβάζω απόψεις.

  19. homo anabolicus avatar
    homo anabolicus 03/02/2009 00:45:57

    Ζαπάροντας, είδα πριν από λίγο στην ΕΤ3 μία εκπομπή για "θέματα Υγείας", όπου καλεσμένη ήταν η...Τζουμελέκα, η οποία προσφατα βρέθηκε ότι ήταν ντοπαρισμένη με ερυθροποιητίνη, και την έκανε με πλάγια πηδημάκια από τον "αθλητισμό". Η παρουσιάστρια φορούσε κάτι σαν ταγέρ-στολή της Μίλαν με το σήμα στο πέτο(?!) και το θέμα ήταν πώς βοηθάει ο "αθλητισμός" να ξεπεράσεις ..."αρρώστιες".

    Γιατί να πληρώνω με το ζόρι αυτό το κιτσαριό και την υποκρισία; Και μιά και μιλάμε για αισθητική, αν δεν πρόσεχα το ΕΤ3 , θα νόμιζα ότι βλέπω ΤV Τατζικιστάν....

  20. anonymous avatar
    anonymous 03/02/2009 00:46:19

    @20 ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ!
    Δεν μπορεί να μην έχει διερευνηθεί! Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικό;

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 00:51:45

    Πολλά θέματα... Ενέργεια (δεν σηκώνει πολιτικές ερμηνείες), Περιβάλλον (ο καθένας το δικό του), Πολιτική (πάνω από το τραπέζι) και Πολιτική (κάτω από το τραπέζι). Και όλα αυτά από το πρίσμα ότι ό,τι ξέρει ο κόσμος προέρχεται από τον ΔΟΛ, τον Μπόμπολα, τον Αλαφούζο και τον κύριο Β.

    Ένα ένα:

    1. Οι ανεμογεννήτριες δέν λύνουν ενεργειακό πρόβλημα. Δεν παράγουν ενέργεια. Μεταφέρουν ενέργεια από το εργαστάσιο όπου κατασκευάστηκαν, στο μέρος που γυρίζουν. Μέχρι πρόσφατα, η ενέργεια που χρειαζόταν για να παραχθεί μια ανεμογεννήτρια ήταν περισσότερη από αυτήν που θα παρήγαγε το μηχάνημα στην ζωή του. Και δεν είναι μόνο το μηχάνημα, είναι η εγκατάσταση, η συντήρηση κλπ. Ρωτήστε έναν μηχανολόγο γοια το ενεργειακό ισοζύγιο.

    2. Οι άνθρωποι θέλουν ρεύμα όταν το θέλουν. Πολύ σε ώρες αιχμής, "βάση" στο μέσο όρο του 24ώρου. Οι ανεμογεννήτριες παράγουν μόνο όταν φυσάει. Όταν δεν φυσάει πουλάει ο Κοπελούζος, ο Μπόμπολας, κλπ. Αέριο (και πετρέλαιο) Back up power. Διπλό κόστος επένδυσης. Διπλά μηχανήματα.

    3. Πράγματι οι Κυκλάδες επιδοτούνται έμεσα από την ΔΕΗ. Το ρεύμα εκεί θα έπρεπε να είναι πιο ακριβό από ότι στον Βόλο ή την Αθήνα. Να το ακριβήνετε, μικρότερη η ζημιά από το να μπουν 100 ή 1000 ανεμογεννήτριες που σε 25 χρόνια θα έχουν σαπίσει.

    4. Δεν θα υπήρχαν ανεμογεννήτριες χωρίς επιδότηση. Βάζουμε στην Ευβοια για να έχει δουλειά ο Γερμανός εργάτης μετάλλου. Απλό. Τι είναι πιο σημαντική; Η Ευβοια ή η Γερμανία;

    5. Φτηνή Ενέργεια; Παραμύθι. Πιο φτηνή από τα φ/β αλλά ακριβότερη από οποιοαδήποτε συμβατική (και από την πυρηνική). Θυμηθείτε: σε μεγάλη κλίμακα, κάθε MWe αιολικής, θέλει και από ένα MWe συμβατικής να κάθεται για backup.

    6. Οικολογική ενέργεια; Παραμύθι. To ατσάλι, ο χαλκός, τα πλαστικά, τα καλώδια, τα ανταλλακτικά, η συντήρηση εκπέμπουν κερατιάτικο CO2, αν αυτό σας μάρανε. Αν σας μαραίνει το CO2 (AN είπα, θεωρία έιναι), η λύση είναι nuclear.

    7. Φίλε από την Σητεία. Μου αρέσει η Σητεία, και ιδίως το Τοπλού. Μου άρεσε περισσότερο πριν τα σκιάχτρα. Τα συνηθίζεις δεν λέω, αλλά και τις αιμορροϊδες τις συνηθίζεις.

    8. Τα Τηνιακά πολιτικά δεν τα ξέρω. Τα πολιτικά του λαδώματος Γενικών Γραμματέων για άδειες ΑΠΕ επίσης δεν τα ξέρω ...φήμες.

    9. Πράγματι η Πτολεμαϊδα είναι αίσχος. Να καθαρίσουμε την Πτολεμαϊδα. Φίλτρα, νεοι καυστήρες, αλλά που... Την έχουν για δώσιμο την ΔΕΗ.

    10. Πυρηνικά. Τα φοβάστε. Και εγώ. Αλλά παράγουν ρεύμα, μερα νύχτα, με αέρα και χωρίς. Δεν πειράζει θα το εισάγουμε και αυτό.

    11. Όσο πιο πολλές ΑΠΕ έχουμε (πλην υδροηλεκτρικών) τόσο πιο πολύ θα εισάγουμε. Μπουσική στα αυτία των εισαγωνγέων και περελαιομεταφορέων. Για αυτό σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου.

    Χίλια συγγνώμη για την φλυαρία, αλλά που θα πάει... Εκτός των οικολόγων θα το καταλάβουν και οι υπόλοιποι.

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 00:55:30

    Οι βραχονησίδες... καλή η ιδέα, κολλάει στην μεταφορά. Τα λεφτά στις Κυκλάδες είναι το υποβρύχιο καλώδιο. Τόσα πολλά λεφτά που... ρωτήστε τον Διευθύνοντα της ΑΒΒ: Κύριε Διευθύνοντα, πόσα περιθώρια έχει το υποβρύχιο καλώδιο... Μπορεί και να σας παραπέμψει στουν κύριο Κοπελούζο (λες να ξέρει;)

    Η Γυάρος που προτάθηκε (τουλάχιστον έχει μέγεθος) προσκρούει στις μνήμες. Η μνήμες των αριστερω΄ν είναι πιο σημαντικές από την ζωή των άλλων. ΔΕΝ συμφέρουν οι ΑΠΕ. Επιδότηση απάσχόλησης σε Γερμανία και Δανία είναι.

  23. ecotromos avatar
    ecotromos 03/02/2009 01:13:28

    Δεν είναι αισθήτικα τόσο άσχημα τα αιολικά πάρκα. Από την άλλη αν γεμίσεις ένα νησί με αιολικά πάρκα πράγματι αλλάζεις την μορφή και τον χαρακτήρα του νησιού. 500 MW σημαίνουν 250 γεννήτριες που τις θεωρώ πάρα πολλές. Σίγουρα όμως 3-4 πάρκα με καμμιά δεκαριά γεννήτριες γίνονται άνετα. Αν πας στα Κανάρια θα δεις ότι είναι γεμάτα από ανεμογεννήτριες αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον τουρισμό. Τώρα για τις βραχονησίδες είναι δύσκολη η διασύνδεση με το κεντρικό δίκτυο και ενδεχομένως οικονομικά ασύμφορη. Προηγμένη χώρα θα το εξέταζε για Ελλάδα ακόμα πολύ χλωμό! (εκτός αν τις πουλήσουμε και τις συνεκμεταλλευτούμε!)

  24. alone avatar
    alone 03/02/2009 01:25:05

    archaeopteryx αντι προχειρης δυσφημισης των ΑΠΕ δωσε μας καμια συγκριτικη μελετη που αφορα τον υπολογισμο κατασκευης των γεννητριων πετρελαιου η στερεων καυσιμων , το κοστος εγκαταστασης,συντηρησης ,εξορυξης,μεταφορας κτλ..για να δουμε.
    Οσο γι ατην πυρηνικη ενεργεια αφηστε τις εξυπναδες.
    Περα απο τον εφιαλτικες συνεπειες ατυχηματος που οσα μετρα και να λαβεις δεν μπορεις να αποκλεισεις,
    ειναι η πιο ΒΡΩΜΙΚΗ ενεργεια με τεραστιο προβλημα διαχειρισης των πυρηνικων αποβλητων.

  25. ecologix avatar
    ecologix 03/02/2009 01:28:05

    Λόγω της πολύ μικρής έκτασης των βραχονησίδων δεν συμφέρει η τοποθέτηση. Πάντως με βάση το ισχύον δίκαιο της θάλασσας, μπορούμε να τοποθετήσουμε ακόμα και πλωτές ανεμογεννήτριες οπουδήποτε μέσα στην ζώνη ΑΟΖ που δικαιούμαστε. Εδώ όμως υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι. Οι Τούρκοι δεν δέχονται ότι τα νησιά του Αγαίου έχουν ΑΟΖ, άρα μπορεί κάποιες επιλογές να τις θεωρήσουν...casus belli.

  26. Περαστική αναγνώστρια avatar
    Περαστική αναγνώστρια 03/02/2009 01:34:04

    Εχει καταγελθεί σε ορισμένες περιπτώσεις ότι η πυρινική ενέργεια εχει χρηματοδοτήσει αρκετές οικολογικές και αισθητικές ευαισθησίες. Ο μεγαλύτερος συναγονισμός για εναλακτική ενέργεια προέρχεται βεβαίβως απο τις ανεμογεννήτριες, την φωτοβολταϊκή ενέργεια. Δεν πίστυα ότι η χάρη τους θα εφθανε μέχρι την Ελλάδα, δεδομένης της συσμικότητας της περιοχής, αλλά απο ορισμένα που διαβάζω τώρα τελευταία και απο ορισμένες περίεργες αντιδράσεις αρχίζω να πιστέυω πως ναι.

  27. alone avatar
    alone 03/02/2009 01:39:08

    Για αστοχο και ατεκμηριωτο των αποψεων archaeopteryx
    μπορειτε να δειτε απο μια ερευνα που δημοσιευτηκε στο εγκυρο περιοδικο newscientist και ταξινομει
    τις διαφορες μορφες ενεργειας εδω
    http://www.newscientist.com/article/dn16419-top-7-alternative-energies-listed.html

  28. ηλεκτρολόγος avatar
    ηλεκτρολόγος 03/02/2009 01:40:43

    @23, απλά γραφικός...

    Τυγχάνει να είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός κι όχι μηχανολόγος αλλά κάνει τη δουλειά του κι αυτό. Από που ν' αρχίσω? Η ενέργεια που σπαταλάται για κατασκευή, μεταφορά κλπ βγαίνει πολύ γρήγορα πλέον
    http://www.windpower.org/en/tour/env/enpaybk.htm
    Αυτά για χρόνια και χρόνια που λέτε είναι μύθος.

    Αχχχ, το θέμα της βάσης και αιχμής...Τι να πω πρώτα? Είναι σχεδόν αδύνατο να μην φυσά παντού. Είναι τέτοια η φύση του ανέμου που αν δε φυσά στο τάδε αιολικό πάρκο θα φυσά στο άλλο. Οπότε δεν είναι διπλό το κόστος. Φυσικά και θα υπάρχουν μονάδες αιχμής για έκτακτες περιπτώσεις αλλά όχι όσο προπαγανδίζετε. Και φυσικά πρέπει να υπάρχουν θερμικές μονάδες για λόγους ευστάθειας και ρύθμισης συχνότητας. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν εξοικονομούνται μεγάλες ποσότητες καυσίμων. Ειδικά όταν μιλάμε για νησιά που καίνε πετρέλαιο.

    Οι επιδοτήσεις στις Α/Γ πλέον σχεδόν δεν χρειάζονται. Είναι πολύ αποδοτικές πλέον. Εξάλλου υπάρχουν και κόστη που δεν συνυπολογίζουμε. Από τη μεταφορά του πετρελαίου μέχρι την μόλυνση. Όσο για το κόστος, ένας αεριοστρόβιλος θέλει περί τα 2,5L diesel το δευτερόλεπτο για 33MW παραγωγή. Do the math...270L πετρέλαιο η ΜWh...

    Από κει και πέρα δε ξέρω τι άλλο να σχολιάσω. Για τα οικονομικά μιας Α/Γ ψάξτε ελάχιστα. Συνυπολογίστε κόστος ρύπων αλλά και μόλυνση, να μην πω για εξάρτηση από ξένους για καύσιμα, και τα λέμε.

  29. Pokair avatar
    Pokair 03/02/2009 02:08:55

    @archaeopteryx
    Εγκρινω και επαυξανω. Η μονη ρεαλιστικη λυση για το μελλον ειναι η πυρηνικη ενεργεια.
    Η Γαλλια απο το 1970 εχει κατασκευασει 59 αντιδραστηρες που παραγουν το 77% της ηλεκτρικης ενεργειας της χωρας."no oil no coal no choice"

    Φοβομαστε την πυρηνικη ενεργεια περισσοτερο απ' οτι πρεπει γιατι σχεδον 40 χρονια τωρα μας βομβαρδιζουν με αρνητικες ειδησεις.H μονη μορφη ενεργειας που μπορει πραγματικα να ανταγωνιστει το πετραιλεο ειναι η πυρηνικη.
    Αυτο το ξερουν πολυ καλα αυτοι που ελενχουν τοσα χρονια την παραγωγη και την διακινηση του μαυρου χρυσου και γιαυτο φροντησαν να προβαλουν τις καθαρες εναλακτηκες μορφες την αιολικη, την ηλιακη
    κτλ που ποτε ομως δεν θα λυσουν το ενεργειακο προβλημα του πλανητη και να θαψουν οσο μπορουν τον πραγματικο τους εχθρο που ειναι η πυρηνικη ενεργεια.
    Στο μελλον βεβαια αναγκαστικα θα την υοθετησουν.
    Με μια μικρη λεπτομερεια, φροντιζουν το Know How να μεινει μεταξυ ολιγων και εκλεκτων που και παλι θα μπορουν να ελενχουν την παραγωγη και την διακινηση
    και θα την μοσχοπουλανε σε ολους τους υπολοιπους.

    Καποιοι απ' οτι φαινεται προσπαθουν να τους χαλασουν τα σχεδια,και αυτο δεν μπορουν να το δεχτουν.
    Θα δειξει και πολυ συντομα.

  30. tritos daktilos avatar
    tritos daktilos 03/02/2009 02:13:54

    @23-@24 archaeopteryx
    Στο 23/1 ¨Και δεν είναι μόνο το μηχάνημα, είναι η εγκατάσταση, η συντήρηση κλπ. Ρωτήστε έναν μηχανολόγο για το ενεργειακό ισοζύγιο.¨
    Ολα τα παραπάνω δεν ισχύουν για υδροηλεκτρικά, στερεού υγρού και αερίου καυσίμου ηλεκτροπαραγωγών ζευγων??
    Στο 23/10 ¨Πυρηνικά. Τα φοβάστε. Και εγώ. Αλλά παράγουν ρεύμα, μερα νύχτα, με αέρα και χωρίς.¨
    Αλλά σε μια σεισμική περιοχή όπως η πατρίδα μας
    μια ωραία ημέρα (ή μπορεί και νύκτα) να ξυπνήσει ο εγκέλαδος και να έχουμε μεν ρεύμα, αλλά να μην έχουμε καταναλωτές. Εφιαλτική προοπτική.
    @24-5. ¨Φτηνή Ενέργεια; Παραμύθι. Πιο φτηνή από τα φ/β αλλά ακριβότερη από οποιοαδήποτε συμβατική (και από την πυρηνική).¨
    Δεν υποστήριξα ποτέ ότι θα είναι τζάμπα. Αλλά και φ/β που όντως ειναι η φτηνότερη λύση δεν θα θέλουν υποβρύχιο καλώδιο? Και το βράδυ που έχουμε μεγαλύτερη ζήτηση, πως θα καλυφθεί? Ασε που όταν χρειαζόμαστε ρεύμα την ημέρα μπορεί να βρέχει
    @25Δεν νομίζω οτι είναι ανάγκη η σύνδεση με το κεντρικό δίκτυο. Αρκεί η συνδεση με τα γειτονικά νησιά σε μια λογική ακτινα. Και τοτε η ενέργεια που καταλώνουν αυτή την στιγμή τα νησιά θα εξοικονομήται από το κεντρικό δίκτυο.
    Βέβαια σε μια σοβαρή χώρα μπορεί να γίνει συνδιασμός φ/β και ανεμογενητριών ώστε να καλύπτονται όλες οι περιπτώσεις. ΟΧΙ εδώ.
    @25 ¨(εκτός αν τις πουλήσουμε και τις συνεκμεταλλευτούμε!)¨ Εστω κι΄έτσι. Κέρδος θα ειναι για την χώρα. Η Αττική οδός στην Αθήνα εξυπηρετεί χιλιάδες αυτοκίνητα την ημέρα. Το αεροδρόμιο των Σπάτων ειναι το μητροπολιτικό αεροδρόμιο της χώρας. Νομίζεις ότι θα είχαν γίνει εάν δεν τα έφτιαχναν ιδιώτες?

  31. ataktos avatar
    ataktos 03/02/2009 05:21:07

    Κάτι που δυστυχώς δεν συζητιέται και υποτιμάτε στην Ελλάδα είναι η γεωθερμία .
    Σε μια χώρα όπου υπάρχει σε αφθονία είναι θέμα ταμπού εξετάστε το .
    Αφού ποιο ωραίος και ευκολότερος στην κατασκευή και λειτουργία είναι ένας πυρηνικός σταθμός στη θέση Ακρόπολη –βλέπε εισήγηση Ακαδημίας Αθηνών 28.1.09 παρά ένα ενεργειακό ισοζύγιο με προοπτική 20 τιας . .

  32. ataktos avatar
    ataktos 03/02/2009 05:30:12

    Arxeopteryx- πολύ συχνά επικαλείσαι την πυρηνική ενέργεια και το πλεονέκτημα που είναι η έλλειψη «μίζας» .Το άρθρο του Chris Goodall, στη Guardian φέρνει το παράδειγμα κατασκευής πυρηνικού αντιδραστήρα στη Νήσο Olkiluoto δυτική Φινλανδία όπου η παραδώσει κατασκευής του μετατέθηκε χρονικά 3 χρόνια 2012 και έχει ως αποτέλεσμα να διπλασιαστεί το κόστος επένδυσης από 3 σε 6 δις Ευρο .

  33. ataktos avatar
    ataktos 03/02/2009 05:56:15

    Και βέβαια ευτυχώς ήρθε πάλι ο καιρός να θυμηθούμε λύγο Αριστοτέλη .

  34. The Predator avatar
    The Predator 03/02/2009 06:01:47

    Archaeopteryx κανεις λάθος.

    Οι ανεμογεννήτριες παράγουν ρευμα με ενα κόστος της τάξης του 0.06Ε/kwh.

    H ΔΕΗ παράγει ρευμα απο λιγνίτη με 0.04E/kwh.

    Είναι όντως φτηνότερο ????? Σκέψου το

  35. ataktos avatar
    ataktos 03/02/2009 06:13:27

    The Predator - με τζαμπα λιγνιτη ε .
    Να δουμε τωρα που θα τον βρεις χα χα χα

  36. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 07:58:16

    "δεν είναι δυνατόν να μην φυσάει παντού, κάπου θα φυσάει"

    Το επιχείρημα αυτό και μόνο φτάνει για να πεισθείτε.

    Πες ότι θέλουμε 100 MW αιολικά. Αν έχουμε 3 αιολικά πάρκα όπου φυσάει 50% του χρόνου αλλά όχι ταυτόχρονα πόσα MW εγκατεστημένης ισχύος θέλουμε;

    Θέλουμε 100MW backup (για όταν δεν φυσάει καθόλου) και 100-200MW εγκατεστημένα αιολικά. Δεν φτάνει να είσαι ηλεκρολόγος μηχανολόγος φίλε μου, πρέπει να ξέρεις και λίγα οικονομικά. Η διπλότριπλη εγκατάσταση ισχύος για το ίδιο αποτέλεσμα είναι αυτό που σκοτώνει την βιωσιμότητα. Κεφάλαιο, κόστος κεφαλαίου, τόκοι, ρίσκο αποπληρωμής, τέτοια πράγμα.

    Το πρόβλημα είναι (1) Θέλουμε ρεύμα όταν αναβουμε τον διακόπτη (όχι όταν φυσάει) και (2) Το ρέυμα δεν αποθηκεύεται.

    Predator, ακόμα και αν έχεις δίκιο, 0,04 παράγει συνέχεια. 0,06 όταν φυσάει. Όταν δεν φυσάει; Να προσθέσεις και το κόσοτς κκεφαλαίου και αποσβέσεις του backup. ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΙ το κόστος.

    Όλοι, και οι πιο σοβαροί και ειλικρινείς, ξεχνούν αυτήν την μικρή αλλά καθοριστική λεπτομέρεια.

  37. agramatos avatar
    agramatos 03/02/2009 08:39:52

    Παρεπιμπτόντως archaeopteryx μήπως είσαι φυσικός με κατεύθυνση την πυρηνική ενέργεια; γιατί μόνο έτσι δικαιολογούνται αυτά που γράφεις. Κάτι τέτοιες απόψεις περι πυρηνικών έχω ακούσει από φοιτητές φυσικής που τους πιπιλάν το μυαλό οι καθηγητές τους. Είναι σαν να ρωτάς τον πρόεδρο της shell αν το πετρέλαιο είναι αξιόπιστη λύση...

  38. ataktos avatar
    ataktos 03/02/2009 08:49:18

    Arxeopteryx- αυτό που χρειαζόμαστε είναι η διάγνωση και στο νευραλγικό αυτόν τομέα της εθνικής οικονομίας δύστυχος εν όψει τον πολύ κρίσιμων αποφάσεων η χωρά αυτοί δεν εχει ακόμα συντάξει και δημοσιοποίηση το Ενεργειακό Ισοζύγιο ( το παραδέχτηκε χθες σε τηλ. επικοινωνία μου ο Πρόεδρος Επιτροπής Ενέργειας της Ακαδημίας Αθηνών κ.Λ.Χ.) .

  39. agramatos avatar
    agramatos 03/02/2009 08:52:23

    συγγνώμη αλλά έγραψα κι άλλο ένα κείμενο. αν δεν έφτασε πείτε μου να το ξαναγράψω

  40. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/02/2009 09:06:36

    Δεν θέλουμε ανεμογεννητριες.
    Δεν θέλουμε πυρηνική ενεργεια.
    Δεν θέλουμε λιγνιτη.
    Δεν θέλουμε λιθανθρακα.
    Δεν θέλουμε φυσικο αεριο (οι αγωγοι είναι κινδυνος για το περιβάλλον).
    Και μετα από αυτα :
    Φθηνο ρευμα στο λαό.Κατω οι αυξησεις της ΔΕΗ.
    Υστερα απορουν μερικοι γιατί οι μόνοι που θέλουν να μπουν στην πολιτική είναι όσοι θελουν να κλέψουν.Μα γιατί θα πρέπει να ασχολειται αφιλοκερδως κάποιος με τη διοικηση ενός παρόμοιου λαου;

  41. ataktos avatar
    ataktos 03/02/2009 09:07:39

    Αυτός είναι και ο πραγματικός λόγος που η Ε.Ε. δεν μας χρηματοδότη με το τελευταίο πακέτο τον 5 δις ,αυτός είναι ο λόγος που “”ο μάγος της ΔΕΗ”” τρέχει από εδώ και από εκεί με τα διάφορα τερτίπια ,αυτός είναι και ο λόγος που το ΤΕΕ του Γιαννάκη Α. δεν μίλησε και κωφεύει ,αυτός είναι και ο λόγος που με ρώτησες προχθές kary ID για της αρλούμπες της Α.Α. .

  42. ataktos avatar
    ataktos 03/02/2009 09:14:00

    Έτσι κάπως έκλεισε και το γράμμα από την Τζιουκα προς Τηνιους .Χαίρεται ….

  43. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 03/02/2009 09:20:31

    έχω επισκεφτεί αιολικά πάρκα στην Ισπανία και σας πληροφορώ ότι αισθητικό θέμα δεν υπάρχει παρά μόνο για τους στενόμυαλους επιπλέον οι εκπαιδευτικές εκδρομές σχολείων και σχολών είναι σε καθημερινή βάση σχεδόν. ο θόρυβος είναι σχεδόν μηδενικός ενώ οι θέσεις τους είναι σε κορυφογραμμές και καταβάλλονται ενοίκια σε τυχόν ιδιοκτήτες αν υπάρχουν και κάποια ενοίκια. Αλήθεια τι μπορείς να καλλιεργήσεις σε μια κορυφογραμμή; είναι τραγικό ακόμα να το συζητάμε και να προτιμάται πετρέλαιο και λιγνίτη. όσον αφορά το κόστος υπολογίστε και τα πρόστιμα και την αγορά ρύπων που κάνει η ΔΕΗ και θα δείτε ότι συμφέρει. Βέβαια με τους μαυρογιαλούρους των νησιών δεν ξέρω αν θα βγει ποτέ άκρη αλλά και εδώ η αντιμετώπιση είναι σαν τις απεργίες τις υποστηρίζουμε αρκεί να μην θίγουν τα συμφέροντα μας.

  44. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 03/02/2009 09:51:47

    και ο Δον Κιχωτης με ανεμόμυλους δεν πάλευε ?

  45. ΔΕΗτζής avatar
    ΔΕΗτζής 03/02/2009 09:53:54

    Εσείς στην Τήνο δεν είστε που με προσφυγή στο ΣτΕ καταφέρατε να μην περάσουν οι γραμμές στο βουνό με αποτέλεσμα να μην προχωρήσει η διασύνδεση της Μυκόνου και των υπολοίπων Κυκλάδων με το ηπειρωτικό σύστημα;

    Τα υποβρύχια καλώδια Υψηλής Τάσης σαπίζουν στον πάτο της θάλασσας, οι Κυκλάδες ηλεκτροδοτούνται με πετρέλαιο, η ζήτηση αυξάνει πιό γρήγορα από οπουδήποτε στην Ελλάδα αλλά κατά τα άλλα "ήπια ανάπτυξη".

    Δεν φταίτε εσείς αλλά η ΔΕΗ που δεν σταμάτησε όλες τις νέες ηλεκτροδοτήσεις να δούμε πως θα φωτίζατε/δροσίζατε τα ενοικαζόμενα δωμάτια και τα εξοχικά σας.

    Όσο για τα επιχειρήματα κατά των αιολικών δεν ξέρω που τα αντλείτε, πολλά από αυτά έχουν την προέλευσή τους από το Cato Institute, αλλά καλό είναι να τα ανανεώσετε, μπας και πείσετε κανένα αστοιχείωτο περι τα ενεργειακά.

    Να πω και τα δικά μου:

    1. Η επιδοτούμενη τιμή ενέργειας από Αιολικά (όχι το κόστος) είναι πιό χαμηλή από το κόστος παραγωγής από κάποια σαπάκια της ΔΕΗ (ΑιΓιώργηδες, Αλιβέρι) που χρησιμοποιούνται σήμερα και σίγουρα πολύ πιό χαμηλή από το κόστος παραγωγής των μικρών πετρελαϊκών μονάδων των νησιών.

    2. Αν στο κόστος παραγωγής προσθέσεις και κόστος δικαιωμάτων εκπομπών τα αιολικά γίνονται λίγο πιό ακριβά από τον (εισαγόμενο) άνθρακα και πιό φτηνά από τον (εγχώριο) λιγνίτη και το (εισαγόμενο/διαθέσιμο υπό όρους) Φυσικό αέριο. (Εδώ η σειρά παίζει ανάλογα με την τιμή του πετρελαίου, και το κόστος εκπομπών - χωράει πολύ συζήτηση).

    3. Σχετικά με τα πυρηνικά, δεν φοβάμαι μην ψηθούμε όλοι μαζί από κάποιο ατύχημα τύπου Τσερνομπιλ, φοβάμαι όμως μήπως σαν χώρα επενδύσουμε 3-4 δις € και βρεθούμε μετά από κάποιο σεισμό να τα κλαίμε και να καταναλώνουμε ρεύμα με δελτίο.

    (Ο μεγαλύτερος και πιό σύγχρονος πυρηνικός σταθμός του πλανήτη βρίσκεται στην σεισμογενή Ιαπωνία, το Kashiwazaki-Kariwa που μετά από τον σεισμό του 2007 έχει διακόψει την λειτουργία του επ αόριστον. Η παραγωγή του αντικαταστάθηκε με πετρέλαιο)

  46. Xase avatar
    Xase 03/02/2009 10:00:54

    23 archaeopteryx Says:
    Νομιζω πως κανεις λαθος, οτι οι ανεμογεννητριες δεν παραγουν ενεργεια. Το λεει αλλωστε και η λεξη.
    Παρακατω φυσικα λες οτι παραγουν μονο οταν φυσαει ανεμος.
    Λες οτι το ρευμα δεν αποθηκευεται. Νομιζω πως αποθηκευεται σε μπαταριες. Η κανω λαθος;;

    Καπου διαβασα για αιολικα παρκα στην θαλασσα. Επιπλεοντα. Ισωσ να ειναι μια λυσις.
    Η πηρυνικη ενεργεια ειναι καλη αλλα δεν μπορει να ειναι λυση για μια χωρα οπως η Ελλαδα, λογω της σεισμικοτητας.
    @30 @38 Σωστοι!

  47. alone avatar
    alone 03/02/2009 10:01:35

    Αρχαιοπτέρυξ δεν είναι έτσι όπως τα λες.

    1. Υπάρχουν και αναπτύσσονται μέθοδοι εκμετάλλευσης της
    pερισσειας αιολικής ενέργειας που μπορεί να χρησιμοποιηθεί
    στις περιόδους που δεν φυσάει. Ήδη δοκιμάζονται μπαταρίες βαναδίου που αποθηκεουν ηλεκτρική ενέργεια.
    Με μια άλλη μέθοδο η περίσσεια ηλεκτρικού ρεύματος χρησιμοποιείται για την συμπίεση αέρα, ο οποίος απελευθερώνεται και κινεί τουρμπίνες ηλεκτροπαραγωγής. κάτι παρόμοιο συμβαίνει με τα ήδη ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΕΣ υδροηλεκτρικές μονάδες
    όπου η περίσεεια αιολικής ενέργειας θα μετατρέπεται σε
    ενέργεια ανύψωσης του νερού το οποιο επαναχρησιμοποιείται
    στην υδροηλεκτρική μονάδα.
    Άρα λύσεις υπάρχουν και αναπτύσσονται συνεχώς έτσι ώστε η αιολική ενέργεια να είναι πλέον συμφέρουσα και οικονομικά.
    Τα κόστη back up που λες δεν ισχύουν.

  48. alone avatar
    alone 03/02/2009 10:14:49

    Αντιγράφω από την ελευθεροτυπία

    Το μεγαλύτερο και άλυτο πρόβλημα της πυρηνικής ενέργειας είναι η συσσώρευση των πυρηνικών αποβλήτων των αντιδραστήρων. Η ραδιενέργεια των χιλιάδων τόνων αυτού του πυρηνικού αποβλήτου είναι άκρως επικίνδυνη, έχει μεγάλη διάρκεια ζωής και η διαχείρισή του είναι άκρως δαπανηρή, σε σημείο που χώρες όπως η Βουλγαρία, μη διαθέτοντας τους αναγκαίους πόρους, να το συσσωρεύουν στις δεξαμενές αποβλήτων των πυρηνικών τους σταθμών σε σημείο κινδύνου διαρροής. Πρακτικά, σήμερα περισσότερο στοιχίζει η σωστή διαχείριση ενός κιλού πυρηνικού αποβλήτου απ' ό,τι η αγορά ενός κιλού φρέσκου καυσίμου ουρανίου. Το γεγονός του μεγάλου κόστους διαχείρισης έδωσε αφορμή για παράνομους τρόπους αντιμετώπισής του, όπως η καταβύθισή του σε θάλασσες με περίεργα ναυάγια (Μεσόγειος) ή η εναπόθεσή του σε χώρους χωρίς τα αναγκαία μέτρα ασφάλειας.

    Οι πυρηνικοί αντιδραστήρες γηράσκουν επικίνδυνα

    6. Ενα σοβαρότατο και μακροπρόθεσμο πρόβλημα που δεν έχουμε ακόμη «ζήσει» τις συνέπειές του, είναι το γεγονός ότι κάθε πυρηνικός αντιδραστήρας έχει περιορισμένο χρόνο λειτουργίας τα 30 χρόνια. Μετά απ' αυτό το διάστημα, αντικειμενικά απαγορεύεται να λειτουργεί λόγω υπερβολικής ραδιενεργού ακτινοβολίας που ουσιαστικά τον μετατρέπει σε πυρηνικό απόβλητο. Επιβάλλεται να σταματήσει, να διαλυθεί και να γίνει πυρηνικό απόβλητο. Ηδη, πολλές δεκάδες σταθμοί έχουν κλείσει λόγω γήρατος και μελετάται η διάλυσή τους. Είναι πλέον πυρηνικά απόβλητα. Το κόστος διάλυσης ανά 1.000 μεγαβάτ ισχύος εκτιμάται σε 300 εκατομμύρια έως 2 δισ. δολάρια. Σήμερα, από τους περίπου 430 πυρηνικούς αντιδραστήρες οι μισοί θα φτάσουν στο γήρας τους σε 5-6 χρόνια και το πρόβλημα της διάλυσής τους θα διογκωθεί ακόμη περισσότερο λόγω αδυναμίας αποτελεσματικής λύσης.

    7. Η λειτουργία ενός αντιδραστήρα προϋποθέτει μονάδα εμπλουτισμού. Αυτή παράγει σαν παραπροϊόν το γνωστό από τους πολέμους σε Ιράκ, Αφγανιστάν και Γιουγκοσλαβία, απεμπλουτισμένο ουράνιο, πρώτη ύλη κατασκευής ραδιενεργών όπλων. Μια άλλη, στρατιωτικού ενδιαφέροντος μονάδα, είναι η μονάδα επεξεργασίας του καμένου πυρηνικού καυσίμου, από το οποίο ανακτάται ποσότητα πλουτωνίου που έχει παραχθεί μέσα στον αντιδραστήρα κατά τη λειτουργία του. Και όπως είναι γνωστό, το πλουτώνιο αυτό με ειδική επεξεργασία μπορεί να αποτελέσει την πρώτη πυρηνική ύλη κατασκευής πυρηνικού όπλου.

    Μύθος ότι οι πυρηνικοί αντιδραστήρες δεν συμβάλλουν στο φαινόμενο του θερμοκηπίου

    8. Την ενέργεια που παράγουν οι πυρηνικοί αντιδραστήρες οι υποστηρικτές τους τη θεωρούν «καθαρή». Πίσω από το αόρατο της ραδιενέργειας αποκρύπτουν από την κοινωνία όλους τους κινδύνους. Η ραδιενέργεια δεν είναι αισθητή με κανένα ανθρώπινο όργανο. Και όταν γίνει αισθητή από κάποια επίπτωση στην υγεία, τότε είναι πλέον αργά. Παρ' ότι στο θέμα των χημικών ρύπων ο πυρηνικός αντιδραστήρας είναι σχεδόν αμέτοχος, στο φαινόμενο του θερμοκηπίου και στη θερμική μόλυνση της ατμόσφαιρας συμμετέχει και μάλιστα σημαντικά. Διότι, από τη συνολική παραγόμενη ισχύ του αντιδραστήρα, ένα μέρος μετατρέπεται σε ηλεκτρικό ρεύμα και δύο σε θερμότητα, που εκλύεται στο περιβάλλον. Αρα, η σχέση προσφερόμενης ενέργειας και θερμικής μόλυνσης του περιβάλλοντος είναι δυσανάλογα επιβαρυντική. Επίσης, όλες οι βοηθητικές μονάδες που απαιτούνται για τη λειτουργία του αντιδραστήρα επιβαρύνουν και αυτές θερμικά την ατμόσφαιρα.

  49. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/02/2009 10:20:49

    Τηνιακέ, απάντηση στο ΔΕΗτζη ;

  50. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 10:55:48

    Nα ενημερώσω μόνο οτι οι ενεργειακές ανάγκες της Τήνου δεν ξεπερνούν τα 11ΜW. Με πόσες ανεμογεννήτριες καλύπτονται αυτά τα 11? ή να υπολογίσουμε καλύτερα το 34% του 11=3.74ΜW?

  51. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 03/02/2009 10:59:06

    55 οι ντομάτες και οι πατάτες σαν φτάνουν ή τρώτε αγριόχορτα όταν τελειώσουν?

  52. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 11:05:19

    Προσωπικά το δεύτερο τελειώσουν δεν τελειώσουν.

  53. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 11:05:46

    To θέμα μας αγαπητοί σχολιαστές είναι οτι θέλουμε το βουνό να είναι βουνό, οι αρχαιολογικοί χώροι αρχαιολογικοί χώροι, οι Natura προστατευόμενες κλπ κλπ. Αν θέλαμε τα βουνά βιομηχανικές ζώνες, τους αρχαιολογικούς χώρους οδικούς κόμβους και τις Natura σκουπιδότοπους θα πηγαίναμε στον ψυχίατρο γιατί κάτι δεν θα κολλούσε. Αλλά δυστυχώς το δεύτερο σενάριο έχει καταντήσει να είναι η πραγματικότητα στην οποία θέλουν να μας αναγκάσουν να ζήσουμε.

  54. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 11:08:05

    Όταν γεμίσει η Πάρνηθα, ο Υμηττός, η Πεντέλη και ο Λυκαβηττός ανεμογεννήτριες για την κάλυψη των αναγκών του λεκανοπεδίου θα δεχτώ και εγώ 4 ανεμογεννήτριες για την κάλυψη των αναγκών της Τήνου. Άντε κι άλλες 3 ως ευχαριστώ στην Πτολεμαίδα.

  55. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/02/2009 11:12:30

    Από έναν καλό αναλυτή, πλην δηλωμένο πολέμιο της πυρηνικής ενέργειας, τα παρακάτω, λίγο παλιά, ίσως όχι αμερόληπτα, αλλά με λογική επιχειρηματολογία άρθρα.
    Συνεισφορά στον διάλογο

    - Για τα προβλήματα αποσυναρμολόγησης παλαιών πυρηνικών σταθμών
    [http://www.monbiot.com/archives/2006/09/12/a-catalogue-of-idiocy/]

    -Για τη διαφιλονικούμενη αποτελεσματικότητα των ΑΠΕ
    [http://www.monbiot.com/archives/2005/11/29/how-much-energy-do-we-have/]

    - Για την ευρεία χρήση πυρηνικής ενέργειας [http://www.monbiot.com/archives/2006/07/11/thanks-but-we-still-dont-need-it/]

  56. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 03/02/2009 11:23:47

    άλλος ντηνιακός- ενας πυρινηκος στην Ακροπολη αλλος Λυκαβητος ,αλλος Παρνηθα χα χα χα

  57. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/02/2009 11:27:24

    Πιστεύω όσα λέει το @58.
    Αλλά δεν απαντώνται όσα κατέθεσε ο ΔΕΗτζης.

    Γιατί υπήρξε αντίδραση στη σύνδεση της Τήνου με το ηπειρωτικό δίκτυο ;
    Πως και που θα επιβαρυνόταν το τοπίο ;

    Και κάτι ακόμα : με 2 εκ μονάδες κινέζικα air condition κάκιστης τεχνολογίας, τα οποία στα 100W που καταναλώνουν "πετάνε" τα 35, χρειαζόμαστε ένα Αλιβέρι το χρόνο μόνο για τις απώλειές τους.

  58. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 03/02/2009 11:28:01

    άλλος ντηνιακός -που να σε καταλαβουν οι ΔΕΗς εξ Αθηναισταν ε

  59. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/02/2009 11:30:07

    @ Προφητης
    Δεν υπάρχει απάντηση.Το θυμάμαι και εγω το ζητημα που δεν ηθελαν ουτε καλωδια υπεργεια κσι σταματησαν όλα από το Συμβουλιο Επικρατείας (και καταστροφης της οικονομίας όπως θα έπρεπε να είναι ο πραγματικός του τίτλος).

  60. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 03/02/2009 11:34:43

    ΔΕΗτζής-Μπράβο έχεις σύνδεση με το www.antinews.gr δηλ. ανήκεις στους εκλεκτούς ,κατέβασε και άλλες εκθέσεις …

  61. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 11:35:15

    Και για πείτε μου εσείς οι 'ειδικοί' γιατί τελικά βρέθηκε εναλλακτική στους πυλώνες?

  62. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 11:43:23

    Η πρόταση Veolia είναι για εμάς περιβαλλοντική αυτοκτονία

  63. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 11:44:24

    Τα νησιά μας είναι ορεινά και δεν σηκώνουν άλλα βιομηχανικά πάρκα. Ο τουρισμός από μόνος του είναι βαριά βιομηχανία.

  64. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 03/02/2009 11:44:45

    άλλος ντηνιακός-Καλά πρώτη φορά μπαίνεις εδώ βλέπω φιλέ εδώ διάφορα Ν και gr δεν γνωρίζουν στη ΔΕΗ με αποδείξεις τώρα αυτά ρωτάς τον ειδικό@49 -ΔΕΗτζής χα χα χα

  65. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 11:53:46

    Μήπως ονειρεύεστε πράσινα λιβάδια...

  66. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 11:54:37

    ...και ανέμελες αγελάδες να βόσκουν...

  67. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 03/02/2009 12:00:18

    σε φχαρηστω καρδια μου
    που..

  68. ηλεκτρολόγος avatar
    ηλεκτρολόγος 03/02/2009 12:02:54

    Κάποιοι άνθρωποι επειδή δεν γνωρίζουν κάποια θέματα επιμένουν με την άγνοιά τους.

    Ο άνεμος είναι στοχαστικός. Το ότι αν δε φυσά στην Τήνο θα φυσά στην Εύβοια χοντρικά σημαίνει ότι δεν θα χάσεις το 100% της ισχύος αλλά την μισή. Αν τα αιολικά είναι ακόμη πιο διάσπαρτα τότε στιγμιαία χάνεις πιο μικρό ποσοστό και οι θερμικές προλαβαίνουν να αναλάβουν φορτίο ώστε να μην οδηγηθεί σε αστάθεια το σύστημα.

    Κανείς δεν είπε ότι οι Α/Γ λύνουν το πρόβλημα. Κι η αποθήκευση αναφέρεται αποκλειστικά σε αυτόνομα νησιά. Αλλά μιλάμε για μεγάλη εξοικονόμηση καυσίμων, μεταφορικών, ρύπανσης.

    archaeopteryx καταλάβετε ότι όταν λέμε ότι ο άνεμος δεν είναι σταθερός δε σημαίνει ότι χρειάζεται εφεδρεία για το 100% των αιολικών σε καμία περίπτωση! Και πάλι, όταν αντί για τις υπάρχουσες θερμικές λειτουργείς σε κάποιο ποσοστό με Α/Γ τότε κερδίζεις πολύ σε καύσιμα.

    Το βασικό είναι αν μια Α/Γ "βγάζει τα λεφτά της". Η απάντηση είναι ναι ναι ναι. Από ενεργειακή άποψη, από τα πάντα. Δεν τις συγκρίνω καν με την πραγματική τιμή στα αυτόνομα νησιά που "προσαρμόζεται" στην τιμή του καρκίνου της Β. Ελλάδας από τον λιγνίτη.

    Κι αυτό το άθλιο κόλλημα "εγώ θα βάλω για τον τόπο μου και μόνο, όσο καίω" είναι ο εγωισμός σε όλο του το μεγαλείο. Τότε κανείς να μη δέχεται φυλακές γιατί από την περιοχή του θα χει το 1-2% των φυλακισμένων. ΧΥΤΑ γιατί τα σκουπίδια του είναι ένα μικρό ποσοστό. Η Πτολεμαϊδα θα πρεπε να δεχτεί έναν μόνο θερμικό για τις ανάγκες της. Τα νησιά να πληρώνουν το πραγματικό κόστος ενέργειας κι όχι την τιμή της ηπειρωτικής Ελλάδας. Κλπ κλπ κλπ. Είμαστε σοβαροί?

  69. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 03/02/2009 12:03:06

    το ακουσα στην Πολωνια παιδι απο την Ν. Ζηλια

  70. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 12:05:53

    Εγώ προτείνω να ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ γιατί όταν καταστρέψουμε τα βουνά μας θα είναι πολύ αργά

  71. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 03/02/2009 12:07:31

    Όλοι θέλουμε και αναζητούμε στο www.antinews.gr πρωτογενή εργασία .Είναι απλό .

  72. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 12:09:31

    Ηλεκτρολόγε σέβομαι την άποψή σου και καταλαβαίνω πως κάθε άνθρωπος έχει συναισθηματικούς δεσμούς τον τόπο του και όχι τους υπόλοιπους. Γιατί σου φαίνεται όμως παράλογο η κάθε περιοχή να παράγει το ρεύμα της? Εμένα μου φαίνεται δίκαιο. Ή πρέπει να αυτομαστιγωνόμαστε για τα λάθη που γίνονται στην Πτολεμαίδα?

  73. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 12:09:36

    Χαίρομαι για την άποψη του ΔΕΗτζη. Ρωτάει ο αγγράματος αν είμαι φιλοπυρηνικός φυσικός. Δεν είμαι. ΦιλοΔΕΗκός είμαι. Θέλω ό,τι θέλει η ΔΕΗ.

    Η ΔΕΗ ξέρει. Ανεμογεννήτριες όπου δεν υπάρχει δίκτυο για να μειώνουν την κατανάλωση, αλλά προϋποθέτουν τσάμπα γη. Τσάμπα γή δεν υπάρχει.

    Αν υπήρχε τσάμπα αποθήκευση ρεύματος οι ανεμογεννήτριες θα ήταν κούκλες. Αποθήκευση ρεύματος με μπαταρίες μετά το 2.500 μΧ. Με άντληση νερού, σήμερα αλλά όχι τσάμπα. Θέλει γή, και φράγματα. Με οικονομία υδρογονου γίνεται επίσης. Μετά το 2.200 μ.Χ. Προϋπόθεση για οικονομία υδρογόνου (μετά το 2.200) τα πυρηνικά

    Σήμερα και για 10; 20; 150; χρόνια δεν υπάρχει αποθήκευση ρεύματος (πέραν φάρων, και αυθαιρέτων). Για το κόστος του backup, ρωτήστε την ΔΕΗ. Το κόστος backup off peak πρἐπει να τρώγεται. Το κόστος backup σε peak πρέπει να είναι δυσθεώρητο.

    Μην παιδευεστε τι είμαι και τι θέλω. Θέλω ό,τι θέλει η ψυχή και η βάση της ΔΕΗ, γιατί ξέρω ότι ξέρουν. Καταλαβάινω ότι ο κ. Τάκης έχει άλλα προβλήματα, αλλά δεν με αφορά σε αυτό το debate.

  74. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 03/02/2009 12:11:06

    Όποτε βιάσαμε την γη και την φύση (εξoρύξεις-εκπομπές καυσαερίων) για να φωτιστούμε, ζεσταθούμε και να αποδείξουμε την πρόοδό μας, ουσιαστικά υποθηκεύαμε το μέλλον και της γης και το δικό μας.
    Όποτε αγνοήσαμε την φύση και τα φαινόμενά της, νομίζοντας ότι είμαστε πιο έξυπνοι και πιο δυνατοί, μας το γύρισε πίσω καταβάλλοντας πολύ λιγότερη προσπάθεια και σε ελάχιστο χρόνο και καθόλου κόστος για την ίδια. Βλέπετε η φύση δεν λειτουργεί με τα χρηματοοικονομικά κριτήρια που λειτουργεί ο άνθρωπος.
    Το ισοζύγιο καταστροφών μεταξύ φύσης και ανθρώπου ακόμα βρίσκεται υπέρ της φύσης.
    Η φύση χρειάζεται λιγότερη ενέργεια και έχει αστείρευτη, είναι δε και απρόβλεπτη και εκτός των άλλων χρησιμοποιεί την καταστροφική μανία του ανθρώπου προς όφελός της. Δεν έχει πρόβλημα χρόνου. Δεν εξαρτάται από κανέναν παρά από την ίδια. Δεν κάνει συσκέψεις για να λύσει ένα πρόβλημα, ούτε καταφεύγει σε επιχειρηματικά σχέδια.
    Απλά ενεργεί, διορθώνει αναγεννά.
    Ο άνθρωπος από την άλλη στον αγώνα του για να κυριαρχήσει καταναλώνει περίσσεια ενέργεια που δεν έχει, καταναλώνει πολύτιμους πόρους για να αποκαταστήσει, εξαρτάται άμεσα από την φύση, και όσες συσκέψεις και να κάνει και όσα επιχειρηματικά σχέδια και να σκαρφιστεί θα είναι δέσμιος της φύσης του.
    Απλά ενεργεί, καταστρέφει, ενταφιάζει.
    Ο άνθρωπος επέλεξε την «πρόοδο», χωρίς να συν-περιλάβει στα σχέδιά του τη φύση.
    Η φύση έχει «επιλέξει», από την φύση της, να συνδράμει στο μέτρο της στην εξέλιξη του ανθρώπου.
    Η φύση έχει επιλογές.
    Ο άνθρωπος έχει επιλογές;

  75. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/02/2009 12:13:51

    Και για να πάμε πιο πέρα.

    Προσωπικά πίστευα και πιστεύω ότι οι Κυκλαδες θα έπρεπε να παραμείνουν περιβαλλοντικά και χωροταξικά ανέπαφες.
    Τοπίο - Κληρονομιά της Ανθρωπότητας.

    Ελεγχόμενη δόμηση και χρήσεις. Προστασία του μεγαλύτερου άϋλου κεφαλαίου της Ελλάδας.
    Αλλά αυτό αντίκειται στην "Οικονομία της Αγοράς", στον διεθνή καταμερισμό εργασίας που επιφυλάσσεται στη χώρα (ξενοδοχογκαρσόνια), στα στενά τοπικά συμφέροντα και στην απληστία των κατοίκων (όχι μεγαλύτερη απ' ό,τι αλλού).
    Στη Σαντορίνη οι 25-30ρηδες πουλάνε τα χωραφάκια και βγάζουν Cayenne.
    Μόνο το 10% των μεταβιβάσεων γης γίνεται μεταξύ Ελλήνων. Οι ξένοι αποκτούν την κυριότητα.
    Μας διώχνουν από την ομορφιά, αν δεν το πήρατε χαμπάρι.

    Δυστυχώς αντί για συνολική προσέγγιση του νησιωτικού χώρου, με αναπτυξιακές συνιστώσες για κάθε νησί και πρόνοια για την ιδιαιτερότητά του, εκπέμπονται ατομικά SOS για κάθε περίσταση.

    Απάντηση για το καλώδιο κανένας ;

  76. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 12:15:55

    ηλεκτρολόγε 72
    Ναι στο παράδειγμά σου Τήνου και Εύβοια. Διπλό κεφάλαιο, διπλοί τόκοι, διπλές αποσβέσεις. Ποιόν επιβαρρύνουν;

  77. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 12:16:02

    Ηλεκτρολόγε δεν μου απάντησες γιατί τελικά βρέθηκε εναλλακτική στους πυλώνες? Μήπως γιατί πολύ απλά υπήρχε εναλλακτική την οποία δεν είχαν μπει στον κόπο να εξετάσουν?

  78. KaryID avatar
    KaryID 03/02/2009 12:17:47

    @άτακτε: περιμένουμε την εργασία που λέγαμε, όχι με mg και ΚW και φόρμουλες μαθηματικές, αλλά με συνοπτικά συμπεράσματα.

    Κατά τα άλλα πράγματι εικαστικά οι ανεμογεννήτριες προφέρονται για πλήθος παρεμβάσεων και ενσωμάτωσης στο τοπίο όπως είπε και ο σχολιαστής (Ζογγολόπουλος, Τάκις)

    @Προφήτη: όχι ΜΟΝΟ κινέζικης προέλευσης, αλλά και ΕΚ ΤΟΥΡΚΙΑΣ, εισάγονται εξαρτήματα από εκεί και μοντάρονται εδώ, όχι για αιρ κοντίσιον και αυτά που αναφέρεις εσύ, αλλά για άλλα βιομηχανικά προϊόντα, δεν αναφέρω για ευνόητους λόγους).

  79. Ηρακλής avatar
    Ηρακλής 03/02/2009 12:24:33

    Ο archeopteryx είναι σωστός στα μηχανολογικά και οικονομικά του, χωρίς βέβαια να έχει συμπεριλάβει στη σκέψη του τα πυρηνικά απόβλητα....Κάνε μας μια ανάλυση και γι'αυτό. Βέβαια όταν παντού γύρω σου έχουν πυρηνικούς αντιδραστήρες ή φτιάχνουν τότε αν εσύ δέχεσαι το πυρινικό κίνδυνο του δίπλα και του αγοράζεις και την ενέργεια...τότε είσαι λακαμάς.

    Οι ΑΠΕ δεν είναι λύση αυθύπαρκτη, είναι συμπληρωματικό μέτρο και έτσι πρέπει να το βλέπετε.

    @44 Σοβαρή η ερώτησή του? Με τόσο στενόμυαλους και ισχυρογνώμονες αδαής γιατί κάποιος να ασχολείται με τη διοίκησή τους?

    Όσο για τη Natura και τα προστατευόμενα που λέτε, αφήστε τα στην άκρη κύριοι. Γελάνε με τα χάλια μας οι Ευρωπαίοι, σε κάθε 4 βήματά μας το 1 είναι προστατευόμενη περιοχή...σε λίγο τα 2...κτλ κτλ.

    Τηνιακοί και λοιποί τουριστοδίαιτοι, ο τουρισμός δεν είναι υγιής βιομηχανία, όπως και τα Μπαρ δεν είναι παιδική χαρά. Έχετε καταντήσει την Ελλάδα το μπάρ του ξένου. Και δε φταίτε εσείς βέβαια, αλλά δε το καταλαβαίνετε κιόλας να αντιδράσετε.

    Για τη γεωθερμία δε μίλησε ανοιχτά κάποιος μηχανολόγος! Ας πείτε κάτι.

    Λοιπόν ενέργεια υπάρχει. Το σύμπαν είναι γεμάτο ενέργεια που πάει χαμένη. ΤΕΛΟΣ

    atromitosellin@gmail.com

  80. ηλεκτρολόγος avatar
    ηλεκτρολόγος 03/02/2009 12:29:02

    Δε ξέρω ακριβώς τι έγινε με τη διασύνδεση.

    Τι σημαίνει διπλό κεφάλαιο? Μιλάμε για διπλή παραγωγή! Κάθε MW Α/Γ παράγει περί τις 3000MWh. Φυσικά και αξίζει. Αν μιλάμε για διασυνδεδεμένο τότε κάθε MW δίνει 300 χιλιάδες € με 0,1€/kWh. Κάθε MW κοστίζει ένα εκατ. €. Αν βάλουμε μέσα συντήρηση, ανταλλακτικά, προσωπικό τότε σε 5 χρόνια βγαίνουν. Τόσο απλά. Όσες βάζεις τόσο περισσότερα καύσιμα γλιτώνεις.

    Οι θερμικές υπάρχουν ήδη οπότε για τις αιχμές δεν χρειάζεται άλλη ισχύς. Άντε μερικούς μεγάλους αεριοστροβίλους που η εγκατάστασή τους είναι τυποποιημένη και σχετικά φτηνή.

    Ο όλος προγραμματισμός βέβαια θα ήταν πιο σωστός αν γινόταν από έναν φορέα - ΔΕΗ - αλλά "ελεύθερη αγορά"...

  81. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 03/02/2009 12:40:20

    Kary ID – μου έχουν δηλωσει αλλά και δημόσια σε 2-3 μήνες θα δημοσιεύσουν τα πρακτικά . Το ΥΠΑΝ από το 93 με χρηματοδότηση Ε.Ε. μουκου ....

  82. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 03/02/2009 12:41:10

    2003

  83. ΔΕΗτζής avatar
    ΔΕΗτζής 03/02/2009 12:44:45

    Η "εναλλακτική" είναι η υποβρύχια σύνδεση όλων των Κυκλάδων, χωρίς καθόλου εναέριες γραμμές Υψηλής Τάσης. Το κόστος έτσι ξεπερνάει τα 500 εκ.€ (300+ παραπάνω και άχρηστες οι υπάρχουσες υποδομές) αλλά και πάλι δεν προβλέπεται να εγκριθούν οι περιβαλλοντικές για Υποσταθμούς στα σημεία προσγειάλωσης (ξέρετε την δουλειά), οπότε δεν νομίζω να γίνει κάτι στο ορατό μέλλον. Οπότε πετρέλαιο (και "ήπια ανάπτυξη").

    Να εξηγήσω επίσης πως η Τήνος είναι ήδη συνδεδεμένη με το ηπειρωτικό σύστημα, επειδή οι κάτοικοι της Άνδρου δέχτηκαν την εγκατάσταση γραμμών Υψηλής Τάσης στο βουνό (και όχι βουνό-βουνό) του νησιού τους.

    Στην συνέχεια ρίχτηκαν τα υποβρύχια καλώδια προς Σύρο και Μύκονο που αναπαύονται ανενεργά στον πυθμένα του Αιγαίου καθώς οι προσφιλείς ντηνιακοί δεν δέχτηκαν την διέλευση της γραμμής Υψηλής Τάσης από το βουνό (βουνό-βουνό) του νησιού του. Έτσι Σύρος-Μύκονος δεν συνδέθηκαν ποτέ με το ηπειρωτικό σύστημα.

    Η δικαίωσή των ντηνιακών από το ΣτΕ μιλάει γιά "ήπια ανάπτυξη", προφανώς χωρίς ηλεκτρική ενέργεια, σε Σύρο-Μύκονο.

  84. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/02/2009 12:47:51

    Eκείνο που έγινε είναι ότι σκάφθηκαν υπογεια καλωδια με δεκαπλάσιο κόστος που πλήρωσε ο καταναλωτής.
    Κατά τα άλλα εάν το κάθε νησι πρέπει να παραγει το δικο του ρευμα ,τότε πρέπει να παραγει και τους δικους του γιατρους,το δικο του νοσοκομείο,να φτιαχνει με δικους του πόρους το αεροδρομιο του και το λιμάνι του και γενικά να είναι αυτονομο κράτος.
    Τα νησιά των Κυκλάδων έχουν πολλούς ανέμους και πρέπει να παράγουν ρευμα μεσω αιολικής ενέργειας και για την άλλη Ελλαδα.
    Δεν περιμένω φυσικα οτι θα γίνει.Αργα η γρηγορα θα εισάγουμε το περισσότερο ρεύμα απο γειτονικές χωρες.

    @Προφητης
    Αν το καλοεξετάσεις θα δεις ότι τσάμπα αγωνιζεσαι και δε σου φταιει κανείς.Δεν υπάρχει πλεον στην Ελλάδα εθνική συνειδηση και όλα αυτά τα οράματα που εχεις είναι εξωπραγματικά.

  85. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 03/02/2009 12:49:00

    Αν πρέπει να αποξηράνεις τον βάλτο, δεν ρωτάς τα βατράχια.

    Κάτι ήξερε ο Γάλλος μηχανικός που έφτιαχνε το πυρηνικό εργοστάσιο...

  86. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 03/02/2009 12:55:48

    Anonymous kai sto Athens NOMOUS na mas bgazete .Sostos kai KYRIOS!!!

  87. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 13:14:42

    @89 Anonymous
    H λογική σου είναι θλιβερή. Μήπως θέλεις να φέρνεις και τα σκουπίδια σου στην Τήνο ή προτιμάς κάποιο άλλο μέρος? Εντάξει είναι λίγο μακριά αλλά βιοδιασπόνται καλύτερα εδώ με τον αέρα και την αρμύρα.
    Ας αναλάβει κάθε περιοχή όσο τον δυνατόν το περιβαλλοντικό κόστος της ανάπτυξής της. Νερό- ενέργεια- λύματα.

  88. ηλεκτρολόγος avatar
    ηλεκτρολόγος 03/02/2009 13:19:38

    Λέει ο κάθε άσχετος το δικό του για να κάνει πλάκα. Θα ήταν βέλτιστο οικονομικά να έχουμε χιλιάδες μικρούς σταθμούς οι οποίοι θα έχουν μικρή απόδοση, θα καίνε πετρέλαιο (ή θα κάνεις μικρούς λιγνιτικούς με τρενάκια για το λιγνίτη?) και θα είναι πανάκριβοι λόγω ανύπαρκτης οικονομίας κλίμακας.

    Επίσης να έχουμε 20000 ΧΥΤΑ ώστε κάθε γειτονιά να έχει τον δικό της. Και φυσικά μικρά ιατρεία αντί για νοσοκομεία, μικρά λιμάνια, να μην δεχτεί κανείς να περνά τρένο ή μετρό από κοντά του γιατί δέχεται αυτός την κίνηση της πόλης κλπ...

  89. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 13:22:16

    @Ηρακλή 84.
    αν ήταν όπως τα λες θα ζούσαμε στον παράδεισο. Αλλά δυστυχώς εμείς ζούμε εδώ που ζούμε και τα παιδιά μας θα ζήσουν σε μια Ελλάδα αγνώριστη και με άκρως υποβαθμισμένο τοπίο.

  90. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 03/02/2009 13:22:36

    ηλεκτρολόγος-SOSTOS kai k i r i o s . e....

  91. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 13:25:33

    ηλεκτρολόγε, σαν χημικός μηχ., ξέρεις ότι ψαρώνω και σεβομαι τους ηλεκτρολόγους.

    Το πρόβλημα της Α/Γ (και της δυσκολίας μίας μοναδικής μελέτης να αποδείξει τα οικονομικά τους) είναι (1) το στατιστικό και (2) το διπλό κεφάλαιο. Όταν δεν φυσάει στην Εύβοια, η Α/Γ Εύβοιας κάθεται. Οι τόκοι της και οι αποσβέσεις της τρέχουν. Παράλληλα τρέχουν οι τόκοι και οι αποσβέσεις της μονάδας αερίου ή των αλλων A/Γ...

    Ηρακλή,
    η χρήση της άπειρης ενέργειας του Σύμπαντος για ρεύμα στο νοσοκομείο ή το χυτήριο προσκρούει στον πρώτο και δεύτερο νόμο της θερμοδυναμικής.

  92. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 03/02/2009 13:26:05

    Το οικόπεδο ωραίο αλλά με τέτοιους εργολάβους π.χ. ηλεκτρολόγους κλπ άστα να πάνε στο διαβολάκο ….

  93. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 13:29:07

    Ηλεκτρολόγε μπορεί να είμαι ένας γραφικός νησιώτης που οι συνθήκες με αναγκάζουν να ασχοληθώ με το άχαρο και καθόλου ευχάριστο θέμα των αιολικών αντί να είμαι στο βονό να μαζεύω χόρτα. Αλλά κι εσύ για μένα είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Η άποψή μου είναι αυτονομία όσο το δυνατόν. Γιατί δεν σε βολεύει αυτό? Γιατί θα πρέπει να καταστρέψω εγώ τις τελευταίες παρθένες περιοχές του νησιού μου όταν άλλα μέρη όπως π.χ. η Μύκονος είναι ήδη κατεστραμένα και καταναλώνουν περισσότερο? Και γιατί υπερμεγέθης ανεμογεννήτριες? Ευχαρίστως να γεμίσω την ταρατσα μου φωτοβολταικά και μια μικρή προπέλα στον κήπο αν με επιδοτήσουν ωστε να τα αποσβέσω μέσα σε 7-8 χρόνια.

  94. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 13:32:35

    Αλλά τί λέω ο άσχετος?... Αυτό δεν βολεύει κάτι 'ηλεκτρολόγους' σαν και του λόγου σου.

  95. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 13:35:21

    Καταλάβετε οτι λέμε ΝΑΙ στις ΑΠΕ και ΟΧΙ στις τερατώδη αιολικά πάρκα. Υπάρχει διαφορά.

  96. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/02/2009 13:37:45

    @Ψυχραιμία, η διαφορετική προσέγγιση δεν είναι "όραμα", με την χροια που εσύ δίνεις.

    Συγχέεις την ανάγκη διατήρησης του περιβάλλοντος ως όρου επιβίωσης με ιδεαλιστικές αντιλήψεις περί "Τέλειου Κόσμου".
    Όταν το υποβαθμισμένο περιβάλλον σε συνδυασμό με την οικονομική κρίση δεν θα ελκύει ούτε πεινασμένους μολδαβούς για τουρισμό θα το αντιληφθούν και οι νησιώτες.

  97. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 13:51:23

    Είναι όπως όταν χτίζεις ένα σπίτι. Όλοι θέλουν να χτίσουν εκεί που έχει την καλύτερη θέα, την ευκολότερη πρόσβαση, την θάλασσα στα 5 μέτρα και να είναι στην κορυφογραμμή για να μην τους κλείσει ο από κάτω. Όμως γίνεται αυτό? Δεν γίνεται και ο νομοθέτης αναγνωρίζει οτι π.χ. η θάλασσα είναι κοινό αγαθό, η κορυφογραμμή πρέπει να μείνει ανέγγιχτη, κλπ κλπ.

  98. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/02/2009 13:52:25

    Και κάτι που ξέχασα : η διατήρηση του φυσικού τοπίου των νησιών δεν είναι οικολογικός "φονταμενταλισμός", ο οποίος καταλήγει σε δεινά ανάλογα της βλαχομπαροκ "ανάπτυξης".
    Είναι η Λογική. Οι ξένοι, όντας ψύχραιμοι παρατηρητές, το βλέπουν. Σε δημοσίευμα του ο Guardian σχολίαζε με ανησυχία και πολύ πιο επικριτικά από εμάς την τωρινή και επαπειλούμενη τσιμεντοποίηση των νησιών.
    Δεν κράτησα το λινκ, αμα το βρω θα το στείλω.

  99. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 13:52:49

    Το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και με τα αιολικά αφού αποτελούν στην ουσία βιομηχανική εγκατάσταση.

  100. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 03/02/2009 13:53:04

    To καταλάβαμε λέτε ναι στις ΑΠΕ όχι στην Τήνο. Το κακό είναι οτι θέλετε μόνο να ωφελείστε και όχι να πληρώνεται το κόστος της οποιασδήποτε ανάπτυξης. Εγώ που δεν μένω στην Αθήνα έχω πληρώσει Ο.Α Μετρό τις επιδοτήσεις σε Ναυτιλιακές εταιρίες για την σύνδεση με νησιά τους χειμερινούς μήνες. Επίσης πληρώνω τις διαφημίσεις του ΕΟΤ για τα νησιά σας καθώς και όταν έρχομαι σαν τουρίστας 1000% επιπλέον τιμή τα ενοικιαζόμενα δωμάτια από τους Άγγλους. Επίσης αυξημένο επίδομα ανεργίας στους εργάτες των τουριστικών περιοχών λόγω εποχικότητας του επαγγέλματος τους. Μήπως αυτά θέλεις να τα πληρώνεται μόνο εσείς τότε τα βρίσκουμε. Μην ανησυχείς με τους καραγκιόζηδες που έχουμε για πολιτικούς το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα γίνει το έργο αλλά κάποια στιγμή που θα ζητήσατε την συμπαράσταση γιατί παθαίνεται και δεν έχετε αεροδιακομιδές και νοσοκομεία θα σου θυμίσω τα παραπάνω ειρωνικά ποστ σου για την πτολεμαίδα
    Πάντα φιλικά από Πτολεμαίδα

  101. άλλος ντηνιακός avatar
    άλλος ντηνιακός 03/02/2009 13:56:15

    ...Αλλά εδώ πουλώντας πράσινα άλογα και κοιλάδες με αγελάδες κλπ έχουν αφήσει τις επενδυτικές εταιρείες να καταστρέφουν άνευ όρων και δια παντός τα βουνά της Ελλάδας ανενόχλητες.

  102. ηλεκτρολόγος avatar
    ηλεκτρολόγος 03/02/2009 13:58:51

    archaeopteryx, το ότι μια Α/Γ θα "κάθεται" είναι γνωστό. Γι' αυτό το χρόνο μια Α/Γ 1MW δε θα βγάλει 8760MWh αλλά 3000MWh, λόγω συντελεστή χρησιμοποίησης. Και πάλι όμως, με κόστος 1 εκατ. για κάθε MW υπολόγισέ τα.

    Το ότι θα κάθεται συνυπολογίζεται ακριβώς έτσι. Τι πάει να πει τρέχουν οι τόκοι?! Σου πα, 3000 MWh ανά MW, βάλτα κάτω. Συν το θέμα των ρύπων στο κόστος, οικονομικά και κοινωνικά.

    Το διπλό κεφάλαιο τι σημαίνει? Ότι πρέπει να υπάρχουν θερμικές? Κρατάς αυτές που έχεις και τις λειτουργείς πιο χαμηλά ή θέτεις εκτός μερικές. Το όφελος σε ρύπους και καύσιμα είναι σημαντικό.

    Εν ολίγοις, οι ΑΠΕ είναι μια τέλεια ευκαιρία ν' απεξαρτηθούμε μερικώς από τα ορυκτά. Θες συνάλλαγμα, θες μεγαλύτερη ανεξαρτησία από τους ξένους, θες το θέμα των ρύπων? Δεν είναι Η ΛΥΣΗ, αλλά είναι μια σημαντική ευκαιρία που πάει χαμένη.

  103. alone avatar
    alone 03/02/2009 14:01:55

    @archaeopteryx Βρε άνθρωπε τι θα πει κάθεται;
    Τα νούμερα ισχύος-απόδοσης ενέργειας αφορούν τις μέσες
    τιμές ανά έτος (συμπεριλαμβανομενου και του χρόνου που ξεκουράζεται η A/G). Οι χάρτες αιολικού δυναμικού
    μπορούν να προβλέψουν με μεγάλη ακρίβεια τιμ μέση ετήσια
    απόδοση. Με βάση αυγή υπολογίζεται το κόστος.

  104. ΔΕΗτζής avatar
    ΔΕΗτζής 03/02/2009 14:53:46

    Θα συμφωνήσω με τον archaeopteryx στο σημείο πως:

    Όσες επενδύσεις και να κάνεις σε αιολικά δεν μειώνεις ΚΑΘΟΛΟΥ τις επενδύσεις που πρέπει να κάνεις σε συμβατικές μορφές ηλεκτροπαραγωγής. (Για την ακρίβεια δυσκολεύεις την απόσβεσή τους).

    Ειδικά στην Ελλάδα η ετήσια αιχμή συμπίπτει πάντα με τον καύσωνα του Ιουλίου, την άπνοια που επικρατεί και τον ουσιαστικό μηδενισμό της αιολικής παραγωγής. (Βρείτε τα στοιχεία από το site του ΔΕΣΜΗΕ-> www.desmie.gr)

    Αυτά για το σκέλος της ισχύος.

    Για την ενέργεια διαφοροποιούνται τα πράγματα καθώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις συντελεστή 26-28% για τα αιολικά.

    Φαντάζομαι αντιλαμβάνεστε πως η παρουσία αιολικών μειώνει τις ώρες λειτουργίας των συμβατικών θερμικών σταθμών (άρα και τις εκπομπές CO2).
    Αυτό όμως σημαίνει πως αυξάνει τον χρόνο απόσβεσης της επένδυσης, και κάνει γενικά πιό ακριβή την λειτουργία του Συστήματος.

    Για τους ηλεκτρολόγους εξ υμών η πιό πρόσφατη αναφορά σε Ευρωπαίκό επίπεδο για το θέμα (European Wind Integration Study):
    http://www.wind-integration.eu/downloads/library/EWIS-Interim-Report.pdf

    Γιατί το θέμα ξαφνικά έγινε οικονομο-τεχνικό από κοινωνικοπολιτικό;

  105. ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ(ΔΕΗ ς) 03/02/2009 15:33:16

    ΔΕΗτζής -xa xa xa xa

  106. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 16:26:19

    ΔΕΗτζη,
    το θέμα για μένα είναι μόνο οικονομοτεχνικό. Κοινωνικοπολιτικό γίνεται γιατί διάφοροι πονηροί σε βαρος της ΔΕΗ, σε βάρος του καταναλωτή, σε βάρος των φορολογουμένων, σε βάρος του περιβάλλοντος, πουλάνε μέσα απο εφημερίδες και κανάλια τις πραμάτειες τους. Σαφώς και υπάρχουν δυσκολίες στις χωροθετήσεις είτε είναι για κάρβουνα ή για πυρηνικά ή για τηνιακούς ανεμόμυλους.

    Αν η ΔΕΗ (από μέσα) έλεγε ότι η Τήνος πρέπει να έχει 100 ή 1000 ανεμογεννήτριες, θα το δεχόμουν. Όταν το λέει η Veolia ή ο Κοπελούζος ή κατι τέως διοικητές γίνομαι καχύποτπος εως μαχητικός. Ξέρω ότι της στοιχίζει της ΔΕΗ το ρεύμα στην Τήνο, αλλά ξέρω ότι δεν θα της στοιχίζει λιγότερο αν πάει εκεί η Veolia. Για να μειωθεί το κόστος ρεύματος στην Τήνο και την κάθε Τήνο, χρειάζονται δυνατές μονάδες βάσης και διασύνδεση.

    Προσωπικά, προτιμώ πυρηνικό στην Τήνο από ανεμογεννήτριες. Αλλά το πυρηνικό δεν έχει μίζες, έτσι δεν είναι;

  107. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 16:39:53

    archaeopteryx-Ότι κουνιέται και λαλαεί μίζες ζητάει!!!ακου με !!!

  108. Θεσσαλός avatar
    Θεσσαλός 03/02/2009 16:41:38

    archaeopteryx,

    μολονότι πολλοί σχολιαστές απάντησαν με καταιγισμό στοιχείων που καταρρίπτουν τους ισχυρισμούς σου περί ΑΠΕ, δε μπήκες στον κόπο να μας δώσεις κάποια στοιχεία που να δικαιώνουν τη θέση σου. Αλήθεια, από που προκύπτει ότι τα πυρηνικά δεν έχουν μίζες; Άλλη εντύπωση έχουμε σχηματίσει οι περισσότεροι, νομίζω, για το πως αναθέτονται τα "μεγάλα έργα εθνικής σημασίας".

  109. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 16:42:53

    μίζες με την ΙAEC ή όπως την λένε από πάνω? Θα είναι μόνο για τα μεγάλα αφεντικά! Αστα άτακτε, ψάχνω για μέρος χωρίς πολιτισμό και λογιστήρια, γιατί θα σκάσω...

  110. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 16:49:51

    αυρειο Τζιουκα σε περιμενω !!!

  111. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 16:51:25

    Έλα βρε Θεσσαλέ... Τα στοιχεία για ΑΠΕ τα ξέρω και ακαδημαϊκά και από την δουλειά μου σε τεχνικά θέματα και από την δουλειά μου σε επενδυτικά θέματα. Έχω δει περισσότερα business plans για αιολικά πάρκα, και όλα βασιζόταν σε ελπίδες συμβολαίων αγοράς επιδοτούμενου ρεύματος παλιότερα από την ΔΕΗ τώρα από την ΔΕΣΜΗΕ. QED, λοπερ έδει δείξαι. Κακή επένδυση για τον χρηματοδότη. Για τον επιχειρηματία καλύτερη γιατί στα συν έχει τα δωρα από το εργοστασιο ή τον μεσάζοντα και στα πλην τα δώρα που κάνει αυτός. Βγάζουν λεφτά γιατί επιδοτουνται. Θα μου πεις, γιατί να μην πάρουμε τις επιδοτήσεις... Γιατί μου χαλάνε την θέα, μου ακριβαίνουν το ρεύμα και δεν λύνουν το πρόβλημα της ΔΕΗ που είναι η παραγωγή ρεύματος. Δεν παράγουν ρέυμα όπως εσύ το θές όταν ανοίγεις τον διακόπτη. Μόνο η ΔΕΗ το κάνει αυτό.

    Τι επιχειρήματα θές? Να αναρτήσω κόπιες επενδυτικών αιτημάτων της Χ ή Ψ ανεμοεταιρίας?

    Kαι που να ξέρω ότι τα πυρηνικά έχουν ή δεν έχουν μίζες... Απλά εποπτέυονται πιο αυστηρά και ποτέ από Γενικούς Γραμματείς και Φαρισαίους.

  112. Θεσσαλός avatar
    Θεσσαλός 03/02/2009 16:59:32

    archaeopteryx,

    Ευχαριστώ για τη διαφωτιστική απάντηση... Δεν ξέρετε εσείς, ξέρω εγώ...
    "Τα στοιχεία για ΑΠΕ τα ξέρω και ακαδημαϊκά και από την δουλειά μου σε τεχνικά θέματα και από την δουλειά μου σε επενδυτικά θέματα."
    Λίγο απ' όλα σαν να λέμε... Δε μας στέλνεις και λίγο απ' όλα τα στοιχεία που διαθέτεις;

  113. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/02/2009 17:14:12

    Τωρα ανοιξε και η φαμπρικα με το

    " Πιστοποιητικο Ενεργειακης Επαρκειας !!! " για τα σπιτια μας και ολα τα κτιρια.

    Να δω ποσα θα μεινουν " αυθαιρετα" μετα τους ελεγχους.


    ΠΠ

  114. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 17:34:52

    ΠΠ -ΑΛΛΟ ΚΛΕΨΕΙΜΟ !!!

  115. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 17:40:37

    ΠΠ –Επιτέλους ας νομιμοποιήσουν το τσιμέντο που παράγουν με ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπερκέρδη από την λιγωτική τέφρα στον ΗΡΑΚΛΗ και ΤΙΤΑΝ .έχουν κωλο !!

  116. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 18:00:32

    Θεσσαλέ,

    ειρωνέψου με όσο θές. Εξ άλλου και ένα από τα links της ανάρτησης αυτό λέει. Ότι όσοι διαφωνούν με τους διαφωνούντες, προσπαθουν να τους κάνουν discredit.

    Στοιχεία πελατών ή εργοδοτών αγάπη μου δεν στέλνω. Τα συμπεράσματα σου λέω, αν σου αρέσουν. Δεν σε κριτικάρω που διαφωνείς ή που δεν σου αρέσουν. Εγώ πάντα μαθαίνω και ακούω: Τον "ηλεκτρολόγο" τον άκουσα και τον κατάλαβα.

    Παράτα με εμένα, είμαι άσχετος, αν σε βολεύει. Ο ΔΕΗτζής τα είπε καλύτερα. ΔΕΗτζήδες ρώτα, ξέρουν.

    Θέλω ό,τι θέλει η ΔΕΗ. Σου αρκεί, ή θες το βιογραφικό μου;

  117. alone avatar
    alone 03/02/2009 18:30:45

    @archaeopteryx τα ασχετα που ελεγες στο 1ο σου σχολιο και εν μερει επεμενες αργοτερα,φανερωνουν 2 τινα. 'Η δεν ξερεις τιποτα απο ΑΠΕ ή εσκκεμενα
    προχειρολογουσες ατεκμηριωτα. Η διαχειρηση των επενδυτικων σχεδιων
    1. δεν εγγυαται σφαιρικη γνωση του ζητηματος
    απο επιστημονικη αποψη

    2. Περιοριζεται μονο στην οικονομικη-ωφελιμιστικη
    προσεγγιση του ζητηματος με οριζοντα μονο το χρονο αποσβεσης

    3. Αρνειται να δει τις συνεχομενες εξελιξεις στη βελτιωση,αποδοση και ευρεση τροπων αποθηκευσης η νεων τροπων εκμεταλλευσης της περισσειας ενεργειας.

    Αρνειται να δει δηλαδη συνολικα το θετικο κοινωνικο-περιβαλλοντικο και οικονομικο ισοζυγιο που θα προκυψει,εξεταζοντας το ζητημα μονο μεσα απο το πρισμα του μιζερου παροντος των διαπλεκομενων συμφεροντων και πιθανων ζημιων της ΔΕΗ.

    Η προτιμηση δε στην πυρηνικη εν. με το μεγαλυτερο
    περιβαλλοντικο κοστος και διολου ευκαταφρονητο οικονομικο
    αποδεικνυει τον κοντοφθαλμο οικονομιστικο τροπο προσεγγισης

  118. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 19:54:29

    alone,
    στην δουλειά μου δεν βλέπω χρόνο απόσβεσης, βλέπω IRR, NPV και EVA. Στις ταμειακές ροές βλέπω ποιές είναι λειτουργικές, ποιές από το κράτος και τις προεξοφλώ με διαφορετικά προεξοφλητικά επιτόκια, γιατί η πείρα έχει δείξει ότι τα λεφτά του κράτους δεν δείχνουν πάντα τις ίδιες προτεραιότητες.

    Επιστημονες θα βρίσκεις στα πανεπιστήμια, αν θες. Επιστήμονες με οικονομικές γνώσεις... χμμ σπανίζουν (αλλά έχει στην ΔΕΗ)

    Η αποθήκευση του ρεύματος είναι κάτι σαν το ιερό δισκοπότηρο. Υδροηλεκτρικά είναι τα μόνα εμπορικά βιώσιμα. Fuel cells για υποβρύχια και αλλα πειραματικά (φτιάχνεις καύσιμο και το περνάς από fuell cells). Εφευρέσεις και ευρεσιτεχνίες ευπρόσδεκτες αλλά όχι από εμένα. Άλλο seed capital άλλο venture capital και άλλο commercial investment. Μιλάμε για το τρίτο. Τα άλλα αλλού.

    Δεν προτιμώ την πυρηνική αδερφέ μου, απλά σου λέω ότι ένα πυρηνικό εργοστάσιο 1600MW παράγει 1600MWhr την ώρα. Ένα αιολικό πάρκο 1600MW είναι 800 ιστοί σε 3.200 στρέμματα που παράγουν ρεύμα όταν φυσάει και όταν δεν φυσάει παίρνει μπρός κάποιο άλλο μηχάνημα (αν είσαι σε ώρες αιχμής.. αν δεν είσαι φτυαρίζεις παραπάνω λιγνίτη)

    Το πρόβλημα του Τηνιακού και των άλλων τηνιακών (εγωιστές όλοι τους) είναι ότι δεν θέλει να δώσει 1.000 στρέμματα για κάτι που θεωρεί (και συμφωνώ) είναι αμφίβολης αξίας.

    Όχι φίλε μου δεν θέλω πυρηνικά. Να μου κόψουν το ρευμα θέλω, να πάψω να βλέπω την οθόνη μου.

  119. Θεσσαλός avatar
    Θεσσαλός 03/02/2009 20:22:13

    archaeopteryx,

    δε μπορώ να γνωρίζω αν σας παρείχαν οικονομικές γνώσεις στο Πολυτεχνείο όταν σπούδαζες (τον καιρό εκείνο...), πάντως στις μέρες μας μαθαίνουμε και για εσωτερικά επιτόκια απόδοσης και για καθαρές παρούσες αξίες. Περιέργως, ενώ με μεγάλη ευκολία αναλύεις αυστηρώς οικονομικό-τεχνικά τη σκοπιμότητα μιας επένδυσης σε ΑΠΕ, όταν αναφέρεσαι στους πυρηνικούς σταθμούς ξεχνάς τα διάφορα bussiness plans και επικαλείσαι την ανάγκη για άφθονη ηλεκτρική ενέργεια.

  120. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 21:23:50

    Θεσσαλέ,
    "τον καιρό εκείνο" αφορά εσένα. Που έχεις μείνει σε αυτά που λες (και που προφανώς δεν ξερεις αγγλικές ορολογίες, όπως εγώ δεν ξέρω ελληνικές). Αυτά που λές είναι τα IRR και NPV. Ενώ θεωρώ ότι κάνουν επαρκώς την δουλειά τους αν δεν κοροϊδέυεις τον κόσμο με παραδοχές, η σύγχρονοι αναλυτές αναφέρονται σε EVA.

    Γιατί είσαι εριστικός; Το ένα παράγει ρεύμα όταν φυσάει το άλλο παράγει συνέχεια. Οι κοινοί άνθρωποι χρησιμοποιούν τον κοινό νου. Οι υπάλληλοι κάνουν τις μελέτες. Δεν κάνω μελέτες, αλλά έχω κοινό νου.

    Αν θες ρεύμα πας στην ΔΕΗ. Αν είσαι λαμόγιο κυνηγάς επιδοτήσεις. Δεν υπαινίσσομαι ότι είσαι λαμόγιο. Μπορεί να είσα καλοπροαίρετος υπέρ αυτού που σου έχουν πει οι καναλάρχες ότι σε συμφέρει. Τα links της ανάρτησης προς την "εύπλοια" έχουν τις απόψεις πολλών και ποικίλων οικολόγων κατά των ΑΠΕ (και κατά της πυρηνικής).

    Έχω απορρίψει πολλές, πάμπολλες χρηματοδοτήσεις ΑΠΕ γιατί, ιδεολογικά, δεν μου αρέσει να πλουτιζω σε βάρος του καταναλωτή και τον φορολογούμενο. Άλλοι δεν είναι τόσο ανόητοι σαν και μένα.

    Βεβαίώς και δεν πιστέυω στις ΑΠΕ και ευελπιστώ ότι ο συδυασμός της ύφεσης, του δημοσιονομικού και του χαμηλού πετρελαίου θα τις πεθάνουν για λίγο. Βεβαίως, τα εργοστάσια που τις παράγουν έχουν απούλητο stock και θα κάνουν ότι μπορούν για να πείσουν ανθρώπους σαν και μένα ότι έχω άδικο, και ανθρώπους σαν και σένα ότι σε συμφέρει να πληρώνεις για εικαστικές παρεμβάσεις στους κάμπους και τα βουνά. Του φίλου από την Σητεία του άρεσαν. Κάποιος θέλει να πηγαίνει βόλτα με τα νηπιαγωγεία. Προσωπικά δεν μου αρέσουν, αλλά αυτά είναι γούστα.

    YΓ επιχειρηματικό σχέδιο πρόσφατο για πυρηνικά δεν έχω δει γιατί ζώ στην Ελλάδα τον τελευταίο καιρό. Πρότεινα σε κάτι μεγαλόσχημους να βάλουμς μια μονάδα 1600MW, με αυτοχρηματοδότηση, και συμβόλαια για πώληση 950 MW ρεύματος σε ιδιώτες και το υπόλοιπο στην ΔΕΣΜΗΕ αλλά κόλλησε στο εξής: Πολλοί οι Έλληνες φεουδάρχες που νομίζουν ότι ελέγχουν την ενεργεια (κάποιος είπε μόνο η Aramco), ωστόσο πολλοί: Β, Λ, Μπ, Μυτ, Κ και εφοπλιστές που μεταφέρουν. Αδύνατον να συννενοηθούν σε μικρή πίττα.

    Προχτές η Ναυτεμπορική είχε ένα poll στην ηλεκτρονική της έκδοση. Δύσκολο να ερμηνέυσω αυτά που είδα (2/3 υπέρ), αλλά να μου το θυμηθείς, όταν τα βρούν στην μοιρασιά, θα γίνει.

    Οι ΑΠΕ είναι καλός προθάλαμος, γιατι έχοντας βάλει 1000 MW αιολικά, θα δούμε ότι δεν κάνουν δουλειά (σε ώρες αιχμής του Ιουνίου, που δεν αχνίζει, και όχι μόνο)

    Ατυχώς, δεν πήγα στο ΕΜΠ

  121. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 03/02/2009 21:40:02

    127-"Ατυχώς, δεν πήγα στο ΕΜΠ"- γ αυτο εισαι τυχερος!!!! ακου με !!!

  122. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 21:46:19

    Καμιά φορά Αθανάσιε Ι. δεν αναρωτιέσαι αν αυτό που δεν έκανες μπορεί και να ήταν καλύτερο;

  123. Θεσσαλός avatar
    Θεσσαλός 03/02/2009 22:04:08

    H ανάλυση προστιθέμενης αξίας (EVA για εσάς τους αγγλομαθείς) της μονάδας που "πρότεινες στους μεγαλόσχημους για αυτοχρηματοδότηση" περιελάμβανε και επιδότηση από τον αναπτυξιακό;

  124. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 23:03:37

    Όχι, αλλά αφού ενδιαφέρεσαι θα σου πω την συνταγή:

    Ίδια κεφάλαια από τον κατασκευαστή του καζανιού. Δανειακά απο κοινοπρακτικό με εγγύηση συμβόλαιο από χρήστες που προαγοράζουν. Μέσα και η ΔΕΗ.

    "Καύσιμο" από προμηθευτή που προμηθεύει και παίρνει πίσω το υποπροϊόν.

    Δεν θα πω άλλες λεπτομέρειες για να μην μου κλέψουν την ιδέα (χα χα). Είμαι σίγουρος ότι αν η Ζήμενς ή η Αρέβα προμηθεύσουν το καζάνι θα πάρουν επιδότηση, δεν χρειάζονται εμένα.

    Θα σου πω έναν πρόσθετο φόβο πέραν των πολλών. Υπάρχει φόβος ότι αν βάλουμε εμείς θα θέλουν και οι Τούρκοι, και μετά αντε να εφαρμόσεις non proliferation με τους τσαμπουκάδες απέναντι.

  125. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/02/2009 23:06:40

    Α... αφού ενδιαφέρεσαι. Δεν το θέλουν καθόλου μα καθόλου όσοι έχουν γκαζάδικα. "Τι θα γίνουμε εμείς κλέφτες". Οι γκαζάδες και οι αεριάδες προωθούν ΑΠΕ. Το κατάλαβες?

  126. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/02/2009 06:18:46

    ...οπουδήποτε και παντοιοτρόπως, επιδιώκουν πρωτίστως να απαξιώσουν την αντίθετη άποψη...

    αφού όταν τελειώσουν τα επιχειρήματα, καταφεύγουν σε επιχειρημάτα τύπου "ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε", ή "και ποιός είσαι εσύ ρε", ή όταν έχουν όλα εξαντληθεί, "η μάνα σου" κλπ.

    Αυτό είναι το χαρακτηριστικό των Βεδουϊνων με τα παντελόνια της χώρας αυτής.

  127. Τηνιακός avatar
    Τηνιακός 04/02/2009 07:42:29

    Καλημέρα

    Αφού ευχαριστήσω ξανά για την φιλοξενία και για την καλοσύνη των σχολιαστών να πούνε τις αποψεις τους, αν μου επιτρέπεται, θα έκανα την εξής περίληψη στο τι κατάλαβα.

    1.Δεν είναι ελκυστικό να πούμε ότι "δεν θέλουμε ανεμογεννήτριες, τελέια παύλα" γιατί προκαλεί ενστικτώδεις αντιδράσεις εναντίον μας

    2.Υπάρχουν μερικοί που εκτιμούν το τοπίο και την ομορφιά του (υποκειμενική όσο και να είναι) σαν κριτήριο κόστους εγκατάστασης

    3. Τα μεταβλητά έξοδα που καταλήγουν σε κόστος αναν κιλοβατώρα από μόνα τους δεν αποδεικνύουν πέρα από κάθε αμφιβολία ότι η μία επιλογή είναι σαφώς καλύτερη από την άλλη

    4. Η εκτίμηση των σταθερών εξόδων (κόστος γής) ή άυλων εξόδων (κόστος κινδύνου) μπορεί να επηρρεάση ριζικά το "συμπέρασμα"

    5. Σε δικαστική προσφυγή, η ΔΕΗ ή στελέχη της είν αι οι καλύτεροι μάρτυρες κατά των ΑΠΕ. Θαυμάσια ιδέα, έχουμε ΔΕΗ και στο νησί!

    6. Χρειαζόμαστε λίγη επεξεργασία να καταλάβουμε αυτό το "στοχαστικό" και τον υπολογισμό στο κόστος το κόστος της κάλυψης του κενού, όταν δεν φυσάει, σε ώρα π.χ. καλοκαιρινής αιχμής.Αυτό το επιχείρημα αν ποσοτικοποιηθεί και απλοποιηθεί σε παρουσίαση σε ακροατήριο θα είναι ακαταμάχητο.

    7. Οι μακροοικονομικές συγκυρίες είναι ενδιαφέρουσες. Αν η γή μας είναι τσάμπα (και είναι υποτιμημένη στην Τήνο ή θα πρέπει να την καταστήσουμε "ακριβή", ή να δημιουργήσουμε αρκετά νομικά εμπόδια ώστε να κάνουμε την οριακή επένδυση λίγο αρνητικότερη.

    8. Με προβλημάτισε το σχόλιο του "ψυχραιμία": "Δεν θέλουμε το ένα δεν θέλουμε το άλλο". Έχεις δίκο ψυχραιμία, απόλυτο δίκιο. Και σίγουρα υπάρχει και συναίσθημα ενοχής για την αρνητική μας στάση.

    Αλλά όμορφοι, άσχημοι, έξυπνοι, χαζοί, αν αισθανόμαστε ότι κάτι ακουμπάει και καταστρέφει το μόνο που έχουμε στην κατα τα άλλα φτωχή και ανούσια υπάρξή μας, καταλαβαίνεις την θυμική αντίδραση, ακόμα και αν χρειαζόμαστε, το νοίκι των 3000 ή 4000 τον χρόνο, για να παραδώσουμε το χωράφι του πατέρα μας.

    Και πάλι ευχαριστώ για την φιλοξενία.

  128. Θεσσαλός avatar
    Θεσσαλός 04/02/2009 10:34:06

    "Είμαι σίγουρος ότι αν η Ζήμενς ή η Αρέβα προμηθεύσουν το καζάνι θα πάρουν επιδότηση, δεν χρειάζονται εμένα"

    Άρα επιδοτούμενη και η πυρηνική ενέργεια...

    Τα "γκαζάδικα" όπως λες είναι ο μεγαλύτερος πολέμιος των ΑΠΕ, γιατί νομοθετικά οι ΑΠΕ έχουν προτεραιότητα για την εισαγωγή τους στο δίκτυο...Αυτός είναι και ο λόγος που εταιρείες που έχουν σταθμούς συμπαραγωγής αγοράζουν δικαιώματα για πάρκα ΑΠΕ,(μόνο και μόνο για να μην τα αγοράσει και υλοποιήσει άλλος) τα οποία δεν υλοποιούν για να μειώσουν το χρόνο απόσβεσης των ήδη εγκατεστημένων μονάδων συμπαραγωγής.

  129. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/02/2009 18:19:18

    πολύ πιθανό... από μόνο του.
    Αλλά ας σου πει ο άτακτος ή ο ΔΕΗτζής αν είνα καλό για την ηλεκτροπαραγωγική στρατηγική της χώρας. Περί αυτού δεν μιλάμε;

  130. ηλεκτρολόγος avatar
    ηλεκτρολόγος 04/02/2009 19:30:25

    Δεν έχω καταλάβει ακόμα σε τι έχουμε καταλήξει. Αμφισβητεί κανείς ότι τα αιολικά πάρκα στο διασυνδεδεμένο σύστημα κάνουν καλό? Είναι τόσο μεγάλη η θερμική κι υδροηλεκτρική ισχύς που άνετα μπορούν να σηκώσουν μειώσεις της ισχύος από αιολικά το καλοκαίρι. Με μερικές μονάδες αιχμής κι οικονομία νερού για το καλοκαίρι δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Είναι τέτοιο το όφελος από την μαζική σύνδεση αιολικών σε καύσιμα, εξόρυξη λιγνίτη, ρύπους στο θέμα υγείας, ρύπους στο θέμα χρημάτων κλπ που τίθεται θέμα αμφιβολίας. Δείτε πόσο στοιχίζει να εγκαταστήσεις ένα πάρκο και πόση ενέργεια αποδίδει. Υπάρχει και μια αδικία στο θέμα των ρύπων, της απεξάρτησης από τους ξένους κι άλλα θέματα που δεν κοστολογούνται άμεσα.

    Αφού καταλήξουμε στο ότι τα αιολικά συμφέρουν μετά αναλύουμε το που θα πρεπε να μπουν. Για μη διασυνδεδεμένα νησιά που καίνε πετρέλαιο η σύγκριση είναι πραγματικά γελοία. Είναι τόσο σημαντικό το κόστος καυσίμου που κάνει τα αιολικά ιδανικά, ακόμα κι αν δεν μειωθεί η εγκατεστημένη θερμική ισχύς ή αυξηθεί λίγο.

    Υπάρχει κανείς που αμφισβητεί τα οικονομικά μεγάλων αιλικών σε τοποθεσίες με καλό αιολικό δυναμικό? Κι αν ναι, ας δώσει στοιχεία.

  131. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/02/2009 20:07:27

    ηλεκτρολόγε, μπορείς να αποδείξεις ότι οι ελέφαντες δεν πετάνε? Κατέληξες ότι συμφέρουν? Έκανες επενδυτική ανάλυση? Εγώ σου λέω έκανα και απέρριψα, αλλά μην με πιστέψεις. Εσύ έκανες?

    Σου λέω απλά τα συμπεράσματα που ξέρω. Σε μεταβλητό κόστος, οι ανεμογεννήτριες παράγουν ακριβότερο ρευμα από ότιδήποτε άλλο εμπορικά υπαρκτό. (Το έγραψες και εσύ). Φυσικά δεν λαμβάνει υπόψιν τα στθαθερά κόστη και τα άϋλα. Η μόλυνση της Πτολεμαϊδας είναι σημαντικό κόστος αλλά άϋλο. Το κόστος της γης επίσης άγνωστο. Τσάμπα;20.000 στρέμμα; Διαφορετικά συμπεράσματα. Πόσο κάνουν 1000 στρέμματα; Πόσο κάνει η ρύπανση της Πτολεμαϊδας; Πόσο κάνει η αισθητικά των ανεμογεννητριών; Εσύ πληρώνεις να τις βλέπεις γιατί σου αρέσουν. Εγώ πληρώνω να μην τις βλέπω γιατί δεν μου αρέσουν. Πόσο κάνει ο θόρυβος τους; To ίδιο επιχείρημα.

    Συμπέρασμα; Να στο πώ. Ακριβότερα τα αιολικά πάρκα. Εσύ θα πεις φτηνότερα, εγώ θα πώ απόδειξέ το, και θα λέμε τα ίδια ως αύριο.

    Διάβασε τα links της Εύπλοιας για επιχειρήματα κατά. Κάπου έχει υπογραφές 200 ή δεν ξέρω πόσων Γερμανών καθηγητών, ακαδημαϊκών κλπ, που δηλώνουν ότι οι ανεμοιγεννήτριες είναι μάπα

    διάβασε Καθημερινή (και μπροσούρες ανεμογενητριών) για επιχειρήματα υπέρ. Τα καλά (κακά για σένα) νέα είναι ότι οι κατασκευάστριες εταιρίες είναι στο πρόθυρα κλεισίματος, ινς αλλά.

    Πήγαινε στην Τράπεζα Πειραιώς. Μέχρι πρότινος έδινε φωτοβολταϊκοδάνεια. Για ρώτα τους... συνεχίζουνε;

  132. ηλεκτρολόγος avatar
    ηλεκτρολόγος 05/02/2009 01:55:08

    Χμμ...Το ότι πέφτει η ζήτηση λόγω ύφεσης, αδιαφορίας επενδύσεων και φτηνού ακόμα πετρελαίου είναι λογικό να τα προκαλεί αυτά.

    Το θέμα είναι απλό. Οι ΑΠΕ όντως συμφέρουν ή είναι μια πατάτα σαν τα πρώτα βιοκαύσιμα? Η απάντηση για τις Α/Γ είναι ένα μεγάλο ναι. Βέβαια η ανθρωπότητα μέσα στη δίνη του καπιταλισμού ξεχνά το γενικό καλό κι επιδίδεται σε έναν σκληρό καταστροφικό ανταγωνισμό.

    Το πετρέλαιο σήμερα είναι πολύ φτηνό. Και δυστυχώς σιγά σιγά τελειώνει. Καμία πηγή δεν το αντικαθιστά γιατί είναι πραγματικά τέλειο σαν πηγή ενέργειας. Αλλά τελειώνει! Και τα αποθέματα θα γίνουν πιο "δύσκολα", πιο βαθειά, πιο ακριβά να τα βγάλουμε.

    Κι όταν αναγκαστούμε να βρούμε κάτι άλλο το χαστούκι θα είναι γερό. Γι' αυτό η αλλαγή πρέπει να γίνει σιγά σιγά και σταθερά. Δεν βάζεις 3000ΜW σε ένα χρόνο στην Ελλάδα. Ούτε φτιάχνεις το δίκτυο και τις υποδομές για να σηκώσει τόσα MW αιολικών.

    Κανονικά θα πρεπε με σχέδιο από χρόνια να βάζουμε ΑΠΕ, να προωθούμε την εξοικονόμηση (υπάρχουν ακόμα παλιές λάμπες, ήμαρτον!), να φτιάχνουμε το δίκτυο και να συνδέουμε νησιά. ΜΕ ΣΧΕΔΙΟ. Για να σώζουμε όσα καύσιμα μπορούμε μέχρι η τεχνολογία να βρει μια λύση. Η αγορά των ρύπων αν λειτουργήσει σωστά είναι μια καλή λύση να σκεφτούμε στην πράξη ότι τα καύσιμα τελειώνουν.

    Όσο για τα οικονομικά μιας Α/Γ, δεν καταλαβαίνω πως μια μηχανή που στοιχίζει 1 εκατ. € και βγάζει 2500MWh το χρόνο δε συμφέρει. Η συντήρηση είναι ένα μικρό ποσοστό του κόστους ειδικά σε μεγάλες εγκαταστάσεις. Αν πούλαγες 0,1€/kWh, τιμή πολύ λογική αν συνυπολογίσουμε τους ρύπους τότε έχουμε 250k € το χρόνο! Βέβαια βγάλε τόκους, συντήρηση κλπ σε λίγα χρόνια βγαίνει.

    Εξάλλου στις θερμικές μονάδες τον λιγνίτη η ΔΕΗ δεν τον παίρνει τσάμπα από το κράτος? Πληρώνει ΦΠΑ? Συνυπολογίζουμε εκτάσεις που έδωσε το κράτος στο κόστος της ενέργειας? Ή μήπως τους ρύπους? Και το βασικό : τις πηγές της χώρας που εξαντλούνται από την καύση του?

  133. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/02/2009 07:39:51

    λέγε λέγε, κάτι θα μείνει (ελπίζεις).

    Πόσο κάνουν 1000 στρέμματα στην Εύβοια; Aν είναι γία πέταμα (μηδέν) δεν είναι το ίδιο με εάν είναι 100.000 το στρέμμα. Αν πληρώσεις νοίκι για 4 στρέμματα για μία Α/Γ πχ 3000 το χρόνο και μηδενίσεις 400 στρέμματα νησιωτικής γης, είναι μια πιο ανθρωπιστική εκδοχή της πτολεμαϊδας.

    "Δεν καταλαβάινεις" γιατι κάνεις ελλειπή κοστολόγηση. Τόσο της καταστροφής της Πτολεμαϊδας, όσο και της καταστροφής του τοπίου.

    Αν ένας ή χίλιοι τρελλοί σε μία επριοχή δεν τις θέλουν, αυτό ακριβαίνει το κόστος τους. Το κατάλαβες; Δεν γουστάρω να τις βλέπω, ή να τις ακούω.

    Στα οικονομικά έχεις λάθος. Δi;aβασε το απόσπασμα των NYTimes. Πεθαίνουν και ψάχνουν για κουτούς να τους φορέσουν τα απούλητα.

    Φυσικά και λέω ναι στην διασύνδεση.

    Πρόσεξε τώρα: To έχω ακούσει και αυτό: "Σας επιδοτούμε με φτηνό ρεύμα στα νησιά". Έχετε 3 εναλλακτικές λύσεις: (1) Ακριβαίνετε το ρεύμα, (2) Κόβετε το ρεύμα (3) Επιβάλλετε ΑΠΕ. Προσωπικά προτιμώ το (1), μετά το (2). Αν σκεφτείς το (3), στα Δωδεκάνησα και το Ανατολικό Αιγαίο έχει και Τουρκία, θα παιρνω από εκεί. Στα υπόλοιπα έχει ασφαλιστικά μέτρα, προσφυγές, λεμονόκουπες, τέτοια. Εδώ κάνεις λάθος: To κόστος της μηχανής, μόνο του, αγνοεί ένα σωρό άλλα κόστη, π.χ. ΓΗ. (σύνηθες λάθος)

    Αν θες το καταλαβάινεις. Έχοντας επενδύσει 1000 MW σε 1000, 1400 στρέμματα γης (το ξεχνάς το κόστος γης στις σκέψεις σου), στην Ελλάδα, το μεσημέλι του Ιουλίου, εάν ήδη είσαι κοντά στο όριο του capacity, θα βάζεις μπρος τις εφεδρικές. Τσάμπα είναι αυτές;

    Όσο για τα κυρήγματα περί "τελειώνει το πετρέλαιο", καλέ μου άνθρωπε πέρασα και από το Club of Rome όταν ήμουν πιτσιρίκος, το έχω ακούσει, και από πετρελαιοπηγές που τελειώνουν κάτι ξέρω..

    Είμαι υπέρ της ηλεκτροπαραγωγής, και παρ' ότι "νεοφιλελεύθερος", είμαι κάτα της ελληνικής εκδοχής ιδιωτικοποίησης της ΔΕΗ. Όλοιι οι μικροί, κοιτάνε στενά συμφέροντα. Η Πετρόλα το πετρέλαιο, ο Κοπελούζος τα κοντράτα του. Δεν κοιτάνε την ηλεκτροπαραγωγή και τις ανάγκες της βιομηχανίας. Δεν έχουν ούτε το στομάχι ούτε το νιονιό.

    Αν πιστέψεις ότι η Ελλάδα έχει λίγες ενεργοβόρες βιομηχανίες (εχει), αν πιστέψεις ότι κατά τα λοιπά είμαστε τουριστική χώρα, τότε θες κάτι που να σου δίνει ισχύ βάσης, αιχμής, και να έχεις και κανένα τουρίστα. Αν δεν έχεις ισχύ βάσης 5-6 εργοστάσια είναι στο όριο να κλείσουν και να πάνε βόρεια, κατάλαβέ το. Αν πιστεύεις ότι ο τουρίστας θέλει να έρθει να βλεπει ανεμογεννήτριες, τι να πω; Ψυχίατρο...

    Χαίρομαι που καταλήγεις με ερώτημα σχετικά με κόστος. Είναι απλό ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ χωρίς επιδότηση. Και αφού όλα επιδοτούνται, με δικα σου και δικά μου λεφτά, σε τελευταία ανάλυση, ας πάει η επιδότηση εκεί που παράγεται ρεύμα. Το μισό καλοκαίρι δεν φυσάει, ούτε στος Κυκλάδες. Έπίσης ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ αν το πάρει χαμπάρι ο κόσμος. Δεν τις θέλει. Και έχει δίκιο ο "ψυχραιμίας" όλοι είμαστε στραβόξυλα, αλλά έτσι είμαστε, λκαι σε αυτό, δες την "εύπλοια", είναι σύμφωνοι και οι οικολόγοι και οι περισσότεροι μη διαπλεκόμενοι. Βέβαια πολεμάμε την προπαγάνδα, αλλά και οι ΔΕΗτζήδες είναι μαζί μας το 80% των περιπτώσεων, και σε δικαστήρια.

  134. Θεσσαλός avatar
    Θεσσαλός 05/02/2009 11:19:12

    "Πόσο κάνουν 1000 στρέμματα στην Εύβοια; Aν είναι γία πέταμα (μηδέν) δεν είναι το ίδιο με εάν είναι 100.000 το στρέμμα. Αν πληρώσεις νοίκι για 4 στρέμματα για μία Α/Γ πχ 3000 το χρόνο και μηδενίσεις 400 στρέμματα νησιωτικής γης, είναι μια πιο ανθρωπιστική εκδοχή της πτολεμαϊδας."

    Ελπίζω να μην ακολουθείς τόσο αυθαίρετες (και βολικές εκτιμήσεις) και στις επιχειρηματικές σου πρακτικές...
    Η τοποθέτηση Α/Γ σε άγονα βουνά σε όλη την Ελλάδα δε νομίζω ότι προϋποθέτει κανένα σοβαρό κόστος χρήσης γης. Και εφόσον κόπτεσαι τόσο πολύ για τα στρέμματα, υποθέτω ότι έχεις ακούσει για τις ΗΔΗ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΕΣ πλωτές ανεμογεννήτριες σε Μ. Βρετανία, Ιρλανδία και Πορτογαλία. Αλλά και αυτοί για τους Δανούς δουλεύουν...

  135. Θεσσαλός avatar
    Θεσσαλός 05/02/2009 17:18:33

    Από atakto
    Αθήνα 3/2/2009

    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΥΠΟΥ

    Η ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ –ΚΗΕ διαχρονικά και με συνέπεια, υποστηρίζει κάθε ενέργεια που αποβλέπει στη συνέχιση της αξιοποίησης του εθνικού μας καυσίμου, του λιγνίτη, στην άμεση αντικατάσταση των παλαιών και χαμηλού βαθμού απόδοσης μονάδων παραγωγής και στην εγκατάσταση νέων αποδοτικότερων και λιγότερο ρυπογόνων. Ζητάμε από τη Διοίκηση και τη Κυβέρνηση να επισπεύσει την εγκατάσταση νέας ισχύος ιδιαίτερα δε όταν πρόκειται για εγκατάσταση μονάδων ηλεκτροπαραγωγής από Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (ΑΠΕ) κάθε μορφής.

    Η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα επισημαίνει τα τελευταία χρόνια με τον πιο δυνατό τρόπο, τις καταστροφικές βιοκλιματικές αλλαγές που έχει επιφέρει στον πλανήτη η αλόγιστη χρήση ρυπογόνων καυσίμων κύρια από τους μεγάλους παγκόσμιους ρυπαντές και όλη η ανθρωπότητα, σε όλα τα μήκη και τα πλάτη έχει προστρέξει στην μείωση ρύπων που πρέπει να είναι ο μακροπρόθεσμος στόχος μας.
    Η ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ έχει έγκαιρα ενστερνιστεί αυτή την αναγκαιότητα και για αυτό συστηματικά αγωνίζεται για την παροχή φθηνής αλλά και καθαρής Ηλεκτρικής Ενέργειας στον Ελληνικό λαό.

    Με τον ίδιο δε δυναμισμό που αγωνιζόμαστε για να αποτρέψουμε την αλόγιστη εγκατάσταση ρυπογόνων μονάδων με εισαγόμενα ορυκτά καύσιμα, θεωρούμε υποχρέωσή μας να υποστηρίζουμε την εγκατάσταση μονάδων ΑΠΕ.

    ‘Έτσι, δεν μπορούμε παρά να χαιρετίσουμε με ενθουσιασμό τη δημιουργία του πρώτου μεγάλου Φωτοβολταικού (Φ/Β) Πάρκου στη Μεγαλόπολη, ισχύος 50 MW, που πρόκειται να υλοποιήσει η ΔΕΗ Ανανεώσιμες, θυγατρική, κατά 100%, εταιρεία της ΔΕΗ Α.Ε.

    Πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα Φ/Β Πάρκα στον κόσμο, που θα καλύψει την ετήσια Ηλεκτρική κατανάλωση 28.000 νοικοκυριών του Ν. Αρκαδίας, με εντελώς καθαρή ενέργεια από τον ήλιο, ενισχύοντας το Ν. Σύστημα ΗΕ.
    Είμαστε αντίθετοι σε όποιες προσπάθειες γίνονται για την παρεμπόδιση αυτού του τόσο σημαντικού έργου ΑΠΕ, αφού μάλιστα η « ΔΕΗ ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΕΣ» έχει δεσμευθεί ότι όση έκταση θα καταλάβει το Φ/Β Πάρκο (περίπου 1350 στρέμματα), άλλη τόση θα δενδροφυτεύσει σε δασική περιοχή περί τη Μεγαλόπολη, που κάηκε από τις πυρκαγιές των τελευταίων ετών.
    Θεωρούμε αδικαιολόγητες τις όποιες αντιτιθέμενες προσπάθειες και ιδιαίτερα τις προσφυγές στο ΣΤΕ, αφού είναι γνωστό ότι το εν λόγω έργο:
    Έχει εγκριθεί από το Νομαρχιακό Συμβούλιο του Ν. Αρκαδίας και από όλες τις Αρχές και τους κρατικούς φορείς που προβλέπονται από τη νομοθεσία.
    Έχει εφοδιαστεί με όλες τις προβλεπόμενες άδειες παραγωγής, εγκατάστασης κλπ.
    Έχουν καταρριφθεί από την Πανεπιστημιακή κοινότητα ως εντελώς αβάσιμες, οι διάφορες ανεύθυνες δοξασίες περί εκπομπής ραδιενέργειας, περί υπερθέρμανσης του περιβάλλοντος κλπ.
    Πρόκειται για ένα έργο παραγωγής καθαρής ενέργειας που θα δημιουργήσει νέες θέσεις εργασίας και θα αποφέρει σημαντικά οικονομικά οφέλη για τη Μεγαλόπολη και την ευρύτερη περιοχή.

    Τελειώνοντας, καλούμε καλόπιστα τις όποιες αντίθετες φωνές να αναλογισθούν απλά, τη σημασία και μόνο που έχει για το περιβάλλον η παραγωγή 50MW με μηδενική ρύπανση και να αναλογισθούν τις ευθύνες τους όταν αντιτίθενται σε τέτοιες ενέργειες.

    ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

  136. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/02/2009 21:15:27

    Θα αντιδρούσα λιγότερο αν ήταν της ΔΕΗ τα αιολικά πάρκα. Είναι Έλληνες, εδώ ζούν.

    Οι ΑΠΕ θα τελειώσουν μόλις τελειώσει το πλεονάζον stock τους. Οι καασκευάστριες κάνουν μαζικές απόλύσεις στην Αμερικη, οι τράπεζες έχουν κλείσει την στρόφιγγα, σαγιονάρα.

    Τα κράτη κάποια στιγμή θα κάνουν επενδύσεις να τονώσουν τις οικονομίες. Όχι ακόμα... Τώρα μπάινουμε στο τούννελ. Αμφιβάλλω ότι θα πάνε για αιολικά πάρκα, με πετρέλαια στα 35 και 45. Μετά τα 80 οι insiders θα το σκέφτονται, μετά τα 150 τα παπαγαλάκια θα κλάινε πάλι για το περιβάλλον. Το περιβάλλον δεν υπάρχει σε ύφεση. (Δυστυχώς)

    Όσο για τις αναλύσεις μου και τις επενδύσεις μου Θεσσαλέ, τι θες να σου δώσω βιογραφικό; Χα! Οι αρχιαοπτέρυγες έχουν εξαφανιστεί προ πολλού.

  137. servitoros avatar
    servitoros 05/02/2009 23:24:04

    Έντονα αμφισβητείται πλέον η κατασκευή και η λειτουργία ανεμογεννητριών, ως εναλλακτική λύση παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας. Τα συμπεράσματα που έχουν προκύψει από τη χρονική στιγμή που άρχισαν να λειτουργούν οι πρώτες ανεμογεννήτριες είναι απογοητευτικά και ταυτόχρονα αποκαλυπτικά:

    Σύμφωνα με στοιχεία της οργάνωσης GREEN PLANET: «η παραγόμενη ηλεκτρική ενέργεια από τη λειτουργία ανεμογεννητριών είναι απίστευτα ασήμαντη ενώ η καταστροφή στο φυσικό περιβάλλον είναι πρωτοφανής και ανεπανόρθωτη!»

    Από τα γεγονότα που σχετίζονται με την εγκατάσταση των ανεμογεννητριών προκύπτει ότι μια ανεξέλεγκτη καταστροφή του φυσικού περιβάλλοντος βρίσκεται σε εξέλιξη, με μοναδικό κίνητρο το οικονομικό όφελος επιχειρηματιών, που εκμεταλλευόμενοι τις μεγάλες επιδοτήσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης επωφελούνται της ευνοϊκής γι' αυτούς νομοθεσίας. Μερικές από τις επιπτώσεις είναι σύμφωνα με τους επιστήμονες οι εξής:

    - Η χλωρίδα, η πανίδα, οι ανεξερεύνητες αρχαιολογικές θέσεις, τα παραδοσιακά μονοπάτια, θα χαθούν κάτω από το βάρος των βίαιων επεμβάσεων.

    - Οι εκατοντάδες ανεμογεννήτριες, οι υποσταθμοί, οι γραμμές μεταφοράς θα εξαφανίσουν το κάλλος των φυσικών τοπίων που θα μετατραπούν σε βιομηχανικές ζώνες παραγωγής αιολικής ενέργειας. Επίσης θα φέρουν καίριο πλήγμα στον τουρισμό (στη Δανία ο τουρισμός έπεσε 40%), την κτηνοτροφία και σε όλους αυτούς που εργάζονται και ζουν από το δάσος.

    - Το μεγαλύτερο αιολικό «πάρκο» στην Ευρώπη έχει τρεις μόνιμους υπαλλήλους. Επομένως το πρόσχημα για την καταπολέμηση της ανεργίας είναι ψευδές.

    - Καταστρέφεται το δάσος από διαμορφώσεις και διανοίξεις δρόμων.

    - Οι εγκαταστάσεις εξυπηρετούν τα ευκαιριακά συμφέροντα των επιχειρηματιών της αιολικής ενέργειας που σπεύδουν να αξιοποιήσουν τα Ευρωπαϊκά κονδύλια ως νέοι αποικιοκράτες.

    - Αυτοί που επιζητούν την ηρεμία της φύσης και της υπαίθρου, παύουν να επισκέπτονται περιοχές με ανεμογεννήτριες εξαιτίας της οπτικής και ηχητικής ρύπανσης. Αυτό το διαπιστώνει όποιος προσπαθήσει να ζήσει έστω και μια μέρα σε περιοχή δίπλα σε ανεμογεννήτριες.

    - Ο ήχος μιας ανεμογεννήτριας είναι ένας θόρυβος διαπεραστικός, χαμηλής συχνότητας γδούπος, κάθε φορά που η έλικα περνά από τον πύργο της. Θυμίζει την αντήχηση του ελικοπτέρου από μακριά

  138. Θεσσαλός avatar
    Θεσσαλός 06/02/2009 10:46:12

    Σερβιτόρε,

    δέχομαι ορισμένες από τις ενστάσεις σου. Όπως τα περιγράφεις, οι φόβοι σου φαίνονται εύλογοι. Κανείς όμως δεν ισχυρίστηκε ότι θα πρέπει να γεμίσουμε απ' άκρη σ' άκρη την Ελλάδα με Α/Γ.
    Για τον τουρισμό στη Δανία μάλλον άλλα ήταν τα προβλήματα και όχι οι Α/Γ. Συμφωνώ κι εγώ ότι δε θα πρέπει να καταφύγουμε σε μεγάλα αιολικά πάρκα, αλλά σε μικρές μονάδες που στο κάτω κάτω διασφαλίζουν και το δίκτυο διασύνδεσης, αφού η διασπορά παραγωγής ηλ. ενέργειας θεωρείται η καλύτερη επιλογή. Η οπτική ρύπανση που αναφέρεις είναι σχετική. Εμένα περισσότερο με ενοχλούν οι πυλώνες υψηλής τάσης και τα φουγάρα των λιγνιτικών σταθμών αλλά είπαμε αυτά είναι προσωπικά γούστα. Για τον θόρυβο θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί με τη δημιουργία πάρκων μόνο σε απομονωμένες περιοχές και κυρίως για τα νησιά μας να καταφεύγαμε σε πλωτές Α/Γ. Στο κάτω κάτω κανένας από τους υπέρμαχους δεν ισχυρίστηκε ότι οι Α/Γ από μόνες τους θα δώσουν λύση στο ενεργειακό πρόβλημα. Εξοικονόμηση, χρήση γεωθερμίας, θερμικών ηλιακών συστημάτων, φωτοβολταϊκών, κυματική ενέργεια και φυσικά υδροηλεκτρικά μπορούν να συμβάλλουν στην εξοικονόμηση ορυκτών καυσίμων και στη μείωση των περιβαλλοντικών επιπτώσεων από τις ανθρώπινες δραστηριότητες. Αρκεί κάθε φορά να επιλέγουμε την ενδεδειγμένη λύση.

  139. KaryID avatar
    KaryID 06/02/2009 11:16:37

    τεστ

  140. ηλεκτρολόγος avatar
    ηλεκτρολόγος 06/02/2009 11:17:27

    Αυτά είναι λίγο γελοία θέματα. Άκου θόρυβος...Ναι, σκοτώνουν και μερικά πουλιά! Ή δεν γεννάνε οι κατσίκες!

    Για το κόστος γης, προφανώς και οι Α/Γ δε θα μπουν μέσα στις πόλεις. Αν τις βάλεις σε πλαγιές βουνών ή σε καμιά έρημη πεδιάδα δε τρέχει και κάτι. Γιατί συνηθίσαμε τα καλώδια της ΔΕΗ στα χωριά και να μην συνηθίσουμε τις Α/Γ? Απλά εξέλιξη είναι. Τα κότερα ας πούμε δεν χαλάνε το τοπίο των όμορφων νησιών? Τι το φυσικό έχουν? Εξάλλου οι Α/Γ είναι μοντέρνοι ανεμόμυλοι από μια άποψη.

    Όπως το κράτος πληρώνει για τις εκτάσεις των σταθμών (το λιγνίτη τον έχει τσάμπα αλλά δεν το σκέφτονται αυτό οι πολέμιοι φυσικά), τον υποσταθμών κλπ κι όπως φυτεύει πυλώνες γιατί να μην γίνει το ίδιο με τις Α/Γ? Το αν θα τις φτιάξει το κράτος ή οι ιδιώτες έχει να κάνει με το οικονομικό πιο πολύ.

    Η ουσία είναι η εξής : μια Α/Γ πόση ενέργεια βγάζει σε σχέση με την παραγωγή της? Και πόσους ρύπους τελικά γλιτώνουμε?

    Αν η ενέργεια που βγάζει είναι ασύγκριτη μπροστά σε όση χρειάστηκε να γίνει τότε κάνουμε λάθος στις κοστολογήσεις. Επιμένω ότι υποκοστολογούμε την εκμετάλλευση του πετρελαίου. Όχι απλά στην τιμή αλλά και στην εξάντληση. Είναι σαν να χεις ένα κεφάλαιο και κάθε χρόνο να ξοδεύεις. Πέρα από τα λεφτά που χαλάς για να περνάς καλά, έχεις το "κόστος" όταν τελειώσουν να πάθεις μεγάλη ζημιά. Και λόγω ασθένειας ή γιατί θα χάσεις ευκαιρία διότι λεφτά - πετρέλαιο - δε θα υπάρχουν για να δανειστείς.

    Χοντρό παράδειγμα αλλά κάπως έτσι είναι. Ξέρουμε ότι υποθηκεύουμε το μέλλον μας χαλώντας ορυκτά ενώ μπορούμε να εξοικονομούμε. Αν έχουμε σαφή εξοικονόμηση με τις Α/Γ τότε η κοστολόγησή τους είναι λάθος. Μπορεί κάποιος να βρει κάτι που να λέει ότι μια Α/Γ θέλει 10-15 να βγάλει την ενέργεια που χρειάστηκε για να παραχθεί?

  141. Τηνιακός avatar
    Τηνιακός 06/02/2009 15:25:11

    Ηλεκτρολόγε,
    "Αν τις βάλεις σε πλαγιές βουνών ή σε καμιά έρημη πεδιάδα δε τρέχει και κάτι". Τρέχει και παρατρέχει. Να τις βάλεις στην πολυκατοικία σου. Εμείς ζούμε πολύ πιο φτωχά από εσένα, με λιγότερες ανέσεις. Οι πλαγιές μας είναι η ζωή μας.

    Ότι διαβάζω στον Ελληνικό και ξένο τύπο καταλήγω ότι πολλοί πληρώνονται για να με πείσουν ότι η αιολική είναι καλή και φτηνή και πρέπει να πω ναι. Με πειθει ο σερβιτόρος, αλλά δεν με πείθεις εσύ, εντελώς. Αισθάνομαι ότι μου πουλάς. Στην Ερέτρεια Θα λέτε ο ένας στον άλλο πόσες ανεμογεννητριες θα βάλετε. Εδώ αν έρθετε, θα έχετε αντιρρήσεις.

  142. Τηνιακός avatar
    Τηνιακός 06/02/2009 15:51:12

    όσο για την ειρωνία τι πρέπει να μας ανησυχεί εμάς ή τα κατσίκια μας, και τι όχι, μου είπαν ότι μπορώ να πώ και ΟΥΣΤ

  143. servitoros avatar
    servitoros 06/02/2009 20:04:24

    ηλεκρτολόγε, ακούγεσαι σαν πλασιέ για ιθαγενείς. Καμμία χάντρα? κανένα καθρεφτάκι?

  144. Jacob avatar
    Jacob 19/09/2009 15:20:57

    Οι Ανεμογεννήτριες και οι λοιπες καθαρές ενέργειες δεν είναι φτηνές σήμερα. Αλλά ειναι πιο καθαρές και καθώς τελειώνει το πετρέλαιο θα γίνονται όλο και πιο εκλκυστικές οικονομικά.

    Στην Πάτρα που είμαι πριν αρκετά χρόνια έβαλαν Ανεμογεννητριες στο Παναχαικό, το όρος πάνω από την Πάτρα. Αρχικά υπήρχαν αντιδράσεις, αλλά πια τις έχουμε συνηθίσει και πια ομολογώ οτι το θέαμα είναι και όμορφο.

    Αυτό που θα έπρεπε να γίνει είναι να δημιουργηθεί μια ελληνική βιομηχανία παραγωγής ανεμογεννητριών ώστε η πράσινη ενέργεια που θεωρώ δεδομένη ως κατευθυνση να δίνει και περισσότερες θέσεις εργασίας σε ελληνικά χέρια.