#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/12/2013 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γλέζος: οι πλούσιοι υποχρεούνται να δίνουν ένα σπίτι για να μείνουν οι φτωχοί!!!

Στόχος του ΣΥΡΙΖΑ είναι να πάρει ... 201 έδρες (!!!) στην επόμενη Βουλή



Όποιος ξύπνησε το πρωί για να δει τον Μανόλη Γλέζο στο Mega θα βρέθηκε προ εκπλήξεων. Βέβαια, γηραιός άνθρωπος είναι, αξιοσέβαστος είναι, μπορεί να λέει ότι θέλει. Όμως, αποκαλύπτεται και το σχέδιο του ΣΥΡΙΖΑ για το πώς βλέπει την Ελλάδα.

Από τα πολλά που είπε ο κ. Γλέζος σημασία έχουν τα εξής:

 

1. Είπε ότι η κυβέρνηση έχασε τη δεδηλωμένη, διότι χθες τον προϋπολογισμό τον ψήφισαν 103 βουλευτές καθώς οι άλλοι 50 είναι αποτέλεσμα του καλπονοθευτικού συστήματος. «Μα εσείς δεν θα δεχθεί το μπόνους των 50 εδρών αν βγείτε πρώτο κόμμα»; Ρωτήθηκε. Και απάντησε: «Θα αρνηθούμε τις 50 έδρες, θα ζητήσουμε από το σύνολο της Βουλής να στηρίξει την απλή και άδολη απλή αναλογική και θα ξαναπάμε σε εκλογές. Βεβαίως, εμείς θα ζητήσουμε από το λαό να μας δώσει τέτοια πλειοψηφία που δεν θα έχουμε ανάγκη τις 50 έδρες», τόνισε. Δηλαδή ευελπιστούν ότι θα πάρουν 201 έδρες στις επόμενες εκλογές, θα δώσουν πίσω τις «κάλπικες» 50 και θα κυβερνήσουν. Αν δεν έχουν πλειοψηφία θα ζητήσουν ξανά εκλογές με απλή αναλογική. Η οποία πότε θα εφαρμοστεί; Σύμφωνα με το νόμο στις μεθεπόμενες εκλογές. Μιλάμε για πολιτικό αχταρμά. Ο ΣΥΡΙΖΑ πιστεύει ότι η χώρα έχει χρόνο να κάνει απανωτές εκλογές μέχρι να γίνει ο ΣΥΡΙΖΑ απόλυτα κυρίαρχος. Είναι εκτός τόπου και χρόνου.

 

2. Είπε ο κ. Γλέζος ότι ο φόρος ακινήτων είναι άδικος και ο ΣΥΡΙΖΑ ως κυβέρνηση δεν θα φορολογεί κανένα ακίνητο που δεν προσφέρει εισόδημα. Είτε έχει ένα σπίτι, είτε τέσσερα, αν δεν δίνουν εισόδημα δεν θα φορολογούνται. Αν π.χ. κάποιος ξεπλένει χρήμα μέσω αγοράς ακινήτων, δεν θα φορολογείται αν δεν τα ενοικιάζει. Κι 100 εκατ. σε σπίτια και οικόπεδα να έχει, και βίλες με πισίνες κι ελικοδρόμια να έχει δεν θα φορολογείται. Φοβερό σχέδιο. Αλλά το ακόμη καλύτερο ήταν η επαναφορά της πρότασης "ο έχων μεγάλη ακίνητη περιουσία να υποχρεώνεται να τη δίνει για να στεγαστούν οι φτωχοί. Έχεις ένα σπίτι πατρικό στο χωριό βρε αδερφέ; Τι το θες; Δώστο στον φτωχό να μείνει". Αυτή είναι η κοινωνική πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ. Αλλού γι’ αλλού.

 

3. Και το εξίσου εντυπωσιακό. Λέει ο κ. Γλέζος ότι τον πλησιάζουν πρώην υπουργοί του ΠΑΣΟΚ για να δουν αν τους θέλουν στον ΣΥΡΙΖΑ κι αυτός τους απαντά ότι αν θέλουν να κάνουν το καλό, να ξαναχτίσουν την Ελλάδα, όπως ο Ανδρέας Παπανδρέου την πρώτη περίοδο, ας το κάνουν. Παρά το γεγονός ότι στην ιστοσελίδα του «Ενεργοί Πολίτες» ο κ. Γλέζος λέει ότι δεν θα «ξεπλυθεί» κανένας, αφήνει κι ένα ενδεχόμενο διότι είναι τόσοι πολλοί αυτοί που τον πλησιάζουν που τι να κάνει; Υποκύπτει. Αυτή είναι η λογική του ΣΥΡΙΖΑ. Την αποκαλύπτει ο Γλέζος που δεν είναι και φανατικός. Σκεφτείτε να μιλήσουν και οι φανατικοί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Magganas avatar
    Magganas 08/12/2013 13:38:18

    O Τσίπρας είπε χθες:

    "οι τράπεζες σε δύσκολες στιγμές πρέπει να εθνικοποιούνται".

    Αυτό ισχύει και για τις καταθέσεις;;;;;

    Αφήνει υποννοούμενα ότι οι καταθέσεις μπορεί να κουρευτούνε αλλά ο ίδιος τις καταθέσεις θα τις "εθνικοποιήσει";;;
    Και τί σημαίνει "εθνικοποίηση";;;
    Ότι θα σου δίνουν ένα μπακαλοδεύτερο που θα λέει ότι: "έχεις λαμβάνειν από το κράτος";;;;;;;

    Το έχω ξαναπεί:
    Εάν δεν προσέξουμε θα κάνει κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ με το ΠΑΣΟΚ, τον Καμμένο, τη ΔΗΜΑΡ και με το ΚΚΕ (υπό προϋποθέσεις) και θα γίνουμε η πρώτη ΝΕΟκομμουνιστική χώρα στον πλανήτη...

    • Valter avatar
      Valter @ Magganas 09/12/2013 00:13:33

      Αν το θέλει ο λαός αγαπητέ ας γίνουμε.
      Μήπως μια νεοκομμουνιστική διακυβέρνηση είναι απαραίτητη για να συνειδητοποιήσουν οι Έλληνες ότι τα λεφτά δεν φυτρώνουν στα δέντρα αλλα παράγονται μέσα από ένα σύστημα που επιβραβεύει την επιτυχία? Μήπως μόνο έτσι η παρασιτική αριστερά θα μας αδειάσει την γωνιά μια και καλή?

  2. yiannos avatar
    yiannos 08/12/2013 13:51:22

    Οποιοδήποτε πολιτικό-εκλογικό-επικοινωνιακό επιτελείο Παπανδρέα, Μητσοτάκη, Σημίτη, Καραμανλή, ΓΑΠ ακόμα και...Παπαδήμου θα είχε διαλύσει-εξαερώσει-εξαφανίσει μιαν τέτοια αξιωματική αντιπολίτευση.

    Λαζαρίδης-Μουρούτης-Μιχελάκης για λόγους που δεν γνωρίζω, δεν ανταποκρίνονται.

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ yiannos 08/12/2013 14:41:14

      ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟΤΕ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΙΚΑΝΟΣ

      • yiannos avatar
        yiannos @ ΗΛΕΚΤΡΑ 08/12/2013 15:37:18

        Αυτά μας έλεγε και ο ΓΑΠ όταν φωνάζαμε.

        Εσύ δεν βλέπεις πόσο ολίγη είναι η σημερινή αντιπολίτευση?

        Ο Τσίπρας είναι απολύτως κενός τόσο από ιδεολογικής όσο και από πολιτικής άποψης. Μόνο τακτικισμούς περιλαμβάνει η παρουσία του, ενώ οι αντιφάσεις και οι γελοιότητες του ΣΥΡΙΖΑ είναι μνημειώδεις.

        Κάτι πάει (πάρα πολύ) λάθος στο επιτελείο Σαμαρά.

        • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
          ΗΛΕΚΤΡΑ @ yiannos 08/12/2013 17:01:59

          ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΠΟΣΟ ΛΙΓΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ
          ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΛΙΓΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙΣ ΕΣΥ
          ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΡΙΑ
          ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΠΑΣΑ
          ΑΦΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟ ΛΑΘΟΣ
          ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ
          ΙΔΟΥ ΠΕΔΙΟ ΔΟΞΗΣ ΛΑΜΠΡΟ
          ΔΩΣΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ
          ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ

      • tassos.κ avatar
        tassos.κ @ ΗΛΕΚΤΡΑ 08/12/2013 17:08:23

        Να φωνάξει το Σημίτη!!!!!!

    • Εμείς στο Νότο avatar
      Εμείς στο Νότο @ yiannos 08/12/2013 15:54:30

      Δηλαδή; Τι προτείνετε, γιατί αδυνατώ να κατανοήσω......

      • yiannos avatar
        yiannos @ Εμείς στο Νότο 08/12/2013 19:43:05

        Διαπιστώσεις κάνω. Όπως κι αυτός
        http://www.antinews.gr/2013/12/06/237407/

        Εάν η αλήθεια σας εκνευρίζει, δεν μπορώ να βοηθήσω.

    • petros petrou avatar
      petros petrou @ yiannos 09/12/2013 12:23:52

      Δηλαδη προτιμας να εχει ο Σαμαρας διπλα του τυπους σαν τον Ρουσοπουλο, Αντωναρο, Πακη και τα αλλα "παιδια"

      • yiannos avatar
        yiannos @ petros petrou 17/12/2013 00:41:38

        Μέσα σε 7 μέρες το κατάλαβαν όλοι

        http://www.antinews.gr/2013/12/16/238867/

  3. Valter avatar
    Valter 08/12/2013 14:10:33

    Τελικά ο Γλέζος είναι πολύ χρήσιμος μιας και μέσω αυτού μπορείς να δεις της πραγματικές προθέσεις του ΣΥΡΙΖΑ.
    Τι κατάλαβα εγώ?
    Ότι οι άνθρωποι ζουν στον κόσμο τους και πρέπει να κυβερνήσουν!
    Πρέπει , πρέπει , πρέπει.
    Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να τελειώσουμε με τον θίασο ηλιθίων για πάντα από το να τους δώσουμε την εξουσία.
    Μα θα καταστραφεί η Ελλάδα θα πει κάποιος.
    Παιδιά , η Ελλάδα θα καταστραφεί έτσι και αλλιώς , το θέμα είναι να καταστραφεί στα χέρια τους , μόνο έτσι η επόμενη μέρα δεν θα συμπεριλαμβάνει το χτικιό αυτό.
    Το ΚΚΕ είναι περισσότερο πονηρό και δεν θέλει να μπει στο κάδρο ούτε για αστείο , για χαζούς τους έχεις? Κοντά εκατό χρόνια κόμμα , κάτι ξέρουν ...

    • Vee avatar
      Vee @ Valter 08/12/2013 15:58:12

      "Μα θα καταστραφεί η Ελλάδα θα πει κάποιος.
      Παιδιά , η Ελλάδα θα καταστραφεί έτσι και αλλιώς , το θέμα είναι να καταστραφεί στα χέρια τους…" Τί λες ρε μεγάλε, σοβαρά μιλάς;;; Υπάρχουν και κάποιοι που πιστεύουν ότι η Ελλάδα ΔΕΝ θα καταστραφεί.

      • Εμείς στο Νότο avatar
        Εμείς στο Νότο @ Vee 08/12/2013 18:50:26

        Μπα... Ο Βγάλτερ είναι κοντόφθαλμος. Βλέπει το ψωριασμένο δέντρο και ποτέ το ολάνθιστο δάσος. Τον εμποδίζει ο τυφλός φανατισμός και η βαθιά εμπάθεια. Γι αυτό, μη δίνετε σημασία....

        • Valter avatar
          Valter @ Εμείς στο Νότο 08/12/2013 20:55:56

          Το πρώτο σου σχόλιο στο site και είναι τόσο προσβλητικό?
          Περίεργο .....
          Μήπως είσαι από τους γνωστούς υβριστές στην χιλιοστή σου μεταμόρφωση? Μήπως?
          Θα σου πρότεινα τα σχόλια σου να είναι λιγότερο εμπαθή έτσι ώστε να μην χρειάζεται να αλλάζεις ονόματα όλη την ώρα.
          Δυστυχώς για μερικούς το internet είναι μια χυδαία εκτόνωση , ένας χώρος που μπορούν να προσβάλουν χωρίς επιπτώσεις έτσι ώστε να νιώθουν λίγο καλύτερα για την μίζερη ζωούλα τους ....

  4. Eva avatar
    Eva 08/12/2013 14:19:30

    Ο κ. Γλέζος τα έχει τετρακόσια.
    Απλά απευθύνθηκε στους ψηφοφόρους της αδολης αναλογικής,
    στους υπερύφανους που δε γουστάρουνε δώρα 50 εδρών, και στους αισιόδοξους της αυτοδυναμίας. Μετά ήρθε η σειρά των ενοικιαστών που θα μπουν σε κενά διαμερίσματα πλούσιων δωρεάν (με πληρωμένο χαράτσι να υποθέσω) κλπ. κλπ

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ Eva 08/12/2013 14:42:51

      ΔΛΔ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥΣ
      ΑΣ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΟΥΝ.....

      • Eva avatar
        Eva @ ΗΛΕΚΤΡΑ 08/12/2013 18:05:58

        Σε μικροιδιοκτήτες δεν αναφέρθηκε.

        Αν προσέξατε όταν μίλησε για το Παρίσι, αναφέρθηκε σε κάποια τεράστια κενά ακίνητα (με πολλά δωμάτια).

        Αυτοί με τα τεράστια κενά ακίνητα δεν έχουν να φοβηθούν τίποτε απο τον σύριζα.

        • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
          ΗΛΕΚΤΡΑ @ Eva 08/12/2013 18:56:56

          ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΝΟΗΜΑ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΩΝΕΣ ΣΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ
          ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΝΟΗΜΑ ΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΣΑΣ
          ΠΟΙΟΙ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ;;;;
          ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ 'Η ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ;;;;;;
          ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΑΞΩ ΑΝΑΛΟΓΑ
          ΝΑ ΤΟΝ ΨΟΦΗΣΩ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ
          'Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΨΟΦΗΣΩ;;;;;

          • Eva avatar
            Eva @ ΗΛΕΚΤΡΑ 08/12/2013 21:30:32

            Ο συριζα λέει αυτό που θέλει ν ακουσει ο καθένας κι έτσι τους πιάνει όλους .
            Και απλή αναλογική .
            Και σπίτια-αλλά απο τους πολύ πλούσιους.
            Και χωρις το μπονους των εδρών (ταχαμ-γιατί κάποτε άλλα έλεγε)

            Κινδυνεύουμε όλοι. γιατί πολλοί θα μασήσουν και μπορεί να βγεί.

          • Eva avatar
            Eva @ ΗΛΕΚΤΡΑ 10/12/2013 08:49:46

            1,000.000 ευρώ αφορολόγητο στην ακίνητη περιουσία η κ. Βαλαβάνη του σύριζα (mega)

            Ενημερώνω για να αποφασίσετε, τι να ψηφίσετε διότι...με ρωτάτε.

            (Σημ. Δούλεμα για Γκίννες)

      • η Άκρη Άκρη avatar
        η Άκρη Άκρη @ ΗΛΕΚΤΡΑ 08/12/2013 19:11:36

        Τώρα τρομάξαμε. Ο αξιοσέβαστος κ. Γλέζος, μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει. Οι κυβερνήσεις οφείλουν να λειτουργούν κατ΄επιταγή της πλειοψηφίας που τις ''όπλισε'' δίνοντάς τους την εξουσία. Δεκάδες οι απόψεις, μα μία πάντα η απόφαση-επιλογή. Πολύ νερό θα κυλήσει ακόμη. Ας μην προτρέχουμε.

  5. Αγρότης avatar
    Αγρότης 08/12/2013 14:42:07

    Κράτησα μόνο το ¨περαστικά στο λαό¨.

  6. ΚΑΚΑΡΑΚΑΣ ΜΑΝΩΛΗΣ avatar
    ΚΑΚΑΡΑΚΑΣ ΜΑΝΩΛΗΣ 08/12/2013 14:43:29

    Ας δώσει πρώτα ο Τσίπρας την βίλα του πατέρα του στο Διόνυσο.

    • Μηνάς avatar
      Μηνάς @ ΚΑΚΑΡΑΚΑΣ ΜΑΝΩΛΗΣ 08/12/2013 15:27:15

      Αυτού που προμήθευε με εξοπλισμό τους χουντικούς !!

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Μηνάς 08/12/2013 21:41:22

        Ναι, αυτού...

    • Vee avatar
      Vee @ ΚΑΚΑΡΑΚΑΣ ΜΑΝΩΛΗΣ 08/12/2013 15:59:24

      Αυτή δε μετράει. Είναι μνημείο της Αριστεράς...

  7. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 08/12/2013 15:39:57

    Οταν περνουν τα χρονια.....Τελικα εχουν μεγαλη πλακα εκει στην κουμουνδουρου. Ο Παγκαλος και ο μπαρμπα Φωτης που εχουν πολλα σπιτια και ακινητα πρεπει να εχουν παρει πολλα ηρεμιστικα σημερα.....

  8. Petronius avatar
    Petronius 08/12/2013 17:26:19

    Η πρόταση του κ. Γλέζου είναι αχρείαστη. Αφού οι σημερινοί "πλούσιοι" που έχουν δύο σπίτια θα χάσουν το ένα λόγω υπερφορολόγησης, η παρούσα κυβέρνηση μπορεί να διαθέσει αυτό που χαθεί στους άστεγους. Δε χρειάζεται κυβέρνηση του Σύριζα για να γίνει αυτό, κ. Γλέζο.

  9. Ραβινος avatar
    Ραβινος 08/12/2013 19:46:49

    Αμ το αλλο που ειπε και εγινε χαμος απο γελια ''Θα στηριχτουμε στον πρωτογενη τομεα .Θα φτιαξουμε μικρα φραγματα τωρα που εχουμε βροχες για να διοχετευουμε το νερο στα χωραφια να γινουν ευφορα ''.Κοκκαλο ο Μανωλης Αναγνωστακης κατι μουρμουρισε σκυβοντας το κεφαλι εαν ακουσα καλα κατι σαν οταν δεν θαχουμε βροχες τι θα τα κανουμε τα μικροφραγματα .Α! ρε συριζαυγητες επενδυτες μικροφραγματων για συλλογη νερου δεν σας πιανει κανεις στις κουταμαρες και αρλουμπες τυπου Γλεζου .

  10. george lascaris avatar
    george lascaris 08/12/2013 20:09:48

    Η ιδιοκτησια στεναζει κατω απο την μποτα της δεξιας συγκυβερνησης αλλα καμμια φορολογια οταν θα αναλαβει ( που ΠΟΤΕ δεν θα αναλαβει αλλα ας το υποθεσουμε ετσι για διανοητικο παιγνιδι) ο Συριζα.
    δηλαδη αποδειξη αυτου που υποψιαζομασταν απο καιρο οτι δηλαδη προκειται για ΔΕΞΙΟ κομμα.
    ετσι η περιπτυξη με τον Καμμενο δεν ειναι καθολου "παρα φυσιν" οπως λενε μερικοι.
    Ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ.

  11. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 08/12/2013 20:51:53

    Τελικά, απ' ότι βλέπω και από το κείμενο και από τα σχόλια, έχει περάσει σε πολλούς ότι, η φορολόγηση των ακινήτων μόνων, έστω και χωρίς παραγωγή εισοδήματος είναι σωστή. Εγώ δεν το βλέπω καθόλου έτσι:
    Δεν έχει φορολογηθεί το εισόδημα με το οποίο αποκτήθηκαν;
    Δεν αγοράστηκαν χωρίς την παράμετρο του φόρου; Αναδρομική προυπόθεση (όχι εφάπαξ) ακούγεται λογική;
    Θα τα κρατούσε ένας "στριμωγμένος οικονομικά" ιδιοκτήτης, αν μπορούσε να τα ενοικιάσει ή να τα πουλήσει σε λογική τιμή; Όλοι ενοικιάζουν, και τζάμπα, και ενοικιαστή δεν βλέπουν. Ή πρέπει να τα πουλήσει στο 1/5 της τιμής του 2008, για να συγκινηθεί κάποιος να τα αγοράσει; Αυτή τη στιγμή, το πρόβλημα δεν είναι η πτώση των τιμών, αλλά η ανυπαρξία ενδιαφέροντος, λόγω ελλείψεως χρήματος στην αγορά. Οδηγούμεθα σε αναγκαστικό πλειστηριασμό, όσο-όσο;
    Και η επιταγή του Συντάγματος για φορολόγηση "κατά την δύναμη του καθενός"; Δεν σημαίνει κατά το εισόδημα, αλλά κατά την περιουσία, εκπεφρασμένη σε περιβάλλον παρελθουσών ευνοϊκών συγκυριών; Ούτε αναποσαρμογή αντικειμενικών συντελεστών δε κάνουν οι θεομπαίχτες επικαλούμενοι (δήλωση Στουρνάρα: οποίο θράσος!) ότι επικρατούν συγκυριακές πραγματικές συνθήκες (με τις οποίες εσύ, όμως, πρέπει να βιοποριστείς και να φορολογηθείς, σε πραγματικό χρόνο, βάσει της εικονικής του ταρίφας)!!!!
    ΞΥΠΝΗΣΤΕ!
    Ογκούται καθημερινά η αντίληψη ότι "φοβόμασταν τους αριστερούς, αλλά τα σπίτια θα μας τα πάρουν οι δεξιοί". Προχθές "μου το σφύριξε", ξαφνικά, η μάνα μου, ετών 87! Και ψηφίζει! Γκέγκε ;

    • karasumi avatar
      karasumi @ ΠΗΛΕΑΣ 08/12/2013 23:57:43

      Σε όλο τον κόσμο σχεδόν δεν φορολογουνται τα ακίνητα, ανεξάρτητα απο το αν παράγουν εισόδημα; Τον τροχό θα ανακαλύψουμε;

      • Nik avatar
        Nik @ karasumi 09/12/2013 11:05:58

        Οσο παράδοξο και αν σου φαίνεται, ΟΧΙ δεν φορολογείται η απλή κατοχή ακινήτου σε όλο τον κόσμο.

        Υπάρχουν δημοτικά τέλη, που αντανακλούν την ανταποδοτικότητα σε υπηρεσίες, η απλή κατοχή όμως όχι, δεν φορολογείται.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ karasumi 10/12/2013 21:58:48

        Πέραν της σωστής απαντήσεως, που σου έδωσε ο Νικ, ας τελειώσουμε με την "βολική" καραμέλα του "το κάνουν και στην Εσπερίαν". Το ότι, γίνεται κάπου αλλού, σημαίνει μόνον ότι, αξίζει να το εξετάσεις, όχι ότι είναι σίγουρη η επιτυχία του. Ειδικά οι διαφορετικές κοινωνίες, επιβάλλουν τόσο διαφορετικές παραμέτρους ώστε, κάθε άλλο παρά ασφαλές είναι ότι "το κάνουν και αλλού". Ειδικότερα, μάλιστα, όταν σταχυολογείται το "αλλού" κατά το συμφέρον του επιβήτορά σου.

    • Valter avatar
      Valter @ ΠΗΛΕΑΣ 09/12/2013 00:06:39

      Μην τσιμπάς αγαπητέ , οι φόροι δεν μπαίνουν επειδή είναι δίκαιοι (έτσι και αλλιώς όσο πιο δίκαιος ο φόρος τόσο λιγότερο δημοφιλής είναι) , μπαίνουν επειδή οι πολιτικοί δεν μπορούν να βρουν λεφτά αλλιώς.
      Η αριστερά δεν είδε ξαφνικά το φως το αληθινό όσο αφορά την αδικία της φορολόγησης περιουσίας , εναντίων τέτοιων φόρων είναι από πάντα οι νεοφιλελεύθεροι , τι σημαίνει αυτό? Ότι ο Γλέζος τα βρήκε με τον Ανδριανόπουλο?
      Οι δηλώσεις του Γλέζου δεν δείχνουν τίποτα άλλο από την απύθμενη ανευθυνότητα του ιδίου και του ΣΥΡΙΖΑ. Κάθε υπεύθυνος πολιτικός θα έλεγε "παύουμε να φορολογούμε ιδιοκτησία και το κενό των 3 δις που θα προκύψει θα το καλύψουμε από ....."
      Αυτοί όμως λένε μόνο τι θα κόψουν , όχι που θα βρούμε αυτά που θα τους λείπουν μετά.
      Ανόητοι ,κοντόφθαλμοι λαϊκιστές που δεν καταλαβαίνουν πως αν κυβερνήσουν μια μέρα , σε έξι μήνες θα καβαλάνε τα ελικόπτερα που τόσο αναφέρουν στους λόγους τους.

      • aris avatar
        aris @ Valter 09/12/2013 20:01:02

        Eνώ αυτοί που μας κυβερνάνε τώρα είναι ευφυείς,μακρύθωροι, αντιλαικιστές, έντιμοι, αδιάφθοροι και πολύ καλοί ανθρωποι. Μάλλον θα πρέπει να καταργήσουμε και τις εκλογές για να μην τους χάσουμε απο κυβερνήτες, διότι πως θα επιβιώσουμε χωρίς αυτούς? Τι θα τρώμε αν έρθουν οι αντίπαλοί μας?

  12. Giorgis avatar
    Giorgis 08/12/2013 23:25:13

    Προβλέπω οι πλούσιοι να τα μαζεύουν την παραμονή των εκλογών και να παρακολουθούν τα πυροτεχνίματα εξ αποστάσεως

  13. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 09/12/2013 02:02:45

    Καλα, ασχολούμαστε με το Μ. Γλεζο σχετικα με την ακινητη περιουσια του Ελληνα πολιτη, ενώ ο Στουρνάρας ετοιμαζει το νέο-ΕΝΦΙΑ οποιος θα εχει εξοντωτικες κλίμακες για ΟΛΑ τα αστικα ακινητα που βρίσκονται στις μεσαιες σε αξια περιοχες της Ελλαδας.

    Ειδικα οσα είναι σε περιοχες από 1501 Ευρω ανα τ.μ και ανω, θα φορολογηθουν με το εξοντωτικο συντελεστη 4,5, συν παραλογους συντελεστες (δηθεν) παλαιοτητας !!!!!!! Επειδή αυτή η εξελιξη αφορα εκαντονραδες χιλιαδες κοσμο, θα εχει και πολύ σημαντικες συνεπειες στο εκλογικο σωμα.

    Μιλαμε ότι όλα αυτά είναι βασισμένα σε Αντικειμενικες Αξιες του 2007....!!! Πληρης κοροιδια των μικρο-μεσαιων και μεσαιων ιδιοκτητων. Φοβάμαι ότι το εκλογικο τιμημα θα είναι υψηλο, αφου κυριως προκειται για νοικοκυραιους, που παραδοσιακα ψηφιζαν το Κεντρο-Δεξιο χωρο...

  14. Nik avatar
    Nik 09/12/2013 11:09:27

    Η ανεπάρκεια μιας δράκας υπαλλήλων του υπουργείου οικονομικών, που δεν μπόρεσαν εδώ και δύο γενιές να εντοπίσουν και να φορολογήσουν το ΕΙΣΟΔΗΜΑ, οδηγεί σε ανοησίες τύπου φόρου ακινήτων. Είναι τραγικό ότι αυτή η ανεπάρκεια συνεχίζει και βάσει αυτής θα εκλεχθεί ένας ναρκισσιστής τύπου Τσίπρα που μη έχοντας σχέδιο θα συνεχίσει τα ίδια και χειρότερα.

  15. victoria (true) avatar
    victoria (true) 09/12/2013 18:22:30

    Δόκτωρ Ζιβάγκο λύσεις.

  16. victoria (true) avatar
    victoria (true) 09/12/2013 18:23:20

    ΥΓ: Και δεν έχω και σπίτι.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ victoria (true) 09/12/2013 18:44:32

      Κακως· κάκιστα. Άρα, αποκρύπτεις εισόδημα.
      Νά αποκτήσεις πάραυτα. Δύο μάλιστα.
      Δεν έχω σπίτι είναι κουλάκικη νοοτροπία.
      Όταν ο σύντροφος Γλέζος μέ τούς δικούς του έρθει στήν εξουσία, τότε θά ανακαλύψεις ότι στόν «λαϊκό» επίτροπο τέτοιες εξυπνάδες δέν μετρούν.
      Ποιός νομίζεις ότι θά χτίσει τήν νέα, τήν σοβιετική Ελλάδα;
      Ο Τσίπρας ή ο Γλέζος;
      Κάτι κουλάκοι σάν καί σένα.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ Ιαπετός 10/12/2013 16:38:54

        ;-)