#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/10/2013 12:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γλέζος: Που θα βρει τα λεφτά ο ΣΥΡΙΖΑ για τις εξαγγελίες του;



Νέο πανικό στην Κουμουνδούρου προκαλεί ο Μανώλης Γλέζος ο οποίος έχει πλέον διαρρήξει τις σχέσεις του με την ομάδα Τσίπρα. Σε δηλώσεις του στον ΒΗΜΑ Fm ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ ουσιαστικά απομυθοποιεί το πρόγραμμα του κόμματος για την οικονομία τονίζοντας ότι «ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει ακόμα πειστικές απαντήσεις να δώσει στην ερώτηση του πού θα βρει τα λεφτά για να υλοποιήσει το πρόγραμμα και τις εξαγγελίες του.

Αναφορικά με τις επιλογές και τη στάση του ΣΥΡΙΖΑ για το θέμα των εκλογών τόνισε πως “μπορούμε να πείσουμε το λαό να κινητοποιηθεί” για να πέσει η κυβέρνηση, ξεκαθαρίζοντας όμως πως ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ενθαρρύνει τη βία έναντι των πολιτικών κυβερνώντων, εν αντιθέσει με την κυβέρνηση η οποία ασκεί κρατική βία με τους νόμους που φέρνει.

Αίσθηση προκαλεί η άποψή του πως στην περίπτωση διενέργειας εκλογών και εφόσον ο ΣΥΡΙΖΑ έρθει πρώτο κόμμα, τότε δεν θα δεχθεί το μπόνους των 50 εδρών: “Εάν είμαστε πρώτο κόμμα δεν θα δεχθούμε η εμπιστοσύνη του λαού να εξαρτάται από 50 κάλπικες έδρες”. Και δεν δίστασε να παραδεχθεί πως το κόμμα είναι ανοικτό για μετεκλογική συνεργασία ακόμα και με τους Ανεξάρτητους Έλληνες, λέγοντας πως: “Μπορούμε να συνεργαστούμε με οποιονδήποτε συμφωνήσει στις βασικές αρχές με βασικότερη προϋπόθεση την ανατροπή όλων των νόμων και των μνημονίων που έχουν ψηφισθεί ως τώρα...”

Πάντως, αρνήθηκε πως υπάρχει ανοικτό μέτωπο με την ηγεσία του κόμματος, έκανε λόγο για μια συνεχή και “γόνιμη” διαβούλευση στα πλαίσια της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ και για “προσπάθειες να λυθεί όποιο θέμα παρουσιάζεται και το οποίο δεν συνάδει με την υπόσταση ενός αριστερού κόμματος”.

Στην ερώτηση του κατά πόσον και άλλοι βουλευτές έθεσαν ζήτημα για το πως λαμβάνονται οι αποφάσεις στο ΣΥΡΙΖΑ, ο κ. Γλέζος απάντησε πως ο Αλέξης Τσίπρας έχει δικαίωμα να αποφασίζει ως αρχηγός αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να υπάρχει διαβούλευση με την Κ.Ο για σημαντικά ζητήματα.

Τέλος, ως προς την φορολογία ακινήτων δήλωσε πως η άποψή του προϋποθέτει καμία φορολόγηση σε ιδιοκατοίκηση και σε αγροτεμάχια χωρίς εισόδημα, παρά μόνον αναλογικό φόρο σε ακίνητα που δημιουργούν εισόδημα. “Θα βρούμε τρόπο να υποχρεώσουμε τους ιδιοκτήτες να καλλιεργούν τα αγροτεμάχια και να νοικιάζουν τα άδεια σπίτια ή τα σπίτια με πολλά δωμάτια”, τόνισε χαρακτηριστικά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Valter avatar
    Valter 30/10/2013 12:47:04

    "Θα τους υποχρεώσουμε να καλλιεργήσουν" είπε?
    Βρε το σύνδρομο του Pol Pot εκεί στην αριστερά δεν τελειώνει ποτέ?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Valter 30/10/2013 17:33:36

      Δημοκράτες παιδί μου! Σοβιετικής κοπής εννοείται...

  2. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 30/10/2013 13:05:22

    Το οτι ο ανθρωπος υπηρξε ηρωας και τηρησε παντοτε μια εντιμη σταση με το να υποστηριζει ανοιχτα τις αποψεις του δεν αναιρει το οτι ειναι πανω απο 90 ετων κι οτι κουβαλαει στο μυαλο του τις ρομαντικες αφελειες ενος παρελθοντος της αριστερας που οδηγιωτανε διαρκως απο ηττα σε ηττα. Μην χαιρεστε λοιπον, γιατι δεν ειναι ο Γλεζος εκεινος που καθοριζει το προγραμμα και τις επιλογες του ΣΥΡΙΖΑ (οπως δεν ειναι κι ο ... Νταβανελος και οι διαφοροι εναπομειναντες γραφικοι των "συνιστωσων" του παλαι ποτε 4-5%). Μπορω να σας διαβεβαιωσω λοιπον οτι δεν επικρατει κανενας "πανικος" στην Κουμουνδουρου.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Δαρβινος 30/10/2013 17:34:46

      "Μπορω να σας διαβεβαιωσω λοιπον οτι δεν επικρατει κανενας “πανικος” στην Κουμουνδουρου."

      Μας διαβάζει και ο Σκουρλέτης και κάνει και αναρτήσεις παιδιά! Τιμή για το antinews να έχει άνθρωπο από "μέσα" να πληροφορεί το κοινό.

  3. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 30/10/2013 14:07:14

    Ο Γλέζος λέει την αλήθεια. Οπως είχε πεί κι ο Καραμανλής προεκλογικά: Λεφτά δεν υπάρχουν. Γι αυτό πρέπει να καταργήσουμε τα μνημόνια και την πληρωμή τοκοχρεωλυσίων μέχρι να υπάρξουν λεφτά. Πρώτα για να επιβιώσουμε, κι όταν μας περισσέψουν να πληρώσουμε το μέρος του χρέους μας που είναι νόμιμο.

  4. Hawk avatar
    Hawk 30/10/2013 15:34:15

    Τσάμπα ανησυχεί ο Γκλέζος, δεν θα προλάβει να γίνει κυβέρνηση ο σύριζα και να πονοκεφαλιάζει γιατί όπως μαθαίνουμε ο Μητσοτάκης (ο νεώτερος) προτίθεται να κηρύξει στρατιωτικό νόμο για να εφαρμόσει το μνημόνιο, τις μεταρρυθμίσεις, τις απολύσεις και πάει λέγοντας, οπότε καλύτερα ας ετοιμάζεται για αντίσταση ο Γκλέζος.

    • Δαρβινος avatar
      Δαρβινος @ Hawk 30/10/2013 15:43:25

      Eτσι οπως παμε, σε λιγο μπορει να παψουν να ειναι αστεια αυτα που λες.

  5. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 30/10/2013 18:03:32

    Ποιό πρόγραμμα ρε φίλε θα μας τρελάνεις; Δεν έχει πρόγραμμα ο Ολάντ, ο Κάμερον, ο Ραχόι και έχει ο Τσίπρας; Με Τσίπρα 2 πράγματα θα συμβούν ή πιο βαρύ μνημόνιο από τα εφαρμοζόμενα ή δραχμή!

  6. Valantis avatar
    Valantis 30/10/2013 18:34:36

    Ήρωες είναι οι παππούδες μας που αφήσανε σωματικά μέλη στην Τρεμπεσίνα, στο Πόγραδετς, στο 731 και αλλού.

    Ο Γλέζος για τι ακριβώς είναι "ήρωας";;;

    • Μπαμπης avatar
      Μπαμπης @ Valantis 31/10/2013 11:48:26

      Διάβασε λίγη ιστορία και θα καταλάβεις γιατί.

      • Κριτική Σκέψη avatar
        Κριτική Σκέψη @ Μπαμπης 31/10/2013 20:24:38

        Συμφωνώ με τον Βαλάντη. Αγαπητέ Μπάμπη για να κατεβάσεις τη Σημαία από τη Ακρόπολη και να την πάρεις μαζί σου θέλει αυξημένη σωματική δύναμη και όχι λόγια!!!!!!!!!!

  7. Αντιευρωπαίος avatar
    Αντιευρωπαίος 30/10/2013 19:16:44

    Πολύ σωστή ερώτηση. Πάντως, ούτε η συνέχιση της αδιέξοδης πολιτικής που κόβει 10 και χάνει 20 με αποτέλεσμα το έλλειμμα να μην μειώνεται ή και να αυξάνεται είναι λύση.