23/11/2009 12:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γκιουλέκας: με τον Σαμαρά για τα εθνικά θέματα

Την υποστήριξή του στον Αντώνη Σαμαρά ανακοίνωσε πριν από λίγο ο βουλευτής Κώστας Γκιουλέκας. Όπως δήλωσε κριτήριο της επιλογής του είναι η στάση του Σαμαρά στα εθνικά θέματα

Ακολουθούν οι δηλώσεις του Γκιουλέκα – Σαμαρά, μετά τη σημερινή συνάντησή τους

 Κώστας Γκιουλέκας: Κατ’  αρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι. Ανήκω σε εκείνους που δεν βλέπω φίλους και αντιπάλους στη Νέα Δημοκρατία. Ενδιαφερόμαστε όλοι για την ενότητα της Παράταξης την επόμενη μέρα. Και αυτό είναι και ένα μήνυμα που στέλνουμε όλα τα στελέχη της Νέας Δημοκρατίας, ότι όποιος απειλήσει αυτή την ενότητα, θα μας βρει απέναντί του. Αποφάσισα να αποσαφηνίσω τη στάση μου έτσι, σε αυτή την τελική ευθεία για την ανάδειξη Προέδρου της ΝΔ, γιατί το θεωρώ χρέος τιμής απέναντι στους χιλιάδες συμπολίτες μας, οι οποίοι με τιμούν με την εμπιστοσύνη τους τόσα χρόνια. Συνάντησα όλους τους υποψηφίους. Τιμώ όλους τους υποψηφίους. Προσφέρω τη στήριξή μου στον Αντώνη Σαμαρά, διότι γνωριζόμαστε από παλιά από τα χρόνια της ΟΝΝΕΔ, από την ίδρυση της ΟΝΝΕΔ. Αλλά πέρα από τους συναισθηματικούς λόγους υπάρχουν βασικοί πολιτικοί λόγοι. Εξαρτάται από τις προτεραιότητες που βάζει ο καθένας. Οι δικές μου προτεραιότητες είναι κυρίως οι χειρισμοί στα εθνικά θέματα και οι προσεγγίσεις του Αντώνη Σαμαρά με βρίσκουν πάρα πολύ σύμφωνο. Είναι πάρα πολύ κοντά και στις δικές μου απόψεις. Το δεύτερο είναι οι προτάσεις του για την αναδιοργάνωση του κόμματος. Πραγματικά πιστεύω, ότι με τις προτάσεις του Αντώνη Σαμαρά μπορούμε να απευθυνθούμε στην κοινωνία, να εμπνεύσουμε την κοινωνία και πάνω απ’ όλα να εμπνεύσουμε τη νέα γενιά για να ξεκινήσουμε μια νέα νικηφόρα πορεία στη ΝΔ. Και μ’ αυτή την έννοια συντάσσομαι με τον Αντώνη Σαμαρά και αγωνίζομαι στο πλευρό του για το μέλλον όχι μόνο της Παράταξης αλλά και για το μέλλον της χώρας.

 

Αντώνης Σαμαράς: Είναι τιμητικό για μένα και ήταν ιδιαίτερα τιμητικός για την Παράταξη, ο τρόπος με τον οποίον ο Κώστας τοποθετήθηκε σήμερα. Ήταν ένα από τα πιο έντιμα και σωστά μηνύματα που γονιμοποιούν την ενότητα για την Παράταξή  μας. Ενωμένοι προχωράμε. Δεν έχει σημασία ποιος είναι με ποιον. Στις 29 του μηνός δεν τελειώνει μια μάχη, γιατί δεν υπάρχει μάχη. Βρισκόμαστε σε άμιλλα. Στις 30 του μηνός ξεκινάει η μάχη. Να είστε καλά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ψώνιο avatar
    Ψώνιο 23/11/2009 12:52:56

    Θα τον δειρει ο Κούβελας που ήταν ο μεντορας του. Μπορεί να τον δειρει και ο Κούβελος.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Ψώνιο 23/11/2009 12:54:56

      Σιγά τον μέντορα...

  2. γ.μ. avatar
    γ.μ. 23/11/2009 13:03:14

    Έτσι!!!!!!!!!!να ανεβαίνουμε σιγά-σιγά στα ύψη στην Ά Θεσσαλονίκης!

  3. sikyonios avatar
    sikyonios 23/11/2009 13:16:35

    ένας ένας έρχεται!!! σε λίγο έρχονται και άλλοι από Βρυξέλλες.......
    έτσι με δυναμική για τον Αντώνη!

  4. tiramola avatar
    tiramola 23/11/2009 13:23:36

    Αυτός δεν ήταν που μοίρασε προεκλογικά μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ σε σωματεία και πολιτιστικούς φορείς της περιοχής του χωρίς να έχει το δικαίωμα?
    Άλλος πατριώτης αυτός...

    • Krik avatar
      Krik @ tiramola 23/11/2009 13:34:03

      Ε, και; Ο πρώτος ή ο τελευταίος είναι; Αυτή είναι η πολιτική ζωή του τόπου.
      Ας αρχίσει το ξεκαθάρισμα και βλέπουμε, σιγά σιγά για να μην διαταράξουμε την ισορροπία της αγοράς που έλεγε και ο Αλογο.......

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 23/11/2009 13:37:28

      Ασε τιραμολα.. εχω λιστα Σημιτικη.. απο τυφλους μεχρι μελισσομουσικους !! και οχι προεκλογικα !!

      οι οποιοι συλλογοι αργοτερα ηταν πελατες των Πρασινων εταιριων ( παντα με οφφσορ μετοχους !!)

      ΠΠ

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/11/2009 14:29:39

        Οπότε εντάξει ΠΠ...
        Ισοπαλία...

    • Iosifidis avatar
      Iosifidis @ tiramola 23/11/2009 15:53:04

      O πατριωτισμός του Γκιουλέκα φίλε μου δεν αμφισβητήται και μοίρασε λίγα χιλιάδες ευρώ, όσα είναι ο μηνιαίος μισθός των golden boys της ΕΡΤ σε πολιτιστικούς συλλόγους της Θεσσαλονίκης. Ρώτα φίλε πριν γράψεις. Με τον Κώστα η δυναμική στην Α' Θεσσαλονικης είναι τεράστια. Θα δείτε τα ποσοστά του Αντώνη και θα καταλάβετε...

  5. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 23/11/2009 13:41:43

    Σαν Βορειοελλαδίτης ο Γκιουλέκας κατάλαβε που την πάει τη δουλειά με το όνομα της Μακεδονίας το δίδυμο Γιωργάκης-Θοδωρούλα.
    Όταν δύο άνθρωποι υπακούουν στο ίδιο αφεντικό η πορεία τους είναι προδιαγεγραμένη.
    Το λαό όμως τον ρώτησαν ή η γνώμη μας δεν έχει σημασία, όπως ήθελε η κυρία Μητσοτάκη για την εκλογή του αρχηγού του κόμματος;

  6. ιπτκβ avatar
    ιπτκβ 23/11/2009 13:46:37

    ψάξτε καλά πριν να πείτε ο.τι νάναι από πού και ως πού ήταν μέντορας του ο Κούβελας.είχε πιο σοβαρά πράγματα να κάνει ο Κούβελας!!!

  7. AntiDakos avatar
    AntiDakos 23/11/2009 14:17:09

    Μέντορας του ήταν ο Μέρτζος. Σε αυτόν τι θα πεί.
    http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=36&artid=13419

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ AntiDakos 23/11/2009 15:04:23

      O Γκιουλέκας στάθηκε απόλυτα συνεπής με τις απόψεις του. Είναι πρώτος βουλευτής της Α Θεσσαλονίκης και δε χρειάζεται να δώσει λογαριασμό σε κανέναν. Και να δεις τι ψήφους θα πάρει στις επόμενες εκλογές.

  8. σταμ avatar
    σταμ 23/11/2009 14:20:43

    ...ερχεται η καταιγιδα της κυριακης που θα μας ξεπλυνει απο τα τζακια της παρακμης

  9. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 23/11/2009 14:32:06

    Ρε παιδιά δεν είναι θέμα προσώπων αυτή η εκλογή γιατί πέφτουμε συνέχεια σε αυτό το λάθος;

    ...σε αυτή την εκλογή πρέπει να έρθει η πολιτική στο προσκήνιο και όχι οι μηχανισμοί του παρασκηνίου,

    να απομονωθούν τα τζάκια και να καθαρίσει το τοπίο από την «δημοκρατική ολιγαρχική οικογενειοκρατία»

    η κεντοδεξιά να βρει το χαμένο πατριωτικό χρώμα,

    να τεθεί στο περιθώριο ο νεοφιλελευθερισμός που χρόνια εκφράζεται από το Μητσοτακεικο...

    και πολλά ακόμα που κατα καιρούς έχουν ειπωθεί εύστοχα από αυτή την ιστοσελίδα.

  10. neocon avatar
    neocon 23/11/2009 16:02:43

    Γειά σου Γκιουλέκα παληκάρι, πρώτος βουλευτής α' Θεσσαλονίκης με 3-4000 σταυρούς διαφορά απο τον Αρούλη που πολιτεύεται σε τριπλάσια εκλογική περιφέρερεια !!!

  11. dr.thess avatar
    dr.thess 23/11/2009 18:50:54

    συγκλονιστικος ο γκιουλεκας .ο μεγαλος διανοητής της αρειανο-παπαδοδιανόησης

    • loretta avatar
      loretta @ dr.thess 23/11/2009 19:12:53

      ενω εσυ?

  12. kfc avatar
    kfc 23/11/2009 19:48:11

    dr.thess πονάς ρε σλάβε?

  13. Υ. avatar
    Υ. 23/11/2009 20:48:11

    Ο κύριος-ασανσέρ-για-φεράρι-μέχρι-το-σαλόνι, προσπάθησε να παγιδέψει με πονηρούλικες ερωτήσεις στο Γκιουλέκα. Τις απαντήσεις, τις πήρε. Μπράβο Κώστα!

    • anonyma avatar
      anonyma @ Υ. 23/11/2009 21:00:38

      μαλλον του τραβηξε το αυτι ο ΚΚ αν κρινω απο το στριμενο υφος και απο τα νευρα που ειχε και τα εκτονωσε στο θεμα του ΠΑΜΕ

    • markella avatar
      markella @ Υ. 23/11/2009 21:07:18

      Σιγα μην αφηνε ο ετοιμολογος και συγκροτημενος Γκιουλεκας, τον λορδο βουρα να του περασει λογικες και φοβικα συνδρομα γιατι υποστηριζει Σαμαρα!
      Και σιγα μην καλεσε ο ΚΚ τον Νικολακη....για να του πει τους προβληματισμους του....χαχα! Ας γελασω!