#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/08/2010 17:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιώργο, πάρε όλα τα υπουργεία πάνω σου



Καθώς τα σενάρια αναδόμησης, ανοικοδόμησης, και αντιπαροχής της κυβέρνησης δεν λένε να καταλαγιάσουν στις εφημερίδες και την τηλεόραση, παρά τη θερινή ραστώνη, θα βάλουμε και εμείς το λιθαράκι μας στην προσπάθεια υποστήριξης και αντιστήριξης του διατηρητέου κυβερνητικού έργου.

Οι πιο μεγάλες ιδέες διακρίνονται από μεγαλειώδη απλότητα:

Γιώργο, πάρε όλα τα Υπουργεία πάνω σου. Αφού εν σε ενδιαφέρει κιόλας η δεύτερη θητεία, κάνε με την άνεση σου το κομμάτι σου: Πρωθυπουργός και υπουργός πασών των χαρτοφυλακίων.

Αν νομίζετε, ότι κάτι τέτοιο  είναι πρωτόγνωρο και πρωτάκουστο, πλανάσθαι πλάνην οικτράν. Τον Απρίλιο του ΄44 κανείς δεν ήθελε να συμμετάσχει στην Κυβέρνηση Γεωργίου Παπανδρέου στη Μέση Ανατολή. Και έτσι αυτός ανέλαβε τα Υπουργεία Εξωτερικών, Δικαιοσύνης, Οικονομικών, Στρατιωτικών, Ναυτικών και Αεροπορίας.

Αυτή είναι η λύσις και για σήμερα: μονομελής αεροπορική διακυβέρνηση, ή για να το πούμε πιο επικοινωνιακά, «κυβέρνηση on the go».



Ένας πολυτάλαντος άνθρωπος σαν τον Γιώργο μπορεί να τα καταφέρει περίφημα σε καμιά δεκαριά Υπουργεία. Όσοι αμφιβάλλετε περιηγηθείτε στο ηλεκτρονικό του άλμπουμ, να δείτε ότι παρόλα τα καθήκοντα που του έχει αναθέσει η Τρόικα  προλαβαίνει και αποθανατίζει σπάνιες στιγμές με τον φωτογραφικό του φακό:

Τι πιπεριές στα Μεσόγεια, σφήκα σε επιδρομή, άδεια κατσαρόλα στο πεζούλι (συμβολισμός της πείνας που έρχεται, καθαρός σοβιετικός ρεαλισμός), το φεγγάρι μισογεμάτο, το φεγγάρι ¼, πεταλούδες σε πλήρη ανάπτυξη, δέντρα, περάσματα, στηρίγματα (γνωστά και ως εξαπτέρυγα), κομμένα ξύλα (από το δέντρο εισοδήματα), ό,τι βάλει ο νους του ανθρώπου.

Μία διαρκής κίνηση, μία διαρκής ενασχόληση είναι το μήνυμα προς τους αποχαυνωμένους από τη ζέστη ιθαγενείς.

Και όταν ο λαός βρίσκεται εν υπνώσει τα μηνύματα περνούν στο υποσυνείδητο.

Το παραδέχομαι:Αυτός είναι πρωθυπουργός: on the go





Μικρός Οδυσσέας

Λεζάντα της φωτογραφίας “Κάτι σαν τέτζερης...”

Στο http://www.flickr.com/photos/papandreouwebsite/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dimi avatar
    Dimi 08/08/2010 17:42:38

    "Jack of all trades" ένα πράγμα δηλαδή!..

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Dimi 08/08/2010 21:41:42

      Πάνω από όλα καλλιτέχνης...

      • Dimi avatar
        Dimi @ μικρός οδυσσέας 09/08/2010 10:04:02

        Καλλιτέχνης ζηλευτός και κολυμβητής μοναχικός στους απέραντους ωκεανούς της γνώσης, μιάς ίντσας βάθους...

  2. Dimi avatar
    Dimi 08/08/2010 18:41:41

    «Πολυτεχνίτης κι ερημοσπίτης. Ξέρει λίγο απ’όλα και Τίποτα».

  3. bromoskylo avatar
    bromoskylo 08/08/2010 19:01:32

    Πριν από 2 μήνες περίπου ο Σ. Κασιμάτης έγραφε στην καθημερινή:
    ....η συλλογή (των φωτογραφιών του ΓΑΠ) αριθμεί πλέον των 483 σελίδων, των 18 φωτογραφιών η καθεμία. Συνολικά, δηλαδή, εκθέτει 8.694 φωτογραφίες, τις οποίες τράβηξε τα τελευταία δύο χρόνια. Κατά μέσο όρο περισσότερες από 10 την ημέρα. Πότε προλαβαίνει, αφού -λογικά- έχει σοβαρότερα πράγματα για να γεμίζει τις μέρες του, στα οποία οφείλει την προτεραιότητα;
    http://bromoskylo.blogspot.com/2010/06/blog-post_3918.html

    • task avatar
      task @ bromoskylo 08/08/2010 23:38:24

      τωρα που κυβερνά η τρόϊκα βρήκε ευκαιρία να παίξει.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ bromoskylo 08/08/2010 23:47:46

      Φωτογράφος είναι ο άνθρωπας...απλά κάνει και part time τον πρωθυπουργό.

      Flickr, msn, skype, facebook...όλη η new age φιλοσοφία εργαλείο στα χέρια της on line πρωθυπουργίας.
      60χρονος ...

      Καλά εεεεε...αυτό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΥ ΛΕΩ!!!!

      (σλατς σλατς...ήχος μαστίχας)

    • Crocodile avatar
      Crocodile @ bromoskylo 09/08/2010 02:38:41

      Γιατί δε φωτογραφίζει ανθρώπους; Tον παίρνουν με τις πέτρες;

  4. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 08/08/2010 21:46:49

    Που είσαι αττράκτορα;
    Όλα καλα?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 08/08/2010 21:52:13

      Όλα νορμάλ. Ανησύχησες; Σού `λειψα; Εδώ είμαι, σταθερά. Ο Ροδινός χάθηκε. 'Εμαθα ότι συχνάζει στη Ψαρρού!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 08/08/2010 23:15:00

        Μπα καμιά Αντίπαρο θα είναι με γεροντοκουλτουριάρηδες. Ο Φαίλτωρ θα κατέβει σε αγώνες μπιτς βόλλευ

  5. xbab avatar
    xbab 09/08/2010 18:56:37

    Κάθε νησί και ένα υπουργείο....για να εποπτεύει εκ του σύνεγγυς!