#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2010 13:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιώργος "αδειάζει" Θόδωρο;



Πόσες φορές έγραψε το Antinews ότι «ο  Γιώργος κυβερνά με μια μικρή ομάδα μυστικοσυμβούλων του , εγκατεστημένων στον όγδοο όροφο του υπουργείου Εξωτερικών με αποτέλεσμα να εντείνεται το κλίμα καχυποψίας και αλληλουπονόμευσης στο ΠΑΣΟΚ» (πχ Η … αντζελοποίηση του ΠΑΣΟΚ);

Εσχάτως το ανακάλυψε και ο ημερήσιος Τύπος που μας πληροφορεί ότι «δεύτερη επιτροπή αξιολόγησης του έργου των υπουργών λειτουργεί στο κτίριο της οδού Βασιλίσσης Σοφίας 1, όπου βρίσκεται το επιτελείο του υπουργού Επικρατείας Χάρη Παμπούκη. Επικεφαλής της νέας επιτροπής είναι ο σύμβουλος του πρωθυπουργού Ν. Παρασκευόπουλος, ο οποίος αναφέρεται κατευθείαν στον κ. Γ. Παπανδρέου. Το έργο της επιτροπής έχει ξεκινήσει ήδη, παράλληλα με την παρακολούθηση του Προγράμματος Σταθερότητας από τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Θ. Πάγκαλο…η λειτουργία της επιτροπής έχει προκαλέσει τη δυσαρέσκεια τόσο του κ. Πάγκαλου όσο και των υπουργών, οι οποίοι αισθάνονται να πολλαπλασιάζονται γύρω τους τα κέντρα παρακολούθησης των δραστηριοτήτων τους. (Βήμα).

Με άλλα λόγια ο Γιώργος άδειασε κανονικά τον Αντιπρόεδρο του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lalakis avatar
    Lalakis 10/06/2010 13:37:47

    το ΠΑΣΟΚ εχει σχεση με τον παλιο του εαυτο οση σχεση εχει η γκερέκου με την μελίνα μερκουρη.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Lalakis 10/06/2010 14:19:43

      για να ακριβολογείς...όχι η γκερέκου...
      ...η άννα νταλάρα ή η πέμη ζούνη με την μελίνα μερκούρη...

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Lalakis 10/06/2010 14:23:54

      Αυτή η καθοσίωση της κ. Μερκούρη ποτέ δεν κατάλαβα σε τι στηρίχτηκε.

      Και συγγνώμη αν ακούγομαι βέβηλος ή αιρετικός.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Θραξ Αναρμόδιος 10/06/2010 14:43:00

        Μπα, τι βέβηλος, β΄ ρόλους είχε συνήθως και έγινε και αυτή φίρμα στην έκταση που έγινε λόγω Ανδρέα, όπως είχε πει κάτι για τους θυρωρούς ο Κατσιφάρας.

        Εδώ οι Αθηναίοι την προτίμησαν για δήμαρχο σε σχέση με τον... Τρίτση, τι να λέμε τώρα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Θραξ Αναρμόδιος 10/06/2010 15:28:49

        Συγγνώμη παίδες αλλά επειδή γνωρίζω, σας λέω ότι τη δεκαετία του `60 (πολύ πριν το ΠΑΣΟΚ)οι μόνοι τρεις Έλληνες που ήταν γνωστοί ως ονόματα στην Αμερική ήταν οι Ωνάσσης, Ζορμπάς (sic) και η Μελίνα. Όντως.
        Άσχετα τι ρόλους έπαιζε.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 10/06/2010 15:44:40

        @Strange Attractor

        Δεν θα διαφωνήσω πως ήταν γνωστοί στην Αμερική τότε. Και ίσως και ο Μ. Χατζηδάκις επίσης που πράγματι το άξιζε.

        Αλλά το ποιοι είναι γνωστοί στον μέσο αμερικανό δεν είναι και τόσο σοβαρός δείκτης για την αξία του προσώπου. Θα έλεγα μάλιστα το αντίθετο.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Άναυδος avatar
        Άναυδος @ Θραξ Αναρμόδιος 10/06/2010 15:46:36

        @ Strange Attractor
        Ε και; Έτυχε να τα μαζεύει ο Ντασέν να φύγει απο την Αμερική γιατί τον είχαν εμπλέξει στην κομμουνιστολαγνεία καταδίωξης και αλληλοκαρφώματος, γνώρισε την Μελίνα, και έγινε πρώτη μούρη σαν ηθοποιός ενώ κάποιες άλλες έπαιζαν τον Τάσο και την Γκώλφω σε παρακμιακές παραγωγές του Ελληνικού σινεμά.
        Απλά μια αναγνωρισημότητα τι σημαίνει; οτι πχ πρέπει να ψηφίσουν την... Τζούλια για εκλεγμένο μας εκπρόσωπο;
        Φυσικά, η Μελίνα είχε και μια προσωπικότητα, αλλά υπήρχαν και υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι πολύ καλύτεροι που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους γιατί απλά δεν συμφέρει τα κόμματα της πελατειακής Ελλάδας να τους αναδείξουν.
        Προσέξτε τι ψηφίζετε επιτέλους! Μας έχετε κάψει!!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Θραξ Αναρμόδιος 10/06/2010 15:52:22

        Το γνωστή δεν σημαίνει τίποτα. Πήγε για διεθνή καριέρα (γι' αυτό την ήξεραν) και δεν τα κατάφερε.

        Ας κάνουμε μια σύγκριση τι μέγεθος ήταν ας πούμε η Κάλλας και τι μέγεθος ήταν στον κλάδο της η Μελίνα. Γι' αυτό λέω, όλους αυτούς ο Ανδρέας τους έκανε τελικά φίρμες.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Θραξ Αναρμόδιος 10/06/2010 15:56:18

        Συμφωνούμε ή όχι με την πορεία και τις επιλογές της Μελίνας Μερκούρη, δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε το γεγονός, ότι υπήρξε μια δυναμική, διεθνώς αναγνωρήσιμη προσωπικότητα, με διεθνή προβολή (πολύ πριν την ένταξη της στο ΠΑΣΟΚ), που σε διεθνές επίπεδο οφέλησε την Ελλάδα τα μέγιστα..

        Κάλλας, Ωνάσης, Χατζηδάκης, Θεοδωράκης, Μερκούρη για πολλές δεκαετίες ακτινοβολούσαν διεθνώς, προς όφελος της Ελλάδας. Αντανακλούσαν μια άλλη φωτεινή Ελλάδα και προκαλούσαν τη διεθνή κοινότητα να την αγκαλιάσει, να την αγαπήσει, να την εξερευνήσει και να την στηρίξει.

        Σήμερα ζούμε στον αντίποδα εκείνης της εποχής. Τα ΜΜΕ κι όχι οι προσωπικότητες, διαμορφώνουν την εικόνα της Ελλάδας. Τα ΜΜΕ εγχώρια ή διεθνή, που συμπορεύονται ανάλογα με τις διαθέσεις του εκάστοτε χορηγού, διαφημιστή, διαφημιζόμενου, pressure group ή lobby!

        Κάπως έτσι , φτάσαμε , να ζούμε στην εποχή, που ο περύφανος και λεβέντης Ελληνας Ζορμπάς, θεωρείται διεθνώς τεμπέλης και μικροαπατεώνας, η Αφροδίτη της Μήλου εξευτελίζεται για πολιτικές σκοπιμότητες στα εξώφυλλα επιχορηγούμενων διεθνών εντύπων και κάθε απόπειρα πατριωτικής ανάτασης υπονομεύεται κάτω από την ταμπέλα του οπισθοδρομικού εθνικιστή. Αντίθετα, οι Ελληνες καλούνται καθημερινά μέσα στη χώρα τους, να δίνουν έμπρακτες εξετάσεις ραγιαδισμού προς διεθνείς οργανισμούς αξιολόγησης και χρηματοπιστωτικά ληστρικά ιδρύματα, καθώς κι υποταγής στις όποιες ανάγκες των μεταναστευτικών ορδών και των μειονοτικών κοινοτήτων, πάντα υπό το φόβο, να μην κατηγορηθούν για ξενοφοβικά κι εθνικιστικά σύνδρομα.

        Ολα συνηγορούν αποτρεπτικά στην ανάπτυξη μια δυναμικής , νέας ελληνικής ταυτότητας. Δε ζούνε πιά ο Σεφέρης κι ο Ελύτης. Ο πατέρας του Καραγκιόζη κηδεύεται κι οι τρέχοντες αρμόδιοι απορούν, γιατί να πληρώσουν την κηδεία του. Τα κτίρια του Πικιώνη και του Κωνσταντινίδη μαραζώνουν από την εγκατάλειψη κι αποτελούνε μόνο επενδυτικές ευκαιρίες στην αγορά ακινήτων. Ο Εγγονόπουλος κινδυνεύει, να κυκλοφορήσει και σε σοκολατάκια (.....τουλάχιστον, ας μην τα πούνε «Μπολιβάρ»)!

        Κι ο Μάνος κι η Μελίνα μας κοιτούν και μας πικροχαμογελούν....

        http://www.youtube.com/watch?v=9L4Tg2a5Q7k

      • Il marinero avatar
        Il marinero @ Θραξ Αναρμόδιος 10/06/2010 21:03:03

        Για την Μελίνα!
        Αρκετό πίτουρο φάγαμε από τους βοθροκουλτουριάρηδες.
        Καιρός να τους το επιστρέψουμε σε στερεά μορφή!
        http://www.stoxos.gr/2010/06/blog-post_1141.html

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Θραξ Αναρμόδιος 11/06/2010 02:14:13

        Φρύνη.-

        http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CF%81%CF%8D%CE%BD%CE%B7

  2. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 10/06/2010 13:53:30

    Τελικά η ισχυρή αυτοδυναμία βλάπτει σοβαρά τη δημοκρατία...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αγανάκτηση 10/06/2010 13:57:47

      Στη συγκεκριμένη περίπτωση, εγώ θα έλεγα "τι Πλαστήρας, τι Παπάγος". Είτε ο Πάγκαλος, είτε ο εξωθεσμικός μυστικοσύμβουλος, το ίδιο φαλκιδεύουν τη δημοκρατία.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Αγανάκτηση 10/06/2010 14:25:47

      Αφού εμεις οι νεο-έλληνες δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε τι είναι και τι ΔΕΝ είναι δημοκρατία, ας μην περιμένουμε να το κάνουν άλλοι λαοί. Που δεν έχουν και το βάρος της αρχαίας κληρονομιάς μας.

      Θα αργήσουμε να δούμε άσπρη μέρα.

      Θραξ Αναρμόδιος

    • ALALOGIA avatar
      ALALOGIA @ Αγανάκτηση 10/06/2010 14:43:30

      Εκτός και άν την έχει το κόμμα μας!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αγανάκτηση 10/06/2010 14:45:47

      Είναι θέμα προσωπικού και πολιτικού ήθους, σεβασμού δηλαδή στους θεσμούς, δεν είναι θέμα αυτοδυναμίας.

  3. GSV avatar
    GSV 10/06/2010 14:08:54

    Αγαπητε/η Αγανάκτηση! μην ανησυχεις για το εαν η ισχυρη αυτοδυναμια βλαπτει σοβαρα τη δημοκρατια. Διοτι δεν υπαρχει δημοκρατια! Ενα πολυ ομορφο αριστοκρατικο πολιτευμα το οποιο τεινει να γινει καθαρα ολιγαρχικο αφου εχει μαζευτει μια μικρη ομαδα ανθρωπων και κυβερνανε στο ονομα του ελληνικου λαου.

    Το ερωτημα ειναι ενα! Πως περιμενουν να τους εμπιστευθει ο κοσμος οταν δεν υπαρχει εμπιστοσυνη μεταξυ τους?

  4. Μετανάστης στη χώρα μου avatar
    Μετανάστης στη χώρα μου 10/06/2010 14:14:36

    Χωρίς να μπορώ να εγγυθηώ για την αυθεντικότητά του και μη προσυπογράφοντας τα (περισσότερα) εμετικά σχόλια, μια -σκηνοθετημένη, έστω- πτυχή της προσωπικότητας που δεν πρέπει να απέχει και πολύ από την πραγματικότητα βρήκα εδώ:

    http://www.youtube.com/watch?v=8LC5Kf6IGv4&feature=related

    που μ' έκανε να γελάσω λίγο μέσα στη θλίψη μου...

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Μετανάστης στη χώρα μου 10/06/2010 17:35:49

      μα τον διάλεξε γιατί είναι ακριβώς αυτό και τώρα ούτε αυτός είναι αρκετά χάλια για το προσωπικό επιτελείο του..

  5. Βασίλης avatar
    Βασίλης 10/06/2010 14:22:48

    Πολλά κέντρα εξουσίας αλλά πουθενά η υπεύθυνη κυβέρνηση.
    Στα πολυδαίδαλα συστήματα χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα, βασιλεύει η ίντριγκα, ο ένας αλληλουποβλέπει τον άλλο, όλοι καρφώνουν αλλήλους στον "βούδα", χάνεται η ευθύνη και στο τέλος χάνεται και η εθνική κυριαρχία και γινόμαστε ρεντίκολο του κάθε μαλάκα.

    Εννοείται ότι ο νέος 'Βούδας" δεν καταλαβαίνει τίποτε. Στη πραγματικότητα είναι τελείως χαμένος. Ο άνθρωπος μιλάει όπως σκέφτεται.

    Ουαί τοις ηττημένοις!!!

    • lambrou.k avatar
      lambrou.k @ Βασίλης 10/06/2010 14:56:20

      TI PSAXNESE MEGALE MILAS GIA KYVERNISH PIA KYVERNISI OLOI TOUS ME TELEIA AGLIKA STHN AMERIKH ALA TO CAMPINET MAN EGINE YPOURGOS . KE ESY RWTAS NA KYVERNISOUN.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Βασίλης 10/06/2010 15:06:38

      Σκεφτεται;

  6. GSV avatar
    GSV 10/06/2010 14:29:21

    τουλαχιστον το αποφθευγμα του Αριστοφανη ο πρωθυπουργος το τηρει κατα γραμμα!

    "Προτού να κρατήσει κανείς το τιμόνι , πρέπει να έχει κάνει κωπηλάτης , να έχει φυλάξει την πλώρη και να έχει παρακολουθήσει τους ανέμους , προτού να κυβερνήσει αυτός ο ίδιος καράβι"

    Απο κωπηλασια παμε καλα...!! κατι ειναι και αυτο...!!

    • zonitis avatar
      zonitis @ GSV 10/06/2010 15:08:13

      Το καλα που το ειδες; Παραλιγο να πνιγει.

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/06/2010 14:52:24

    Κάτι ελαφρώς άσχετο, που τώρα διάβασα στο ποστ "η αντζελοποίηση του ΠΑΣΟΚ", σχετικά με το Λαλιώτη.

    Πράγματι, ο Λαλιώτης θα μπορούσε να δώσει μια νέα δυναμική σε πολλά πράγματα μέσα στο ΠΑΣΟΚ, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα ένιωθε καλά σε περιβάλλον ΔΝΤ ή αν θα καιγόταν κι αυτός μαζί με τα ξερά.

    Όμως η γνώμη μου είναι ότι ποτέ δεν θα αξιοποιήσει στέλεχος ο ΓΑΠ που θα μπορούσε να πάρει από τον ίδιο λίγη από τη λάμψη της επιτυχίας του "πρώτου", να λένε δηλαδή "ήρθε ο Λαλιώτης και τα πράγματα έστρωσαν". Ποτέ. Δεν μπορεί, είναι κομπλεξικός.

    Αυτός είναι και ο λόγος που κατά τη γνώμη μου δεν θα έρθει και ο Παπαδήμος ως υπερυπουργός.

    Τώρα βέβαια αυτά είναι αυθαίρετες εκτιμήσεις.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Επώνυμος 10/06/2010 14:57:54

      Μην είσαι σίγουρος, γιατί μπορεί να επιβάλλει τον Παπαδήμο το ΔΝΤ ως έμμεσο γκαουλάιτερ, και ο ΓΑΠ να μη μπορεί να κάνει αλλιώς παρά μόνο να τον αποδεχτεί.

    • Άναυδος avatar
      Άναυδος @ Επώνυμος 10/06/2010 16:06:26

      @Επώνυμος να συνεχίσω πάνω στο σχόλιο σου.
      Ο ΓΑΠ είναι ανασφαλής, και ένας ωραίος άνθρωπος μεν σαν απόρροια όμως του ασφαλούς περιβάλλοντος που μεγάλωσε. Ποτέ δεν χρειάστηκε πχ να βγάλει την σέλα από το ποδήλατο και να το κλειδώσει γιατί απλά δεν ξέρει τι σημαίνει "μου κλέψαν το ποδήλατο", απο μικρός που ήταν έτρεχαν οι νταντάδες να το μαζέψουν ή το άφηνε στον ιδιόκτητο κήπο.
      Αυτά τα στοιχεία ίσως να τον κάνουν μια υπέροχη παρέα επι προσωπικού αλλά σε ρόλο ηγέτη μας έχει ήδη σακατέψει, και θα συνεχίσει, με λύσεις και προωθήσεις "προοδευτικού" τύπου που του πλασάρουν με τρόπο οι "αγνές" ΜΚΟ και τα παρατρεχάμενα αυτών εργολαβικά κυκλώματα.
      Θα συνεχίσει και με επιστημονικά πειράματα τύπου "δοκιμάζω υπεριπτάμενες θεωρίες και διορθώνομαι από τα λάθη μου", πολυτέλεια την οποία εμείς και το σαρκίο μας δεν έχουμε.
      Και επειδή "first things come first", προς το παρόν ας αυτο-ψυχαναλύσει γιατί στο υποσυνείδητο θεωρεί οποιονδήποτε ως συμπατριώτη του ΕΚΤΟΣ από τους Έλληνες, και βλέπουμε για μετά.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Άναυδος 10/06/2010 18:46:19

        Μακάρι να σε διαβάσει ο ίδιος ή έστω κάποιος από το περιβάλλον του.

        Θυμάμαι που έλεγε κάπου εκεί το 1999-2000 ότι η εξωτερική του πολιτική με την Τουρκία είναι ένα "προσωπικό στοίχημα". Τώρα που όλοι ομολογούν ότι η πολιτική εκείνη απέτυχε οικτρά, τι έχει να μας πει;

      • Άναυδος avatar
        Άναυδος @ Άναυδος 11/06/2010 00:10:19

        @Επώνυμος
        Καταθέτει στεφάνι στον Κεμάλ Ατατούρκ, τον και υπερ-σφαγέα μειονοτήτων, τις οποίες μειονότητες τόσο αγαπούν οι ΜΚΟ του ΓΑΠ και ο πρώην σύμβουλος του κ Βαλιανάτος.
        Τον δε Ερντογάν, εδώ, δεν τον πήγε για κατάθεση στεφάνου, ή μου διέφυγε;

  8. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 10/06/2010 14:58:19

    Οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται...

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/06/blog-post_2774.html

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/06/2010 15:00:45

    Στις πραγματικες κοινοβουλευτικες δημοκρατιες η κυβερνωσα ομαδα ειναι το υπουργικο συμβουλιο και κανεις αλλος και φυσικα υπουργοι ειναι τα καλυτερα στελεχη του κυβερνωντος κομματος.Τα υπολοιπα περι επιτροπων παρακολουθησης υπουργων ειναι τρελα.

  10. triptokarudos avatar
    triptokarudos 10/06/2010 15:03:01

    Tι το ζαλίζουμε συνέλληνες

    Έρχεται τον Οκτώβριο υπερκομματικός σχηματισμός είτε ως οικουμενική κυβέρνηση είτε ως συνεργασίας

    θα παίξει και η "αναγκαία" συναίνεσις για την (τελειωτική) εκποίηση της εθνικής μας περιουσίας

    Όσον αφορά τα του ΠΑΣΟΚ

    προσπαθήστε να βρείτε τον λόγο του Αιτωλού Ρήτορος Αγελάου

    στην Αμφικτυωνία κατά τους ελληνιστικούς χρόνους

    βασικά το antinews αν την παρέθετε ως θέμα..

    θα ήτο το πλέον ευστοχο για την 'ελληνική ιδιατερότητα"

    και δη σε χρόνους που περιμένουμε τους βαρβάρους...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ triptokarudos 10/06/2010 15:06:28

      Καλά τα λές, αλλά ξεχνάς πως οι βάρβαροι είναι εδώ και καιρό εντός των τειχών... και μάλιστα στο κυβερνείο!

  11. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 10/06/2010 15:12:02

    Οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται…

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/06/blog-post_2774.html

  12. zonitis avatar
    zonitis 10/06/2010 15:12:25

    Υπαρχει πουθενα ρεπορταζ απο την Τριπολη; Καπου διαβασα οτι εφαγε κι εκει το γουχαρισμα του ο Παπανδρεου.

  13. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 10/06/2010 15:18:55

    Θρᾷξ Ἀναρμόδιε,
    στήν θρησκεία τοῦ συζύγου της.

  14. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 10/06/2010 15:23:36

    GSV
    Ἆρα τό πολίτευμά μας εἶναι Κοινοβουλευτική Ὀλιγαρχία.Πολύ σωστό ἀκούγεται.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Kὀριννα 10/06/2010 15:41:40

      Εγώ θα παρέλειπα εντελώς και το Κοινοβουλευτική από μπροστά. Σκέτη Ολιγαρχία αποδίδει την κατάσταση καλύτερα.

      Και οι αυτοκράτορες είχαν μια σύγκλητο για διακόσμηση, μέχρι το τέλος της αυτοκρατορίας. Κάτι σαν το σημερινό Κοινοβούλιο.

      Και θά 'λεγα να αναθέσουμε στους βουλευτές μας, μια και δεν κάνουν και τίποτε πολύ χρήσιμο αφού δεν μπορούν οι επιτροπές τους να βρουν ενόχους μετά από τέτοιες "επιδρομές", να γράψουν από μια έκθεση όλοι με θέμα: Τι είναι δημοκρατία. Και να μας την παρουσιάσουν για να τους αξιολογήσουμε.

      Για να δούμε θα περάσουν;
      Η θα μείνουν μεταξεταστέοι;

      Θραξ Αναρμόδιος

      • GSV avatar
        GSV @ Θραξ Αναρμόδιος 10/06/2010 15:54:01

        καλο ειναι να κρατησουμε τον ορο κοινοβουλευτικη γιατι συνεχιζει ο λαος και κανει το κομπαρσο ψηφιζοντας.

        Προτεινω αντι για θεμα τι ειναι δημοκρατια οπου λιγο πολυ ολοι θα γραψουν το γνωστο παραμυθι περι εξουσιας του λαου και παει λεγοντας. Να βαλουμε ενα ποιο δυσκολο θεμα:

        Περι ηθικης του εκλεγεσθαι

        Αναμενω πολλες λευκες κολλες !

    • GSV avatar
      GSV @ Kὀριννα 10/06/2010 15:42:21

      Κοινοβουλευομενη αριστοκρατικη ολιγαρχια θα ελεγα!

      Απαραιτητο προσον για να εισαι μεσα στους "ολιγους" ειναι η κατοχη ανω των 15-20 ακινητων. Παχουλες καταθεσεις στις τραπεζες και πατερα η θειο πολιτικο!

      Και μετα εισαι ελευθερος να αρχισεις μπουρδολογιες του τυπου ειμαι υπηρετης του λαου! Ο λαος πανω απο ολα! Στο επικεντρο μας ο πολιτης κτλπ που εκτοξευονται ανα τακτα χρονικα διαστηματα απο ολες τις πολιτικες δυναμεις ανεξαρτητου χρωματος!

  15. GSV avatar
    GSV 10/06/2010 15:34:39

    Ποσο φοβερο θα ηταν να ζουσε ο Διογενης ο Κυνικος στις μερες μας και να περιπλανιοταν στους διαδρομους της βουλης και να φωναζει "Ανθρωποι Ανθρωποι!"

    και να ετρεχαν οι βουλευτες κοντα του και να τους εδιωχνε με το ραβδι του λεγοντας " εγω δεν φωναξα εσας, φωναξα ανθρωπους ! "

    τι να κανουμε ομως προτιμησαμε τη παγκοσμιοποιηση οχι την πολιτιστικη μας κληρονομια! ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΔΙΟΓΕΝΗ ???

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ GSV 10/06/2010 15:48:42

      Χα χα!

      Του δώσανε, λέει ο Λαέρτιος νομίζω, οι πιτσιρικάδες για να τον πειράξουνε που δεν είχε κούπα κι έπινε νερό με τα χέρια από την κρήνη, μία κούπα δώρο και ο Διογένης αρχικά την δέχτηκε.

      Λίγο μετά ανακάλυψε όμως το βάρος του να είναι κάτοχος έστω και ενός τέτοιου ευτελούς αντικειμένου, διότι γέμισε ανησυχίες μη του την κλέψουνε κλπ. Και την πέταξε για να ξαναγίνει ελεύθερος.

      Μύθος; Ποιος ξέρει!

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 10/06/2010 15:50:07

        Ευτυχώς που δεν του χαρίσαν καμμιά λίμνη με χρυσόβουλο βέβαια. Διότι τότε θα τον βάζαν σε αληθινό πειρασμό (lol)

        Θραξ Αναρμόδιος

      • GSV avatar
        GSV @ Θραξ Αναρμόδιος 10/06/2010 16:04:08

        Σε παραπεμπω στο διαλογο του Διογενη με τον Μ. Αλεξανδρο περι βασιλειας. Στην ερωτηση του Μ. Αλεξανδρου ποτε ειναι αξιος ενας βασιλειας. Ο διογενης απαντα (Δινω πολυ συνοπτικη απαντηση):

        Ακομα και ολο το κοσμο να κατακτησεις εαν δεν εισαι χρησιμος για τον λαο σου δεν θα εχεις καταφερει τιποτα!

        Αυτα εγιναν στο παρελθον. Στην εποχη μας οι κυβερνωντες μας ρωτησαν το ΔΝΤ ποτε θα ειμαστε αξιοι κυβερνωτνες? και τους απαντησαν:

        Εαν δεν ξεπουλησετε τη χωρα ολη και δεν "αρμεξετε" το λαο δεν θα εχετε καταφερει τιποτα.

        Επομενως η θεωρια του Εινσταιν περι σχετικοτητας επιβεβαιωνεται! Τα παντα ειναι σχετικα !!! Απολυτο δεν υπαρχει τιποτα!

  16. Kalesanos avatar
    Kalesanos 10/06/2010 15:45:38

    Αλλωστε ο Παγκαλος δεν μιλαει αγγλικα!Παγκαλε και που να δεις οταν θα αφιχθει ο Ολλανδος υπερυπουργος που θα εγκατασταθει στην Τραπεζα της Ελλαδος.Θα σου φυγουν τα ειρωνικα γελακια.

  17. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 10/06/2010 15:47:01

    Σε αυτήν την κυβέρνηση, όλοι είναι εναντίων όλων. Χαρακτηριστικό παράδειγμα Κατσέλη-Παπακωνσταντίνου.

    Το νομοσχέδιο για τα υπερχρεωμένα φυσικά πρόσωπα εμφανιζόταν μέχρι πριν από λίγη ώρα ως «υπό κατάθεση» στη σχετική ιστοσελίδα της Βουλής, με ημερομηνία 28/5/2010 (χωρίς ενημερωτικό σημείωμα, οπότε φανταστείτε τι παίζεται με τις τράπεζες στο παρασκήνιο). Τώρα εξαφανίστηκε, δεν υπάρχει στη λίστα! Εν τω μεταξύ, από το μνημόνιο που έχει υπογραφεί, το μέτρο οφείλει να υλοποιηθεί ως το τέλος Ιουνίου.

    Κατά τ' άλλα ο Παπακωνσταντίνου δυσκολεύεται να πληρώσει το ιδιωτικό σχολείο των παιδιών του.

  18. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 10/06/2010 16:18:59

    Ο Πάγκαλος που έχει χαθει; Έχω την εντύπωση ότι χαθήκαν τα ίχνη του μετά το χώσιμο που του έκανε ο Βγενόπουλος.

  19. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 10/06/2010 16:48:14

    «ο Γιώργος κυβερνά με μια μικρή ομάδα μυστικοσυμβούλων του , εγκατεστημένων στον όγδοο όροφο του υπουργείου Εξωτερικών με αποτέλεσμα να εντείνεται το κλίμα καχυποψίας και αλληλουπονόμευσης στο ΠΑΣΟΚ»

    Λέτε οι μυστικοσύμβουλοι του ΓΑΠ να κυκλοφορούν memo ο ένας στον άλλον με ακρωνύμια:

    WNINTEL

    COMSEC

    NOFORN

    αν χρησιμοποιούν και το τελευταίο να μας εξηγήσουν τι συμβολίζει γι αυτούς και αν το συνδυάζουν και με

    FOUO

    χε χε χε χε χε χε!!!!!
    ρε που καταντήσαμε...

  20. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 10/06/2010 17:02:57

    Θρᾷξ Ἀναρμόδιε,
    τό καλλίτερο μέ τόν Διογένη εἶναι ὅτι ζήτησε νά τόν θάψουν μπρούμητα διότι ὁ κόσμος,ὅπως ἰσχυριζόταν,θά ἐρχόταν ἀνάποδα καί ἔτσι θά βρισκόταν σύντομα στήν σωστή θέσι.Στόν Διογένη τόν Λαέρτιο θά τό βρῆς.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Kὀριννα 10/06/2010 17:29:31

      Kὀριννα

      δεν το θυμόμουνα. Μάλλον θα πρέπει να τον ξαναδιαβάσω.
      Ο δικός μας κόσμος πάντως έχει πάρει κλίση. Και είναι έτοιμος να γείρει.

      Θραξ Αναρμόδιος

    • GSV avatar
      GSV @ Kὀριννα 10/06/2010 17:37:02

      ΄Σκεψου ομως εαν ζουσε ο Διογενης στην εποχη μας πως θα του συμπεριφερομασταν. Θα παρουσιαζοταν απο τα μεσημεριανα σαν τρελος. Θα τον παρακαλουσαν να παει στα "παρατραγουδα" και ισως με τη μεριμνα του κρατους να τον κλειναμε σε μια ψυχιατρικη κλινικη.

      οταν τον εξορισαν απο τη Συνωπη επειδη κατηγορηθηκε για παραχαραξη αυτος η ο πατερας του και εφτασε στην αθηνα, οι αθηναιοι τον κοροιδευαν για το γεγονος οτι τον εξορισαν. Και αυτος τους απαντησε.

      Δεν με εξορισαν εγω τους καταδικασα να μεινουν εκει για παντα.

      Αυτα τα τοσο υψηλα νοηματα ο νεος ελληνας η νεοελλην δεν ειναι σε θεση να τα συλλαβει γιατι το μυαλο του εχει πολτοποιηθει και δεν λαμβανει παιδεια στο σχολειο η στο πανεπιστημιο περα απο καποιες πρακτικες γνωσεις για να γινει εργατης μετα.

      Επομενως μη ψαχνουμε τη κριση αλλου παρα μονο στον εαυτο μας. Η καθε κοινωνια αποτελειται απο ατομα ξεχωριστα. Πολλα εγω ενωνονται και γινονται εμεις. Οταν το εγω εχει προβλημα φυσικο ειναι και το εμεις να ειναι προβληματικο. Εαν δεν διορθωθει το εγω μη περιμενουμε καμια τυχη για το εμεις (για τη κοινωνια μας).

  21. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 10/06/2010 17:13:08

    GSV,

    Αὐτά τά σκύβαλα τοῦ Κοινοβουλίου,οὔτε ἀριστοκράτες μέ τήν ἀρχαία ἔννοια εἶναι,δλδ,Ἄριστοι,οὔτε μέ τήν Δυτική(ἄς τό πῶ ἔτσι)ἔννοια,δλδ,εὐγενεῖς,ὁπότε τό νά προσθέσουμε καί τόν ὄρο "Αριστοκρατική" μπροστά ἀπό τό Κοινοβουλευτική τούς πάει πολύ.
    Ὅ,τι σάπιο ὑπάρχει μέσα στήν χώρα μας,σέ αὐτό τό κτήριο συνεδριάζει,ὅταν καί ὅσοι δέν πίνουν τόν καφέ τους στό Κολωνάκι.

    • GSV avatar
      GSV @ Kὀριννα 10/06/2010 17:26:54

      αγαπητη Κοριννα,

      Στην αρχαια αθηναικη δημοκρατια δικαιωμα του εκλεγεσθαι δεν ειχαν οι φτωχοι. Στην συγχρονη ελληνικη δημοκρατια και παλι δεν το εχουν ατυπα.

      Πως μπορει ενας απλος εργαζομενος να ασηκει το δικαιωμα του εκλεγεσθαι οταν πρεπει να συναγωνιστει κυριους/ες που για την προεκλογικη τους εκστρατεια λαμβανουν δωρακια εκατονταδες χιλιαδες ευρω.

      Μην συγχεεις τον ορο "αριστος" με την αρχαιοελληνικη του εννοια γιατι η λεξη "αριστος" για τους αρχαιους προγονους μας εκρυβε μια πολυ σπουδαια ερμηνεια του μεγαλειου του πνευματος. Με τη δυτικη συγχρονη ετυμολογια της λεξεως αριστοκρατιας το εθεσα που αντλει την ερμηνεια της αποκλειστικα και μονο απο το χρημα.

      και οσο για τους ευγενεις απλα να σου θυμισω οτι οι τιτλοι ευγενιας εξαγοραζονταν και εξαγοραζοντα ακομα, σε χωρες που διατηρουν τετοια καθεστωντα. Χρηματα εαν εχεις γινεσαι οτι θες στην εποχη μας. Ενω στην αρχαιοτητα επρεπε να διαθετεις πνευμα, αυτη ειναι η διαφορα.

  22. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 10/06/2010 17:43:58

    ..τον αδειαζει με τι τον Θοδωρα;
    Δεν υπαρχει φορτηγο στα μετρα του.

  23. Στέργιος avatar
    Στέργιος 10/06/2010 18:39:21

    Αν ο Τζέφρι κάνει το λάθος να ξωπετάξει τον αήθη ψυχάκια εγγονό τού δικτάτορα από το υπουργικό συμβούλιο, ποιος τον πιάνει μετά τον Πάγκαλο; Θα περιφέρεται ανά τα κανάλια και θα θάβει την κυβέρνηση, όπως έκανε και όταν είχε πάρει πόδι από την κυβέρνηση Σημίτη.

    Όταν ο Πάγκαλος είναι "σπιτωμένος" στην κυβέρνηση, είναι το πιστότερο ντόμπερμαν. Ούτε "αυθορμητισμοί", ούτε "Ταμπεραμέντα", ούτε τίποτα. Όταν χάνει το γκλάμουρ τής εξουσίας, όμως... ποιος είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε.

    Θυμάστε που ως ΥΠΕΞ ο Πάγκαλος έλεγε ότι αν ποτέ γίνει πρόεδρος τού ΠΑΣΟΚ ο ΓΑΠ, αυτός θα αυτοεξοριζόταν στη Γαλλία;

    Πάγκαλος, ο ορισμός τού αμοραλισμού.

  24. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 10/06/2010 18:59:59

    Το συνοθύλευμα λιπώδη ιστού, no name please, είναι η επιτομή της μειωμένης εγκεφαλικής λειτουργίας. Αυτά τα περί αντισυμβατικών απόψεων, τα ακούω βερεσέ γιατί τις πιο αντισυμβατικές αποψεις τις έχουν τα μικρά παιδιά!
    Άντε γιατί έχουμε καταντήσει να συγχέουμε τις βλακείες με τις "εξυπνάδες".
    Αν δεν με πιστεύετε διαβάστε κα ψάξτε τα ακόλουθα.


    http://www.e-hospital.gr/index.php?id=4014&page_title=%CE%97+%CF%80%CE%B1%CF%87%CF%85%CF%83%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%AF%CE%B1+%C2%AB%CE%B2%CF%81%CE%B1%CF%87%CF%85%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9%C2%BB+%CF%84%CE%BF%CE%BD+%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%AD%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%BF

  25. popolaros avatar
    popolaros 10/06/2010 20:58:27

    Τον χρησιμοποιεί ως τσομπανόσκυλο για να γαβγίζει.
    Πάγκαλε το ξέρεις το ρητό 'όπου φτύνουν, δεν γλύφουν'.
    Αλλά αυτή η κουτάλα...τι κάνει.