#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/04/2013 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιώργος… Ομπάμα



Ο Γιώργος, ο αεροπορικός πρωθυπουργός και σήμερα βουλευτής, εξαιτίας των συνεχόμενων ταξιδιών του, δεν ξέχασε το ίνδαλμά του. Είναι ο Μπ. Ομπάμα από τον οποίο είχε άλλωστε ξεσηκώσει όλο το στιλ και τα συνθήματα το 2009. Τότε που σήκωνε τα μανίκια όπως ο Αμερικανός πρόεδρος και έλεγε «όλοι μαζί μπορούμε».

Έτσι, λοιπόν, και τώρα που περιοδεύει ανυπόληπτος από συνέδριο σε συνέδριο και από κανάλι σε κανάλι αναλύοντας την ελληνική οικονομία που διέλυσε, είπε να θυμηθεί το ίνδαλμά του. Και πέταξε το εξής βαθυστόχαστο μιλώντας σε πολιτική εκπομπή με μεγάλη τηλεθέαση του αμερικανικού δικτύου MSNBC. «Ο Ομπάμα κι εγώ αναλάβαμε οικονομίες-κουρέλια. Τα υψηλά ελλείμματα στην Ελλάδα ήταν τα συμπτώματα βαθύτερων προβλημάτων, είπε ο πρώην πρωθυπουργός.

«Βέβαια τα 'συμπτώματα' θα μπορούσαν να μας εξαφανίσουν, αλλά καταφέραμε τελικά να αποφύγουμε τη χρεοκοπία και την έξοδο από το ευρώ. Οι Ευρωπαίοι εταίροι μας βοήθησαν, αλλά αυτό που δεν κατάλαβαν είναι ότι η οριστική επίλυση του προβλήματος δεν μπορεί να έλθει από την αυστηρή λιτότητα στην Ελλάδα και σε όλη την Ευρώπη, αλλά από βαθιές αλλαγές και περισσότερο ανθρώπινη προσαρμογή. Αυτό τους λέγαμε, χρειάζεται χρόνος και ηρεμία για βαθιές αλλαγές. Αυτές ξεκινήσαμε», είπε ο πρώην πρωθυπουργός.

«Όπως στις ΗΠΑ», συνέχισε ο πρώην πρωθυπουργός, «ο Ομπάμα κληρονόμησε μία οικονομία σε άσχημη κατάσταση από τους Αμερικάνους συντηρητικούς, έτσι και η δική μου κυβέρνηση κληρονόμησε μία οικονομία σε άσχημη κατάσταση από τους Έλληνες συντηρητικούς.Το πρόβλημα στην Ελλάδα, σε αντίθεση με αυτά που λένε οι Αμερικάνοι συντηρητικοί, δεν ήταν π.χ. το τεράστιο κοινωνικό κράτος. Ήταν το που πήγαιναν τα λεφτά του κοινωνικού κράτους, ήταν η σπατάλη και ένας πελατειακός καπιταλισμός. Αυτό που χρειαζόταν και χρειάζεται η Ελλάδα είναι καλή, σωστή διακυβέρνηση. Αυτό ξεκίνησε η κυβέρνησή μου, π.χ. μειώνοντας 30% τις δαπάνες για φάρμακα με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Η φοροδιαφυγή μέσω φορολογικών παραδείσων και off shore εταιρειών κλέβει χρήματα και πόρους από τον ελληνικό λαό, από τον αμερικανικό λαό, από όλους τους λαούς πρέπει να ελεγχθεί», κατέληξε ο Γ.Παπανδρέου.

Καταλάβατε τι είπε; Ότι αυτός έσωσε τη χώρα, ότι πήρε το σταυρό του μαρτυρίου όπως ο Ομπάμα, ότι ήξερε τη συνταγή αλλά δεν την υλοποίησε ποτέ κι ότι γνώριζε ότι το πρόβλημα ήταν ότι τα λεφτά του κοινωνικού κράτους κάπου χάνονταν. Λεφτά υπήρχαν δηλαδή αλλά δεν ήξερε που πήγαιναν. Γι’ αυτό μόλις έγινε πρωθυπουργός έδινε επιδόματα αλληλεγγύης.

Έχει πλάκα να παρακολουθεί κανείς το παραλήρημα του πρώην πρωθυπουργού. Αλλά να συγκρίνει τον εαυτό του με τον Πλανητάρχη πάει πολύ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 13/04/2013 08:30:10

    Η επιτομή της αμετροέπειας.Και όμως ακόμη υπάρχουν άνθρωποι στο εσωτερικό που τον χειροκροτούν και στο εξωτερικό που τον παίρνουν στα σοβαρά.

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Γιάννης Κιαπέκος 13/04/2013 11:14:00

      Τον χειροκροτούν στο εσωτερικό; Ποιοι είναι αυτοί;;;;; Το πασοκ είναι κόμμα του 4% και το 2% απο αυτό το ποσοστό είναι βενιζελικοί!

      Αν εννοείτε τα 10-20 άτομα που τον χειροκρότησαν σε ένα συνέδριο - κάτι του κόμματος, τόσοι με χειροκρότητσαν και μένα στα γενέθλιά μου αν και δεν υπήρξα ποτέ πρωθυπουργός....
      Εμένα τουλάχιστον δεν θέλουν να με μουτζώσουν τα υπόλοιπα 11 εκατομμύρια του πληθυσμού!

  2. Γιωργος Παπαδοπουλος avatar
    Γιωργος Παπαδοπουλος 13/04/2013 09:21:13

    Αγαπητό ANTINEWS
    Είναι φυσιολογική αντίδραση από τον Παπανδρέου. Αυτός είναι ο μόνος που δεν φταίει ενώ όλοι οι άλλοι τον πολεμούν. Αυτός παρέλαβε το χάος από τους συντηρητικους και παρέδωσε το τέλειο οικονομικό θαύμα σε μόλις δύο χρόνια.
    Αυτός καλά τα λέει, οι άλλοι που τον αφήνουν και τα λέει έχουν την ευθύνη. Γιατί ο Σαμαράς δεν ισοπεδωνει το όλον ΠΑΣΟΚ να τελειώσει το παιχνίδι . Το φοβερό κατά τα άλλα επιτελείο του ας πάψει να πολεμάει τον εαυτό του και ας στραφεί προς το όλον ΠΑΣΟΚ. Αυτό είναι ο καρκίνος, ο εχθρός του σαράκι του τόπου.

  3. δημης avatar
    δημης 13/04/2013 09:38:00

    ΤΑ...ΓΕΝΟΣΗΜΑ ΦΤΑΙΝΕ...ΤΑ ΓΕΝΟΣΗΜΑ......

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 13/04/2013 09:58:58

    Παπαμπάμα ή Ομπαμανδρέου;

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Νίκος Αργεάδης 13/04/2013 13:20:59

      Τέλεια, Νίκο και τα δυο !!!

  5. αργατεία avatar
    αργατεία 13/04/2013 10:06:26

    ρε το νούμερο!

  6. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 13/04/2013 11:06:07

    "εν μπορεί να έλθει από την αυστηρή λιτότητα στην Ελλάδα και σε όλη την Ευρώπη, αλλά από βαθιές αλλαγές και περισσότερο ανθρώπινη προσαρμογή. Αυτό τους λέγαμε, χρειάζεται χρόνος και ηρεμία για βαθιές αλλαγές. Αυτές ξεκινήσαμε"

    Το να αποκαλεί τον ελληνικό λαό διεφθαρμένο όπου βρεθεί κι όπου σταθεί, βοήθησε τα μέγιστα στο να πείσει τους ευρωπαίους για πιο ήπια προσαρμογή...

    Το να σκούζει ότι είμαστε τιτανικός, ήταν σαν αίμα ριγμένο πάνω σε νερά γεμάτα καρχαρίες, τα ίδια νερά που η χώρα κολυμπούσε.

    Το να λέει προεκλογικά ¨λεφτά υπάρχουν", καταρράκωσε κάθε αξιοπιστία του πολιτικού κόσμου με αποτέλεσμα να κινδυνεύουμε σε κάποια φάση με εξεγέρσεις στους δρόμους αλλά ταχρίρ.

    Το να είναι αλλοπρόσαλος, να κλείνει συμφωνίες με την ευρώπη και μετά να λέει ¨θα δω αν θα τις τηρήσω, γουστάρω δημοψήφισμα", έπληξαν κι άλλο όση αξιοπιστία είχε απομείνει.

    Το να εχει στην κυβέρνηση άτομα σαν τον Πάγκαλο, μπορούσε να οδηγήσει ακόμη και σε εξέγερση.

    Μπορώ να να πω πολλά άλλα. Το ερώτημα που όλοι έχουν στο στόμα τους είναι το εξής:
    ΑΝΙΚΑΝΟΣ ή ΠΡΟΔΟΤΗΣ; Μόνο μέ τέτοιους όρους μπορούμε να προσεγγίσουμε το φαινόμενο ΓΑΠ.

    Η δικιά μου απάντηση είναι ανίκανος. Πρώτον γιατί είμαι καλοπιστος, δεύτερον γιατί η βλακεία είναι σημαντικότατος παράγων στην ανθρώπινη ιστορία και τρίτον γιατί αν είχε σχέδιο ο συγκεκριμένος άνθρωπος να καταστρέψει την χώρα μπορεί να μην τα κατάφερνε!!!!!!

    Ωστόσο, σέβομαι την άποψη της πλειοψηφίας που απαντάει "προδότης"

  7. B.Q avatar
    B.Q 13/04/2013 12:12:00

    Δε φταίει ο ΓΑΠ που περιφέρει ανά την υφήλιο την ασήμαντη ύπαρξή του και μπουρδολογεί επ΄υψηλή αμοιβή. Πρόσφατα οι Εθνοπατέρες υπηρετώντας φθηνές μικροκομματικές σκοπιμότητες τον αθώωσαν και επίσης, πολλοί (σχεδόν όλοι), προσυπογράφουν διά των πολιτικών τους επιλογών, την προσφυγή και την υποταγή μας στο ΔΝΤ. Άρα, απόλυτα δικαιωμένος και αυτοεξόριστος, γιατί να μη γιορτάζει; Ο Λάκης Γαβαλάς στον Κορυδαλλό κι ο ΓΑΠ στα διεθνή συνέδρια και στα τηλεοπτικά κανάλια.
    Η Δικαιοσύνη στην Ελλάδα είναι κι αυτή μου φαίνεται, ....μαϊμού τυφλή.

  8. cresswell avatar
    cresswell 13/04/2013 12:12:47

    Kαλά κάνει και περιφέρει τη γελοιότητα του ανα τον κόσμο και τα διάφορα "events"! Kάτι σαν κομφερασιέ (Georges Papandréou, le paria reconverti en conférencier,
    http://www.lemonde.fr/international/article/2013/01/18/georges-papandreou-le-paria-reconverti-en-conferencier_1819210_3210.html
    όπως τον απεκάλεσε η Monde).

    Πολύ καλά κάνει!

    Αφού δεν τον έστειλες κανείς στο Ειδικό Δικαστηριο να απολογηθεί γιατί μοίραζε 600 εκατ. ευρώ επίδομα αλληλεγγύης ενώ ήδη συνομιλούσε με το ΔΝΤ! Ενώ τώρα βάλαμε το πετρέλαιο θέρμανσης 1.3 ευρώ για 100 εκατ. ευρώ!

    Μήπως μάθατε κάτι για εκείνη τη "μία και μοναδική εξεταστική που θα έκανε ο Σαμαράς;";
    Ε, αν είχε γίνει, τώρα θα μιλούσε ο ΓΑΠ, αλλά μέσα από τα κάγκελα. Με ριγέ πυζάμα. Κι ας έλεγε ό,τι θέλει.

    • Κ.Π. avatar
      Κ.Π. @ cresswell 13/04/2013 23:17:16

      Καλά τώρα. Ξέχασέ το (για το θέμα της εξεταστικής). Τουναντίον ο Γ.Π. αισθάνεται και δικαιωμένος.

  9. apergospastis avatar
    apergospastis 13/04/2013 12:33:32

    Δεν είμαι σίγουρος ότι έχουμε ξεμπερδέψει με δαύτον. Μακάρι να βγω λάθος, αλλά αυτή η οικόγενεια έχει ακόμα μεγάλο απόθεμα καταστροφής μέσα της.

  10. rally monkey avatar
    rally monkey 13/04/2013 13:19:53

    κυκλοφορεί ελεύθερος - η μεγαλυτερη απόδειξη της παρακμής και ανυποληψίας του Ελληνικού κρατους
    ειμαστε όλοι υπεύθυνοι

  11. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 13/04/2013 19:29:04

    ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥ.........ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ Η ΒΟΥΛΗ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΔΡΑ. ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΥΠΕΥΘΗΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΣΕΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 2010 ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΜΩΡΙΘΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ.

  12. Υ.Παραπλανημένος avatar
    Υ.Παραπλανημένος 13/04/2013 22:15:47

    Γιώργος Ομπάμιας

  13. kostas.k avatar
    kostas.k 13/04/2013 22:45:36

    αγαπητέ σχολιαστή το πρόβλημα δεν είναι που συγκρίνει τον εαυτό του με τον ομπάμια-πλανητάρχη....το πρόβλημα είναι όταν συγκρίνουμε εμείς, τον νυν πρωθυπουργό, μη σου πω και τον επόμενο, μαζί του.....

  14. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 13/04/2013 22:55:19

    Φληναφήματα και κοινοτυπίες μπορείς ν΄ακούσεις μόνο απ' αυτόν. Τίποτε άλλο.

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ Κ.Π. 13/04/2013 23:02:14

      Μολαταύτα αγαπητέ καλοπερνάει, τρώγοντας στα καλύτερα εστιατόρια, κοιμάται στα καλύτερα ξενοδοχεία κι εμείς εδώ τραβάμε τα πάνδεινα...
      Άντε στο δρόμο του μπαμπά να παντρευτεί καμμία καλλίγραμμη αεροσυνοδό μπας κι ησυχάσουμε οριστικά.

  15. kostas.k avatar
    kostas.k 13/04/2013 23:30:52

    φίλε πατωματζή αν είχες και σύ κρίση ταυτότητας, υδραυλικά θα έκανε στούς πελάτες...

  16. kostas.k avatar
    kostas.k 13/04/2013 23:33:26

    θα έκανες

  17. ares avatar
    ares 14/04/2013 02:55:59

    και ο Χότζα της Αλβανίας είχε πει: η Αλβανία και η Κίνα είμαστε 1 δισεκατομμύριο!!!
    (από τον Ι. Καλαμίτση)

    • Vee avatar
      Vee @ ares 15/04/2013 01:19:04

      Το πρόβλημα είναι ότι και εκεί όπως και εδώ κάποιοι τον πίστευαν...

  18. ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 14/04/2013 12:23:41

    Ο ανθρωπος ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ με τιποτα.Αφου τα εκανε ολα τοσο μα τοσο σωστα, γιατι εφυγε νυχτα μεσα σε μολις δυο χρονια στον πρωθυπουργικο θωκο?
    Η αληθεια ειναι οτι ο Παπανδρεου διελυσε προεκλογικα την Ν.Δ με το περιφημο πια λεφτα υπαρχουν μετεκλογικα ομως διελυσε το ΠΑΣΟΚ ,διελυσε ολο το -ουτως η αλλως-αναξιοπιστο πολιτικο συστημα και το κυριοτερο διελυσε μια ολοκληρη χωρα εναν ολοκληρο λαο.
    Αν οντως πιστευει ακομα οτι αυτος εσωσε την Ελλαδα,τοτε εκτος απο ρηχος στο μυαλο ειναι και επικινδυνος.