#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/09/2011 21:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιόζεφ ... Παπανδρέου



Αυτό που ήθελε η Λαγκάρντ αλλά και η Μέρκελ, την πολιτική δέσμευση της κυβέρνησης και προσωπικά του Γ. Παπανδρέου, για πιστή τήρηση των μέτρων που αποφασίστηκαν, ο πρωθυπουργός το έκανε πράξη. Πριν τη συνάντηση με την καγκελάριο επιβεβαίωσε ότι υπάρχει πολιτική βούληση για αλλαγές και εφαρμογή των μέτρων που αποφασίστηκαν για να αντιμετωπιστεί η κρίση. Όπως γράψαμε προηγουμένως το ΔΝΤ απαιτούσε προσωπική δέσμευση του κ. Παπανδρέου για να μας σώσει πάλι (Δεν τους “φτάνει” ο Βενιζέλος. Θέλουν δέσμευση και του Παπανδρέου)

Είναι στην ουσία η προφορική δέσμευση και θα ακολουθήσει η γραπτή δέσμευση που θα βάζει τον ελληνικό λαό στο γύψο. Αυτό ήθελε και η τρόικα, αυτό τόνισε και η Μέρκελ λέγοντας ότι θα βοηθήσουν την Ελλάδα εφόσον και οι Ελληνες κάνουν αυτά που είχαν δεσμευτεί με τη συμφωνία με την τρόικα.

Τι άλλο είπε ο κ. Παπανδρέου; Οτι είναι πρωτόγνωρο αυτό που ζούμε κι ότι υπάρχει κακοφωνία διεθνώς. Επανέλαβε τα αστεία περί πρωτογενούς πλεονάσματος για το 2012 το οποίο φαίνεται ότι αποτελεί το νέο πασοκικό όραμα και το νέο τρυπάκι που μπορούν να βάλουν τον ελληνικό λαό.

Δεν απέφυγε πάντως να πει ότι αν υπάρξουν αλλαγές στο οικονομικό κλίμα, δηλαδή μεγαλύτερη ύφεση, θα υπάρξουν και αλλαγές έστω κι αν οι στόχοι παραμένουν. Με λίγα λόγια, βάζουμε ένα στόχο και επειδή φταίνε όλοι οι άλλοι δεν τον πετυχαίνουμε, αλλά ο στόχος δεν αλλάζει.

Τέλος, η Μέρκελ απέφυγε να απαντήσει για το αν θα ενισχυθεί ο EFSF, θέμα που διχάζει όχι μόνο τον γερμανικό συνασπισμό αλλά και όλη την Ευρώπη.

Το πρώτο συμπέρασμα είναι η Γερμανία δεν θα μας αφήσει να καταρρεύσουμε με πάταγο, αλλά θα βάλουμε αλεξίπτωτο για να πέσουμε ομαλά. Και το αλεξίπτωτο είναι τα σκληρά μέτρα που ανακοινώνει με το σταγονόμετρο ο Β. Βενιζέλος.

Ο δε Γ. Παπανδρέου, θυμίζει τον Μπλερ κάθε φορά που συναντούσε τον Μπους. Τότε είχαν κάνει μια γελοιογραφία που παρουσίαζε τον τότε Βρετανό σαν πιστό σκυλάκι που ακολουθεί τον Πλανητάρχη. Ετσι και ο Ελληνας πρωθυπουργός, χωρίς διάθεση διαπραγμάτευσης ακολουθεί πιστά τις επιταγές των ξένων δανειστών μας.

Τι είπαν στην συνέντευξη Τύπου

Α. Μέρκελ

Δεν είναι μόνο οι πολιτικοί αλλά και τα συνδικάτα που θα ήθελαν να βοηθηθεί η Ελλάδα.

Πρέπει να δούμε ποια θα είναι η στάση της τρόικα.

Είχαμε ανοιχτό πλαίσιο συζήτησης και θέλουμε μια ισχυρή Ελλάδα.

Η Ελλάδα πρέπει να αναλάβει τις υποχρεώσεις της και να κάνει όσα έχει υποσχεθεί.

Είμαστε άμεσα αλληλοεξαρτώμενοι.

Η Ελλάδα έχει κάθε διάθεση να καλύψει όλες τις προϋποθέσεις που έχουν τεθεί.

Είναι ωραίο που προσπαθείτε να εξοικονομήσετε λεφτά και κόβετε από παντού αλλά χρειάζεται και ανάκαμψη (ΣΣ χα χα χαααα)

Αν δεν υπάρχει προσέγγιση στην οικονομική πολιτική δεν θα μπορέσουμε να ανταποκριθούμε.

Γ. Παπανδρέου

Θα συζητήσουμε την ευρύτερη κρίση στην ευρωζώνη.

Θέλω να υπογραμμίσω την ισχυρή πολιτική βούληση για αλλαγές και την αποφασιστικότητά μας για την πλήρη εφαρμογή των μέτρων.

Η συνεργασία μας κινείται σε άριστο επίπεδο.

Στην παρούσα συγκυρία γίνονται μεγάλες προσπάθειες και είναι ιδιαίτερης σημασίας το μήνυμα στήριξης από τους ευρωπαίους εταίρους.

Τρέχουμε μεγάλες μεταρρυθμίσεις και θέλουμε θετικές πρακτικές.

Θέλω να επαναλάβω ότι ο λαός μας έχει δυνατότητες.

Είμαστε αποφασισμένοι να καλλιεργήσουμε ό,τι καλύτερο έχουμε ώστε να σταθούμε στα δικά μας πόδια.

Πατριωτικό καθήκον και για μια ισχυρότερη Ευρώπη.

Α. Μέρκελ

Οι έλληνες έχουν αναλάβει ένας βάρος και για πράγματα που ίσως δεν ευθύνονται αυτοί.

Ό,τι περνά από το χέρι μας ώστε η Ελλάδα να μπορέσει να τηρήσεις τις προδιαγραφές της τρόικα.

Γ. Παπανδρέου

Αχαρτογράφητα νερά (!!!;;;;) και είναι λογικό να υπάρχουν πολλές απόψεις.

Είμαστε αποφασισμένοι να κάνουμε αυτό που πρέπει για να μπούμε στο δρόμο της ασφάλειας.

Ζούμε καθημερινά την ανασφάλεια την πολυφωνία και κακοφωνία.

Είμαστε όλοι αποφασισμένοι να κάνουμε όλοι αυτό που πρέπει για να ισχυροποιηθεί το ευρώ και η Ευρώπη για να ξεπεραστεί η κρίση.

Οι στόχοι δεν έχουν αλλάξει και ούτε θα αλλάξει, είναι να μειωθεί το έλλειμμα.

Οι συνθήκες στις οποίες λειτουργούμε μπορεί να αλλάζουν, όπως η ύφεση. Αυτό μπορεί να αλλάζει δεδομένα αλλά δεν αλλάζει τους στόχους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 27/09/2011 21:48:04

    Γιόζεφ-Άντολφ Παπαφύρερ

  2. Nίκος avatar
    Nίκος 27/09/2011 21:48:10

    Ο ΚΑΤΟΧΙΚΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ,Ο ΑΧΥΡΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ,ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΡΙΟ ΤΟΥ Δ' ΡΑΙΧ,ΔΙΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΤΑ ΣΕΒΗ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΔΙΑ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΝΕΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/09/2011 21:58:09

    χαζευα ξένες αναρτήσεις... Όλοι θέλουν την ενίσχυση του EFSF και κανείς δεν πιστεύει ότι θα γίνει. Όχι όπως νομίζουμε ή θα θέλαμε (ή δεν θα θέλαμε). Θλιβερή κατάσταση. ΔΕΝ αλλάζει την δικιά μας κακή έκβαση, αλλά ΕΜΕΙΣ πρέπει να σκεφτόμαστε πως ελαχιστοποιούμε την ζημιά. Ο ΓΑΠ ο φουκαράς έχει παραδοθεί, λυπάμαι.

  4. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 27/09/2011 22:05:42

    Το πασοκικό ΤΥΡΑΝΝΙΚΟ καθεστώς ΠΑΡΕΔΩΣΕ ωμότατα και κυνικά την Ελλάδα και βάζει την ελληνική κοινωνία στη ΓΚΙΛΟΤΙΝΑ!!!Η προδοσία ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΤΑΙ...Πρόκειται για τη πλέον ΛΑΟΜΙΣΗΤΗ κυβέρνηση...ΑΙΣΧΟΣ!!!Μετέτρεψαν τη χώρα σε ΑΠΟΙΚΙΑ....

  5. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 27/09/2011 22:06:06

    ΤΟ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ --(Oδυσσεας Ελυτης)

    ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ ΤΡΙΤΟ
    Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΞΟΔΟΣ
    Τις ημέρες εκείνες έκαναν σύναξη μυστική τα παιδιά και λάβανε την
    απόφαση, επειδή τα κακά μαντάτα πλήθαιναν στην πρωτεύουσα, να
    βγουν έξω σε δρόμους και σε πλατείες, με το μόνο πράγμα που τους
    είχε απομείνει: μια παλάμη τόπο κάτω από τ' ανοιχτό πουκάμισο, με
    τις μαύρες τρίχες και το σταυρουδάκι του ήλιου. Όπου είχε κράτος
    κι εξουσία η Άνοιξη.

    Και επειδή σίμωνε η μέρα που το Γένος είχε συνήθειο να γιορτά-
    ζει τον άλλο Σηκωμό, τη μέρα πάλι εκείνη ορίσανε για την Έξοδο.
    Και νωρίς εβγήκανε καταμπροστά στον ήλιο, με πάνου ως κάτου
    απλωμένη την αφοβιά σαν σημαία, οι νέοι με τα πρησμένα πόδια που

    τους έλεγαν αλήτες. Και ακολουθούσανε άντρες πολλοί, και γυναί-
    κες, και λαβωμένοι με τον επίδεσμο και τα δεκανίκια. Όπου έβλεπες
    άξαφνα στην όψη τους τόσες χαρακιές, που 'λεγες είχανε περάσει
    μέρες πολλές μέσα σε λίγην ώρα.

    Τέτοιας λογής αποκοτιές, ωστόσο, μαθαίνοντες οι Άλλοι, σφό-
    δρα ταράχθηκαν. Και φορές τρεις με το μάτι αναμετρώντας το έχει
    τους, λάβανε την απόφαση να βγουν έξω σε δρόμους και σε πλατείες,
    με το μόνο πράγμα που τους είχε απομείνει: μία πήχη φωτιά κάτω
    απ' τα σίδερα, με τις μαύρες κάννες και τα δόντια του ήλιου. Όπου
    μήτε κλώνος μήτε ανθός, δάκρυο ποτέ δεν έβγαλαν. Και χτυπούσανε
    όπου να 'ναι, σφαλώντας τα βλέφαρα με απόγνωση. Και η Άνοιξη
    ολοένα τους κυρίευε. Σαν να μην ήτανε άλλος δρόμος πάνω σ' ολάκε-
    ρη τη γη για να περάσει η Άνοιξη παρά μονάχα αυτός, και να τον εί-
    χαν πάρει αμίλητοι, κοιτάζοντας πολύ μακριά, πέρ' απ' την άκρη της
    απελπισίας, τη Γαλήνη που έμελλαν να γίνουν, οι νέοι με τα πρησμέ-
    να πόδια που τους έλεγαν αλήτες, και οι άντρες, και οι γυναίκες, και
    οι λαβωμένοι με τον επίδεσμο και τα δεκανίκια.

    Και περάσανε μέρες πολλές μέσα σε λίγην ώρα. Και θερίσανε
    πλήθος τα θηρία, και άλλους εμάζωξαν. Και την άλλη μέρα εστήσα-
    νε στον τοίχο τριάντα

    Τι ειδους σιωπη απλωνετα πανω απο τη χωρα;; Τι περιμενουμε να μας στησουν στον τοιχο κυριολεκτικα και μεταφορικα;;; Υπαρχει αντιπολιτευση;;; Αξιωματικη;; Ελασσων;;; Πνευματικη ηγεσια;; Ακαδημαϊκοι;; Επιστημονες;;;;
    Ολα βαινουν καλως;;;;

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ 30 ΠΛΟΥΣΙΩΤΕΡΕΣ ΧΩΡΕς ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ 30 ΦΤΩΧΟΤΕΡΕΣ.

  6. alfisti avatar
    alfisti 27/09/2011 22:06:58

    Είμαστε υπο κατοχή και ο Τσολάκογλου πήγε να δώσει γή και ύδωρ στους κατακτητές! Τους είπε μάλιστα ότι δεν τον ενδιαφέρει να επανεκλεγεί, για αυτό και θα τα δώσει όλα στους νεοναζ! Ξεκινώντας το πόλεμο τώρα, σταματάμε να αγοράζουμε ακόμη και γερμανικές καρφίτσες!! Είναι ζήτημα ελευθερίας, επιβίωσης, αξιοπρέπειας!!!

  7. anonymous avatar
    anonymous 27/09/2011 22:13:41

    Ωραία αφού έδωσε τη δέσμευση καιρός να φύγει για να έρθει άλλος που δεν έχει δεσμευτεί.

  8. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 27/09/2011 22:18:13

    Ο κ. Βενιζέλος είπε πως, όχι μόνο δεν θα υπάρχει μπόνους από εδώ και πέρα για την συγκέντρωση των αποδείξεων, αλλά αντιθέτως ο κάθε φορολογούμενος θα είναι υποχρεωμένος να προσκομίζει αποδείξεις, τουλάχιστον το 50% του αποκτηθέντος εισοδήματος.
    ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟΥ ΤΗΣ ΝΔ.
    Καταναλωση με το ζορι.!!! Ξυπνηστεεεεεεε.
    Τι εγκεφαλοι ειναι αυτοι;;;;;
    Καταλαβαινετε τι λεει ο ανθρωπος;;; ΚΟΛΑΣΗ!!! εχει αναψει τα καζανια της κολασης οπως οι δαιμονες και περιμενει να μας εκδικηθει

    • xzetta avatar
      xzetta @ Ρήγας Φερραιος 27/09/2011 22:28:08

      μη μου πεις οτι μπορείς και αποταμιεύεις πάνω απο το 50% του εισοδηματός σου? τυχερούλη.

      • Ρήγας Φερραιος avatar
        Ρήγας Φερραιος @ xzetta 27/09/2011 22:39:18

        @xzetta
        Δεν ειπα αυτο!!! Αλλα για σκεψου πιο βαθια σε τι περιπετειες θελει να μας βαλει!! Και αν δεν θελω να καταναλωσω τοσα;;;;

        • xzetta avatar
          xzetta @ Ρήγας Φερραιος 27/09/2011 22:45:54

          ....θα στα περνει η εφορία ετσι κι αλλιως.

  9. Stefanos avatar
    Stefanos 27/09/2011 22:39:31

    Έχω μία απορία μετά τον καταιγισμό των μέτρων που μας πέφτουν βροχή πλέον εδώ και 2 χρόνια. Τελικά οι κότες είναι οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που ψήφισαν τα μέτρα σήμερα ή ΟΛΟΙ εμείς που γράφουμε οργισμένα σχόλια και δεν λέμε να κουνηθούμε επιτέλους από τον καναπέ μας και να δείξουμε τη δύναμή μας; Μας έχουν πάρει είδηση όλοι, ντόπιοι δοσίλογοι και ξένοι και μας κάνουν ότι θέλουν. Πολύ φοβάμαι πως αν φτάσουμε ακόμη και σε πόλεμο, το ίδιο άπραγοι θα μείνουμε. Πλήρης απογοήτευση. Προσωπικά σταματώ πλέον να γράφω σχόλια στα άρθρα. Τα λόγια δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ απολύτως νόημα πλέον. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας....

  10. φωνη avatar
    φωνη 27/09/2011 22:54:38

    Δεν απέφυγε πάντως να πει ότι αν υπάρξουν αλλαγές στο οικονομικό κλίμα, δηλαδή μεγαλύτερη ύφεση, θα υπάρξουν και αλλαγές έστω κι αν οι στόχοι παραμένουν.

    Εγώ το βλέπω αυτό να μεταφράζεται σε νέα και νέα και νέα μέτρα για να πιάσουμε τον στόχο.

    Δεν ξέρω αν είδατε τη δήλωση Σόιμπλε προς Ομπάμα, αλλά ήταν πολύ επιθετική και έλεγε ότι η κρίση στην Αμερική δεν επηρεάζεται από την κρίση στην Ευρώπη ακόμα και αν το λέει ο Ομπάμα. Η Γερμανία θεωρεί ότι είναι ήδη η υπερδύναμη μάλλον. Ο Ομπάμα πρέπει να τους ρίξει καμιά σφαλιάρα να ηρεμήσουν.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ φωνη 27/09/2011 23:12:26

      O Oμπαμα οδευει προς την εξοδο - παιχνιδι θα κανουν 'οι αλλοι'.. τα 'αφεντικα' των οικων αξιολογησης, αυτοι που εστησαν το φιασκο με το debt ceiling, και πιο πριν τους Lehman, αυτοι που μεθοδευσαν μεσω αγορων - και κυβερνησεων (ονοματα-δε-λεμε) τα πραγματα στην Ευρωπη να φτασουν στο μη-περαιτερω (...νομίζω) αυτοι 'οι αλλοι' εχουν και αντιστοιχους συνομιλητές στη Γερμανικη ελιτ.

  11. blue nile avatar
    blue nile 27/09/2011 23:00:20

    Κουράγιο. Υπομονή. Αξίζει να βασανιστούμε λίγο ακόμα. Αξίζει να θυσιαστούμε λίγοι ακόμα. Κουράγιο. Υπομονή. Ύστερα θα απαλλαγούμε μια για πάντα από την πασοκική λαίλαπα. Μια για πάντα.

  12. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 27/09/2011 23:20:29

    Η σιωπή των ενοχών. Ενοχές που φρόντισε πολύ καλά το σύστημα ΠΑΣΟΚ δια του χοντράνθρωπου Πάγκαλου με το 'μαζί τα φάγαμε', να μας βάλει. Ο ενοχικός άνθρωπος δεν αντιδρά, γιατί θεωρεί ότι πρέπει να υποφέρει γιατί φταίει. Ετσι ο δυνάστης ,τον πιέζει συνέχεια και συνέχεια και όσο δεν αντιδρά , τόσο συνεχίζει την πίεση , τον εξευτελισμό και τελικά την υποδούλωση. Οσο ο κόσμος αισθάνεται ένοχος όχι μόνο δεν αντιδρά, αλλά δεν πιστεύει ότι υπάρχει και κάτι άλλο εκτός από την δυστυχία του και τον εξευτελισμό του. Και ότι αυτή η άρρωστη κατάσταση ,είναι αυτό που του αξίζει.Και είναι τέτοια η διαστροφή , που αυτόν που θα του παρουσιάσει την εναλλακτική και θα του δείξει ότι υπάρχει διέξοδος , αυτόν δεν τον εμπιστεύεται και τον απομακρύνει από κοντά του ή και τον θεωρεί ακόμα και εχθρό του. Εμπιστοσύνη δείχνει μόνο στο δυνάστη. Τα καθάρματα του συστήματος ΠΑΣΟΚ , δούλεψαν πολύ καλά. Εκεί πρέπει να εστιάσει ο Α.Σ. Στην απενοχοποίηση του κόσμου. Το όνειρο της μεγάλης ζωής μεμπτόν μεν στους μη έχοντες να το υποστηρίξουν, κατανοητόν δε από έναν χρόνια φτωχό λαό,σε καμμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με τις μίζες της Ζίμενς, με τα μαύρα λεφτά που έφαγαν οι πολιτικοί και τελικά με το διασυρμό της χώρας , την οικονομική περιθωριοποίηση των πολιτών της και την προσπάθεια ξεπουλήματος της περιουσίας της προς όφελος των ξένων και εγχώριων δοσιλόγων.

    • ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
      ΠαναγιώτηςΖΜεσ @ Diamond Angel 28/09/2011 00:00:12

      +1000000000000

    • τάσος avatar
      τάσος @ Diamond Angel 28/09/2011 06:47:40

      μπράβο ρε.

  13. φωνη avatar
    φωνη 27/09/2011 23:26:25

    Καλά προς το παρόν είναι Πρόεδρος και θα είναι και υποψήφιος για τη δεύτερη τετραετία και μπορεί να επανεκλεγεί.

  14. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 27/09/2011 23:43:58

    για να τον χειροκροτανε οι γερμαναραδες βιομηχανοι καταλαβενετε οτι ο ανθρωπος τα εχει δωσει ολα στην μερκελ. οτι κινειται εκτελειται. σε τιμη ευκαιριας . και αυτος ανταπεδωσε το χειροκροτημα βαζοντας το χερι στην καρδια. ο ανθρωπος ειναι σε πληρη αφασια. τον φτυνουνε και αυτος νομιζει οτι βρεχει.

  15. popolaros avatar
    popolaros 28/09/2011 09:58:08

    Jeffrey οι Γερμανοί σε χειροκροτούν.
    Οι Έλληνες σε μουτζώνουν.
    Ποτέ δεν μας γούσταρες και μας εξαπάτησες για να γίνεις ήρωας των ξένων.
    Πρέπει να μας μισείς πολύ.
    ...και εμείς το ίδιο καρντάσι.