#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/11/2011 16:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιόζεφ Παπανδρέουκεν

[caption id="attachment_135574" align="alignnone" width="600" caption="Πράσινα άλογα και πράσινα παπάκια (η φωτογραφία είναι ... αληθινή)"][/caption]

Πολύ συγκινητικά είναι τα ρεπορτάζ του γερμανικού Τύπου για τον Γ. Παπανδρέου και την παρουσία του την Παρασκευή στο συνέδριο των Γερμανών Πρασίνων.

Είναι τέτοιος ο ενθουσιασμός -όπως περιγράφεται- των Γερμανών από την παρουσία του πρώην πρωθυπουργού, που μόνο τα κλάματα δεν έβαλαν, μόνο να μας τον ζητήσουν και να τους τον δώσουμε δεν είπαν.

Αφού επισκίασε με την παρουσία του όλους τους παρευρισκόμενους, χειροκροτήθηκε ένθερμα πολλές φορές ενώ τα ξένα μέσα ενημέρωσης τον αποθέωσαν.

«Οι Πράσινοι θέλουν περισσότερη Ευρώπη – Ο Παπανδρέου υπέρ της πράσινης επανάστασης» είναι ο τίτλος στους Financial Times Deutschland: «... Ο Παπανδρέου, όπως και οι Πράσινοι, ζήτησε κολλεκτιβοποίηση του χρέους μέσω ευρωομολόγων. Τόνισε ότι για την έξοδο από την κρίση χρέους και την κλιματική αλλαγή είναι απαραίτητη μια πράσινη αναπτυξιακή επανάσταση»...

Το Spiegel-Oline έχει τίτλο: «Ο Παπανδρέου προειδοποίησε για την αποδημοκρατικοποίηση της Ευρώπης»

Το STERN γράφει: «... Την πιο συγκινητική ομιλία εκφώνησε χθες βράδυ κάποιος, που ακριβώς λόγω των αυστηρών μέτρων (λιτότητας) έχασε ήδη σχεδόν τα πάντα: ο έλληνας πρώην πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου. Με πάθος υποστήριξε μια νέα, ισχυρότερη Ευρώπη, πάνω στα θεμέλια που έθεσαν στο βασικό τους ψήφισμα και οι Πράσινοι.

Στο μεταξύ μέσα στο συνέδριο, οι Πράσινοι έγιναν… κόκκινοι από τη συγκίνηση που είχαν μαζί τους ένα τόσο μεγάλο πολιτικό ηγέτη, που το κύρος του και το βεληνεκές του ξεπερνούν τα σύνορα της χώρας του. Όπως γράφει το Βήμα περιγράφοντας το κλίμα στο συνέδριο:

Ο Παπανδρέου, με σκούρο μπλε κοστούμι, άσπρο πουκάμισο, μωβ γραβάτα, μιλά άπταιστα Αγγλικά με αμερικανικό ιδίωμα, αφού γεννήθηκε και σπούδασε στην Αμερική. Γι’ αυτό η εμφάνισή του θυμίζει ίσως λίγο τον αμερικανό πρόεδρο. Δεν έχει τις ρητορικές ικανότητες του Μπαράκ Ομπάμα, αλλά έχει τον ‘τόνο’ του, το ίδιο βασικό λεξιλόγιο. Φράσεις, όπως "περισσότερη δημοκρατία“, "ενότητα“, "σεβασμός“.

Στο τελευταίο μάλλον θα έπεσε πολύ γέλιο. Εν πάση περιπτώσει, γράφτηκαν πολλά για τον μεγάλο… Τιμονιέρη της Ελλάδας, ούτε ο Μάο να ήταν δηλαδή.

Μα καλά στραβοί είμασταν τόσο καιρό που δεν το βλέπαμε και τον αφήσαμε να φύγει; Μήπως είμαστε τόσο βλάκες που θέλουμε τον Παπαδήμο ενώ έχουμε τον τεράστιο, τον μέγιστο, Παπανδρέου μπροστά μας και έτοιμο ξανά;

Ο ίδιος πάντως θεωρεί ότι δεν έφυγε. Απλώς άφησε τον Λουκά στο πόδι του μέχρι να συνέλθει λιγάκι και να επανέλθει. Έτσι μιλώντας στο Spiegel δήλωσε για την ..."μεταβατική κυβέρνηση": "Το έργο μας είναι κοινό, κι αυτό είναι σημαντικό".

Έλεος πια, η υπομονή του κόσμου με αυτά που διαβάζει έχει και τα όριά της. Αν αρέσει στους Γερμανούς Πράσινους ας τον πάρουν μόνιμα με μεταγραφή και να τον Γερμανοποιήσουν κιόλας. Πώς κάναμε εμείς τον Χολέμπας… Χολέβα έτσι κι αυτοί να κάνουν τον Γιώργο Παπανδρέου…. Γιόζεφ Παπανδρέουκεν και τελειώνουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. coyote avatar
    coyote 27/11/2011 17:06:40

    Ακομα με αυτον ασχολειστε..ασε τον τρελο στην τρελα του, τον εχει περιλαβει ο
    Λαζοπουλος..ειναι αρκετο.

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/11/2011 17:09:08

    Fx..Λυπήσου μας....έχουμε κάψει όλες τις ''φλάντζες κεφαλής'' για να αντιληφθούμε το μέγεθος του στοχαστή με το πράσινο παπί...

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ ΕΥΑ 27/11/2011 18:12:29

      Ο κόσμος καίγεται και το πράσινο παπί στην κοσμάρα του!!! έλεος !! όντως κάψαμε φλάτζες! πόσο πια;;

  3. danaos avatar
    danaos 27/11/2011 17:09:37

    Ο Παπανδρέου ξεκινά περιοδεία στην Ελληνική επαρχία και σε κάποιο χωριό το αυτοκίνητό του σκοτώνει μια κότα.

    - Μην στεναχωριέσαι, λέει στον οδηγό του. Θα πάω εγώ να καθαρίσω με τον ιδιοκτήτη της και σε λίγο επιστρέφω...

    Μετά από 10 λεπτά βγαίνει καταματωμένος, με σκισμένα ρούχα από το αγρόσπιτο, μπαίνει στο αυτοκίνητο και σχολιάζει
    εκνευρισμένος:

    -Μα τι χωριάτες που είναι αυτοί! Τόση φασαρία για μια κότα και δεν σηκώνανε και κουβέντα! Με σμπαραλιάσανε στο ξύλο οι αγροίκοι. Πάμε να φύγουμε από δω.

    Σε κάποιο άλλο χωριό το αυτοκίνητο πατάει ένα γουρούνι και το σκοτώνει κι αυτό.

    Ο Παπανδρέου τρομοκρατημένος λέει στον οδηγό του. Να πας εσύ τώρα, να τους πληρώσεις όσα θέλουν και να φύγουμε γρήγορα.

    Πράγματι ο οδηγός πηγαίνει, περνά 1 ώρα, περνάνε 2 ώρες και κάποια στιγμή βγαίνει ο οδηγός, αγκαλιά με τους κατοίκους, σιγοτραγουδώντας, γεμάτος δώρα και μέσα στην καλή χαρά.

    - Τι έγινε; ρωτάει ο Παπανδρέου. Πως το κατάφερες αυτό και δεν θύμωσαν;

    - Δεν ξέρω πρόεδρε. Εγώ μπήκα στο σπίτι και τους είπα με σοβαρό ύφος:

    "Καλημέρα σας! Είμαι ο οδηγός του πρωθυπουργού Παπανδρέου. Το γουρούνι

    είναι νεκρό!!!.

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ danaos 27/11/2011 18:10:11

      Δαναέ καιρό είχες να μας φτιάξεις με τα ανεκδοτάκια σου!!! κορυφαίο!!!

    • juliet avatar
      juliet @ danaos 27/11/2011 20:47:41

      Καλησπέρα,
      χαχαχαχα.....άπαιχτος.

      • Σίχαμα avatar
        Σίχαμα @ juliet 27/11/2011 21:17:01

        Παλιο ανέκδοτο για τον Μητσοτάκη είναι.

  4. Απορία avatar
    Απορία 27/11/2011 17:27:14

    Εαν αυτός ο μοιραίος για την χώρα άνθρωπος δεν περάσει ειδικό δικαστήριο για ό,τι έκανε τα χρόνια της πρωθυπουργίας του, είναι απολύτως βέβαιο ότι η Ελλάδα θα βρίσκεται στην τελική πορεία προς την οριστική διάλυσή της.

    • jjjjjjjj avatar
      jjjjjjjj @ Απορία 27/11/2011 20:39:51

      +100000000

  5. dsv avatar
    dsv 27/11/2011 17:36:09

    Factora sorry gia to spam, alla nomizw to parakatw documanter gia ton Khodorkovsky axizei:

    h**p://vimeo.com/30397610

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 27/11/2011 17:39:49

    ZEI αυτός μας οδηγεί

  7. Παυλος Βαφειάδης avatar
    Παυλος Βαφειάδης 27/11/2011 17:56:20

    Είσαστε όλοι εμπαθείς!!
    Αυτός ο Μέγας Τιμονιέρης της Σοσιαλδημοκρατίας της Ευρώπης, Αυτός ο Μέγας Πατριώτης, μας αγκαλιάζει ακόμα με το ζεστό του βλέμμα, με τη ζεστασιά της φωνής του και μας υπόσχεται οτι θα ξαναγυρίσει και πάλι στην πολιτική σκηνή για να μας ξανασώσει για πολλοστή φορά.

    Η ΝΕΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΠΡΩΤΟΦΑΝΩΣ ΤΑΧΕΙΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΦΥΟΥΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΤΟΥ ΛΑΤΡΕΜΕΝΟΥ ΗΓΕΤΗ ΜΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ.

    Ο ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΑΥΤΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΑΨΟΓΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΑΤ,ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΕΦΥΕΣΤΑΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΕΙΡΟΤΙΤΑΝΙΟΥ ΗΓΕΤΗ ΚΑΙ ΕΙΔΩΛΟΥ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ , ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!
    ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Ο ΗΓΕΤΗΣ ΜΑΣ , ΑΦΟΥ ΑΝΑΓΚΑΣΕ ΤΗ ΦΑΣΙΣΤΟ-ΔΕΞΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ (ΝΔ & ΛΑΟΣ) ΝΑ ΥΠΟΚΛΙΘΕΙ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΙΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΤΟΥ , ΑΦΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ) ΟΠΛΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΙΜΟΔΙΨΗ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ, ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΡΩΤΟΣΤΑΤΗ ΤΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗ ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΗ ΛΟΥΚΑ ΠΑΠΑΔΗΜΟ , ΒΑΔΙΖΕΙ ΜΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΒΗΜΑΤΑ ΜΠΡΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ!
    ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΩΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΠΝΟΟΥ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΦΥΟΥΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΓΑΙ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ !

    Παλιοδεξιοί! Υποκληθείτε στην Μεγαλοφυία του Γκούφυ!

    Για να σταματήσουμε όμως την πλάκα, δεν τους έχουμε αφήσει λίγο χαλαρούς αυτούς ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ πλέον, οδήγησαν την χώρα στο μηδέν? Έπεσαν οι τόνοι ή μου φαίνεται? Φοβούμαι μήπως η ενσωμάτωση οδηγήσει στη λήθη!

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 27/11/2011 19:50:26

    πα.. πα το παπι και ο ΓΑΠ τεζα στο ταπι !

  9. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 27/11/2011 20:16:30

    Ζητείται προίκα χωρίς νύφη για σοβαρό σκοπό…

  10. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 27/11/2011 20:26:25

    Αν τον θέλουν ας τον κρατήσουν και μπορούμε να του στείλουμε πολλά παπάκια να παίζει!!!
    Γιατί μόνο γι’αυτό αξίζει.

  11. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 27/11/2011 20:50:02

    πα-πα-πα-πι-πι-πι το γατί!!!

  12. marilou avatar
    marilou 27/11/2011 20:51:24

    Ακομα γελαω με τ ανεκδοτο....

  13. danaos avatar
    danaos 27/11/2011 21:12:09

    Λέει ο ΠΑΠος στην πάπια:
    - Πα πα πα πα πα πα πα ;
    Και η πάπια:
    - Α πα πα πα πα πα πα !

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ danaos 27/11/2011 22:28:35

      Τέλειο!
      Τι μαθαίνει κανείς στα ΚΑΠΗ!

  14. danaos avatar
    danaos 27/11/2011 22:40:07

    Κι απ' τα GAPI...

  15. ΜΠ avatar