#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/07/2011 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιούνκερ: Ο επισπεύδων … δικαστικός επιμελητής



Ο κ. Γιούνκερ  μας είπε κάτι που  γνωρίζαμε ή τουλάχιστον υποψιαζόμασταν, αλλά δεν θέλαμε να πιστέψουμε. Βέβαια, όποιος έριξε, έστω και μια φευγαλέα ματιά στο Μεσοπρόθεσμό, θα  αντιλήφθηκε τι δεσμεύσεις αναλάβαμε. Όμως, πάλι ελπίζαμε ότι θα μείνει στα ..χαρτιά. Δεν θα ήταν και η πρώτη φορά.

O κ. Γιούνκερ, έβαλε  τα πράγματα στη θέση τους.

Διέλυσε τις αμφιβολίες και τις ψευδαισθήσεις.

Για να μη λέμε ότι δεν ξέρουμε!

Και επειδή ο κ. Γιούνκερ είναι παλιά καραβάνα, δεν διάλεξε τυχαία αυτή τη χρονική συγκυρία για να μας πεί τα νέα.

Προφανώς βιάζονται. Δεν θέλουν να πάει ούτε μια μέρα χαμένη. Και δεν δίνουν δεκάρα αν μας προσβάλουν!  Δεν φαίνεται να τους απασχολούν και οι αντιδράσεις.

Ο κ. Γιούνκερ λειτουργεί ως δικαστικός επιμελητής που επισπεύδει τον πλειστηριασμό…

Άλλωστε, έχουν καταλάβει ότι εδώ και μήνες  η Κυβέρνηση Παπανδρέου δεν έχει το πολιτικό θάρρος (ή τη θέληση)  να προχωρήσει με τις αποκρατικοποιήσεις. Εκτός και αν σκοπίμως άφησαν τα πράγματα να φτάσουν ως εδώ για να απαξιωθούν τα προς πώληση.

Για  να δοθούν, υπό την πίεση  των αναγκών, έναντι «πινακίου φακής».

Φαίνεται ότι ήρθε το ..πλήρωμα του χρόνου.

Άλλωστε στην πρόσφατη κατ’ ιδίαν συνάντηση Παπανδρέου-Γιούνκερ,  ο πρωθυπουργός μας δήλωσε δημοσίως ότι ζήτησε «τεχνογνωσία». Για να πείσει τους …Ιθαγενείς ότι ήταν δικό του το αίτημα και δεν μας επιβλήθηκε.

Έτσι τρείς μέρες μετά την ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου,   αποφάσισαν να στείλουν  συμβούλους για να επιταχύνουν τις διαδικασίες και να επιβλέπουν ό,τι όλα θα πάνε σύμφωνα με τις οδηγίες.

Και  πώς θα δεχθούμε ξένους ειδικούς και  συμβούλους; «Μα αφού είστε χώρα περιορισμένης κυριαρχίας;»  Θα είναι η απάντηση.

Είναι απορίας άξιον, πως  ο κ. Βενιζέλος  μας έλεγε αυτάρεσκα ότι με την ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου αποκαταστάθηκε η αξιοπιστία της χώρας.  Αυτό εννοούσε ή μήπως δεν κατάλαβε τι νομοσχέδιο εισηγήθηκε; Είναι και Συνταγματολόγος…..

Με τη ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου, επισημοποιήθηκε ότι η Ελλάδα είναι χώρα περιορισμένης κυριαρχίας.

Ο κ. Γιούνκερ μας το υπενθύμισε με τον πιο ωμό τρόπο. Ενοχλεί βέβαια η δημόσια ομολογία, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Μήπως είναι καιρός να  ξυπνήσουμε και το Μεσοπρόθεσμο να πάει εκεί που πρέπει;

ΚΡ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αστροκρητης avatar
    αστροκρητης 04/07/2011 07:30:48

    http://www.youtube.com/watch?v=eFhLb0r_kCg

    Γραμμενο το 1973 , επικαιρο οσο ποτέ , αφιερωμενο σε ολους μας !
    Καλημερα , καλη βδομαδα , και καλη δυναμη !!

  2. Χαμενος avatar
    Χαμενος 04/07/2011 07:33:20

    Ίσως το 2008-2009 με αφορμή την κρίση να φαντασιωνόντουσαν στις Βρυξέλλες ευρωπαϊκή ολοκλήρωση εξπρές και άλλες αυτοκρατορίες, αλλά τα πράγματα ήρθαν έτσι που με μια στραβή στην Ελλάδα το μαγαζί παίρνει κλίση και αυτό τους πανικοβάλει. Προτεραιότητα τους τώρα είναι να εξουδετερώσουν την Ελλάδα με θεμιτά και αθέμιτα μέσα ώστε μια ανεξέλεγκτη κατάσταση εδώ να μην μπορεί να τους απειλήσει. Γι' αυτό προσπαθούν να μας αποδιοργανώσουν όσο περισσότερο γίνεται. Τα οικονομικά θα τα βρούμε μετά. Βέβαια, δεν χρειάζεται να είναι μάντης κανείς για να καταλάβει ότι είναι επιχείρηση υψηλού ρίσκου που μπορεί εύκολα να γίνει μπούμερανγκ.

  3. spiros avatar
    spiros 04/07/2011 07:40:08

    Είναι ένα από τα θέματα που πραγματικά δεν τονίσθηκε από κανέναν. Η "Τεχνική Βοήθεια" στην περίφημη συνάντηση ΓΑΠ -Γιούγκερ, σήμερα έγινε "η Ελλάδα είναι χώρα περιορισμένης κυριαρρχίας". Συμφωνώ επιβάλλεται να αρχίσει η αποκαθύλωση κάθε μηνονίου και όλα αρχίζουν από την αρχή. Τέρμα οι λεπτές ισορροπίες.

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 04/07/2011 07:45:11

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
    Όταν λές να ξυπνήσουμε, υπονοείς κάτι συγκεκριμένο?

  5. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 04/07/2011 08:12:01

    Ντροπή για τον κ. Πρωθυπουργό. Το ξεπούλημα δεν είναι μεταβιβάσιμο. Θα πρέπει όλοι οι υπεύθυνοι να λογοδοτήσουν σύντομα.

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/07/2011 08:34:17

    Οσοι έχουν ...γερά νεύρα, ας διαβάσουν το άρθρο της Rosemary Righter στο NewsWeek με τίτλο "Πως ένα περιθωριακό, κακοδιοικούμενο και μικρό έθνος, σπρώχνει την Ευρώπη στο γκρεμό".
    http://www.newsweek.com/2011/06/26/how-greece-pushed-all-of-europe-to-the-brink.html

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ Κώστας Ροδινός 04/07/2011 12:00:21

      ..Αλλά εμεις στε'ιλαμε τα κομμάντα να σταματήσουν τό πλοίο!! Απλώς κάποιος ξέχασε(:) να ειδοποιήσει τό NewsWeek να υποθέσω;

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/07/2011 08:35:24

    Καλημέρα Γιάννη,
    εννοώ αυτό που υπονοείς!!!

  8. Y. avatar
    Y. 04/07/2011 09:10:58

    Κώστα, το φιλαράκι σου (φυσικά δεν εννοώ το φίλτατο Ροδινό)

  9. Pikis avatar
    Pikis 04/07/2011 09:23:14

    Το καλύτερο είναι ότι μιλάς με παστόκους και σου πετάνε την καραμέλα "για όλα φταίει ο Καραμανλής που δεν έκανε τις κινήσεις που έπρεπε όταν έπρεπε"! Δεν είμαι καθόλου υπέρ του Καραμανλή όμως ο κλινικά νεκρός εγκέφαλος των παστόκων είναι για κλάματα. Τι άλλο πρέπει να δουν για να ξυπνήσουν τα ζώα;
    ΠΩΛΕΙΤΑΙ
    Πληροφορίες: Τζέφρυ Μινέικο

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 04/07/2011 09:30:45

    Μια και έρχονται διακοπές, τι καλύτερο δώρο από ένα βιβλίο. Προτείνω λοιπόν κάτι ελαφρύ:
    German Unification: The Destruction of an Economy, της Hannah Behrend
    Για να καταλάβουν το ολοκληρωμένο σχέδιο του δικαστικού επιμελητού, του καλού φιλέλληνα Ζαν Κλωντ Γιουνκέρ όπως εφαρμόστηκε στην Ανατολική Γερμανία.
    Έχω ένα μικρό απόσπασμα εδώ (στα αγγλικά):
    h--p://feltor.wordpress.com/2011/07/04/looting-east-germany-remembering-the-treuhandanstalt/
    Η πλάκα είναι ότι οι εγχώριοι διαπλεκόμενοι νομίζουν ότι θα φάνε αυτοί τη μερίδα του λέοντος. Καλά, δεν ξέρουν με τι έχουν μπλέξει...Μάλλον για μαρίδα πάνε...

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 09:37:14

    Καλημερα Κωστα,
    ο Γιουνκερ εχει τα δικα του θεματα...
    Ενημερωθηκα την Πεμπτη απ το δικηγορο μου, οτι το Λουξεμβουργο θα πρεπει ν αλλαξει τη νομοθεσια της Φoρολογιας των Holdings..! Οπως ειχα γραψει εδω, ηταν ενας Νομος του 1929 !... Σαν καλο παιδι θα το κανει ( μαλλον )
    Φυσικα θα του φυγουν πολλα κεφαλαια ( οχι τα μαυρα φυσικα ! ) αλλα τα επισημα!
    ΟΧΙ αμεσα αλλα σε 5-6 χρονια και εφοσον περασει, διοτι υπαρχει η περιοπτωση να το παιξει Ιρλανδος !!χαχαχα ολα στα Ευρωπαϊκα δικαστηρια... να περνανε τα χρονια και να ρεει το Χρημα..

    Οταν βλπεω τον Ξυνιδη στο ΜΕΓΚΑ πρωι πρωι να λεει
    " οταν εχεις δεσμευσεις απο τους δανειστες σου, σιγουρο ειναι οτι πρεπει να δεχθεις την τεχνογνωσια τους !! Εγω δε θα ειχα προβλημα να ενημερωθω για τεχνικες που δεν γνωριζω. Δεν θα δεχθω ομως Πολιτικη Παρεμβαση !! "

    Γελας ή Κλαις??

    ΠΠ

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 10:39:15

      Και ο Σκανδαλίδης είχε πει ότι δεν θα δεχθεί μπάστακες στο υπουργείο του. Είχε πει .... Αλλά ΠΠ δεν πρέπει να φοβόμαστε και να διαμαρτυρόμαστε... Αυτοί που θα έρθουν, δεν θα είναι επίτροποι (χα, χα, χα) αλλά σύμβουλοι που θα μεταφέρουν τεχνογνωσία. Τουλάχιστον έτσι έλεγαν τα παιδιά του Σκάι. Για την ακρίβεια έλεγε αυτός που ασχολείται με τα οικονμικά: "δεν ξέρω τι δουλειά ακριβώς θα κάνουν, αλλά δεν το βρίσκω κακό".

      Φίλε ΠΠ. Οι Νενέκοι είναι πολλοί. Δυστυχώς...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Αρματιστής 04/07/2011 11:54:38

        Aρματιστή,
        Ο Σκανδαλίδης δεν θα δεχτεί ....μπάστακες;
        Εμπειρογνώμονες όμως;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αρματιστής 04/07/2011 12:10:54

        Ειναι τενεκεδες ξεγανωτοι !!
        Εξω στην αγορα θα τρωνε φαπες... επαγγελματικες και μη...
        Γ αυτο ειναι γατζωμενοι στις καρεκλες !!...
        Γ αυτο η λεξη αξιοπρεπεια τους ειναι αγνωστη ! το αισθημα αυτοσυντηρησης ειναι ισχυροτερο !!... κοφαλες

        Ο καιρος γαρ εγγυς

        ΠΠ

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 12:13:13

          Η Ελευθεροτυπία γράφει οτι έρχεται νέος ...εφαρμοστικός νόμος
          τον Αύγουστο!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 04/07/2011 17:07:37

            Κωστα,

            12 θελαμε, 9 πηραμε, 3 λειπουν ( ΔΝΤ ) και
            ΛΕΙΠΟΥΝ και αλλα 4-6δις μεχρι τελος καλοκαιριου !!

            Σιγα μην σου πουν την αληθεια!! εγω κατι ξερω που τα γραφω....

            ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 10:49:57

      Kαλημέρα ΠΠ,
      πως και αυτή η εξέλιξη στο Δουκάτο;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 04/07/2011 10:55:56

        Βασει Ευρωπαικου Δικαιου.. κλπ τ.κ. τα 9 μερα δλδ...
        Το βγαζουν προς τα εξω ως θεμα !! για να "ακουνε" αλλοι....
        Αν τους πει ο Κατσαβραχος... μη μιλατε θα στυυειλω τα CD στα Κοινοβουλια.. να δεις πως θα κανουν 10 χρονια ν αποφασισουν!

        Κανεις δε θα ανεβασει Συντελεστες!! εαν δεν εχει παρει απο πριν εγγυησεις και μπιζνες !! Οχι σαν εμας τα κοροιδακια της δεσποινιδος.

        Εδω φορολογουμε και στην πηγη και τα μερισματα ! Ο Γιουνκερ τα εχει ολα χαλαρα !!!! χαχαχααα και Χρωσταει κ αυτος !! Δις και Δις

        ΠΠ

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 11:00:47

          Μας κάνει και υποδείξεις,τρομάρα του!

          ΠΠ,
          διάβασε το άρθρο που παραθέτω πιο πάνω από το Newsweek.
          Πως σου φαίνεται να στείλουμε μια απάντηση;

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 04/07/2011 11:19:30

            Ποιο αρθρο? εχω θολωσει !! χαχαα help !

            ΠΠ

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 11:25:54

            ΠΠ
            εδω:
            “Πως ένα περιθωριακό, κακοδιοικούμενο και μικρό έθνος, σπρώχνει την Ευρώπη στο γκρεμό”.
            http://www.newsweek.com/2011/06/26/how-greece-pushed-all-of-europe-to-the-brink.html

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 04/07/2011 12:08:41

            Aπο μικρο κ απο τρελλο μαθαινεις την Αληθεια !

            ΠΠ

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/07/2011 10:22:39

    Μια κυβέρνηση που απαρτίζεται από προδότες κι από ανίκανους να αντιληφθούν την προδοσία...ο χειρότερος συνδυασμός

  13. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 04/07/2011 10:25:30

    "Είναι απορίας άξιον, πως ο κ. Βενιζέλος μας έλεγε ....... ή μήπως δεν κατάλαβε τι νομοσχέδιο εισηγήθηκε; Είναι και Συνταγματολόγος….."

    Παραφουσκωμένο προφίλ έχει φτιάξει για τον εαυτό του, με τη βοήθεια και των μέσων βεβαίως:
    1) Η κίνησή του το 2007, αμέσως μετά τις εκλογές, δείχνει και την αξία του πραγματικού πολιτικού βάρους του.
    2) Η διαπραγμάτευση για το Σκαμαραγκά και τα 4 Υ/Β τύπου ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ, καθώς και το δώρο των δύο ΑΚΌΜΗ Υ/Β που έκανε στους Γερμανούς, φανερώνουν και τη δυνατότητά του στις διαπραγματεύσεις. (Για τους μη γνωρίζοντες, όλα που αφορούν το Σκαμαραγκά και τις ναυπηγήσεις των νέων Υ/Β, βρίσκονται στον αέρα. Όμως το δημόσιο συνεχίζει να πληρώνει).

  14. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 04/07/2011 10:50:49

    Ο αντιστράτηγος Γεώργιος Τσολάκογλου, ήταν ήρωας των Βαλκανικών πολέμων. Συμμετείχε στο 1ο ΠΠ και στην εκστρατεία της Ουκρανίας. Προήχθη δύο φορές επ' ανδραγαθία. Συμμετείχε σε όλη τη Μικρασιατική εκστρατεία. Διετέλεσε διοικητής του ηρωικού 1/39 Συντάγματος Ευζώνων που διακρίθηκε ιδιαίτερα στη Μικρασιατική εκστρατεία, ειδικά στη πολύνεκρη μάχη του Καρακουγιού. Σαν επιτελάρχης της IVης Μεραρχίας μπόρεσε και διέσωσε σημαντικό μέρος της Μεραρχίας από την αιχμαλωσία. Στη συνέχεια σαν διοικητής του Γ΄ΣΣ, ήταν ο νικητής της μεγάλης μάχης Ιβάν - Μόραβα, που οδήγησε στην απελευθέρωση της Κορυτσάς και στη βαθειά διείσδυση της Στρατιάς Ηπείρου εντός της Αλβανίας.

    Ήρωας! Καταδικάστηκε όμως σε θάνατο, από έκτακτο στρατοδικείο μετά την απεέυθέρωση, επειδή:
    1) Ανέλαβε τη πρωτοβουλία (παρά τη διαταγή του Αρχιστράτηγου) να συνθηκολογήσει (στρατιά Ηπείρου) με τους Γερμανούς προκειμένου να αποσοβηθεί η άσκοπη αιματοχυσία, μια και οι Γερμανοί είχαν υπερκεράσει από τα ανατολικά τη Στρατιά Ηπείρου.
    2) Για εθνική αναξιότητα, επειδή σχημάτισε τη πρώτη κατοχική κυβέρνηση.

    Τα συμπεράσματα δικά σας

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Αρματιστής 04/07/2011 12:35:29

      Κύριε Ίλαρχε!
      Μετά την αυτοκτονία του κ. Κορυζή, με δύο σφαίρες, κανένας δεν δεχόταν να γίνει Πρωθυπουργός πρώτου αρνουμένου του Κ. Κοτζιά.
      Μετά τις αρνήσεις των κ.κ. Θ. Σοφούλη και Στρ. Μαζαράκη-Αινειάνα, ανέλαβε Πρωθυπουργός ο...Βασιλεύς!
      Η πρώτη διαταγή του Βασιλέως-Πρωθυπουργού ήταν αυτή με την οποία διατάσσονταν οι στρατηγοί να πολεμήσουν χωρίς σκέψη παραδόσεως μέχρι να αποχωρήσει το Βρετανικό Εκστρατευτικό Σώμα!

      Αυτές τις αμαρτίες "πλήρωσε" ο Στρ. Τσολάκογλου, όπως βέβαια και η "άλλη πλευρά" δεν του συγχώρησε το γεγονός του ότι η πλειοψηφία των Πολεμιστών του Έπους του '40 γύρισε στα σπίτια της για να δώσει το παρών ξανά στους Κουμουνιστο-συμμορίτικους γύρους!

      Τι ακριβώς θα επιδείκνυαν οι Έλληνες στρατιώτες, ο πατέρας μου και ο πεθερός μου μαζί, αν κατασφάζονταν στα βουνά της Β. Ηπείρου και της Μακεδονίας;
      Τι ακριβώς κι ας μου επιτραπεί η αντιπαραβολή, θα είχε συμβεί αν οι 100.000 Έλληνες πολεμιστές των Πλαταιών, είχαν σφαγιαστεί στις Θερμοπύλες;

      Αρκετά με την Αριστερίστικη προπαγάνδα και βοθροκουλτούρα.
      Είμαστε Έλληνες και Ορθολογιστές!
      Αυτό και μόνο αρκεί!

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 10:51:01

    *Στα τέλη Μαΐου το ταμειακό έλλειμμα της γενικής κυβέρνησης ανήλθε στα 12,73 δισ. ευρώ αυξανόμενο κατά περίπου 3 δισ. ευρώ μέσα σε ένα μόλις μήνα. Η δυσμενής αυτή εξέλιξη συνδυάστηκε με την αύξηση των ληξιπρόθεσμων χρεών του κράτους προς τους προμηθευτές του στα 6,47 δισ. ευρώ από 6,1 δισ. στα τέλη Απριλίου.

    *Το τέταρτο μεγαλύτερο ποσοστό ανεργίας στην ΕΕ εμφανίζει η Ελλάδα - 15% - με βάση τα στοιχεία που δημοσιοποίησε σήμερα η Εurostat για το πρώτο τρίμηνο του 2011.

    ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΠΑΣΟΚ και ΦΙΛΟΙ !

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 11:01:48

      το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η ανεργία των νέων που ξεπέρασε το 38%

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 04/07/2011 11:18:05

        Υπολογισε 4.000 λιγοτερες κλινες στην Υγεια !!....

        ΠΠ

  16. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 04/07/2011 11:10:07

    το γεγονως οτι ερχονται επιτροποι να διοικουν και οι υπουργοι ουσιαστικα να ειναι απλοι υπαλληλοι αυτο σημαινει οτι δεν ειναι σε θεση να κυβερνησουν.οποιος δεν μπορει να κυβερνησει αποχωρει δεν ζηταει ξενη βοηθεια ειδικα οταν υπαρχουν πολιτικοι που μπορουν να το κανουν.που ακουστικε αυτο να φερνουμε ξενους τη στιγμη που μπορουμε ας παει σε εκλογες ο ΓΑΠ εξαλλου με αυτη την κινηση παραδεχεται για δευτερη φορα οτι δεν ειναι ικανος για αυτη τη θεση

  17. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 04/07/2011 11:17:48

    Οι Τροικανοί την δουλειά τους κάνουν, το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε. ΤΟΝ ΓΑΠ για αυτά που είπε προεκλογικά μπορεί εύκολα κάποιος να τον κατηγορήσει, ακόμη και οι δικοί του(βουλευτές, εκδότες, δημοσιογράφοι) και θα του το κάνουν προεκλογικά για ΞΕΚΑΡΦΩΜΑ.Γι' αυτά όμως που κάνει μετεκλογικά, αφού όπου βρεθεί μιλάει για ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ποίος θα τον κατηγορήσει; Αυτό ακριβώς πέτυχε μέσα σε 20 μήνες.Αν δεν το έχετε καταλάβει διαβάστε χθεσινές δηλώσεις Γιούνκερ και ΣΙΑ ΠΕΡΙ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ,για να μη θυμηθούμε τις προχθεσινές δηλώσεις του βουλευτή ΠΑΣΟΚ Αθανασιάδη για απειλές πρός την ζωή του αν δεν ψήφιζε το ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ(Αλήθεια ποίοι να τον απειλούσαν; τα βαλιτσάκια της ΕΥΠ που να ήταν καταχονιασμένα; σε τίποτα συγκροτήματα;)
    Για να έρθουμε και στα δικά μας της νουδούλας της κακομήρας που λέμε. Εμείς κρατάμε πάντα ένα επίπεδο διαλόγου για να πείσουμε τον λαό για τις καλές μας προθέσεις και το πρόγραμμά μας. Απλά δεν διευκρινίζετε από τους ανθρώπους του κόμματος όλα αυτά γιατί γίνονται , για την σωτηρία των Ελλήνων επί της γής ή για την μετά θάνατο ζωή αφού σαν καλοί χριστιανοί θα μας ανοίξουν τις πύλες του ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ .Διαβάζω σήμερα το πρωί στη Δημοκρατία η Ν.Δ. μπροστά με 1.3 μονάδες απο το ΠΑΣΟΚ. Εάν μετά από όλα αυτά που έχει κάνει το ΠΑΣΟΚ βρίσκεται πίσω 1.3 μονάδες μέχρι τον Σεπτέμβριο πόσες θα βρίσκεται 3-4-5; δηλαδή αυτοδυναμία γιόκ.
    Άρα τη πρέπει να κάνει η ηγεσία της Ν.Δ. ; το ξέρει και η ΗΓΕΣΙΑ και όλοι εμείς.
    Αρκεί να μην φοβόμαστε ούτε τους ΤΡΟΙΚΑΝΟΥΣ , ούτε τους 5 ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΚΑΙ τέλος ούτε αυτούς τους........ πώς τους είπε πριν λίγες εβδομάδες ο Φαήλος;

  18. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 04/07/2011 13:28:17

    Το όνομα ¨Γιούνγκερ¨ μας παραπέμπει συνειρμικά στην γνωστή μιλιταριστική ¨αστικοτσιφλικάδικη¨- φεουδαρχική Γερμανικό - Πρωσική κάστα.

    Και σίγουρα ο ¨Ζαν - Κλοντ¨ , παρά την καταγωγή του , δεν θα πρέπει να είναι μακρυά από τους -παμπάλαιους - στόχους της σαν πρόεδρος του ¨Γιουρογκρούπ¨ :

    Σχετικά με την ιστορία των ¨Γιούνγκερς¨ ( κάθε ομοιότης σχετικά με το σημερινό ¨Drang nach Osten - Suedosten¨ της Γερμανίας είναι τυχαία... ) :

    http://de.wikipedia.org/wiki/Junker_%28Preu%C3%9Fen%29
    http://fr.wikipedia.org/wiki/Junker
    http://en.wikipedia.org/wiki/Junker

    ******************
    Η κ. Μπενάκη τα είχε αποκαλύψει όλα από το 2004 , ας μαθαίναμε , μέσα στην ραστώνη μας , να διαβάζουμε και να ερμηνεύουμε καλά !
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    http://www.youtube.com/watch?v=xUi38CrRN1Q
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    ΤΡΙΤΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ…

    Με την ¨Γερμανική Ενοποίηση και την Πτώση τουΤείχους¨... ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ 1990 Ο 3ος ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ…


    ΕΙΚΟΣΙ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΑΝ ΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΙΚΗ ΝΕΟ- ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ…


    Το παρακάτω άρθο του Δ. Κωνσταντακόπουλου επιβεβαιώνει την άποψη μας…

    Κυριακή, 3 Ιουλίου 2011
    ΕΙΚΟΣΙ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ: ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΚΗΣ ΤΡΑΓΩΔΙΑΣ

    Του Δημήτρη Κωνσταντακόπουλου

    http://www.istrilatis.blogspot.com/

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 04/07/2011 14:09:43

      Κουτσογιάννης ο τσιφλικάς. Κουτσογιάννης από το Jean – Ιωάννης και το Claudius που στα λατινικά σημαίνει «χωλαίνων», και το Juncker που προέρχεται απο το γερμανικό Junker (von mittelhochdeutsch Juncherre, ,junger Herr, Jungherr') που στην καθ. Γερμανική γλώσσα κυρίαρχα, είναι ταυτισμένο με το «αντιδραστικός γαιοκτήμονας / τσιφλικάς / αντιδραστική αγροτική αρισ
      τοκρατία. Οι γνωστοί Junkers,που στην Ανατ Γερμανία (Πρωσία) υπήρξαν οι οικονομικοί στυλοβάτες του εθνικοσοσιαλιστικού καθεστώτος.

      ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ
      ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΡΑΧΩΝ Τ' ΑΓΑΛΜΑΤΑ
      Οδ. Ελύτης

      Από :

      http://www.doryforos.org/syzitiseis/viewtopic.php?p=1724&highlight=&sid=dae9ac4bd12b300ce616a6cdc2cf6c2b#1724

      http://istrilatis.blogspot.com/2011/07/die-souveraenitaet-der-griechen-wird.html#more

  19. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 04/07/2011 13:59:41

    ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!.ΑΥΤΟΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΥΓΟΥΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 04/07/2011 14:05:33

      Μην είστε και τόσο βέβαιος....

  20. Στάθης Κιν avatar
    Στάθης Κιν 04/07/2011 17:20:07

    Στο Μουσολίνι και τον Χίτλερ, όταν απείλησαν την εθνική μας κυριαρχία είπαμε ΟΧΙ.
    Όταν η Ε.Ε. και ο Γιούνκερ απροκάλυπτα απειλούν την εθνική μας κυριαρχία, θα πούμε ΝΑΙ;
    Στους στρατούς των τότε κατακτητών ορθώσαμε τα στήθη μας.
    Στη ταπείνωση που εισπράττουμε από την Ε.Ε με την απεμπόληση κυρίαρχων δικαιωμάτων αντί να αντιδράσουμε, τείνουμε δουλικά τις παλάμες ζητώντας ελεημοσύνη, από τους εκμεταλλευτές και δανειστές μας.
    Όταν δανείζεις αντιμετωπίζεις και ένα ρίσκο, που εκφράζεται τοκογλυφικά, ανάλογα με τους εκάστοτε κινδύνους.
    Χωρίς να αμφισβητούμε τις υποχρεώσεις που κληρονομήσαμε από ανάξιους πολιτικούς, έχουμε όμως το δικαίωμα να μας σέβονται οι δανειστές μας διότι και κερδίσανε από εμάς αλλά και το κεφάλαιό τους με τους τόκους το έχουν πάρει στο πολλαπλάσιο.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Στάθης Κιν 04/07/2011 17:55:13

      Τα ΟΧΙ αγαπητέ μου, θέλουν ΜΕΤΑΞΑΔΕΣ!
      Άντε και Σαμαράδες!
      Θεωρείς ότι κάποιος σοσιαΛΗΣΤΗΣ μπορεί να πει "όχι";
      Όχι ε;!