#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/10/2010 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιούνκερ: Ήταν ο Παπανδρέου !!!



Ο κ. Γ. Παπανδρέου ήταν τελικά ο πρωθυπουργός που μίλησε για την «διεφθαρμένη χώρα» στον πρόεδρο του Eurogroup.

Ενω τα κυβερνητικά παπαγαλάκια με επικεφαλής υπουργούς της κυβέρνησης φωνάζουν απο προχθές στα κανάλια ότι ήταν ο Καραμανλής ο εκπρόσωπος του κ. Γιούνκερ δήλωσε στον «Ελεύθερο Τύπο».

«Ο κ. Γιούνκερ δεν αναφερόταν σε συνομιλία του με τον πρωθυπουργό Γ. Παπανδρέου, αλλά υπενθύμισε (ο κ. Γιούνκερ) ότι ο ίδιος ο κ. Παπανδρέου δήλωσε δημόσια ότι η Ελλάδα είχε ένα σοβαρό πρόβλημα διαφθοράς, τη στιγμή που είχαμε αρχίσει να αντιλαμβανόμαστε το μέγεθος της κρίσης των δημόσιων οικονομικών της Ελλάδας, δηλαδή το 2009».

Δείτερ και τον τίτλο των ΝΕΩΝ για να γελάσετε και να πάει καλά η βδομάδα: Ο Καραμανλής ήξερε από το 2008 για την κρίση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 11/10/2010 12:12:09

    Ποιος άλλως θα ήταν αφού τα έλεγε σε με μεγάλα παγκόσμια κανάλια!

    Τώρα πάνε να μας πείσουν ότι δεν τα είδαμε και δεν τα ακούσαμε, αυτά είπε και άλλα χειρότερα.

    Τώρα η αρχική προβοκάτσια του ΑΝΤ1 που έδωσε τον Ραφηνάτο, στα ΜΜΕ ξέρουμε ποια είναι η κατάσταση.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σοσιαληστής 11/10/2010 15:32:00

      Ο ΑΝΤ1 το γύρισε όμως μετά τα μεσάνυχτα.
      Έκανε κολοτούμπα.

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/10/2010 12:18:28

    Θα τον ....διαψεύσει απόψε ο Μανώλης Καψής από το MEGA που μας έλεγε μετά βεβαιότητας ότι ήταν ο Καραμανλής.

  3. Γιάννης avatar
    Γιάννης 11/10/2010 12:20:57

    Τελικά η χώρα δεν είναι διεφθαρμένη; Ψέματα είπε; Για άλλη χώρα μίλαγε; Να κρύβεστε πίσω από το δάχτυλό σας (και τον οπαδισμό σας, και τις βεβαιότητές σας) ξέρετε πολύ καλά. Για την ταμπακιέρα ούτε λόγος.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Γιάννης 11/10/2010 12:30:22

      Η χωρα δεν ειναι διεφθαρμενη. Μερικοι πολιτες ισως. Αλλα δεν δικαιουται κανενα ανθρωπακι να συκοφαντει την χωρα ολοκληρη. Επειδη οι περισσοτεροι πολιτες δεν ειναι διεφθαρμενοι. Τωρα αν μιλουσε για παρτυ σου ο ΓΑΠ, δικαιουσαι να αναρωτιεσαι, οπως αλλωστε το εκανες. Για μενα παντως δεν μιλουσε.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Γιάννης 11/10/2010 12:30:33

      Η σωστή δήλωση που έπρεπε να κάνει ο ΓΑΠ είναι "διοικώ ένα διεφθαρμένο κόμμα", όχι "διοικώ μία διεφθαρμένη χώρα".

      • axileys avatar
        axileys @ Γιώργος 11/10/2010 12:34:10

        Σωστό, εξ άλλου ο Καραμανλής του Νταβατζήδες τους καθάρισε.

      • Περίεργος avatar
        Περίεργος @ Γιώργος 11/10/2010 16:15:56

        Έπαιξε και έχασε!

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Γιώργος 11/10/2010 19:09:56

        O Tσουκάτος και ο Μαντέλης συνεργάτες του Καραμανλή ήτανε; Δεν νομίζω...

    • Misha avatar
      Misha @ Γιάννης 11/10/2010 12:31:27

      Η ταμπακιέρα είναι ΜΙΑ:
      Οι ξένοι νταβατζήδες ενίσχυαν, ενεθάρρυναν και χρηματοδοτούσαν τους διεφθαρμένους πολιτικούς γιατί εξυπηρετούσαν τα δικά τους συμφέροντα.

      Το παραμύθι «Οι Αδιάφθοροι» του ΔΝΤ και της ΕΕ μάς βάζουν σε τάξη
      έλαβε τέλος, και βγηκαν στη σκηνη οι Χατζηαβάτηδες κι οι Σολωμοί και οι κατηραμένοι όφεις.

      Το ξεπούλημα της πατρίδας από τον Γκιοργκάκις και την κομπανία του Μνημονιου έχει μόνο μια περγραφή:

      ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ

      και ΜΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ : ΓΟΥΔΗ

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ Γιάννης 11/10/2010 12:33:48

      Έχεις δίκιο. Να γίνει λόγος για την ταμπακιέρα. Για το "Τσοβόλα δώστα όλα" που σήμανε την απροσχημάστιστη έφοδο στο Δημόσιο Ταμείο. Για την αντίληψη "δεν θα πέσουμε από την εξουσία για ένα κωλόσπιτο", ο δανειστής δε του "κωλόσπιτου" (Υπουργός του ΠΑΣΟΚ το είχε χαρακτηρίσει έτσι) θητεύει στο ανώτατο πολιτειακό αξίωμα. Για το "Κόμμα και Κράτος Θόδωρος Τσουκάτος" που φώναζς εκστασιασμένη η νεολαία της ΠΑΣΠ μέσα του 90. Για την΄κυβερνητική παρότρυνση "Επενδύστε στο χρηματιστήριο" όταν και η τελευταία χρηματιστηριακή εταιρεία, πριν συνάψει σύμβαση εκτέλεσης εντολών, σε προειδοποιεί ότι υπάρχει κίνδυνος απώλειας όλου του ποσού της επένδυσης κοκ. Τελικά κάποιος δίέφθειρε τη χώρα και όπως σωστά λες κρύβεται πίσω από οπαδισμούς και βεβαιότητες.

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Bodinus1576 11/10/2010 12:38:41

        Ναι, η διαφθορά αφορά μόνο ένα κόμμα, μόνο ένα τμήμα των ψηφοφόρων. Η Νεα Δημοκρατία τα πάντα εν σοφία εποίησε. Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε.

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ Bodinus1576 11/10/2010 12:48:19

        Όχι Γιάννη, εννοείται ότι και η ΝΔ έχει το μερίδιό της. Συγκεκριμένα στο ότι κοίταξε να διαιωνίσει την πολιτική της ηγεμονία μέσω των ίδιων πρακτικών. Εν μέρει από μοιρολατρεία εν μέρει από κυνισμό, με συνέπεια να μεταβληθεί σε "γαλάζιο ΠΑΣΟΚ". Όμως, αν σε ενδιαφέρει η ουσία του ζητήματος, το ΠΑΣΟΚ εισήγαγε αυτήν την νοοτροπία και κέρδισε περισσότερο από αυτήν (όπου κέρδος κυβερνητικές θητείες με ο,τι αυτό συνεπάγεται). Η διαφορά έγκειται στο ότι στο ΠΑΣΟΚ το θεωρούν μαγκιά (βλ. Πάγκαλος) ενώ οι Συντηριτικοί διατηρούν ακόμα ένα αίσθημα ντροπής.

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ Bodinus1576 11/10/2010 12:50:29

        Ας είναι καλά ο μπαμπάς και διάλυσε και κομματικοποίησε τα πάντα. 10 χρόνια που ήταν υπουργός δεν πήρε μυρωδιά τίποτα.

        Σαφώς και η Ελλάδα είναι μια διεφθαρμένοι χώρα, σε αυτή την στιγμή έπρεπε να μας κρεμάσει παγκόσμια κουδούνια;

      • axileys avatar
        axileys @ Bodinus1576 11/10/2010 12:51:47

        Εμείς οι παλαιότεροι γνωρίζουμε το "αίσθημα ντροπής" που χαρακτήριζε την ΕΡΕ.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Γιάννης 11/10/2010 14:40:40

      Γιάννη, σύμφωνα με στατιστικές, άνω του 90% των ανδρών στον κόσμο αυνανίζεται. Πως θα έκρινες κάποιον που θα σου συστηνόταν ως εξής:

      -Καλημέρα σας, ονομάζομαι Γοδεφρείδος Γκαπιάδης και στον ελεύθερο χρόνο μου ρίχνω και καμιά @@@@...

      Αλήθεια λέει ο άνθρωπος. Σε λάθος τόπο, χρόνο και ακροατήριο όμως.

    • 11888 avatar
      11888 @ Γιάννης 11/10/2010 15:29:07

      Οι περισσοτεροι τη βγαζουν με 700-1000 το μηνα.Ποση διαφθορα πια κρυβεται πισω απο τετοια εξαθλιωση.

  4. nasos avatar
    nasos 11/10/2010 12:29:30

    Τα πασοκικά ΜΜΕ με πρώτο και καλύτερο τον ΔΟΛ συνεχίζουν ακάθεκτα την διαστρέβλωση της αλήθειας
    νομίζουν πως βρισκόμαστε ακόμη στην εποχή του νερού του Καματερού,η κατρακύλα των Παπαχρήστου και των Καψήδων δεν έχει όρια
    μετά τα ψεύτικα ρεπορτάζ για την συνάντηση Καραμανλή-Ερντογάν,τώρα αυτό,μας δουλεύουν μες τα μούτρα μας!

  5. ataktos avatar
    ataktos 11/10/2010 12:38:35

    προς ψηφοφόρους του ΓΑΠ ..μια αφιερώσει.... του Νίκου Μπελογιάννη, λίγες ώρες πριν την εκτέλεσή του: "και να σκέφτεσαι ότι πάμε να πεθάνουμε για ένα λάθος"!

  6. ANTIrisias avatar
    ANTIrisias 11/10/2010 12:56:22

    Η φράση Γιουνκερ "διοικώ μία διεφθαρμένη χώρα" που αποδίδεται σε ¨Ελληνα Πρωθυπουργό αποτελεί σοβατότατο ατόπημα.
    Ο χαρακτηρισμός της Ελλάδος ως "διεφθαρμένης" και των Ελλήνων ως "διεφθαρμένων" είναι καραμπινάτη συκοφαντία.
    Πολύ σωστά όλα τα ΜΜΕ (MEGA, ANT1, STAR, ALTER και το σύνολο των εφημερίδων είχαν ως κύριο Θέμα τις αποκαλύψεις Γιουνκερ.
    Όμως όλα τα ΜΜΕ έκαναν κύριο θέμα τις δηλώσεις γιατί θεωρούσαν ότι ο συκοφάντης Πρωθυπουργός ήταν ο Καραμανλής.
    Μόλις αποκαλύφθηκε ότι ο συκοφάντης ήταν ο Παπανδρέου "μούγκα στη στρούγκα". Ε' και τι έγινε, αλήθεια δεν είναι κλπ.
    Το MEGA το έκανε ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ και ο Κυβερνητικός εκπρόσωπος "Καψής Μ" ονομάτισε τον Καραμανλή.
    Σήμερα το πρωϊ στους Καραμπουροοικονομέα ο δημοσιογράφος Παπαχρηστος ο επαονομαζόμενος και ¨Τσαγκαροδευτέρας" σε παρατήρηση συναδέλφου του ότι ο ΓΑΠ ήταν ο συκοφάντης Πρωθυπουργός, ειρωνεύτηκε τον ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΥΠΟ.
    Προβλέπω για το θέμα απόψε "ΜΟΥΓΚΑ ΣΤΗ ΣΤΡΟΥΓΓΑ"
    Δυστυχώς στη χώρα μας υπάρχει πρόβλημα "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ" τα ΜΜΕ είναι όλα ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΑ"

  7. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 11/10/2010 13:01:30

    ΓΟΥΔΗ...Ο ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ...

  8. ΣΤΕΦΑΝΟΣ avatar
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ 11/10/2010 13:05:06

    Μετά τους Τιτανικούς,τα πιστόλια,τα λεφτά που υπάρχουν τώρα και η διεφθαρμένη χώρα. Αν το παιδί δεν έχει επίγνωση των μαργαριταριών που εκστομίζει τότε είναι όχι απλά επικίνδυνο αλλά και εθνικά επιζήμιο...

    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    ΚΕΡΚΥΡΑ

  9. Christos avatar
    Christos 11/10/2010 13:16:31

    Μια μέρα θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε (Ισοβίτης του Αρκά, λίγο πριν τον πάνε για εκτέλεση...)

  10. loretta avatar
    loretta 11/10/2010 14:05:46

    ελα να βγαινουν τα κλιπακια με τις δηλωσεις του ΓΑΠ ανα την ευρωπη ....ελααααα!!

    αντε να πηγαινει στην χωρα του...αντε στο αμερικα george!!!

  11. loretta avatar
    loretta 11/10/2010 14:09:40

    Να ΠΑΡΑΙΤΗΣΕΙ των παπακωσταντιουν ο ΓΑΠ ΤΩΡΑ!! πως θα καλυψει τα τερατα που ειπε στην συνεντευξη του ???ΠΟΣΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΘΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΑΚΟΜΑ???

    ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΩΡΑ.

    • Misha avatar
      Misha @ loretta 11/10/2010 14:24:30

      To κ..αλόπαιδο του ΔΝΤ να διώξει;
      Τον αναβαθμισμενο υπερυπουργό;

      Τον συνένοχο στην ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ;

      Στα δέντρα του Συντάγματος με κοντό σχοινί τα καθάρματα

  12. Enzo avatar
    Enzo 11/10/2010 14:16:13

    ποιο χαϊβανολαο απο τους Ελληνες δεν εχω ξαναδει.
    μετα απο ολα αυτα καθομαστε και τους κοιταμε ακομα!!!
    ειναι απιστευτο το σοκ! σαν τον τρισε εχω παθει πλακα και εγω!

  13. anonimos avatar
    anonimos 11/10/2010 14:17:42

    Εγώ έχω πολλές απορίες.... Η δήλωση αυτή είχε γίνει το 2009. Πως και ξέφυγε τότε; Επίσης γιατί έγινε λάθος μετάφραση της δήλωσης του Γιούγκερ; Αυτός δεν είπε ποτέ ότι συνομίλησε με πρωθυπουργό. Συνδύασε μία άποψη, ή μια εκτίμηση (η οποία ήταν αληθής) με ένα γεγονός. Συνδύασε δηλαδή το ότι η Ελλάδα είχε δημοσιονομικό πρόβλημα με το γεγονός της ομιλίας του Παπανδρέου. Όλη αυτή η σαχλαμάρα για το ποιός ήξερε ή δεν ήξερε (που όλοι ξέρανε) αποπροσανατολίζει από την ουσία του θέματος.

  14. KARAGIOZIS avatar
    KARAGIOZIS 11/10/2010 14:18:25

    Οι κρεμάλες ετοιμάστηκαν περιμένεται και θα δείτε...........

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/10/2010 14:19:13

    Να αγιάσει το στόμα εκείνου που είπε πριν 10 χρόνια "υπουργέ, δεν είσαι υπουργός αυτής της χώρας". Και όλοι μας ήσυχοι...

  16. ΙΑΒΕΡΗΣ avatar
    ΙΑΒΕΡΗΣ 11/10/2010 14:21:32

    ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
    Διευκρινίσεις Γιούνκερ για τις δηλώσεις περί διαφθοράς
    Γραπτή απάντηση του κ. Γκι Σούλερ, εκπροσώπου Τύπου του Ζαν Κλόντ Γιούνκερ στον ανταποκριτή της «Κ» στις Βρυξέλλες Κώστα Καρκαγιάννη.



    Ο κ. Γιούνκερ είπε ότι μερικά χρόνια πριν, όταν οι δείκτες της ελληνικής ανταγωνιστικότητας έδειχναν ότι η χώρα θα βρεθεί σε πολύ δύσκολη οικονομική και δημοσιονομική κατάσταση, όλοι στην υπόλοιπη Ευρώπη γνώριζαν ότι η Ελλάδα αντιμετώπιζε πολύ σοβαρό πρόβλημα διαφθοράς.

    Παρόλα αυτά, ως πρόεδρος του Eurogroup δεν ήταν σε θέση να μιλήσει δημόσια γιατί η κατακραυγή θα ήταν τρομερή. Για να δείξει (ο κ. Γιούνκερ) ότι έχει αλλάξει η συμπεριφορά των ελληνικών αρχών απέναντι στο πρόβλημα, ανέφερε τα λεγόμενα του πρωθυπουργού κ. Παπανδρέου, ο οποίος λίγο μετά τις γενικές εκλογές του 2009, όταν είχε αποκαλυφθεί πλήρως το ελληνικό πρόβλημα, δήλωσε ο ίδιος πως στην Ελλάδα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα διαφθοράς.

    www.kathimerini.gr

  17. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 11/10/2010 14:28:53

    "George Papandreou, Greece’s prime minister, acknowledged to his fellow European Union leaders that the Greek public sector was riddled with corruption." Financial Times, December 11 2009.

    "Ο Γεώργιος Παπανδρέου, ο πρωθυπουργός της Ελλάδος, παραδέχθηκε ενώπιον των ηγετών της Ε.Ε. ότι ο δημόσιος τομέας στην Ελλάδα είναι διάτρητος από διαφθορά", Financial Times, 11 Δεκέμβρίου 2008.

    Σωστή η επισήμανση του blut und tranen.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Professor Moriarty 11/10/2010 14:31:39

      Διόρθωση στην ημερομηνία της μετάφρασης: 11 Δεκ 2009.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Professor Moriarty 11/10/2010 15:08:56

      h*tp://www.ft.com/cms/s/0/54f4983e-e637-11de-bcbe-00144feab49a.html

  18. nasos avatar
    nasos 11/10/2010 14:37:41

    μεγαλειώδης κωλοτούμπα από τον ΔΟΛ μέσω του http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231062377
    εάν διαθέτει,κόκο έστω,ανδρισμού ο ανεκδιήγητος Παπαχρήστος θα πρέπει να παρατήσει την δημοσιογραφία και να επιστρέψει στο χωριό του να βόσκει κατσικάκια

  19. loretta avatar
    loretta 11/10/2010 14:56:40

    ..ειμαι περιεργη να δω τα μουτρα του Καψη junior στο βραδινο δελτιο ειδησεων....του παπαχρηστου των νεων που το πρωι εβγαζε μουφα το αποκλειστικο του ελευθερου τυπου....και ολη αυτη την σιχαμερη πρασινη κομπανια μαζι με τα εξαπτερυγα τους...ΜΕ ΤΙ ΘΡΑΣΣΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ???

  20. loretta avatar
    loretta 11/10/2010 14:56:40

    ..ειμαι περιεργη να δω τα μουτρα του Καψη junior στο βραδινο δελτιο ειδησεων....του παπαχρηστου των νεων που το πρωι εβγαζε μουφα το αποκλειστικο του ελευθερου τυπου....και ολη αυτη την σιχαμερη πρασινη κομπανια μαζι με τα εξαπτερυγα τους...ΜΕ ΤΙ ΘΡΑΣΣΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ???

    • loretta avatar
      loretta @ loretta 11/10/2010 14:58:12

      ...ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΣΗΕΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΚΙΤΡΙΝΙΣΜΟ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΜΕGA???

    • Misha avatar
      Misha @ loretta 11/10/2010 15:07:55

      δεν έχω έκφραση αισχύνης σε χοιρινά

    • zonitis avatar
      zonitis @ loretta 11/10/2010 15:32:42

      Ειχαν βγαλει και στον αερα εναν δημοσιογραφο, Γαλλο αν δεν κανω λαθος, ο οποιος ελεγε οτι εχει κασεττα με τα λεγομενα του Juncker. Ειπε μαλιστα οτι ακουγεται ενα ονομα, αλλα επειδη ειναι στα ελληνικα δεν μπορουσε να πει ποιο ονομα ακριβως ηταν. Και βεβαια το σχολιο του ΜEGA ηταν οτι τα ονοματα Σιμιτης και Καραμανλης σε οποια γλωσσα και να το προφερεις το ιδιο ακουγονται. Πανε να μας τρελλανουν ολους...

  21. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/10/2010 15:30:57

    Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι το θέμα ψιλοθάβεται. Θα προσπαθήσουν τουλάχιστον όσο μπορούν. Εδώ έχουν καταπιεί άλλα κι άλλα. Και το ζήτημα δεν είναι να σώσουν την αξιοπιστία τους (που δεν έχουν), το ζήτημα να μπορέσουν να συνεχίσουν να μπουρδουκλώνουν τα πράγματα για να κρατούν τον κόσμο δύσπιστο απέναντι στο Σαμαρά.

  22. ΣΤΕΦΑΝΟΣ avatar
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ 11/10/2010 17:40:47

    Ανώνυμος είπε...
    “George Papandreou, Greece’s prime minister, acknowledged to his fellow European Union leaders that the Greek public sector was riddled with corruption.” Financial Times, December 11 2009.

    “Ο Γεώργιος Παπανδρέου, ο πρωθυπουργός της Ελλάδος, παραδέχθηκε ενώπιον των ηγετών της Ε.Ε. ότι ο δημόσιος τομέας στην Ελλάδα είναι διάτρητος από διαφθορά”, Financial Times,
    11 Δεκέμβρίου 2009.

    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    ΚΕΡΚΥΡΑ

  23. Γιώργος avatar
    Γιώργος 11/10/2010 19:10:39

    Για το κόμμα του όχι.

  24. Mak avatar
    Mak 11/10/2010 23:08:59

    Αποκλείεται ψέματα λέει ο Γιούνκερ!

    Ο Καραμανλής το είπε!!!!

    Αφού το είπαν στο MEGA και τον Ant1....

    Μπεεεεεεεεεεεεε....