#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/03/2008 12:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιορτάζουν οι γυναίκες σήμερα

Πυρ, γυνή και θάλασσα, που λένε. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NIKOLAKIS avatar
    NIKOLAKIS 08/03/2008 13:20:56

    ΠΡΟΣ

    ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ

    ΠΟΥ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ 2 ΩΡΕΣ

    ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟ

    ΜΕ ΤΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ

    ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ ΚΙ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

    ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙΤΕ ΑΛΗΤΕΣ
    ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 40.
    ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΧΟΥΝΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ

  2. no frost avatar
    no frost 08/03/2008 15:31:51

    Στην Σοθηδία ψηφίζεται νόμος κατα της σεξιστικής διαφήμισης κι εσείς χρησιμοποιείτε σεξιστική εικόνα για να γιορτάσουμε την μέρα της γυναίκας;Δεν μπορούσατε καλύτερα να γράψετε για την καταπάτηση της γυναίκας στο νέο ασφαλιστικό νομοσχέδιο;Αυτή είναι η αριστερή συνείδησή σας; Αυτή είναι η αισθητική σας;Ντροπή.Αυτό μονο.

  3. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 08/03/2008 15:49:22

    Χαλαρώστε, κύριοι, πού είναι το σεξιστικό; Μήπως είναι ψέμα ότι όποιος δεν παίζει κατενάτσιο στις συναναστροφές του με το "ασθενές" φύλο πνίγεται και τσουρουφλίζεται; Μια βουτιά στις αναμνήσεις σας (αν βεβαίως ανήκετε στο λεγόμενο "ισχυρό" φύλο) θα σας πείσει.

  4. Dzi avatar
    Dzi 08/03/2008 15:55:12

    no frost

    Κι εγώ γυναίκα είμαι, αλλά και μόνο ότι υπάρχει ημέρα γυναίκας είναι σεξιστικό. Δηλαδή όλες οι υπόλοιπες είναι μέρες αντρών?
    Και το ότι η φωτογραφία δείχνει ένα γυμνό μοντέλο από πού κι ως πού είναι σεξιστικό? Επιλογή της ήταν να φωτογραφηθεί γυμνή και μάλιστα σίγουρα πληρώθηκε αδρά γι'αυτό. Μήπως δεν υπάρχουν άντρες μοντέλα που φωτογραφίζονται γυμνοί? Δεν υπάρχει λόγος να μας πιάνει η σεμνοτυφία και να φωνάζουμε για 'political correctness'...
    Εγώ προσωπικά θέλω να αρχίσουμε σιγά σιγά να αγνοούμε αυτήν την ημέρα. Όχι να γράφουμε και να λέμε πόσο αδικείται η γυναίκα σήμερα, γιατί τότε παίζουμε κι εμείς το ίδιο παιχνίδι.

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/03/2008 16:17:06

    Να αρχίζετε να φοβάστε για το μέλλον ενός δικαιώματος ή μιας ιδέας από τη στιγμή που αυτό είτε ρυθμίζεται νομοθετικά ή του κάνουμε γιορτή για να το τιμησουμε. Σημαίνει είτε ότι κινδυνεύει είτε ότι απειλείται είτε ότι καταπατείται.

  6. Factorx avatar
    Factorx 08/03/2008 18:04:43

    Οποιος δεν μπορεί να αντιληφθεί τη φωτογραφία ως ύμνο. λατρεία και δέος προς τη ΓΥΝΑΙΚΑ, έχει πρόβλημα, Τελεία και παύλα

  7. "e-πολίτης" avatar
    "e-πολίτης" 08/03/2008 18:52:29

    Το πιο σύντομο ανέκδοτο της εποχής μας: "Οι γυναίκες είναι το ασθενές φύλο"! Πάντα έτσι ήταν, βέβαια, αλλά ..."under cover": "Πίσω από κάθε επιτυχημένο άνδρα κρύβεται μια γυναίκα". Το ότι τα δυο φύλα τείνουν να είναι ισότιμα, φυσικά, είναι μεγαλειώδης κατάκτηση του ανθρωπίνου γένους. Προσοχή, όμως, ladies, γιατί η εξουσία είναι ματαιόδοξος σύμβουλος. Μην θυσιάσετε, δηλαδή, την αγία Μητρότητα για χάρη καριέρας ..."τριανταφευγάχρονης χαζοζαχοσυμβασιούχου". Δεν λέει! Λέει; Για ρωτήστε και κάτι νυν executive καριερίστριες που έμειναν άτεκνες και "τρέχουν και δεν φτάνουν", τώρα, για ...καταψυγμένο σπέρμα, ή να υιοθετήσουν κανένα παιδάκι, γιατί ισχύει στα 40 τους το "στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα". "Το προλαμβάνειν", όμως, "κάλιον του θεραπεύειν", -νεραϊδούλες μας...

  8. Theodore avatar
    Theodore 08/03/2008 19:37:12

    Eγω θεωρω οτι υπαρχει διλημμα. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα δηλαδη.
    Αν δε δουλευει η γυναικα, ειναι υποχειρια του αντρα, που πολλες φορες το εκμεταλλευεται και την ξεφτιλιζει.Και καμμια φορα, την παραταει στα 40 φευγα, για καμμια πουτανιτσα, που τη στηνει στη γωνια, για να τσιμπησει το μαλακα, που στα στερνα του, ονειρευεται ερωτες.Και βλεπουμε τα χαιρια του μετα.
    Αν δουλευει, τοτε ισχυει οτι ταλαιπωρειται αφανταστα και κανει διπλα μεροκαματα σπιτι-γραφειο, η μαγαζι.
    Το πως θα το λυσει η καθε μια, ειναι παντα το ζητουμενο.

  9. Dzi avatar
    Dzi 08/03/2008 19:49:18

    Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Δηλαδή η γυναίκα είναι ή πουτανίτσα ή θύμα? Δεν μπορεί δηλαδή να είναι μια γυναίκα εργαζόμενη που να έχει και 1-2 παιδιά και να τα ανατρέφει και σωστά με τη βοήθεια του άντρα της? Γιατί πρέπει να κλαψουρίζουμε συνεχώς? Αν δεν πιστέψουμε εμείς οι ίδιες ότι είμαστε δυνατές, τότε με κλαψουρίσματα δεν μπορούμε να απαιτούμε από κανέναν να μας αντιμετωπίσει ως "ίσες"!
    Και γιατί παρακαλώ η γυναίκα ή η κοπελίτσα που θα ερωτευτεί έναν 40άρη είναι αμέσως πουτανίτσα? Δεν αντιλέγω ότι πολλές πηγαίνουν με κάποιους μεγαλύτερους άντρες για τα λεφτά τους ή για την εξουσία τους, αλλά αυτό δε λέει και τίποτα. Και οι άντρες πηγαίνουν με αυτές τις γυναίκες για να πουλήσουν μόστρα και να νοιώσουν κι αυτοί "κάποιοι| επειδή κυκλοφορούν με μια γκομενάρα. Δεν είναι δηλαδή αμοιβαία εκμετάλλευση αυτό? Τον άντρα που το κάνει αυτό γιατί δεν τον λέμε πουτανίτσο?

    Εν ολίγοις θέλω να πω, ότι με το να βάζουμε ταμπέλες και να παρουσιάζουμε συνεχώς τις γυναίκες ως τα αθώα και καημένα θύματα μονίμως, διαιωνίζουμε το όλο ζήτημα. Όπως και το να αντιμετωπίζουμε κάποιες γυναίκες ως πουτανίτσες... Αντιμετώπιση επί ίσοις όροις είναι το ζητούμενο, και για να γίνει αυτό θέλει πολύ δρόμο ακόμα από όλες τις πλευρές...

  10. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 08/03/2008 22:06:32

    Οι νέοι πρέπει να έχουν σαν πρώτη πολιτική τους διεκδίκηση την απασχόληση ενός από τους δυο γονείς σε δουλειά και επιδότηση του κράτους στην οικογένεια ίση με τον μισθό του εργαζόμενου γονιού. (Να, πρόταση για Τσιπραίους). Τ' άλλα όλα είναι "φύκια". Κι αυτό δεν είναι μέτρο ανακούφισης των πολιτών- γονιών μονάχα, ΑΛΛΑ, κυριότατα, του κράτους. Και όχι μόνο της Ελλάδας, ΑΛΛΑ, όλης της Δύσης, αφού οι Μουσουλμάνοι γεννάνε 6 παιδιά κι εμείς 1,2 κατά μέσο όρο, οπότε έχουν από χέρι και αναπόδραστα στρατηγικό πλεονέκτημα και σε λίγο θα πλημμυρίσουν την Ευρώπη.

  11. no frost avatar
    no frost 08/03/2008 22:56:04

    Αν αγαπητέ μου φίλε για σένα η κυρίαρχη εικόνα της γυναίκας συνοψίζεται σε μια γυμνή σεξιστική εικόνα διαφήμισης που τρίβει ηδονιζόμενη το στήθος της,εικόνα που παραπέμπει σε playboy και την διάλεξες μάλιστα για να τιμήσεις την ημέρα της γυναίκας τότε λυπάμαι είσαι faoul.Είσαι ελεύθερος να χρησιμοποιείς ότι εικόνα θέλεις στην τουαλέτα για την ευχαρίστησή σου αλλά έχι σε ένα μπλόγκ που θέλει να σέβεται τους αναγνώστες του.
    Και σε διαβεβαιώ ότι δεν είναι ζήτημα πουριτανισμού αλλά όχι να μας βγάλεις και κομπλεξικούς γιατί απαξιώνουμε την λαική αισθητική σου αντίληψη.Ο κρυμμένος ρατσισμός είναι χειρότερος κι απο τον φανερό.
    Και το ανάλογο πρότυπο εικόνας θα ήταν ένας γυμνός Σβατζενέγγερ.Άλλωστε δεν είναι η πρώτη φορά που το μπλόγκ αυτό προβάλλει ανάλογες εικόνες.Κρίμα.

  12. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 09/03/2008 00:49:03

    no frost
    δηλαδή αγαπητέ/ή no frost προσπαθείτε να μας πείτε ότι o Ρέμπραντ και κάποιοι άλλα της τέχνης όταν ξωγράφισαν εκείνα τα υπέροχα γυμνά γυναικών....για σεξιστικούς λόγους το έκαναν!
    Σας πληροφορώ ότι είμαι γυναίκα και πολύ ωραία μάλιστα κι η συγκεκριμένη φωτογραφία δεν με θίγει καθόλου. Ούτε εμένα ούτε την αισθητική μου. Αλήθεια τα γυμνά μωρά που τους αλλάζουν πάνες, διαφημίζοντάς τες, δεν σας ενοχλούν; Τι θα κάνουμε γι αυτά, που δεν τα ρωτάνε κιόλας αν θέλουν να τα βλέπουν γυμνά....

  13. Dzi avatar
    Dzi 09/03/2008 01:34:39

    πανέξυπνη

    Συμφωνώ και επαυξάνω. Και θα ήθελα επίσης να ρωτήσω ποια είναι ακριβώς η αριστερή συνείδηση που θα έπρεπε να έχουμε?
    Να παρουσιάζονται οι γυναίκες χοντρές και αξύριστες, με το μωρό στο ένα χέρι και τον υπολογιστή στο άλλο για να δηλώσουμε ότι οι γυναίκες είναι τα θύματα της κοινωνίας που μεγαλώνουν μόνες τους τα παιδιά ενώ παράλληλα πρέπει να δουλεύουν σκληρά???
    Όλα είναι προσωπικές επιλογές του καθενός, και ας σταματήσουμε να κλαψουρίζουμε κοριτσάκια, σας παρακαλώ!!!
    Και όσο για τη φωτογραφία δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να προσβάλλει την αισθητική του οποιουδήποτε μια όμορφη γυναίκα φωτογραφημένη πολύ καλλιτεχνικά και όμορφα... Μήπως τελικά δεν είναι βρώμικο αυτό που βλέπουμε αλλά αυτό που έχουμε μέσα μας?

  14. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 09/03/2008 01:44:03

    Θα περιμένω εναγωνίως την ημέρα της ΜΗΤΕΡΑΣ κι αν δούμε καμιά φωτογραφία μητέρας να θηλάζει το μωρό της...τότε μερικοί (ακούτε no frost),ίσως και ν'αλλάξουν γνώμη για το θέμα τι είναι σεξιστικό (αφήστε που δεν μ' αρέσει καθόλου αυτή η λέξη.

  15. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 09/03/2008 02:06:45

    Πανέξυπνη,
    πρόσθεσε στα μωρά και τον Ρέμπραντ και τα αγάλματα των αρχαίων Ελλήνων στα μουσεία! "ΘΕΟΙ" και "ΘΕΕΣ", -κατά το νεοελληνικό πρόσφατο σχήμα λόγου. Ομορφιά σώματος! Κάλλος ψυχής! Ανάταση πνεύματος! Δυστυχώς, 2500 χρόνια μετά, δεν έχουν πάρει χαμπάρι τον Λόγο απεικόνισης των θεών γυμνών. Θα μου πεις, μήπως έχουν καταλάβει γιατί αυτοί οι "μυστήριοι" των Μυστηρίων ήταν -και είναι!- οι μόνοι που είχαν ανθρωπόμορφους θεούς; Έλα, ντε! Το παίζουμε σαν κοινωνία πολιτισμένοι κι έχουμε στην μόστρα τον Άγιο Ονούφριο και καταχωνιασμένο τον ...Απόλλωνα! Φαντάζεσαι την Αγία Παρασκευή ...γυμνή σαν την Ατρέμιδα; -για να μην πω την Αφροδίτη και πέσουν τα τσιμέντα! Έχεις δει τον Πίνδαρο κάτι κοιλιακούς που έχει; Ε, τώρα, φαντάσου στην ανάλογη πόζα τον Σεφέρη, κι έχεις την διαφορά του τότε κόσμου από τον νυν! Απογοήτευση... Τι άλλο;

  16. elenh avatar
    elenh 22/08/2008 23:09:59

    eistai teleia sas ektimw poli alla eprepe na eixte kanei perissotera pragmata telospantos mpravo!!!!!!!!!!!!!:)

  17. Γιώργης Χολιαστός avatar
    Γιώργης Χολιαστός 25/08/2008 13:36:16

    (στην κυρία Ρωρερκάρ)

    Καθώς η Αφροδίτη, παρθένα αναδύθηκε
    από τη θάλασσα και τους αφρούς της-
    παρθένα αυτή που θα τρικύμιζε ψυχές
    και θρόνους κραταιούς θα καταλούσε-

    κι ως ένα ένα ΤΑ ροδόχροα κάλλη της πρωτοφαινόντανε υγρά στη φύση μέσα,
    που άφωνη έστεκε το νέο γι αυτήν
    και για τους ουρανούς θωρώντας θάμα,

    έτσι και σεις, κυρία, μ' ένα βλέμμα σας
    γη κι ουρανούς και φύση ολόκληρη-
    άσπιλη κι έτσι ντροπαλή ως είστε-
    αναστατώνετε και την καρδιά της θορυβείτε.

    Γιώργης Χολιαστός