05/07/2011 17:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για όσους νομίζουν ότι με το roll over θα ...σωθεί η χώρα

Επειδή κάποιοι νομίζουν ότι με το περίφημο... roll over των ελληνικών ομολόγων θα σωθεί η χώρα θα πρέπει να θυμίσουμε και να τονίσουμε κάτι που εδώ στην Ελλάδα δεν πολυπροβάλλουν διότι δεν συμφέρει την κυβέρνηση. Οι κάτοχοι των ομολόγων, γερμανικές, γαλλικές και άλλες τράπεζες θα πάρουν νέο κουπόνι που θα φτάνει σε επιτόκιο 8%!

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το γαλλικό σχέδιο, θα δοθεί ένα κουπόνι 5.5% στα νέα ομόλογα και επιπλέον ένα κυμαινόμενο επιτόκιο που θα φτάσει το 2,5% και θα συνδέεται με τους ρυθμούς ανάπτυξης της ελληνικής οικονομίας.

Οπότε, με 8% επιτόκιο μιλάμε για κανονική κερδοσκοπία αλλά και για μετάθεση του προβλήματος του χρέους μετά από χρόνια.

Σήμερα συνεδριάζουν στο Παρίσι μεγάλες ευρωπαϊκές τράπεζες για να καταλήξουν στο τελικό σχέδιο αναδιάταξης του ελληνικού χρέους, πόσο θα είναι το επιτόκιο και για πόσα χρόνια (30 έτη ή λιγότερο) θα είναι τα νέα ομόλογα.

Επίσης, οι Γερμανοί και οι Γάλλοι τραπεζίτες θα προσπαθήσουν να πείσουν συναδέλφους τους από Ολλανδία, Βέλγιο, Φινλανδία και Αυστρία που έχουν αντιρρήσεις και ζητούν εγγυήσεις. Πληροφορίες από ξένα ειδησεογραφικά πρακτορεία δεν αποκλείουν να υπάρξει παραλλαγή του γαλλικού σχεδίου με μικρή μείωση του επιτοκίου αλλά και με αύξηση του συνολικού ποσού του χρέους που θα τεθεί στη διαδικασία του roll over με στόχο από τα περίπου 100 δις ευρώ των ομολόγων που λήγουν ως το 2014 να “ανακυκλωθούν” τουλάχιστον τα 30 δις.

Όπως και να έχει το θέμα, η ουσία είναι ότι παραμένει ληστρικό ένα επιτόκιο είτε είναι 7% είτε 8%.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 05/07/2011 17:21:08

    Oύτε τα μάτς τού δίδυμου Big Mack-Μπέου δεν ήταν στημένα έτσι!!!!!!!!!!
    ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕ!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 17:30:32

    Πως ειπα και χτες...
    Ολοι μαζι ( του σχεδιου Γαλλικο κρουασαν ) μαζευουν δε μαζευουν 25-30 δις
    μαζι με τις Ελληνικες Τραπεζες ( εγγυησεις μας ).

    Μεχρι το 2014/2015 αν δεν κανω λαθος, θελουμε 100 δις για Ομολογα που ληγουν!

    Το ζητημα ειναι να μας πουν το ΠΟΣΟΝ ΒΑΣΗΣ του rollover. ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ?
    100, 200, 300 δις ?? ΠΟΣΑ ??

    Μετα θα κανουμε πραξεις με 8-9%... και ...

    ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΝ ΠΡΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ rollover ??

    Κανεις δεν το λεει ! οεο ΓΙΑΤΙ κυριε προεδρα?

    ΠΠ

    η Νοκια ΥΠΟΙΚ δηλωσε οτι ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ θα δωσει ΔΑΝΕΙΟ -Εγγυησεις! χαχαχαχααα

    φαπ φουπ φαπ φαπ φουπ... στο ελκηθρο

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 17:42:03

      Γιατί έχει σχέση με τό σχόλιό μου πού πρέπει να ερωτηθε'ι ή ΤτΕ και ό Μπένυ ή ο Παπακ ...ΠΠ μου!!
      Είναι δεμένο τό μάτσ
      Μας έχουν πάρει τα σώβρακα πρίν ψηφίσουμε ΠΠ μου τα Μεσοπρόθεσμα και τούς εφαρμοστικούς.
      Εχουν μιά εξασφάλιση ΠΠ μου...
      Με καταλαβαίνεις τώρα;;;;;;;;;;;;;;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 05/07/2011 18:06:00

        εγω ειμαι απ αυτους που σε καταλαβαινουν !!
        νομιζω οπως σ ειπα οτι ειναι Λοντον το χρυσαφι μας.. σε κουστοντιαν εκει...
        Μονο ενας "τρελλος" θ ρωτουσε επισημα ΑΛΛΑ και θα επεβαλλε επι τοπου ελεγχο και ταυτοποιηση !!!!

        Τρελλα Ελληνας, Θεσμικος ! ι μιν.

        ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 05/07/2011 18:07:39

        και αν δεν τον εχουν φυγει, θα τον φυγουν τωρα, καλοκαιρι !! ;)

        ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 05/07/2011 18:34:05

        Προβόπουλος (!!)
        “μέρος του Ελληνικού χρυσού βρίσκεται σε τράπεζες του εξωτερικού για ιστορικούς λόγους”!!...

        Αυτο μας λεει κατι??

        ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 05/07/2011 18:35:46

        Το έγγραφο της Τράπεζας της Ελλάδας αναφέρει ότι τα διαθέσιμα και οι απαιτήσεις της Ελλάδας σε χρυσό είναι 147,5 τόνοι και σε μορφή ράβδων χρυσού είναι 112,4 τόνοι.

        ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 05/07/2011 18:46:37

        Φρεσκο αρθρο, 4 Ιουλιου !

        χχχ.time.com/time/world/article/0,8599,2080813,00.html
        Εδω μας τη λενε να πουλησουμε το Χρυσο να ξεχρεωσουμε !! χαχχαα
        εχουμε λεει 5.8Δις Δολλ Χρυσο !! ΜΟΝΟ ???

        Εδω σου εχω Κινεζους με Νεα για το Χρυσο μας...
        χχχχ//cnbusinessnews.com/greeces-central-bank-increases-its-gold-reserves/

        "increasing gold reserves to 3.584 million ounces last month"

        RBS.. note...
        “Gold is held under the auspices of the central banks and politicians are not allowed” under the constitution of the European Union “to take hold of it as this would compromise the independence of the central banks themselves.”

        ΠΠ

        • ό παγωτατζής avatar
          ό παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 20:02:52

          Οταν λέμε ΠΠ,τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ..τό εννοούμε..
          Τόύς τελευταίους 24 μήνες τίς κινήσεις τίς ξέρουν στην Συγγρού;;;;;
          Οταν λέμε καμμένη γή θα έχει ο Α.Σ στα χέρια του,όταν παραλάβει,είναι ευφημισμός.....
          .........Αδικούμε την έννοια τού καμμένου!!
          ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!

  3. και τωρα τι; avatar
    και τωρα τι; 05/07/2011 17:45:03

    Μια εγκληματική πρόταση για το χρέος! :
    "...ξένοι σχολιαστές ήδη λένε ότι οι υπεύθυνοι που θα δεχθούν αυτή την εγκληματική πρόταση θα έπρεπε να οδηγηθούν στη φυλακή! "

    "Τα νέα 30ετή ομόλογα που θα εκδοθούν από την Ελλάδα θα εκδοθούν όχι πια με βάση το ελληνικό δίκαιο, όπως αυτά που θα λήγουν, αλλά με βάση το αγγλικό, στο οποίο στηρίχθηκε και η δανειακή σύμβαση για τα 110 δισ. ευρώ. Έτσι, η Ελλάδα θα χάσει κάθε δυνατότητα αναδιάρθρωσης αυτού του χρέους με μια εθνική νομοθετική ρύθμιση."

    http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2011-07-04-23-54-33-2011070438716/

    • drider avatar
      drider @ και τωρα τι; 05/07/2011 18:17:54

      Ναι καλά... Αν φθάσεις στο σημείο να τους πεις "δις ιζ πάρτα", δεν πάει να τα έχουν κλειδώσει με όποιο δίκαιο γουστάρουν.
      Τι νομίζεις ότι θα κάνουν σε αυτή τη περίπτωση; Θα κάτσουν στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων.

  4. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 05/07/2011 17:45:30

    ....και επειδή απίθανον΄(σίγουρα!) ή BoNY να μας απαντήσει..ποιός θα μας δώσει απάντηση οεόοοοο;;;;;;;;;;

  5. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 05/07/2011 18:20:11

    Μα με 8% επιτοκιο δεν μας δανειζαν οι αγορές πέρυσι τον Απρίλη και θεωρήθηκε απαράδεκτο υψηλό και έτσι ο ΓΑΠ πήγε Καστελόριζο και ανακοίνωσε ότι έρχεται ΔΝΤ;

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/07/2011 21:33:11

    Όλη η ιστορία με το roll over αφορά 25 - 30 δις χρέους το πολύ, δηλαδή 7 - 8 % του συσσωρευμένου Ελληνικού δημόσιου χρέους. Αμελητέα ποσότητα, πρακτικά δεν επηρεάζει τίποτε, με αυτά τα επιτόκια. Απλός "φερετζές" είναι , φύλλο συκής για τους φορολογούμενους των Ευρωπαικών χωρών ("νά, ορίστε, συμμετέχουν και οι τράπεζες στη χρηματοδότηση, όχι μόνον οι Δημόσιοι κορβανάδες"). Άλλωστε πολλές από τις ομολογιούχες Γερμανικές τράπεζες είναι κρατικές ή κρατικοποιημένες-αναχρηματοδοτημένες λόγω στεγαστικο-χρεωκοπίας, άρα πάλι κρατικό χρήμα ενεργοποιείται.
    Βρήκαν όμως πάλι πεδίο οι "οίκοι" να σπεκουλάρουν (τα CDS λήγουν, βλέπετε).

    • drider avatar
      drider @ Ο Θείος 05/07/2011 22:23:19

      Δεν πάνε να σπεκουλάρουν όσο θέλουν... Το κλειδί είναι ότι η ανταλλαγή θα γίνεται με την ωρίμανση του ομολόγου. Από που προκύπτει πιστωτικό γεγονός;

      • drider avatar