21/10/2010 21:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για όσους επιμένουν ότι το παιχνίδι δεν είναι στημένο

Τι γράφαμε το πρωί; Η Τρόικα ανέβαλε τα νέα μέτρα για να διασωθεί το ΠΑΣΟΚ στις εκλογές

Κάποιοι όμως υποστηρίζουν ότι το παιχνίδι με την οικονομία δεν είναι στημένο. Ιδού λοιπόν:

Ενώ όλοι περιμέναμε το αναθεωρημένο έλλειμμα την Παρασκευή ή το πολύ στις αρχές της επόμενης εβδομάδας, ξαφνικά η Κομισιόν αποφάσισε να μας πει ότι θα δώσει τα στοιχεία το Νοέμβριο και σίγουρα μετά τις δημοτικές και περιφερειακές εκλογές. Ενώ στις υπόλοιπες χώρες τα στοιχεία έχουν δοθεί για την... Ψωροκώσταινα ουδέν νεώτερο από το μέτωπο.  Τυχαίο; Δε νομίζω.

Με το έλλειμμα του 2009 να πηγαίνει προς το 16% είναι επόμενο να έχει γίνει  συμφωνία πίσω από τις κουρτίνες για ανακοίνωσή του μετά τις εκλογές. Ετσι, η  κυβέρνηση θα “νομιμοποιηθεί” να επιβάλει κι άλλα μέτρα, κι ας λέει ο πρωθυπουργός “Μέχρις εδώ”. Διότι το “μέχρις εδώ” για τον κ. Παπανδρέου φτάνει μέχρι τις 14 Νοεμβρίου. Μετά, με πρόσχημα το υψηλό έλλειμμα θα ανακοινώσει κι άλλα μέτρα σκληρής λιτότητας που τώρα δεν τολμά να ανακοινώσει διότι θα πέσει

“μαύρο” στις εκλογές.

Αυτή είναι οικονομική διπλωματία. Να κανονίζεις με την Κομισιόν πότε θα ανακοινώσει τα κακά και πότε τα καλά νέα για την οικονομία. Ανάλογα με το συμφέρον της κυβέρνησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Μπουράτης avatar
    Γιώργος Μπουράτης 21/10/2010 22:18:30

    Βεβαίως και είναι τρανή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ότι πρόκειται για στημένη ιστορία, μεταξύ Κυβέρνησης - ΕΕ - ΔΝΤ- ΕΚΤ...
    Το κακό όμως είναι ότι, και πάλι, τα ΜΜΕ δεν το προβάλλουν όσο και όπως θα άξιζε και οι πολίτες μάλλον (και πάλι) δεν θα καταλάβουν τι παίζεται!!!

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/10/2010 22:19:52

    100% στημένο

    Από το "λεφτά υπάρχουν" στο Καστελόριζο

    από τα φάγαμε μαζί εμείς οι διεφθαρμένοι, στην ηλεκτρονική κάρτα χαφιέ

    από τα Πράσινα τέλη κυκλοφορίας, στην φουσκωμένη ΔΕΗ

    100% στημένο. Η Νέα Τάξη πειραματίζεται πάνω μας, κοινωνιολόγοι και οικονομολόγοι Μένγκελε, και του Πρωθυπουργού του δίνει βραβεία.

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/10/2010 22:25:49

    Η ηλεκτρονική κάρτα χαφιέ, δεν θα είναι μόνο για το χαφιεδισμό. Αν τους αφήσουμε να περνούν τις χρηματικές και τις καθημερινές συναλλαγές μόνο μέσω της κάρτας θα μπορέσουν να σου κόψουν τη ΡΟΗ χρήματος ή/και την πρόσβαση σε τρόφιμα που αυτοί δεν εγκρίνουν, ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΟΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ!

    • neotera avatar
      neotera @ αλλενάκι 21/10/2010 22:59:19

      Εκείνον τον καμίνι πως το λένε που κατεβαίνει στις εκλογές ενώ παραμένει επικεφαλής κάποιας απ' αυτές τις εγγλέζικες "αρχές προστασίας" - απόκρυψης και ποζάρει για αριστερός τι λέει σχετικά ? Θα τον ρωτήσει κανείς "δημοσιογράφος", ή δεν κάνει ? ))

    • Σελάνος avatar
      Σελάνος @ αλλενάκι 21/10/2010 23:46:15

      πολύστροφο το αλλενάκι...

  4. δημης avatar
    δημης 21/10/2010 23:34:18

    ΟΟΟΟΧΙ ΚΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟ ΑΦΟΥ ΤΑ ΜΕΑ...ΣΥΓΝΩΜΗ ΥΑ ΝΕΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ...ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15-11 2010.....

  5. gianni188 avatar
    gianni188 21/10/2010 23:49:25

    Η ανεξελγκτη σπαταλη μεχρι το 2009 το Δημοσιο ελλειμμα ειναι 19%και οχι 13,8 σιγα σιγα μας πανε στο 19 το υψηλοτερο ποσοστο που προκαλεσε μια σοβαρη οικονομικη κριση Το 2009 η ΕΛΛΑΔΑ κατατασσεται 81* παγκοσμοιος η χωρα πολιτικης και οικονομικης ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 22/10/2010 00:47:03

    Ανακοίνωσε και βοήθημα για τους χαμηλοσυνταξιούχους, λεφτά υπάρχουν.

  7. deldio avatar
    deldio 22/10/2010 01:29:36

    Οι χαμηλοσυνταξιούχοι είναι ψηφοφόροι, τα λεφτά γι' αυτούς υπάρχουν προεκλογικά και μόνο στο...μιλητό, εάν τα δουν ποτέ γράψτε μου. Αντίθετα, οι μεγαλοεργοδότες θα τσεπώσουν σίγουρα τα 2,5 δις ευρώ από τον ΟΑΕΔ για την ....καταπολέμηση της ανεργίας (πώς το είπαν "ενεργητικές πολιτικές καταπολέμησης ανεργίας" χα χα). Ξέρετε, εκείνο τον γνωστό ΟΑΕΔ που πριν από λίγους μηνες ο κλαψοΛοβέρδος έλεγε "δεν υπάρχει σάλιο". Εκεί τα λεφτά πράγματι υπάρχουν και όχι μόνο υπάρχουν αλλά θα δοθούν σίγουρα

  8. zackii avatar
    zackii 22/10/2010 07:19:39

    Όλοι ξέρουμε ότι ο ΓΑΠ ήταν ο μόνος που δέχτηκε να προδώσει τους συμπατριώτες του??? σαν άλλος Εφιάλτης. Εκείνο που με ενοχλεί όμως είναι ότι ο ΚΚ ήξερε και όμως το επέτρεψε. Έπρεπε να αγωνιστεί με όλες του τις δυνάμεις να μη συμβεί με τίποτα αυτό. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ..

  9. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 22/10/2010 09:02:19

    Αλλοίμονο αν δεν έβαζαν μπράτσο στον άνθρωπό τους, εν όψει εκλογών!
    Αν και ισχύει το "την προδοσία πολλοί αγάπησαν….", είναι νωρίς να τον ξεκρεμάσουν γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί το συμφωνηθέν "πακέτο".
    Θα τον στηρίξουν λοιπόν, μέχρι την πλήρη παράδοση της Πατρίδας και μετά θα τον αποσύρουν. Πάγια τακτική τους παγκοσμίως και το έργο το έχουμε ξαναδεί!
    Και μόνο που σκέφτομαι ότι υπάρχει ένα κομμάτι του ΠΑΣΟΚ, που διεκδικεί τον χαρακτηρισμό του ως «πατριωτικό» και στηρίζει Γιώργο, σταματάει ο νους μου!

    • Y. avatar
      Y. @ Αφροδίτη 22/10/2010 09:16:29

      Αφροδίτη...να δεις μετά το φούμο στις επτά, τι όργανα θα λαλήσουν εντός του Πασόκ. Και όχι μόνο από το “πατριωτικό”, αλλά και από το “λαϊκό”

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Y. 22/10/2010 09:26:35

        Καλημέρα Υ! Αυτό περιμένω να δω. Να κάνει ο Νοέμβριος νταμπλ, μαζί με τον περυσινό!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Y. 22/10/2010 09:56:10

        Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα πατριωτικό ή λαϊκό στο παστοκ.

        Είναι άμεση η ανάγκη ΟΧΙ ΜΟΝΟ να ξεφορτωθεί ο τόπος αυτό το σίχαμα που λέγεται Μνημόνιο αλλά να ξεσκεπαστεί και να καταδικαστεί στις συνειδήσεις όλων η πράσινη απάτη που ρήμαξε τον τόπο.
        Η απάτη της αρπαχτής και της "πάρτης μου" που είναι ιδεολογικά και καρμικά αντίθετη σε κάθε έννοια κοινωνίας και συνόλου.

        Ο στόχος του Αναρμόδιου Πολίτη πρέπει να είναι διπλός...και να διαολοστείλει την "συμμορία των προθύμων" και να αφυπνιστεί παίρνοντας χαμπάρι τι ακριβώς παίχτηκε ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ στην Μεταπολίτευση.

        Και όταν το καταλάβει να πιέσει για Δίκες, Δημεύσεις και Διαπόμπευση.
        Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε απλά με λεφτά χαμένα και περιουσίες πετσοκομένες.
        Εδώ έχουμε να κάνουμε με την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ενός ολόκληρου λαού που διασύρεται χρόνια τώρα εξαιτίας των ανίκανων εθελόδουλων κυβερνήσεών του.

        No more.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/10/2010 15:24:30

    ΟΙ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΣ-ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ, δεν παιζουν ζαρια.. τα ντορτια δεν τα θελουν. Ουτε τα "ματακια".

    seven - eleven κατ εξακολουθηση βα σηκωσουν την μπανκα με δικο του κρουπιερη τον ΓΑΠ.

    ΠΠ