09/06/2008 20:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για όλους εσάς

 

_____________________________________ 

@ factorx
@ προφήτη
@ archaiopteryx
@ νήπιο γέροντα
@ ΠΕΛΙΑ,
@ Suhoi
@ πολλούς άλλους

Τι θα γίνει ρε παιδιά; Θα μας αφήσετε να κάνουμε και καμιά δουλειά?
Έχουμε από καιρό σταματήσει να μαγειρεύουμε, να συμμαζεύουμε, να σιδερώνουμε…και με το ζόρι πάμε το πρωί στη δουλειά.
Το μυαλό μας στο blog..σε τούτο δω.
Να διαβάσουμε τον FactorX.
Να περιμένουμε τα σχόλιο όλων των ανωτέρω.
Χιλιάδες ανανεώσεις του explorer, μπας και μας ξεφύγει τίποτα.
Τρέχουμε και στο Google να αναζητήσουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε. Λαχανιάσαμε!
Δώδεκα το βράδι, λέω να κλείσω ….ΜΠΑΜ ο Προφήτης! Άντε κοιμήσου τώρα εσύ και να χάσεις την συνέχεια. Γίνεται; Δε γίνεται.
Να μη περιμένεις τον ευγενικό και «spiritoso» αρχαιοπτέρυγα;
Να μην διαβάσεις άλλη μια ώρα τον «νήπιο γέροντα»;
Άντε μέχρι να ξυπνήσει κι ο Πελίας (μάλλον πάει για ύπνο νωρίς), απολαμβάνεις τα διάφορα μπινελίκια των διαφωνούντων.
Κανένα πλυντήριο με το νυκτερινό το βάζουμε στο μεταξύ και τίποτα άλλο. Κεράσια στο μπολ και τρεχάλα στο Pc.
Και σαν να μην έφτανε αυτό καθυστερούμε και το πρωί στην δουλειά μας γιατί πρέπει να δούμε και τι χάσαμε τις ελάχιστες ώρες που κοιμηθήκαμε!
Αλλά χαλάλι σας…Να είστε καλά όλοι σας, να σας διαβάζουμε.

Πανέξυπνη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dot.Hakers avatar
    Dot.Hakers 09/06/2008 20:31:32

    Χιλιάδες ανανεώσεις του explorer, μπας και μας ξεφύγει τίποτα.

    Μπορείτε να εγγραφείτε στο feed του blog με τον Google Reader αν έχετε Google account, ώστε να έρχονται αυτόματα σε σάς οι ανανεώσεις...;)

  2. jk avatar
    jk 09/06/2008 20:39:50

    ΑΘΛΗΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
    N E M E A 2 0 0 8
    Οι μικροί Ολυμπιακοί, στην Αρχαία Νεμέα της Κορινθίας. Υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού. Γνωστοί και ως οι Ολυμπιακοί για όλους!
    12 ημέρες μέχρι την έναρξη των αγώνων (21 Ιουνίου, 2008)
    http://www.nemeagames.gr/
    Για ένα πλούσιο άλμπουμ των αγώνων ΝΕΜΕΑ 2004 δες εδώ:
    http://picasaweb.google.gr/jketseas/2004
    περιέχει 94 φωτογραφίες υψηλής ευκρίνειας.
    (Σημ. βάζοντας το cursor πάνω σε ένα εικονίδιο ανοίγει ένα επεξηγηματικό παράθυρο με όλες τις σχετικές πληροφορίες. Κάνοντας κλίκ πάνω στην εικόνα την κατεβάζει από το Ιντερνετ σε ενδιάμεσο μέγεθος. Έχετε την δυνατότητα να κάνετε ‘Download Photo’ για να κατεβάσετε την εικόνα full size. Προτιμότερο είναι το ‘Slideshow’ για αυτόματη εναλλαγή των εικόνων.
    Must see για όσους αγαπούν τον κλασσικό αθλητισμό.

  3. Lara avatar
    Lara 09/06/2008 21:54:14

    ΚYΘHΡΩΝ ΩΡΕΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΣ

    Σαν τις Ωρες που επενδυουν

    sτειρες και αγονες στιγμες

    κι απο πυρκαγιας αποσπιθο

    ναρκισσος ξεπηδα στη ζωη μας.


    Σαν απο Συμπληγαδων στοματα

    ορμουν σε μουραγιο οι πρυμνες

    παφλαζοντας κι ακονιζοντας την οραση

    της χαρας η γιορτη ειν’ απολαυση.


    Σαν τις Ωρες που ερχονται

    ν’ ασημωσουν τις μερες μας

    με ζουμπουλια , βερβενες και νουφαρα

    φεγγαρονειρα σ’ αποκρυφα ΚuθHρα.


    Σαν τις Ωρες αργορυθμες

    που μετρουν τις μερες μας

    γυμνες στης Τζια το ξαγναντο

    να χανονται σα σκαφος αφαντρο.


    Σαν τις Ωρες που φευγουν

    ευγενων πριγκηπων κυματα

    και το νου πλημμυριζουν

    με στροφες, λεξεις, φιληματα.


    Σαν τις Ωρες πιστες στη σκια μας

    μ’ ενα a Dio βουβαινουν

    ξανα τη μιλια μας.

    lara

  4. βοιωτός avatar
    βοιωτός 09/06/2008 22:31:49

    "Χιλιάδες ανανεώσεις του explorer, μπας και μας ξεφύγει τίποτα".

    Ωστε εξαιτίας σου το antinews είναι στις πρώτες θέσεις αναγνωσιμότητας.
    Τώρα εξηγούνται πολλά...

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/06/2008 22:43:39

    Λάρα,

    καλό! Ταξιδιάρικα ατμοσφαιρικό. Κάνει για τραγούδι, σκέφτηκα, μόλις το διάβασα. Δικό σου είναι; Πες μου, αυτά που γράφεις είναι α καπέλα, ή τα έχεις έτοιμα; Επίτρεψέ μου και μια τεχνική παρατήρηση, -χωρίς να με αποκαλέσεις "σερ", ε; Οι τόνοι δίνουν τον τόνο. Καλό είναι να βγαίνει αυτός αβίαστα, όχι να προσέχουμε πιο πολύ απ' όσο πρέπει την εικόνα των λέξεων, γιατί αποσπάται, απορρυθμίζεται η ροή της σκέψης και δεν επιτυγχάνεται ο τηλεπαθητικός συν-τονισμός πομπού - δέκτη. Λάβε υπ' όψη σου, επίσης, ότι πολλά νεαρά άτομα δεν γνωρίζουν τις λέξεις και δεν ξέρουν που μπαίνει ο τόνος.

    Καλή η Ζυρίχη, αλλά και τα Κύθηρα, μάλλον, καλλίτερα. Πάντως, εγώ, ακόμα, τα Κύθηρα δεν τα είδα, πραγματικά...

    Χαιρετίσματα στην λίμνη! Αλήθεια, οι πόλεις με λίμνες, είναι άλλη φάση, -ε;

  6. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 09/06/2008 22:50:03

    @νήπιος γέρων
    "Αλήθεια, οι πόλεις με λίμνες, είναι άλλη φάση, -ε;"


    Όντως, έχουν πολύ υγρασία!

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/06/2008 22:57:39

    @πανέξυπνη: ψιλοκόλλησα με την ποίηση, καθώς μπήκα στα σχόλια, και ξέχασα να σου πω "ευχαριστώ"! Μ' έκανες και χάρηκα. Να 'σαι καλά!
    Και, -πού 'σαι; Γράφε πιο συχνά...

  8. Lara avatar
    Lara 09/06/2008 23:02:02

    To problhma mou einai oti de xrhsimopoio Ellhniko Tastatur sth douleia oute sto spiti afou de douleuo auth th glossa
    me apotelesma auto pou vlepeis.
    To poihma einai diko mou apo kapoia sullogh pou ekleise prosfata,
    alla grafo kai "a Capella" arketes fores kai kurios me kapoion/a allon/h mou aresei na sthno Iliades ki Oduseies se stul Strofh Antistrofh.
    Sugnomh gia ta Greeklish, alla xalase to PC sto spiti kai sto Laptop den vrisko thn Ellhnikh.
    H limnh einai uperoxh kai tora me tosous episkeptes h filoxenh Zurixh einai paneutuxhs.
    lara

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 10/06/2008 00:28:46

    Πανέξυπνη
    εγώ τελειώνω τα κεράσια πριν καθίσω στο PC. Αλλοιώς ξεχνιέμαι!
    Σε ευχαριστώ για την εκτίμηση.
    Ανταποδίδω - και όχι τυπικά.
    Αυτοσαρκασμός και χιούμορ δεν "φυτρώνουν" σε μίζερους ανθρώπους.
    Το ποστ σου πρέπει να αναγορευθεί "Μαίρη Παναγιωταρά στο antinews".
    Όπως σού λέει και ο ν.γ. : γράφε πιο συχνά.
    Καλήνύχτα
    (Αν το διαβάσεις το πρωί, Καλημέρα!)

    Lara
    είναι ωραίο που μάς στέλνεις ανταποκρίσεις από Ζυρίχη. Γίνεται ο Πλανήτης λίγο πιο μικρός.
    Αλλά τα greeklish είναι ανυπόφορα.
    Ευτυχώς δεν ήρθε και το ποίημα έτσι, θα το σκότωνες.
    Να σού στείλουμε ένα ελληνικό tastatur...
    Gute Nacht und Süße Träume

  10. Vass avatar
    Vass 10/06/2008 00:33:54

    Λάρα, επειδή δεν μπορούμε να σε παρακολουθήσουμε με τα Greeklish. Μπορείς σε παρακαλώ να ζητήσεις ένα laptop από τον Κυριάκο (από του περισσευούμενους) και να λύσουμε όλοι μαζί το πρόβλημα;

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/06/2008 01:09:36

    Ωραίος, ο Vass!!!

  12. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/06/2008 01:24:14

    Γειά σου μωρέ Προφήτη...
    Ειναι μικρός ο κόσμος τελικά...
    Πού να το φανταζόμασταν οτι θα συναντιόμασταν ξανά στήν μπλογκόσφαιρα...
    Υ.Γ.
    Πάντως το ψεκαστικό γιά τά Σοράκια ,καλά κρατεί.

  13. Factorx avatar
    Factorx 10/06/2008 01:40:23

    Θέλουμε κι εμείς ένα

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 10/06/2008 01:57:21

    Σπύρο, έριξες πολύ την τελευταία φορά κι εξαφανίστηκαν όλα.
    Θα πλήξουμε ρε φίλε, άσε που νεκρώνουν τα αντανακλαστικά.

  15. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 10/06/2008 02:09:51

    Σαράντα παλικάρια
    από τη Λει-. από τη Λειβαδιά.
    Πάνε για να πατήσουνε
    την Τροπο-, μωρ' την Τροπολιτσά

    Στο δρόμο που πηγαίνανε γέροντα,
    μωρ' γέροντ' απαντούν.
    Ώρα καλή σου γέρο
    καλώς τα τα, καλώς τα τα παιδιά.

    Πού πάτε παλικάρια
    πού πάτε βρε, πού πάτε βρε παιδιά.
    Πάμε για να πατήσουμε
    την Τροπο-, μωρ' την Τροπολιτσά

  16. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 10/06/2008 02:17:45

    Νταλίκα
    -----------

    Στίχοι: Κώστας Τριπολίτης
    Μουσική: Δήμος Μούτσης
    Πρώτη εκτέλεση: Σωτηρία Μπέλλου
    Άλλες ερμηνείες: Ελένη Δήμου
    -----------------------------------
    Ζόρικος κρεμανταλάς ο καιρός που κουβαλάς,
    η ζωή σου μια νταλίκα με μπαγάζια και με ΙΚΑ.
    Τώρα απόχτησες καβούκι και αμάξι σπορ μοντέλο
    τώρα σκάλωσες στο λούκι κι είσ' αλλιώτικο καπέλο.

    Η ζωή σου ντούμπλε-φας, μέσα κι έξω τη φοράς,
    η καρδούλα σου γκαζιέρα δίχως γκάζι και αγέρα.
    Μες στο κόλπο είσαι χωμένος και γλιτώνεις παρά τρίχα,
    τώρα είσαι βολεμένος και σου κόψανε το βήχα.

    Κι αν θυμάσαι τα παλιά, ψέματα και μπλα μπλα μπλα,
    η μαγκιά σου ναφθαλίνη με κασμίρι και λουστρίνι.
    Τώρα κάνεις μαύρη πλάκα κι όλο τρως απ' την κουτάλα,
    τώρα μάγγωσε η φάκα και σε κλείσανε στη γυάλα

  17. g.v. avatar
    g.v. 10/06/2008 07:13:44

    Il tuo bel cielo vorrei ridarti,
    Le dolci brreze del patrio suol;
    Un regal serto sul crin posarti,
    Ergerti un trono vicino al sol!

  18. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/06/2008 10:09:10

    Αφιερωμένο στην "Πανέξυπνη" και σε όλους όσους "όταν ήτανε μικροί, μεσ' τα κύματα δεν τους ένοιαζε, αν ο κόσμος είν' απλός, ή έτσι απλώς σ' εκείνους έμοιαζε"...

    "ΟΙ ΘΕΡΙΣΤΕΣ"


    Μπήκε ένας ήλιος μες στο σπίτι και με ξύπνησε
    μετά με οδήγησε σε κάτι έρημες ακτές,
    έκαψε όλα μου τα ρούχα και με τύφλωσε,
    άπλωσε γύρω μου κάτι παράξενες σκιές.

    Μετά μου κόλλησε στα μάτια τηλεσκόπια
    και είδα ηλιοτρόπια σε κάμπους μακρινούς
    να στρέφονται στο φως σαν περισκόπια
    για αυτούς που θάφτηκαν από ασήκωτους καιρούς.

    Για όλους αυτούς που ονειρεύτηκαν να ζήσουν
    ένα ταξίδι μακρινό μα δεν προλάβανε αυτούς,
    αυτούς που δεν προλάβαν να γυρίσουν
    απ'το ταξίδι που οι άλλοι ονειρεύτηκαν απλώς...

    Ήρθε ένας άνεμος το απόγευμα και φύσηξε,
    κάπου μακριά μουγκρίζαν κάτι μηχανές
    κι όπως κυλούσε το τραγούδι τους με κοίμιζε,
    κάτι μου θύμιζε,κάτι εικόνες απ'το χτες.

    Κάτι ανθρώπους που με κρύψαν όταν έβρεχε,
    αίμα και δάκρυα πάνω στις σκεπές,
    κάτι κορίτσια που με κύλισαν στα σύννεφα
    όταν πατάγανε στη Γη με τα δρεπάνια οι θεριστές.

    Όσοι κρυφτήκαν στα τριαντάφυλλα γλιτώσαν,
    άλλοι πληρώσαν για κάθε αύριο με ένα χτες
    μα οι θεριστές ποτέ κανένα δεν προδώσαν,
    ξηλώσαν τα αγκάθια απ'όλες τις καρδιές...

    Ήρθε ένα σύννεφο το βράδυ και με τύλιξε,
    πριν να προλάβω να σκεφτώ γέμισε η νύχτα αστραπές
    κι ώσπου να βρω κάτι να πω η νύχτα μίλησε,
    η νύχτα είπε πως απόψε είναι νύχτα για ευχές...

    Τα πλάσματα τριγύρω ησυχάσαν,
    μόνο το δέντρο της σιωπής,το δέντρο της σιωπής
    άπλωσε λίγο τα κλαδιά του και με φτάσαν,
    είχαν τα λόγια που θα πω μέσα στα φύλλα του φωλιές:

    Θέλω έναν ήλιο το πρωί πάνω απ' τη θάλασσα,
    έναν άνεμο το απόγευμα να διώχνει τις σκιές,
    ένα σύννεφο το βράδυ, ένα σύννεφο
    που οι κεραυνοί του να φωτίζουνε στα βράχια τις μορφές
    όλων αυτών που ονειρεύτηκαν να ζήσουν
    ένα ταξίδι μακρινό μα δεν προλάβανε αυτούς,
    αυτούς που δεν προλάβαν να γυρίσουν
    απ'το ταξίδι που οι άλλοι ονειρεύτηκαν απλώς...

    Αυτά είχα να τους πω όμως δε μίλησα,
    μ'άρεσε όπως την κοιτάζανε οι λύκοι από μακριά,
    αγκάλιασα τη νύχτα και τη φίλησα,
    ήταν ωραία τα φιλιά...
    ήταν ωραία τα φιλιά...
    ήταν...

    (Στίχοι - Μουσική: ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ)

    Για τους στίχους του Παύλου, εδώ: http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=index&sort=alpha&lyricist_id=433


    ΥΓ. "ΟΜΩΣ εμείς βλέπουμε χρώματα κι ΑΚΟΜΑ
    πάνω στο Boundy λέμε: ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ"!..

  19. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/06/2008 11:18:22

    Anonymous Says:
    June 10th, 2008 at 9:40 am
    Ολη η δόξα της καταξίωσης εδώ του φόρουμ δεν μπορεί να πηγαίνει στους “νικεπώνυμους”. Τα σοβαρότερα-κρισιμότερα για την ενημέρωση προέρχονται από τη φυλή των “ανώνυμους”.

    Το πρόβλημα είναι ότι ως "ανώνυμος", φίλε, δεν υπάρχει σημείο αναφοράς. Με το "νικεπώνυμο" υπάρχει, και είναι η όλη διαδρομή των σχολίων κάποιου. Αυτό σε δεσμεύει εντός μιας "ταυτότητας"- "προσωπικότητας", που απαρτίζεται απ' όλα όσα λες. Βέβαια, δεν είναι απαραίτητο να γράφει κάποιος πάντα με το "νικεπώνυμό" του. Αλλά και έτσι αν το κάνει, πάλι καταλαβαίνει κάποιος που τον παρακολουθεί καιρό ποιος είναι, γιατί ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο γραφής, ως ύφος και, κυρίως, σαν στίξη, συντακτικό, λεξιλόγιο. Έτσι, το νικεπώνυμο σε δεσμεύει από τα ήξεις- αφήξεις του χωροφύλαξ - αστυφύλαξ, πράγμα που είναι στοιχειώδης κανόνας σοβαρής συν-ζήτησης. Δηλαδή, μπορεί κάποιος κάτω από το νικεπώνυμο να μην παρουσιάζει τον πραγματικό του εαυτό, την ταυτότητά του, αλλά δημιουργεί μία άλλη από την οποία δεν μπορεί να ξεφύγει, κατά το δοκούν συμφέρον του κάθε φορά. Αυτή είναι η σημαντική διαφορά.

    Κατά τα άλλα, ούτε λόγος να γίνεται ότι υπάρχουν "ανώνυμοι" που, πολλές φορές, συνεισφέρουν στην συν-ζήτηση των μπλογκ πιο πολλά από τους "νικεπώνυμους". Και άλλες τόσες φορές που ξεκινούν ομηρικές συζητήσεις από "ανώνυμους". Ακόμα θυμάμαι το τι έγινε επί ένα συνεχές ...τριήμερο το Πάσχα με κάποιον "ανώνυμο", όπου ο Φάκτορας του έκανε και ανάρτηση με τον ευρηματικό τίτλο "Ανώνυμος Ανέστη"!

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/06/2008 11:27:08

    για να μην θυμήσω την κινηματογραφική ταινία με τον Zero Mostel "the Front" αναφορικά με την περίοδο του Μακάρθυ...

  21. isnogood avatar
    isnogood 10/06/2008 14:51:07

    Έσβησα και ξανάγραψα πολλές λέξεις...
    Τελικά θυμήθηκα κάτι που έγραψα πριν πολλά χρόνια σε μια φίλη και σας το ποστάρω με όλη του τη σεμνότητα:

    Ήρθες και η νύχτα μύρισε πανσέληνο
    Το αίμα του Πάθους κύλισε στις φλέβες
    Τα 'θέλω' ανάμνηση έγιναν
    Κι εγώ ένας ικέτης της επανάληψης...

    Υ.Γ.
    Καλό Καλοκαίρι σε όλους

  22. fantomas avatar
    fantomas 10/06/2008 16:32:47

    Πανέξυπνη

    ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΓΩ ΤΙ ΤΡΑΒΑΩ.........
    ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.....ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΕΤΕΡΟΥ ΗΜΙΣΗ ΝΑ ΛΕΕΙ....''ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΕΙΣΑΙ! ΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ! ''
    ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.......ΚΡΥΦΑ-ΣΥΝΟΜΟΤΙΚΑ.....ΝΑ ΜΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΚΑΤΙ........ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΤΗΣΗ!!!
    ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ......ΨΑΞΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΕΝΤ(ΕΣΤΩ ΑΠΛΗ!)

    ΑΣΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΘΕΙ ΟΛΗ ΜΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ !!!

  23. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/06/2008 16:32:48

    @Anonymous 2:23: σ' ευχαριστούμε, φίλε, για τις χρήσιμες πληροφορίες σου, τουλάχιστον εμείς που είμαστε ψιλο-χοντροάσχετοι.

  24. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 10/06/2008 19:19:39

    @Ανώνυμους 9¨40
    "Ολη η δόξα της καταξίωσης εδώ του φόρουμ δεν μπορεί να πηγαίνει στους “νικεπώνυμους”. Τα σοβαρότερα-κρισιμότερα για την ενημέρωση προέρχονται από τη φυλή των “ανώνυμους”.

    Έχεις απόλυτο δίκιο! Όμως πήγα να το γράψω δεν ήξερα πως να αναφερθώ σωστά, αλλά μην ξεχνάς έχω βάλει τίτλο "Για όλους εσάς", έτσι ήταν και ο τιτλος του mail στον Factorx και μετά τα nicknames γράφω @πολλούς από εσάς.
    Τα εξηγεί καλύτερα ο Νήπιος Γέροντας, έτσι, όπως ίσως θα τα εξηγούσα κι εγώ.
    Ομολογώ την παράληψή μου @όλους τους ανώνυμους και σου ζητώ συγγνώμη, αλλά σ' αυτό το blog συνυπάρχουμε νομίζω "επώνυμοι" κι ανώνυμοι.

  25. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 10/06/2008 19:27:00

    @ g.v
    Se quell guerrier io fossi!
    Se il mio sogno si avverasse!
    Un esercito di prodi da me guidato,
    e la vittoria e il plauso di Menfi tutta!
    E a te, mia dolce Aida,
    Tornar di lauri cinto…
    Dirti: per te ho pugnato per te ho vinto!

  26. g.v. avatar
    g.v. 10/06/2008 19:43:17

    @πανέξυπνη,
    μπορεί τα ιταλικά μου να είναι πρωτόγονα, αλλά η μουσική...είναι 5-10 μέρες τώρα, δεν λέει να σταματήσει.

  27. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 10/06/2008 19:58:46

    @g.v

    Τότε, Caro g.v, πα να πει ότι είσαι πραγματικά ευτυχής.

  28. g.v. avatar
    g.v. 10/06/2008 20:06:42

    μπορείς να το πεις, κάπως έτσι, αν και από αύριο μέσα τα κεφάλια, πρέπει να ξαναβάλω το ένδυμα του σοβαρού και ξανά στο μαγγανοπήγαδο της διαχείρισης εγωισμών και της μεγιστοποίησης αξίας. Αλήθεια, πως θα περιέγραφες εσύ τη δουλειά σου;

  29. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 10/06/2008 20:30:59

    @g.v
    Άκρως ενδιαφέρουσα. Κάθε πρωϊ αφήνω στη στάση Πανεπιστήμιο του Μετρό την όποια παιδικότητά μου και οπλίζομαι με τις οικονομικοτραπεζικές γνώσεις μου, περισσότερο τραπεζικές, και ετοιμάζομαι να αντιμετωπίσω τις ορδές των οικονομικά ασθμενόντων και άκρως αγχομένων δανειοληπτών, ενός από τους μεγαλύτερους Τραπεζικούς οργανισμούς της χώρας.
    Μ' αρέσει η δουλειά μου, με στενοχωρεί όμως ταυτόχρονα γιατί λόγω αυτής κατανοώ άκρως το οικονομικό πρόβλημα των Ελλήνων, το οποίο προέρχεται κυρίως από την μανία "να βάλουμε ένα κεραμίδι πάνω απ'το κεφάλι μας".
    Όταν τελειώσω την δουλειά μου, ξαναρχίζω το παιχνίδι με τις κούκλες μου, ως το άλλο πρωϊ.

  30. g.v. avatar
    g.v. 10/06/2008 20:41:06

    πω πω, περνούσα έξω από αυτους τους οργανισμούς κάποτε. Εκει άκουσα από τον φύλακα στην πόρτα ότι οι αγορές δεν είναι αποτελεσματικές. Μεγάλη έκπληξη. Τι μανία, να κυνηγάτε assets που για τους πελάτες είναι liabilities και εσείς να κάνετε επιτροπές διαχείρισης κινδύνων ενεργητικού παθητικού και εκείνοι να μετράν να δουν αν βγαίνουν... Τουλάχιστον κάνεις δουλειά με κόσμο.

    Με τρώει η περιέργεια και να είμαι αδιάκριτος θα μου πεις να σταματήσω: στην Τράπεζα έμαθες ιταλικά;

  31. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 10/06/2008 20:51:09

    Apocallysse Now!
    Οχι σπούδασα στην Ιταλία και μετά δούλεψα εκεί μια πενταετία.Σύνολο διαμονής 10 συναπτά έτη.
    Δεν με ενοχλεί που ρωτάς. Χρειάζεται να επικοινωνούμε.

    "Εκει άκουσα από τον φύλακα στην πόρτα ότι οι αγορές δεν είναι αποτελεσματικές"
    Φύλακας το είπε αυτό; Εκπλήσσομαι! Εκεί οι πιο πολλοί δεν γνωρίζουν την διαφορά Euribor και ΕΚΤ!!

  32. g.v. avatar
    g.v. 10/06/2008 21:14:41

    Μαθαίνεις πολλά από φύλακες, όταν καταλάβουν ότι είσαι απλός περαστικός. Μου είπε ένας, στο Σύνταγμα κοντά, ότι οι ελληνικές τράπεζες δεν πανε πολύ καλά αλλά θα προσπαθήσουν αλληλοβοηθηθούν για να αντέξουν το ξένο ανταγωνισμό που δήθεν θα έρθει και (άκου ανοησίες) θα είναι αμείλικτος.

    Αλλά φαίνεται ότι όλη αυτή η αυτοπροστασία φαίρνει εκφυλισμό και δεν νομίζω γίνονται καλύτερες, τουλάχιστον αν κρίνω από το ύφος του φύλακα αυτές τις μέρες.

    Εγώ λοιπόν βρέθηκα πιο δυτικά. Θυμάμαι πως κατα σύμπτωση έπαιζαν Φελινι σε κάποιο κινηματογράφο, όλο το χειμώνα. Από κει μου ήρθε η ιδέα να μάθω λίγα ιταλικά. Είχαμε ένα δάσκαλο που επέμενε να μας μάθει την jovinezza και μερικοί ρέμπελοι του μουρμουρίζαν το bandiera rossa.

    Εκανε κρύο πανέξυπνη, τα χιόνια έπιαναν τον Νοέμβριο και ελυωναν τον Απρίλιο. Μόνο ο Φελίνι και κάτι Ελληνες ποιητές αντέχουν τόσο κρύο. Και οι ντόπιοι, φυσικά.

  33. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 10/06/2008 21:44:11

    Θα σου μιλούσα ώρες ολόκληρες για τα Ιταλικά αλλά φοβάμαι ότι θα μου την πέσουν, ότι δεν αγαπώ τα ελληνικά κλπ και ότι η ελληνική η καλύτερη γλώσσα και γω δεν αντέχω σε τέτοια...δεν έχω υπομονή να πείθω πλέον τους άλλους ότι λατρεύεις την γλώσσα σου αλλά μπορείς ν' αγαπάς και μια άλλη.
    Κι αυτοί οι Έλληνες ποιητές στην Αλάσκα ζούσαν;
    Όσο για το άγχος των Τραπεζών άστο καλύτερα! Ούτε ξέρουν από που να προφυλακτούν κι ας φαίνονται τόσο απρόσωπες.
    Από την διασφάλιση των χρηματοδοτήσεών τους απατεώνες, πλαστά πιστοποιητικά εφορίας, καμμένα σπίτια με ληγμένα ασφαλιστήρια , εξαγορές μεταξύ τους, ρευστότητα.
    Συμβάσεις που δεν τους προστατεύουν κι ας τις διατύπωσαν οι ίδιοι;
    Δεν μιλάμε για τον ξένο ανταγωνισμό, αυτός πια είναι ο ΚΕΡΒΕΡΟΣ!

  34. g.v. avatar
    g.v. 10/06/2008 22:08:35

    Μου αρέσουν όλες οι γλώσσες, ιδίως όταν καταλαβαίνω λίγο τι λένε. Και η ελληνική και δεν θα το μαντέψεις ποτέ, ο Ελύτης.

    Θα σου την πεσουν με την γλώσσα, θα μας την πεσουν με τις τράπεζες. Φρίκη! έγραψε ένας φίλος μου κάτι και το βλέπω κάθε φορά που κάνω google το θέμα...Δεν θα ξαναπώ «τράπεζα», θα λέω «κολοκύθι». Τα κολοκύθια λοιπόν, επαναπάυονται στην μεταξύ τους ειρήνη. Να το προσέχεις, και να μην γραφεις κακίες για να μην σου χαλάει η ζαχαρένια.

    Οι έλληνες ποιητές ήταν σε μία πολιτεία, που οι πινακίδες αυτοκινήτων γράφουν «live free or die» και οι άνθρωποι το εννοούν, όσο και αυτό μπορεί να επισύρει «πέσιμο». Αν ποτέ πας διαδικτυακή βόλτα σε νησιά, ένας αλλοπρόσαλος γέρος της θάλασσας περιτριγυρισμένος από φίδια, ήταν στην ...βιβλιοθήκη.

    Μετά οι ποιητές ταξίδεψαν σε μια πόλη που έγινε επανάσταση με τσάγια, και κατέληξαν στην πόλη που δεν κοιμάται ποτέ και που έπεσαν κάτι μεγάλα κτίρια και ευτυχώς δεν ήμουν μέσα ούτε εγώ ούτε τα βιβλία...

    Τι πλάκα που έχει η κουβέντα, ελπίζω να μην σε επιπλήξουν (και αν το κάνουν, για την ανάρτηση μιλάμε ουτως ή άλλως, μέσω g.v.

  35. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 10/06/2008 22:42:09

    Το ότι θα μας την πέσουν είναι σίγουρο το κακό είναι να μην μας "κόψει" ο οικοδεσπότης.
    Ο τελευταίος που επέτρεπα να με επιπλήττει..έφυγε στο στερνό ταξίδι πέρυσι τέτοιο καιρό (7/7/07) κι από τότε τσακίστηκα! Ο άνθρωπος αυτός με γέννησε. (Τίκτω επί το σωστότερο)

    Θυμάσαι τον Μικρό Πρίγκηπα του Εξυπερύ?

    Έχω πάει αυτή τη βόλτα αλλά μου την έπεσαν και πολύ πικράθηκα. Δεν ξέρω μπορει και να το νόμισα εγώ!

    μέσω g.v.????
    Τώρα οι ποιητές και τα βιβλία τους που βρίσκονται?

  36. g.v. avatar
    g.v. 10/06/2008 22:58:38

    στην Αθήνα, σε νησιά με αέρα, (από αύριο λίγη συμβατικότητα, άσκηση πυρόσβεσης εν μέσω τρέλλας και ύφεσης). Με την φαντασία όπου νά'ναι: Στο Παλέρμο, στην Μόντενα...καλά στην Βενετία θά ήθελα, αλλά δεν με πιστέυει κανείς.

    εφ΄όσον η φωτό έχει καραβάκια να'ρμενίζουν, νομίζω ότι ειμαστε ΟΚ με το μανατζμεντ. Η πολιτική χρειάζεται επικοινωνία. Οι κουβέντες κάνουν τον πλανήτη να γυρίζει (άντε και η αδράνεια)

    Τον θυμάμαι τον Μικρό Πρίγκηπα, αλλά μου προξενεί απέραντη θλίψη. Ξεχνάμε την θλίψη.

    Εσύ έφτιαξες τον g.v. αλλά σίγουρα είναι λίγο παρείσακτος εδώ...σσσ!

  37. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 10/06/2008 23:13:57

    Βενετία! Τι μου θυμίζεις! Έκανα οικονομία όλη την βδομάδα για να μπορέσω να περάσω το σαββατοκύριακο εκεί.Ουκ έστι αριθμός επισκέψεών μου εκει και κάθε φορά ανακάλυπτα και κάτι νέο.
    Εκεί ένιωθα πραγματικά ελεύθερη! Ποιός ξέρει άραγε γιατί.

    Πραγματικά όταν είδα το mail μου, post, μαζί με το καραβάκι, αυτό το υπέροχο καραβάκι, έπαθα (συγγνώμη την έκφραση).
    Αλλά στο διαδικτυακό μου ταξίδι είδα και αγγέλους με παπαρούνες κατακόκκινες!
    Ίσως είναι οι τυχερές μου ημέρες εχθές και σήμερα.

    Αλήθεια πώς μπορούν, τόσο απλά πράγματα να κάνουν κάποιο τόσο χαρούμενο?
    Έφτιαξα εγώ τον g.v? Τότε δεν καθόλου παρείσακτος.

  38. g.v. avatar
    g.v. 10/06/2008 23:39:48

    Τι πανέξυπνη είσαι αν δεν μπορείς να κατασκευάσεις χαρακτήρες.

    Δεν ξέρω τι λένε οι ιστορικοί, αλλά η Βενετία ήταν και φωτισμενη και πρωτοποριακή. Και η μουσική...από g.v. θα πάμε σε παλαιότερες εποχές, Antonio V. Να δοκιμάσεις το Gloria μια Κυριακή πρωί. Ή να πας στην Νάξο μεσοβδόμαδα. Ή στο Φραγκοκάστελλο, ξημερώματα 21ης Ιουνίου. Και αυτά Βενετία. Και η Βενετία γεμάτη Ελλάδα και Βυζάντιο.

    Πανέξυπνη, σε ευχαριστώ που με δημιούργησες, και αν έχεις τα μέσα με τα αεφντικά, σκέψου τι ίχνη έχουμε αφήσει εδώ, σε δημόσια θέα. Θα κάνουν google «αντί» και θα βγαίνουν κόκκινα λουλούδια.

    Τα πιο ωραία πράγματα είναι τα απλά. Σε καληνυχτίζω και σε ευχαριστω για την συν-ζήτηση.

  39. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 10/06/2008 23:47:19

    Κάτι θα κάνω και μετά, θαναι σαν να μην έγινε ποτέ!
    Προτιμώ το Adaggio του Albinoni.
    Καλυνύχτα.

  40. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/06/2008 04:45:57

    @πανέξυπνη -και εφευρετική: Καλή μέρα να 'χεις και σήμερα!

  41. g.v. avatar
    g.v. 11/06/2008 07:45:50

    όταν πήγες την βόλτα, πανέξυπνη, δεν «στην έπεσαν», έπεσαν πάνω σου ίσως απότομα,στην έκπληξη, και τι να κάνουν οι άγαρμποι και άξεστοι, μόνο τύψεις, αλλά τι να κάνουν, άπειρα τα παιδιά, χαμηλό E.Q. Από αυτό δεν πάσχουμε οι περισσότεροι;

    Σε όλους, ποδοσφαιρόφιλους και μη, Καλή Μέρα.

  42. tomaso a. avatar
    tomaso a. 11/06/2008 22:48:05

    τι έγινε; o tomaso albinoni είναι και αυτός δικός σου... Addagio δεν ζήτησες;

  43. g.v. avatar
    g.v. 15/06/2008 23:00:28

    και να ξέρεις, πανέξυπνη, θα σε επισκέπτομαι εδώ όσο κρατάει η ανάρτηση, εκτός αν σε βρω αλλού.