#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/07/2010 16:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για όλες τις κυρίες του ΥΠΕΚΑ



ΣΧΟΛΙΑ

  1. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 21/07/2010 16:31:10

    Ευρημα. Μπραβο

  2. ataktos avatar
    ataktos 21/07/2010 16:39:16

    και ο Πανικας .. τον δορυφορικών διασυνδέσεων
    ..κάνει ντου ..ξύπνησε παιδιά ..χιχχιι....http://pontokomicom.blogspot.com/2010/07/blog-post_5786.html .

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/07/2010 17:11:18

    Σκέφτεστε να είχε ξεραθεί σήμερα ο Ρήνος; Ο ΓΑΠ και η Μπιρμπίλη θα μας έβαζαν να γυρνάμε χειροκίνητα τις ανεμογεννήτριες με βάρδιες...

  4. ataktos avatar
    ataktos 21/07/2010 18:28:55

    καποτε Μαντάμ .. τώρα κυριες .. σωστά...

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/07/2010 19:39:58

    Η υπερβολή των πράσινων μουτζαχεντίν τους εξευτέλισε και αυτούς, και το θέμα τους. Το να προωθείς την καλύτερη (και εφικτή) τεχνολογία για να μην κάνεις ζημιά στον χώρο σου είναι λογικό. Το να μην σπαταλάς επίσης λογικό. Το να παραμυθιάζεις τον λαό με πολικές αρκούδες που πεινάνε στην Ανταρκτική που εξαφανίζεται, προκαλεί την νοημοσύνη του κάθε μη ηλιθίου.

    Το κλίμα πάντα άλλαζε, και πάντα ήταν "θέμα". Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τον ζέστη είναι ότι δεν πεθαίνουμε από το κρύο και ...πολλαπλασιαζόμαστε!

  6. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 21/07/2010 20:59:13

    Η μόνη σταθερά είναι η αλλαγή. Κι αυτό ισχύει και για το κλίμα. Το κλίμα της γης μεταβάλλεται καθημερινά, για εκατομμύρια χρόνια, εξαιτίας ΦΥΣΙΚΩΝ λόγων. Ισως εξαιτίας των κύκλων του ήλιου (11ετίες κλπ κλπ).

    Δεν έχουμε μόνο υπέρ-θερμες περιόδους αλλά και υπερ-ψυχρες.

    Η επιστήμη μόλις που έχει αρχίσει να κατανοεί πως συμβαίνει αυτό. Και φυσικά οι αμερικανοί αντιπρόεδροι με τα ντοκυμαντέρ και τα βιβλία δεν βοηθάνε καθόλου προς αυτή την κατεύθυνση, απλώς τρομάζουν τον άνθρωπο για δικούς τους λόγους.

    Εμείς οι άνθρωποι οι τωρινοί είμαστε "τα παιδιά των πάγων". Υπάρχει και ομώνυμο βιβλίο σχετικά. Εκλαϊκευμένο υποτίθεται αλλά κουραστικό από όσο το θυμάμαι.

    Νομίζω μάλιστα ότι πάμε για μια μικρή-μικρή παγετώδη από όσα καταλαβαίνω και όχι σε μια μίνι ή μάξι θερμή περίοδο, όπως θέλουν οι παγκοσμιοποιητές του global warming και τον φόρων του διοξειδίου.

    Εχουν ξανασυμβεί τέτοιες πολύ μικρές σε διάρκεια παρόμοιες ψυχρές περίοδοι, μετά την τελευταία θεωρούμενη ως μεγάλη, δηλαδή την "Νεώτερη Δρυάδα" ή Big freeze (το σαξωνικό καλλιτεχνικό της) που διήρκησε περίπου 1300 χρόνια, πριν 12 με 13 χιλιάδες χρόνια. Τότε που έλιωσε ο παγετώνας που έφτανε ως την Σόφια τη σημερινή και, αν θυμάμαι καλά, όπως λέει ο Θουκυδίδης για ένα μεγάλο διάστημα όλη η ελλάδα σιδηροφορούσε, μέχρι να κατασταλάξουν τα έλη κλπ κλπ της μεσευρώπης και να σταθεροποιηθούν οι λαοί με τις μετακινήσεις τους.

    Τέτοια πολύ μικρή, σχετικά πάντα σε διάρκεια, ήταν, νομίζω μία περίοδος κάπου στο τέλος του 17ου με αρχές του 18ου αιώνα. Κάπου εκεί, ίσως κάνω και λάθος. Εν ολίγοις "το δάγκωσαν" οι τοτινοί κάτοικοι της ευρώπης. Κρύο πολύ.

    Καλύτερα κρύο να σου πω. Την ζέστη δεν την αντέχω. Ελπίζω να μείνει κάνα κούτσουρο άκαφτο από τα δάση, να ζεσταινόμαστε, να ψένουμε και κάνα κοψίδι, να μην είμαστε στο ξεροσφύρι συνέχεια.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 21/07/2010 21:29:19

      "Δεν έχουμε μόνο υπέρ-θερμες περιόδους αλλά και υπερ-ψυχρες. "

      Εννοείται μέσα σε μια μεσοπαγετώδη περίοδο πάντα. Οπως η τωρινή.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/07/2010 22:16:50

    Αυτη η ΠΑΣΕΓΕΣ που δινει τις αιτησεις των αγροτων για νεα ΦΒ ?? Ποσα χρεωνουν τους αγροτες ?? τι τους υποσχονται?? Αδειες σε ολους και καθεσαι πληρωνεσαι αφορολογητα για 20 χρονια ?? Εγω θα ρωταω μεχρι να παρω απαντηση..

    Δεν ειναι αισιοδοξος διοτι με τον Τσουκρατο ακομη περιμενω, αλλα εμαι μουλαρι.

    ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/07/2010 22:30:13

      ΠΠ --πάντως ... η ψιθυριστεί προπαγάνδα πάει στόμα -στόμα ...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/07/2010 22:41:40

      Ψιθυριζει μεχρι να βγει στους δρομους να παρει κεφαλια. Πυραμιδες ΑΠΕ μονο το ΠΑΣΟΚ ειναι ικανο και ΚΑΝΕΙ !!!

      Στο τελος θα πουν σορρυ δε χωρατε ολοι στο δικτυο, και οσοι χωρατε θα πλρωνεστε με 10 ευρω αντι για 40 και τις επιχορηγησεις σας τις χρωσταμε.. περαστε τις στα "προς εισπραξη" στα αγροτικα βιβλια σας ! Φταιει το κακο ΔΝΤ !!...

      Εντωμεταξυ οι ειδικοι συμβουλοι θα εχουν βγαλει 14.000 κερδος ανα αιτηση ανα αγροτη επι χιλιαδες = μυρια

      ΠΠ

    • DrNo avatar
      DrNo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/07/2010 09:44:50

      @ πορτα-πορτα
      Εγκυρο: Χρεώνουν τους αγρότες 5000 ευρώ, για την υποβολή αίτησης στη ΔΕΗ που όμως κοστίζει: 500 ευρώ συν 1000 ευρώ το παράβολο, σύνολο 1500ευρώ. Και το χειρότερο είναι οτι είναι κούφιες αιτησεις , αφού όλα τα δίκτυα είναι κορεσμένα και θα χρειαστούν νέα δίκτυα που θα πάρουν χρόνια να κατασκευαστούν. Όμως μετά από χρόνια οι τιμές που θα αγοραζει η ΔΕΗ θα έχουν μειωθει.
      Οταν καταλάβουν οι βλάχοι την κομπίνα θα κατεβουν με τα τρακτερ στην Αθήνα.

      • DrNo avatar
        DrNo @ DrNo 22/07/2010 09:48:52

        Σημείωση: Η ΠΑΣΕΓΕΣ με την ομάδα απατεωνων πασοκων μηχανικών της χρεωνει 5000 ευρώ. Υπάρχουν και ελεύθεροι απατεώνες μελετητες-μηχανικοι που χρεωνουν παραπάνω.
        Σε κάθε περίπτωση, ο φάκελος ΔΕΗ είναι μια υπηρεσία που δεν κοστίζει πάνω από 500ευρώ.
        Στις άλλες χώρες την προσφέρουν δωρεάν, αφού κερδίζουν από την κατασκευή.

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 22/07/2010 09:50:40

    Εντωμεταξύ, μια που λέμε για φ/β: Μειώνουμε την καλλιεργήσιμη γη μας, βάζοντας φ/β και ένα σωρό "δασικές" εκτάσεις με πέντε πουρνάρια μέσα, που στην ουσία δεν είναι δάσος, τις αφήνουμε να τις τρώει ο ήλιος επειδή είναι "δασικές".

    Μα μήπως η καλλιεργίσιμη γη είναι πιο χρήσιμη από τα αραιά-αραιά πουρνάρια;

    Και δεν λέω να καταστρέψουμε πλήρως το τοπίο, αλλά μια λελογισμένη χρήση της δήθεν "δασικής" αυτής γης σε φ/β (ή φωτοθερμικά, ακόμη καλύτερα), θα ήταν ίσως πολύ πιο χρήσιμη.