09/05/2011 18:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για το νέο μνημόνιο χρειάζεται νέος υπουργός Οικονομικών

Αν την Παρασκευή, στο Λουξεμβούργο, αποφασίσθηκε ένα νέο μνημόνιο για την Ελλάδα, ποιος θα το εφαρμόσει; Ο υπουργός που εισηγήθηκε το πρώτο μνημόνιο και απέτυχε στην εφαρμογή του; Με ποια προσωπική και πολιτική αξιοπιστία και με ποιες εγγυήσεις επιτυχίας και στήριξης; Συμπέρασμα: για το νέο μνημόνιο χρειάζεται νέος υπουργός Οικονομικών.

Το επόμενο ερώτημα αφορά το πρόσωπο του νέου υπουργού (που όσο δεν βρίσκεται αφήνει τον Γιώργο Παπακωνσταντίνου ακλόνητο στο υπουργείο του). Ποια «χαρακτηριστικά» θα πρέπει να διαθέτει; Πρώτα απ’ όλα την εμμονή με την μνημονιακή πολιτική και την έγκριση της τρόικας. Δεύτερον, την έγκριση του Γιώργου Παπανδρέου. Τρίτον, να μπορεί να σηματοδοτεί με κάποιο τρόπο ένα νέο «ξεκίνημα».

Με την παρέμβασή του και με όσα είπε ο Ανδρέας Λοβέρδος είναι προφανές ότι μεταξύ άλλων θέτει υποψηφιότητα και γι’ αυτή τη θέση.

Ενοχλούν αυτές οι πρωτοβουλίες τον Γιώργο Παπακωνσταντίνου; Όχι, αναγκαστικά - και ο ίδιος καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να υλοποιήσει το νέο μνημόνιο. Και κολλημένος με την καρέκλα του δεν είναι (κολλημένος με το σύστημα είναι).

Αυτό, δηλαδή η υλοποίηση της μνημονιακής πολιτικής, είναι το διαρκές ζητούμενο. Το τελευταίο είναι το δίλημμα που πρέπει να απαντήσει ο ΓΑΠ. Και αυτό είναι το δίλημμα «με εμάς τους μνημονιακούς ή με τους αντίθετους» που του έθεσε στο παρελθόν ο Γ. Παπακωνσταντίνου και τώρα ο Α. Λοβέρδος.

Και κάτι ακόμη: αν υπάρξει νέο μνημόνιο είναι πολιτικά αυτονόητο ότι θα πρέπει να το διαπραγματευθεί ο νέος υπουργός Οικονομικών, που θα αναλάβει και να μας το περάσει. Αυτός θα πρέπει να πηγαίνει στα επόμενα «Λουξεμβούργα»…

Κ. Ζερβόδεξος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 09/05/2011 18:20:39

    Ο Λοβέρδος

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 09/05/2011 18:22:08

      Γι'αυτό έθεσε εαυτόν στην διάθεση του GAP.
      Προσφέρθηκε να υπηρετήσει σαν καλός κατοχικός στρατιώτης την Κυβέρνηση του αποτυχημένου μνημονίου.

  2. effie B. avatar
    effie B. 09/05/2011 18:40:37

    ουτε νεο μνημονιο, ουτε νεος υπουργος οικονομικων.
    Νεα κυβερνηση με τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ στο τιμονι της χωρας!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ effie B. 09/05/2011 18:43:33

      yeah!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • effie B. avatar
        effie B. @ Orestios 09/05/2011 19:10:37

        Ορεστιε,
        η μεγαλη ανατροπη ξεκινησε. κανεις δεν μπορει να την σταματησει!!

        • Orestios avatar
          Orestios @ effie B. 09/05/2011 19:30:53

          Το ποτάμι γίνεται ορμητικό

  3. Κρητικός avatar
    Κρητικός 09/05/2011 18:48:30

    Δηλαδη αυτο ειναι δηλαδη ερωτημα?
    αν χρειαζεται νεος υπουργος για νεο μηνμονιο?

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ Κρητικός 09/05/2011 21:05:57

      ΕΛΑ ΝΤΕ...... ΣΕ ΤΙΝΟΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ.ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΑ ΜΝΗΜΟΜΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΝΑ ΞΕΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΑΝΕΙΚΑ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΠΗΡΑΜΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΣΠΑΤΑΛΗΣΑΜΕ.ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΧΟΥΜΕ ΑΔΕΡΦΙΑ

  4. ΕΥΑ avatar