25/05/2012 16:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για το Μνημόνιο ετοιμάζεται και η Κύπρος!

Βόμβα... Λευκωσίας έσκασε πριν από λίγο καθώς ο διοικητής της Κεντρικής Τράπεζας Πανίκος Δημητριάδης δήλωσε σήμερα ότι "δεν πρέπει να αποκλείουμε την προσφυγή της Κύπρου στο μηχανισμό στήριξης αν αυτό γίνει με σωστούς όρους. Δεν πρέπει να αποκλείουμε οτιδήποτε όταν γίνεται με σωστούς όρους».

 

Άφησε έτσι ορθάνοικτο το ενδεχόμενο να ζητήσει η Κύπρος να μπει στον μηχανισμό.

 

Ο διοικητής της Κεντρικής Τράπεζας συνέστησε ηρεμία και ψυχραιμία για να αντιμετωπιστούν, όπως τόνισε, όλα τα προβλήματα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

«Δεν πρέπει να αποκλείουμε οτιδήποτε εφόσον αυτό μπορεί να είναι υπέρ και όχι σε βάρος της κυπριακής οικονομίας» επισήμανε.

Πέραν του μηχανισμού η Κύπρος εξετάζει τη δυνατότητα δανεισμού από χώρες εκτός ΕΕ και τη δυνατότητα έκδοσης ομολόγων έναντι των μετοχών που θα λάβει με την έκδοση της Λαϊκής.

Οι Κύπριοι εμφανώς πλέον έχουν πρόβλημα που μπορεί να γίνει χειρότερο ανάλογα με τις εξελίξεις στην Ελλάδα. Όμως, φαίνεται ξεκάθαρα ότι η κρίση έχει διαχυθεί παντού και όλες οι οικονομίες έχουν μολυνθεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Economist avatar
    Economist 25/05/2012 16:28:49

    Αφού απέδωσε το σχέδιο στην Ελλάδα αποφάσισαν να το εφαρμόσουν τώρα και στην Κύπρο. Εντελώς τυχαία όλο και κάποιο καλόπαιδο θα τους καλέσει!
    Ευτυχώς υπάρχει και Θεός και αυτός είναι ο μόνος που δεν προδίδει ποτέ όσους βασίστηκαν σ’ αυτόν.

    • Σφύριζας avatar
      Σφύριζας @ Economist 25/05/2012 16:42:16

      Από ότι λέγεται θα βάλει γεωτρύπανα η Μέρκελ από το Βερολίνο για να ρουφάνε οι γερμαναράδες τα πετρέλαια. Ξυπνάτε ρε ΕΛ επιτέλους ο Σείριος ανέτειλε!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Σφύριζας 25/05/2012 17:19:19

        Την πρόλαβε ο Σρέντερ, ο σέφ της Γκάζπρομ και φίλος του Πούτιν:
        Έστησε μυστικό αγωγό και ρουφά ήδη το φυσικό αέριο της Ισραηλινο-Κυπριακής ζώνης.
        Καημένοι Ισραηλινοί, πάλι από Γερμανό την πατησατε (με Ρωσική συνεργασία).
        Οι Κύπριοι είναι δυστυχώς "παράπλευρη απώλεια". Δεν πρόσεχαν τις παρέες τους.

        • Σφύριζας avatar
          Σφύριζας @ Ο Θείος 25/05/2012 17:57:25

          Υπάρχει μυστικό καταχθόνιο σχέδιο ΕΛ γρηγορείτε, ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΠ ΕΓΓΥC.

  2. Φανη avatar
    Φανη 25/05/2012 16:37:23

    Σκεφτομαι οσους πηγαν τα λεφτα τους στη Κυπρο για να τα σωσουν.....Θα ζησουμε μερες μεγαλης τρελας.Τελικα χαρτια θα μεινουν.Περιφερομενα χαρτια ανα την Ευρωπη...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Φανη 25/05/2012 17:15:24

      Κι εγώ τους σκέφτομαι, είναι δυστυχώς και πολύ μικρά "ψάρια", λίγων δεκάδων χιλιάδων, που τα παρέσυρε το ρεύμα φυγής των "καρχαριών". Για τη μαρίδα που θα πνιγεί, δεν είναι να χαίρεται κανείς.
      Να δείς όμως τι τουρλουμπούκι έχει να γένει, όταν "με το καλό" προκύψει σκάσιμο της φούσκας ακινήτων + χρηματοπιστωτική κρίση στη Μ. Βρετανία !
      Οι διάφοροι "ομοεθνείς μας" εφοπλιστάδες, που πάντα "τα είχαν έξω", και άλλοι "ομοεθνείς" που "τά 'βγαλαν" τα 2 - 3 τελευταία χρόνια, "τά 'χωσαν" σε πανάκριβα πολυτελή ακίνητα στο Λονδίνο και αλλού. Ανταγωνιστές τους ήταν οι Μεσανατολίτες πετρελαιάδες, και καταλαβαίνετε που έστειλε τις τιμές των ακινήτων ο "πλειοδοτικός διαγωνισμός".
      Θα γίνει της μάμαλης.
      It' the economy (and the capitalism), stupids!

      • Σφύριζας avatar
        Σφύριζας @ Ο Θείος 25/05/2012 17:54:16

        Και γιατί δεν το λες επί το ελληνικότερον;

        «Είναι ο καπιταλισμός ηλίθιε».... πόσο στραβός μπορεί να είναι κάποιος και να μην βλέπει τον παράδεισο της Πιον Γιανκ.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Σφύριζας 25/05/2012 18:47:19

          ...άχ, και τον άλλο παράδεισο, απέναντι στο Πεκίνο !!!
          O κόσμος είναι ένας και ο αυτός, Λονδίνο, Πεκίνο ή Πιον Γιανκ. Τα ιδεολογήματα πολλά.
          “Eν το παν” (Hράκλειτος).
          Ο καπιταλισμός είναι ένα "σιδερένιο κλουβί", που έλεγε ο Max Weber. Όλος ο πλανήτης είναι μέσα.