21/08/2008 00:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για τους θανάτους των στρατευμένων

Με τον συνήθη τρόπο που απαντά η εκάστοτε ηγεσία του υπουργείου Εθνικής Αμύνης, όταν αποκαλύπτεται κάποιο σκάνδαλο ή επικίνδυνη ολιγωρία της, απάντησε ο κ. Μεϊμαράκης στις έντονες επικρίσεις όλων των κομμάτων της αντιπολίτευσης, που καταλογίζουν εγκληματική αδιαφορία σχετικά με τους πρόσφατους θανάτους στρατευμένων. Έτσι, έκανε λόγο για «»πολιτικές σκοπιμότητες» που εκμεταλλεύονται τα «θλιβερά συμβάντα» για να καλλιεργούν τάχα «κλίμα ανησυχίας στις τάξεις του προσωπικού των Ενόπλων Δυνάμεων».

Θα σχολιάσουμε μόνο για τον ένα θάνατο που αρκεί κατά τη γνώμη μας για να επιβεβαιώσει την ανευθυνότητα με την οποία αντιμετωπίζονται οι στρατευμένοι. Ο ένας λοιπόν από τους θανάτους, στην Κοζάνη, οφείλεται, σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία της ιατροδικαστικής έρευνας σε ηλεκτροπληξία από τον θερμοσίφωνα. Αν λοιπόν εκείνη την στιγμή βρισκόντουσαν στα λουτρά δέκα φαντάροι και όχι μόνο ένας, τι θα γινόταν; Πόσους θανάτους θα θρηνούσαμε σήμερα; Αυτά επειδή αν παρόμοιο περιστατικό γινόταν σε άλλη χώρα, ο κ. υπουργός θα είχε πάει σπίτι του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 21/08/2008 00:59:41

    Σωστα...

    Μεχρι και ο γιατρός της μονάδας που πηγε να δωσει πρωτες βοήθειες στον φαντάρο έπαθε ηλεκτροπληξία!

    Αλλά αυτά ειναι ψιλά γράμματα για αυτόυς που κάναν θητεία στο..σπίτι τους

  2. george avatar
    george 21/08/2008 01:08:33

    ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΑ ΝΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΖΩΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΕΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΩΚΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ?
    Ε ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΚΙΟΛΑΣ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ.ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

  3. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 21/08/2008 01:10:08

    Όπως έχω λάβει θέση σε προηγούμενο σχόλιο με άλλη ευκαιρία σε αυτό το θέμα, έχοντας δηλώσει πολιτικός και όχι συνειδησιακός αντιρρησίας, δεν μπορώ να μην τοποθετηθώ.
    Επειδή με αυτά τα θέματα έχω ζυμωθεί δεκαετίες, έχοντας ζήσει άμεσα το δράμα συγκεκριμένων γονέων που αυτοκτόνησαν τα παιδιά τους στο στρατό και με όλη την καφρίλα των ανευθυνοϋπεύθηνων εκεί μέσα, θέλω να πώ μόνο δυο λέξεις που υπογράφω με το αίμα της μάνας μου:
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟΙ.

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/08/2008 01:24:06

    Όσοι πήγαμε στρατό γνωρίζουμε πως εγκαθίστανται οι θερμοσίφωνες και τα ηλεκτρικά. Βάζουν ένα φαντάρο που ''καταλαβαίνει'' να το κάνει. Ο φαντάρος που ''καταλάβαινε'' δεν το έκανε καλά και πέθανε το παιδί τσάμπα. Υπεύθυνος δεν είναι κανείς γιατί κανείς δεν ξέρει ποιος έχει συνδέσει το θερμοσίφωνο.

    Ο Στρατός στην Ελλάδα έχει επιβιωσιμότητα μηδέν. Σε μια πορεία 40 χιλιομέτρων ή θα τους χτυπήσουν τα άρβυλα ή θα παρατρίψουν. Ο φαντάρος είναι αναλώσιμος για τα καραβάνια. Μόνο που δεν έμαθαν το βασικότερο. Κανείς αναλώσιμος δεν πολεμάει.

    Κάπου είχα διαβάσει το εξής. Στο πόδι Κινέζου στρατιώτη καρφώθηκε ένα αγκάθι. Το λένε στο στρατηγό και πήγε να δει το στρατιώτη. Πέφτει στα γόνατα και βγάζει το αγκάθι με τα δόντια και ο στρατιώτης έγινε καλά. Είπαν την ιστορία στη μάνα του στρατιώτη και μόλις την άκουσε άρχισε να κλαίει. Όταν τη ρώτησαν γιατί απάντησε. Τα ίδια έκανε και με τον άντρα μου και πατέρα του στρατιώτη και μετά αφοσιώθηκε τόσο πολύ στο στρατηγό που πέθανε στη μάχη.

  5. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 21/08/2008 01:24:07

    @Γιώργος Χ
    Οι αυτοκτονίες στρατιωτών είναι ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ. Οι δολοφόνοι είναι μέσα στο στρατό, ή έκαναν θητεία για να υφαρπάξουν καρέκλες. Το τελευταίο που τους ενδιέφερε ποτέ είναι είναι η εθνική άμυνα. Τα υπόλοιπα υποδηλώνουν ψυχολογικά κόμπλεξ.
    (Τα πλήρη στοιχεία μου στη διάθεση του κάθε μάγκα. Αλλά αναλαμβάνει και την ευθύνη).

  6. thanos avatar
    thanos 21/08/2008 02:54:39

    Σε δεκα μερες θα εχει ξεχαστει...οπως και τοσα αλλα.Αλιμονο σ'αυτους που φυγανε.Ο Μειμαρακης και ο καθε Μειμαρακης τηα διαταξει ΕΔΕ...ειναι αυτο που λεμε παρε το αυγο και ξυριστο.

  7. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 21/08/2008 02:58:14

    5 Μποτιλια στο Πελαγος

    Συμφωνω κι επαυξανω. Το 1983 υπηρετησα στο 503 ΜΤΠ στην Καβυλη Ορεστιαδας Γ Συνταγμα Πεζικου και ειχαμε ρεκορ (χωρις ντοπα αυτο!)αυτοκτωνιων.
    13 τον αριθμο σε ενα εξαμηνο.
    Επειδη δε ηξερα να χειριζομαι μια φωτογραφικη μηχανη Χαζελμπλαντ-η καλυτερη τοτε,η οποια ειχε μεινει 10 χρονια σε κασονι λογω ευθυνοφοβιας αξιοματικων-ειχα το *προνομιο* να φωτογραφιζω αυτους τους ατυχους...
    26 ετων τοτε θυμαμαι ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ τον εαυτο μου να συλλογιζεται ποιος σς σκοτωσε αδελφε μου...
    Μεγαλωμενος στο εξωτερικο,γνωρισα την Ελλαδα-και τις μοναδικες υπεροχες πλευρες της-στο στρατο.
    Αλλα εκει ενιωσα και την Ντροπη σε εθνικο επιπεδο οπως δεν μπορουσα να το ειχα φαντασθει στον χειροτερο μου εφιαλτη!
    Ο Στρατος δολοφονει! Ανευ αντιλογου...

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 21/08/2008 02:59:04

    Λαθος 502 ΜΤΠ. Το 503 ηταν πιο ηρεμο...

  9. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 21/08/2008 03:28:19

    Είχα την τύχει να μην υπηρετήσω στο Ελληνικό στρατό .Αλλά την ατυχία για 20 χρόνια σε ένα «ανοιχτό στρατόπεδο εργασίας» .Είδα και εγώ τα λεγόμενα ατυχήματα .Η εμπειρία δεν περιγράφεται .Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω (μάλλον λόγο μικρού κεφαλιού) πως γινόταν ότι όλες οι αιτίες Θανάτων αποδιδόταν στα θύματα (αυτό με τρέλαινε και αντιδρώντας μια φορά δημόσια έφαγα 6 μέρες αργία –βεβαία με άλλη αιτιολογία) ,αυτοί που έκαμναν της εκθέσεις συμβάντος και της αιτιολόγησης αναβαθμιζόταν στην ιεραρχία .

  10. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 21/08/2008 07:47:54

    όσοι πηγαμε στο στρατο το ζησαμε αυτό με την καφρίλα τους
    δοξαζω τον θεο που σαν γιατρος μονάδας στον Βορειο Εβρο δε μου πέθανε κανεις

    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, είναι κατάπτυστοι

  11. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 21/08/2008 10:44:21

    @Γιωργος Χ
    Πρέπει να σε ευχαριστήσω για την αναμφίβολη προσφορά σου στα παιδιά μέσα, έστω και αν δεν βρέθηκα εκεί.
    Στο αντισχόλιο μου ξέφυγα από τα όρια της κοσμιότητας και της πράας αντικειμενικότητας. Σου ζητώ συγνώμη, παρ΄ ότι η στόχευση μου ήταν αποκλειστικά κοινωνική.

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/08/2008 10:44:41

    Θα κάνουν μια επιτροπή...
    Που θα κάνει μια ΕΔΕ...
    Που θα καταλήξει σε ένα πόρισμα...
    Που δεν θα τιμωρηθεί κανένας...
    και σε κάποια Ελληνική γωνιά σε μια οικογένεια που θα της πήραν ένα παιδί για να υπηρετήσει πατρίδα και ιδανικά (οι φανφαρόνοι) και που θα της επιστρέψουν μια κάσα, όμως δεν θα φταίει κανένας ένστολος ή πολιτικός γυμνοσάλιαγκας ...ούτε καν ο θερμοσίφωνας ίσως μόνο ο νεκρός.

    Εξάλλου αυτοί οι νεκροί δεν συχνάζουν στα δικά τους "ανοικτά κλαμπ" ούτε πάνε να υπηρετήσουν στα σπίτια τους και στη Βουλή, είναι απλά ανώνυμοι αναλώσιμοι αριθμοί, που όταν συμβεί το μοιραίο όλοι βρίζουν γιατί έτυχε σε αυτούς.
    Σε αυτούς τους ανίκανους που δεν μπορούν να επιστρέψουν ένα παιδί στην οικογένειά του....

    Αλήθεια παραιτήθηκε έστω κανείς?

    ΥΓ

    μπορεί ο αρμόδιος Υπουγός να μας αναφέρει πόσοι παρουσιάστηκαν από το 2000 - 2008 και πόσοι από αυτούς δεν γύρισαν σπίτια τους? ( για τις αυτοκτονίες, τους θερμοσίφωνες, τα καλώδια στον Εβρο, τα νοσοκομεία κλπ)

    σε όλους τους πολιτικούς και ένστολους ...αρμόδιους
    ΦΤΟΥ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ ΑΠΛΑ ΤΡΑΓΙΚΑ ΑΝΙΚΑΝΟΙ

    (ένας πατέρας που το μόνο όνειρο και ελπίδα είναι τα δύο παιδιά του να φύγουν από την χώρα με τέτοια παιδεία - υγεία - στρατό - δημόσια ζωή)

  13. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 21/08/2008 11:45:40

    Το συγκεκριμένο στρατόπεδο μετράει πάνω από 50 χρόνια ζωής, το ίδιο και οι εγκαταστάσεις του. Από την πολυκαιρία ο θερμοσίφωνας σκούριασε και τρύπησε με αποτέλεσμα να έρθει σε επαφή το νερό με το ρεύμα και επειδή ο ηλεκτρολογικός πίνακας δεν διέθετε γείωση, το ρεύμα μέσω των υδραυλικών σωληνώσεων ‘χτύπησε’ τον άτυχο φαντάρο. Υπήρχε και ένας συνταξιούχος συντηρητής ηλεκτρολόγος στην μονάδα αλλά φαίνεται ότι τον είχαν για μερεμέτια στα σπίτια των καραβανάδων.
    Το κόστος για μία γείωση ( αναγκαία ασφαλιστική διάταξη που δεν πρέπει να λείπει από καμία ηλεκτρολογική εγκατάσταση ) και έναν ηλ. πίνακα με σύγχρονες προδιαγραφές ασφαλείας δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 1.500 €.
    Αλλά οι εθνοσωτήρες ( είτε με γραβάτες είτε σε χακί έκδοση ) δεν ασχολούνται με τόσο μικρά κονδύλια γιατί δεν περιέχουν μίζα, προτιμούν να αγοράζουν αεροπλάνα, υποβρύχια και τάνκς.
    Τα πιο πολλά στρατόπεδα του στρατού ξηράς στην Ελλάδα είναι σε αυτό το χάλι ( εάν εξαιρέσεις τα ‘κυριλέ’ όπου πάνε τα ‘βύσματα’ ) και όσο δεν αλλάζει αυτό το καθεστώς θα συνεχίζουμε να θρηνούμε θύματα σε καιρό ειρήνης.
    Υ.Γ. ‘Μποτίλα στο Πέλαγος’ ούτε το σάλιο μας δεν αξίζει να καταναλώσουμε για αυτούς.

  14. Africa avatar
    Africa 21/08/2008 11:52:28

    Η Ελλαδα δεν ενδιαφερεται για τους στρατευμενους... ο θεος να βαζει παντοτε το χερι τους σε αυτα τα παιδια που δεν εχουν ρουσφετι...να επιστρεφουν στα σπιτια τους οπως πηγα να υπηρετησουν..... Μια κυβερνηση που αδιαφορει για τα στρατευμενα παιδια... κανονικα δεν επρεπε νε ειχε μελον! Αλλα εδω ειναι ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ και κανουμε ολοι ψυχοθεραπεια!!! Και που ζουμε στο Θεο και στην τυχη το ωφειλουμε....

  15. Nick avatar
    Nick 21/08/2008 12:12:21

    Απομακρύθηκε ο Διοικητής του ΚΕΝ Κιλκίς.

    Πολύ αργά κύριοι.

  16. Nick avatar
    Nick 21/08/2008 12:26:44

    Ερώτηση: Στα ΚΕΝ, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει ο Ουλαμός Συντηρήσεως.

    Στο ΚΕΤΘ στον Αυλώνα, είχαμε φαντάρους αλλά και υπαξιωματικούς που ήταν τεχνικοί.

    Ακόμη και στη Λέσβο που υπηρέτησα, είχαμε 2 φαντάρους-ηλεκτρολόγους στην Ίλη Διοικήσεως.

  17. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 21/08/2008 14:41:04

    @Μποτίλια στο πέλαγος:

    Δίκαια η οργή σου και συμφωνώ σε όσα λες..

    Μη τα παραλές όμως με την προσφορα τη δικιά μου η άλλων γιατρων μονάδας στον Εβρο. Ειναι δύσκολο για εναν που μολις τελείωσε αγροτικό να κανει τον παθολογο/χειρουργο/ψυχιατρο/ψυχολόγο σε 20χρονά παιδιά και να έχει από πανω από το κεφάλι του την πιο αχρηστη κατηγορία δημοσίων υπαλλήλων: τους καραβανάδες..

    αν δεν μου πέθανε κανεις και όλα τα παιδιά γυρίσαν στις μανάδες τους, ήταν θέμα τύχης και Θεου ή..Αλλάχ εκεί πανω :)

  18. sakis avatar
    sakis 21/08/2008 23:32:52

    Σιγουρα εχεται δικιο ολοι σας,δυστηχως υπαρχουν και αυτοι οι ανευθυνοι.Αλλα υπαρχη και η αλλη οψη του νομισματος.Υπερετησα στο 542ΜΚΤΕ πεζικου το 2001 και ειχαμε εναν δηκα 2μετρα αντισυν/χης και ΟΥΚ1 ο τυπος!!δεν τον ενοιαζε το κρεβατι σου αν ηταν προβλεπομενο η αλλα ασχετα,αλλα απετουσε το οπλο του καθε οπλιτη να ηταν ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ τα παντα στο μ71 ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ και ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΜΕΝΑ!!!!!ειμασταν 70 φανταροι και μας γνωριζε(και μας μιλαγε) με τα μικρα μας!!παντα μας εδειχνε σεβασμο,ρωτωντας τα προβληματα μας,τις ιδιετεροτητες μας.Καθε κυριακη ερχοταν μεσα και ποιαναμετην κουβεντα μαζι του για ωρες(φυσικα με παντοφλες,φορμες,βερμουδες εμεις)!!!!οταν ειχαμε εξοδο και μας εβλεπε στην πολη μας μιλαγε σαν να ειμαστε φιλαρακια(φυσικα εμεις με τον δεοντα σεβασμο κατι που το εκτιμουσε).Στης ασκησεις εμενε σε σκηνη σαν τη δικη μας οχι του δοιηκητη,και παντα στις βολες,πορειες,νυχτερηνες σημαιτυχε ενεργα γιατι μας ελεγε οτι για να κανει την δουλεια του καλα επρεπε να κερδισει το σεβασμομας και να δινει το παραδειγμα.Μακαρι να ηταν ολος ο στρατος ετσι!!!

  19. antonito avatar
    antonito 27/08/2008 11:37:29

    Χαιρομαι παραγματικα διαβαζοντας ολες σας τις αποψεις παιδια,γιατι παραγματικα δειχνετε οτι υπαρχουν ακομα ανθρωποι με κριση και σκεψη σε αυτο το μπουρδελο που λεγεται ελλάδα!οτι και να πεις οτι και να προσπαθησεις να αποτυπωσεις σε λιγες γραμμες για αυτα που διαδραματιστικαν προ ημερων στο ελληνικο στρατο(εδω γελαμε..)ειναι ματαιο.Η λεξη ντροπη πλεον εχει χασει καθε νοημα!ευθυνες φιλοι μου εχουν πολλοι!αλλα ξερετε κατι?οσο υπαρχουν ανθρωποι που ψηφιζουν για τη βουλη κατι πλευρηδες που βριζουν τα ποδια κοτες και φλωρους και μαλιστα τους δινουν και δικιο τοτε παιδια το παιχνιδι εχει χαθει.εχει χαθει πριν καν αρχισει.μια ζωη υπαρχει αυτη η ανευθυνοτητα σε ολους τους τομεις τις ανθρωπινης ζωης μας.μια ζωη φωναζουμε και διεκδικουμε καλυτερη ζωη.τι καταλαβαμε?νομιζαμε οτι πιασαμε πάτο αλλα οσο συνεχιζουμε καταλαβαινουμε οτι ο πάτος δεν εχει τελειωμο!Η κατρακυλα δυστηχως συνεχιζεται και θα συνεχιζεται.και το χειροτερο δυστηχως ειναι οτι εμεις οι ιδιοι ανοιγουμε το λακος μας.ψηφιζουμε μια ζωη αχρηστους-δωσαμε τοση αξια στη τηλεοραση και σε αυτους που την αποτελουν κανοντας τους παντες να ζουν στην απογχαυνωση και στην ηλιθιοτητα.και η απαντηση που δινουν ολοι ειναι οτι δε μπορουν να ελεγξουν και να κανουν κατι γιατι ο ανθρωπος ειναι ο αδυναμος κρικος της υποθεσης.θα ηθελα να ανφερθω σε πολλα πραγματα αλλα θα κουρασω!επιτελους ασ μαθουμε να σκεφτομαστε επιτελους.ολοι μαθαμε να ζουμε και να απανταμε με αυτα που ακουμε και οχι με αυτα που σκεφτομαστε.ασ ξυπνησουμε λιγο!οσο για τα ΑΔΙΚΟΧΑΜΕΝΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ που τοσο αδικα και τοσο κριμα δεν υπαρχουν διπλα μας 2 λογια μονο....
    ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΓΚΕΣ!