27/11/2011 13:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για τον "Προφήτη"

Υπάρχουνε στιγμές που οι πένες μας στέκουν άχαρες πάνω από το χαρτί, καθώς αναλογιζόμαστε πόσο ασήμαντοι είναι οι διαπληκτισμοί μας, τα πάθη μας και οι έριδές μας, μπροστά στο μόνο πραγματικό  ανθρώπινο πόνο.

Οι γονείς του καλού μας φίλου και συνεργάτη του Antinews "Προφήτη" φύγανε για το μεγάλο ταξίδι, ο ένας λίγες μέρες μετά τον άλλο, προφανώς μη μπορώντας να είναι χώρια ακόμα και στον ουρανό. Το μόνο που μπορούμε εμείς να κάνουμε, είναι να ευχηθούμε καλήν ανάπαυση στις ψυχές τους και  κουράγιο στον Προφήτη. Όλοι οι συνεργάτες, σχολιαστές και φίλοι του Antinews είμαστε δίπλα του, έστω και νοερά, σε αυτήν του τη δοκιμασία.

Antinews

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/11/2011 13:51:39

    Συλλυπητήρια, μέσα από την καρδιά μου...

  2. donaE avatar
    donaE 27/11/2011 14:05:00

    Το γνωριζω το συναισθημα...χανεται η γη κατω απο τα ποδια...αλλα οι γονεις μας μαθαινουν οχι μονο πως να ζουμε αλλα και πως να πεθαινουμε.Πολυ σημαντικο.
    Συλλυπητηρια.

  3. danaos avatar
    danaos 27/11/2011 14:14:51

    Προφήτη μου, κουράγιο!Αιωνία τους η μνήμη!

  4. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 27/11/2011 14:22:42

    Μεγάλος ο πόνος για την απώλεια των γονιών, μα απολύτως λογικός όταν είναι τα παιδιά που ξεπροβοδίσουν τους γονείς.
    Κουράγιο αγαπητέ Προφήτη, να είσαι καλά να τους θυμάσαι μέχρι τα βαθειά σου γεράματα!

  5. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 27/11/2011 14:23:32

    Κανείς δεν φεύγει , απλά μετακομίζει μέσα στην ψυχή το μυαλό και στα κύτταρα μας , που έτσι και αλλιώς υπάρχουν , γίνεται η αιώνια συντροφιά μας σε κάθε μας βήμα. Περπατάμε μαζί , πορευόμαστε γι΄αυτούς . Νεκροί και ¨ζωντανοί ¨ είμαστε μια μεγάλη ρόδινη και γαλάζια αύρα που θα γιορτάσει την ώρα που πρέπει την μεγάλη Ανάσταση. Η τρυφερή μνήμη είναι το ελιξίριο της ζωής μας.

  6. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 27/11/2011 14:34:03

    Κουράγιο και συλληπητήρια Προφήτη.

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Komis Montechristo 27/11/2011 14:38:23

      συλλυπητήρια(ορθό)

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 27/11/2011 14:41:14

    Κουράγιο φίλτατε. Ελαφρύ το χώμα που τους σκεπάζει...

  8. Wolf avatar
    Wolf 27/11/2011 14:56:01

    Προφήτη κουράγιο.
    Η θύμηση τους, να σε οδηγεί.
    Συλλυπητήρια!

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/11/2011 14:57:35

    Συλληπητήρια Προφήτη

  10. blue nile avatar
    blue nile 27/11/2011 15:02:03

    Συλληπητήρια.
    Ο θάνατος είναι η πιο πραγματική πραγματικότητα.
    Τώρα παλεύει η μάνα μου 15η μέρα στο κρεβάτι.
    Τον πατέρα μου τον έχασα 20 χρόνια πριν.
    Σου εύχομαι Προφήτη να ξεπεράσεις σύντομα την πίκρα και να ζήσεις πολλά χρόνια για να τους θυμάσαι.

  11. Orestios avatar
    Orestios 27/11/2011 15:12:10

    Συλληπητήρια.............................................

  12. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 27/11/2011 15:19:02

    Συλλυπητήρια

  13. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 27/11/2011 15:31:47

    Συλληπητήρια φίλε

  14. Aris. A avatar
    Aris. A 27/11/2011 15:36:53

    Aνθρωποι που φεύγουν και αφήνουν πίσω τους υγιείς σπόρους συνεχιστές αρχών και αξιών στην πραγματικότητα είναι πάντα παρόντες.

    Συλλυπητήρια.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/11/2011 15:42:32

    Συλληπητήρια Προφήτη...

  16. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 27/11/2011 15:51:53

    Προφήτη, τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια. Ο Θεός να σου δίνει υγεία και η θύμησή τους δύναμη και αντοχή μέχρι τα βαθιά σου γεράματα.....

  17. ΜΠ avatar
    ΜΠ 27/11/2011 15:54:10

    Συλλυπητήρια Προφήτη, κουράγιο ...
    Θα είναι πάντα μαζί σου, η παρουσία τους θα είναι ζωντανή μέσα στην καρδιά σου και την ψυχή σου, κάθε μέρα. Δεν θα είσαι ποτέ μόνος σου, θα βρίσκονται δίπλα σου και θα σε προστατεύουν από ψηλά ...

  18. arslonga avatar
    arslonga 27/11/2011 15:58:13

    Συλλυπητήρια

  19. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 27/11/2011 15:58:23

    Τα θερμά μου συλλυπητήρια....
    Θα είναι πάντα δίπλα σου όσο και αν η φυσική τους παρουσία σου λείπει.

  20. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 27/11/2011 16:09:36

    Αγαπητέ φίλε Προφήτη,
    Τα ειλικρινή μου συλληπητήρια.
    Οι σκέψεις μας μαζί σου.

  21. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/11/2011 16:25:14

    Συλλυπητήρια
    Να είσαι καλά να τους θυμάσαι

  22. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 27/11/2011 16:29:43

    Φίλε Προφήτη, θερμά συλληπητήρια από καρδιάς.
    Αιωνία η μνήμη τους.
    Να ξέρεις ότι είμαστε δίπλα σου.

  23. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 27/11/2011 16:50:17

    Η Ζωή είναι ένα δώρο που υφίσταται μόνο εφόσον το αποδέχεσαι.
    Στα αγαπημένα ζευγάρια παρατηρείται η παραίτηση από τη Ζωή του ενός όταν συμβεί η απώλεια του άλλου.
    Έτσι εξηγείται η πνευματική συγκρότηση του "Προφήτη", ως καρπού μιας σχέσης και ενός περιβάλλοντος πραγματικής Αγάπης.
    ΘΕΡΜΑ ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΑ.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Κακαβούλης 27/11/2011 18:46:15

      Εξαιρετικό σχόλιο, πιστεύω ότι ο φίλος Προφήτης έχει απολύτως συναίσθηση της αλήθειας που περιγράφεις, και του εύχομαι να μεταφέρει όλα αυτά που πήρε στο άμεσο και ευρύτερο περιβάλλον του. (Όσο περισσότερα παίρνουμε, τόσο πιό πολλά χρωστάμε...)

  24. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 27/11/2011 16:53:52

    Συγνώμη για τη στιγμή ....αλλά το "συλλυπητήρια" οι περισσότεροι το κακοποιήσατε.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Κακαβούλης 27/11/2011 18:47:21

      είναι απλό: συν+λυπούμαι = συλλυπούμαι

  25. sawas avatar
    sawas 27/11/2011 17:01:21

    Καλοτάξιδοι να είναι...... και καλό κουράγιο σε σένα Προφήτη

  26. ΨΧ avatar
    ΨΧ 27/11/2011 17:02:38

    Συλλυπητήρια.

  27. Y. avatar
    Y. 27/11/2011 17:10:05

    Καλή δύναμη

  28. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/11/2011 17:16:42

    Συλλυπητήρια "Προφήτη". Καλή δύναμη...

  29. η Dimi avatar
    η Dimi 27/11/2011 17:55:13

    Προφήτη, με αταλάντευτη πίστη στην αιωνιότητα, οι αγαθές ψυχές
    καταξιώνονται εκεί «Ενθα Πάντων Εστίν Ευφραινομένων η Κατοικία».

  30. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 27/11/2011 17:58:02

    Για τους γονείς του Προφήτη, για τους γονείς όλων μας:

    "οἱ γὰρ γονεῖς μεταξὺ θείας καὶ ἀνθρωπίνης φύσεώς εἰσι μετέχοντες ἀμφοῖν· ἀνθρωπίνης μέν, ὡς ἔστι δῆλον, ὅτι καὶ γεγόνασι καὶ φθαρήσονται, θείας δ' ὅτι γεγεννήκασι καὶ τὰ μὴ ὄντα εἰς τὸ εἶναι παρήγαγον· ὅπερ γάρ, οἶμαι, θεὸς πρὸς κόσμον, τοῦτο πρὸς τέκνα γονεῖς, ἐπειδὴ ὡς ἐκεῖνος τῷ μὴ ὑπάρχοντι ὕπαρξιν κατειργάσατο, καὶ οὗτοι μιμούμενοι καθ' ὅσον οἷόν τε τὴν ἐκείνου δύναμιν τὸ γένος ἀθανατίζουσιν."

    Φίλων, Περὶ τῶν ἐν μέρει διαταγμάτων, 2.225

  31. ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
    ΑποΜηχανηςΦτωχος 27/11/2011 18:38:21

    Ο Θεός να τους συγχωρέσει κι ελαφρύ να ναι το χώμα. Συλλυπητήρια.

  32. δρόμος avatar
    δρόμος 27/11/2011 18:49:03

    Ώρα ευθύνης και "ενηλικίωσης". Κουράγιο ...

  33. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 27/11/2011 19:04:07

    ΠΡΟΦΗΤΗ... ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΣ ΣΕ ΑΨΟΓΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ... ΣΕ ΚΑΘΑΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...
    ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ !
    ΤΑ ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ...

  34. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 27/11/2011 19:10:11

    Κουράγιο Προφήτη
    Με τον χαμό τους χάνεις τον ομφάλιο λώρο και δεν τον ξαναβρίσκεις ποτέ
    Κουράγιο

  35. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 27/11/2011 19:20:18

    http://m.youtube.com/index?desktop_uri=%2F&gl=US#/watch?v=xxP2GqYPab4
    για νά ´ναι το κατευόδιό τους με το μέλος που του πρέπει.

  36. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 27/11/2011 19:49:10

    Ο Θεός να τους αναπαύσει και να σου δίνει τη δύναμη που χρειάζεσαι...
    Υπομονή, και θα ξαναβρεθείτε στο Τέλος...

  37. loretta avatar
    loretta 27/11/2011 19:52:37

    ...μενουν οι μνημες αγαπητε προφητη....καλη δυναμη.

  38. occultist avatar
    occultist 27/11/2011 20:29:55

    ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ…

  39. ierofantis avatar
    ierofantis 27/11/2011 20:31:03

    Τα θερμά μου συλλυπητήρια αγαπητέ φίλε, Προφήτη.

    Ο Θεός ας κατατάξει τις ψυχές τους στα τάγματα των αγγέλων του και ας χαρίζει δύναμη και κουράγιο σε σένα και τους λοιπούς οικείους.

    Ierofantis.

  40. parsifal avatar
    parsifal 27/11/2011 20:38:03

    Φίλε Προφήτη συλληπητήρια και καλή δύναμη.

  41. Σταύρος avatar
    Σταύρος 27/11/2011 20:41:53

    Συλλυπητήρια Προφήτη.
    Ζωή σε σας.
    Να είστε καλά να τους θυμάστε.

  42. victoria (true) avatar
    victoria (true) 27/11/2011 21:09:58

    Τα πιο θερμά μου συλλυπητήρια Προφήτη...

  43. Agni avatar
    Agni 27/11/2011 21:11:46

    Ειναι τόσο άδικο να μην προλαβαίνει η να μην τυχαίνει κάποιος να σφίξει το χέρι των γονιών που χαρίζουν τόσο υπέροχα παιδιά στον κόσμο..Ο Θεός να σε έχει καλά και εσένα και την Ελλάδα και όλους απο εδώ,όπως και κάθε συνάνθρωπο μας.

  44. Δικερως avatar
    Δικερως 27/11/2011 21:36:46

    Καλο Παραδεισο στους αγαπημενους γονεις σου.
    Ευχομαι να γινει η λυπη σου νοσταλγια οσο πιο γρηγορα επιτρεψει
    ο Θεος.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Δικερως 27/11/2011 22:16:35

      Φίλε Προφήτη,άφησαν πίσω τους άξιο τέκνο.

  45. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 28/11/2011 00:14:40

    Η ζωή συνεχίζεται Προφήτη....να τους θυμάστε και να τους τιμάτε πάντα....

  46. Jean avatar
    Jean 28/11/2011 00:26:09

    Οι αγαπημένοι μας άνθρωποι φεύγουν από τα μάτια μας για να κατοικίσουν για πάντα στις καρδιές μας. Τους κουβαλάμε και τους κρατάμε ζωντανούς. Αυτό είναι χρέος και τιμή συνάμα.

  47. ΑΓΙΟΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ 28/11/2011 00:43:56

    ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΡΟΦΗΤΗ. ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ.

  48. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 28/11/2011 02:27:50

    Συλληπητήρια, Προφήτη. Να τους κρατάς στη μνήμη σου, γιατί κανείς και τίποτα δεν μπορεί να τους υποκαταστήσει.

  49. The Saint avatar
    The Saint 28/11/2011 09:47:42

    Tα θερμά μου συλλυπητήρια. Ζωή σε σας!

  50. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 28/11/2011 10:49:25

    Θερμά Συλλυπητήρια.

  51. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 28/11/2011 13:49:28

    Αγαπητέ Προφήτη, τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια.

  52. extra muros avatar
    extra muros 28/11/2011 14:00:57

    Τα θερμά συλλυπητήριά μου Προφήτη.
    Καλή δύναμη και ζωή σ' εσάς, πάντα να τους θυμάστε και να τους τιμάτε.

  53. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 28/11/2011 18:34:07

    Συλλυπητήρια αδερφέ Προφήτη.
    Να είσαι σίγουρος ότι οι γονείς σου θα είναι δίπλα σου να σε βοηθάνε. Το πνεύμα είναι αθάνατο σύμφωνα με τον Αριστοτέλη (περί ψυχής) και την Ορθόδοξη παράδοση και πίστη. Η κληρονομική μνήμη και τα ριζώματα αξιοπρέπειας που σου έχουν αφήσει, θα καθοδηγούν εσένα και τα παιδιά σου. Καλή δύναμη.