#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2008 22:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για τον Μίκη και τις δηλώσεις του

Μετά την επιστολή που έστειλε στα ΜΜΕ ο Μίκης Θεοδωράκης για το Σκοπιανό επανέρχεται δηλώνοντας ότι «δεν εμπιστευόμαστε τους πολιτικούς», αναφερόμενος στον χειρισμό των διαπραγματεύσεων για το θέμα (troktiko). Εντάξει, αλλά επειδή τα ίδια λέει και η Ντόρα, της οικογένειας Μητσοτάκη («οι πολιτικοί λένε ψέματα») κι εγώ δεν εμπιστεύομαι τις εκάστοτε δηλώσεις του Μίκη, που από όλους τους πολιτικούς που αγάπησε, προτιμά περισσότερο τον Επίτιμο. Και εν πάσει περιπτώσει, προτιμώ να ακούω την μουσική του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. AnonymOs avatar
    AnonymOs 01/03/2008 22:31:47

    Σωστά τα λέει ο Μίκης.
    Όλοι οι μεγάλοι τα ίδια λένε.

  2. DKool avatar
    DKool 01/03/2008 22:38:40

    Αν δεν τους εμπιστευόμαστε να μην τους ξαναψηφίσουμε. Δεν φταίνε μόνο αυτοί, αλλά κι εμείς που τους αφήνουμε να λυμαίνονται τη χώρα.

    http://pea-kyanea.blogspot.com/

  3. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 01/03/2008 23:51:28

    διαβασα το γραμμα του Μίκη στην χθεσινή Ελευθεροτυπία!!! Φαινεται πως αποφάσισε πως πρέπει να προσεγγίσει και το μόνο χώρο που απόμεινε αυτόν του Καρατζαφέρη!!!!

  4. factorx avatar
    factorx 01/03/2008 23:57:22

    Το σκεφτήκαμε κι εμείς anonymous. Αλλά επειδή η δήλωση είναι αμφίσημη και ούτως ή άλλως σοβαρή, στη σημερινή συγκυρία, η άποψη που επικράτησε ήταν αυτή, δεδομένης της σχέσης Μίκη - Μητσοτάκη (μην ξεχνάς οτι ήταν και υπουρεγός του κλπ). Ίσως πάλι να κάνουμε λάθος. Αν είναι έτσι θα επανορθώσουμε. Δεν διεκδικούμε αυθεντία. Αλλά πέρα απο το θέμα των Σκοπίων, στη σημερινή συγκυρία το Μητσοτακέϊκο προωθεί τη συνολική αμφισβλήτηση των πολιτικών ηγεσιών για τους δικούς του λόγους.

  5. αθηναία avatar
    αθηναία 02/03/2008 02:39:16

    Το καλύτερο το είχε πει ο Σιδηρόπουλος, που ζει πάντα στις καρδιές μας... "Λαέ πεινάς, γιατί τους προσκυνάς".

    Κατά τα άλλα στο μοναδικό σημείο που θα συμφωνήσω με το περιεχόμενο της επιστολής, είναι στο ότι η Ελλάδα είναι μια χώρα που είναι μόνη της.
    Στην διπλωματία πάντα επικρατεί ο νόμος του συμφέροντος. Και συμφέρει πολλούς η γεωστρατηγική και πνευματική θέση της μικρής αυτής κουκίδας που δεν την πιάνει το μάτι στον χάρτη.

    Η Ιστορία το έχει αποδείξει.
    Οι Ρώσοι πρώτοι και καλύτεροι στην λίστα.

    Εμείς να δούμε πότε θα μας θελήσουμε...

  6. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 02/03/2008 03:49:50

    Πρίστινα,1/3/08

    Οι 120 Σέρβοι αστυνομικοί, που υπηρετούν σε αστυνομικά τμήματα στο κεντρικό Κόσοβο, έπαψαν από σήμερα να υπακούουν στις διαταγές της διοίκησης της αστυνομίας του Κοσόβου!Κατά την διάρκεια συνάντησης των Σέρβων αστυνομικών, που πραγματοποιήθηκε χθες στην κωμόπολη Γκρατσάνιτσα (φώτο), ανακοινώθηκε η απόφασή τους να πάψουν να υπάγονται στην Αστυνομική Δύναμη Κοσόβου (KPS) σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την μονομερή ανακήρυξη της ανεξαρτησίας.
    Οι Σέρβοι αστυνομικοί ζητούν την σύσταση αστυνομικών τμημάτων στους σερβικούς θύλακες, που θα ανήκουν διοικητικά στην αστυνομική δύναμη του ΟΗΕ (UNMIK). Ο εκπρόσωπος της αστυνομίας του Κοσόβου, κ. Βεϊτόν Ελσάνι, επιβεβαίωσε ότι οι Σέρβοι αστυνομικοί κατέθεσαν αίτημα να υπαχθούν στην UNMIK.
    Ο κ. Ελσάνι, ανέφερε ωστόσο ότι στελέχη της αστυνομίας του Κοσόβου, κατά τις συναντήσεις που είχαν με εκπροσώπους των Σέρβων αστυνομικών, διεμήνυσαν ότι "εάν επιθυμούν να συνεχίσουν να εργάζονται στην αστυνομία θα πρέπει να αποδεχθούν τη διοίκηση της Αστυνομικής Δύναμης Κοσόβου (KPS)", http://www.greece-salonika.blogspot.com/
    (Αναρτήθηκε από The acrobats, Σάββατο, Μάρτιος 01, 2008)

  7. Ask avatar
    Ask 02/03/2008 05:20:10

    Ο Μικης εχει δηλωσει κατα καιρους "διαφορα"! Ομως στη προκειμενη περίπτωση η δηλωση του στρεφεται και κατα της Ντορας και των χειρισμων της στο Σκοπιανο! Μη τρελαθουμε και τελειως!

  8. nondas avatar
    nondas 02/03/2008 14:35:26

    ΛΙΓΟΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΗ.ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ!! ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΔΙΑ" NA ΟΜΙΛΕΙ"OTI KAI NA ΠEI
    ΑΞΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΥΡΔΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ:

  9. askos avatar
    askos 03/03/2008 02:57:45

    Χτύπησες και πάλι factorx.

    Πως φαίνεται ότι εισαι αριστερός της ακροδεξιάς. Προτιμάς να ακούς τη μουσική του, ε; Το ίδιο δεν έλεγε και η χούντα; Αλλά και τότε ποιούς υποστήριζες; Προτιμούσες την μουσική απο τις ιδέες του Μίκη, έτσι δεν είναι;

    Factorx, εσύ είσαι σίγουρα υπέρ μιας Μεγάλης Αλβανίας, σωστά. Κάποιοι θέλουν να είναι υπερ μιας μεγάλης Ελλάδας, σε ενοχλεί πολύ αυτό;

  10. factorx avatar
    factorx 03/03/2008 03:40:03

    askos γράφει: "Factorx, εσύ είσαι σίγουρα υπέρ μιας Μεγάλης Αλβανίας, σωστά". Δεν σχολιάζω επειδή προφανώς είσαι καινούργιος και δεν παρακολουθείς τι γράφουμε εδώ. Κτυπα τη φραση "Μεγαλη Αλβανία" στη μηχανή αναζήτησης και θα καταλάβεις.
    Όσο για το ποιούς υποστήριζα επι χούντας, πρώτον μιλάς με ομάδα του "Αντί" και δεν σε παίρνει με τίποτα. Δεύτερον, προσωπικά διαδήλωνα στο εξωτερικό και μετά εδώ. Εσύ που ήσουν; Και ξέρεις με ποιους διαδήλωνα; Με εκείνους που γούσταραν τα τραγούδια του Μίκη, αλλά δεν γούσταραν τις εκάστοτε πολιτικές απόψεις του απο τότε. Τέλος πάντων δεν σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν, αλλά οχι και να μην μπορούμε να πούμε την άποψή μας για τον Μίκη. Κάποιοι είναι υπεράνων κρτικής; Α, ρε αυτά τα εύκολα τα λόγια τα μεγάλα