14/11/2008 14:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για την τσέπη τους νοιάζονται μόνο

Το έχουμε ξαναγράψει. Ανεξάρτητα από την πολιτική τιμολογίων που ακολουθεί η ΔΕΗ, το μένος των επιθέσεων από τα ΜΜΕ εναντίον του κ. Αθανασόπουλου  δεν οφείλεται τάχα στο ενδιαφέρον τους για τις επιπτώσεις στο καταναλωτικό κοινό. Αν νοιάζονταν τόσο πολύ για την τσέπη του λαού θα φώναζαν και για την βενζίνη, ή τα διόδια, αλλά εκεί κάνει τζιζ. Ας μην νομίζουν λοιπόν - το έχουμε ξαναπεί - ότι τρώμε κουτόχορτο, εδώ τουλάχιστον.

Χθες για παράδειγμα είδαμε το «Έθνος» του κ. Μπόμπολα να έχει πρώτο θέμα με τίτλο «Οπερέτα χωρίς τέλος στη ΔΕΗ». Εντός της εφημερίδος όμως υπήρχε και μια πολύ ενδιαφέρουσα, καλοφτιαγμένη και με πολυτελές χαρτί, έκδοση με θέμα την «Ενέργεια». Χορηγός, ως φαίνεται, η Eurobank του κ. Λάτση, ο οποίος δραστηριοποιείται εντονότατα στον τομέα της ενέργειας και της ηλεκτρενέργειας, όπως άλλωστε και ο κ. Μπόμπολας.

Λεπτομέρεια σχετικά με τα τιμολόγια της ΔΕΗ: μονάδα ηλεκτροπαραγωγής των ΕΛΠΕ, συμφερόντων Λάτση, προσφέρει ρεύμα προς 70 ευρώ την κιλοβατώρα, έναντι 35 που είναι η μέση τιμή για τη ΔΕΗ. Ενώ, από την άλλη, ο κ. Μυτιληναίος αξιώνει να πωλεί το ρεύμα στο εθνικό δίκτυο προς 70 ευρώ την κιλοβατώρα, τη στιγμή που το δικό του εργοστάσιο Αλουμινίου αγοράζει  το βιομηχανικό ρεύμα της ΔΕΗ προς 40 ευρώ.

Πρόσφατα είδαμε και την «παντρειά» ανάμεσα στους ομίλους Βαρδινογιάννη και Μυτιληναίου για παραγωγή ηλεκτρενέργειας με φυσικό αέριο, στους Αγίους Θεοδώρους, δίπλα στο διυλιστήριο του πρώτου. Εκτός αυτών, στο ενεργειακό «πανηγύρι» μετέχουν το συγκρότημα Κοπελούζου και η κατασκευαστική ΤΕΡΝΑ, με την οποία δεν έχει καμία σχέση ο κ. Ψυχάρης. Γι αυτό και το Συγκρότημα Λαμπράκη ασκεί κι αυτό εντονότατη κριτική προς τη ΔΕΗ. Ούτε έχει καμία σχέση με τε ενεργειακά ότι πρωτοκλασάτο στέλεχός του ΔΟΛ είναι και ο κ. Νέζης, πρώην διευθύνων σύμβουλος ΔΕΗ, επί ΠΑΣΟΚ και για λίγο επί ΝΔ, έως ότου συγκρούστηκε με τον κ. Παλαιοκρασσά.

Θερίζει θύελλες λοιπόν η ΝΔ, αλλά μόνο η ίδια ευθύνεται γι αυτό. Κανείς άλλος. Συνειδητή επιλογή της ήταν η διαπλοκή. Και δεν χρειάζονται πολλές αποδείξεις για να το καταλάβουν όλοι αυτό. Αρκούν τα εξώφυλλα της «Αυριανής». Για να καταλάβετε δηλαδή και πόσο ανόητοι είναι. Νομίζουν ότι να τους στηρίζει η εφημερίδα του Κουρή τους κάνει καλό. Ενώ και που την βλέπει ο κόσμος καταλαβαίνει τι γίνεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/11/2008 14:57:46

    Να δω πως θα φτασουν οι αγωγοι ΦΑ στα project αυτα !!.....
    Αεροπορικως??

    να χαμε να λεγαμε

    ΠΠ

  2. silegav avatar
    silegav 14/11/2008 15:25:32

    Από ανακοίνωση της ΔΕΗ:

    Κατά τη διάρκεια των θερινών μηνών του 2008 η Αλουμίνιον της Ελλάδος (ΑτΕ) έθεσε σε λειτουργία τη νέα ηλεκτροπαραγωγική Μονάδα της, τροφοδοτώντας το Ηλεκτρικό Σύστημα της χώρας με 71 εκατ. ΚWh και η ΔΕΗ για τις ποσότητες αυτές κατέβαλε συνολικά 7,13 εκατ. ευρώ, δηλαδή περίπου 100 ευρώ ανά MWh. Το ποσό αυτό καταβλήθηκε από τη ΔΕΗ στο ΔΕΣΜΗΕ

    Την ίδια περίοδο η ΑτΕ αγόρασε 632 εκατ. ΚWh από τη ΔΕΗ, ποσότητα εννεαπλάσια αυτής που παρήγαγε η πρώτη, με τιμή αγοράς 56,4 ευρώ/MWh και συνολικής αξίας 35,7 εκατ. ευρώ. Δηλαδή, η ΑτΕ για κάθε παραγόμενη MWh κέρδιζε περίπου 43,6 ευρώ, ποσό που αντίστοιχα ζημιωνόταν η ΔΕΗ.

    Είναι προφανές ότι η ΑτΕ, κατά την περίοδο του καλοκαιριού 2008 πώλησε κατά 77,3% ακριβότερα την ενέργεια από ό,τι την αγόρασε από τη ΔΕΗ.

    (για την ακρίβεια των αριθμών...)
    http://www.dei.gr/ecPage.aspx?id=4876&nt=18&lang=1

  3. τιραμολα avatar
    τιραμολα 14/11/2008 15:49:45

    Τωρα εμφανιζεται και η Πατουλιδου να δηλωνει και οτι και σε αυτην ο Ψωμιαδης για την υποθεση Βατοπεδι ειπε οτι εκτελουσε εντολες "ανωθεν"...
    Μαλιστα ειναι καταγεγραμμενο στα πρακτικα του ΝΣ.
    Ο Ζορο....

  4. ataktos avatar
    ataktos 14/11/2008 16:06:31

    Se ligo tha mas pasaroun kana dio pirinikous antdidrastites logo asfalias trofodosias ke tha pisoun to lao ,mehri tote tha mas pasaroun ta APE ke o laos tha ehi tin hara tou (to scenario ine panetimo )
    Mono sto erotima pios karagiozis efere tin katastasi Energias se avtin tin athlia katastasi kanis den prokite na apantisi distihos sto Elladistan .Blepete "antiprosopewtiki dimokratia" ehoume epitropes ke prasina aloga .O Koliokostas itan tosa hronia apasholisimos stin karekla kjp klp Ke to Katharma tha ta tseposi pali..lete otan figi na ton banoun se kamia toumba i se krematorio?

  5. miaouth avatar
    miaouth 14/11/2008 16:50:26

    H Αυριανή, the last bodyguard του Αλογοσκούφη και του Καραμανλή....
    Χα χα χα, άν το καλοσκεφτείς, αυτό είναι πραγματικό τσίρκο. Η πραγματικότητα ξεπερνά και την πιό καλπάζουσα φαντασία. Ποιός να το περίμενε...

  6. Τάσος Πάτρα avatar
    Τάσος Πάτρα 14/11/2008 17:18:13

    Παιδιά τονίστε το σας παρακαλώ να το κατανοήσει ο κόσμος μήπως ...ΛΕΩ μήπως και ξεσηκωθεί.
    Τουλάχιστον εσείς δεν τα παίρνετε τι φοβαστε με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ. λοιπόν
    Ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ ΔΕΝ ...ΑΞΙΩΝΕΙ αλά με τις ευλογίες της κυβέρνησης έχει καταφέρει σήμερα και για 2 χρόνια ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΗ 40 ευρώ τη γιγαβατώρα ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗ ΔΕΗ 70 ευρώ !!!!! ΚΑΙ ΑΛΟΙΩς Η ΔΕΗ ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΤΟ ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΚΙΛΟΒΑΤΟΡΕς προς 40 ευρώ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΓΟΡΡΑΖΕΙ ΠΙΣΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΕΛΑΤΗ με 70ευρώ ...θαύμα θαύμα ..για τον ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ ΒΕΒΑΙΑ Απλά πράγματα δηλαδή μαζεύει τα χρήματα από εμάς όλους ,βάζει και κάτι από τη τσέπη της δηλ. τα κέρδη της και τα δίνει στο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ τόσο ΑΠΛΑ και αναρωτιούνται ΜΕ ΠΕΡΙΣΉ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ Η ΔΕΗ.

    ΠΕΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΨΗΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ !!!!!!!!

    Ευχαριστώ πολύ

  7. δεη avatar
    δεη 14/11/2008 17:29:23

    ο φακτορ μπορει να μην τα παιρνει,αλλα απο οτι φαινεται...πολλοι απο τους "προοδευτικους" "κρατιστες",σχολιαστες εδω μεσα τα παιρνουν...
    πολυ μουγκα επεσε..
    ουτε ενα σχολιο υπερασπισης της δεη.
    μαλλον για τους κρατικοδιαιτους ιδιωτες δουλευουν ολοι..

  8. δεη avatar
    δεη 14/11/2008 17:32:42

    φακτορ
    συγχαρητηρια για το ποστ
    εισαι ο μονος που γραφεις αληθειες για το μεγαλο αυτο θεμα.

  9. α avatar
    α 14/11/2008 17:33:39

    Ωραια αυτα, αλλα η ΔΕΗ παει απο το κακο στο χειροτερο με ευθυνη της κυβερνησης.

  10. ερευνητής avatar
    ερευνητής 14/11/2008 17:43:25

    Η ΔΕΗ πάει από το κακό στο χειρότερο επειδή:

    1. Με συναίνεση των κυβερνήσεων Σημίτη και εντολή της ΕΕ δεν επιτρέπεται να επενδύσει σε νέες μονάδες.
    2. Το μισθολόγιό της είναι ένα κολοσσιαίο σκάνδαλο με εκατοντάδες υπεραμειβόμενους αργόμισθους και τεράστιες εργολαβίες με τα γνωστά. Φυσικά σχεδόν όλοι οι διορισμοί έχουν γίνει επί ΠΑΣΟΚ.
    3. Λόγω ακριβώς των πρασινοφρουρών υπάρχει συνδιοίκηση με τους εργαζομένους, μια πρακτική που κατέστρεψε όλες τις επιχειρήσεις στην Ελλάδα (βλέπε Ο.Α).

  11. ataktos avatar
    ataktos 14/11/2008 17:47:17

    @δεη-simblirose ke esi ta onomata tou kratiko -mafiakou sistimatos pou eferan tin katastasi sto hilos tou gremou ,kanto etsi esto gia plaka .

  12. ataktos avatar
    ataktos 14/11/2008 17:52:32

    ερευνητής -ohi me sinenesi tou Simiti alla me politikes apofasis tou ,kseris kamia apofasi tis EE pou na apagorewe ependisis ,anabathmisis monadon apo DEH- pes mas me pianon hrimata egine i Hrisoula Olimbia 2004 ? Min les pragmata pou ta elegan ta papagalakia ton ntawadzidon .

  13. ataktos avatar
    ataktos 14/11/2008 18:04:45

    factorx tora pou o Takis brike epitelous tous ipostiriktes http://www.dei.gr/ecPage.aspx?id=4882&nt=18&lang=1 emis tha to riksume sto kalamatiano i tourkohasapiko ?

  14. tiramola avatar
    tiramola 14/11/2008 18:31:45

    Τι λετε κυριε ερευνητα μου (12)!
    Το εχετε ερευνησει ολα βλεπω
    Τα 250 εκατ. κερδος το 2004 εγιναν 250 εκατ. χρεος το 2007 εξαιτιας αυτων ακριβως των λογων!
    Γιατι δεν τα λετε και στους φιλους σας στη Ρηγιλης και τους αφηνετε να γινονται νουμερα επι 2-3 μερες τωρα με το θεατρο που παιζετε μεταξυ Κυβερνησης-Αδαμοπουλου?
    Ο ΚΚ γιατι δεν λεει αυτες τις αληθειες και μας αφηνει στην αγωνια?

  15. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 14/11/2008 18:39:13

    Εχει πλάκα να βρεθεί εδώ μέσα κανένας και να πει οτι οι ως άνω περιγραφόμενοι και αναγραφόμενοι "νταβαζήδες" ανδρώθηκαν επί Ν.Δ.

    Έχει πλάκα να βρεθεί εδώ μέσα κάποιος και να πει οτι ο Μπόμπολας (και λοιποί) τώρα επί Ν.Δ. έγιναν "διαπλεκόμενοι"...

  16. tiramola avatar
    tiramola 14/11/2008 18:48:22

    Μεχρι και το 2005 4 εταιρειες με το ιδιο αντικειμενο , σε μια απο τις οποιες εργαζομαι και γω και ειναι προμηθευτες και της ΔΕΗ , εργαζονταν οι εργαζομενοι σαν σκυλια 12ωρα για να προλαβουν να βγαζουν τις παραγγελιες της ΔΕΗ.
    Τωρα οι εταιρειες αυτες κανουν διαθεσιμοτητες και χρηση του οριου 2% για απολυσεις καθε μηνα...
    Αν η ΔΕΗ ηταν στην προτερη οικονομικη ευρωστια , θα μπορουσαν τα σωματεια αλλα και οι διοικησεις των εταιρειων που εχουν το προβλημα πιεζοντας να επαιρναν καποιες δουλειες ακομα και για προγραμματισμο της ΔΕΗ ετους 2010.
    Αυτη ειναι η πραγματικοτητα και οτι να πειτε περι ΕΕ , Σημιτη και πρασινων συνδικαλιστων ειναι για να περναει η ωρα...

  17. nas avatar
    nas 14/11/2008 18:53:00

    Βρε... Lakis, ασφαλώς και δεν έγιναν επί Ν.Δ. διαπλεκόμενοι οι Μπομπολαίοι και όλοι οι υπόλοιποι.... όμως όλοι εμείς ψηφίσαμε τον Καραμανλή επειδή μας είπε ότι θα τους γα... και διαψευστήκαμε!!! Οπότε τι να κάνουμε τώρα; είμαστε υποχρεωμένοι να ψηφίσουμε το Γιώργο περιμένοντας πότε θα ξαναφανεί κάποιος "σεμνός και ταπεινός" που θα πάρει την εξουσία και θα νικήσει του πλούσιους νταβατζήδες...

  18. 2WSL7 avatar
    2WSL7 14/11/2008 19:47:01

    Σήμερα το μεσημέρι το mega ξεκίνησε το δελτίο με την εξής ατάκα "μεταβάλεται συνέχεια το σχέδιο του προϋπολογισμού λόγω της οικονομική κρίσης... ".
    Τι έγινε; απέκτησαν ξαφνικά οι Μπομπόλας, Λαμπρακής, Βαρδινογιαννής κλπ τη φρασεολογία του Καραμανλή;

  19. samizdat avatar
    samizdat 14/11/2008 19:48:31

    Η προσοχή θα πρέπει να στραφεί προς την Οριακή Τιμή του Συστήματος και του τρόπου υπολογισμού της. Η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας έχει καθορίσει τα ποσά ανά MW για αγορά απο το σύστημα και, στη συνέχεια, πώληση μέσω του Δικτούου Μεταφοράς. Το μεγάλο σκάνδαλο βρίσκεται εκεί. Απο εκεί ξεκινά και εκεί τελειώνει το θέμα και των τιμολογίων και των επενδύσεων και των οικονομικών αποτελεσμάτων της ΔΕΗ

    samizdat

  20. miaouth avatar
    miaouth 14/11/2008 20:04:52

    @ ερευνητής (12) και άλλοι:
    Άς υποθέσουμε (λέω, άς υποθέσουμε, δεν ξέρω, αλλά για το συλλογισμό μου δεν μετρά αυτή η άγνοιά μου), ότι οι ΝΔ το βρήκαν από τους προηγούμενους το "σύστημα" που αρμέγει τη ΔΕΗ.
    Είναι στην εξουσία ακριβώς 4,5 χρόνια. Τί κάνουν; Πώς χειροτέρεψε;
    Και για την πολιτική ανεπάρκεια του Καραμανλή (παίρνω την ευνοικότερη γι αυτόν εκδοχή), ο Σημίτης ευθύνεται;
    Για την παιδική χαρά που λέγεται ΝΔ (παίρνω την ευνοικότερη γι αυτήν εκδοχή), φταίει το ΠΑΣΟΚ και οι συνδικαλιστές (πράσινοι μπλέ κτλ);
    Απλή λογική είναι, όχι επίλυση διαφορικής εξίσωσης. Μη τη βασανίζουμε άλλο.
    Και από μαθηματική άποψη, η πιθανότητα όλα αυτά που ξετυλίγονται μπροστά μας, να είναι απλή ανεπάρκεια (και όχι κάτι χειρότερο και πολύ πιό ανήθικο), είναι ελάχιστη.
    Αλλά εν τέλει αναρωτιέμαι, τι είναι πιό επικίνδυνο, η τόση ανικανότητα ή η αρπαγή του βάζου με το μέλι; Και σηκώνω τα χέρια ψηλά.

  21. Lies avatar
    Lies 14/11/2008 20:09:45

    ερευνητή probokatora, h deh me to pasok phgaine mia xara.
    kainourgies monades 8A ginoun. ypsila ameibomenoi yphrxan kai yparxoun pio polloi twra.
    sth deh douleuan kai xiliades dhmosioi ypallhloi pou siga siga ligosteuoun. h nd gia na kanei merikes proslhpseis xreiasthkan 4 xronia. alla 8elw na dw pou 8a thn ftasoun gia na poun oti ftaiei to pasok(!!) pou den paei kala kai prepei na thn poulhsoume.
    apla pragmata. egw den psifizw ksana ND mono kai mono gia ayto. einai egglhma. sto dialo na pane.

  22. Factorx avatar
    Factorx 14/11/2008 20:22:21

    @δεη: οι συνδικαλισταράδες της ΔΕη πρέπει να μάθουν και να φέρνονται μου φαίνετε. Απαράδεκτο το σχόλιο σου οτι όποιος διαφωνει τα παίρνει. Τι κάνατε στη ΔΕΗ τόα χρόνια με την διαπλοκή; Μην κάνουμε τωρα και ήρωα τον Παλαιοκρασσα

  23. ερευνητής avatar
    ερευνητής 14/11/2008 20:42:13

    3175/2003

  24. aris avatar
    aris 14/11/2008 21:03:33

    ερευνητής ή παπαγαλάκι είσαι ή ηλίθιος, συγγνώμη που το λέω αλλά δεν μπορώ να δεχθώ ότι είμαστε όλοι οι άλλοι ηλίθιοι όπως εννοείς
    και εξηγούμαι: εντόπισες όλες τις αιτίες κακοδιαχείρησης της δεη εκτός από μία, από τό προφανές ότι είναι αναγκασμένη να αγοράζει το ρεύμα απο τους ιδιώτες σε χαμηλότερη τιμή από αυτήν που το πουλάει η ίδια
    είναι αλήθεια αυτό ναι ή όχι?
    τα νεοφιλελεύθερα ιδεολογικά νούμερα βέβαια είναι ικανά να πούν πάλι ότι ο κρατισμός φταίει
    ε όχι δεν φταίει ο κρατικός χαρακτήρας της δεη, φταίει που δεν είναι αυτό το πράγμα κρατικός - κοινωνικός χαρακτήρας, υπηρέτης ιδιωτικών μεγαλοσυμφερόντων είναι.

  25. thanos avatar
    thanos 14/11/2008 21:14:03

    3@ Anonymous Says:
    November 14th, 2008 at 3:07 pm

    Διαβασες τα σχεδια του Μακη για τη δευτερα?

  26. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 14/11/2008 21:14:27

    Τον Χατζηφίδη που "απάντησε με καταπέλτη" τον προσέξατε ;

  27. thanos avatar
    thanos 14/11/2008 21:24:04

    13@.ερευνητής Says:
    November 14th, 2008 at 5:43 pm

    Φιλε πρεπει να ερευνας σωστα.Οταν efyge το ΠΑΣΟΚ η ΔΕΗ ειχε κερδοι. Εαν αυτο σου λεει κατι Ερευνησετο μια και εισαι ερευνητης.H συμβαση Μυτιληναιου-ΔΕΗ εγινε επι ΝΔ....με πολυ ευνοικους ορους για το κρατος.Δεν διαβαζεις τιποτα απο αυτο εδω το ρομαδοSite??