29/12/2008 15:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για την κρίση στον Τύπο

Όπως διαβάζω στο ΠΑΡΟΝ  μόνο οι κυριακάτικες και οι αθλητικές εφημερίδες κερδίζουν φύλλα. Όλες οι άλλες εφημερίδες χάνουν.

Οι «πολιτικές» εφημερίδες , διασωζόμενες από τις εκδόσεις του Σαββάτου με τις προσφορές, χάνουν το 8% της δύναμής τους, οι πρωινές το 6% και οι εβδομαδιαίες το 19%. Στο 11μηνο του 2008 οι «πολιτικές» εφημερίδες χάνουν 21.199 φύλλα, πέφτοντας από τα 260.726 φύλλα στα 239.526. Τα «Νέα» παραμένουν πρώτα με 58.825 (-5.868), ενώ η «Ελευθεροτυπία», που έχει τις μεγαλύτερες απώλειες μεταξύ όλων των εφημερίδων (-8.150), παραμένει δεύτερη με 46.727 φύλλα. Το «Έθνος» διατηρείται περίπου στα ίδια επίπεδα με 42.052 φύλλα (-1.555) και ακολουθεί ο «Ελεύθερος Τύπος» με 31.820 (-5.066). Η «Espresso» είναι η μόνη που έχει κερδίσει μεγάλο, αναλογικά, αριθμό φύλλων (3.631), πουλώντας κατά μέσον όρο 21.036 αντίτυπα. Σημειώνουμε πως οι κυκλοφορίες διατηρούνται σε αυτά τα επίπεδα για τις μεγάλες εφημερίδες με τη βοήθεια των σαββατιάτικων εκδόσεων οι οποίες συνοδεύονται από προσφορές. Διαφορετικά οι απώλειες θα ήταν τεράστιες. Τέλος, πάνω από το όριο των 10.000 φύλλων βρίσκονται η «Απογευματινή» και ο «Αδέσμευτος», ενώ η «Χώρα» είναι στην τελευταία θέση με 1.035 φύλλα.
Πρόκειται για μια συνολική απόρριψη του περιεχομένου των εφημερίδων. Γιατί τα dvd και τα πάσης φύσεως ένθετα έχουν κάποτε ένα τέλος. Εκτός του ότι κοστίζουν ακριβά τώρα με την κρίση. Έτσι οι εκδότες έχουν αρχίσει να σκέφτονται περιορισμό των προσφορών. Όταν θα αρχίσουν να σκέφτονται και «δημοσιογραφικά», κάτι βλέπω να κάνουν. Αλλά το βλέπω πολύ χλωμό.

Γιατί όποιες αναλύσεις κι αν κάνει κανείς επί του θέματος, η ουσία είναι μία. Από τότε που οι εφημερίδες και τα μεγάλα ΜΜΕ πέρασαν στα χέρια εργολάβων και μεγαλοεπιχειρηματιών άρχισε να γράφεται το τέλος και της πραγματικής ενημέρωσης και της ανεξαρτησίας του πολιτικού κόσμου. Όταν ο κάθε υπουργός λαμβάνει αποφάσεις με κύριο γνώμονα όχι την αποδοχή της από τους ψηφοφόρους του τουλάχιστον (άσε το δημόσιο συμφέρον), αλλά το αν θα αρέσει στον δείνα παρουσιαστή, ή τον τάδε επιχειρηματία, το παιχνίδι έχει χαθεί. Και όταν η γραμμή των εφημερίδων και των ΜΜΕ καθορίζεται από αμόρφωτους και απαίδευτους επιχειρηματίες (και τα παιδιά τους) τότε τα εθνικά πρότυπα της εποχής είναι τα σούργελα που παρελαύνουν στα πρωινάδικα.

ΥΓ. Διαβάζω και κάποιους άλλους συνταξιδευτές του διαδικτύου να καλούν την ΕΣΗΕΑ να πάρει μέτρα. Χα χα χαααααα. Ποια ΕΣΗΕΑ ρε παιδιά; Εκείνη των μεγαλοεργολάβων και μεγαλοεπιχειρηματιών;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/12/2008 16:11:13

    αχ ανώνυμε... Το 60% στην μισητή Άπω Δύση ενημερώνεται πρώτα από το διαδίκτυο και μετά από τις φυλλάδες και την τηλέόραση. Εκεί βέβαια τα μήντια ζούν κυρίως από διαφήμιση και όχι από χωματουργικά ή μεταφορές

  2. Jimmy l avatar
    Jimmy l 29/12/2008 16:25:40

    Υπαρχει πραγματι κριση και στον τυπο και στην τηλεοραση και αυτο οφειλεται κατα την γνωμη μου στην αναξιοπιστια αυτων των μεσων. Ο καθε εκδοτης μεσω του κατα περιπτωση μεσου που διαθετει προσπαθει να αποκτησει δυναμη ειτε πολιτικη ειτε οικονομικη προκειμενου να εξυπηρετησει τα συμφεροντα του.Δυστυχως στην Ελλαδα αυτο συμβαινει!!ουδεις απο αυτους ενδιαφερεται για το γενικοτερο συμφερον.

  3. EUROPEAN UNION avatar
    EUROPEAN UNION 29/12/2008 16:29:09

    YOU ARE RIGHT JIMMY L!

  4. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 29/12/2008 16:33:55

    @3 Jimmy L + 1

  5. Σπύρος avatar
    Σπύρος 29/12/2008 16:38:00

    Λογικό να περνάει κρίση ο Τύπος.
    Πάρτε γιά παράδειγμα τά γεγονότα τών τελευταίων ημεών στην Ελλάδα...
    Η Είδηση ήταν θαμένη στίς περισσότερες εφημερίδες πίσω απο μελό μπούρδες και κοινότυπες αναλύσεις ,κατά πώς βόλευε την καθεμιά τους...
    Ακόμα και οι φωτογραφίες πού δημοσιεύονταν ήταν ΄επιλεγμένες΄.
    Θάπρεπε να καταφύγει κάποιος σέ sites τού εξωτερικού γιά να δεί φωτογραφίες που αντιμετώπιζαν σφαιρικά τά γεγονότα.
    Πρωτοπόρα στην ξεφτυλισμένη ενημέρωση γιά άλλη μια φορά η Ελευθεροτυπία...
    Κυκλοφορούσε το Εψιλον μέ συνθηματάκια ΄ρημάξτε τα΄και οι λοιπές σελίδες είχαν διαφημίσεις τών Τραπεζών και Καταστημάτων Κινητής Τηλεφωνίας πού είχαν ρημαχθεί......Πρώτη στην κοροϊδία η ΄εφημερίς ΄................

  6. Jimmy l avatar
    Jimmy l 29/12/2008 16:40:33

    Πρεπει ολοι να υποστηριξουμε τα σοβαρα bloks .

  7. F avatar
    F 29/12/2008 16:46:27

    Αὐτὸ δεἰχνει καὶ τὸ χαμηλὸ ἐπίπεδο τῶν ἐπιχειρηματιῶν τῆς ψωροκώσταινας. Ἤδη ἡ Γιάννα ἔριξε 30 ἐκ. στὴν καταβόθρα τοῦ "Ἐλευθέρου Τύπου"...

  8. ΚΟΜΟΣ avatar
    ΚΟΜΟΣ 29/12/2008 16:56:13

    οταν μιλάγανε για τον βασικό μέτοχο ,όλα τα πολιτικά όντα κάνανε ότι δεν καταλαβαίνουνε και τελικά το θέμα χάθηκε,
    Τώρα ο κόσμος αρχίζει και καταλαβαίνει οτι στην Ελλάδα τα golden boys ειναι οι σταρς δημοσιογράφοι της τηλεόρασης και αυτοί κατευθύνουν τα πράγματα όπου τα αφεντικά ,που πληρώνουν τους απίστευτούς μισθούς,θέλουν,με την μέθοδο του πες πες κάτι μένει.
    Ετσι έγινε η μετά Κοσκωτά εποχή της ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΜΜΕ (θυμηθείτε Κουρή με λευκή τζαγκουαρ ,να πηγαίνει στον μεγάλο Αντρέα και να του υποδεικνύει ονόματα υπουργών),αλλά τώρα ο λαός ξυπνάει ,το διαδύκτιο ενημερώνει και πολλές φορές ξεσκεπάζει τις διαστρεβλωμένες ειδήσεις μέσων και εφημερίδων.
    πχ.αυτή την περίοδο τα ΜΜΕ έχουν στοχοποιήσει τον Στυλιανίδη και τον πυροβολούν κατά ρυπάς.Μήπως κάποιος εκδότης μεγαλοκαρχαρίας δεν πήρε ανάθεση την εκτύπωση σχολικών ή πανεπιστημιακών εκδόσεων και τώρα εκδικείται;
    Δηλαδή για τους υπόλοιπους που όλοι ξέρουμε τι γίνεται γιατί δεν γράφει κανείς τίποτε;μιλάμε για κραγμένες......,για κότερα,για φιλοξενίες,για χλίδα,για μύκονο,για ............Αλλά άκρα του τάφου σιωπή............
    γιαυτό και ο κόσμος τιμωρεί

  9. ataktos avatar
    ataktos 29/12/2008 16:58:17

    archaeopteryx -Μην τους λες όλη την αλήθεια διότι σε λίγο θα πάθουν την πλάκα τους ???

  10. asse avatar
    asse 29/12/2008 17:00:45

    Φίλες και φίλοι,
    ο γιος της Κωνσταντίνας Κούνεβα, Εμμανουέλ, είναι μαθητής της Ε΄ Δημοτικού σε σχολείο των Πετραλώνων. Ο πατέρας του εργάζεται στη Βουλγαρία. Η μητέρα του (ιστορικός - που βγάζει τίμια το ψωμί της στη χώρα μας σαν καθαρίστρια) πληρώνει το θάρρος της γνώμης της και την αντίστασή της απέναντι στην βάρβαρη εκμετάλλευση και την ασυδοσία της εργοδοσίας.
    Ο εκπαιδευτικός κόσμος της Αθήνας είναι ανάστατος και συγκλονισμένος.
    Η γυναίκα έχασε το φως της και παλεύει για τη ζωή της.χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ


    factorX: φίλες, μήπως άργησες λίγο; τα σχετικά σχόλια εδώ: http://www.antinews.gr/?p=4786

  11. Vass avatar
    Vass 29/12/2008 17:03:19

    @jimmy L: Δυστυχώς αυτό συμβαίνει και σε δυτικά κράτη. Πάντα τα ΜΜΕ εξυπηρετούν. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι στα κατασκευαστικά έργα που κάνουν δεν υπάρχει μόνον ένας εργολάβος. Εκεί όποιος διανοηθεί να δώσει κρατική διαφήμιση σε φυλλάδα των 1000 φύλλων πάει σπίτι(α) του.
    Σιγά μην οι εκδότες αποφασίσουν να το ρίξουν στη δημοσιογραφία. Αυτή κοστίζει και θέλει χρόνο.

  12. Xase avatar
    Xase 29/12/2008 17:15:08

    Ειναι πολυμηχανοι, μην τους φοβαστε και δεν θα παθουν τιποτα. Σε λιγο θα κυκλοφορουν και αντι για ντιβιντι θα προσφερουν ενα πακετο μακαρονια και μισο κιλο κιμα. Ετσι θα κανουν και τον πολεμο τους υπερ των πτωχων. (Δεν πανε στον διαολο οι Θεμοι και οι Κουρηδες και τα αλλα γκολντεν μποις της δημοσιογραφιας και της υποκουλτουρας - και της μεγαλοδιαπλοκης-).

  13. Vass avatar
    Vass 29/12/2008 17:34:42

    Πριν από μια πενταετία οι Τουρκικές εφημερίδες κυκλοφορούσαν με την πρώτη σελίδα γεμάτη κουπόνια. Μιλάμε για σκέτο παζάρι. Κάποια στιγμή κόπηκαν αφού κανείς αναγνώστης δεν ασχολούνταν άλλο. Νομίζω το 2007 έγινε μια προσέγγιση όλων των εκδοτών για να κόψουν όλοι μαζί τα DVD και τα ένθετα γιατί κόστιζαν ακριβά και οι ιδέες για τίτλους στέρευαν.
    @xase: Αναφέροντας δύο μόνο ονόματα αφήνεις πολύ κόσμο παραπονούμενο. Και είναι πολύ οι ντενεκέδες.

  14. fantomas avatar
    fantomas 29/12/2008 17:40:25

    ΚΑΠΟΤΕ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
    ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΑ ΝΕΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ Ή ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ DVD.
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ (ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ DVD)ΜΠΩΡΕΙΣ ΤΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΣΤΟ INTERNET, ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ (4 ΕΥΡΩ Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ)ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ Ο ΕΝΤΥΠΟΣ ΤΥΠΟΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΑΡΜΩΣΤΗ ΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ!!
    ΕΞΑΛΟΥ ΕΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΑΚΤΩΡ ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΝΑ ΔΙΑΦΙΜΗΣΤΙΚΟ ΤΟΥ!!! ΕΙΝΑΙ ΑΝΓΚΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙ?

  15. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 29/12/2008 18:09:23

    Εδω και παρα πολυ καιρο δεν παιρνω καμμια εφημεριδα απο αντιδραση .Το συνιστω σε ολους!!Ειλεικρινα δεν εχουν να χασουν απολυτως τιποτα!ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΩΦΕΛΗΘΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.Η ενημερωση μου ειναι αποκλειστικα απο σοβαρα και εξειδικευμενα λογω της δουλειας μου bloks.!!Πρεπει ολοι να αντιδρασουμε.

  16. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 29/12/2008 18:58:22

    εγω χθες αγορα 2 απλά ¨πρωτο θέμα" και μια ριαλ νιουζ",κρατησα το προγραμμα τι βι απο το θεμα και τα ντι βι ντι του ριαλ . εδοσα 8 ευρό / πήγα στα σουπερ μαρκετ ψωνισα και μουμεινε να πιω και ενα καφε στη καφετερια κυριακή πρωή μέρα που είναι

  17. YiannisM avatar
    YiannisM 29/12/2008 19:19:48

    @18
    Σοβός ο Σοβοκλής..

  18. ...και επι γης ειρήνη avatar
    ...και επι γης ειρήνη 29/12/2008 19:21:04

    Σοβοκαη

    γιατί 2 απλά, για ένα τι βι πρόγραμμα?

    Τα torrentz τα ξέρεις, οικονομία φίλε οικονομία μεγάλη

  19. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 29/12/2008 19:39:53

    ρε παιδια εδοσα 8 και πήρα κουπόνια για τρόφιμα 11 ετσι προκύπτει ο τσάμπα κυρακάτικος καφές στην υγειά των ΜΜε

  20. xxx- avatar
    xxx- 29/12/2008 19:41:04

    Γιατί θα πρέπει τα χρήματα των πολιτών που χρησιμοποιούνται για κρατική διαφήμιση,να τα διαχειρίζονται με αυτό τον τρόπο ,που τελικά σημαίνει και εναντίον του!!Είναι εξωφρενικό!Δηλαδή πληρώνουμε τους νταβάδες για να είναι ισχυροί και να μας δουλεύουν!!

  21. Provocator. avatar
    Provocator. 29/12/2008 19:43:40

    ...Γιατι;Αν δεν ηταν των εργολαβων,θα αλλαζε τιποτα;

  22. xxx- avatar
    xxx- 29/12/2008 19:58:12

    Θα μπορούσε τουλάχιστον για την αντικειμενικότητα να ήταν διακομματική η διαχείριση και τα ιδιωτικά κανάλια συνδρομητικα ή δορυφορικά όπως είναι και σε άλλες χώρες,υπό τις υπάρχουσες συνθήκες!!!