#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/09/2010 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για την ηλεκτρονική κάρτα πληρωμών



“Καινοτομεί” και πάλι η κυβέρνηση με την ανακοίνωση της ηλεκτρονικής κάρτας πληρωμών. Αν και δεν ξέρουμε λεπτομέρειες της πρότασης αυτής, μένει να τη δούμε στην πράξη, αν θα βοηθήσει την καθημερινότητά μας κι αν θα συμβάλλει στην πάταξη της φοροδιαφυγής.

Η κάρτα αυτή θα περιέχει το ΑΦΜ του καθενός και σε κάθε αγορά μας, οπουδήποτε, θα γράφεται το ποσό της απόδειξης κι έτσι δεν θα χρειαζόμαστε να αποθηκεύουμε χάρτινες αποδείξεις.

Με τον τρόπο αυτό φιλοδοξεί το οικονομικό επιτελείο να ελέγχει τον ΦΠΑ των επιχειρήσεων, αν το καταβάλουν κανονικά δηλαδή. Θα χορηγείται από τις τράπεζες και το υπουργείο Οικονομικών, άγνωστο πότε θα είναι έτοιμο το σύστημα ενώ μελετάται να είναι και χρεωστική, πλαστικό χρήμα δηλαδή ώστε να μην κουβαλάμε μετρητά μαζί μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΚΙΑ avatar
    ΣΚΙΑ 29/09/2010 09:12:54

    Εντάξει...μέχρι τώρα ήταν ψεύτες (λεφτά υπάρχουν),άσχετοι(παλινωδίες και καραγκιοζιλίκια με τη φορολόγηση προϊόντων καπνού),καραγκιόζηδες(κινέζες νύφες).Γελούσε ο κόσμος μαζί τους και το 'ριχνε στην πλάκα και στα ανέκδοτα για να αντιμετωπίσει ψυχολογικά την παράδοση της χώρας στο ΔΝΤ και την επίθεση στο εισόδημά του...Τώρα όμως το πράγμα παύει να είναι αστείο.Οι παριστάνοντες τους κυβερνώντες,αρχίζουν να διολισθαίνουν σε πραγματικά φασιστικά μονοπάτια!

  2. flow motion avatar
    flow motion 29/09/2010 09:17:10

    the black future is now, resist!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. denkserotipota avatar
    denkserotipota 29/09/2010 09:18:09

    ...και λίγο μετά στο δάχτυλο, γιατί οι κάρτες χάνονται κλέβονται κλπ;
    Κάποτε γέλαγα όταν άκουγα τέτοια "σενάρια επιστημονικής φαντασίας"!
    Είμαστε κοντά στο να τα ζήσουμε;;

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ denkserotipota 29/09/2010 09:21:02

      ΓΑΠ, πρωθυπουργός, σου λέει κάτι;
      Αυτό και αν ήταν...

      • denkserotipota avatar
        denkserotipota @ ΒΡΑΧΟΣ 29/09/2010 09:34:44

        Αυτό ακριβώς, είναι η απόδειξη του πόσο "κατευθυνόμενα-ελεγχόμενα" είναι όλα.
        Οι άνθρωποι έχουν σχέδιο. Αλλά ο Βιργίλιος κάπου λέει.
        "Άλλαι μεν βουλαί ανθρώπων, άλλα δε Θεός κελεύει."

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/09/2010 09:26:39

    Εάν η κάρτα συνοδευτεί από απαγόρευση της χρήσης μετρητών για πληρωμές, αγορές κλπ., το μέτρο είναι ΚΑΤΑΦΩΡΑ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ πρέπει να γίνει δεκτό από εμάς.

    Ούτε με ΑΦΜ ούτε με Αριθμό Δελτίου Ταυτότητας.

    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΥΠΑΚΟΗ ΣΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ.

    ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΤΩΝ.

    ΤΗΝ ΑΚΥΡΩΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΜΗ ΣΥΜΜΟΡΦΟΥΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΙΤΩΝ.

    ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΚΑΡΤΑΣ.

    Παράδειγμα: δεκαοκτάχρονος μη εργαζόμενος, φοιτητής, ο οποίος δεν έχει ΑΦΜ θα του απαγορεύεται να ψωνίζει;

    • ΣΚΙΑ avatar
      ΣΚΙΑ @ αλλενάκι 29/09/2010 09:33:32

      Ακόμη κι αν δε συνοδεύεται από απαγόρευση χρήσης μετρητών για τις συναλλαγές,ακόμη κι αν λειτουργεί απλά ως μέσο καταγραφής των αγορών και πληρωμών μας,πάλι προκύπτουν τεράστια ζητήματα ατομικών δικαιωμάτων.Ποιός διάολο έδωσε το δικαίωμα στο κράτος (και πολύ φοβάμαι σε κάθε μεγάλη επιχείρηση που θα έχει σχέσεις και κολλητιλίκια με την εκάστοτε εξουσία) να γνωρίζει με κάθε λεπτομέρεια την καταναλωτική μας συμπεριφορά;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΣΚΙΑ 29/09/2010 09:47:41

        Ασφαλώς!
        Με την κάρτα θέλουν να ελέγχουν κάθε κίνηση!! κάθε μετακίνηση!! κάθε προτίμηση!! κάθε πακέτο τσιγάρα!! κάθε διατροφική συνήθεια!! κάθε δρομολόγιο!! κάθε αγορά!! κάθε καταναλωτική τάση!! ΚΑΘΕ ΣΕΝΤ!! που ίσως απέμεινε στην τσέπη από το μισθό ή τη σύνταξη και ΔΕΝ το έχουμε σε τραπεζικό λογαριασμό ώστε να μπορούν να ΒΑΛΟΥΝ ΧΕΡΙ και σε αυτό το γλίσχρο υπόλοιπο!!

      • Misha avatar
        Misha @ ΣΚΙΑ 29/09/2010 09:58:35

        Το 2002 ο Κούλογλου στο ΡΧΣ είχε δείξει μια μικρή πόλη όπου όλα ελέγχονταν μέσω των καρτών και των καμερών ασφαλείας-κυκλοφορίας.
        Πήγαινε η κυρία μπροστά σε μια βιτρίνα με πυτζαμες , σε χρόνο dt η κάμερα του μαγαζιού ταυτοποιούσε το πρόσωπο της και την ίδια στιγμή λάμβανε στο κινητό της τηλέφωνο μήνυμα :«Κυρία Ταδε η κόκκινη πυτζαμα που κοιτάτε ταιριάζει πολύ με το σετ καλυμμάτων που αγοράσατε προχθές».

        Κάποιος φίλος λέει
        «είναι πιο αργά από όσο νομίζετε»

      • DIANE avatar
        DIANE @ ΣΚΙΑ 29/09/2010 12:27:20

        Συμφωνώ και επαυξάνω, Σκιά,οργίζομαι με την πλήρη κατάλυση της προσωπικής μου ελευθερίας που επιχειρούν και, συμφωνώντας και με το αλλενάκι, δηλώνω ότι δεν πρόκειται να το δεχτώ.

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ αλλενάκι 29/09/2010 09:55:40

      Επίσης δεν μας επιτρέπουν να ψωνίζουμε στο εξωτερικό. Αν ξοδέψεις τα χρήματα στην Ιταλία τι γίνεται; Οι τουρίστες στην ελλάδα τι θα κάνουν; Οι λαθρο-μικροπωλητές;
      Αν σου κλέψουν τα χρήματα;

      Στο site του capital βγήκε ένας σε βίντεο και λέει να ψωνίζουμε μόνο με κάρτες για λόγους φοροδιαφυγής.

      Οι πολιτικοί έχουν κλέψει εκατομμύρια ή και δις ευρώ μέσω του τραπεζικού συστήματος αλλά δεν τους έπιασαν.

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ Dimitris D 29/09/2010 11:43:18

        Μα αυτό ακριβώς είναι το θεμα, έχουν γίνει τόσο αδηφάγοι που δεν κοιτάνε τι έχουν κατεβάσει μεχρι τώρα, θέλουν να στραγγίξουν τον κόσμο μέχρι τέλους.

  5. ενοχλητικός avatar
    ενοχλητικός 29/09/2010 09:55:54

    οταν φοροδιαφεύγουμε συστηματικά,δίνουμε πάτημα για τέτοια μέτρα τύπου Οργουελ

    • denkserotipota avatar
      denkserotipota @ ενοχλητικός 29/09/2010 09:57:26

      Είδαμε και τα μέτρα που έχουν λάβει για τη φοροδιαφυγή που γίνεται κάθε μέρα μπροστά στα μάτια μας από τους λαθρομετανάστες.
      Την πάταξαν σε μια νύχτα και ήρθε η ώρα να βάλουν χέρι και στους ιθαγενείς.

      • ενοχλητικός avatar
        ενοχλητικός @ denkserotipota 29/09/2010 10:00:17

        στη δευτερη του 4ετία ο κακλαμάνης θα το πατάξει το παραεμπόριο

      • denkserotipota avatar
        denkserotipota @ denkserotipota 29/09/2010 10:02:16

        Τι σχέση έχει ο "κύριος" που λες με αυτό που αναφέρω;;;
        Υπουργός Οικονομικών είναι;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ενοχλητικός 29/09/2010 10:01:27

      Το τεκμήριο αθωότητας όσων ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΝ είναι το πλήθος των ακινήτων και οι περιουσίες τους ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ την είσοδο στην πολιτική και την άσκηση της κρατικής εξουσίας.

      • loretta avatar
        loretta @ αλλενάκι 29/09/2010 14:00:30

        βρε αλλενακι...

        να μην υπηρχαν και αυτες οι καρτες επι τσοχατζο και τσουκατου!!

        παντως ειναι απαραδεκτο να δεχθουμε αυτη την λογικη..ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟ ΦΑΚΕΛΩΜΑ ΜΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ενοχλητικός 29/09/2010 10:05:25

      Κάρτα ΔΕΝ πρόκειται να ζητήσουμε.

      Αντί αυτου ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ την απογραφή όλων των λαθρομεταναστών.

      • ενοχλητικός avatar
        ενοχλητικός @ αλλενάκι 29/09/2010 10:18:48

        χρυσή αυγη ψηφίζεις?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 29/09/2010 10:22:21

        δεν θα σου πω τι ψηφίζω εσένα ΡΕ!

        αν νομίζεις ότι θα με πτοήσεις έτσι είσαι μακριά νυχτωμένος ΡΕ!

      • denkserotipota avatar
        denkserotipota @ αλλενάκι 29/09/2010 10:27:41

        Ενοχλητικέ, αφίσες κολλάς;

      • ενοχλητικός avatar
        ενοχλητικός @ αλλενάκι 29/09/2010 10:28:03

        καλά.αν δεν ψηφίσεις χρ.αυγή ψήφισε τουλάχιστον ΝΔ που πάταξε το παραεμπόριο και τη λαθρομετανάτευση

      • denkserotipota avatar
        denkserotipota @ αλλενάκι 29/09/2010 10:28:28

        Στο ρωτάω για τις αφίσες, γιατί τις ταμπέλες στους άλλους τις βάζεις-κολάς πολύ εύκολα.......

      • Εν Πλώ avatar
        Εν Πλώ @ αλλενάκι 29/09/2010 10:34:50

        "μακράν νυχτωμένος" και όχι μακριά. Να μάθουμε ελληνικά αλενάκι.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 29/09/2010 10:47:09

        Εν Πλω: ευχαριστώ για την υπόδειξη, δεν το γνώριζα. Είναι ενδιαφέρουσα η σύζευξη καθαρεύουσας με δημοτική "μακράν νυχτωμένος" αλλά νομίζω η συνήχηση των δύο ν ν είναι κακόηχη.
        Γι αυτό ίσως καλύτερα "μακριά νυχτωμένος".

      • Εν Πλώ avatar
        Εν Πλώ @ αλλενάκι 29/09/2010 10:48:34

        Όπως νομίζεις. Ίσως κάνω και λάθος.

    • Misha avatar
      Misha @ ενοχλητικός 29/09/2010 10:45:09

      Η φοροδιαφυγή του πολίτη σε ένα κράτος που κυβερνάται από Τσουκάτομαντέληδες είναι ελάχιστη πράξη διαμαρτυρίας.

      • ενοχλητικός avatar
        ενοχλητικός @ Misha 29/09/2010 10:48:50

        επίσης δε πάμε στρατο επειδη διαφωνούμε με την παρουσία στο αφγανιστάν

      • Εν Πλώ avatar
        Εν Πλώ @ Misha 29/09/2010 10:50:02

        Michal εσύ είσαι; Που χάθηκες μπρε;

      • Aravas avatar
        Aravas @ Misha 29/09/2010 14:23:22

        είναι πράξη διαμαρτυρίας για αυτούς που βαριούνται να διαμαρτυρυθούν στον δρόμο που μπορεί να τους ακούσει και κάποιος. Πολύ βολικός τρόπος εκφρασης, δεν νομίζεις;

  6. nefeli avatar
    nefeli 29/09/2010 09:58:53

    Εχω βαρεθεί το φακέλλωμα. Ολοι δουλεύουν για τις τράπεζες, τους διαφημιστές και τους στατιστικολόγους..

    Θα ακολουθήσει σίγουρα διατακτική για τις politically corect επιλογές...

    Ούτε ο Οργουελ δεν φανταζόταν τέτοια πολιτιστική υποβάθμιση!

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/09/2010 10:03:25

    Άυτή τη στιγμή έχουν ακυρωθεί 1.000.000 πιστωτικές κάρτες λόγω αδυναμίας των κατόχων τους να πληρώνουν έγκαιρα τη δόση.

    Οι τράπεζες θέλουν να ισοφαρίσουν κάπως αυτή τη ζημιά και ετοιμάζουν ένα άλλο είδος κάρτας.

    • Misha avatar
      Misha @ αλλενάκι 29/09/2010 10:09:26

      Οι τράπεζες είναι πλέον Ο ΕΧΘΡΟΣ.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Misha 29/09/2010 10:11:26

        Εξαπανέκαθεν...

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/09/2010 10:11:06

    η Dimi μας says:
    29/09/2010 at 10:06 TObin Tax all the way, και γιά τον αέρα που αναπνέουμε.

    *
    Φόρο «ΤObin Τax» προτείνει ο πρωθυπουργός Γ. ΠαπανδρέOυ

    ..«δεν αρκεί να υπάρχει μια δημοσιονομική ισορροπία, δηλαδή ένα μάζεμα του σημαντικού χρέους των κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αλλά χρειάζεται να υπάρχουν και επενδύσεις και στήριξη της ανάπτυξης.

    Και αυτό, αν δεν γίνει σε κρατικό επίπεδο, σε επίπεδο δηλαδή κρατών-μελών, μπορεί και πρέπει να γίνει σε ευρωπαϊκό επίπεδο με νέα μέσα.

    Και τα νέα μέσα που προτείνουμε, είναι πολύ συγκεκριμένα. Πρώτα απ’ όλα, ένας Φόρος, «Τobin Τax», όπως λέγεται, δηλαδή, στις χρηματιστηριακές συναλλαγές, που μπορεί να φέρει περίπου 200 δισεκατομμύρια ευρώ το χρόνο για την ανάπτυξη στην Ευρώπη.

    Ένας φόρος, ο πράσινος όπως λέγεται, για τους εκπεμπόμενους ρύπους. Και βεβαίως, τα ευρωομόλογα που θα στηρίξουν μακροπρόθεσμες επενδύσεις για την ανάπτυξη».

    ~Συνεδρίαση Ευρωσοσιαλιστικού Κόμματος, Τετάρτη 16 Ιουνίου 2010
    ~GIGA FM 105.4: Πέμπτη, 17 Ιουνίου, 2010 19:38

    O νέος νεοταξικός φόρος €200+ Δις ετησίως, στα χέρια της νεοταξικής μαφιοκρατίας. Γιά να μάς ψεκάζει, να μάς μολύνει με τον ιό Embola, γιά ν’αποφασίζει ποιός από εμας θα ζήσει και ποιός θα πεθaiνει, γιά.. «το καλό μας».

    De-Population η λύση Τους, στο Οver-Population παγκόσμιο πρόβλημα.

    Χρειάζονται πολλά λεφτά (των φορολογουμένων βεβαίως), γιά έρευνες κι εμβόλια (Bill & Melinda Gates Foundation oι σημαιοφόροι της προσπάθειας). Etσι, με τη «μάσκα» της κατ’επίφαση ευσπλαχνίας και φιλανθρωπίας, θ’αποδεκατίζεται «softly» το αύριο της στοχευμένης ανθρωπότητας, και ιδιαίτερα των τριτοκοσμικών, οι οποίοι σύμφωνα με τον Kissinger “δεν αξίζει να ζουν”. Για ν’απομείνουν τελικά, μόνον οι 500,000 (πεντακόσιες χιλιάδες) των εκλεκτών της δήθεν ΑΘΑΝΑΣΙΑΣ, που θα μοιράζονται ανενόχλητοι πλέον, στον αιώνα τον άπαντα, τους Θησαυρούς και τ’αγαθά της γής.

    Ομως, όπως όλοι οι τρελλαμένοι γιά εξουσία και χρήμα αλαζόνες, επιδεικτικά αγνούν τους νομοτελειακούς κι αστάθμητους παράγοντες των κοινωνικών εκρήξεων..

    *
    Φόρο «Τobin Τax» προτείνει ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου

    ..«δεν αρκεί να υπάρχει μια δημοσιονομική ισορροπία, δηλαδή ένα μάζεμα του σημαντικού χρέους των κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αλλά χρειάζεται να υπάρχουν και επενδύσεις και στήριξη της ανάπτυξης.

    Και αυτό, αν δεν γίνει σε κρατικό επίπεδο, σε επίπεδο δηλαδή κρατών-μελών, μπορεί και πρέπει να γίνει σε ευρωπαϊκό επίπεδο με νέα μέσα.

    Και τα νέα μέσα που προτείνουμε, είναι πολύ συγκεκριμένα. Πρώτα απ’ όλα, ένας Φόρος, «Τobin Τax», όπως λέγεται, δηλαδή, στις χρηματιστηριακές συναλλαγές, που μπορεί να φέρει περίπου 200 δισεκατομμύρια ευρώ το χρόνο για την ανάπτυξη στην Ευρώπη.

    Ένας φόρος, ο πράσινος όπως λέγεται, για τους εκπεμπόμενους ρύπους. Και βεβαίως, τα ευρωομόλογα που θα στηρίξουν μακροπρόθεσμες επενδύσεις για την ανάπτυξη».

    ~Συνεδρίαση Ευρωσοσιαλιστικού Κόμματος, Τετάρτη 16 Ιουνίου 2010
    ~GIGA FM 105.4: Πέμπτη, 17 Ιουνίου, 2010 19:38

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/09/2010 10:13:46

    Στις εκλογές 7 Νοεμβρίου είναι ΚΑΘΗΚΟΝ μας να ΓΚΡΕΜΙΣΤΟΥΝ οι ΝΕΟΤΑΞΙΤΕΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΠΑΣΟΚ ΛΑΟΣ Δ.Α. ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ

    Οσοι από τη ΝΔ λοξοκοιτάζουν μνημονιακά επίσης.

    • ενοχλητικός avatar
      ενοχλητικός @ αλλενάκι 29/09/2010 10:20:18

      ξερεις αν ο αντάρτης νεοδημοκράτης στο Λαγκαδά είναι κατά του μνημονίου?

  10. co avatar
    co 29/09/2010 10:20:34

    θα θελα να ξερα τι λενε αυτοι της ηλεκτρονικης διακυβερνησης του ΓΑΠ για αυτο το σκοτεινης εμπνευσεως σχεδιο. Σε καμια δυτικη χωρα δεν θα ειχε ακουστει καν νυξη για φακελλωμα ολων των ηλεκτρονικων μας συναλλαγων και ταυτοποιηση με προσωπο χωρις να σηκωθουν και οι πετρες ακομα.
    Εδω η διακυβερνηση του ανοικτου θα φερει το πιο μαυρο σκοταδι που μπορει κανεις να φανταστει.

    • Misha avatar
      Misha @ co 29/09/2010 10:23:01

      Έγινε προσπάθεια να εφαρμοστεί και στην Αγγλία και μετά από συνολικό ξεσηκωμό το ζητημα αποσύρθηκε (κατά τα φαινόμενα, μέχρι να «ωριμάσει» η κοινή γνώμη)

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Misha 29/09/2010 13:00:06

        έχει σχέση με την smart card ?

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 29/09/2010 14:44:35

        ναι, η «εξυπνη κάρτα» είναι

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Misha 29/09/2010 14:50:40

        Στους χαλαρους φρεπεδιαρηδες και θεριακληδες Ελληνες θ ερθουν να την "πουλησουν" μεσω ΔΝΤ μπαμπουλα. Ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω, πουλαω αγοραζω, μοιραζω, βοηθω. Ανγα κ εντιμα ανταποκριθηκαν στι καλεσμα του ΓΑΠμπιλντερμπερκ να μας σωσουν μιας και τους εχουμε δωσει και 1Δις Ευρα ως μελλος...

        Λιγα βαζεις πολλα παιρνεις. Οι "λαγοι" κραχτες τριγυρα. Πορτα Ολα γιναμε.
        (παπατζηδες ημαστανε..)
        ΠΠ

  11. Hase avatar
    Hase 29/09/2010 10:29:15

    Η μεγαλυτερη βλακεια του αιωνα. Πως θα ψωνιζει ο παππους των 80 ετων και η γιαγια των 70; Θα μπορω να στειλω τον δεκαχρονο εγγονο μου στο μαρκετ να παρει γαλα η θα φοβαμαι μηπως του κλεψουν την καρτα;; Πολλοι δεν εχουν λογαριασμο σε τραπεζα,και θα αναγκαστουν να βγαλουν. Αν δεν εχουν μεγαλο υπολοιπο δεν θα μπορουν να ψωνισουν. Η γραφειοκρατια και οι ουρες στις τραπεζε θα γινουν μεγαλυτερες. Αν χαθει η καρτα θα γινεται το σωσε.
    Η εφαρμογη αυτου του βλακωδους μετρου αποδεικνυει ακομα μια φορα ποσο ανεγκεφαλοι ειναι αυτοι που μας κυβερνουν.

    • Εν Πλώ avatar
      Εν Πλώ @ Hase 29/09/2010 10:32:54

      Εβραικά σχέδια άλωσης του εθνους μας φίλε.

      • denkserotipota avatar
        denkserotipota @ Εν Πλώ 29/09/2010 10:54:08

        3,5 χρόνια υπομονή και ΑΡΝΗΣΗ.
        Ούτε 4ετία δε θα βγάλουν
        :)

  12. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 29/09/2010 10:46:43

    πολυ τσιπάκι πέφτει τελευταία... λέτε να ολοκληρώνεται το σχέδιο?

    αρχικά ο "μεγάλος αδελφός" φακέλωσε όλο τον κόσμο μέσω των δήθεν site κοινωνικής δικτύωσης που ελέγχουν (βλεπε Facebook, twitter, my spece, κλπ.). Πρόθυμοι δώσαμε πληρη στοιχεία ημερομηνίας γεννήσης, όνομα πατέρα, μητέρας, παππού, γιαγιάς, σπουδές, πλήθος φωτογραφιών μας πίνοντας, διασκεδάζοντας ή με οτιδήποτε άλλο κάναμε στις παρέες μας ακόμα και στην κρεβατοκάμαρά μας! Γράψαμε για την πολιτική και ιδεολογική σας κατεύθυνση, τις σκέψεις και τις προθέσεις μας και ενδεχομένως όλα όσα ξέρουμε για τους γείτονές μας τα οποία ανταλλάξαμε με δεκάδες, εκατοντάδες άλλους «φίλους» που έχουν κάνει προηγουμένως τα ίδια ακριβώς με εμάς!

    Να ειστε βεβαιοι οτι οι μυστικές υπηρεσίες έχουν πια όλα όσα χρειάζεται να ξέρουν για όλους, εμας και τους φίλους μας (ακόμη και τα προφυλακτικά της προτιμήσεως μας). Και προφανως αφού τα έχει η CIA μπορείτε να κοιμάστε ησυχοι οτι δεν υπάρχουν υπόγεις διαδρομές και κανείς άλλος δεν έχει πρόσβαση σε αυτά!

    Τέλειο ετσι? Και το ωραιότερο ειναι οτι όλα αυτά τα δεδομένα, τα απέκτησαν ανέξοδα και τελείως νόμιμα! Μην βιαστείτε να διαγράψετε τα δεδομένα σας από εκεί. Δεν θα βοηθήσει και πολύ. Απο τη στιγμή που τα δεδομένα μας αναρτήθηκαν μια φορά στο Facebook, βρίσκονται αποθηκευμένα για πάντα στους κεντρικούς υπολογιστές της CIA και οχι μόνο!

    Σειρά εχει τωρα ο πλήρης έλεγχος των οικονομικών μας ανα πασα στιγμη μέσα απο την δήθεν αθώα ηλεκτρονικη κάρτα πληρωμων! Ετσι αθώα πέσαμε στην φάκα με τα δήθεν δίκτυα κοινωνικής δικτύωσης. Οπότε μην εκπλαγούμε αν κάποια στιγμή οι παγκόσμιοι καρχαρίες προκειμένου να σωσουν οτι μπορούν, εκτός απο την δημόσια περιουσία μας ως κράτος, βάλουν το μακρύ τους χέρι ακόμα και στην τσέπη μας!!!

    Πριν βιαστούν ορισμένοι να θεωρήσουν τα παραπάνω στην σφαίρα της φαντασίας του υπογράφοντος, ας προβληματιστούν πριν για λίγο μόνο...

  13. Κρης avatar
    Κρης 29/09/2010 10:53:04

    Ευρω-στοπ στην "έξυπνη κάρτα" για τις αποδείξεις!

    http://www.capital.gr/tax/Article.aspx?id=1055688

    ...........Όμως, πριν καν δοθούν περαιτέρω πληροφορίες και λεπτομέρειες για το πώς θα εφαρμοστεί το μέτρο, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή εντόπισε κενά σε θέματα προστασίας προσωπικών δεδομένων. Στις Βρυξέλλες εκτιμούν ότι “η χρήση ατομικών καρτών με γραμμωτό κωδικό συνεπάγεται την επεξεργασία των προσωπικών δεδομένων των καταναλωτών, κάτι που υπόκειται στις εθνικές διατάξεις εφαρμογής της Οδηγίας για την προστασία των φυσικών προσώπων έναντι της επεξεργασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και της ελεύθερης κυκλοφορίας των δεδομένων αυτών. Επίσης, οι διατάξεις της εν λόγω Οδηγίας ορίζουν ότι η επεξεργασία πρέπει να γίνεται για συγκεκριμένους και νόμιμους σκοπούς, να είναι συναφής και όχι δυσανάλογη σε σχέση με τον σκοπό για τον οποίο χρησιμοποιείται”.

    Επιπλέον, η Επιτροπή υπογραμμίζει ότι “δεν γνωρίζει εάν έχει διενεργηθεί τέτοιου είδους αξιολόγηση, ούτε εάν έχει ζητηθεί η γνώμη της εθνικής αρχής προστασίας των δεδομένων κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας του σχετικού μέτρου”.

    Επισημαίνει παράλληλα ότι δεν γνωρίζει την ύπαρξη παρόμοιων συστημάτων σε κράτη μέλη βάσει των οποίων συγκεντρώνονται δεδομένα, γενικά, κατά την αγορά προϊόντων ή υπηρεσιών μέσω ατομικής ηλεκτρονικής κάρτας..........

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Κρης 29/09/2010 13:25:21

      Είδατε οι αντίχριστοι της Ευρωπαϊκής Ένωσης; Μπορεί να μην τους έπεσαν chemtrails στο κούτελο και να σκέφτονται λογικά.

      Αν σκεφτόμαστε κι εμείς λογικά, θα χρησιμοποιήσουμε την ΕΕ προς όφελός μας. Δηλαδή, αντίθετα με ό,τι κάνει ο Παπανδρέου.

  14. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 29/09/2010 11:49:19

    Πάντως ἕνα τέτοιο μέτρο θὰ ὁλοκληρώσει τὴν διάσταση κράτους-κοινωνίας στὴν Ἑλλάδα καὶ θὰ φέρει στὴν ἐπιφάνεια τὴν οὔτως ἢ ἄλλως ὑπόρρητη στάση τοῦ Ἕλληνα νὰ ταυτίζει τὸ κράτος του (προϊὸν τῆς Βαυαροκρατίας, στὴν σημερινή του μορφὴ) μὲ ξένη κατοχὴ (ὅποιος κι ἂν εἶναι πάνω) καὶ νὰ θεωρεῖ τὴν προσωπική του φοροδιαφυγὴ καὶ γενικῶς μὴ νομιμότητα, περίπου Κλεφτουριά.

    Οἱ ἀποκαλυπτικοὶ συνειρμοὶ ποὺ δημιουργεῖ αὐτὴ ἡ κάρτα θὰ δημιουργήσουν στὴν ἐπαρχία κοινότητες ποὺ θὰ ζοῦν "στὴν παρανομία", μὴ ἀποδεχόμενες καμιὰ σχέση μὲ τὸ κράτος, σὰν γαλατικὸ χωριὸ τοῦ Ἀστερίξ.


    Τὸ πρόβλημα διάστασης κράτους-κοινωνίας στὴν Ἑλλάδα ἁπλῶς γιγαντώνεται ὅσο δὲν τὸ παραδεχόμαστε ἐπισήμως (τέλειο παράδειγμα οἱ ἐκσυγχρονιστές, οἱ Ὁποῖοι πιστεύουν ὅτι τὸ κράτος δὲν δουλεύει μόνον ἐπειδὴ δὲν τιμωρεῖ ἀποτελεσματικά). Δϋο τρόποι τὸ λύνουν: ἢ ἡ ριζικὴ ἀναμόρφωσή του (δὲν προβλέπεται) ἢ ἡ ἀπόλυτη ἀποξένωσή του ἀπὸ τοὺς Ἕλληνες, μὲ ἀποτέλεσμα νὰ ἐκμηδενιστεῖ κάποια στιγμὴ καὶ νὰ δομηθεῖ ἐξ ἀρχῆς.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 29/09/2010 12:01:10

      Δεν πειράζει, αρκεί να μήν έχουμε ομαδικές αυτοκτονίες κρατόφοβων σεκτών, Τεξανικού τύπου (Γουάκο, Σάντα Φέ κτλ) ή Γουιάνας.
      Έχουμε πήξει στην πολιτισμική - θρησκευτικοπολιτική και προπαντός οικονομική αναρχο-"Αμερικανιά" τελευταία: Το "καλό" άτομο και το "κακό" κράτος, χα χα!
      h**p://blogthea.gr/NextStep/eieiuieeu-eyiaoa/44851-dhyec-oio-dhanaaeassoio-iiaaeeeao-aooieoiieao.html

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 29/09/2010 12:16:52

        Σιγά ρε Θείο.
        Εν ονόματι της ευρωλαγνείας ξεχνάς τις αυτοκτονίες των ραελιστών στο ναό του ήλιου στην Ελβετία και τον Καναδά.
        Ποια «αναρχο-αμερικανιά» αλήθεια;

        Χριστοφόρο Παππουλάκο λένε τον δάσκαλο του δικού μας αναρχο-πατριωτισμού.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 29/09/2010 12:23:25

        ΟΚ, η Ελβετική εξαίρεση, αλλά γιατί όλοι σχεδόν οι παλαβοί βγαίνουν στο Τέξας και Καραιβική;
        Ο Παπουλάκος με τις μεγαλειώδεις πορείες των πιστών του ανά την Ελληνική ενδοχώρα, μου θυμίζει κάπως τις πορείες των κυνηγημένων Μορμόνων στις ερήμους της Νεβάδα και Γιούτα, δεν ξέρω όμως άν είχαν φθάσει και οι δικοί μας αναρχο-"πατριώτες" στην πολυγαμία.
        Τίποτα δεν είναι μοναδικό και ανάδελφο κάτω από τον ήλιο, όλα έχουν το αδέλφι ή το ξαδέλφι τους. Κοντά ή μακριά.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 29/09/2010 12:36:13

        Το τρελό είναι ότι υπάρχει κι άλλος "Παπουλάκος", απο το... Βατοπαίδι, ο Ιωακείμ!
        Τυχαίο; Δεν νομίζω!

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 29/09/2010 12:36:39

        Ό,τι πείς Θείο

        Προχτές επαινούσες τον Κροπότκιν και τον Τολστόι, σήμερα σαλτάρεις από την απέναντι και μιλας για «κρατόφοβους».

        Αλλαξορουχιές τύπου ΓΑΠ και Χοντρου Κωλοτούμπα

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 29/09/2010 12:36:46

        h**p://orthodoxwiki.org/Joachim_of_Vatopaidi

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 29/09/2010 12:38:56

        Κροπότκιν και Τολστόι, versus Παπουλάκος;
        Άλλα τα μάτια του λαγού, άλλα της κουκουβάγιας.
        Misha, μην τα κάνουμε όλα πίττα, μας έχει ρημάξει εγκεφαλικώς (και λοιπώς) η ισοπέδωση των πάντων.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 29/09/2010 12:42:35

        Bεβαίως και είναι στην ίδια αντιεξουσιαστική πλευρά.
        Ο καθένας με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του.
        Να διαβάσεις τι λέει ο Μαλεβίτσης για τον Παπουλάκο.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 29/09/2010 12:46:08

        Ευχαριστώ, είναι ενδιαφέρον, θα το ψάξω.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο Θείος 29/09/2010 13:03:11

        @ Misha

        Μη σε εκπλήσσουν οι κυβιστήσεις. Στο χώρο των σαλονάτων ψευτοαριστερών είναι συνηθέστατες. Ξεχνάς το Χατζησωκράτη που δήλωσε "ευτυχώς που ήρθε το ΔΝΤ να βάλει μια τάξη";

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 29/09/2010 13:10:28

        Φίλε Αυριανιστή,

        Εχεις δικιο.Τρομάζω όταν βλέπω τέτοιες οβιδιακές μεταμορφώσεις καθώς τις θεωρώ οπορτουνιστικές, απόρροια ατομικιστων μεταλλάξεων και ιδεολογικού collapsus.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Ο Θείος 29/09/2010 13:23:26

        Καμία σχέση με την πραγματικότητα αυτά για τον Όσιο Χριστόφορο, τον επονομαζόμενο Παπουλάκο.

        Καθαρές συκοφαντίες εκείνης της εποχής εναντίον του, που βρίσκουν έρεισμα μέχρι σήμερα. Καθώς και προσπάθεια κάποιων πλιατσικολόγων της εποχής να οικειοποιηθούν το καλό του όνομα στο λαό για να αποκτήσουν κύρος που δεν είχαν.

        Μία φορά κατέβηκε με κόσμο ειρηνικά σε μια πόλη για διαμαρτυρία ο Παπουλάκος και από κει και πέρα πήγαιναν κάποιοι τοπικοί πλιατσικολόγοι να το παίξουν ότι κάνουν ό,τι κάνουν με την υποστήριξη του Παπουλάκου.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 29/09/2010 13:39:23

        Eπώνυμε

        Τον Παπουλάκο δεν τον ήξερα.Τον έμαθα από διηγήσεις γέρων στις περιοχές όπου κήρυξε και τις οποίες είχαν ακούσει κι εκείνοι από τους προγόνους τους.
        Ειδικά στη Μάνη (αλλά και στην Αργολίδα) έγινε κίνημα υπέρ του, κατέβασαν τα στρατά οι Βαυαροί με επικεφαλής τον Γενναίο Κολοκοτρώνη, γιο του Γέρου του Μωρηά, κι εκεί οι μανιάτες τους πήραν τα σώβρακα.

        Η «αναρχορθόδοξη» δράση του οσίου Χριστοφόρου είναι 100% τεκμηριωμένη

        Δες h**p://www.papoulakos.org/

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 29/09/2010 13:55:47

        Θα κάνω πάλι, εξ αφορμής Παπουλάκου, τον (ενοχλητικό) δικηγόρο του διαβόλου, αλλά ότι βρέξει...
        Ρεζίλι η Βαυαροκρατία, δεν λέω, όχι μόνον οι χωροφυλάκοι της αλλά ίσως ακόμη και η μονοκαλλιέργεια νεοκλασσικισμού. Όμως τουλάχιστον οι Βαυαροί και ο Όθωνας φεύγοντας μας άφησαν έναν Τσίλλερ, πολλά σπουδαία μνημεία και άλλα κτίρια, μιά Αθήνα που "τρωγότανε" ως πόλη. Τι έγινε μετά, πως φθάσαμε σιγά σιγά στην μεσανατολική τσιμεντούπολη της αντιπαροχής;
        Ποιές αξίες αντικατέστησαν, στον πραγματικό κόσμο, στην πράξη, τις αξίες της Βαυαροκρατίας;

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 29/09/2010 14:01:56

        θείο,έχεις δίκιο για τον Τσίλερ.
        Όμως και με τον Καποδίστρια θα γίνονταν ομορφιές καθώς και οι ρωσικές πόλεις είναι εξαιρετικής αισθητικής (οκ, κι εκεί υπήρξαν γερμανικές επιρροές).
        Μη ξεχνάς όμως πως οι Βαυαροί ισοπέδωσαν εκατοντάδες εκκλησάκια τεράστιας πολιτισμικής και συναισθηματικής αξίας, όπως είναι ποχ η Καπνικαρέα που γλύτωσε.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 29/09/2010 14:03:46

        Σωστά.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 29/09/2010 12:58:04

      Καλὰ ὅλα αὐτά, μὲ τὸ κράτος τί θὰ κάνουμε;;;

      • Misha avatar
        Misha @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 29/09/2010 13:14:09

        Συμβολική Κατεδάφιση του Κυνοβουλίου και Συντακτική Εθνοσυνέλευση με πρόεδρο το Μίκη ή τον Γλέζο για να δούμε τι θα κάνουμε με τα ευρωλαμόγια που μπλέξαμε.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 29/09/2010 14:46:49

        Νομίζω κι εγώ, ότι μια συμβολική κατεδάφιση του Κοινοβουλίου θα είναι ό,τι πρέπει για αρχή.

        Επικύρωση του Συντάγματος με δημοψήφισμα.

        Ο Γλέζος δεν μου αρέσει για Πρόεδρος, και ο Μίκης παρασύρεται εύκολα. Δεν έχει σημασία ποιος θα είναι ο Πρόεδρος και καλύτερα να μην είναι προσωικότητα, για να μην καπελώσει τη διαδικασία. Προσπάθεια για απευθείας υλοποίηση της λαϊκής βούλησης χωρίς να παρεμβάλλονται εκπρόσωποι που καπελώνουν.

      • Misha avatar
        Misha @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 29/09/2010 14:52:36

        Eπώνυμε
        Ο Γλέζος είναι εμβληματική φυσιογνωμία της εθνικής Αντίστασης, κατέβασε το πανί με τη σβάστικα (σημερα τα αστεράκια) και ηγηθηκε ενος «νέου κοινοτισμού» ως πρόεδρος της κοινότητας των τρελών της Απειράνθου στη Νάξο (κρητικοπειρατικής προελεύσεως)

  15. Γ.Ν. avatar
    Γ.Ν. 29/09/2010 11:55:53

    κάργα δημοκράτες τα παοόκια... ρε δεν θέλω να ξέρετε μέχρι και τι βρακί φοράω, άντε στο διάολο με τις παγκόσμιες διακυβερνήσεις σας και τρία αυγά τουρκίας, εδώ βρήκατε να κάνετε τα πειράματά σας για την εγκαθίδρυση της παγκόσμιας φασισιτκής διακυβέρνησης που ονειρεύεστε και προωθεί ο ΓΑΠ και τα αφεντικά του? στα τσακίδια ο άβερελ και το συνάφι του.

  16. Νίκος avatar
    Νίκος 29/09/2010 12:07:50

    καποτε τα άκουγα και γελούσα. έλεγα σιγά μην γίνουν, είναι αρρωστημένη φαντασία ορισμένων.
    Και να που γινονται.
    Λευτεριά στην Ελλάδα! Τώρα!

  17. kiki avatar
    kiki 29/09/2010 12:16:32

    Μια μορφη ηλεκτρονικης παρακολουθησης,μεσω καρτων, ειναι και οι καρτες που σου δινουν τα Σουπερ-Μαρκετ,που σου επιστρεφουν χρηματα,ια οποια μαγαζια ειναι πολυεθνικα,και μεχρι τωρα για την μητρικη εταιρεια του Βασιλοπυλου,ξεραμε οτι ηταν σιεντολογοι.
    Στην Γαλλια λοιπον μετα απο ερευνα διαπιστωθηκε οτι με αυτες τις καρτες αγορων,που ηταν στο ονομα σου,φτιαχναν στα κεντρικα το προφυλ του πελατη,και καναν διαφορες ψυχομετρικες αναλυσεις αναλογα,με τα προιοντα που αγοραζει.
    Ετσι λοιπον με νομο καταργηθηκαν,στην Γαλλια,οπου και διωκονται και οι σιεντολογοι,και στο Βελγιο.
    Εμεις εδω,τιποτα δεν καναμε,και συνεχιζουμε την χρηση τους.
    Οι Σιεντολογοι εχουν χαρακτηριστει,σεχτα υπερ της παγκοσμιοποιησης,μελος επιφανες ο συντροφος σοσιαλιστης Κλιντον,ο αυνανιζομενος.

    • lpap avatar
      lpap @ kiki 29/09/2010 12:45:22

      Μια αναφορά στους σαιεντολόγους να κάνω. Είχα φίλη επιφανές πρόσωπο μιας επαρχιακής ελληνικής πόλης με μπόλικο πληθυσμό. Οικονομικά ευκατάστατη πλην όμως από το εξωτερικό που σπούδαζε είχε ήδη μπλέξει με αυτούς. Με τα ίδια μου τα μάτια την είδα να χαπακώνεται, κατ' εντολήν αυτών όπως άκουσαν τα αυτιά μου, δεν ήξερε τι έπαιρνε αλλά ήταν γενικώς ολίγον χαμένη.Πέρασε ο καιρός και κάποια στιγμή πουλάει επικερδέστατη επιχείρηση στην πόλη και φεύγει για Λος Άντζελες που έπλυνε τις σκάλες του χώρου που ανήκε σε αυτούς...Πολύ αργότερα έμαθα πως επέστρεψε στην επαρχιακή πόλη ένα κουρέλι και τελείως ξεζουμισμένη κι άφραγκη και παντελώς ξέμπαρκη..
      Πραγματικό γεγονός, καταστροφικές οι συνέπειες αυτών των οργανώσεων και οι σκοποί τους αδιαφανείς και απροσδιόριστοι..
      Όσο για την ηλεκτρονική κάρτα;; Πολύ φοβάμαι πως δεν θα πετύχει καθώς δεν θα υπάρχει ούτε πλαστικό χρήμα!! Κι έχει δίκιο κάποιος που έγραψε πως κάποτε όλα τούτα τα θεωρούσαμε σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Να τελικά που η πραγματικότητα ΓΑΠ ξεπερνά τη φαντασία!!
      Για να δούμε..

    • Hase avatar
      Hase @ kiki 29/09/2010 13:51:15

      @Κικη
      Επειδη ψωνιζω απο τον Βασιλοπουλο και εχω την καρτα που αναφερεις, οταν την απεκτησα εδωσα παραμυθενιο ονομα και διευθυνση στον πλανητη Αρη. Δεν ηθελα να ξερει ο καθε Βασιλοπουλος ποσα κιλα φετα και τι ειδους γιαουρτια προτιμω και καταναλωνω. Μπορει να το κανει ο καθενας μας.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 29/09/2010 13:57:08

      Επισης το κερδος τους απο την χρηση καρτα Σ ΜΑρκετ ειναι ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ!! Φτιαχνουν την αποθηκη, παραγγελιες, ωραρια κ ελεγχουν το 35% του κοστους τους ( πολλα εκκ ευρα ! )

      ΠΠ

  18. kiki avatar
    kiki 29/09/2010 12:19:02

    @ Θειο,αυτο που μου εδωσες για τους Μ. δεν μπορω να το βρω, επισης οι γνωσεις μου περι των ηλεκτρονικων ειναι πολυ λιγες.
    Βοηθεια πλιζ.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kiki 29/09/2010 12:29:39

      Το δίνω και έτοιμο για κλίκ, αλλά θ' αργήσει να "ανέβει":
      hττp://blogthea.gr/NextStep/eieiuieeu-eyiaoa/44851-dhyec-oio-dhanaaeassoio-iiaaeeeao-aooieoiieao.html

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kiki 29/09/2010 12:30:26

      Συγγνώμη, το σωστό :
      http://blogthea.gr/NextStep/eieiuieeu-eyiaoa/44851-dhyec-oio-dhanaaeassoio-iiaaeeeao-aooieoiieao.html

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 29/09/2010 13:06:42

        Θείο, μέλη της σέχτας του Ηλιου υπήρχαν και στην Ελλάδα.Είχαν κληθεί κι αυτοί να αυτοκτονήσουν για να πάνε στο Σείριο αλλά δε μάσησαν.
        Αν λέγονταν ονόματα θα προξενούσαν αίσθηση καθώς κάποιοι έοχυν πολύ ηχηρά ονόματα.

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/09/2010 12:28:36

    Αντικατέστησε τα δύο αστεράκια με tt (αντί ** γράψε tt).
    δεν είναι για τους Μορμόνους, αλλά για ομαδικές αυτοκτονίες από "θρησκευτικές" σέκτες γενικώς.

  20. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/09/2010 13:06:56

    Το κακό είναι ότι ΗΔΗ απαγόρευσαν τη χρήση μετρητών (θα είναι σε ισχύ από 1/1/11), ξεκινώντας από τα είδη αξίας άνω των 1.500 ευρώ, και ΟΛΟΙ έκαναν τουμπεκί ψιλοκομμένο. ΚΑΝΕΙΣ δεν είπε το παραμικρό όταν το μέτρο νομοθετήθηκε (με το φορολογικό νομοσχέδιο). Ούτε μία προσφυγή στο ΣτΕ για αντισυνταγματικότητα δεν κατατέθηκε.

    Με την κάρτα αυτή, θα επεκτείνουν την απαγόρευση και σε συναλλαγές μικρής αξίας. Και, για να εξαρθρώσουν όσους σκοπεύουν να αντισταθούν, θα βγάλουν φετφά που θα λέει ότι ναι μεν "δεν απαγορεύεται" η χρήση μετρητών, αλλά όσες συναλλαγές δεν γίνουν με την κάρτα δεν θα μετράνε στο "χτίσιμο" του αφορολόγητου ορίου. Τη βγάζεις μετά, ή δεν τη βγάζεις, όταν ξέρεις ότι σε ένα εργαζόμενο ζευγάρι θα "φάει" δύο χιλιάρικα φόρο επιπλέον στο κεφάλι;

    Παράλληλα, με τον τρόπο αυτό βέβαια θα εξωθηθούν στο κλείσιμο και οι μικρές επιχειρήσεις (περίπτερα, ψιλικατζίδικα, μπακάλικα) που δεν έχουν POS πιστωτικών/χρεωστικών καρτών και δεν μπορούν να σηκώσουν το βάρος (ετήσιες προμήθειες στις τράπεζες κ.λπ) για να τα εγκαταστήσουν. Και είναι ΠΟΛΛΕΣ ακόμα στην Ελλάδα αυτές οι επιχειρήσεις. Όταν ο καθένας θα αναγκάζεται να ψωνίζει από τα σούπερ μάρκετ για να μπορεί να "χτίζει" το αφορολόγητο, θα μείνουν χωρίς πελατεία...

    • Misha avatar
      Misha @ Αυριανιστής 29/09/2010 13:12:23

      Αυτό το « ΗΔΗ απαγόρευσαν τη χρήση μετρητών (θα είναι σε ισχύ από 1/1/11)» εισαι βέβαιος πως ισχυει;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 29/09/2010 13:17:08

        Ναι, έχει περάσει στο φορολογικό νομοσχέδιο, το οποίο ψηφίστηκε στις αρχές του έτους (ή την άνοιξη, δεν θυμάμαι καλά). Οι συναλλαγές αξίας άνω των 1.500 ευρώ θα μπορούν να γίνονται μόνο με επιταγή ή με χρήση πιστωτικών/χρεωστικών καρτών. Και επειδή επιταγές έχουν πολύ λιγότεροι από όσους έχουν κάρτες (ειδικά χρεωστικές έχουν σχεδόν όλοι), είναι προφανές ότι η κατοχική κυβέρνηση δρα ως γιουσουφάκι των τραπεζιτών.

        Ο Φάκτορας είχε δημοσιεύσει και σχετικό άρθρο μου επ' αυτού: h**p://www.antinews.gr/?p=34010

    • loretta avatar
      loretta @ Αυριανιστής 29/09/2010 14:05:48

      Δηλ για πειτε μου ρε παιδια...εγω αν θελω να σηκωσω 50.000 ευρω ετσι για την πλακα μου και να τα εχω σπιτι μου ....η τραπεζα με ποιο δικαιωμα θα αρνηθει να μου δωσει τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΤΡΗΤΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΤΗΣ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΘΗΚΑ????

      αυτο μπορει να μου το εξηγησει καποιος????

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 29/09/2010 14:08:35

        πουθενα στο κοσμο ουτε στην αμερικη δεν αρνουνται να σου δωσουν χρηματικα ποσο σε μετρητα....στην ελλαδα με ποιο δικαιωμα θα το κανουν???

      • Misha avatar
        Misha @ loretta 29/09/2010 14:13:50

        Loretta

        NTΠ Νέα Τάξη Πραγμάτων στα πολιτικά

        και

        New Age στα πολυτισμικά

        Με τα δικαιωματα που τους δίνουν οι εντολοδόχοι τους.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 29/09/2010 14:17:39

        pardon my french my friends but they can kiss my ass!!!

        ελεος δηλ.

  21. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 29/09/2010 13:22:35

    Πρόκειται για ακόμη ένα βλακώδες, ανεφάρμοστο κυβερνητικό μέτρο.

    Αυτό που πρέπει και μπορεί να γίνει, είναι η σύνδεση προμηθευτών και εμπόρων με την εφορία. Ο προμηθευτής θα δείχνει πως έχει φύγει από την έδρα του εμπόρευμα Χ κομματιών και ο έμπορος πως το παρέλαβε την Ψ ημερομηνία, ενώ του μένει Ζ απόθεμα. Έτσι, η διαφορά των προϊόντων που διακινήθηκαν, με αυτά που αγοράστηκαν, γίνεται ελέγξιμη.

  22. Θάνος avatar
    Θάνος 29/09/2010 13:26:15

    Αυτή η είδηση για την ηλεκτρονικη κάρτα πιστεύω ότι είναι η πιο σοβαρή των τελευταίων ημερών και κακώς δεν έχει δοθεί η δημοσιότητα που θα έπρεπε.
    Και εξηγούμαι.
    Τέτοια κάρτα δεν υπάρχει σε καμιά χώρα του κόσμου στην μορφή που θέλει να μας την πασάρει η νέα διακυβέρνηση. Πιστεύω ότι είναι ένα ακόμη πείραμα στην κατεύθυνση της παγκόσμιας διακυβέρνησης που τόσο αγαπαει ο Πρωθυπουργός μας.
    Φανταστείτε ένα λαό φακελωμένο μέχρι του σημείου αν φοράει κάλτσες 100% βαμβάκι η 80-20. Εδώ κάποιος θα γελάσει και θα με πει υπερβολικό.
    Συνεχίζω και νομίζω ότι με αυτό που θα γράψω θα κοπεί το γέλιο.
    Πες ότι κάποια στιγμή αρρωσταίνεις και απυθύνεσαι στο σύστημα υγείας. Αυτοί ψάχνωντας τις καταναλωτικές συνήθειες σου βλέπουν ότι κάπνιζες και δεν έτρωγες και ότι πιο υγειινό. Οπότε θά έρθει η αφαλιστική εταιρεία η το ταμείο σου και θα πουν, "κύριε δεν πρόσεχες την υγεία σου οπότε και εγώ δεν σου καλύπτω τα νοσήλεια".
    Τι είπατε σενάριο επιστημονικής φαντασίας;;;
    Και όμως στο Αμέρικα ήδη γίνεται.

    Αυτό είναι το κομμάτι των προσωπικών δεδομένων.
    Το άλλο είναι ότι εμπλέκονται και οι τράπεζες. Και όπου εμπλέκονται τράπεζες σημαίνει νέα χρέη και νέα σπίτια στο σφυρί.

  23. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 29/09/2010 13:30:01

    θυμάμαι πριν από ένα χρόνο περίπου, που είχαν διαρρεύσει 4.000.000 ονόματα με φορολογικά στοιχεία από την Βρετανική Εφορία. Γιατί να μην συμβεί και στην μπανανία μας;

    Φανταστείτε την μετεξέλιξη του μάρκετινγκ εάν (χα!) διαρρεύσουν τέτοια στοιχεία : "εξατομικευμένο μάρκετινγκ" για τον καθένα μας.

    • Misha avatar
      Misha @ Α.Κ. 29/09/2010 13:53:29

      κι εδω κυκλοφορουν όλα τα στοιχεία του Τειρεσία.
      Δίνεις κάτι παραπάνω και παίρνεις το σιντάκι στο σπίτι σου.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 29/09/2010 14:16:18

        Ε, ναι...για να σου λέω...
        Γνωστός μου ασφαλιστής τα κουβαλάει στο λαπτοπ του και τσεκάρει τους πελάτες

  24. Greg avatar
    Greg 29/09/2010 13:32:45

    Οι άνθρωποι είναι σατανικοί. Πρέπει να φύγουν με κάθε μέσο και με οποιοδήποτε κόστος. Προσπαθούν να υλοποιήσουν ό,τι πιο άρρωστο, ό,τι ποιο ανώμαλο σενάριο επωάζεται στα φασιστικά μυαλά των μπιντελμπεράκηδων.

  25. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/09/2010 13:54:53

    Στυγνη παρακολουθηση, Big Brother, Profiling, Στερευουν τα ρευστα, ερχονται και τα υπογλωσσια αχχαχα τσιπακια ( αμαν ο Ανθιμος θα σολαρει ! )

    Εαν θελουν κ αλλο πειραμα στην πλατη μας, περαν του ΔΝΤ, ΝταβαΔανειακης Συμβασης, Συμβουλους σε γλαστρα με Πρασινο λιπασμα κλπ κλπ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.

    Καμια Καρτα κανενος ειδους!!!! Κλαμπ, ΣΜΑρκετ.. τιποτε !!!

    ΠΠ

  26. enianos avatar
    enianos 29/09/2010 13:58:06

    Μην τσιμπάτε ! Αφού απέτυχε το σχέδιο με τις αποδείξεις και δεν μπορούν να το πουν φανερά, σκαρφίστηκαν την μέθοδο της κάρτας ! Εδώ δεν φτιάξανε την δικτύωση των υπηρεσιών, θα φτιάξουν την ηλεκτρονική απόδειξη?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ enianos 29/09/2010 14:18:23

      Δεν απέτυχε, αγαπητέ.

      Μην κοιτάς τώρα που ακόμα οι φορολογούμενοι δεν ένιωσαν το φορομπηχτικό αγγούρι. Από του χρόνου, που όσοι θα έχουν λιγότερες αποδείξεις θα ΧΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ, να δεις πώς θα τις ζητάνε μετά μανίας.

      Και το χειρότερο φυσικά είναι που αυτή η ρουφιανοκάρτα θα θεωρείται ως η μοναδική έγκυρη αν θέλεις οι συναλλαγές να μετράνε στο αφορολόγητο. Όποιος θα θέλει να αντισταθεί, θα "ποινικοποιείται" εμμέσως, πληρώνοντάς το ακριβά με την απώλεια του αφορολόγητου!

      • Greg avatar
        Greg @ Αυριανιστής 29/09/2010 14:22:28

        Δεν απέτυχε; Τί θα γίνει τελικά με τις αποδείξεις που μαζεύουμε;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 29/09/2010 18:54:20

        Εννοώ ότι δεν απέτυχε το σχέδιο της συλλογής αποδείξεων. Με βάση αυτές (τις φετινές) θα προσδιοριστεί ο φόρος του χρόνου, και γι' αυτό λέω ότι οι φορολογούμενοι δεν το έχουν νιώσει ΑΚΟΜΑ.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ enianos 29/09/2010 14:22:46

      Πιθανότατα έχεις δίκιο ότι η κάρτα θ' αποδειχθεί ανεφάρμοστη, αλλά οι αποδείξεις στον εμπορικό τομέα κόβονται. Αντίσταση παρουσιάζουν μόνο οι συνήθεις ύποπτοι "ελευθεροεπαγγελματικοί" κλάδοι και μερικοί επιστημονικοί κλάδοι που μέχρι τώρα δεν συνήθιζαν να κόβουν ή δεν είχαν υποχρέωση απόδοσης ΦΠΑ.

  27. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 29/09/2010 14:10:26

    Είναι σίγουρο αυτό ; Δεν το έχω ακούσει. Εάν ισχύει τότε τα πράγματα είναι χειρότερα από ό,τι νόμιζα.

  28. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/09/2010 14:12:02

    Πολυ ευκολα... εν ριπη οφθαλμου θα φας πορτα! Δικαιολογιες, αιτιασεις η και νομοθετηματα αναριθμητα. Απο ξεπλυμα μαυρων, μεχρι τρομοκρατια και απο ναρκωτικα μεχρι λαθρεμποριο. Ολα κακουργηματα.... μην το ψαχνεις. Τραπεζικη επιταγη και τελος. Μεχρι ενος οριου... Αν σημερα θελω Τρ Επιταγη 1 εκ Ευρω... θα με βαλουν στο χρονοντουλαπο !.. με 1000 τροπους.

    ΠΠ

  29. Y. avatar
    Y. 29/09/2010 14:13:44

    Η τράπεζα σε προφυλάσει ώστε να μην μπουν στο σπίτι κλέφτες, και τα χάσεις.
    “Φροντίζει πριν από σένα, για σένα”

  30. Misha avatar
    Misha 29/09/2010 14:57:47

    Δειτε κι από την Ολυμπία μια ακόμη εξαιρετική ανάρτηση

    h**p://olympia.gr/2010/09/29/papakonstantinou-antichrist/

  31. enianos avatar
    enianos 29/09/2010 14:58:49

    Αν γίνει κλωνοποίηση της κάρτας ? Πως θα το ελέγχουν?

    • Misha avatar
      Misha @ enianos 29/09/2010 21:07:34

      χα....με προφαση την πάταξη της φοροδιαφυγης και της γραφειοκρατίας φερνουν την κάρτα, με προφαση την αντιγραφή της κάρτας θα φέρουν το εμφυτεύσιμο τσιπάκι.

  32. aixmiros avatar
    aixmiros 29/09/2010 15:06:01

    ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ...ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΡΤΑ...
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ.....
    ΤΟΥ ΔΝΤ ΚΑΙ ΤΗΣ Ε.Ε..ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΓΑΠ.....
    ΕΛΕΟΣ ΚΑΙ ΘΛΙΨΗ...

  33. Orestios avatar
    Orestios 29/09/2010 15:42:30

    Η σοσιαλιστική ολοκλήρωση της κοινωνίας είναι εδώ.
    Άντε, να ζήσουμε λίγο το σοσιαλιστικό όνειρο της Σοβιετίας.
    Και του Γ' Ραιχ.

  34. deldio avatar
    deldio 29/09/2010 18:01:44

    Για να συνηθίσουμε στην ιδέα πρώτα μπήκε η κάμερα στο κινητό ως αξεσουάρ. Μετά μπήκε στους δρόμους για να καταγράφονται δήθεν οι τροχαίες παραβάσεις και οι άλλες αξιόποινες τάχα πράξεις. Τώρα εξελίσσεται με την κάρτα δήθεν καταπολέμησης της φοροδιαφυγής. Η παγκόσμια κυβέρνηση τραπεζών-ελίτ διανοουμένων που έλεγε το 1991 ο Ρότσιλντ έρχεται σιγά - σιγά, ήδη ο Νετανιάχου ήρξε στην Ελλάδα για να επιθεωρήσει τί θα αγοράσουν οι τράπεζες των εβραίων με την πτώχευση που είναι προ των πυλών. Ο Γιωργάκης και οι συν αυτώ εντολές εκτελούν, τους το είπε στην Αμερική άλλωστε ο ίδιος ο Τζέφρυ (όχι μία αλλά πολλές φορές για να το εμπεδώσουν) ότι στην Ελλάδα υπάρχει 250 δις ευρώ περιουσία και οι Έλληνες εργάζονται περισσότερο από όλους τους Ευρωπαίους και παίρνουν μόνο το 60% των αποδοχών του μέσου Ευρωπαίου. Είδες η καλή πραμάτεια;