#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2010 09:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για την αλλαγή ρε γαμώτο!



Οι σφαλιάρες πέφτουν δεξιά κι` αριστερά υπό μορφή χιονοστιβάδας. Περικοπές μισθών, περιστολή δαπανών, αύξηση ΦΠΑ, κατάργηση προνομίων, απολύσεις, μετατάξεις, ιδιωτικοποιήσεις, και άλλα ων ούκ έστιν αριθμός από σκληρά και ανάλγητα μέτρα. Το μνημόνιο είναι εδώ, ενωμένο δυνατό … με τη μορφή του ΠΑΣΟΚ. Αυτού του «φιλολαϊκού» «σοσιαλιστικού» κινήματος που θα μας έφερνε την αλλαγή. Και βέβαια κανένας δεν αμφιβάλλει πως τελικά τα κατάφερε και «μας την έφερε». Κυριολεκτικά. Η δημοκρατία σε όλο της το μεγαλείο. Και όπως διάβασα σε ένα τοίχο τις προάλλες, «τόση δημοκρατία είχαμε να ζήσουμε από την εποχή της χούντας». Και βάλε, συμπληρώνω εγώ.

Η κατάσταση θυμίζει Κομαντατούρ! Βέβαια ούτε εκείνη δεν είχε απαγορεύσει το κάπνισμα, αλλά… Και όπως ακούγεται, πάμε και για άλλες απαγορεύσεις ελληνικών «προνομίων». Η Ε.Ε. δυσανασχετεί με τα κοκορέτσια, τα κοντοσούβλια, τις μαγειρίτσες, το χύμα τσίπουρο, και άλλα παρόμοια προϊόντα, που όμως δεν είναι συσκευασμένα, τυποποιημένα, και άρα κατά τους ξενέρωτους  τεχνοκράτες της κομισιόν, θεωρούνται  ανεξέλεγκτα. Και όλα αυτά για το καλό μας. Για τη προάσπιση της υγείας μας…

Και μέσα στο γενικό κλίμα της μείωσης των δαπανών, όπου καταργούνται υπερωρίες στα νοσοκομεία, κόβονται φάρμακα, ιατρικές εξετάσεις, και χειρουργικές επεμβάσεις, για να μην επιβαρύνεται το δημόσιο… όπου όλοι βάζουμε πλάτη για να σώσουμε την οικονομία, διαβάζω στον τύπο της Κυριακής, πως ο πρώην μεγαλουπουργός, ο ευσεβής κος Ρουσόπουλος ανησυχεί σφόδρα,  διότι οι 2 από τους 4!!!! αστυνομικούς που τον φυλάνε συνταξιοδοτούνται οσονούπω, και δεν γνωρίζει αν το υπουργείο θα τους αντικαταστήσει με άλλους.  Ωιμέ. Έτσι ακριβώς. Μιλάμε για το ίδιο υπουργείο που ελέγχει την αστυνομία, την οποία αν καλέσεις σήμερα διότι μπήκε στο σπίτι σου Τσετσένος με καλάσνικοφ, θα έρθει μεθαύριο. Αλλά ο ευσεβής πολιτικός, λέει, διαθέτει τέσσερις, γεμάτους τεστοστερόνη,  κομάντο για να τον φυλάνε. Μάλλον διότι αποτελεί στόκ… στόχο κάποιων σκοτεινών κέντρων, που θέλουν να πλήξουν τη πλέρια δημοκρατία μας, πλήττοντας αυτόν και τη Μάρα. Άρες μάρες κουκουνάρες δηλαδή. Σε λίγο θα του παραχωρήσουν και καμιά συστοιχία από πάτριοτ, για να κοιμάται και να προσεύχεται ήσυχος

Είναι αυτό που λέγαμε σε άλλη ανάρτηση για την ισονομία που μας διακρίνει ως χώρα και ως πολίτευμα. Οι εκλεκτοί του συστήματος στις ντάτσες με χαβιάρι, και τα κορόιδα στα ορυχεία, με λίγο μπαγιάτικο λάχανο. Όλοι μαζί στον αγώνα δηλαδή. Επί ίσοις όροις. Κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει…  Και άντε να είσαι πλούσιος και να πληρώνεις τους φουσκωτούς σου με τα λεφτά που έκλε… έβγαλες. Πάτησες επί πτωμάτων για να πλουτίσεις, και λογικό είναι να φοβάσαι. Εξάλλου πως θα ξεχωρίζεις; Ακόμη και το τελευταίο ξέκωλο έχει πλέον αποκτήσει Καγιέν. Ναι αλλά, αν ο κάθε πρώην υπουργός και βουλευτής έχει από 4 αστυνομικούς (χώρια οι μεγαλοδημοσιογράφοι), μια απλή αναγωγή να κάνουμε, καταλαβαίνουμε το γιατί αυτή η χώρα έχει γίνει το πρότυπο της ανομίας και της ατιμωρησίας, και το γιατί όλοι οι κακοπροαίρετοι τριτοκοσμικοί αναξιοπαθούντες, έρχονται εδώ για να εγκατασταθούν οικογενειακώς. Ποιος θα τους αποτρέψει; Η αστυνομία; Μα αυτή φυλάει τους χίλιους και βάλε στόκους.

Με αυτά και με αυτά ζούμε το δράμα μας, αυτομαστιγόμενοι, τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι πως όλοι φταίμε, πως μαζί τα φάγαμε,  πως η ευθύνη είναι συλλογική, και πάει λέγοντας. Και τους ψηφίζουμε και τους χειροκροτούμε. Το σύνδρομο της Στοκχόλμης σε όλη του τη παραφροσύνη. Είναι κάτι σαν μια αγέλη λύκων, όταν ορμάει να κατασπαράξει το θήραμα. Αφού φάνε οι ιεραρχικά ισχυρότεροι, περισσεύει και κανένα κοκαλάκι για του χαμηλότερους στην ιεραρχία ασθενικούς λύκους. Ναι αλλά όλα κι`όλα, μαζί το φάγανε το ελάφι. Όλοι τους … λύκοι είναι.

Έτσι και εμείς, ισονομία στις υποχρεώσεις, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε στα δικαιώματα.

Τελικά είχε δίκιο αυτός που είπε πως,  δημοκρατία είναι να γίνεται αυτό που επιθυμεί ο απλός πολίτης…και που  τελικά του αξίζει να το πάθει!
Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Katsis avatar
    Katsis 21/10/2010 09:25:19

    Μπράβο ρε φίλε. Έξοχο. Ετσι ακριβώς έχει η κολοκατάσταση. Μαζί τα φάγαμε λένε οι λύκοι.

  2. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 21/10/2010 09:27:57

    Όσο αντιμετωπίζετε το μεταναστευτικό με της αριστερορητοριές και παρλαπιπίαση της θολοκουλτούρας θα βουλιάζουμε όλο και περισσότερο.

  3. kiki avatar
    kiki 21/10/2010 10:12:21

    Η απαντηση Αττρακτωρα ερχεται σε εμας εδω κατω το Σαββατο -κυριακο,Σε ενα πανεμορφο ορεινο χωριο,που απο εκει ανασυνταχθηκαν οι βυζαντινοι μετα την αλωση του Μυστρα,και επειτα εκει ιδρυθηκε το πρωτο ανταρτικο της Λακωνιας,ενωμενο αρχικα μετα αλληλοσφαχτηκαν,τη βοηθεια ,η τη χορηγεια των Εγγλεζων,οπου εχουμε την ετησια γιορτη τσιπουρου και καστανου,δωρεαν και χυμα,και αντε να πνιγουνε οι Ευρωπαιοι,και επισης σφαγεια,μπουζοπουλας,κοινως χοιρινο,και εμεις εδω θα ζησουμε αλλοι θα φυγουν νυχτα,και ας πανε στο εξω απο δω και οι κοινοτικες οδηγιες,τους βαρεθηκαμε,ασε που τους πληρωνουμε ολους αυτους τους λιγουρηδες χαραμοφαηδες,τους εχουμε και πανω απο το κεφαλι μας ,και οι εκαστοτε δικοι μας να πειθαρχουν,οι ευρωλιγουρηδες οι ντοπιοι,που θα μας κοψουν τις χαρες της ζωης μας.
    Οι Πακιστανοι δεν τρωνε χοιρινο και δεν πινουν τσιπουρο,αλλωστε η Σκαλα Λαχωρη ειναι μακρια.

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ kiki 21/10/2010 16:25:34

      Αθάνατη Ελληνική κουλτούρα!!!!

      Γιά τό λόγο αυτό δέν μπορούν οι ευρωπαίοι νά μας καταλάβουν,οι ξενέρω-
      τοι.

      Πώς νά καταλάβουν τό ψήσιμο,οικογενειακά,τού πασχαλινού αρνιού,τίς
      τοπικές γιορτές μας,τρόπος αλάθητος τής ανανέωσης τών δεσμών φιλικών,
      συγκενικών,εθνικών?

      Τί κι αν μας πολεμούν τή γλώσσα,τή απαγόρευση διδαχής τής ιστορίας μας,
      όλα τά έθιμά μας,από τήν εποχή ακόμη τής τουρκοκρατίας μας κρατούσαν
      ενωμένους.

      Είναι χαμένοι από χέρι,στήν αποδόμηση,νομίζουν τής Ελλάδας.

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/10/2010 10:14:01

    Σύμφωνα με το h**p://www.ypes.gr/UserFiles/f0ff9297-f516-40ff-a70e-eca84e2ec9b9/book_statistika_dhmotikoneklogon2010.pdf

    οι Αλβανοί αποτελούν την πλειοψηφία των εγγεγραμμένων στους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους Ομογενών & Υ.Τ.Χ. (Υπηκόων Τρίτων Χωρών) με 6.444 άτομα (σελίδα 58) σε σύνολο 12.583 (σελίδα 59)

    • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
      Πλούταρχος Λευκαδίτης @ αλλενάκι 21/10/2010 10:42:02

      Αλλενάκι,

      περιμένω με εξαιρετικά μεγάλη αγωνία την απόφαση του ΣΤΕ σχετικά με το λαθρονόμο του Σαντουϊτσά - ταβερνιάρη - Υπερυπουργού - Εξάδελφου... Οι πρώτες ενδείξεις είναι θετικές. Μακάρι να μη μας διαψεύσουν!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 21/10/2010 11:02:23

        Υπήρξε στο ΣτΕ πολύ ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα μεταξύ του εισηγητή και του συντάξαντος το λαθρονομοσχέδιο καθηγητή.

  5. boanerges avatar
    boanerges 21/10/2010 10:23:04

    Αυτό που γράφουν σήμερα τα Επίκαιρα ισχύει; Ότι ετοιμάζουν για λειτουργία το τζαμί του Φετιχιέ, κατ'απαίτησιν του Ερντογάν στην καρδιά της Αθήνας ; (Στο Μοναστηράκι, κάτω από την Ακρόπολη).Εκεί έχουμε φτάσει; Σε τέτοια κατάντια και αποσύνθεση;

  6. Misha avatar
    Misha 21/10/2010 10:40:07

    Kική , στην Άρνα θα κατέβει και ο Παναγιώτης Σαϊνατούδης ένας φοβερός τύπος, εμπνευστής και ιδρυτής του ΠΕΛΙΤΙ.
    Ψάξε να τον βρείς , αξίζει να τον γνωρίσεις

  7. Filio avatar
    Filio 21/10/2010 10:48:53

    Φοβάμαι ότι θα ζήσουμε και χειρότερα, αυτοί που τέλος πάντων καταλαβαίνουν τι γίνεται και το νοιώθουν στο πετσί τους, γιατί σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλοί, που δεν καταλαβαίνουν τίποτα, δεν θυμούνται τίποτα. Και καλά τώρα υπάρχει κρίση & η χώρα έχει ελείμματα κλπ., και έστω ότι δίνουν μία πίστωση χρόνου στην Γαποκυβέρνηση, δεν θυμάται όμως ο κόσμος τα έργα και τις ημέρες του καλού του πατερούλη του ΓΑΠ, το σκάνδαλο Κοσκωτά ξεχάστηκε δια παντός? ξεχάστηκαν όλα τα σκάνδαλα όλων των κυβερνήσεων του Πασοκ? Τι περίμεναν τέλος πάντων από το Πασοκ? να τους λύσει τα προβλήματα που αυτό δημιούργησε τα 20 χρόνια διακυβέρνησης? Γιατί δεν έχει μνήνη ο Ελληνας πιά? τι στο καλό συμβαίνει, είναι πολύ περίεργο. Θυμάμαι το βρόμικο καλοκαίρι του 2007 και τις χιλιάδες φωτιές που άναψαν και κατακάψανε την χώρα μας και την λύσα του Πασοκ για τις ολιγορίες και τα λάθη της κυβέρνησης Καραμανλή!!!! Μιλάμε για λύσα, αντί να βοηθήσουν όπως μπορούσαν όλοι μαζί, τα διάφορα κομματόσκυλα στις θέσεις κλειδιά, να σαμποτάρουν το έργο της κυβέρνησης ...... Θα μάθουμε άραγε ποτέ για το βρόμικο καλοκαίρι του 2007 ? Γιατί μη μου πείτε ότι μόνο τότε είχαμε ζέστη & ανέμους..... 200 φωτιές την ημέρα έβαζαν... Ο Ανδρέας Παπανδρέου είχε πει σε ανύποπτο χρόνο ότι οι Ελληνες είναι αιθεροβάμωνες!! ο άνθρωπος ήξερε, είχε στοιχεία δεν το είπε έτσι τυχαία, και από τον καλό του πατερούλη, αλλά και από τους συνεργάτες του πέρα στον Ατλαντικό που είναι μανούλες στην ψυχανάλυση και στα στατιστικά.
    Κάτι πολύ περίεργο συμβαίνει εδωπέρα, στην Γαλλία κατεβαίνει 1.5 εκατομμύριο κόσμος στις πορείες 10 ημέρες τώρα, όπου στην ουσία δεν υπάρχουν μέτρα, περικοπές κλπ., παρά μόνο μία σχετικά μικρή αύξηση του ορίου συνταξιοδότησης, αν ισχύουν τα όσα λέγονται και γράφονται περί πειραμάτων κλπ., νομίζω ότι στην χώρα μας το πείραμα έχει πετύχει απόλυτα. Μας μένει να δούμε και την τελευταία πράξη να παίζεται και στην συνέχεια να καταγράψουμε από την αρχή την μέθοδο και καλά θα κάνουμε να την προωθήσουμε σε τίποτα άλλες χώρες που μπορεί να έχουν σειρά, έτσι για να ξέρουν τα βήματα .... Με την ευκαιρία συγχαρητήρια για το blog, διαβάζω καθημερινά (καλύτερα να λέω ολημερίς) και από όλα τα άλλα blogs είστε Νο.1, ελπίζω να συμφωνούν και πολλοί άλλοι μαζί μου.

  8. Katsis avatar
    Katsis 21/10/2010 11:10:00

    Τι σχέση έχουν τα παραπάνω σχόλια με το άρθρο;

  9. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 21/10/2010 11:12:50

    Γιομπικ

    • Katsis avatar
      Katsis @ Ανώνυμος 21/10/2010 13:22:55

      Γιόμπικ σημαίανει μήπως Στόκος στην εβραϊκήν;

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ Ανώνυμος 21/10/2010 13:29:27

      απο το στομα σοu, στοu κοιμισμενοu το αuτι!!!!

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/10/2010 11:42:44

    Οποιος εχει στοιχειωδη αντιληψη της ελληνικης τρομοκρατιας γνωριζει πολυ καλα οτι ο Ρουσοπουλος ειναι στοχος.Αλλο ζητημα αν και ποσοι πρεπει να τον φυλανε αλλα εχει ολες τις προδιαγραφες του στοχου.
    1) Ηταν υπουργος της ΝΔ.Αν ηταν υπουργος του ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ θα ηταν στοχος.
    2) Κατηγορηθηκε για σχεσεις με μοναστηρια και σκανδαλα συναφη με αυτα.
    Αν ειχε κατηγορηθει για σκανδαλα συναφη με τη δραση ΜΚΟ ΔΕΝ θα ηταν στοχος.
    3) Κατηγορηθηκε απο "προοδευτικα" ΜΜΕ τυπου "Πρωτο Θεμα" και "Εθνος".
    Αν ειχε κατηγορηθει απο συντηρητικα ΜΜΕ ΔΕΝ θα ηταν στοχος.
    4) Παπαραπεμπεται σε δικη απο το ΠΑΣΟΚ.Αν ειχε παραπεμφθει απο τη ΝΔ ΔΕΝ θα ηταν στοχος.
    Η τρομοκρατια στην Ελλαδα δεν κατευθυνεται εναντιον γενικως και αοριστως των "μεγαλων".Κατευθυνεται εναντιον συγκεκριμενων μεγαλων και παραλειπει αλλους (που δημοσιευουν στις εφημεριδες τους τις προκηρυξεις των επιθεσεων στους αντιπαλους τους).Η τρομοκρατια εχει ιδεολογικο και πολιτικο προσημο και ειναι "προοδευτικο".

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ψυχραιμια 21/10/2010 12:13:14

      Έχει χρήματα ο κ. Ρουσσόπουλος να πληρώσει ιδιωτική υπηρεσία φύλαξης ή όχι?

    • zackii avatar
      zackii @ ψυχραιμια 21/10/2010 13:00:55

      Ουδεμία σχέση έχω με το Ρουσόπουλο, αλλά μου δημιουργούνται ορισμένα ερωτηματικά.
      1. Ο μόνος υπουργός είναι γιά τον οποίο υπάρχουν υπόνοιες ότι πλούτισε εις βάρος των κορόιδων -εμας εννοώ ? Στο κάτω κάτω η γυναίκα του γιά κάποια χρόνια έπαιρνε εκατοντάδες χιλιάδες όπως και άλλοι τηλεαστέρες, ενώ όλοι οι άλλοι ξεκίνησαν άφραγκοι -και κάποιοι ανεπάγγελτοι, και τώρα έχουν βολέψει και τα τρισέγγονά τους
      2.Ο μόνος υπουργός είναι που φέρεται να έχει ανάμειξη με τη μονή Βατοπεδίου? Γιατί περισσότερο από όλους τους άλλους συγκεντρώνει τέτοια πυρά, περισσότερο και από Άκη και Μαντέλη? -εδώ εννοώ και από Νεοδημοκράτες φυσικά-
      Μήπως..λέω μήπως..
      1. Έπαιζε τόσο καλά το επικοινωνιακό παιχνίδι του ΚΚ ώστε αν δεν εξουδετερωνόταν αυτός, άλλοι δεν είχαν ελπίδα να πλήξουν τη ΝΔ? -βλέπε εκλογές του 2007- εξ ου και η ενορχηστρωμένη εναντίον του επίθεση από ΟΛΑ τα ΜΜΕ?
      2. Μήπως τα μεγαλοστελέχη της Ρηγίλλης ποτέ δεν του συγχώρησαν το γεγονός ότι αυτός ένας νεοφερμένος έγινε το πιό κοντινό πρόσωπο στον ΚΚ, και αυτοί τόσα χρόνια Βαρώνοι έμειναν στην απέξω?
      3.Μήπως το ίδιο συνέβη και με τους συναδέλφους του δημοσιογράφους που είδαν ξαφνικά έναν από το συνάφι τους να παίρνει τέτοια θέση και να τους κοιτάζει αφ'υψηλού -εδώ έχει ευθύνη και ο ίδιος- και έπρεπε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα?
      Επειδήπολλές φορές δεν πιστεύω ότι τα πράγματα είναι όπως φαίνονται και μου αρέσει να κάνω το συνήγορο του διαβόλου....

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ψυχραιμια 21/10/2010 15:20:17

      Να του δώσουμε τότε και καμιά μεραρχία να τον φυλάει. Με διοικητή της εκείνον τον ερωτιάρη "ναύτη" γόνο του πολεμικού μουσείου.

  11. kiki avatar
    kiki 21/10/2010 11:45:14

    @ Μισα,
    Θα ψαξω,αλλα ψηφιζω Αθηνα,και αυτο δεν το αλλαζω.Ανεβοκατεβαινω,αλλα χαλαλι τους.
    Χτες ο Περιφερειαρχης,Χατζημιχαλης,πηρε αποφαση χωρις την παρουσια των συμβουλων να δοθουν τα σκουπιδια Πελοπονησου κατ αναθεση,σε γνωστο μεγαλοεργολαβο εκδοτη,γιατι εχουμε πειξει πραγματικα,η κατασταση στο Γυθειο,ειναι ανεξελεγκτη,αλλα ετσι πριν τις εκλογες ?,να δεις τωρα επειδη ειναι πολλα τα λεφτα,απο την γνωστη φυλλαδα του θα αρχισει το ευχολογιο για το Μνημονιο,και τον σουπερ ΓΑΠ.

  12. kiki avatar
    kiki 21/10/2010 17:36:57

    @ Σπυρο,
    που να καταλαβουν οι ξενερωτοι,η κορη μου σπουδαζε στην Γαλλια,Παισι,και ενα Πασχα,εκατσε πανω,και ειπανε ολοι οι Ελληνες φιλοι,και ρουμανοι να πανε να ψησουνε παιδακια,και αρναλι,στο δασος της Βουλωνης,το ειδαν οι Ξυνογαλοι και καλεσαν την αστυνομια,οτι κατι μαυριδεροι ψηνουν σκυλο.Δεν βαριεσε τους εδω ευρωλιγουρηδες αντιπαθω,ολο τστστστ ειναι.