#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/01/2012 09:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για την ΕΛΣΤΑΤ ήθελε ο Βενιζέλος να «καπελώσει» τους δικαστές;





Να λοιπόν τι ήξερε ο Βενιζέλος και έτρεχε να αντικαταστήσει τους οικονομικούς εισαγγελείς: την έρευνα για το «φούσκωμα» του ελλείμματος, που οδήγησε στο μνημόνιο.

Θυμάστε βέβαια την πρεμούρα που έπιασε ξαφνικά τον υπουργό και αντιπρόεδρο να βάλει αντιεισαγγελέα του Αρείου Πάγου ως «καπέλο» στους Πεπόνη και Μουζακίτη, επειδή δεν είχαν δήθεν δικαίωμα να διατάσσουν έρευνες εκτός της Αθήνας και του Πειραιά.

Ο υπουργός Οικονομικών εικάζεται βάσιμα ότι γνώριζε εκ της συνεργασίας του με τον διευθυντή της ΕΛΛΣΤΑΤ κ. Γεωργίου τι ερευνούσαν οι δύο οικονομικοί εισαγγελείς. Γιʼ αυτό και προσπάθησε να τους «καπελώσει» βάζοντας προϊστάμενο από τον Άρειο Πάγο.

Γιʼ αυτό και οι εισαγγελείς κατήγγειλαν τις παρεμβάσεις στο έργο τους και δημοσιοποίησαν το θέμα απειλώντας με παραιτήσεις.

Επειδή πάντως εσχάτως το ΠΑΣΟΚ ξαναζεί την ιστορία του, είναι χρήσιμο να τους φρεσκάρουμε το λεξιλόγιό τους: ποινικοποίηση της πολιτικής ζωής, κράτος δικαστών, εξωθεσμικά συμφέροντα, Ειδικό Δικαστήριο, συγκυβέρνηση, βρώμικο 2012.

Δεν ζει και ο Ευάγγελος Γιαννόπουλος να κάνει νομικά «φροντιστήρια» το μεσημέρι.

Γι αυτό φαίνεται έσπευσε να καλύψει το κενό ο κ. Μπεγλίτης με την χθεσινή του ανακοίνωση κατά των δικαστών.

Α.Δ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Xenios avatar
    Xenios 21/01/2012 09:37:41

    Οι κατηγορίες για φούσκωμα του ελλείμματος, με συνέπεια το σημερινό κατάντημα, δεν υπάγεταο στο νόμο περί ευθύνης υπουργών, αλλά στην εσχάτη προδοσία.

    Γουδή και γρήγορα.

  2. Κατερινα avatar
    Κατερινα 21/01/2012 09:42:22

    καποιος θα πρεπει να πληροφορησει τους κ.κ. Βενιζελο, Παπανδρεου, Παπακωνσταντινου κ.ο.κ., οτι...
    ενιοτε οι πρωθυπουργοι, υπουργοι και μελη κυβερνησεων που αποδεδειγμενα εβλαψαν τον ελληνικο λαο,
    ... ενιοτε λοιπον, οταν αποχωρουν, δεν πανε... στα σπιτια τους!!!!!!!

    • ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ avatar
      ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ @ Κατερινα 21/01/2012 10:26:43

      100000000000000000000000000000000% ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ. ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ....

    • Ταραχή avatar
      Ταραχή @ Κατερινα 21/01/2012 11:09:44

      Κατερίνα αν έχεις καμιά άκρη με την ΝΔ ενημέρωσε τους για αυτό που γράφεις.
      Γιατί έχω προσέξει εδώ και λίγο καιρό πως κάτι αναφορές για εξεταστικές επιτροπές και κάτι τέτοια που γίνονταν παλιότερα σιγά σιγά αραίωσαν από τότε συγκεκριμένα θέματα όπως της διόγκωσης του ελλείμματος από την ΕΛΣΤΑΤ βγήκαν στο φώς και έδειξαν πως κάτι πονηρό συνέβει.

  3. ΜΠ avatar
    ΜΠ 21/01/2012 09:59:32

    Είναι ξέφτιλοι όλοι τους. Μεγάλης κότας αυγά όλοι. Οι ξεβράκωτοι που λάδωσε το έντερό τους και γυάλισε το διεφθαρμένο τους μάτι όταν κατάλαβαν πώς μπορούν να εγκλωβίσουν έναν ολόκληρο λαό με ψέματα για όλα: την ένταξη στο Ευρώ, το χρηματιστήριο, το "σκάνδαλο" του Βατοπεδίου, τη Ζίμενς, τα εξοπλιστικά προγράμματα, κλπ., κλπ, κλπ, κλπ...
    Και βέβαια με επιστέγασμα το περίφημο και αισχρότερο ψέμα: " λεφτά υπάρχουν" μόνον που εννοούσε τα δικά μας, οι αλήτες. Και μετά είχαν το θράσος οι διεφθαρμένοι να μας κάνουν συνένοχους με το "μαζί τα φάγαμε", και τον εκβιασμό για συγκυβέρνηση μαζί τους ώστε να ξεπλύνουν τις βρόμικες πράξεις τους για την ένταξή μας στο μνημόνιο.
    Α.Σ αυτή η στιγμή είναι η κορύφωση του δράματος. Οι κινήσεις σου και ότι αποφασίσεις από εδώ και στο εξής, και κυρίως ότι υπογράψεις, θα σημαίνει ταυτόχρονα την απαλλαγή τους από τις ποινικές ευθύνες και την ηθική καταδίκη ενός λαού που φοβάται ότι θα μείνει με τη ρετσινιά που του κόλλησε ο ΓΑΠ όταν διαπόμπευσε έναν ολόκληρο λαό αποκαλώντας τον απατεώνα και διεφθαρμένο.
    Αν κάτι περιμένουμε όλοι με αγωνία είναι η απόδοση δικαιοσύνης και ο εξαγνισμός της χώρας από όλη τη σαπίλα. Αν πρέπει να παραιτηθείς τώρα κάνε το. Οι στιγμές είναι κρίσιμες και δεν χωρούν κανένα λάθος. Είμαστε μαζί σου, δώσε μας ελπίδα και την αξιοπρέπειά μας.

  4. Στάθης Σαραφόπουλος avatar
    Στάθης Σαραφόπουλος 21/01/2012 11:23:48

    Δείτε κι αυτό:
    "Εθνική Μειοδοσία": Τα New Greek Statistics κομμένα στα μέτρα των δανειστών - Ο υπάλληλος του ΔΝΤ γράφει και σβήνει με την ανοχή του Μαξίμου!..
    http://emprosdrama.blogspot.com/2011/10/new-greek-statistics.html

  5. Aristarxos avatar
    Aristarxos 21/01/2012 11:54:07

    Ενταξει για Παπακωνσταντινου και ΓΑΠ, αλλα βλεπω πολυ ΒΕΝΙΖΕΛΟ στα σχολια. Ενταξει ρε παιδια, ΠΟΥ μπλεκετε ο Βενιζελος σε αυτη την ιστορια, τουλαχιστον για την εποχη που αναφερεται οτι ελαβε χωρα? Αυτος ηταν στο Εθνικης Αμυνας. Τωρα , εαν πηγε να καπελωσει τους εισαγγελεις αυτη δεν ειναι η ιδια υποθεση, ειναι αλλη υποθεση, και τελος παντων εχει δικαιωμα να νομοθετησει. Που ειναι ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ το σκανδαλο που εμπλεκει τον Βενιζελο ( απλως ρωταω, μπορει και να ειναι, εμενα μου αρκει οτι ειναι στην Πρασινη Χουντα για να τον μαυρισω, αλλα οταν μιλαμα για δικογραφιες και ποινικες ευθηνες, τοτε πεστε μας πως εμπλεκεται ο ανθρωπος).

    • NIKOS avatar
      NIKOS @ Aristarxos 22/01/2012 13:20:02

      ΕΚΕΙΝΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΦΟΙΤΙΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ?

  6. dosilhthos avatar
    dosilhthos 21/01/2012 12:15:44

    αξιοπρέπεια και ελπίδα απο ποιόν? απο τους διεθαρμενους και τους κωλουτούμπες? κριμα

    • NIKOS avatar
      NIKOS @ dosilhthos 22/01/2012 13:21:21

      ΣΩΠΑ?

  7. k avatar
    k 21/01/2012 13:35:09

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΑΣΤΕΣ. ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ.

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ k 21/01/2012 23:48:07

      Έχουν πάρει τόσα αναδρομικά και έχουν τόσο μικρή μείωση αποδοχών ώστε 99% είναι εξασφαλισμένο το back up της δικαστικής εξουσίας για όφελος της νομοθετικής και επιλεγμένων τμημάτων της "ημετέρας" εκτελεστικής!!!!!

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 21/01/2012 13:47:13

    Εμπλεκεται ως δολοπλοκος στην με δικες του ενεργειες αμεση κατατηργηση & αντικατασταση των μελων της Επιστημονικης Οικονομικης Επιτροπης της Βουλης και των μελων της ΕΛΣΤΑΤ συμπαραστεκομενος στον σε λιγο υποδικο Προεδρο της ΕΛΣΤΑΤ Γεωργιου ο οποιος απαγορευε ακομη και να μιλανε τα μελη του ΔΣ της ΕΛΣΤΑΤ με τους υπηρεσιακους παραγοντες .Απο ενα μελος του, απο τον Βενιζελο αποπεμφθεντος ΔΣ ,την καθηγητρια κ Γεωργαντα {και μπραβο της } αρχισε να ξετυλιγεται το κουβαρι της συνωμοσιας του φουσκωματος του ελλειμματος σε βαθμο εσχατης προδοσιας !Δεν ξεχνω το Γουδι ειναι εδω !

  9. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 21/01/2012 21:57:10

    (Tό βρώμικο 2012......) θά τό χαρεί ό απανταχού Έλληνας.
    Προδότες ή κρεμάλα σας περιμένει.

  10. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 23/01/2012 07:29:01

    ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΕΛΣΤΑΤ", ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΡΩΤΗΜΑ;
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΤΟΤΕ.
    ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΝΙΒΕΙ Τ'ΑΛΛΟ, ΚΑΙ Ο ΓΑΠ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΣΤΕΝΗ ΤΩΡΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ.