30/03/2010 13:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για την ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ, την κυβέρνηση και την διαπλοκή

Στις 5 Μαρτίου το Antinews ανάρτησε ένα  άρθρο με τίτλο «Μέτρα που μπορούσε να πάρει η Κυβέρνηση και δεν πήρε»(http://www.antinews.gr/?p=36271).

Μεταξύ άλλων γράφαμε:

«7. Από την Αττική Οδό διέρχονται πολύ περισσότερα αυτοκίνητα από όσα προέβλεπε η σύμβαση παραχώρησης. Η κυβέρνηση  έχει δύο λύσεις, είτε να εισπράττει  τα έσοδα από τα επιπλέον αυτοκίνητα, είτε να απαιτήσει την παράδοση της Αττικής Οδού στο δημόσιο. Ιδού λοιπόν, πεδίον σοσιαλιστικής δόξης λαμπρόν!»

Το Σάββατο η εφημερίδα ΑΞΙΑ  έγραφε ότι το Μέγαρο Μαξίμου εξετάζει το ενδεχόμενο να  ζητήσει την παράδοση της Αττικής Οδού στο Δημόσιο

 Σήμερα, στην εκπομπή του στο Real News ο κ. Χατζηνικολάου ζητούσε και αυτός με τη σειρά του από την Κυβέρνηση να αναλάβει τη διαχείριση της Αττικής Οδού.

 Δεν ισχυρίζομαι ότι  εμείς  τους ανοίξαμε τα μάτια, μια και το θέμα φώναζε από καιρό, αλλά λόγω  Μπόμπολα κανείς δεν τολμούσε να το αναφέρει.

 Είναι προφανές ότι κάτι διαδραματίζεται στο παρασκήνιο. Και οι εξελίξεις στο «Πρώτο Θέμα» δεν είναι άσχετες.

 Η Κυβέρνηση Παπανδρέου,  ξέρει ότι όλα τα ΜΜΕ λόγω συσσωρευμένων χρεών και μειωμένων εσόδων από τη διαφήμιση, αντιμετωπίζουν  οξύτατα οικονομικά προβλήματα.  Είναι πιθανό, τώρα που τους βρήκε αδύναμους, να διαμορφώσει νέες συμμαχίες.

 Ξέρει ότι έρχονται δύσκολες μέρες και θέλει να εξασφαλίσει αν όχι την υποστήριξη, τουλάχιστο τη σιωπή των ΜΜΕ. Τι θα κάνει ο Μπόμπολας, μπροστά στον κίνδυνο να χάσει το ταμείο της Αττικής Οδού που διαχειρίζεται ανεξέλεγκτα;

 Θα αναμένουμε με  ενδιαφέρον τις εξελίξεις.

 Από τη  Ρηγίλλης, όμως, γιατί  αυτή η σιγή ιχθύος;

 Έχω κουραστεί να το επαναλαμβάνω: Αν θέλουν να έχουν τύχη,  πρέπει να διαμορφώνουν την πολιτική ατζέντα και όχι να την παρακολουθούν. Δηλαδή, αν αύριο η Κυβέρνηση  πάρει πίσω την Αττική Οδό, η Ν.Δ. τι θα κάνει; Θα διαφωνήσει; Προφανώς όχι!

 Ε, να,   έτσι  χάνονται οι εντυπώσεις και οι μάχες.

 ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΔΙΝΟΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 30/03/2010 14:19:57

    Πρέπει να βγαίνει μπροστά η ΝΔ και να κάνει τέτοιες προτάσεις, έτσι αναγκαστικά τα ΜΜΕ θα την "παίζουν" και θα πάρει την πρωτοβουλία στο επικοινωνιακό παιχνίδι...τι κάνουν εκεί στη Ρηγίλλης, κοιμούνται;

  2. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 30/03/2010 14:36:56

    Μιλώντας γιά βακτηρίες του Πασόκ,σωστά αντιλαμβάνομαι ότι οι Πασόκοι κάνουν ξεπαρεού το ένα λαμόγιο και μπάζουν απ'την πίσω πόρτα το άλλο;Ερχεται και δένει το γλυκό,μετά την παρέμβαση και του Χατζηλαλάκη(όπου γάμος και χαρά,η Νικόλω πρώτη).Κάπου όμως...'σκαλώνει' η ιστορία.Δεν μπορεί να τ'άχεις καλά και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ.Ετσι δεν είναι;Δηλαδή και με τον Ταρζάν(τρόπος του λέγειν,μην το παίρνετε και τοις μετρητοίς) και με τον 'κομιστή'.Αν και σ'αυτόν το χώρο,οι αλλαξοκ...ιές,δεν είναι κάτι που σπανίζει.Θα δείξει το πράγμα.Υπομονή,night is young !

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 30/03/2010 15:03:05

    Σπάρτακε,
    Μπορεί τα πράγματα να είναι όπως τα λές.
    Εκείνο που, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να αναδειχθεί είναι το τεράστιο επικοινωνιακό έλλειμμα της Ν.Δ.
    Χρόνια ασθένεια και δε βλέπω φώς στο ...τούνελ΄.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ Κώστας Ροδινός 30/03/2010 15:21:17

      Κώστα Ροδινέ,μην περιμένεις να διαφωνήσω μαζύ σου.Εχεις δίκιο.Η λύση είναι απλή σαν το αβγό του Κολόμβου: Πρέπει ν'αχρηστευθεί και να πεταχθεί στα σκουπίδια το μεταξωτό 'γάντι'.Γιατί με πορ...ές,αβγά δεν βάφονται.Ανόητες ενοχές και παρεξηγήσιμα 'κυριλίκια',στον κουβά με τ'άχρηστα. Μιά γλώσσα,που να την καταλαβαίνουν οι πάντες είναι αναγκαία.Παρρησία και Κατινιά χρειάζονται.Καθαρή κι ανόθευτη αλήθεια,αλήθεια που πονάει,αλήθεια που λαβώνει.Αλήθεια νέτη- σκέτη,αλήθεια κρυστάλλινη. Οχι 'αλήθεια θολοκουλτούρας' με sauce aux amandes και χριστουγεννιάτικες γιρλάντες.Ειμαι βέβαιος ότι με αντιλαμβάνεσαι.Με όλη μου την εκτίμηση,καλή Ανάσταση.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 30/03/2010 16:36:20

      Σπάρτακε,
      Καλή Ανάσταση,κυρίως στις ψυχές!
      Δεν είναι το ζητούμενο να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε, αλλά να ενώσουμε τη φωνή μας μήπως επι τέλους και αλλάξουν ρότα

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/03/2010 16:28:45

    Εξάλλου πού να διορίσει πλέον το ΠΑΣΟΚ;
    Γι' αυτό θα "εθνικοποιήσει" την Αττική Οδό και θα πήξουμε στους ταμίες διοδίων που μετά 6 μήνες θα παίρνουν μετάταξη στο ΣΔΟΕ.
    Η Κλεπτοκρατία ΠΑΣΟΚ δεν παίζεται σε τέτοια σχήματα.

    Η ΝΔ κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Ελπίζω όταν ξυπνήσει να μην παραπονεθεί γιατί ξανα-χάθηκε η εξουσία.

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 30/03/2010 16:37:23

    Προφήτη,
    Την πρώτη ...προφητεία σου δεν την είχα σκεφτεί!

  6. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 30/03/2010 16:40:04

    Αστειο ηταν αυτο περι ΝΔ ?
    δηλαδη πιστευτεται οτι τα τρωνε μονο οι μεν χωρις να τρωνε οι δε ?

    παντα τρωνε και οι 2 γιατι οι διαχρονικοι που ειναι στην εξουσια εισπρατουν ανεξαρτητα απο το χρωμα της κυβερνησης

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 30/03/2010 16:50:27

    Kαι πριν αλέκτωρα φωνήσαι τρίς, ο κ. Παμπούκης, πήγε στην οικία του κ. Μπόμπολα ...προφανώς για να τσουγκρίσουν νωρίτερα τ΄ αυγά!

  8. malax avatar
    malax 30/03/2010 17:22:34

    Ρε παιδιά αν το κράτος πάρει πίσω την Αττική οδό σε δυό χρόνια θα έχει φτάσει 10000 δημ υπαλληλους, θα μπαίνει μέσα με τα μπούνια ....

  9. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 30/03/2010 17:25:18

    Κώστα Ροδινέ, ο κυριούλης είναι the Man of dangerous missions.

  10. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 30/03/2010 17:46:47

    και θα εχει την ιδια μοιρα κε το ΟΑΚΑ πχ, και θα ειναι γεματη τρυπες

  11. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 30/03/2010 19:24:40

    Ο Μπόμπολ,από τις κλαδικές της ΝΔ,στελέχωνε την Αττική οδό.Μου τ'όπε ο κύρ Φάνης πούχει την ΕΒΓΑ της γειτονιάς μου.

  12. xaroylhs avatar
    xaroylhs 30/03/2010 22:07:39

    . δεν διαφονώ να στρεσαριστεί ο ..νταβατζής , αλλά ας μου πεί κάποιος : αν τα διερχόμενα οχήματα ήταν κατά 60% λιγώτερα από τα υπολογισθέντα τι θα γινόταν ; θα διπλασίαζαν τον χρόνο εκμετάλευσης από τον Μπομπολα;
    αν αρχίσουν τέτοια ..σοσιαλιστικά τερτίπια ποιός θα ξαναεπενδύσει σε έργα με παραχώρηση χρήσης; Βόρειος οδικός άξονας Κρήτης , αεροδρόμιο Καστελίου κοκ
    αν ανακάμψει ο τουρισμός και διπλασιαστούν οι προυπολογισθείσες αφίξεις και διελευσεις πρέπει να τα πάρει πίσω το κράτος για να διρίσει μερικές χιλιάδες κομματικούς και μετά να κάθονται!!!
    Ας απαιτήσει ένα μεγάλο ποσοστό από τις εισπράξεις του Μπόμπολα αλλά χωρίς άλλη παρεμβαση στην λειτουργία του δρόμου .

  13. trochalos avatar
    trochalos 31/03/2010 00:53:22

    Ο ΓΑΠ δεν έχει τους κατάληλους δίδυμους αδένες για να πάρει από τον Μπόμπολα μια τρίχα από τα .....μαλλία του,πόσο μάλλον την Αττική οδό.Μην ελπίζετε σε θαύματα,ο ΓΑΠ δεν θα τα βάλει τώρα με κανένα εκδότη,αν το κάνει είναι ζήτημα ημερών να μας πει αντίο.Αν γίνει κάτι τέτοιο θα δημιουργηθεί μιά καινούργια Ολυμπιακή,ένας καινούργιος ΟΣΕ κλπ.Σοσιαλιστικές μακακίες.