#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/05/2011 23:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για τελευταία φορά μπροστά το ΠΑΣΟΚ;



Χρόνος διεξαγωγής της έρευνας 4-10/5. Πριν από το Ζάππειο ΙΙ δηλαδή. Και πριν από τα αιματηρά γεγονότα.  Σφυγμομέτρηση μουσειακή, ήδη ξεπερασμένη από τη ζωήγια το αρχείο.

Αναλυτικά:

Περαιτέρω επιδείνωση της κοινωνικής δυσαρέσκειας και της πολιτικής ρευστότητας αποτυπώνει το Βαρόμετρο του Μαΐου, της  Public Issue για τον ΣΚΑΪ και την Καθημερινή. Πιο συγκεκριμένα, το 83% των ερωτηθέντων θεωρεί ότι τα πράγματα στην Ελλάδα πηγαίνουν σε λάθος κατεύθυνση, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό τον περασμένο Ιανουάριο ήταν 69%. Περίπου οι μισοί (48%) εκτιμούν ότι το κράτος σήμερα δουλεύει χειρότερα από ότι πέντε χρόνια πριν. Το 18% θεωρεί ότι δουλεύει καλύτερα, ενώ για το 32% η κατάσταση έχει μείνει η ίδια.

Στην πρόθεση ψήφου, με ποσοστό αποχής 37%, το 32% επιλέγει ΠΑΣΟΚ και το 29% ΝΔ.. Η εκλογική επιρροή του ΠΑΣΟΚ εμφανίζει πτωτική πορεία το τελευταίο εννιάμηνο, καθώς το ποσοστό του τον Σεπτέμβρη του 2010 ήταν 44%, ενώ η ΝΔ τους τελευταίους τρεις μήνες εμφανίζει ανοδική πορεία. Το 44 - 27 τον Σεπτέμβριο του 2010, σύμφωνα με την ίδια εταιρεία, μετετράπη μέσα σε εννέα μήνες σε 32-29.

Πολύ σημαντικό είναι το γεγονός ότι η ΝΔ κερδίζει 33-31 στο Πολεοδομικό Συγκρότημα  Θεσσαλονίκης, 34-31 στη λοιπή Ελλάδα και χάνει 17 έναντι 34 στο Πολεοδομικό Συγκρότημα της Αθήνας.

Όσον αφορά στα υπόλοιπα κόμματα, το 12% επιλέγει ΚΚΕ, το 8% ΛΑΟΣ, το 6,5% ΣΥΡΙΖΑ, το 3,5% Οικολόγους και Δημοκρατική Αριστερά και το 1,5% τη Δημοκρατική Συμμαχία.

Παράλληλα, το 24% θεωρεί ότι την προσεχή πενταετία η κατάσταση στην οικονομία θα καλυτερέψει (το αντίστοιχο ποσοστό τον περασμένο Ιανουάριο ήταν 36%). Το 29% αναμένει ότι η κατάσταση στην οικονομία θα μείνει ίδια, ενώ το 47% θεωρεί ότι θα χειροτερέψει. Όσον αφορά στα δύο μεγάλα κόμματα, το 87% δηλώνει δυσαρεστημένο από την λειτουργία της κυβέρνησης και το 12% ικανοποιημένο.
Το 33% θεωρεί ότι ο Γιώργος Παπανδρέου είναι ο καταλληλότερος. Ο Αντώνης Σαμαράς λαμβάνει 22%. Νικητής είναι ο... κανένας με 41%. Παράλληλα, το 34% προτιμά κυβερνήσεις συνεργασίας και το 20% οικουμενική κυβέρνηση. Το 17% θέλει αυτοδύναμες, μονοκομματικές κυβερνήσεις.

Ακόμα το 69% θεωρεί ότι δε χρειάζονται πρόωρες εκλογές, ενώ το 22% εκτιμά το αντίθετο. Αν πάντως διεξάγονταν οι εκλογές, το 39% θεωρεί ότι θα τις κέρδιζε το ΠΑΣΟΚ με μικρή διαφορά. Πάντως το 37% προτιμά την αποχή / ψήφο αποδοκιμασίας, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό τον περασμένο Ιανουάριο ήταν 34%.

Μ.Ο.

(Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Βαρόμετρου ΕΔΩ.)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 12/05/2011 23:08:37

    TO 3% ΤΟΥ ΣΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΟ ΚΑΙ ΕΝΕΧΕΙ ΚΟΛΠΟ. ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ
    ΗΤΑΝ 6,5%. ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΩΓΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ.
    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΝΟ.2 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ
    ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΑΜΑΡΑ ,ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΥΣ
    ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΥΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ?

  2. Orestios avatar
    Orestios 12/05/2011 23:11:11

    Ο Σκάι βουλιάζει και κανείς Έλληνας δεν λυπάται

  3. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/05/2011 23:14:31

    Να θυμίσω την τελευταία φράση του πρόσφατου σατιρικού βίντεο:
    "Ο Αλαφούζος να βάλει το χέρι του"

  4. rally monkey avatar
    rally monkey 12/05/2011 23:28:15

    Το 33% θεωρεί ότι ο Γιώργος Παπανδρέου είναι ο καταλληλότερος.
    το ζωντανο στη φωτο πηρε μερος στην ερευνα?
    (και αν ναι οταν απαντησε το φορουσε το γυαλι?)

  5. Y. avatar
    Y. 12/05/2011 23:39:54

    Να βγουν όλοι οι βουλευτάδες της παράταξης στις περιφέρειες τους (στα καφενεία, πεζοδρόμια, μαγαζιά, σπίτια), να περάσουν τα μηνύματα Σαμαρά

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/05/2011 23:43:35

    Δεν τους ρωτησαν ποια η θεση τους και αν στηριχουν το ΓΑΠ σε αυτο !..

    «Η ατζέντα μετά την κρίση για την κεντροαριστερά», ΚΑΙ
    ΑΥΤΟ
    ο κ. Παπανδρέου θα παρέμβει σε συζήτηση με θέμα: «Μελλοντικές θέσεις εργασίας και ανάπτυξη: πώς μπορούν οι κεντροαριστερές κυβερνήσεις να κάνουν τη διαφορά».

    θα επεφταν φαπες στα συνεργεια!!! .... και θα το εκαναν "βυθομετρο"
    αλλα ειπαμε!!.. λαου λαου και τα ιδια μια ζωη !! γ αυτο και υπαρχει το ΠΑΣΟΚ !

    ΠΠ

  7. nick avatar
    nick 12/05/2011 23:51:15

    Η Public Issue πριν τις περιφερειακές έδινε 42-28. Τελικό αποτέλεσμα: 34,7 - 32,7.
    Φανταστείτε τώρα που δίνει 32-29, ποιο είναι το πραγματικό...

    • Orestios avatar
      Orestios @ nick 13/05/2011 01:13:11

      +10000

  8. aristeidis avatar
    aristeidis 13/05/2011 00:23:25

    an auti i etaireia pou xei ginei voukino eftase ti diafora sto 3% simainei oti eimaste guro sto 4% mprosta pro zappeiou 2.
    Diavaste edo peri tinos prokeite
    !)http://logia-starata.blogspot.com/2011/03/65.html
    k
    2)http://logia-starata.blogspot.com/2011/01/8-public-issue.html

  9. zagor avatar
    zagor 13/05/2011 00:46:28

    Τον Απρίλιο έδινε 6,5 μονάδες μπροστά το ΠΑΣΟΚ και πριν μερικούς μήνες το έδινε γύρω στις 16 μονάδες μπροστά!!! δεν υπάρχει αμφιβολία μετά την σημερινή του εμφάνιση του Σαμαρά που ήταν πράγματι συγκλονιστικός ότι στην επόμενη μέτρηση θα είμαστε μπροστά. Θα πρέπει όμως ο Αντώνης να μην μείνει χωρίς παρουσία στα κανάλια όπως έκανε μετά την ΔΕΘ και ξεχαστεί και πάλι η προτασή του. Πορεία στο λαό και σε λίγο καιρό ο ΓΑΠ πάει περίπατο με το ποδήλατό του και μας αδειάζει την γωνιά επιτέλους!!!

  10. ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ 13/05/2011 00:54:54

    Μακάρι να περάσει μπροστά στις δημοσκοπήσεις η Ν.Δ. 'Οχι για άλλο λόγο αλλά για να κοπεί το θράσος του πασοκοχουντικού συνδικαλισμού και της δημόσιας διοίκησης. Κάνουν ότι θέλουν. Μοιράζουν θέσεις στελεχών διοίκησης προκλητικά με κομματικά κριτήρια. Απειλούν, εκβιάζουν. ΖΟΥΜΕ ΜΕΡΕΣ 81.

  11. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 13/05/2011 00:57:32

    το πρόβλημα της ΝΔ στην Αττική είναι πολύ μεγάλο..πολύ φοβάμαι θα έχουμε εκλογές αλα 2000..ο χάρτης μπλε και η κυβέρνηση πασοκ..πρέπει να πέσει το βάρος σε δράσεις και παρεμβάσεις στο λεκανοπέδιο και κυρίως στη Β Αθηνών..

    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. @ περήφανος δεξιός 13/05/2011 02:33:38

      Έχεις πολύ δίκιο. Η ΝΔ διαχρονικά πάσχει στο λεκανοπέδιο. Όμως τώρα με το μνημόνιο το λεκανοπέδιο είναι αυτό που στενάζει από τη φτώχεια και την ανεργία. Η ΝΔ οφείλει να αναδείξει προτάσεις για λύσεις προβλημάτων της Αθήνας και γενικά του λεκανοπεδίου ΑΜΕΣΑ.

  12. Κώστας avatar
    Κώστας 13/05/2011 00:58:17

    Περαστικά Πάσχοντα.
    Κουράγιο Μπάμπη.
    Καλή ανάρρωση Άρη.
    Μη στεναχωριέσαι Αλέξη.

  13. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 13/05/2011 01:08:25

    Ναι. Τελευταία φορά. Η ΝΔ περνάει μπροστά μετά τη σημερινή εμφάνιση Σαμαρά

  14. olga avatar
    olga 13/05/2011 01:36:03

    Aριστείδη έχεις δίκιο...άπαιχτο το ποστ που ανέβασες ...
    Όπως το πάνε είναι ικανοί σε λίγους μήνες να ισχυριστούν ότι παίζει τάχα το ενδεχόμενο αν γίνουν εκλογές να μην είναι αυτοδύναμος ο ΓΑΠ. Αν είναι δυνατόν ...Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας...
    χαχαχαχαχαχαχ!

  15. effie B. avatar
    effie B. 13/05/2011 07:17:27

    ακομα σημαντικοτερος ειναι ο καταποντισμος που επιφυλασσει αυτη η σφυγμομετρηση στον Λαος. Αφου τον χρησιμοποιησαν οσο τον χρειαζοταν, τωρα δεν τους κανει πια και τον πετανε στο... οπου τελος παντων!!!

  16. zap-zap avatar
    zap-zap 13/05/2011 09:52:39

    η public issue είναι σοβαρότατη εταιρεία, αυτή με τα λιγότερα λάθη, μην σας παρασύρει ο Αλαφούζος σε απαράδεκτες κριτικές.

  17. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/05/2011 11:29:44

    ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΣΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΤΙ Ο
    ΛΑΟΣ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ. ΕΥΓΕ.