25/07/2011 20:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για τα χρέη του δημοσίου προς ιδιώτες, ισχύει το αυτόφωρο;

Η κυβέρνηση μας ανακοίνωσε ότι από την πρώτη Αυγούστου όσοι έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές προς το δημόσιο άνω των 5000 ευρώ, θα οδηγούνται στο αυτόφωρο.

Καλό το μέτρο!

Να μάθουμε επιτέλους να πληρώνουμε…

Έχω μια απορία όμως….

Για τα χρέη του δημοσίου προς τους ιδιώτες τι γίνεται;

Εκεί ισχύει το αυτόφωρο;

Δυστυχώς δεν ισχύει!

Το δημόσιο στην Ελλάδα πληρώνει όταν θέλει και πληρώνει μόνο κεφάλαιο.

Ενώ όταν χρωστάει ο πολίτης πληρώνει κεφάλαιο και προσαυξήσεις που ενίοτε ξεπερνούν το αρχικό κεφάλαιο!

Όταν, λοιπόν , το κράτος είναι ο πρώτος μπαταχτσής, είναι δυνατόν να το σεβαστεί ο πολίτης;

Όταν το κράτος δεν πληρώνει, πώς να πείσει τον πολίτη να πληρώνει εκείνος;

Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 25/07/2011 20:31:43

    Νανοιξουν τοΓεντι-Κουλε και να τους χωσουν ολους μεσα
    Με την μεθοδο χρωστω σαν κρατος αλλα δεν σε πληρωνω χρεοκοπησαν πολλες εταιρειες μη αρεστες στους ιδιους και τους διαπλεκομενους τους.

  2. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 25/07/2011 20:44:44

    Δεν μπορείς (ή μάλλον εσύ μπορείς να φανταστείς) την έκταση του φαινομένου...
    Ξέρεις πόσοι έχουν προκαταβάλει εισφορές και ΦΠΑ?
    Δεν πρέπει να διεκδικήσουμε τόκο υπερημερίας?
    Δεν πρέπει να σταματήσει η προκαταβολή φόρου από τους επιτηδευματίες (τον οποίο εκμεταλλεύονται τραπεζικά για περισσότερο από εναν χρόνο πολλές φορές)?
    Γιατί να προκαταβάλλεται και μετά να επιστρέφεται μέρος του ή ολόκληρος? Ας υπολογίζεται και ας πληρώνεται με την εκκαθάριση...

    Πότε θα καταργηθούν αυτές οι αδικίες?

    • Κρης avatar
      Κρης @ Φακ Κωστας 25/07/2011 21:05:10

      ......... για την προκαταβολή
      η άποψη απο πολλα χρονια αυτων που την καθιέρωσαν ήταν και ειναι ,
      επειδη η εκκαθαριση δεν γινεται πχ 2-3 ημερες μετα το κλεισιμο του ετους
      αλλα μερικους μηνες αργοτερα , συνηθως 5-6 , ε γιαυτο κατα την εκκαθαριση
      σου κρατανε και ενα 50% για τον τυχον φορο που αναλογει στο τρεχον της εκκαθαρισης ετος.

      το ότι βεβαια οι δηλωσεις των ε.ε. ο.ε. γινοταν και γινονται νωρις
      τον Μαρτιο ή και λιγο αργοτερα ποσως τους ενοχλει.

  3. Enzo avatar
    Enzo 25/07/2011 21:22:15

    Αντισυνταγματικός δεν βγήκε αυτός ο νόμος;

    • Λύκος avatar
      Λύκος @ Enzo 25/07/2011 21:41:43

      Ποιο Σύνταγμα. Αυτό το έχει καταργήσει η κυβέρνηση εδώ και καιρό. Τώρα Σύνταγμα είναι ότι πουν οι κατακτητές.
      Αν χρωστάς και δεν πληρώσεις πας στην ψειρού. Τελεία και παύλα.
      Αποφάσισαν και διέταξαν.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ Enzo 25/07/2011 21:55:10

      Πριν απο λίγες ημέρες εκρινε το ΣΤΕ για μια ακόμη φορά (εχει προηγηθεί και το ΑΕΔ) αντισυνταγματική την προσωποκράτηση γιά οφειλές προς το δημ'οσιο και τους ασφαλιστικούς οργανισμους. Δεν το γνωρίζουν οι κυβερνώντες αυτό?

  4. noldor avatar
    noldor 25/07/2011 21:52:44

    http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=136290

    Την ίδια ώρα αφέθηκαν ελεύθεροι οι παραπάνω.

    Όπως και πολύ άλλοι πραγματικοί εγληματίες.

    Τι να πει κανείς και τι να σχολιάσει;

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 25/07/2011 22:42:04

    Μα κάτι ερωτήσεις..είπαμε: ΄΄το μη νόμιμο είναι πάντα και ηθικό΄΄...

  6. noldor avatar
    noldor 25/07/2011 23:02:25

    http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=296366

    Ούτε οι δολοφόνοι, ούτε οι κλέφτες στην φυλακή, μόνο όσοι χρωστάνε στην εφορία, ασχέτως αν τους χρωστάει και αυτή.

  7. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 25/07/2011 23:23:36

    Δεν υπάρχει δημόσιο ,υπάρχει κράτος με τη σκληρότερη έννοια μη υπαγόμενο σε κανόνες δικαίου ,όπως και οι κρατικοί λειτουργοί με αποκορύφωμα το ανεύθυνο των υπουργών και των πολιτών που συνεργάστηκαν μαζί τους σε παράνομες πράξεις.
    Και είναι η κυριότερη αιτία των προβλημάτων της χώρας.

  8. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 26/07/2011 00:43:30

    δυστηχως το ελληνικο δημοσιο ειναι ο μεγαλυτερος με αποτελεσμα να αποτελει μερος του προβληματος της οικονομικης υφεσης και οδηγει πολλους ιδιωτες ακομα και σε λουκετο λογο μη εξυπηρετησης των οφειλων, τουλαχιστον θα πρεπει να γινει ειτε καποιος συμψηφισμος χρεων που ζητουν ολοι, η να μη πληρωνουν φορο τιμολογια που δεν εχουν εξοφληθει

  9. ανεργος avatar
    ανεργος 26/07/2011 03:29:20

    30 χρονια κλεπτοκρατια,θεσμοθετιμενη διαπλοκη και το αναλογο συνταγμα και νομοι για να μπαινει το μαχαιρι στο συνταξιουχο,να κοντευουμε να τυφλωθουμε απο το απλετο φως,να μας δικαζει η ΜΙΖΕΝΣ,να υπαρχουν εθνικοι χορηγοι,ζητω η παραγκα ...Αλλα 30 χρονια ακομη δεν ειναι τιποτα,τον φαγαμε το γαιδαρο,ερχετε η πρασινη αναπτυξη ΣΩΘΗΚΑΜΕ

  10. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 26/07/2011 06:59:17

    δε σφαξανε, ποιους θα στειλουν φυλακη?

  11. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 26/07/2011 09:45:26

    Καλό το μέτρο, αλλά πρέπει να το εμπλουτίσουν. Να φυλακίσουν ολόκληρη την οικογένεια του οφειλέτη, μιας και δεν μπορεί να εργαστεί και τα παιδιά του μένουν χωρίς τα προς το ζειν.

    ερώτηση: φτάνουν οι φυλακές για τόσο πληθυσμό;

  12. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 26/07/2011 09:48:03

    Αλλη ερώτηση:
    έχω επιστροφή φόρου 2 ετών γύρω στα 6.500€, αλλά δεν μπορώ να πληρώσω ΦΠΑ 4.000€. ΘΑ ΠΑΩ ΦΥΛΑΚΗ;

  13. PEPE avatar