#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/09/2012 15:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για τα παλικάρια της πυροσβεστικής



Αυτή η χώρα σε εκπλήσσει πάντα με τη δύναμη των ανθρώπων της. Και μες   τη μαυρίλα είναι παρήγορο να ανακαλύπτεις  ήρωες της καθημερινότητας, που συνήθως περνάνε αθόρυβα και απαρατήρητοι.  Γιατί, η «τσούλα η ιστορία», ασχολείται τάχαμου με τα σπουδαία και τους δήθεν μεγάλους.

Χθές, λίγο μετά τις 7, προκλήθηκε πυρκαγιά σ’ ένα ερημωμένο νεοκλασσικό στη γωνία Ζωοδόχου Πηγής και Διδότου.

Σχεδόν, αμέσως κατέφτασε η πυροσβεστική παρά την κίνηση που επικρατούσε στους δρόμους. Δεν προλάβαινα να μετράω οχήματα.

Γέμισε ο δρόμος πυροσβέστες.

Σαν καλοκουρδισμένη μηχανή, πήραν αμέσως τις θέσεις τους.

Ενας ανέλαβε να ρυθμίσει την κυκλοφορία (καθότι στο ημιανεξάρτητο ….κρατίδιο των Εξαρχείων δεν κυκλοφορεί αστυνομία), ένας άλλος συντόνιζε τα οχήματα, κάποιοι  άπλωναν τις μάνικες και οι άλλοι ρίχτηκαν με αυτοθυσία να σβήσουν στη φωτιά.

Και ο επικεφαλής, εκεί  μπροστά, στην πρώτη γραμμή!

Όχι σαν κάτι τύπους που συντονίζουν από το …γραφείο!

Μετά από λίγο έφτασε ένα γερανοφόρο όχημα. Με επιδέξιες μανούβρες πήρε θέση δίπλα στο φλεγόμενο κτίριο και ανύψωσε δυο πυροσβέστες πάνω από τη φωτιά. Ο καπνός ήταν πυκνός, η ατμόσφαιρα αποπνικτική και φλόγες πετάγονταν ψηλά.

Δεν καταλάβαιναν …Χριστό!

Τους πηγαινοέφερνε ο γερανός αριστερά δεξιά και με μια ισχυρή αντλία κυριολεκτικά βομβάρδιζαν τις εστίες.

Δεν ξέρω πόσοι θα είχαν τα κότσια να κάνουν αυτή τη δουλειά.

Κάποια στιγμή έρχεται αποκαμωμένος στο πεζοδρόμιο να πάρει μια ανάσα ένας πιτσιρικάς, ήταν και δεν ήταν 25,  που  μπαινόβγαινε  μέσα στο κτίριο, ενώ η φωτιά  έκαιγε ακόμα και υπήρχε κίνδυνος κατάρρευσης. Τα μάτια του κόκκινα από τους καπνούς, μούσκεμα απ’ το νερό και τον ιδρώτα.

«Δεν είναι επικίνδυνο αυτό που κάνεις;» τον ρώτησα.

«Εγώ είμαι πυροσβέστης κύριε! Αυτή είναι δουλειά μου! Τι θέλετε; Να κοιτάω;»

Όταν ηρέμησαν τα πράγματα, τον ξαναπλησίασα.

«Πόσα λεφτά παίρνετε;»

Με κοίταξε μ’ ένα πικρό χαμόγελο. Κούνησε το κεφάλι του.

Δεν καταδέχτηκε να μου απαντήσει.

Προφανώς και δεν θα παίρνει όσα οι κύριοι Λιάρος και Κοττάκης στην ΕΡΤ!

Λοιπόν, αυτούς τους ανθρώπους, που κάθε μέρα ριψοκινδυνεύουν  για να προστατεύουν τη ζωή και  την περιουσία όλων μας, αυτό το άθλιο και ανάλγητο κράτος,  θέλει να τους κόψει τους μισθούς για να σώσει την οικονομία της χώρα μας.

Αν ζούσε ο παππούς μου, θα έλεγε «αϊ , σιχτίρι κερατάδες!»

Κώστας Ροδινός 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. LamprosM avatar
    LamprosM 20/09/2012 15:42:41

    μπραβο στο λεβέντη όπου & να ειναι. Αυτα να γινονται μαθηματα σε όσους βαζουν τον μισθό ως προαπαιτουμενο για να σηκωσουν τον κ@λο τους να εξυπηρετησουν τον κοσμακη

  2. Ελευθερία avatar
    Ελευθερία 20/09/2012 15:52:27

    Ποιος Λιάρος; Πήγε και ο Λιάρος στην ΕΡΤ;;;!!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ελευθερία 20/09/2012 16:38:14

      έχετε χάσει....επεισόδια!

  3. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 20/09/2012 16:04:19

    Να τους απονείμει ηθικό έπαινο ο πρωθυπουργός. Και σε όλους αυτούς που προσφέρουν αφιλοκερδώς στην πατρίδα μας, ακόμη και με κίνδυνο της ζωής τους.

    Να αναγνωρισθεί η προσπάθεια εκείνων των Ελλήνων που προσφέρουν πραγματικά στους συνανθρώπους τους. Πολλές φορές, η αναγνώριση της προσπάθειας κάποιου, μετράει περισσότερο από την χρηματική ανταμοιβή που θα λάβει.

    Οι πυροσβέστες έκαναν το καθήκον τους, έκαναν την δουλειά τους, και για αυτούς, αυτό μετράει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, και για αυτό πρέπει να τους το αναγνωρίσουμε και να τους τιμήσουμε για την προσφορά τους.

    Αυτονόητα θα μου πείτε, αλλά για αυτούς που διοικούν αυτήν τη χώρα, που πριν αναλάβουν τις θέσεις, δεν είχαν διοικήσει ούτε περίπτερο, δεν είναι καθόλου αυτονόητα.

    • anideos avatar
      anideos @ Κώστας Σταματάκης 20/09/2012 17:01:28

      Σιγουρα δεν ειναι ¨αφιλοκερδώς¨.
      Κανουν τη δουλεια τους και το ειπε το παλικαρι στον Κωστα, και μπραβο του, τωρα αν αναφερεστε στο μισθο που παιρνουν...
      Μια, με ολον το σεβασμο, μικρη παρατηρηση αγαπητε κε. Ροδινε.
      Ισως θα επρεπε να φωναζαμε και να θυμομασταν αυτα τα παλικαρια σε αλλες εποχες και οχι τωρα επειδη τους κωβουν το μισθο.

  4. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 20/09/2012 16:09:24

    Μπράβο και σε σας κ. Ροδινέ , που μας θυμίζετε την ξεχασμένη πλευρά μας...!! Νά' ναι καλά τα παλληκάρια , όπου και να' ναι.....!!!

  5. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 20/09/2012 16:15:36

    Εκεί πάνω στον Υμηττό υπάρχει ένα μνημείο πεσόντων. Θα έπρεπε κάθε μέρα νά ΄χει λουλούδια... Παλλικάρια! και οι μόνοι αγαπώμενοι από όλο το λαό! σεμνοί αξιωματούχοι, της προσφοράς και της ευθύνης!
    Μπράβο κ. Ροδινέ για το άρθρο.

  6. mezapos avatar
    mezapos 20/09/2012 16:15:58

    Την ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΩΝ: Τους τελευταίους μήνες ξεσπούν πολλές πυρκαγιές στην Αθήνα, σε διαμερίσματα και μαγαζιά. Συζητώντας με κάποιον της Πυροσβεστικής, εκτιμάται ότι οφείλεται σε αυξομοιώσεις της ροής του ρεύματος (αγνοώ τις αιτίας της πυρκαγιάς στα Εξάρχεια). Το πρόβλημα ήταν ιδιαίτερα έντονο από 15Αυγουστο και μετά. Επίσης, καθ'όλο το έτος, ξεσπούν διάφορες περίεργες πυρκαγιές σε νεοκλασσικά, όπως π.χ. στα Εξάρχεια.

    • anorfogafos avatar
      anorfogafos @ mezapos 21/09/2012 19:48:51

      καλα εσυ καηκες με το που ειπες εξαρχεια..αντε τραβα στο μιχαλολιακο που σε αμολησε εδω μεσα και πες αρχηγε τους εριξα το δηλητιριο μπορει να σου δωσει και μπονους

  7. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 20/09/2012 16:27:40

    Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο του κ. Ροδινού, με εξαίρεση το σημείο όπου αναφέρεται ότι ''αυτό το άθλιο και ανάλγητο κράτος, θέλει να τους κόψει τους μισθούς για να σώσει την οικονομία της χώρα μας''. Διότι αυτοί που θέλουν να κόψουν τους μισθούς αυτών των παλικαριών έχουν ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ (δυστυχώς για όσους από εμάς τους πίστεψαν προεκλογικά).

  8. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 20/09/2012 16:54:17

    Σέ ζηλεύω Κώστα πού ἦσουν ἐκεῖ νά θαυμάσεις τόν ἀγῶνα τῶν πυροσβεστῶν.
    Θεωρῶ τυχερό καί τό παληκάρι πού κατέγραψες ἐσύ τήν αὐτοθυσία του.
    Παράδειγμα γιά τά παιδιά μας νά γίνεται μόνο...

  9. Κάνω ότι δεν βλέπω avatar
    Κάνω ότι δεν βλέπω 20/09/2012 17:45:38

    Πές τα Χρυσόστομε και μπράβο στο παληκάρι.

  10. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 20/09/2012 17:54:51

    Είσαι προβοκάτορας κ. Ροδινέ.
    Τόσος αγώνας γίνεται για την αποδόμηση όλων των Δ.Υ (ένστολων, άστολων, ξεβρακωμένων και ντυμένων) και έρχεσαι εσύ και με πέντε αράδες μας χαλάς τη σούπα.
    Έτσι όπως πας, αύριο θα γράψεις για τον ήρωα δάσκαλο στη Γαύδο και Συνοριοφύλακα στον Έβρο.
    Ντροπή και πάλι ντροπή!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 20/09/2012 18:04:04

      Λόγω καταγωγής για τους συνοριοφύλακες του Εβρου έπρεπε να είχα γράψει ήδη και είναι παράλειψή μου που δεν το έκανα.
      Και για το δάσκαλο της Γαύδου, επίσης!
      Ευχαριστώ, για την υπενθύμιση ....συνάδελφε προβοκάτορα!

  11. cummulus avatar
    cummulus 20/09/2012 18:23:35

    Κάποτε, στήν κατάσβεση μιᾶς φωτιᾶς, εἶχα δεἶ ἕνα πυροσβέστη πού μέ τήν μάνικα στό χέρι, πήδηξε ἀπό ἕνα τοιχάκι, καί ὅρμησε πάνω στήν φωτιά. Ἡ εἰκόνα τόσο πολύ μέ ἐντυπωσίασε -ἤμουν παιδί τότε- πού μοῡ φάνηκε σάν πολεμιστής. Ἐννοεῖται, πώς ἤθελα νά γίνω πυροσβέστης.
    Σέ κάθε περίπτωση ὅμως, τόσο οἱ πολεμιστές τῆς φωτιᾶς, ὅσο καί τά πληρώματα τῶν ὑποβρυχίων, ὅσο οἰ διασῶστες τοῦ ΕΚΑΒ ἀλλά καί οἱ ἀετοί τοῦ Αἰγαίου, εἶναι μέλη μιᾶς κοινωνίας -πλέον -φτωχῆς, καί ἀνάλογες πρέπει νά εἶναι οἱ ἀμοιβές τους. Ἄν ὅμως ὑπάρχουν περιθώρια γιά τήν μή μείωση τῶν μισθῶν τους, ἄς τό δεῖ καλά ἡ κυβέρνηση. Ἄλλοιῶς, ἄς κόψουν περισσότερα ἀπό τούς χαρτογιακάδες ὑπαλλήλους τοῦ δημοσίου πού δέν προσφέρουν τίποτε, καί ἄς ἀφήσουν ἥσυχους τούς μισθούς αὐτῶν τῶν ἀνθρώπων.

  12. nikolas avatar
    nikolas 20/09/2012 18:59:59

    Θυμίζω τους ήρωες με τα canadair και τα pezetel που χάθηκαν, τους ήρωες με το σάπιο πυροσβεστικό στο γκρεμό, τους ήρωες στο πέταλο του Μαλιακού και πόσα άλλα ακόμα. Άμεση αποκατάσταση των μισθών τους, αλλά ταυτόχρονα και ξερίζωμα των παρασίτων που κρύβονται σε κάποια γραφεία δυσφημώντας τους.

  13. vassilis avatar
    vassilis 20/09/2012 21:02:18

    Σε καλλικρατικο δημο υπαρχει κλιμακιο πυροσβεστικης 15 ατομων,καθονται και ψηνουν μπριζολες σε υπεθρια ψησταρια και επειδη πλητουν φτιαξανε και ντοματοκηπο.Τρεις φορες που χρειαστηκε να σβησουν φωτια απο αποθηκη και ξενοδοχειο δεν καταφεραν να πανε και ηρθε μετα 2 ωρες αλλο πυροσβεστικο οχημα απο την πολη.Παρεπιμπτοντως στο συγκεκριμενο κλιμακιο η πλειονοτητα των υπηρετουντων ειναι πολιτικες τοποθετησεις ρουφιανων και σφουγκοκολαριων της πασοκικης λαιλαπας!Εχει δυο οψεις το νομισμα,ετσι δεν ειναι;

    • DELTABRAVO avatar
      DELTABRAVO @ vassilis 21/09/2012 11:37:56

      ΑΓΑΠΗΤΕ ΒΑΣΙΛΗ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΔΥΟ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ 24ΩΡΗ ΒΑΡΔΙΑ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ,ΝΑ ΣΟΥ ΤΟΝΙΣΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΧΑΡΙΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑΝ, ΑΝ ΤΩΡΑ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ Ο ΝΤΟΜΑΤΟΚΗΠΟΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ????????? ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΕΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΑΣΙΚΗ ΠΥΡΚΑΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΞΕΧΑΣΜΕΝΟΣ ΜΕΡΕΣ ΝΗΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ ΒΡΩΜΙΚΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΩΠΟΣ ,Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΧΑΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΙΣ ΚΟΜΑΤΙΑ (ΑΝΘΡΩΠΩΝ) ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ (ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ) ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΥΠΟΣΤΙΡΙΞΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΝΕΚΡΟ ΤΡΟΧΑΙΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ ΤΙΣ ΣΑΡΚΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ,ΑΝ ΔΕ ΤΟ ΖΗΣΕΙΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ(ΤΟ ΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΩ) .... ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΧΕΙΣ ΠΙΚΡΑΘΕΙ ΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΔΕ ΣΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ <> ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  14. zg avatar
    zg 20/09/2012 22:31:31

    ..δεν ξερω για ποιο πυροσβεστικο κλιμακιο μιλας αλλα στην συντριπτικη πλειοψηφια οι πυροσβεστες στα κλιμακια δουλευουν σε 24ωρες βαρδιες...που σημαινει εκει τρωνε μεσημεριανο κ βραδυνο...τωρα αν σε ενοχλουν που ψηνουν ρεφενε μπριζολες και καναν κ τοματοκηπο πες στον Στουρναρα αντι για μειωσεις που τους ετοιμαζει να τους δωσει αυξηση ωστε να τρωνε και αυτοι σουσι οπως κανει ο ιδιος στο υπουργειο

  15. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 21/09/2012 11:13:54

    Συνηθίζουμε να ξεχνάμε τους ήρωες σε αυτήν την χώρα ή μάλλον να τους διαγράφουμε απο τη μνήμη μας κατά παραγγελίαν.
    Σε λίγο καιρό πλησιάζει η επέτειος των ηρωικών Χωροφυλάκων του Συντάγματος Μακρυγιάννη! Ποιος τους μνημονεύει πια;

  16. Antony avatar
    Antony 21/09/2012 16:18:38

    σχετικά με το ποσά λεφτά αμείβεται θα σ απαντήσω ειλικρινά φιλε Κώστα 707 ευρω αυτά είναι γτ από ντροπή κ μονό δεν σου απάντησε το παλικάρι ......τα λογια περισσεύουν αλλά το φιλότιμο ποτέ