#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/11/2010 15:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για τα θαλασσοδάνεια και την διαπλοκή θα μας μιλήσει ο κ. Δασκαλόπουλος;



Πρώτο θέμα στις ειδήσεις οι σκληρές, όπως χαρακτηρίστηκαν, δηλώσεις του προέδρου του ΣΕΒ, Δ. Δασκαλόπουλου ο οποίος ζητά απολύσεις στο δημόσιο τομέα, κλείσιμο των προβληματικών επιχειρήσεων, να μπει τέλος στο υπερτροφικό κράτος. Άφησε δε αιχμές για τις μεγάλες καθυστερήσεις της κυβέρνησης στην προώθηση των μεταρρυθμίσεων.

Ελκυστικές οι δηλώσεις του, σε κάποιους πράγματι φαίνονται σωστές ειδικά όταν λέει «ο ιδιωτικός τομέας δεν έχει υπεράριθμους, ωστόσο έχει απολέσει ήδη 160 χιλιάδες υπαλλήλους επειδή χρεοκόπησε το Δημόσιο. Και για αυτούς δεν ακούγονται παρά μόνο κροκοδείλια δάκρυα”.

Σύμφωνα λοιπόν με τον κ. Δασκαλόπουλο και τις εταιρείες που εκπροσωπεί, στους 160 χιλιάδες ανέργους πρέπει να προσθέσουμε άλλους τόσους από το δημόσιο για να είναι ευχαριστημένος. Και δε μας λέει ο πρόεδρο των βιομηχάνων γιατί αυτός και οι όμοιοί του απέλυσαν δεκάδες χιλιάδες; Μήπως γιατί βρήκαν ευκαιρία και πρόσχημα την κρίση για να διαλύσουν τα πάντα;

Η μήπως διότι τελείωσε το κρατικό χρήμα με το οποίο τα μέλη του ΣΕΒ

“μπουκώθηκαν” όλα αυτά τα χρόνια; Τα δισεκατομμύρια των θαλασσοδανείων που δόθηκαν σε επιχειρήσεις με αντάλλαγμα να έχουν ανοιχτές κάποιες θέσεις εργασίας.

Όλοι αυτοί οι επιχειρηματίες δεν πήραν μέρος στο πάρτι του Χρηματιστηρίου και στη μεγαλύτερη αναδιανομή του εισοδήματος στη χώρα; Μήπως να μας πει ο κ. Δασκαλόπουλος, ο οποίος παρεμπιπτόντως είναι πρόεδρος των βιομηχάνων χωρίς να έχει δική του βιομηχανία, πόσα λεφτά εισέπραξαν οι μεγαλομέτοχοι από τις απανωτές αυξήσεις κεφαλαίου τα χρόνια της μεγάλης ευφορίας;

Μήπως να μας πουν οι βιομήχανοι πόσα χρήματα έχουν αποσύρει από την Ελλάδα ακόμη και τους μήνες αυτούς που η χώρα έχει ανάγκη από ρευστό και βρίσκεται στο χείλος του γκρεμού;

Να μας πουν οι βιομήχανοι για τις προσωπικές τους περιουσίες που έχουν σε οφ σορ και στην Ελβετία για να μην φορολογούνται στην Ελλάδα.

Το να μιλάς αφ’ υψηλού για τους εργαζόμενους στο δημόσιο τομέα ή οπουδήποτε αλλού είναι εύκολο. Μοιάζουν άλλωστε οι δηλώσεις με αυτές του Πάγκαλου για το “όλοι τα φάγαμε”. Δηλαδή φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι στις ΔΕΚΟ για τη σπατάλη, την κακοδιαχείριση, τα σκάνδαλα, τις ρεμούλες αλλά και τις πελατειακές σχέσεις των πολιτικών. Θύματα και θύτες στο ίδιο τσουβάλι για τον κ. Δασκαλόπουλο.

Αλλά τι να πει κανείς από έναν σύνδεσμο όπως ο ΣΕΒ που πάει όπου φυσάει ο

άνεμος. Όταν ο Καραμανλής του έκανε τα χατίρια μαζί του, μετά τον άδειασαν κανονικά και συμπαρατάχθηκαν με τον Παπανδρέου. Τώρα δεν έχουν σε τίποτε να τον αδειάσουν κι αυτόν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/11/2010 16:01:23

    Τραγική περίπτωση ραντιέρη. Η ενσαρκωμένη κατάντια μιας ορισμένης αόρατης αστικής τάξης. Κάπως όπως ο Δαιλάι Λάμα είναι ενσάρκωση του Βούδα.

  2. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 16/11/2010 16:10:41

    Οι βιομήχανοι,οι νεοφιλελεύθεροι, οι νεοεποχίτες-νεοταξικοί και τα διάφορα γιουσουφάκια τους,(ΜΜΕ),μόνο με έναν τρόπο μπορούν να καταλάβουν. Η ώρα τους πλησιάζει.

  3. Antonis avatar
    Antonis 16/11/2010 16:14:17

    Mi taytizoume ton aparadekto DD me olous tous viomixanous. Einai xontro lathos. Elaxistoi viomixanoi ton stirizoun...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Antonis 16/11/2010 16:33:00

      Σωστός!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Antonis 16/11/2010 16:35:14

      Αλλά τον ψηφίζουν! Συνδικαλισταράς και δουλευταράς, σαν τον Μανόλο και τον Πολυζωγόπουλο.

    • loretta avatar
      loretta @ Antonis 16/11/2010 18:54:28

      συμφωνω αντωνη...

      αλλο....μεγαλοβιομηχανοι....αλλο βιομηχανοι ....αλλο βιοτεχνες....οι περισσοτερο που γνωριζω δεν τους ειναι καθολου ευχαριστο να απολυουν κοσμο και να βλεπουν τις επιχειρησεις τους(γιατι οι εργαζομενοι τους ειναι η επιχειρηση τους) να πηγαινουν κατα διαολου.....

      μην παμε στα ακρα παντα....ολοι οι βιομηχανοι δεν ειναι δασκαλοπουλοι.

  4. Περίεργος avatar
    Περίεργος 16/11/2010 16:32:27

    Βιομήχανος??

    Τι ακριβώς δουλειά κάνει αυτός είπαμε ???

  5. spiros avatar
    spiros 16/11/2010 16:35:56

    Ο λαγός ξανακτύπησε !!Όταν στήριζε τον ΓΑΠ γιατί δεν έβγαινε να τα πεί φάτσα κάρτα; Γιατί θυσίαζε στον κομματισμό την Βιομηχανία; Αφού δεν εκπροσωπεί ουσιαστικά κανέναν γιατί δεν πάει σπίτι του; Να αφήσει τα μισόλογα . Να σταματήσει η κρατικοδίαιτη βιομηχανία. Που είναι οι εξαγωγές;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ spiros 16/11/2010 16:49:07

      Που είναι οι "εξαγωγές";
      Στην Καραιβική. Σε ακίνητα στο Hampstead. Σε hedge funds...

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/11/2010 16:57:49

    Ο τύπος ίσως έχει επενδύσει στην επιστροφή της δραχμής ή στην κατάρρευση του Ευρώ. Προτείνοντας τόση ανεργία από μαζικές απολύσεις στο Δημόσιο τομέα, και δεδομένου ότι σε φάση ύφεσης μόνον τρελοί θα επένδυαν σε επιχειρήσεις έντασης εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, ο μάγκας προπαγανδίζει την κατάρρευση όλης της εσωτερικής αγοράς. Λατινοαμερικάνικα κόλπα της δεκαετίας του '70 με άρωμα ορεινής Γορτυνίας, Milton Friedman σε έκδοση Βαλκάνιου μεγαλομπακάλη.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 16/11/2010 18:05:41

      Θείο ,αυτός είτε Ευρώ είτε δραχμές πραγματικό πρόβλήμα δεν έχει. Μάλλον τό Ευρώ τόν κάνει πλούσιο και όχι οι δραχμές.Με αυτές τού βγαίνουν διάφοροι μπογιατζήδες και λογιστές από USA, τού τό παίζουν πλούσιοι,τρελλαίνεται και ξενερώνει. Δεν νιώθει δυνατός Θείο.
      Αισθάνεται ότι δεν έχει τόν έλεγχο Θείο σε δραχμούλες....(ή ριάλια,πέσος,κορώνες κλπ).
      Αυτό πού ταλαιπωρεί τούς πολλούς αυτόν τόν ευχαριστεί. Είναι κάποιος έτσι....

  7. donaE avatar
    donaE 16/11/2010 17:17:55

    Αν μπει τελος στο υπερβολικο κρατος,με τον ελαχιστο ιδιωτικο τομεα που εχουμε θα πεσει πεινα.Ολοι καπως ζουν απ οτο δημοσιο.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ donaE 16/11/2010 17:24:24

      Ο τζογαδόρος την έχει εκτός Ευρωζώνης την πούγκα. Την έχει στήσει και περιμένει να "επαναγοράσει" σε καλή τιμή.

  8. teo avatar
    teo 16/11/2010 17:28:26

    Συνδεσμος Ελληνων Βιομηχανων. Για καθηστε ρε μακγες. Απο που κι ως που εισθε βιομηχανοι; Ποιον κοροιδευεται τον εαυτον σας ή εμας; Μεταπρατες ειστε και μυγες που επικαθεστε πανω στο δημοσιο παγκαρι και που παιρνεται εργα και μιζες απο το δημοσιο. Που στο διαολο εχεται τα εργοστασια σας και δεν το βλεπουμε;
    Α, ξεχασα και ζητω συγγνωμη απο τον κ. προεδρο του ΣΕΒ. Εκεινο το εργοστασιο που ειναι εξω απο την Αθηνα και φτιαχνει μηχανες αεροπλανων δικο σου ειναι;

  9. petros avatar
    petros 16/11/2010 17:32:02

    O Μπουτάρης ανήκει στον ΣΕΒ ;
    Που είναι η Δημοκρατική Αριστερά και οι Οικολόγοι να γελάσουμε που με τις ψήφους τους "πρασίνησε" η χώρα σύμφωνα με Νέα, Έθνος και Στρος Καν ;
    Απολύσεις ;;; Χαχαχαχαχαχαχαχαχα... Κι όμως, αυτό ψήφισαν τις δύο πρώτες Κυριακές οι Έλληνες που συμμετείχαν ! Καμίνη, Σγουρό, Μπουτάρη, Τατούλη : αυτοί θα τους βρουν δουλειά, γιατί η Τρόικα θέλει απολύσεις ! Τα έλεγε ο Πάγκαλος , αλλά τον φίμωσαν όσο ήταν ανοιχτές οι κάλπες.
    Τώρα το θέατρο τελείωσε, κύριοι. Κομμένα τα γέλια και οι ειρωνείες και οι αστειότητες. Δεν σας άρεσε ο Κακλαμάνης, ο Κικίλιας, ο Γκιουλέκας ; Ραντεβού στα συσσίτια του Ιερώνυμου και του Άνθιμου.
    Οι μεγαλοεκδότες και οι πανεπιστημιακοί και οι μεγαλοδημοσιογράφοι σας ξεγέλασαν ; Δεν πειράζει ; Εδώ τα έλεγαν πολλοί... Τώρα κάρτα ΟΑΕΔ και στη σειρά στα συσσίτια του Άνθιμου. Ο Μπουτάρης μόνο κάνα λικεράκι θα μοιράζει, κάνα σκουλαρικάκι, και τα παιδιά σας από 18-35 ετών θα είναι άνεργα ... Τι ; Δεν έχει πλάκα ; Ε, πάτε στους Ράδιο Αρβύλα να σας ταίσουν ...κουτόχορτο και ειρωνεία και πλακίτσα ;

  10. st.takis avatar
    st.takis 16/11/2010 17:48:04

    ΝΑ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΟΥΝ ΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΟΣΟΙ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΔΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΩΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΕΝΩ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΕΞΟΦΛΗΘΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΓΕΝΕΑ?

  11. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 16/11/2010 17:59:59

    Δεν συμπαθώ τον Δασκαλόπουλο αλλά:
    -Αν δεν συνέφερε κάποιον να απολύσει, θα απέλυε; Και αν συμφέρει να απολύσει, ποιός μπορεί να τον επικρίνει; Επιχείρηση είναι, όχι Ίδρυμα. Ποιός είπε ότι έχει υποχρέωση η επιχείρηση να κρατάει υπαλλήλους για πάντα; Από τι προβλέπεται; Μήπως πάθαμε δημοσιουπαλληλίτιδα και οι υπόλοιποι; Πως βούλιαξε η Πειραϊκή-Πατραϊκή, ξέρετε; Η GOODYEAR;
    160000 άτομα, είναι μικρή μείωση για το δεδομένο Δημόσιο. Ο Μάνος μίλησε για 400000. Αν μας περισσεύουν λεφτά, βέβαια, να κρατήσουμε μερικούς παραπάνω, μην και μας λείψουν. Ναι, ναι, δικούς μας, εννοείται!
    Λεφτά στην ΕΕ, στην Ελβετία, σε οφσόρ; Έ και; Αυτά δεν ψηφίζουμε τριάντα χρόνια τώρα; Που είναι οι αγορανομικοί νόμοι; Που είναι οι απαγορεύσεις εξαγωγών συναλλάγματος; Που είναι οι διαδικασίες ελέγχου; Ο Βουλγαράκης τό'ριξε στα ίσια: Νόμιμο=Ηθικό! Τι σκούζετε; Το ίδιο και ο Πάγκαλος: Όταν σας βάζαμε στο σβέρκο των άλλων ήταν καλά, έ;
    Δεν θα πάμε μακρυά παπαγαλίζοντας την Παπαρήγα και μην χωνεύοντας τους βιομήχανους επειδή είναι βιομήχανοι. Τέλος Εποχής. Καιρός να δούμε τι ακριβώς θέλουμε. Και, εν προκειμένω, σωστά τα λέει ο Δασκαλόπουλος.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΗΛΕΑΣ 17/11/2010 01:29:44

      Σωστά τα λέει, ε; Ε, λοιπόν, του εύχομαι ολόψυχα να "τα πει" σύντομα και με εκείνους που επικαλέστηκε ο Ριζάι στον εισαγγελέα του δικαστηρίου.

  12. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 16/11/2010 18:13:54

    Τι έγινε ρε παιδιά;
    Και ο Περισσός αναρτεί άρθρα στο Αντινιούζ;

  13. sovokai avatar
    sovokai 16/11/2010 18:29:51

    Ολη η εξουσία στα Σοβιέτ. Και ο ΔΔ να σπάει πέτρες .

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ sovokai 16/11/2010 18:45:57

      "...........
      Θεούλη μου, τι όμορφη η προφητεία τούτη!!"

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ sovokai 16/11/2010 18:48:15

      Τίς σπάω εγω αντί γιαυτόν άμα πληρώνει....οχι με τυπωμένα πολύχρωμα ή μονόχρωμα χαρτάκια όμως!

  14. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 16/11/2010 18:58:33

    Όταν κλείσουν όλες οι στρόφιγγες άς μου πεί κανίς πώς θα μπορεί να ζεί κανείς στις πόλεις; Οι ταράτσες και τα μπαλκόνια - αυλές δέν υπάρχουν αλλά μόνο κάτι γλάστρες - δέν θα φθάνουν ούτε για ένα πιάτο αγγουράκια.

    Και τότε, κάπως αργά μετά απο όσα υπόσχονται, που ούτε την επομένη δέν μπορούν να τα κρατήσουν, θα αρχίσει η εγκατάλειψη των πόλεων και η επιστοφή στο χωριό.

    Δύο κατσίκες και ένα κοτέτσι μαζί με έναν κήπο για πατάτες και σαλάτες με περιμένουν.

    'Αν υπάρχει προσφορότερη λύση, παρακαλώ αυτόν που την έχει στην τσέπη να μου την αποκαλύψει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    ΠΕΛΙΑΣ

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/11/2010 20:09:00

    Ο ...εκπρόσωπος του ιδιωτικού τομέα (υποτίθεται) προτού μιλά ας κοιτάξει λίγο στον καθρέπτη...και δεν απευθύνομαι στο πρόσωπο αλλά στον εκπρόσωπο του κοινωνικού εταίρου ...που εκπροσωπεί. Για τις δικές τους ευθύνες θα μας πει;
    Ο ποιο κρατικοδίαιτος τομέας με δουλειές, θαλασσοδάνεια, επενδύσεις που έχουν έγιναν life style φοροδιαφυγή ...μιλά.Είμαστε το τελευταίο οικονομικό ...ΣΟΒΙΕΤ στον πλανήτη και μας μιλά για δομές και λειτουργίες; Ζούσαν από τον προστατευτισμό των δασμών, έφαγαν τα πακέτα και τώρα φοβούνται;
    Ναι το λέω εδώ και 3 χρόνια ως Δ Υπάλληλος, να απολυθούν όσοι δεν κάνουν τη δουλειά τους (δεν προστατεύει το ρουσφέτι και το αραλίκι το Σύνταγμα...) και να λειτουργήσει, αλλά θέλει κανόνες, κανόνες και δομές που δεν λειτουργούν τις περισσότερες φορές γιατί ο κάθε ιδιώτης έχει το πολιτικό του...κονέ.
    Να πληρώνεται ο κλειδούχος πχ σαν εργάτης στον ΟΣΕ αλλά να δω μέσα Προέδρους, Δ Συμβούλους και μέλη που πήραν φαρδύτερα τρένα... Να μειωθεί ο ΟΤΕ αλλά να μας μιλήσει και για τις isdn... κλπ κλπ κλπ.
    Δέχεται ο εκπρόσωπος των ιδιωτών να λειτουργήσει όπως έξω; Καμία επιχορήγηση ΤΕΜΠΕ ρυθμίσεις στα ασφαλιστικά φέσια και περαιώσεις και κρατικό δάνεια από τηλέφωνα του πολιτικού μας νταβατζή.

    και μετά να μιλάει...αλλά δεν έχει δικαίωμα να κρίνει...να κρίνει αν ο ιδιωτικός τομέας δεν ξεζουμίζει τους εργαζόμενους παραβιάζοντας κάθε νόμο και διάταξη, ας πληρώσουν τα φορολογικά βάρη που τους αναλογούν και μετά ας μιλούν...

    ΥΓ

    Η Βιέννη σήμερα είπε το ...πασίγνωστο : τα φορολογικά έσοδα έπιασαν πάτο γιατί η φοροδιαφυγή έπιασε ταβάνι, ας ρωτήσω λοιπόν οι μισθωτοί ... φοροδιαφεύγουν; ή ο μισθωτός έφαγε σε ...παραγωγικές "επενδύσεις" τα ΜΟΠ το Β και το Γ πακέτο ή θα φάει το ΕΣΠΑ; ο μισθωτός πληρώνει στην ίδια τιμή το γάλα της ίδιας εταιρείας +20% εδώ από το εξωτερικό; ο μισθωτός λαμβάνει θαλασσοδάνεια ή τα ΜΜΕ που ο κάθε παραθυράκιας μιλά;

  16. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 16/11/2010 20:24:15

    Εχω ρωτήσει ξανά: Ο κ. Δασκαλόπουλος είναι πρόεδρος του ΣΕΒ.
    Ο ίδιος ποιάς Βιομηχανίας είναι ιδιοκτήτης, έστω μεγαλομέτοχος, για να είναι πρόεδρος των Βιομηχάνων;
    Εκτός και αν ασκεί το επάγγελμα του Προέδρου γενικώς....

    Υ.Γ. Τη ΔΕΛΤΑ, αν ενθυμούμαι καλώς, την απέκτησε ο κ. Βγενόπουλος

    • oli avatar
      oli @ Κώστας Ροδινός 16/11/2010 21:11:25

      Επαγγελλεται τον εκπροσωπο,οπως καποιοι αλλοι παρομοιως αεργοι παριστανουν τους εκπροσωπους μας σε κεινο το αχαρο κτηριο που θυμιζει γερμανικο στρατωνα...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 16/11/2010 23:13:52

      Μα ίδιοι είναι όλοι αυτοί πχ σαν τον Μίχαλο κρατικοδίαιτοι διορισμένοι σε επιτροπές , εκπρόσωποι, σε ΔΣ, που το κράτος είναι το λάφυρο για δουλειές...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κώστας Ροδινός 17/11/2010 01:31:48

      Κηφήνας εισοδηματίας είναι. Και παριστάνει τον κήνσορα.

      (Α, ρε "κωφέ Κωνσταντίνε", πόσο λείπεις από τη σημερινή Ελλάδα...)

  17. tony avatar
    tony 17/11/2010 08:32:35

    Δύο κατσίκες και ένα κοτέτσι μαζί με έναν κήπο για πατάτες και σαλάτες με περιμένουν.
    Που μας περιμένουν?
    Δεν υπάρχουν.
    Για να στηθούν, θέλουν τουλάχιστον έξι μήνες.
    Και ποιος ξέρει να τις στήσει?
    Μακάρι να ήταν τόσο απλό.
    Θα το είχανε κάνει όλοι.

    • oli avatar
      oli @ tony 17/11/2010 08:58:34

      Aυτο ειναι το ζητημα,παιδια της πολης πρεπει να "μεταφυτευτουμε" στα χωρια μας και να πασχισουμε με τη γη.Δυσκολο οταν καβατζαρεις τα 50 αλλα οχι ακατορθωτο.

  18. cornelsen avatar
    cornelsen 17/11/2010 11:31:29

    Ο κ. "Δ" γνωρίζει ότι το κεφάλαιο στην Ελλάδα έχει μια από τις χαμηλότερες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ φορολογικές επιβαρύνσεις στην ΕΕ; Το ποσοστό αυτό είναι τής τάξης τού 16% επί των κερδών όταν ο Μ.Ο. στην ΕΕ είναι 33%!
    Γνωρίζει επίσης ότι τα αφεντικά στην Ελλάδα έχουν μικρότερα εισοδήματα από τούς.... εργαζόμενούς τους;
    Περισσότερα καθώς και οι πηγές των στοιχείων στο: http://cornel.capitalblogs.gr/showArticle.asp?id=27635&blid=95