#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/09/2011 13:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για πρώτη φορά στην ιστορία κάνει τα εγκαίνια της ΔΕΘ υπουργός και όχι ο πρωθυπουργός!



Ολοκληρώθηκαν τα εγκαίνια της φετινής διεθνούς έκθεσης Θεσσαλονίκης, παρουσία του υπουργού Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας, Μιχάλη Χρυσοχοϊδη. «Η Ελλάδα μπορεί να τα καταφέρει», δήλωσε ο υπουργός.

«Είμαστε αποφασισμένοι να εφαρμόσουμε όλες τις υποχρεώσεις μας, να μειώσουμε το σπάταλο κράτος, να βελτιώσουμε ριζικά το επιχειρηματικό περιβάλλον, να συγκρουστούμε με όλα τα δεσμά που κρατούν την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας και την παραγωγικότητα της χώρας καθηλωμένες, να προστατεύσουμε την κοινωνική συνοχή», όπως είπε ο κ. Χρυσοχοϊδης.

Περιμένοντας τις διαδηλώσεις 

Εν τω μεταξύ, απροσπέλαστο είναι από το μεσημέρι το κέντρο της Θεσσαλονίκης, καθώς τίθενται σε ισχύ μέτρα απαγόρευσης της κυκλοφορίας των οχημάτων λόγω των προγραμματισμένων διαδηλώσεων που κορυφώνονται σήμερα, ημέρα εγκαινίων της Διεθνούς Έκθεσης και της κεντρικής ομιλίας του πρωθυπουργού.

Επί ποδός βρίσκονται περίπου 6.000 αστυνομικοί για την αποφυγή επεισοδίων.

Οι «Αγανακτισμένοι» θα συγκεντρωθούν στην πλατεία Λευκού Πύργου στις 15:00 και θα θέσουν σε εφαρμογή «σχέδιο αποκλεισμού της ΔΕΘ».

Την ίδια ώρα διοργανώνουν συγκέντρωση στην Πολυτεχνική Σχολή του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης φοιτητικοί σύλλογοι.

Στις 15:50 ιδιοκτήτες ταξί από διάφορες πόλεις θα συγκεντρωθούν στο Ιβανόφειο και περί τις 6 το απόγευμα θα πραγματοποιήσουν πορεία χωρίς τα αυτοκίνητά τους μέχρι το Συνεδριακό Κέντρο «Ιωάννης Βελλίδης».

Στις 18:00 ΓΣΣΕ, ΑΔΕΔΥ ΕΚΘ, ΕΔΟΘ και ΣΥΡΙΖΑ πραγματοποιούν συγκέντρωση στο άγαλμα Βενιζέλου.

Στις κινητοποιήσεις συμμετέχουν και οι δημοσιογράφοι. Στη Θεσσαλονίκη διεξάγονται οι εργασίες του Τακτικού Γενικού Συμβουλίου της ΠΟΕΣΥ η οποία έχει καλέσει τους εργαζόμενους στον Τύπο να πάρουν μέρος στις κινητοποιήσεις των Συνδικάτων. Μέλη τηςΕΣΗΕΜΘ θα συγκεντρωθούν στις 18:00 στο Αγαλμα του Ελευθέριου Βενιζέλου από την πλευρά της Παναγίας Χαλκέων.

Την ίδια ώρα έξω από το Κατσάνειο θα συγκεντρωθούν οπαδοί του Ηρακλή και στην Καμάρα μέλη της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς και αντιεξουσιαστές.

Στις 18:30 μέλη του ΠΑΜΕ θα συγκεντρωθούν στην πλατεία Αριστοτέλους.

Στη Θεσσαλονίκη φθάνουν, επίσης, από την Αθήνα και μέλη του κινήματος «Δεν πληρώνω» που θα ανοίξουν τις μπάρες στα διόδια.

Οι διαδηλωτές γύρω στις 19:00 θα κινηθούν προς την πύλη της έκθεσης και το Συνεδριακό Κέντρο «Ιωάννης Βελλίδης».

Από τις 12 το μεσημέρι δεν επιτρέπεται η κυκλοφορία όλων των οχημάτων στις οδούς: Λ. Στρατού (από Καυταντζόγλου μέχρι πλατεία ΧΑΝΘ), Γ' Σεπτεμβρίου (από Μ. Ανδρόνικου μέχρι Εγνατία), Β. Ολγας (από Μ. Μπότσαρη μέχρι Αγίας Τριάδος), Β. Γεωργίου (από Αγίας Τριάδος μέχρι Μ. Ανδρόνικου), Λ. Νίκης (από 26ης Οκτωβρίου μέχρι πλ. Λευκού Πύργου), Κ. Καραμανλή (από Κατσιμίδη μέχρι Γ' Σεπτεμβρίου), Εγνατία (από Λαγκαδά μέχρι Γ' Σεπτεμβρίου) και Εθνικής Αμύνης (από Αγίου Δημητρίου μέχρι πλ. Λευκού Πύργου)

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/09/2011 13:36:01

    Σύμφωνα με πληροφορίες, αυτούς που φοβάται περισσότερο η αστυνομία για σήμερα είναι οι ανεξέλεγκτοι και απρόβλεπτοι χούλιγκανς του Ηρακλή.

    • τάσος avatar
      τάσος @ Strange Attractor 10/09/2011 14:32:58

      καλό.

  2. Orestios avatar
    Orestios 10/09/2011 13:42:16

    Κρύβεται με το σύνδρομο του ενόχου ο Παπανδρέου.
    Φοβισμένος και ολιγιστος, φανερώνει το πραγματικά ανύπαρκτο πολιτικό του μέγεθος.
    Σαν τον κλέφτη μέσα στη νύχτα προσπαθεί να ξεφύγει, αλλά όλοι οι Ελληνες γνωρίζουν πως είναι υπαίτιος της καταστροφής της Ελλάδας

  3. ataktos avatar
    ataktos 10/09/2011 13:46:22

    για την ιστορία ...h.tp://www.youtube.com/watch?v=nVcX30Lo3YE&feature=player_embedded ..χιχχι

  4. liotsos avatar
    liotsos 10/09/2011 13:48:41

    -Γιωργο αφου φοβοσουν γιατι δεν καθοσουν στο σπιτι σου και να δωσεις συνεντευξη μεσω τηλεδιασκεψης παρα μας κουβαληθηκες στη Θεσσαλονικη και υφισταμεθα τις συνεπειες. Και να μην αναφερθω στις δαπανες που μας φορτωσε το γινατι σου να παραστησεις για αλλη μια φορα τον πρωθυπουργο.
    Και αν μας καψουν τα μαγαζια οι ηλιθιοι ποιος θα πληρωσει τον λογαριασμο?
    Μηπως η κυβερνηση οπερετα που "ντεμεκ" προιστασαι?

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/09/2011 13:49:28

    Υπουργός ή το δαχτυλίδι έχει δοθεί και απλά περιμένουμε την επισημοποίηση;

    ΥΓ

    ...από όσους είναι στη Θεσσαλονίκη είναι ο πρώτος εν τάξει Υπουργός ή απλά ο εκλεκτός;

  6. Γιώργος - Θησείο avatar
    Γιώργος - Θησείο 10/09/2011 14:35:24

    Ποιός φόβος κύριοί μου! Απλά ο άνθρωπος δεν τα πάει καλά με τους αγιασμούς και τα λοιπά εκκλησιολογικά! Θυμάται κανείς πότε ήταν η τελευταία φορά, που τον είδε σε εκκλησία! Σε καμμιά επίσημη δοξολογία, σε αγιασμό, έστω σε ένα μνημόσυνο ή κηδεία σε νεκροταφείο! Κάποτε ήξερε να κάνει και λίγο τον Ορθόδοξο, τώρα δεν αντέχει πλέον καθόλου. Αυτά.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Γιώργος - Θησείο 10/09/2011 17:44:36

      Στη Σκιάθο, το 15αύγουστο κι έτρεμε η φωνή του από τη συγκίνηση όταν μίλησε για τον Παπαδιαμάντη (γιατί η καθαρεύουσα είναι και η λατρεία του Γαπ)

  7. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 10/09/2011 14:51:10

    γιατι δε πηγε ο βενιζελος στα εγκαινια της εκθεσης και πηγε ο χρυσοχοιδης΄?
    ο αδιαφορος χρυσοχοιδης. γιατι φυσικα φοβοντουσαν τις αντιδρασεις του κοσμου. αμα ο βαγγελης βενιζελος δε μπορει να σταθει μεσα στο ιδιο του το σπιτι παει τελειωσε πολιτικα. καηκε και αυτος μαζι με τον αρχηγο του. ευτυχως βεβαια για τον ελληνικο λαο που ξεμπερδρεψε γρηγορα με μια μεγαλη πολιτικη φουσκα που λεγεται βενιζελος.

    • anonymous avatar
      anonymous @ mhtsos karditsa 10/09/2011 16:56:30

      γιατι δε πηγε ο βενιζελος στα εγκαινια της εκθεσης και πηγε ο χρυσοχοιδης΄?

      Γιατί αυτός είναι αρμόδιος και όχι ο Μπένυ,

  8. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 10/09/2011 18:28:41

    Ο Νεοτσολάκογλου Γιωργάκης κρύβεται από την ...αγάπη του λαού, που βασανίζει! Γιωργάκη έλα στο λαό σου...

  9. parsifal avatar
    parsifal 10/09/2011 18:49:04

    Ωραία η φωτό απο το ...Ιράν της Νοτίου Ευρώπης !
    Εκθέσεις, υπουργοί, ασφαλίτες, παπάδες, κεριά και λιβάνια. Αυτή είναι η Ελλάδα που ελεγε και ο Σημίτης !

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ parsifal 10/09/2011 23:28:03

      Πάντοτε οι Έλληνες είχαν θρησκευτικές αναφορές σε κάθε μορφή πολιτειακής τους οργάνωσης. Από την αρχαιότητα (προ Χριστού) μέχρι σήμερα. Καμία σχέση με état laïque και συναφή ξενόφερτα πολιτειακά «δόγματα».

  10. igognito avatar
    igognito 10/09/2011 21:17:20

    Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΙ Η ΘΕΣ/ΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΡΗΜΗ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΔΕΝ
    ΑΚΟΥΣΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΕΞΑΓΓΕΛΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΡΧΩΝ
    ΟΤΙ ΘΑ ΚΛΕΙΝΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΟΥΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΟ 23% ΦΠΑ.ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΑΙΝΙ ΚΑΙ ΛΙΒΑΝΙΣΤΗΡΙ Ο ΚΥΡ- ΓΙΑΝΝΗΣ
    VERITABLE ΠΑΣΟΚΟΣ.

    • φωνη avatar
      φωνη @ igognito 11/09/2011 00:34:38

      Τι περιμένεις από άνθρωπο που ήθελε να γίνει δήμαρχος με το σκουλαρίκι και την τσόντα ως δείγμα προόδου και όταν εκλέχτηκε δήμαρχος δεν άφηνε τον Μίκη να μιλήσει......Ένας "προοδευτικός" και μισός!

  11. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 11/09/2011 23:11:19

    Άντε και του χρόνου με το καλό κανένας γενικός γραμματέας να κάνει τα εγκαίνεια... Χρόνια τώρα προσπαθούν να την καταργήσουν...
    Την δεκαετία του 50 είχαμε καμμιά εικοσαριά επίσημες, χώρια τις ανεπίσημες συμμετοχές διαφόρων κρατών από όλον τον πλανήτη!
    Φέτος πόσες είχαμε?
    Ούτε ο δήμος δεν είχε περίπτερο, ο μπουτάρης έκανε λέει οικονομία 100.000 Ευρώ.
    Βέβαια κι' αυτός στο κόλπο είναι σε ευθυγράμιση με το... γνωστό κρατίδιο...!