#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2008 21:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για πρώτη φορά δεν έγινε πορεία της ΓΣΕΕ !

Ένταση επικράτησε στην κεντρική συγκέντρωση της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ για τον εορτασμό της Εργατικής Πρωτομαγιάς στο Πεδίον του Άρεως, με αποτέλεσμα να μην  πραγματοποιηθεί για πρώτη φορά από την μεταπολίτευση, αν δεν κάνουμε λάθος, πορεία της ΓΣΕΕ. Περίπου 200 αντιεξουσιαστές πέταγαν αβγά και μπουκάλια με νερό στην εξέδρα των ομιλητών, φωνάζοντας συνθήματα όπως «αλήτες – λέρες – εργατοπατέρες», «λευτεριά στη ΓΣΕΕ», «ΓΣΕΕ με τους εργάτες όχι με τους γραφειοκράτες» κ.α. Στον χώρο είχαν επίσης συγκεντρωθεί μέλη αριστερών οργανώσεων, που επίσης φώναζαν συνθήματα κατά των ηγεσιών των συνδικάτων.Όταν συνδικαλιστές επιχείρησαν να παρέμβουν, οι νεαροί κινήθηκαν απειλητικά προς το μέρος τους, αλλά μετά την επέμβαση των ψυχραιμότερων τα επεισόδια δεν πήραν έκταση. Οι συνδικαλιστές αποφάσισαν τελικά να μην γίνει η προγραμματισμένη πορεία προς τη Βουλή υπό τον φόβο επεισοδίων.Κάποια στιγμή θα γινόταν κι’ αυτό. Η απαξίωση του συνδικαλισμού είναι έκδηλη πλέον. Παρά την ευκαιρία που είχαν με το ασφαλιστικό, η ηγεσία των ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ δεν κατάφερε να ξανακερδίσει, ένα κομμάτι τουλάχιστον, από την χαμένη τιμή του συνδικαλισμού. Οι αποδοκιμασίες ήταν λοιπόν αναμενόμενες.
Αλλά δεν μπορούμε παρά να παρατηρήσουμε: Τόσος φόβος πια από τους “επαγγελματίες” των διαδηλώσεων, για μερικά αυγά - άντε και τις μολότοφ που είχαν κάποιοι κρυμμένες στα σακίδια τους- που αποφάσισαν να μην κάνουν πορεία; Πολύ “αγωνιστικοί” οι συνδικαλιστές. Λες και πρώτη φορά θα έκαναν διαδήλωση, ενώ μερικές εκατοντάδες μέτρα παρακάτω θα έπεφταν δακρυγόνα και μολότοφ. Μα αυτά έχουν γίνει πια … παράδοση σε κάθε διαδήλωση. Εάν ήθελαν να βάλουν στη γωνία τους “μαντηλάκηδες” δεν θα ήταν δα και τόσο δύσκολο. Αλλά γιατί να το κάνουν, θα μου πείτε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 01/05/2008 21:52:46

    Mπράβο κανένα σχόλιο ούτε σε αυτό ούτε στο προηγούμενο. Κάτι σημαίνει αυτό...

  2. Theodore avatar
    Theodore 01/05/2008 22:20:24

    Εγω θεωρω, οτι ΗΤΑΝ δυσκολο να τους ελεγξουν, γιατι απλουστατα δεν υπηρχε καθολου συμμετοχη κοσμου.(Εδω δεν μπορει να τους ελεγξει η αστυνομια, με τους περιοριστικους ορους που δουλευει και θα τα καταφερναν απλοι εργαζομενοι;)
    Τι θελατε; Να χτυπησουν κι αλλους, στο στυλ Πολυζογωπουλου;Αυτη ειναι η λυση στο προβλημα, η οτι οταν η ανεργια ειναι τεραστια, κανεις δεν τολμαει να κουνηθει, γιατι φοβαται οτι θα τον φαει η μαρμαγκα της απολυσης;

  3. fantomas avatar
    fantomas 02/05/2008 06:45:35

    ΤΕΛΙΚΩΣ, ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΟΙ ΟΜΗΛΙΕΣ Κ.Τ.Λ. ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΧΩΡΙΣΕΙ ΟΛΟΙ ΣΧΕΔΩΝ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΓΝΩΣΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΣΤΗΝ ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΙΩΝ , ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΡΙΞΑΝ 2 ΜΟΛΟΤΟΦ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ ΤΗΣ ΓΣΕΕ !!
    ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΕ ΧΑΜΕΝΕΣ !!

  4. Ici avatar
    Ici 02/05/2008 08:53:21

    Γεια στα χέρια των αντιεξουσιαστών.

  5. DAN avatar
    DAN 02/05/2008 09:36:16

    Τα λιγούρια του ΣΥΡ νόμισαν πως κάνοντας ακτιβισμό και στο εσωτερικό του σ.κ. θα πάρουν πόντους ! Τους έχουν ανοίξει την όρεξη οι φτιαγμένες από τους νταβάδες των ΜΜΕ δημοσκοπήσεις, (που τώρα ξεφουσκώνουν) και νομίζουν πως έγιναν ξαφνικά από γκρουπούσκολα, ...συνιστώσες... Τσου, ρε !...

  6. giorgos avatar
    giorgos 02/05/2008 11:53:32

    Η εμφύλια διαμάχη δεν είναι λύση.Λύση είναι ο κοινός αγώνας ενάντια στην αντιλαϊκή πολιτική,γιατί η διάσπαση ευνοεί την κυβέρνηση να περνά αψήφιστα όλα τα σχέδια.Μάλλον ο κόσμος μοιρολατρικά περιμένει τη χειροτέρευση,γιατί έχει πειστεί πως η εκπροσώπηση είναι συμβιβασμένη και προσκυνημένη σε όλα τα επίπεδα (πολιτική,συνδικαλιστική)

  7. fantomas avatar
    fantomas 03/05/2008 16:15:00

    ΚΑΤΙ Η ΔΙΑΣΠΑΣΗ ΤΟΥ ΚΚΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΜΕ, ΚΑΤΙ Η ΠΑΣΟΚΟΚΡΑΤΙΑ ( ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΤΗΣ ΓΣΕΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ) ΚΑΤΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΑΚΕ (ΚΡΑΤΑΕΙ ΧΑΜΗΛΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ ΕΝΕΚΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ) ΛΟΓΙΚΟ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΠΑΛΑ !!
    ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΚΕΡΚΙΔΑ ΤΟΥΣ ΓΟΥΧΑΡΗ !!!!