#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2010 22:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για ποιο λόγο πανηγυρίζει η Κυβέρνηση;



Συγγνώμη, για να το καταλάβω καλά:

Για ποιο λόγο πανηγυρίζει  η Κυβέρνηση;

Επειδή  κατάφερε να βρει τρόπο για  να εξυπηρετήσει τον ετήσιο δανεισμό!

Λαμπρά!

Πέρυσι, ποιος  το πήρε  χαμπάρι πότε δανειστήκαμε, με τι επιτόκιο δανειστήκαμε και  από ποιους δανειστήκαμε;

Θυμάστε να έχει γίνει καμιά …τηλεδιάσκεψη του Eurogroup  για να ασχοληθεί με τους όρους δανεισμού της Ελλάδος;  (ελπίζω να μη δώσουν τίποτα ιδέες στο πρωθυπουργό και τώρα που καλοκαιριάζει να …τηλε-διασκέπτεται  με τους υπουργούς του)

Θυμάστε να ασχολείται καθημερινά το CNN   με την ελληνική οικονομία;

Θυμάστε  τίποτα πρωτοσέλιδα του ξένου τύπου;

 Η Κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου αφού έκανε την Ελλάδα περίγελο των  διεθνών αγορών, αφού δημιούργησε  τα προβλήματα δανεισμού, αφού επέβαλε  πρωτοφανή και βίαιη λιτότητα,  πανηγυρίζει τώρα για το αυτονόητο! Επειδή, δηλαδή μπορεί και δανείζεται.

Αυτό είναι το μέτρο της επιτυχίας  τους!

Επειδή μ’ αυτήν την κυβέρνηση, οι …θρίαμβοι, μετά από μερικές μέρες αποδεικνύονται τραγωδίες, ας  περιμένουμε μέχρι να ξεκαθαριστούν τα εξής:

1. Υπό ποίες προϋποθέσεις εμπλέκεται το Δ.Ν.Τ.

2. Η κυβέρνηση έχει δεσμευτεί έναντι του ΔΝΤ για πρόσθετα μέτρα,  ειδικότερα για περικοπές στο δημόσιο και επώδυνες αλλαγές στο ασφαλιστικό;

3. Στο  διμερή δανεισμό (δηλαδή στα χρήματα που θα μας χορηγήσουν οι εταίροι μας), ποιοι θα συμμετέχουν; Θέλω να πω, μήπως κάποιοι δανειστούν με 1% από την ΕΚΤ και στη συνέχεια μας δανείσουν με 5%;

4. Τέλος, μήπως το παιχνίδι που εκτυλίχθηκε την περασμένη εβδομάδα με την εκτίναξη των spreads πάνω από τις 400 μονάδες, ήταν στημένο ώστε το επιτόκιο που συμφωνήθηκε την Κυριακή να φαίνεται χαμηλότερο από αυτό της περασμένης εβδομάδας;   

Για αυτό, ας κρατάμε μικρό καλάθι…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2010 22:41:58

    Σίγουρο φιάσκο για μια ακόμη φορά.

    Η περίφημη σωτηρία για το λαό από τους "σοσιαλιστές με το ανθρώπινο πρόσωπο" είναι η εξαθλίωσή τους. Τα κατάφερε μια χαρά το GAP να εκδικηθεί τους Έλληνες.

  2. neos agrotis avatar
    neos agrotis 11/04/2010 22:46:26

    Μα πανηγυρίζει επειδή δεν μπορεί να δανείζεται απο τις αγορές και ανταποκριθηκαν, με το αζημιωτο και για την εξυπηρετηση των συμφερόντων τους, οι εταίροι μας στην ΕΕ.

  3. sim avatar
    sim 11/04/2010 22:57:11

    Ο δανεισμός απο την συμφωνία αυτή θα είναι ο υποβιβασμός μας σαν χώρα και ένα τεράστιο πισογύρισμα.
    Κιόμως με τις πλάτες των αφεντικών των ΜΜΕ η ήττα θα περάσει σαν νίκη.
    Ζούμε σε ένα εφιάλτη που καμία άλλη κυβέρνηση στην ιστορία της χώρας αυτής με τόσα λάθη ,τόσα αντιλαικά μέτρα,τόση απαρξία υπουργών,τόση περιφρόνυση στην νοημοσύνη του μέσου έλληνα κλπ............δεν θα άντεχε έστω και ένα μήνα στην εξουσία.
    Η προσπάθεια ελληνικοποίησης με δικαίωμα ψήφου γίνεται γιατί ξέρουν ότι με τις άστοχες και ερασιτεχνικές κινήσεις τους θα ξεχάσουν τι σημαίνει εξουσία αν το εκλογικό σώμα παραμείνει ως έχει.
    Ευχομαι ο θεός των Ελλήνων να βοηθήσει και αυτή την φορά να διασωθεί αυτή η χώρα.

  4. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 11/04/2010 23:10:43

    Η Κυβέρνηση πανηγυρίζει για να πανηγυρίσουν τα κανάλια ρε μεγάλε!

  5. mesas avatar
    mesas 12/04/2010 00:01:43

    διαφωνώ με το ύφος του ποστ
    πέρυσι ήξερε κάποιος ότι ο Τρισσέ ξεκίνησε να τυπώνει χρήμα;
    πέρυσι ο απίθανος ΥΠΟΙΚ - ευτυχώς μιλάει αγγλικά - πότε έβγαλε τα πρώτα δελτία παρακολούθησης προϋπολογισμού; μήπως ήταν Μάιος;
    ή μήπως ξεχάσατε πότε ήταν η πρώτη υποβάθμιση από τους ξένους οίκους; Γενάρης ήταν...

  6. NIKOS avatar
    NIKOS 12/04/2010 00:19:51

    ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΑΚΤΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΑΙΚΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ ΕΞΩ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ?
    ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΥΓΗΡΙΑ ΟΛΟΙ.

  7. χανιμπαλ avatar
    χανιμπαλ 12/04/2010 00:33:49

    Ακούγεται πως βγάζει δε βγάζει το μήνα αυτή η κυβέρνηση! Πάνε λένε για οικουμενική.
    από δω η δώρα, από κειγυρνά ο παπαδήμας... ο καρατζαφάρος αποστασιοποιείται....

    ψήνεται... ψήνεται...

  8. fatfat avatar
    fatfat 12/04/2010 01:49:19

    μα κύριος λόγος που φτάσαμε σε αυτό το σημείο, είναι ότι δανειστήκαμε πάρα πολλά δις την τελευταία διετία.

    Πιο συγκεκριμένα, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, στις 01/01/2008 το δημόσιο χρέος ήταν 239,66 δισεκατομμύρια ευρώ και στις 31/12/2009 ήταν 298,52 δισεκατομμύρια ευρώ….δηλαδή από 01/01/2008 μέχρι 31/12/2009 το δημόσιο χρέος της Ελλάδας εκτροχιάστηκε τελείως και αυξήθηκε – μέσα σε 24 μόνο μήνες – κατά 59 περίπου δισεκατομμύρια ευρώ!!!!!!!!!!(για την ακρίβεια, 58 δισεκατομμύρια και οκτακόσια εξήντα πέντε εκατομμύρια ευρώ).

    Να επαναλάβω το ποσό? 59 (περίπου) ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!
    Δηλαδή την διετία 2008-2009 το δημόσιο χρέος αυξήθηκε κατά περίπου 24,56%!!!!

    Πως να μην γονατίσει μετά η ελληνική οικονομία?

  9. fatfat avatar
    fatfat 12/04/2010 01:54:39

    και βέβαια πρέπει να κρατάμε όλοι μας μικρό καλάθι μέχρι να ξεφύγουμε από αυτή την άσχημη οικονομική θέση.....αλλά ταυτόχρονα να επικρατεί η σύνεση και να μην ασκούμε κριτική για δημιουργία εντυπώσεων.....

  10. anonymous avatar
    anonymous 12/04/2010 02:01:24

    οτι και να λεει αυτη η κυβερνηση αυριο θα μιλησουν τα spreads

  11. anonymous avatar
    anonymous 12/04/2010 02:02:46

    αυριο θα μιλησουν τα spread

  12. anonymous avatar
    anonymous 12/04/2010 02:05:16

    παντα κραταμε μικρο καλαθι με τους σοσιαλιστες που επιβαλλουν φορους με τα λεφτα των αλλων παντα οχι με τα δικα τους

  13. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2010 02:15:27

    Έμαθες πόσο πήραν οι σοσιαλιστές στην Ουγγαρία?
    Κι αυτοί έφεραν το ΔΝΤ.
    Μάλλον θα είσαι ο μοναδικός που τον συμπαθεί.
    χο χο

  14. Green St avatar
    Green St 12/04/2010 03:06:58

    Θα προσπαθήσω να απαντήσω στο ερώτημα του τίτλου με ένα παράδειγμα. Ο Επιχειρηματίας Α θέλει να αγοράσει από τον επιχειρηματία Β την επιχείρηση ΑΒ ΑΕ. Η επιχείρηση έχει χ πάγια, χ μηχ/τα σε εξοπλισμό, χ Α Υλες, χ προιόντα στις αποθήκες της. Ολά αυτά συνολικής αξίας 500 εκατ. ευρώ. Ο Β πουλάει στον Α την ΑΒ ΑΕ προς 300 εκατ.ευρώ, ύστερα από πιέσεις του Α για στοιχεία της επιχείρησης που αφορούν το παθητικό του ισολογισμού της όπως οφειλές προς την εφορία, υψηλό δανεισμό κοκ.
    Ο Α λίγο καιρό μετά, ως ιδιοκτήτης της ΑΒ ΑΕ πια, ενημερώνει την επιτροπή κεφαλαιοαγοράς και το χρηματιστήριο ότι οι δανειακές υποχρεώσεις καθώς και οι υποχρεώσεις προς τρίτους είναι μεγαλύτερες από αυτές που προηγούμενος ιδιοκτήτης ισχυριζόταν, μάλιστα ξεπερνούσαν το ενεργητικό και έφταναν στα 600 εκατ. Με λίγα λόγια παρουσιάζει τον εαυτό του ως θύμα. Αποφασίζει λοιπόν να πουλήσει τον εξοπλισμό της επιχείρησης, τις Α ύλες, τα προιόντα στις αποθήκες κοκ με σκοπό τουλάχιστον να συγκεντρώσει 500 εκατ ώστε να μπορέσει μετά να πουλήσει το υπόλοιπο της εταιρέιας έναντι ενός μικρού ποσόυ πχ 50 εκατ. και αυτή απαλαγμένη από τα χρέη του παρελθόντος να πάει σε ένα νέο επιχειρηματία που θα φροντίσει την ανάπτυξη της.
    Συνεπώς αγαπητέ Φάκτορα ο επιχειρηματίας Α θα συγκεντρώσει ένα ποσό γύρω στα 500 εκατ από εκποίηση των στοιχείων της εταιρείας συν τα 50 από την πώληση της ίδιας της εταιρείας. Από ότι καταλαβαίνεις κάποιος ή κάποιοι βγάζουν τρελά λεφτά από αυτήν την κατάσταση και ακόμα χειρότερα κάποια ανταλλάγματα μπορεί να μην αφορούν μόνο χρήματα αφού το ερώτημα σου αναφέρεται στην διαχείριση της οικονομίας ενός κρατους έθνους.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Green St 12/04/2010 10:28:40

      Παραστατικότατο παράδειγμα με αιχμηρότατες απορίες!

    • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο Πέλαγος @ Green St 12/04/2010 12:06:02

      Η εταιρεία έχει εκποιήσει τον εξοπλισμό της εδώ και δεκαετίες και έχει πάψει προ πολλού να παράγει. Οι εγκαταστάσεις έχουν περάσει ήδη από καιρό σε ξένα χέρια. Αυτό που απομένει είναι το οικόπεδο να κοπεί σε τεμάχια και οι πρώην απασχολούμενοι να πουληθούν σκλάβοι.

  15. GreenHorses avatar
    GreenHorses 12/04/2010 09:30:33

    Πανηγύρια λόγω ΔΝΤ!!!

  16. fatfat avatar
    fatfat 12/04/2010 12:57:13

    @ Green st....ο Α σαν ιδιοκτήτης της ΑΒ ΑΕ πια, όταν ενημερώνει την επιτροπή κεφαλαιοαγοράς και το χρηματιστήριο, υπόκειται σε δημοσιότητα.
    Δηλαδή ο ισχυρισμός του ότι οι δανειακές υποχρεώσεις καθώς και οι υποχρεώσεις προς τρίτους ξεπερνούν το ενεργητικό και φτάνουν τα 600 εκατ.,θα γίνει ευρέως γνωστός και θα δημοσιευτεί στα Μ.Μ.Ε.
    Οπότε η αγορά θα μάθει για την δύσκολη οικονομική κατάσταση της εταιρείας του.
    Γιατί πιστεύεις ότι όταν προσπαθήσει να πουλήσει τον εξοπλισμό της επιχείρησης, τις Α ύλες, τα προιόντα στις αποθήκες κοκ, θα καταφέρει να συγκεντρώσει 500 εκατ?
    Αντίθετα θα συγκεντρώσει πολύ λιγότερα, διότι οι υποψήφιοι αγοραστές θα γνωρίζουν την δεινή οικονομική κατάσταση της εταιρείας και θα θέλουν να αγοράσουν για "ένα κομμάτι ψωμί" ή θα θέλουν να πληρώσουν όσο το δυνατόν λιγότερο.....

    • Green St avatar
      Green St @ fatfat 12/04/2010 15:49:49

      οποιοδήποτε ποσό και αν συγκεντρώσει αυτό θα είναι μεγαλύτερο των 300 εκατ. ευρώ που πλήρωσε και πρέπει σε αυτό να συνυπολογίσεις τα έσοδα πώλησης και της ίδιας της εταιρείας ή οποία ως χρηματιστηριακή δεν μπορεί να κλείσει.΄;-)

  17. fatfat avatar
    fatfat 12/04/2010 13:14:54

    και επειδή κάποιοι μιλούν μόνο για το σταθερό επιτόκιο 5% και εσκεμμένα δεν αναφέρουν και το κυμαινόμενο επιτόκιο (γιατί ο μηχανισμός στήριξης περιλαμβάνει και αυτό) διαβάστε

    http://www.bankingnews.gr/bank-insider/item/2263-Μάλλον-προκρίνεται-το-κυμαινόμενο-επιτόκιο-στον-δανεισμό-της-Ελλάδος-από-την-ΕΕ-–-ΔΝΤ

    Τώρα άραγε που πέφτουν τα spread και η αγορά διάκειται ευνοικά στα προτεινόμενα μέτρα, γιατί έχουν εξαφανιστεί όλοι αυτοί που ασκούσαν τόσες μέρες κριτική?

    • Green St avatar
      Green St @ fatfat 12/04/2010 15:59:17

      Δεν νομίζω να υπάρχει έλληνας που να χαίρετε υπό αυτές τις συνθήκες έστω και αν απλά επιβεβαιώνονται οι προβλέψεις ή οι εκτιμήσεις που έχει κάνει;;
      Αυτό που πρέπει να μας απασχολέι και σίγουρα απασχολεί την κυβέρνηση είναι 2 μεγάλα ερωτήματα;;

      1) Κανεί τώρα χρήση του πακέτου στήριξης ή πήγαινει να δανειστεί στις αγορές με μια στρατηγική βλέποντας και κάνοντας;;

      2) Αν όντως δεχτεί τον μηχανισμό τι επιπτώσεις θα έχει στην πραγματική οικονομία η εφαρμογή των όρων ΔΝΤ με το σκληρό Ευρώ;; Γιατί από την στιγμή που το ΔΝΤ βάζει λεφτά το ίδιο θα έχει ουσιαστικό ρόλο και όχι τυπικό, ας μην γελιόμαστε. Και αυτό το ερώτημα FAT FAT είναι γνωστό στις αγορές και η απάντηση του μόνο έυκολη δεν είναι ακόμα και για πεπειραμένους οικονομολόγους.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ fatfat 12/04/2010 21:01:27

      Μην ενθουσιάζεσαι τόσο γρήγορα χοντρούλη-χοντρούλη.Σπεύδε βραδέως.Η μήπως .....θέλει η εκδιδόμενη επί χρήμασι, να κρυφτεί μα η χαρά δεν την αφήνει;Εκτός κι αν την όλη κατάσταση την αντιλαμβάνεσαι,σαν Χαναάν.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ fatfat 12/04/2010 21:12:18

      Ε αυτό το 3,5% κυμαινόμενο επιτόκιο πιά! Σα στεγαστικό Ελληνικής τράπεζας μοιάζει...
      Χοντρή πλάκα έκανε η ΕΚΤ στη Goldmann! Τοσο δίνανε και για τα subprime. Τώρα είναι -50% έως -60% κάτω. Αγόραζαν και CDs Ελληνικά σαν τρελοί! Πρόλαβαν άραγε να ξε-σορτάσουν;
      Αύριο είναι Τρίτη και 13. Λέτε να κάνει μπούμ;

  18. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 12/04/2010 14:22:09

    Σύντροφε fatfat, θαυμάζω το κουράγιο σου!

  19. fatfat avatar
    fatfat 13/04/2010 00:31:16

    @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ....το ειρωνικό σχόλιό σου το θεωρώ ανάξιο απάντησης.....πάντως απάντηση σε παρόμοιες ειρωνίες και υπονοούμενα έχω δώσει σε σχόλιό μου στο άρθρο "Από γκάφα σε γκάφα...".

  20. fatfat avatar
    fatfat 13/04/2010 00:32:40

    @ Sic transit gloria mundi....βλέπω την ημερομηνία πτώχευσης της χώρας την μετατίθεται συνέχεια, όπως οι χιλιαστές την Δευτέρα Παρουσία.......

  21. fatfat avatar
    fatfat 13/04/2010 00:42:48

    @ Green St....προφανώς η χώρα θα προσπαθήσει να δανειστεί από την αγορά......θα προσπαθήσει να δανειστεί έχοντας περάσει ήδη το μήνυμα (στην αγορά) "θέλω να με δανείσετε με χαμηλότερους όρους και αν δεν δέχεστε,δεν πειράζει....θα βρω τα χρήματα από τον μηχανισμό στήριξης που μου έχει εξασφαλίσει 40-45 δις ευρώ κιόλας από τον πρώτο χρόνο"......αν δεν τα καταφέρει τότε θα ενταχθεί στον μηχανισμό στήριξης......

    Ασφαλώς και αν ενταχθούμε στον μηχανισμό στήριξης, το ΔΝΤ θα έχει ουσιαστικό ρόλο - μην γελιόμαστε......

    Και ασφαλώς δεν μπορούμε από τώρα να αποτιμήσουμε τι επιπτώσεις θα έχει στην πραγματική οικονομία η εφαρμογή κάποιων ή όλων των όρων ΔΝΤ......δεν νομίζεις όμως ότι στην δεινή οικονομική κατάσταση που βρίσκεται η χώρα, κάποια μέτρα - ίσως και επώδυνα - είναι επιβεβλημένα, για να μπορέσει η χώρα να βγει από την κρίση?
    Πιστεύεις δηλαδή ότι μπορούμε να βγούμε από την κρίση, μπορούμε να ξεπεράσουμε την δύσκολη οικονομική συγκυρία χωρίς να πάρουμε κανένα μέτρο?



    δεχτεί τον μηχανισμό με το σκληρό Ευρώ;; Γιατί από την στιγμή που βάζει λεφτά το ίδιο και όχι τυπικό

  22. fatfat avatar
    fatfat 13/04/2010 00:56:01

    @ Green St......ασφαλώς και το ΔΝΤ δεν είναι ευχάριστη λύση....αλλά μην το δαιμονοποιούμε κιόλας. Αρκετά από τα μέτρα που εισηγείται το ΔΝΤ κατά καιρούς στις εκάστοτε κυβερνήσεις, είναι σωστά, και ενώ προεκλογικά τα κόμματα τα υπόσχονται στουςς πολίτες, τελικά δεν τα εφαρμόζουν......μην τα απορρίψουμε λοιπόν όλα τα μέτρα συλλήβδην και τα απαξιώσουμε........

    - δεν πρέπει να υπάρξουν αλλαγές στους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης όπου ΟΝΤΩΣ -κατά γενική ομολογία – εντοπίζεται ανεξέλεγκτη διαχείριση ή σπατάλη εθνικών και κοινοτικών πόρων? (το εισηγείται το ΔΝΤ)
    Πρέπει οι οργανισμοί τοπικής αυτοδιοίκησης να συνεχίζουν να είναι για τα δημόσια έσοδα “ένα βαρέλι δίχως πάτο”?
    (μην γελιόμαστε…αυτός είναι και ο κύριος λόγος που θα γίνει η επερχόμενη μεταρρύθμιση με το σχέδιο “Καλλικράτης”).

    - δεν πρέπει να γίνει ριζική αναδιάρθρωση και μεταρρύθμιση στο ασφαλιστικό σύστημα, ώστε να καταστεί βιώσιμο και μετά από 20-30 χρόνια? (το εισηγείται το ΔΝΤ)

    - όλα τα εισοδήματα ή σχεδόν όλα δεν πρέπει να φορολογούνται? (το εισηγείται το ΔΝΤ)
    Γιατί οι μισθωτοί-συνταξιούχοι να επωμίζονται πάντα τα φορολογικά βάρη?

    - δεν πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες διαρθρωτικές αλλαγές στην οικονομία μας, για να καταστεί αυτή πιο αποδοτική και πιο ανταγωνιστική? (το εισηγείται το ΔΝΤ)

    - δεν πρέπει να απελευθερωθούν όλα τα κλειστά επαγγέλματα? (το εισηγείται το ΔΝΤ)


    - δεν πρέπει να επιβληθεί ΦΠΑ σε όλες τις υπηρεσίες?
    (το εισηγείται το ΔΝΤ)

    - δεν πρέπει να μειωθούν τα ασφαλιστικά ταμεία? (το εισηγείται το ΔΝΤ)

    Το γεγονός ότι υπήρχαν ή δεκάδες-εκατοντάδες ασφαλιστικά ταμεία δεν ήταν στην ουσία κατά των ασφαλισμένων?

    - δεν πρέπει να γίνει επιτέλους ριζική αναδιάρθρωση του εθνικού συστήματος υγείας και του τρόπου λειτουργίας των κρατικών νοσοκομείων, έτσι ώστε να λειτουργούν προς όφελος των πολιτών και μην σπαταλιέται δημόσιο χρήμα? (το εισηγείται το ΔΝΤ)


    – δεν πρέπει να γίνει ριζική αναδιοργάνωση του συστήματος παιδείας?

    - δεν πρέπει να συρρικνωθεί το αδηφάγο δημόσιο (που τα τελευταία περίπου 30 χρόνια έχει γιγαντωθεί) και θα μειωθούν σημαντικά οι κρατικές σπατάλες?
    (το εισηγείται το ΔΝΤ)

    Επιγραμματικά, η γνώμη μου είναι η εξής απλή :

    Αν οι ελληνικές κυβερνήσεις ήταν ανίκανες τόσα χρόνια ή δεν ήθελαν να βάλουν σε τάξη τα δημόσια οικονομικά, το πλήρωσαν ακριβά οι πολίτες.
    Αν τώρα πρόκειται να μπει τάξη στα δημόσια οικονομικά και μειωθούν οι τεράστιες κρατικές σπατάλες(δεν εννοώ τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων) με την βοήθεια του ΔΝΤ και της Ε.Ε, θεωρώ καλοδεχούμενη την βοήθειά τους.
    Είναι μεγάλη ευκαιρία να γίνουμε πλέον σοβαρό και αξιόπιστο κράτος.

  23. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 13/04/2010 00:57:56

    Σύντροφε fatfat, θαυμάζω το κουράγιο σου! Με την ευκαιρία, ποσώς μας ενδιαφέρει αν θα βγείτε από την κρίση...

  24. fatfat avatar
    fatfat 13/04/2010 02:27:12

    @ Διοτίμα......αγαπητή μου, όταν γράφω "Πιστεύεις δηλαδή ότι μπορούμε να βγούμε από την κρίση χωρίς να λάβουμε κανένα μέτρο?" σαφώς και εννοώ ως χώρα.......για κόμματα καλύτερα να μιλάτε εσείς.....εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτή την στιγμή τίποτα άλλο, παρά η χώρα μου που βρίσκεται σε δεινή οικονομική θέση,κάτι που έχει και άμεση επίπτωση στους πολίτες.

  25. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 13/04/2010 11:31:30

    Ωστε να μην ...δαιμονοποιούμε το ΔΝΤ!
    Μήπως να πανηγυρίζουμε κιόλας!
    Τότε γιατί ο κ. Παπανδρέου δεν έλεγε προεκλογικά ότι θα πάμε στο ΔΝΤ;