#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/10/2011 21:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για ποιο ακριβώς πράγμα θα είναι οι επόμενες Εκλογές;




Λέμε, λέμε, λέμε, αλλά έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι είναι αργά.  Όχι για το πώς μας κούρεψαν ή τι θα γίνει με την Ευρωζώνη - έχω καταλήξει ότι όλα αυτά είναι θέατρα, και εμείς θεατές σε κακή θέση που ούτε βλέπουμε, ούτε ακούμε, ούτε ενδιαφέρει κανέναν η γνώμη μας.  Είναι φοβάμαι αργά για ψευδαισθήσεις περί πολιτικών επιλογών για εμάς τους Έλληνες. Άπαξ και δεν βγούμε την Ευρωζώνη "χτες", δεν θα μείνει τίποτα όρθιο, και κακώς πανηγυρίζετε.  Θα φροντίσουν να αργήσουμε να καταλάβουμε τα ψιλά γράμματα.

Αυτό που βλέπουμε, σε slow motion, στην «Ευρώπη», είναι η ανάληψη του ελέγχου από την Γερμανία της υπόλοιπης «Ευρώπης».  Δεν υπάρχει Ευρωζώνη. Υπάρχει ο πλούσιος Βορράς, ο φτωχός Νότος και η Γαλλία - 50-50 όπως και στον Β’ ΠΠ. Αναλύστε το όπως θέλετε, αλλά τα αρνητικά ισοζύγια των Νότιων, είναι τα θετικά των Βόρειων. Τα χρέη των Νοτίων είναι στο ΑΕΠ των Βορείων.  Και για την ανισορροπία αυτή, δεν έφτασε μόνο το καλό marketing, ούτε το εύκολο δανειακό χρήμα σε σκληρό νόμισμα. Υπήρξε και «έλεγχος» πολιτικών.

Αυτό που φοβόμουν να εκστομίσω, το λέει τώρα το Bloomberg:  Η συμφωνία για παροχή ρευστότητας σε Πανευρωπαϊκό επίπεδο με αυτό ή τον άλλο μηχανισμό καθυστερεί για να εξαναγκαστούν  τα κακά παιδιά του Νότου (και η Γαλλία) που χρωστάνε να αποδεχθούν επικυριαρχία (καλώς ή κακώς νοούμενη). Σε «ελαττώματα στην αρχική συνθήκη» αναφέρονται οι Γερμανοί. Και συχνά λέμε «οι Αμερικάνοι τα κάνουν αυτά για να διαλύσουν το ευρώ». Να θυμίσω πώς απέπεμψαν τον Γκαϊτνερ, και πώς αντιμετώπισαν οι «Ευρωπαίοι» τον Μπερλουσκόνι.  Σαν να λένε στις κακές αγορές :  «Να, να ο κακός Μπερλουσκόνι» που ζητάει ανάπτυξη, αλλά του επιβάλουμε λιτότητα, και να δείτε τι θα κάνει αυτό στα ratings!».

Η Μέρκελ εσκεμμένα και πιθανώς και με προμελέτη έπαιξε και παίζει την κρίση προς όφελός της.  Έχοντας δημιουργήσει πλεονάσματα (να’ ναι καλά η Ε.Ε. και οι λαστιχένιοι κανονισμοί της), και έχοντας ελέγξει την ρευστότητα (και αφού άφησε ή ώθησε την ΕΚΤ να γίνει περίπου προβληματική) τώρα χρησιμοποιεί την ρευστότητα για έλεγχο. Ευγενικό, αλλά αμείλικτο. Εσκεμμένα η Μέρκελ λέει και ξελέει. Εσκεμμένα της "βγαίνει" τάχα πότε το ένα πότε το άλλο κόμμα και την "πιέζουν". Και οι Γερμανοί έχουν τους λαγούς τους. Βιετναμέζικους καμιά φορά.

Πάμε στα δικά μας.  Οι καθυστερήσεις για το «κούρεμα» υπήρχαν μόνο επειδή ενώ μέχρι τώρα οι δόσεις ήταν για την αντικατάσταση παλιών δανείων με νέα, αλλά ενυπόθηκα, η 6η δόση (που όλοι σκίζονται να μας πούνε ότι θα την πάρουμε), είναι για εμάς, για κεφάλαιο κίνησης.  Το ΠΑΣΟΚ δεν μπόρεσε να ξεσκίσει την εκλογική του βάση, αλλά δεν νομίζω ότι οι Γερμανοί περίμεναν κάτι τέτοιο, ούτε μας τρενάρουν για αυτό. Απλά, δοκιμάζουν τον εκβιασμό της ρευστότητας, και ανακαλύπτουν ότι ευχαρίστως δίνουμε γή και ύδωρ και άλλα για λίγους μήνες ακόμα μισθούς και παροχές σε ΟΤΑ. Έτσι θα πάει για 10, 20 όσα χρόνια μέχρι να βαρεθούνε ή να έχουμε μετακομίσει.

Ο αγαθός και πράος Σύμβουλος Ράϊχενμπαχ «ενημερώνεται».   Μου λένε για στρατιές υπαλλήλων και  καθηγητών και ειδικών κλπ που τρέχουν να …βοηθήσουν.  Οι ψευτοελίτ των ΜΚΟ φτιάχνουν Ομάδες Σκέψης.   Όλοι οι Δήμοι έχουν προετοιμαστεί εδώ και καιρό  με σεμινάρια της πλάκας για νερά, σκουπίδια και ΑΠΕ , όλα στο εξαγωγικό πλάνο των φίλων μας των Γερμανών. Το Πρότζεκτ Χέλιος πλασαρίστηκε σαν «επένδυση» για να εξάγουμε ρεύμα  (μέγα παραμύθι), αλλά τα προσωπεία έπεσαν και είναι τώρα …χρέος.

Το λέω εδώ και καιρό:  Φόρο και τόκους μπορεί να μην πληρώνουμε. Το ρεύμα είναι σαν το αλάτι και τα σπίρτα άλλων εποχών.  Θα αγοράσουμε φωτοβολταϊκά από τους …πιστωτές μας και σωτήρες μας, και θα τους ξεπληρώνουμε με μερικά δις τον χρόνο σε φουσκωμένους λογαριασμούς ΔΕΗ. Και σας θερμοπαρακαλώ θυμηθείτε ότι ο Γερμανικός στρατός ΔΕΝ είχε επιμελητεία. Ζούσε από τις χώρες που κατελάμβανε.  Έτσι θα πάει και τώρα.

Έχουμε Κυβέρνηση και λέγεται Task Force, και στελεχώνεται ταχύτατα με φοβισμένα ή λιγουριασμένα στελέχη, με δομές από ΜΚΟ και ΟΤΑ έτοιμες, να και η Ομάδα Σκέψης Φλωρίδη-Στουρνάρα, γεμάτη αφελή και καλοπροαίρετα άτομα με βιοποριστικές ανασφάλειες και καλά βιογραφικά να συμπληρώσουν τους περίεργους του Καρατζαφέρη και της Ντόρας και τους Βαρουφακοτρεμόπουλους των Οικολόγων Πράσινων.

Πείτε μου ότι βλέπω φαντάσματα και ότι έχω λάθος. Αλλά εάν δεν έχω λάθος, οι επόμενες εκλογές δεν θα αφορούν το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ, το ΛΑΟΣ, το ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ. Θα αφορούν εάν θα παραμείνει ή όχι ανεξάρτητη η Ελλάδα.

Arcaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 28/10/2011 21:25:07

    Θεωρω οτι ο κυβος εχει ηδη ριχθει και οτι η ΕΕ πριν περασει απο τα σαραντα κυματα θα ναυαγησει. Συνεπως, βλεποντας το ναυαγιο ναρχεται, τιθεται το ζητημα ποτε πηδαμε απο το πλοιο για να μη μας συμπαρασυρει στο βυθο. Ενα ζητημα ειναι αν πηδαμε μονοι μας η με συντροφια. Ενα αλλο ζητημα ειναι ποτε ακριβως πηδαμε στη θαλασσα. Με δεδομενο οτι δεν φαινεται να υπαρχουν σωσιβια για ολους, μαλλον πρεπει να ειμαστε απ' τους πρωτους ωστε να μπορεσουμε να παιξουμε καποιο ρολο στη μετα ΕΕ εποχη.

    • madprof avatar
      madprof @ salmonellas 28/10/2011 23:21:50

      "Αλλά εάν δεν έχω λάθος, οι επόμενες εκλογές δεν θα αφορούν το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ, το ΛΑΟΣ, το ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ. Θα αφορούν εάν θα παραμείνει ή όχι ανεξάρτητη η Ελλάδα."
      Πότε υπήρξε; Δεν νομίζω να ζήσαμε ποτέ σε ανεξάρτητη πατρίδα, δυστυχώς!
      Απλά το καθεστώς της μεταπολιτευτικής φενάκης με αποκορύφωμα την μη προετοιμασία της χώρας (εσκεμμένα) για το σκληρό νόμισμα του ευρώ και επιστέγασμα τους υβριδικούς (sic!) νεποτιστικούς γόνους κωστάκη και γιωργάκη μας οδήγησε στην χρεοκοπία και το πολιτικό-κοινωνικό αδιέξοδο που βιώνουμε σήμερα!

      • madprof avatar
        madprof @ madprof 29/10/2011 00:03:35

        Υπόθεση Εργασίας:
        α) Μία χώρα εντός Ε.Ε. και Ευρωζώνης, έχει παραγωγικό πρωτογενή και δευτερογενή τομέα της οικονομίας διαλυμένους λόγω παροιμιώδους πυραμιδικής πονηριάς των «κοινωνικών εταίρων», παγκοσμιοποίησης και Ε.Ε. Χρέος 350 δις σε ομόλογα μη ενυπόθηκα και ΑΕΠ 218 δις. Αδύνατον να αποπληρωθεί και με τάσεις ανεξέλεγκτης αύξησής του.
        Οι «ύαινες» των αγορών διαισθανόμενες τον κίνδυνο που διατρέχουν καλούν σε βοήθεια τα πολιτικά φιλικά τους κοράκια για Συμφωνία κυρίων με τους miserables:
        Της “χαρίζουν” τα 100 δις υποχρεώνοντάς την να υπογράψει ενυπόθηκες δανειακές συμβάσεις για τα 200 περίπου δις και άμεσα ή έμμεσα την υποχρεώνουν να οδηγηθεί εκτός Ευρωζώνης, αφήνοντας τις πολιτικές Μαριονέτες (ένθεν, κακείθεν, παρακείθεν) να τελειώσουν την δουλειά (Finish the Job (sic!)) όπως αυτές ξέρουν και μπορούν.
        Η πίτα ολόκληρη και σωστά, οι ύαινες των αγορών χορτάτες του σκασμού από τα bonus, τα υπερκέρδη από τα χρηματιστικά παιχνίδια και οι πολίτες της χώρας στην εξαθλίωση και το υπαρξιακό αδιέξοδο!
        Απολείπειν Ε.Ε. τους νεοέλληνες μετά των ΤατιανοΤσιτσιολινοΔημαγωγοΛησταρχοΓκοτζαμπασοΚατσαπλιάδων του!

        • madprof avatar
          madprof @ madprof 29/10/2011 00:41:37

          Game over, πολιτική ηθική της νομενκλατούρας ο προσωπικός πλουτισμός υπεράνω πατρίδας, κοινωνικού καλού (ο σκοπός αγιάζει τα μέσα δηλαδή νόμοι και σύνταγμα ατιμωρησίας τους, προσφορά των κομματοσκυλοσυνταγματολόγων τύπου μπενυλοβ(ερδ)οτομημένων) και η λογική της κοινωνικής ευημερίας άγνωστη έννοια!
          Που οδηγούμαστε αλήθεια;
          Όχι άλλοι "σωτήρες", ας αποκτήσουμε πολιτική συνείδηση. Να απαιτήσουμε κρατική μηχανή και πυλώνα δικαιοσύνης δομικά ανεξάρτητους από τους ΔημαγωγοΚομματοΚατσαπλιάδες!

  2. Tem avatar
    Tem 28/10/2011 21:39:48

    Εχεις δίκιο Αρχαιοπτέρυγα.

  3. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 28/10/2011 21:42:09

    συμφωνω, πολυ φοβαμαι πως εχεις δικαιο

  4. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 28/10/2011 21:44:24

    Ναι Αρχαιοπτέρυγα, θα συμφωνήσω με την τελευταία παράγραφο μαζί σου. Το ζητούμενο πλέον είναι, η ανεξαρτησία και η κυριαρχία μας ως χώρα. Εκεί φτάσαμε εν έτει 2011........Φοβάμαι όμως , ότι ο κατήφορος θα σταματήσει μόνο με κάτι πολύ άσχημο ........ Δεν μπορώ να σταματήσω να σκέφτομαι , ότι τα χειρότερα έρχονται.........

  5. The Saint avatar
    The Saint 28/10/2011 21:52:07

    "Aνεξάρτητη" δεν πρόκειται να παραμείνει η Ελλάδα -και η κάθε Ελλάδα- ΠΟΤΕ!
    Να αλλάξει άρμα ναί
    Ανεξαρτητη όμως... Ισως μετά τη Δευτέρα Παρουσία...

    σ.σ. Ασε που και άρμα να θέλει να αλλάξει, δεν νομίζω ότι είναι δικός της λογαριασμός ε; Tόσο εύκολο που να μπορεί να το κανει με ...εκλογές.
    Αλλοι κατευθύνουν τα νηματα Αρχαιοπτέρυγα... Αλλοι αποφασίζουν γιά τις τύχες των μυρμιγκιών...

  6. Monte avatar
    Monte 28/10/2011 22:01:12

    Μμμμμ, φαίνεται να εννοείτε αυτά που γράφετε...
    Αποφεύγοντας εντελώς τα γεωπολιτικά, πιστεύετε ότι υπάρχει κανείς να τον αναδείξουν οι Έλληνες ηγέτη ώστε να φράξουμε το δρόμο στους Γερμανούς ορθώνοντας το πρώτο -σειράς πανευρωπαϊκών ίσως- εμπόδιο στην επερχόμενη υποχρεωτική αναθεώρηση της Συνθήκης της Λισαβόνας?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Monte 28/10/2011 23:16:24

      με ρωτάς δύο ξεχωριστά πράγματα:
      1) εάν υπάρχει Ελληνας να αναδείξουμε... τι να πω... "εάν" γίνουν εκλογές, ο καθένας θα πει τις θέσεις του και αλλαχου ακμπάρ. Πιστέυω ναι, υπάρχουν Ελληνες (με προτείνεις για υποψήφιο;)
      2) να φράξουμε τον δρόμο στους Γερμανούς... Δεν έχω καμία πρόθεση να πάω στην Γερμανία να τους ενοχλώ, και είμαι της σχολής του Μεγάλου Αλεξάνδρου, με τον Γόρδιο Δεσμό: Εάν ευρωζώνη είναι οι Γερμανοί, δεν θέλω, auf Wiedersehen. Βέβαια, ξέρω τον αντίκτυπο της διαφήμισης "Ο 'Ελληνας θέλει τον Γερμανό του" (του έλληνα που έγινε γερμανός)

      Συνθήκη Λισσαβώνας; Άκουσα την Μέρκελ να λέει ότι οι συνθηκες χρειάζονται βελτίωση και τον Μπαρόζο να λέει ότι η Ερρώπη είναι αντίδοτο στηνΔημοκρατία...

      • Monte avatar
        Monte @ archaeopteryx 29/10/2011 01:43:26

        Ωραία.
        Γιά να δούμε επίσης -όταν θα έρθει η ώρα να συζητηθεί ξανά η Συνθήκη της Λισαβόνας και η Γερμανία θα μας έχει όοολους ανάγκη, ίσως γιά τελευταία φορά- πώς θα αντιδράσει κι εκείνος που έβλεπε -και πάλι χθες- τα γάντια να πέφτουν στα πόδια του και νόμιζε κατά την νεοπαγή "πολιτική" τακτική της Ελλάδας πως είναι φρούτα που πρέπει να ωριμάσουν.

        Αλλοιώς time-off/face-off και στριμωξίδι από έναν λαό που έρχεται.

  7. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 28/10/2011 22:13:49

    Αρχαιοπτέρυγα respect για το κείμενο. εύχομαι να βγεις ψεύτης.. γιατί όμως έχω κι ένα κακό προαίσθημα πως αυτό δεν πρόκειται να γίνει;

  8. xzetta avatar
    xzetta 28/10/2011 22:15:23

    μια πλήρως οικονομικά εξαρτημένη χώρα δεν μπορεί να μιλά για ανεξαρτησία.
    δεν βλέπω όμως κανέναν να παρουσιάζει ένα δομημένο σχεδιο (πέρα απο ευχολόγια).

  9. victoria (true) avatar
    victoria (true) 28/10/2011 22:18:54

    Χρειαζόμαστε ένα δημοκρατικό σιδερένιο χέρι τελικά... Ξέρεις εσύ.

  10. zame avatar
    zame 28/10/2011 22:29:30

    το ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ μηπως ειναι και ΚΤΗΜΑ ΟΛΩΝ ?

  11. katalytikos avatar
    katalytikos 28/10/2011 22:45:44

    Πολλοί πρέπει να καταλάβουν ότι ......... δεν ψιχαλίζει!!!!

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/10/2011 23:31:20

    Οι επόμενες εκλογές θα έχουν διακύβευμα την επιβίωση:

    των πολιτών και της χώρας στη συνέχεια.

    Μέχρι τώρα ψήφιζαν πολλοί για τη διαβίωση τώρα όμως τίθεται αμείλικτα το θέμα της επιβίωσης, οπότε πολλοί που ψάχνουν ύφασμα για κουστούμια και καρέκλες φοβάμαι θα είναι για γάζες και σάβανα.



    η πλάκα είναι ότι απλά η Ιστορία επαναλαμβάνεται, από την οικονομική κυριαρχία της Αθήνας στην Αθηναϊκή Συμμαχία , που κατέληξε σε δυνάστης και οδήγησε στην καταστροφή της μέχρι τα νεώτερα χρόνια, δεν έχουμε μάθει το μάθημα: δεν υπάρχει ανεξαρτησία στα δανεικά.
    Πάντα δε πίστευα στην Ευρωπαική ολοκλήρωση και στον μετασχηματισμό της ένωσης σε Κράτος αλλά οι σκοποί πλέον είναι να είμαστε απλά οι αγορές τους που θα εργαζόμαστε σαν δουλοπάροικοι.
    Πριν λοιπόν βουλιάξει ο Τιτανικός του χαζοβιόλη ας θυμηθούμε ότι τα πλοία σε ώρες ευθύνης γίνονται και μπουρλότα.

    "Δις ιζ πάρτα" και ξεκινάμε με δομές λειτουργίες και κανόνες από την αρχή ...σε τελική ανάλυση οι ....Γερμανοί το έκαναν 3 φορές τον προηγούμενο αιώνα το σφουγγάρι ή θα γευόμαστε τον ιδρώτα μας ή τα σάλια τους καιρός να αποφασίσουμε.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 28/10/2011 23:39:24

      ...& σε τελική ανάλυση ακόμα και στην πρόσφατη Ιστορία μας κάποτε βγήκαμε από το στρατιωτικό σκέλος του ΝΑΤΟ σε ώρες πολέμου, τώρα έχουμε φτάσει να ακούμε τους λογιστές;

      Εκτός αν προτιμάμε τα εγγόνια μας να είναι στο επόμενο ....Μακροπρόθεσμο για να φτάσει το 2100 το χρέος στο 60%.

  13. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 29/10/2011 00:16:42

    Δυστυχώς έχεις δίκιο (αν και έχει δίκιο μονίμως για αρνητικές εξελίξεις)...

    Η Γερμανία υποκαθιστά την ΕΕ και γίνεται δικαίως αλαζονική...

    Εμείς μπορεί να αποτελούμε το 2% του ευρωπαϊκού ΑΕΠ, αλλά αν το πράγμα επεκταθεί σε Γαλλία και Ιταλία τότε δε θα τεθεί θέμα και για την Γερμανία?...
    Καλή η παραγωγή ανταγωνιστικών προιόντων αλλά ποια αγορά θα τα καταναλώσει?...ο απλός γερμανικός λαός θα αρχίσει να έχει πρόβλημα...Ελπίζω ακριβώς εκεί να την πατήσει και να γλιτώσουμε και εμείς...αν ζει κανένας μέχρι τότε...

  14. Tasos avatar
    Tasos 29/10/2011 01:00:03

    Game Over. Screw Europe, just jump ship and we will get on our feet again. We did it for centuries.

  15. Orestios avatar
    Orestios 29/10/2011 01:57:56

    Αρχαίε, ο προβληματισμός σου πηγάζει εχοντας υπ' όψιν σου τους παρόντες πολιτικούς σχηματισμούς.
    Το επόμενο όραμα θα δωθεί από νέες πολιτικές δυνάμεις, που δεν θα έχουν καμία σχέση με την σημερινή σαπίλα.

  16. spiros avatar
    spiros 29/10/2011 07:31:02

    Πολύ καλή ανάλυση. Ενδεικτικό της νευρικότητας της Μέρκελ και η καθυστέρηση των κονδυλίων . Επίσης η αντίσταση αρκετών στην επιτροπεία . Πριν δύο χρόνια ανέφερα την επιτροπεία και την τιμωρία των ατάκτων χωρών για συμόρφωση και το επιτυγχάνει σήμερα. Το σχέδιο τώρα ολοκληρώνεται.

  17. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 29/10/2011 07:44:33

    Καλημέρα αδέρφια, χρόνια πολλά
    Στις επόμενες εκλογές θα παλέψουμε για την αξιοπρέπειά μας και την εθνική μας υπόσταση. Εκείνο που προωθείται είναι η μεσογειακή ένωση του ενιαίου νομίσματος, της Σαρίας και των πετρελαίων. Στην πραγματικότητα η αναβίωση του παλιού Βυζαντίου , από την αντίθετη όψη, της ματαιοδοξίας και της απληστίας.
    Ο αγώνας άρχισε και ξεκαθαρίζουν τα αντίπαλα στρατόπεδα;
    Στο πρώτο στρατόπεδο ανήκουν οι δυνάμεις της Νέας Τάξης πραγμάτων:
    Η Χίλαρυ, οι ηγέτες της Ευρώπης, η σοσιαλιστική διεθνής, η Αραβική άνοιξη, ο Ντετανιάχου, η Τουρκία.
    Στο άλλο, το δικό μας, συμμετέχουν οι λαοί της Ευρώπης, η Ρωσία, η Συρία, ο λαός της Σερβίας , ο λαός του Ισραήλ (του Πέρεζ) , η Κύπρος, η Ελβετία, η Ιταλία, η Ισπανία και η Πορτογαλία

    Τις τελευταίες μέρες γεωπολιτικά συνέβησαν :
    1.Οι ΗΠΑ κατηγόρησαν τη Ρωσία ότι στήνει στρατιωτική βάση στη Ρωσία με τη δημιουργία «Περιφερειακού Κέντρου Ανθρωπιστικής βοήθειας»
    h..p://greek.ruvr.ru/
    2. Η Αρμενία κάνει κοινές ασκήσεις με την Κύπρο
    3. Η Ρωσία θέλει να δημιουργήσει τελωνειακή ένωση με το Μαυροβούνιο και τη Σερβία
    h..p://www.defence-point.gr/news/?p=24055
    4. Η μονή Βατοπαιδίου ιδρύει φιλανθρωπικό οργανισμό
    h..p://hellas-orthodoxy.blogspot.com/2011/10/blog-post_2451.html
    5. Κοινή παρέλαση Ελλήνων και Ρώσων πεζοναυτών στην παρέλαση της Αλεξανδρούπολης

    Αυτό που προέχει σε εμάς είναι να μην ανατραπεί η κυβέρνηση του Αντώνη Σαμαρά από τις ορδές των χρησίμων ηλιθίων και των συνιστωσών του Σ…oros!

  18. AZ avatar
    AZ 29/10/2011 11:10:05

    Να τι θα απαντουσε ο ηρωας Κυριακος Ματσης:

    Καλυτερα τα κουρελια της μητερας (Ελλάδος) παρά η 0πορφυρα της μητρυιάς (Ευρωπης). Αλλά που τετοιοι σημερα. Προδοτες και ρουφιανους γεμισε ο τοπος.

    ΑΖ

  19. Κάποιος avatar
    Κάποιος 29/10/2011 19:28:13

    Arcaeopteryx συμφωνώ με την ανάλυση σου αλλά όχι με το επιμύθιο σου.
    Οι επόμενες εκλογές θα γίνουν επισφραγίζοντας απλά το τέλος μιας εποχής ανεξάρτητα με το ποιο ή ποια κόμματα και πολιτικοί θα βρίσκονται στην κυβέρνηση.
    Δυστυχώς οι καταστάσεις και οι εξελίξεις μας έχουν ξεπεράσει ως κράτος κι ως λαό.
    Ατυχοι όσοι βιώνουν τέτοιες κατακλυσμιαίες μεταβατικές περιόδους, όπως αυτή που έχουμε εισέλθει.
    Καλό κουράγιο και δύναμη σ' όλους και ειδικά σ' όσους έχουν παιδιά που είναι τα μόνα που δεν φταίνε και δυστυχώς είναι τα πιο αδύναμα και ευπαθή.